GOISCHI COURANTE ZEELAND. BINNENLAND. NUMMER 100. TWEE BLADEN. DINSDAG 28 APRIL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De Nederlandsche Ambulance te Djiboeti aangekomen. BfPÉllS uw MIDDELBURG. SOES. WEER ER WIND. VLISSINGEN. WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vltssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—t regels 2.10, elke r. m. 30 ct. R*br£a& „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. «ëS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eou- rant" 10 ct. extra BewjjsnomBiers 5 Mil. DE „JAVA" TIJDELIJK NAAR NEDERLAND. Naar de Telg verneemt komt de krui ser „Java" t volgend jaar voor eenigen tijd naar Nederland. De vuurleiding moet, gelijk bekend, gemoderniseerd 'worden en deze ver nieuwing van de artillerieinstrumenten kan het best hier te lande geschieden. Deze instrumenten worden op het oogen- blik in de hier te lande gevestigde fa briek vervaardigd en zullen dan door speciaal geschoold deskundig eigen per soneel gemonteerd worden. Het ligt voorshands in de bedoeling de ,Java" te laten repatrieeren, zoodra de „De Ruyter", welke thans gaat proef varen, in Indië is aangekomen. Na nauwgezette overwegingen is het doeltreffender geoordeeld, de „Java" naar Nieuwediep te doen komen dan de zeer gevoelige instrumenten met vrij tal rijk montagepersoneel naar Soerabaja te zenden. De juistheid van beschou wingen in de Indische pers als zou de gekozen methode onnoodig duur zijn gesproken werd van vijf maal duurder wordt van bevoegde zijde uitdrukkelijk ontkend. HET BUITENLAND EN DE VOORGESTELDE REISBELASTING. De Conseil central du tourisme inter national, die thans te Rome vergadert, en waarbij Nederland o.a. vertegenwoor digd is door den Kon. Nederl. Toeris tenbond A.N.W.B., heeft in zijn Maan dag gehouden vergadering het in Neder land aanhangige ontwerp tot invoering v,an een reisbelasting besproken en als resultaat van die besprekingen een mo tie aangenomen tegen iedere belemme ring van het vrije internationale ver keer. De vergadering sprak haar leedwezen uit over de mogelijkheid van de invoe ring van een reisbelasting in Nederland, welke een ernstige belemmering zou zijn van het vrije, internationale toeris tenverkeer, waarvoor sedert vele jaren door de toeristische organisaties van alle landen krachtig geijverd wordt. DE ONGEREGELDHEDEN IN PALESTINA. Te Amsterdam is gisteravond een pro,testvergadering gehouden tegen de ongeregeldheden in Palestina, welke bij eenkomst uitging van den Ned. Zionis tenbond. Verschillende personen voer den het woord. Prof. dr. D. Cohen zeide dat het niet het Arabische volk is dat in opstand komt, maar een kleine groep die bang is den voorrang te zullen verliezen. Het zijn anti-semitische methodes die ge bruikt worden, en naar de herkomst daarvan zullen we maar niet vragen, aldus spr. Mr, A. J. Herzberg sprak een harts tochtelijk slotwoord. Spr. riep uit: wij hebben Palestina opgebouwd met den geest en niet me't geweld. Wij zijn niet met kanonnen en geweren naar dit lanc gegaan. Wat wil de wereld als wij een land willen opbouwen, dat een woestenij was. Moet ons volk dan geradicaliseerd worden en tot wanhoop worden ge bracht? Het gaat om het leven van ons volk en de toekomst onzer kinderen. Wij vragen van de wereld, dat zij niet toegeeft aan geweld, maar aan de wen- schen van hen, die willen leven en bou wen, en wij zeg'gen de wereld: wij gaan daar niet vandaan, integendeel, deze onlusten prikkelen ons juist het nu pas goed te doen. Tot slot der bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin de executie ve van de Zionistische Wereldorganisa tie en de Jewish Agency worden ver zocht erbij Engeland met klem op aan te dringen alle noodige