c W9dc PI8I3 mum, LISOLPHAAN- HOEDEN in WEER EN WIND. NUMMER 99. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 APRIL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. BONENLAND. Ook dr. Veeneklaas heeft ontzettende avonturen in Abessynië beleefd. „Ik was eensklaps omringd door ban dieten, schrijft hij. Een hunner zette mij het geweer op dé borst, den vinger aan den trekker. sen' Twee nieuwe duikbooten. MIDDELBURG. MATELOT en STROOM LIJN MO DEL ATERIK SOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Hoog- ZUID-BEVELAND. i $tovindHlc IS t MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goea en agent schap Vlisaingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT- Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstiaat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpen. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric - „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 raffelt-, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. «BS? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommer» 5 eutl. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GOEREE EN OVERFLAKKEE. De bevolking van Goeree en Over- flakkee heeft Zaterdag de Koningin en Prinses Juliana overal met spontaan be toon van aanhankelijkheid ontvangen. De kooge bezoeksters hadden coor de zieken in het ziekenhuis te Dirksland bloemen en geschenken voor elk hunner meegebracht. Niet minder was de verrassing bij de aankomst aan de haven van Stellendam, die een feestelijk aanzien had door de gepavoiseerde visschersvloot die bijna Voltallig aanwezigw as, toen de Konin gin groote belangstelling toonde voor de roemruchte reddingboot van de plaats: de „Koningin Wilhelmina" aan boord waarv,an de bemanning, onder leiding van schipper De Jager, stond opgesteld, H. M. sprak den wensch uit met de bemanning kennis te maken en alle leden werden voorgesteld. De Ko ningin informeerde naar de verrichtin gen van den afgeloopen winter en vroeg verschillende leden, naar aanleiding van de buitenlandsche onderscheidingen die zij op den borst droegen bij welke gele genheden zij deze hadden verworven. Na in Vlaardingen van de „Nautilus" te zijn gedebarkeerd, zijn de Koningin en de Prinses Zaterdagavond via Schie dam en Delft per auto in de residentie teruggekeerd, waar zij haar intrek heb ben genomen in den „Ruigenhoek". Wij hebben onlangs een uitvoerig re laas gegeven van de avonturen, die dr. Van Schelven in Abessynië heeft be leefd. Bij de karavaan, die door roo- vers werd overvallen, behoorde ook dr. Veeneklaas. Naar de „Tel." meldt, heeft ook deze vreeselijke dingen beleefd. Op d,at oogenblik geloofde ik, dat het met mij afgeloopen was. Ik wist niet anders te doen dan alles te geven wat ik bij mij had doch daarmede waren de zwarte roovers nog niet tevreden, Zij plunderden mij; alles, w,at ik in mijn be zit had, moest ik overgeven, ten slotte trokken zij mij kleeren en schoeisel uit. Alleen een broekje mocht ik aanhouden Zoo ging het eenigen tijd voort. Al door bedreigde men mij met het geweer. Er ontstond echter spoedig twist on der de roovers over de voorwerpen die zij mij hadden afgenomen. Zij waren eerst aan het beraadslagen en daarna ,aan het ruziemaken over de vraag wie al de prachtige dingen van den blanken man in zijn bezit zou krijgen. De een na den ander mengde zich er in, zoo stond ik weldra alleen en maakte van de gelegenheid gebruik om te ontvluch ten. Ik verschool mij in een boschje m,aar het gaf niet veel. Enkele oogenblikken later merkten de roovers, dat ik er van door was gegaan, zij vonden mij en hadden mij opnieuw weer in hun macht. De roovers gingen vervolgens weer aan het praten. Zij beraadslaagden