LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. Bij de smokkelaars. BELGI£. DUITSCHLAND. De viering van den 1 Mei-dag. gebouwd. RUSLAND. het vrachtvervoer door sovjet-russische schepen. BALKAN. VEREENIGDE STATEN AFRIKA. iJggggggggi^—gi In donker Marseille III. Onmaatschappelijke elemen ten De eeuwige strijd tus- schen de handhavers der wet en de overtreders Interes sante opdracht. (Van onzen'n-r e d a c t e u r). Mijn nieuwe Marseillaa,nsche vriend is wat men bij ons zou noemen een toffe jongen Met zijn grijze pet een beetje scheef op het donkere hoofd ziet hij er vlot uit en hij weet den weg in donker Marseille als geen ander. Een beteren leidsman kon ik me moeilijk wenschen. Hij is van bravoure niet vrij te pleiten; dat is vermoedelijk de re den dat hij zoo gul is ingegaan op het denkbeeld om me den weg te wijzen. Zijn zwarte oogen kijken guitig onder de klep van zijn pet vandaan met een geestige tinteling, die zijn zin voor hu mor verraadt. En als hij lacht, komt 'n rij witte tanden te zien, maar hij lacht zelden uitbundig. Wij zijn gauw goede vrienden gewor den. Van zichzelf vertelt hij maar wei nig. Hij woont ergens op een kamer, doch is meestentijds op straat en lang niet eiken nacht slaapt hij thuis. Fa milie? Och ja, hij moet ergens nog een broer hebben, maar hij heeft in jaren niet van hem gehoord. Een vriendin netje heeft hij. Als hij daarvan vertelt, komt er een zachte glans in zijn oogen. Het moet een lief meisje zijn, dat zoo'n voorname plaats in zijn hart inneemt. Ze werkt ergens op een atelier, maar 's avonds, als haar dagtaak is geëin digd, gaat voor haar meestal dat ande re leven open, dat zoo van de dage- lijkache sleur verschilt, in het bijzijn van hem, dien ze aanbidt. Het bloed der Zuidelijke Franschen stroomt snel ler en heeter dan het onze en hun lief de is gepassionneerder. Met Le Bouru op stap. In een der cafétjes van het oude Mar seille hebben we elkaar rendez-vous gegeven en nu zijn we samen op stap. Naar de smokkelaars van verboden din gen, de wetsovertreders, die dagelijks leven in angs>t voor ontdekking' en hun duistere practijken dan ook in al lerlei verborgen hoeken uitoefenen. Voortdurend wisselen ze van arbeidster rein, om hun vervolgers op een dwaal spoor te brengen. Dat lukt hun meestal ook wonderwel en in den strijd tus- schen hen en de politie blijven zij voor het meerendeel overwinnaar. Voor een misdaad gaan ze niet op zij. Ik geloof, dat ik het leelijk zou moeten bezuren, wanneer ik het in mijn hoofd zou ha len, op dezen tocht mijn makker Le Bouru te verraden! Wat drijft deze menschen toch tot dit misdadige gedrag? Is het zuiver winstbejag? Ik geloof het niet. Het zijn wel zeer a-sociale elementen, die van dit bedrijf hun werk maken. Ze smok kelen om de smokkelarij, als een soort sport. Wanneer de handel in al deze dingen vrij was, zouden ze iets anders bedenken, o.m hun onmaatschappelijken zin uit te vieren. Het mag niet, dus doen we het: zoo zou van velen het de vies kunnen luiden. Alleen, ze zoeken uitsluitend de gemakkelijke baantjes en een handwerk ligt hun heelemaal niet. Mijn gids is een van hen. Ook hij doet aan de smokkelarij mee, doch alleen wanneer men hem gelooven wil bij tijd en wijle en dan nog meest op den achtergrond. Een vooraanstaande plaats neemt hij niet in bij de „gang sters", doch hij kent hun bedrijf van haver tot gort. Zijn werkzaamheid zou men dus het beste met die van „kunst lievend lid" kunnen omschrijven. Maar dat neemt niet weg, dat hij me er veel van kan vertellen en dat hij me straks met zijn vrienden in aanraking