maatregelen te nemen ter directe bevordering van het Joodsch Nationaal Tehuis, in de eerste plaats verruiming van Joodsche immi gratie mogelijkheden en opheffing van de beperkingen bij den aankoop van grond, DE STAKING BIJ DE WERKVER SCHAFFING IN DE WIERINGERMEER. Omtrent de staking in de Wieringer- meer, vernemen wij nog het volgende: Het aantal arbeiders, dat te Wieringen het werk heeft neergelegd, (uit ontevre denheid over de arbeidsvoorwaarden) bedroeg tot dusver ongeveer 130. Een honderdtal werkloozen, dat door het rouleersysteem tijdelijk van plaatsing was uitgesloten, heeft zich bij de actie aangesloten, zoodat het aantal stakers 230 bedraagt Zij hebben op een dertig tal na, geweigerd te stempelen. Meer en meer blijkt, dat deze actie slechts door een veertigtal revolution- naire elenemten is doorgezet. De ande ren zouden misschien gaarne het werk hervatten, maar dit is niet mogelijk Bovendien bestaat de vrees voor mole statie. Reeds zijn bij een werkwillige de rui ten ingegooid. Een 25-tal arbeiders werkt onder politie-toezicht. De politie te Wieringen heeft assistentie gekregen uit de omliggende plaatsen en surveil leert den geheelen dag. De stakers trachten voortdurend aan sluiting te krijgen met de werkwilligen uit andere gemeenten. Gisteren heeft men getracht, Medemblik en Enkhuizen te bereiken. Door het persoonlijk optre den van burgemeester Peters uit Me demblik is hun echter de doorg'ang be let. De politie heeft hierbij rake klappen uitgedeeld en de betoogers uiteen ge dreven, Morgen worden de laatste loonen uit betaald. Volgens een telegram van den minister van sociale zaken, mag voor- loopig geen steun worden verstrekt. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft bericht ontvangen, dat de zes leden der Nederlandsche Ambulance Vrijdag jl, uit Addis Abeba zijn vertrok ken en gisteren in Djiboeti (Fransch Somaliland) zijn .aangekomen. Zij zullen zich 1 Mei aan boord begeven van het s.s. Palembang van den Rotterdamschen Lloyd. Jhr. dr. Van der Does, die al eerder uit Abessynië was vertrokken, heeft medegedeeld, dat hij; met de „Johan van Oldenbarnevelt" van Port Said naar Genua is gegaan en vandaar per boot trein zal doorreizen. Hij zal 6 Mei in Arnhem aankomen. HANDELSBESPREKINGEN MET IERLAND. N,aar ons ter oore komt, bestaat het voornemen, dat de heer A. Th. Lamping, directeur der handelsaccoorden van net departement van handel, nijverheid en scheepvaart zich in den loop der vol gende week naar Dublin zal begeven teneinde met de Iersche regeering be sprekingen te voeren over de handels betrekkingen tusschen beide landen. DE HANDELSBESPREKINGEN MET BELGIë. Naar wij vernemen, is de heer Sue- tens, directeur-generaal van handel aan het Belgische ministerie van buitenland- sche zaken, die eenige dagen te Den Haag heeft vertoefd voor het voeren v,an handelsonderhandelingen, gister avond naar Brussel teruggekeerd. Wij meenen te weten, dat de bespre kingen een bevredigend verloop heb ben. Zooals bekend hebben deze onder handelingen ten doel de handelsbetrek kingen tusschen beide landen na 1 Mei te regelen. DE WERKLOOSHEID IN APRIL. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week v,an 6 tot en met 11 April het aantal le den van ingevolge het werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 537.200 (waarvan 74.900 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verze kerden bedroeg 29.6 pet.; in de vorige verslag week (23 tot en met 28 Maart 1936) 30.8 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 28.0 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 24.3 pet. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloos heid onder de overige verzekerden: in de week 6 tot en met 11 Apri 32.0 pet.; in de vorige verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 33.4 pet. in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30.5 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 25.9 pet. Bij 1062 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 11 Apri" in totaal 438.097 werkzoekenden inge schreven, onder wie 413.581 mannen Van deze werkzoekenden waren er 419.066 werkloos, onder wie 400.027 mannen. Hem, die niet weet welke haven binnen te sturen, is geen enkele wind gunstig. Seneca. gydj W.1 DE GRAF ZEPPELIN WEER BOVEN ZEELAND. De Graf Zeppelin is gisterenavond laat wederom van Friedrichshafen ver trokken voor een reis naar Zuid-Ameri- ka. Ook nu koos het luchtschip zijn weg over Nederland. Via Roermond, Eindho ven, Tilburg en Bergen op Zoom werd koers gezet naar Vlissingen, waar het vannacht te 2,25 passeerde op een hoog te van 500 a 600 meter. Velen waren op den boulevard blijven wachten om, den luchtreus te zien. Te half drie was de Zeppelin in Z. W. richting verdwenen. WIJZIGING RECHTEN VOOR BEZICHTIGING RAADHUIS. B. en W, hebben reeds eerder aan den Raad gemeld, dat de opbrengst der rechten voor bezichtigng van het Raad huis nog voortdurend een teruggang aanwees en, naar aanleiding daarvan, bij hen een herzienng in voorbereiding was. Het grondtarief v,an f 0,25 voor el- ken bezoeker werd met ingang van 22 Juni 1920 gebracht op f 0,30, terwijl ge lijktijdig werd bepaald dat voor elk gezelschap uit 10 of meer personen be staande, f 3 zou worden geheven (tevo ren gold de bepaling, dat voor elk ge zelschap, uit 5 of meer personen be staande, f 1 zou worden geheven). Het komt B. en W. voor, dat het grondtarief van f 0,30 per bezoeker voor de tegenwoordige omstandigheden, niet in het minst ook met betrekking tot vreemdelingen, afkomstig uit landen met gedaalde valuta, te hoog is, terwijl h.i. de vermindering, toegestaan voor gezel schappen, eerst bij een te groot aantal personen begint en daarnevens een spe ciale vermindering voor kinder-gezel- schappen van eenigszins beteekenenden omvang, dewelke tot heden geheel ont brak, in ieder opzicht gerechtvaardige is. Op die wijze zal, naar het oordeel van B. en W., de teruggang kunnen gestuit worden en het voor 1936 geraamde to taai-bedrag, naar zij hopen, bereikt wor den. Thans stellen B. en W. de volgende tarieven voor: van eiken bezoeker f 0,25 van elk gezelschap bestaande uit 3 o; 4 personen f 0,75; 5 of 6 f 1; 7 of 8 f 1,25 9 of 10 f 1,50; 11 of 12 f 1,75; 13 tot en met 15 f 2; 16 tot 19 f 2,50; 20 tot 24 f 3; 25 tot 29 f 3,50; 30 tot 34 f 4; 35 tot 40 f 4,50; 40 tot 50 f 5. Bij bezichtiging op deze wijze door een aantal v,an ten minste 20 tot één gezelschap behoorende kinderen, wordt de helft van het genoemde gezelschaps tarief geheven, met dien verstande, dat de geleider of geleidster vrij is van be taling, ook als er meer geleiders of ge leidsters zijn. Nog stellen B. en W. voor de koste- looze bezichtiging te beperken tot twee achtereenvolgende door hen te bepalen uren van den eersten Zondag van elke maand en zulks, zooveel mogelijk, voor ieder, die zich op een der vorige dagen ter gemeente-secretarie van een gratis toegangskaart heeft voorzien. Verhuring gemeentewoning Koepoort, Nadat de adspirant-huurder van de gemeentewoning in de Koepoort, J. P Koster, die f 2,50 zou betalen, zich heeft teruggetrokken stellen B. en W. thans voor de woning voor f 2,25 per week te verhuren aan wed. C. van der Weele Floresse, zulks ingaande 18 Mei a.s. De huur kan niet eerder worden opgezegd dan tegen 1 Juni 1937, Het 45-jarig jubileum van Medioburgum Uit de oud-leden van Medio is een co mité gevormd in verband met de vie ring van het 45-jarig bestaan der ver