er thans blijkbaar over wat zij met den vreemden blanken man moesten doen- Toen zij mij allen even den rug toe keerden, dacht ik: „Nu is mijn kans ge komen." Heel voorzichtig sloop ik weg en het gelukte mij inderdaad ïn een boschje te raken. Hier wist ik mij beter te verstoppen dan de eerste maal. Ik heb er een ellendigen dag door gebracht. Voortdurend hoorde ik de roovers naar mij zoeken. Ik vernam de geluiden die mij schrik aanjaagden. Zoo verstreek de dag vol angst en vreeze. Zonder kleeren lag ik daar tusschen de takken, mij tegen den grond gedrukt houdend, soms passeerden de roovers mij rakelings. Eerst toen de nacht aan gebroken was durfde ik mij te verplaat- Het was een nacht vol maanlicht, ik bedekte mijn lichaam met takken en struiken om zoodoende mijn blanke ^huidskleur niet te zeer te doen opvallen. Zoo ben ik verder geslopen. Uren en uren ben ik in den nacht verder geloo pen. De maan ging schuil. Het werd pikdonker en met bloote voeten ging ik verder, eenmaal kwam ik in een doornstruik terecht, een an deren keer schoot ik plotseling in een ravijn. Ik tuimelde voorover, een doo delijke schrik beving mij, zeker tien meter diep ben ik gevallen, hier en daar eenig vel achterlatend. Zoo ben ik dien nacht en de volgen de dagen een zestig kilometer barre voets en bijna geheel naakt doorgeloo- pen. Na vier en twintig uur kwam ik aij een rivier waar ik tenminste wat kon drinken. Verder ging het weer, ten slotte doemde er een soldatenkamp voor mij op. Nu was het grootste leed geleden. Ik ben naar een dorp gebracht, waar ik en troep van v, d. Does weervond". HR. MS. DE RUIJTER OP PROEFVAART. Na tien dagen terugkeer naar de werf. (Van onzen n-r e d a c t e u r). Vanmorgen is de nieuwe kruiser De Ruijter van de Werf-Wllton Feijenoord te Schiedam vertrokken voor den eer sten proeftocht. Deze tocht zal tien da gen duren, waarna de kruiser weer naar de werf zal terugkeeren om nagezien te worden. Er wordt gevaren op de Noord zee; naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om voorloopig nog de nach ten in de haven van Nieuwediep door te brengen. Daarna worden weer nieu we proeftochten gemaakt. Tezamen zul len al deze proeftochten wel zeven we ken in beslag nemen. De kruiser is nu nog niet geheel af gebouwd. Het interieur is zoo ver vol tooid, dat men de verschillende onder deden gemakkelijk kan bereiken voor eventueele reparaties of veranderingen, die na de proefvaarten noodig mochten blijken. Na den eersten proeftocht van tien dagen gaat de kruiser weer in het groote vaste dok, waar o, m. de schroe ven zullen worden nagezien. Bij deze tochten zullen verschillende proeven worden genomen, zoowel met de machinerie als met het geschut. Zoo zal men beginnen met in de rondte te varen, om te zien hoe groot (of hoe klein) de cirkel is, die het schip daar voor noodig heeft. Men zal den tijd me ten, gebruikt bij het plotseling stop pen en achteruitvaren, en natuurlijk zul len ook snelheidsproeven worden geno men, die in de buurt van Schotland zullen worden gehouden, omdat daar dicht langs de kust de zee diep genoeg is om bij groote snelheden geen zuiging te veroor zaken. Bij de geschutproeven wordt bij voorbeeld gemeten in hoeverre 't dek doorbuigt bij harde schoten. En zoo is er meer. Tijdens een bezoek aan den kruiser hebben wij: een indruk kunnen krijgen van den bouw en de technische inrich ting van deze nieuwe aanwinst onzer Koninklijke Marine. We komen daar morgen in een apart .artikel op terug. EEN AANDENKEN VOOR DE OPVARENDEN VAN DE K XVIII. Aan alle opvarenden van Hr. Ms, K XVIII, die de reis via Kaap de Goede Hoop naar Soerabaia meemaakten, is door den minister van defensie a.i. een exemplaar aangeboden van „Klaar voor onderwater", het boek dat Lt. M. S- Wytema, de oudste officier a/b van die onderzeeër over dezen tocht heeft 'ge schreven. Elk dezer exemplaren van dit boek werd voorzien van een ten name gestelde opdracht Bestemd voor den dienst in Indië. (Van onzen m-r edacteur) Naar wij vernemen, heeft de werf WiltonFijenoord te Schiedam de op dracht gekregen tot den bouw van twee nieuwe onderzeebooten van het type van de K XVIII. Deze beide booten zijn eveneens bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië en zullen resp. de K XIX en de K XX worden genoemd. De materialen voor den bouw van deze onderzeebooten zijn reeds gedeel telijk op de werf aangekomen. Men is thans begonnen met de plaatsing van 'n kraan, die daarbij dienst zal moeten doen. DE STAKING VAN WERKLOOZEN IN DE WIERINGERMEER. Naar aanleiding van de staking van tewerkgestelde werkloozen bij de werk verschaffing in de Wieringermeer heeft het A.N.P. ten departemente geinfor meerd, of van de zijde van den minister maatregelen zijn genomen ten opzich te van de arbeiders uit Wieringen, die den arbeid in den Wieringermeerpolder hebben neergelegd. Medegedeeld werd, dat de minister telegrafisch aan het gemeentebestuur van Wieringen heeft laten weten, dat Voor de maatschappij moeten onze kinderen worden grootgebracht; voor de maatschappij moeten wij onszelven vormen en bekwamen, zullen wij niet ons leven lang sukkels en stumperds en brekebeenen blijven. deze arbeiders voor onbepaalden tijd van de werkverschaffing zijn uitgeslo ten en dat, wanneer na eenigen tijd in de betrokken gezinnen nood mocht gaan heerschen, het armbestuur slechts hulp mag verleenen op zeer sobere wijze in natura, ENGELSCH BEZOEK. Ter bevordering van het toeris tenverkeer. Ter bevordering van het toeristenver keer v.an Engeland naar Nederland heeft de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer een 25-tal vertegenwoordigers van de voornaamste Eng'elsche reisbu- reaux uitgenoodigd tot het brengen van een bezoek aan ons land, van 25 April tot 3 Mei. Deze heeren. die vergezeld zullen zijn van enkele journalisten, aan de be kendste Engelsche bladen verbonden, zullen gedurende hun 9-daagsche bezoek de gast *zijn van de A, N. V. V. De Ne derlandsche Spoorwegen en de Alg. Transport Onderneming, de Stoomvaart- Mij. „Zeeland", de Batavierlijn en de K. L. M. Het uitstapje zal omvatten een be zoek aan Den Haag, de bollenvelden, Haarlem, Amsterdam, Volendam en Marken, Alkmaar, den afsluitdijk, Leeuwarden, Arnhem, Nationaal-park, Nijmegen, Maastricht, Zuid-Limburg, Utrecht, het Gooi, de Vechtstreek en Walcheren. De werkzaamheden voor de ver breeding aan het kanaal door Zuid-Be veland zijn thans zoover gevorderd, dat Vrijdagmiddag reeds een baggermolen is geaariveerd, welke Manadag met het baggeren zal beginnen. LANDARBEIDERSLOONEN. Op Zuid-Beveland. Op grondslag van de bestaande loo- nen is voor 't grootste gedeelte van Z.- Beveland na gehouden besprekingen weer overeenstemming verkregen over de loonen en arbeidsvoorwaarden voor 1936-1937 tusschen de landbouwers en de landarbeidersbonden. Een aantal landbouwers in de navolgende dorpen: Hoedekenskerke, 's-Heer Arendskerke, Nieuwdorp, 's-Gravenpolder, Nisse, Schore, Gorsselen, Waarde, Baarland, Wemeldinge, Wolf.aartsdijk, Oudelande, Kattendijke en Kruiningen heeft echter aanvaarding van de afgesloten overeen komsten afgewezen. De landarbeiders- bonden hebben daarin aanleiding ge vonden den minister van landbouw en visscherij te verzoeken aan genoemde werkgevers arbitrage op te leggen op grondslag van de Crisis-Organisatiebe schikking 1934 II. De brandweer uitgerukt. Hedenmorgen omstreeks 7 uur werd de brandweer gewaarschuwd, dat brand zou zijn uitgebroken in een woning aan het Bastion. Vijf minuten daarna reed de magirus naar genoemd stadsdeel. Het bleek dat hier een ernstige schoor steenbrand gold, die het idee gaf, dat het vuur zich reeds had uitgebreid. De autospuit deed geen dienst. „Mercurius". Vrijdag jl. hield de afd. Middelburg van den Nat. Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" in de boven zaal van het Ned. Koffiehuis een goed bezochte propagandabijeenkomst. De afdeelingsvoorzitter, de heer A. J. Barto wees op het doel van deze bijeenkomst, nl het aankweeken van 't organisatiebeset. Spr. gewaagde van het buitengewoon bloeiend afdeelingsleven, hetgeen ook aan den bond in zijn ge heel ten goede kwam. In korten tijd werden vele nieuwe leden ingeschreven. Spr. gaf hierna het woord aan den bondsvoorzitter, den heer W. Ch. van Daalen, die een uitstekende rede hield over het verleden, het heden en de toe komst van den kantoorbediende en „Mercurius",. FA WIJ ETALEEREN HEDEN RAAM GROENMARKTZIJDE L. Burg B 20-21 MIDDELBURG. (Ingez. Med.). Middelburg, 27-IV-'36. Zaterdag en Zondag hoogste 1 u c h ttemperatuur 13,6 °C (56 °F); laagste 9.1 °C (48 °F). He den 9 h: 10.3 °C; 12 h: 13.3 °C. 8 mm re gen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen et maal: 769 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.9 mm te La Coruna; laagste 755.9 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit W. tot O, richtingen, hali tot zwaar bewolkt oi be trokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Na de pauze werden verschillende films gedraaid o.a, van de zgn. werk- loozen-internaten, de propaganda-film van .Mercurius", een journaal waarin o m. aardige opnemingen uit Middelburg voorkwamen, en een natuurfilm. Revue ,,'t Is Oké". De tweede opvoering van de revue ,,'t Is Oké" had Zaterdagavond een groot aantal personen naar het Schuttershof doen optrekken en E.M.M. heeft ook nu een groot en welverdiend succes gehad. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van den voorzitter van de Ornithologische Sectie van de Nederland sche Phaenologische Vereeniging in ons nummer van 27 Maart, werd ons heden morgen medegedeeld dat de koekoek in de omgeving van het Molenwater en het aangrenzende bolwerk te hooren is. Openbare les Tamminga. De hr. J. H. Tamminga, violist, gaf Zaterdagmiddag met zijn leerlingen een openbare les in Schuttershof. De be langstelling was zeer groot. Door de leerlingen, van zeven jaar tot volwassen, werden, naar gelang hunner geoefendheid, etudes of zwaardere nummers uitgevoerd. Het was alles het aanhooren meer dan waard. Vooral ook de nummers na de pauze, met orkest bezetting, als Chant s,ans paroles" van Tschaikowsky, en „Frühlingserwach" van Bach, werden zeer goed vertolkt. De hr Tamminga zelf verraste de toe hoorders met een mooie solo op de cello, en ook de zevenjarige Annie Tamminga gaf een paar kleine nummer tjes ten beste. Voor de vele belangstellenden was deze middag er een van veel muzikaal genot. Dat bleek ook wel uit het harte lijke applaus, dat telkens opklonk. Ontbinding Crisiscomité. Woensdagavond zal ten stadhuize door den burgemeester van Goes, de al- deeling Goes van het Nationale Crisis comité. officieel ontbonden worden. SCHIP WEIGERT TEWATER GELATEN TE WORDEN. De te waterlating van het motortank schip „Erinna" van de werf der Kon. Maatschappij is Zaterdag mislukt. Door onbekende oorzaak kwam er geen schot in de zaak. Toen men van een uur tot diep in den avond was bezig geweest, was het schip nog maar een heel klein eindje van zijn plaats gekomen. Men heeft het werk, dat den geheelen dag door groote belangstelling trok, toen gestaakt en het was hedenmorgen nog niet