zal brengen, om van nabij dit interessante onderdeel van het leven der havenstad te leeren kennen. Hij is er tegenover mij niet weinig trotsch op. Oude en nieuwe trucs. Zoo gaande weg kom ik al veel van hem te weten over deze materie, die me zooveel belang inboezemt. We zijn inmiddels, na vele donkere straatjes doorloopen te hebben, die ik voor geen geld alleen was doorgegaan, in een café aangekomen, waar we nu moeten wach ten op de anderen. Achter onze glaas jes gezeten in een rustig hoekje, vind ik gelegenheid hem nader uit te hooren over de dessous van dit bedrijf. Smok kelaars moeten vindingrijk zijn; telkens moeten ze nieuwe trucs toepassen, om dat hun achtervolgers verbazend achter dochtig zijn en zelfs de zeer gewoon lijkende handeling, als zij vele malen herhaald wordt, hun belangstelling zou opwekken. Legio zijn dan ook de middeltjes, die in den loop der jaren zijn toegepast om de verboden waar te vervoeren. Holle wandelstokken zijn allang geen mode meer, evenmin als dubbele schoenzolen- om v,an kinderwagens met smokkelwaar in het matrasje maar te zwijgen. Alle maal vieux jeu, waar de politie lang reeds mee vertrouwd is. Het kost vaak ontzettende moeite, om bijvoorbeeld de cocaïne (om bij een der meest gangbare producten te blijven) te bestemder plaatse te krijgen. Geduld hebben tot zich de geschikte gelegenheid voordoet, en dan snel handelen, zoo moet het meestal gebeuren. Onlangs hebben we een mooi geval gehad, zoo vertelt mijn overbuur. Het is alweer oud, dus kan ik het veilig vertellen. Er moest een partijtje van het witte poeder gebracht worden van een huis, waar het gevaar1 liep ontdekt te worden, naar een andere bewaarplaats. We wisten, dat de politie op de loer lag, omdat ze vermoeden had v,an de aanwezigheid der verboden waar. Toen hebben we een verhuiswagen genomen en die vol geladen met den inhoud van het huis. Een van ons nam echter de cocaïne mee, gewoon in zijn zak, en terwijl de politie druk bezig was de tapissière (te onderzoeken, kwam de smokkelwaar veilig waar we haar wil den hebben! Le Révérend, Onder het praten zijn er inmiddels eenige mannen in het café gekomen. Wat later komt er een met een stem mig uiterlijk zich bij hen voegen. Dat is Le Révérend, de baas van den troep, fluistert mijn vriend me in. Deze man heeft een houding van hei ligheid aangenomen, die hem des te ge vaarlijker maakt. De anderen behande len hem met zekeren eerbied, dien hij als geheel natuurlijk aanvaardt. Mijn ta felbuur krijgt een wenk om naderbij te komen en hij geeft daaraan onmiddellijk gevolg. Ik merk, dat ze over mij spre ken. Le Révérend kijkt me eens aan en na nog wat heen en weer gepraat komt mijn vriend terug. Het is goed, zegt hij; ik heb gezegd dat ik voor u insta en er is wat te doen. Wat d,at „quelqu' chos' a faire" is, zal ik spoedig genoeg bemerken, wan neer ik in den kring word opgenomen. De leider staat beleefd op, om mij te begroeten. In zijn uiterlijk handhaaft hij de grootst mogelijke correctheid. Ik zeg mijn naam en allen mompelen wat om de beurt terug. De zelfverzekerdheid van Le Révérend imponeert ook mij en ik kan me best voorstellen, dat hij al deze mannen, die om dit tafeltje zijn vereenigd, om zijn vinger kan winden. Hij deelt de bevelen uit en de anderen knikken toestemmend. Ik geloof overi gens, dat ze het niet zouden moeten wagen, neen te zeggen. In de oogen van den spreker schittert een staalharde glans en zoo dicht bij heeft hij veel v,an zijn heiligheid verloren. Dat is 'n man, die zijn wil weet door te zetten, ondanks het zachte uiterlijk zijner