eeniging op Donderdag 27 Augustus a.s Voorzitter is de heer C. A. Minderhout secretaresse mevrouw L. van Roo Biesen en lid de heer H, C. Reijers. Reclasseeringsdag. De samenwerkende Reclasseeringsin stellingen, waarvan de grootste zijn het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, de R. K Reclasseeringsvereenigfng, het Leger des Heils en de Prot. Chr. Reclassee ringsvereeniging houden Zaterdag 9 Mei door heel het Land een colle.cte. Nu 't Rijk voor dit doel geen gelden van be- teekenis meer kan uitgeven, is er voor iet particulier initiatief volop gelegen heid zich ook op dit terrein te ontplooi en. De plaatselijke commissie is dan ook reeds in actie om de resultaten der inzameling zoo groot mogelijk te doen zijn. Het gaat om de moreele red ding van maatschappelijk verongeluk ten. De commissie, waarvan de heer J. G. Wollenberg, Langedelft 11, secretaris is, zal gaarne namen van collectanten vernemen. DE TAAK VAN DE BRANDWEER BIJ LUCHTAANVALLEN. Gisterenavond had in de bovenzaal van de Vergenoeging een bijeenkomst plaats, waaraan ongeveer 100 personen uit alle gemeenten van Walcheren ver tegenwoordigers van de gemeentebestu ren, de brandweren en de luchtbe schermingsdiensten, deelnamen en wel ke bijeenkomst stond onder het presi dium van den burgemeester. De heer Fernhout hield een inleiding en zeide, dat de commissaris der konin gin aan den Zeeuwschen brandweer- bond heeft verzocht genoemde takken van dienst nog eens goed te doen voor lichten over de taak van de brandweer bij luchtaanvallen. Het bolndsbestuur verzocht den heer H. Bierman, comman dant van de Middelburgsche brandweer zich daarmede te belasten en deze was daartoe bereid. De heer Bierman heeft in een duide lijke uiteenzetting er op gewezen wat de plaatselijke brandweren hebben te doen bij een luchtaanval en welke re sultaten bij goed werken te bereiken zullen zijn. Van de gelegenheid om vragen te stellen hebben verschillende aanwezi gen gebruik gemaakt. Dit gaf den spre ker aanleiding op enkele onderdeelen nog nader in te gaan. Woensdag spreekt de heer Bierman over hetzelfde onderwerp te Zierikzee en voor 16 Mei volgen dan nog Goes, Axel en Oostburg. Tholen is reeds op een bijeenkomst te Roosendaal voorge licht. Chr. Besturenbond. Gisteravond vergaderde voor de laat ste maal in deze campagne het bestuur van den Chr. Besturenbond met de be sturen der aangesloten organisaties. Be sloten werd aan B. en W. te verzoeken in de nieuwe commissie, die in de plaats van commissie A van het crisis comité zal komen, ook gedelegeerden van de besturenbonden op te nemen. Verder werd medegedeeld, dat de in zaméling voor „Jong Holland snakt n.aar werk" te Goes en in de dorpen, die tot den Besturenbond behooren, thans in totaal heeft opgebracht 1295, wat aanmerkelijk meer is dan het vorig jaar. Sindsde laatste verantwoording is nog ingekomen van Wemeldinge f 108 van Hoedekenskerke f 3,75 en v,an Hein- kenszand f 61,50, terwijl nog een bedrag uit Nieuwdorp wordt verwacht. De voorzitter wekte de aanwezigen op ieder in eigen organisatie de jeugdige werkloozen aan te sporen zich op te geven voor het kamp te Chaam (N.-Br. dat 6 Mei a.s. zal worden geopend. De secretaris rapporteerde vervol gens, dat de Goesche organisaties aan haar werklooze leden (hoofden van ge zinnen en kostwinners) 'n gift in natura hadden doen toekomen tot een totaa1 bedrag van plm. f 110. Het rapport inzake de met Paschen gehouden huisvlijttentoonstelling luidde zeer gunstig. Deze tentoonstelling is in alle opzichten geslaagd. Aan de werk looze inzenders werd een extraatje toe gezonden. Hartelijk dank werd ge bracht aan commissie, helpers en help sters en jury. Nadat het werk in de studieclubs was besproken werden de aftredende be stuursleden D. Koster en C. Blomaarc beiden te Kloetinge, herkozen. De verspreiders der N.S.B.