bekend, wanneer het schip thans te water zal worden gelaten. ARNEMUIDEN. Een melkkoe van den landbouwer de H. te Nieuw en St. Joos- Iand die aan den Kanaaldijk graasde, geraakte door onbekende oorzaak in 't kanaal. Met vereende krachten werd de drenkeling door omstanders nog le vend op het droge gebracht, alwaar 't dier dirct is5 afgemaakt. Na keuring bleek echter het vleesch voor de con sumptie ongeschikt te zijn, waarna het dier begraven werd. 0. EN W. SOUBURG. De alhier ge houden Emmabloem-collecte heeft op gebracht ruim f 84. Nachtegalen- Te Zoutelande doet zich het bijzon- dere geval voor, dat reeds eenige dagen Zon op: 4 h 39; onder: 19 h 18. Licht op: 19 h 48. Maan op: 9 h 35; onder: 1 h 02. E. K.: 28 April. Ma. Di. Wo. Laagwater. 11.48 0.23 12.49 1.24 13.56 Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. 27 5.24 17 51 28 6.27 18.51 29 7.38 20.08 en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. 27 7.12 19.40 28 8.07 20.32 29 9.09 21.41 Ma. Di. Wo. Laagwater. 0 36 12.56 1.27 13.56 2.26 15.02 des avonds twee nachtegalen elkaar toezingen. Een onzer bekenden was gis terenavond van 7 tot 12 uur bij Huis ter Duin en heeft daar met zijn gezelschap zeldzaam genoten van de kleine zangers. IERSEKE. De vereeniging voor Ger, Lager onderwijs hoopt Donderdag 30 April en Vrijdag 1 Mei het 50 jarig be staan der Chr. school Kabeldans te her denken. Donderdag met haar leden en de ouders der kinderen; Vrijdag met de oud-leerling'en. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat hierbij het eerste hoofd der school, de heer C. Staal te 's Gravenhage, aanwezig zal zijn. Opgericht in een tijd dat de regee ring, niet als tegenwoordig alle onkos ten voorschoot en dekte, heeft de school den oprichters menig moeilijk oogenblik gekost. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond ver gaderde de afd. Krabbendijke voor zie- kenhuisverpleging onder voorzitter schap van den heer Jac. Jacobusse. Een schrijven was ingekomen van den heer M. C. van Hekken, dat hij wegens ge zondheidsredenen bedankte als bestuurs lid. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek dat in het afgeloopen jaar 19 patiënten waren opgenomen in diverse ziekenhuizen met 350 ligdagen. Aan lig dagen werd betaald 944 voor bijko mende onkosten 620 totaal 1564. Door de afdeeling werd betaald voor bijkomende onkosten 163 en hoogte zon 19. Het aantal betalende leden bedroeg op 1 Jan. j.l. 1439. Aan contributies werd ontvangen 3498, afgedragen aan contributie 2803. Het batig saldo bedroeg 246. Het kapitaal op 1 Jan. 1936 718. De begrooting werd vastgesteld, gebaseerd op 1400 betalende leden, met ontvang sten en uitgaven 515. Besloten werd het loon van den bode te verhoogen met 25 en te brengen op 150 per jaar. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. Cok en M. Francke. In de va cature Van Hekken werd gekozen de heer J. Vader. Tot leden van de contro lecommissie werden gekozen de heer De Wilde, in de plaats van den hr P. Leijs, niet herkiesbaar en in de vacatu re J. Vader de hr. Markusse. Tot afgevaardigden naar de algemee- ne vergadering werden benoemd de heeren Lamper en Bij de Vate en tot plaatsvervanger de heer Hoogerheide. SCHORE. Zaterdag vergaderde de afdeeling Schore van de vereeniging Ziekenhuisverpleging Zuid- en Noord- Beveland, onder voorzitterschap van den heer A. Bierens, die de geringe op komst betreurde. Uit het verslag over 1935 van den secretaris-penningmeester bleek, dat de vereeniging 559 leden telt, waarvan 510 beiaienden (v.j. 539 en 484) alzoo een vermeerdering van 20 leden. Gestort werd aan de algemeene kas f 1037; 17 leden werden verpleegd met

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1