ma nieren. Er moet een opdracht worden uitge voerd. Een hoeveelheid cocaïne is zoo juist aangekomen en nu moet zij zoo vlug mogelijk worden weggebracht. Een klant is er al voor, maar nu moet het hem worden afgeleverd. Ik vraag mij af, waarom ze dat dien klant niet zelf laten opknappen, doch d,at is eigenlijk ook wel duidelijk: hij mag niet met de leverancier in aanraking komen, want anders zou in het vervolg de bemidde ling van de bende heelemaal niet meer noodig zijn. Wie moet het doen? Ik wil wel graag mee en beloof, dat ik mijn uiterste best zal doen, de onderneming te doen sla gen. Goed, Le Bouru moet het dan maar doen en hij mag mij meenemen. Ik ver denk ze er sterk van, dat ik ,als onbe kende vreemdeling de vlag ben, dié de lading zal moeten dekken, doch dat hindert niet. Zoo zullen dus Le Bouru en ik vanavond nog het witte poeder te bestemder plaatse hebben te bezor gen, een gevaarlijk werkje, maar het lokt me wel aan,. Afzonderlijk verlaten we ieder het café, nadat we hebben af gesproken elkaar over, een uurtje op de Place Vinaux in het hartje van het oude Marseille weer te zien. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN DEN OEFENTIJD EN DE BEVORDE RING DER DIENSTPLICHTIGEN. Naar de „Zwolsche Courant" ver neemt,' ligt het in het voornemen van den minister van defensie, een belang rijke wijziging te brengen in de eersten oefeningstijd en de bevordering van de dienstplichtigen, bestemd voor de op leiding tot reserve-officier der infante rie en voor het dienstvak der militaire administratie. Tot dusverre werd de adspirant-reser- ve-officier aan het eind van den cur sus aan de S.R.O.I. te Kampen, nadat aan het examen voor die r.ang was vol daan, als vaandrig bij de regimenten in fanterie geplaatst, waar in dien rang de eerste oefeningstijd werd voltooid, terwijl de benoeming tot reserve-twee de-luitenant in het daarop volgend jaar kon worden tegemoet gezien. Te be ginnen met de dienstplichtigen, welke op 20 April jl. onder de wapenen zijn gekomen, zal van deze regeling worden afgeweken, waardoor de adspirant niet meer in den rang van vaandrig zijn eersten oefeningstijd zal voltooien doch in den rang van dienstplichtig-sergeant bij de corpsen hunner verdere practische opleiding. Zij zulen daarop worden ge detacheerd/, tot de eerste oefening is volbracht. De bevordering tot vaandrig zou dan volgen op 1 Januari van het daarop volgende kalenderjaar. In dat jaar en in het daarop volgend jaar zul len de adspiranten telkens nog twin tig dagen van het daarop volgend jaar worden benoemd tot reserve-officier. Tengevolge van deze regeling zullen zij, die op 20 April jl. onder de wapenen kwamen, eerst op 1 Januari 1940 voor de benoeming tot reserve-officier, to^ reserve tweede luitenant in aanmerking komen. SPIONNEN GEARRESTEERD. Te Cormesse nabij Verv.ers zijn twee personen gearresteerd verdacht van spionnage ten gunste van Duitschland De „Dernière Heure" verklaart, dat hier sprake is van twee werklieden, die werkten aan het fort Tancremont. Zij zouden inlichtingen hebben verstrekt aan een centrale, welke zetelt te Her bestal. nabij de Duitsche grens. Duitschland. Politieke vermoeidheid bij de arbeiders. De Berlijnsche correspodent v,an de „Prager Presse" schrijft aan zijn blad over de viering van den a.s. eersten Mei in Duitschland het volgendqj Dit jaar zal op den „feestdag van den nation.alen arbeid", den eersten Mei, geen „Staatsakt" op het Temperhofer Field te Berlijn plaats hebben, In de Lustgarten zal wel een feestelijkheid in verkleinden omvang gehouden worden, maar niet meer