-pamfletten De heer Jan Dekker, „gewestelijk in specteur voor Zeeland" van de N.S.B. heeft zich met een adres tot den ge meenteraad gericht naar aanleiding van het feit, dat de burgemeester in de ver gadering van den Raad van 16 April, in zake door de N.S.B. verspreide anti marxistische pamfletten, gezegd zou hebben „geen vervolging te kunnen in stellen tegen de N.S.B.-ers omdat de Middelburg, 28-IV-'36. Maandag hoog ste lucht temperatuur 15.2 °C (59 °F); laagste 7.8 °C (48 °F). Heden 9 h: 8.6 °C; 12 h: 10.2 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 mm; laagste 709 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.3 mm te La Coruna; laagste 747.8 mm te Vest- manoer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit N.-rich- tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Zon op: 4 h 37; onder: 19 h 19. Licht op: 19 h 49. Maan op: 10 h 50; onder: 1 h 27. E. K.: 28 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. 6.27 18.51 0.23 12.49 7.38 20.08 1.24 13.56 8.55 21.24 2.39 15 19 Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater. 28 8.07 20.32 1.27 13.56 29 9.09 21.41 2.26 15.02 30 10.20 22.54 3 38 16.23 Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Hoog en Di. Wo. Do. verspreiders niet bekend waren. Ook hier geldt het, dat, wat 's nachts ge beurt, het daglicht niet kan verdragen De heer Jan Dekker merkt onder -an deren op, dat de bedoelde pamfletten niet 's nachts verspreid zijn, maar des avonds. Z.i. wordt de politie in onze gemeente te kort gedaan, wanneer men zegt, dat niet bekend is, wie de pam fletten verspreid hebben. De heer Jan Dekker deelt vervolgens mede, dat hij zelf één der verspreiders is. Hij verklaart verder met groote ge rustheid alle maatregelen tegemoet te zien. Agent benoemd. Tot agent van politie te dezer stede werd benoemd de hr. M. Francke, mare chaussee te Terneuzen, Rijwiel gestolen. Van D J. B., alhier werd een rijwiel ontvreemd, dat hij eenigen tijd onbe heerd op de Beestenmarkt had laten staan. De politie stelt een onderzoek in. Verkeersovertredingen. J. C. D. en D. J, van H beide wonen de in deze gemeente, werden bekeurd wegens het berijden met een rijwiel van de Lange Kerkstraat gedurende de uren dat dit verboden is. Tegen den motorrijder A. de te Middelburg werd proces-verbaal opge maakt wegens het berijden van de St Adriaanstraat in verboden richting. DE OPENING VAN DE PIER- De Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" besloot in haar gisterenavond gehouden vergadering pogingen aan te wenden om alsnog verandering te ver krijgen in den dag bestemd voor de ope ning van de pier. Men acht Zaterdag 30 Mei, den dag voor Pinksteren niet ge schikt voor 'n feestdag zulks met het oog op de belangen der winkeliers. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen daalde van 810 tot 770, van wie 80 bij de werkver schaffing te werk zijn gesteld. Een halve eeuw koster en 35 jaar klokluider. AAGTEKERKE. Zondag 26 April jl. verrichtten de koster en de klokluider der Ned. Herv. Kerk te Aagtekerke voor de laatste maal hun werkzaamhe den als zoodanig De heer A. Bimmel was sedert 1 Febr. 1887 als koster werk zaam, terwijl de heer F. Jongepier in de vergadering der Kerkvoogdij van 20 Dec. 1901 als klokluider werd benoemd- Na afloop der prediking richtte zich Zon dagmorgen de predikant ter plaatse, ds. J. G. Panhuise, tot beide scheidende functionarissen, Spreker noemde het n niet alledaagsch feit dat de een geduren de bijna 50 en de andere ongeveer 35 jaar zijn werkzaamheden voor de Ned,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1