met dezelfde groote menschenmenigten van vorige jaren. Het arbeidsfront z/al in de afzonderlijke dis tricten betoogingen organiseeren en den bedrijven aanbevelen gemeenschaps avonden en appèls te houden. De eerste Mei is dit jaar volkomen van politiek ontdaan; hij zal als volksfeest onder de leuze: „verheugt u over het leven" ge vierd worden. Het sluitingsuur voor c,afé's en restaurants is op grond daar van voor dezen dag opgeheven. De Mei-oproep van dr. Ley, die het vorige jaar nog vol sociale eischen stond en uitvoerig de loonkwestie had behandeld is dit jaar opvallend kort en bevat slechts enkele .algemeene constateerin gen. Het afzeggen van de groote JHei- feestelijkheid op het Tempelhofer Feld ligt in dezelfde lijn als het uitstel van de verkiezingen voor de vertrouwens- raden met 1 jaar. De leidende partij- kringen kunnen vermoedelijk vooral bij de arbeiders een zekere politieke ver moeidheid constateeren en zij houden ook rekening met de omstandigheid, dat reeds in het afgeloopen jaar een deel der arbeiders slechts met moeite en met beloften van materieele conces sies te bewegen was deel te nemen aan de demonstratie. Men is van opvatting dat het publiek door dé militaire para des, die ter gelegenheid van den Hel- dengedenktag en van Hitler's .verjaar dag gehouden zijn, reeds voldoende in beslag is genomen en dat een slecht functionneerenae Mei-optocht den in druk, die de beide militaire schouwspe len hebben nagelaten, achteraf slechts zou kunnen verzwakken. Beslissend voor het héhterwege blij ven van den „Staatsakt" is zeker ook de verslechting, die in de sociale po sitie van de werknemers is ingetreden, in de metaal-industrie zijn thans korte lings loonsverlagingen LngevoSerd. Tal rijke bedrijven, zooals „Rheinmetall Düsséldorf, Borsig etc. zijn overgegaan tot indeeling van den werkdag in vier ploegen van zes uur, waarmede welis waar nieuwe arbeiders konden worden aangesteld, maar die tegelijkertijd ge paard gingen met loonsverlagingen. Bovendien krijgen de nieuw aangestel de arbeiders in de metaalindustrie niet meer het volle tariefloon uitgekeerd maar 10 pet, minder dan hun vroeger in dienst genomen collega's. Dit heeft ook betrekking op de in hooge mate geschoolde en gespecialiseerde arbeids krachten. De zware industrie zou, nu deze loonsverlagingen zijn toegepast, thans misschien meer neiging vertoonen haar toestemming te geven tot een ver mogensheffing, waartoe reeds eenigen tijd voornemens bestaan. NIEUW LUCHTSCHIP WORDT Naar verluidt zal een nieuwe Zeppe lin, de LZ 131 worden gebouwd, terwijl de LZ 130 juist op stapel is gezet. Wan neer deze beide luchtschepen gereed zullen zijn, zal Duitschland over vier luchtschepen beschikken. Belgie. EEN BEETJE AMNESTIE. Rijkskanselier Hitier heeft een wel betreffende amnestiebepalingen onder teekend. Volgens deze wet wordt am nestie verleend: le. In de gevallen, waarin de dader zich heeft laten verleiden door te groo- ten ijver in den strijd voor het na- tionaal-socialisme. Uitgesloten zijn de opzettelijke han delingen, die den dood van een mensch hebben veroorzaakt of waaruit een min derwaardige geest spreekt. 2e. Voor politieke criticasters, met eenige uitzonderingen. 3e. Voor de zoogenaamde kleine over tredingen. In de laatste anderhalf jaar is het vrachtvervoer door Sovjet-Russische schepen van en naar het buitenland aanzienlijk toegenomen, meldt een be richt uit Moskou. Verleden jaar hebben 115 Sovjet-Russische schepen 625.000 ton lading vervoerd. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben 67 sche pen 350.000 ton vrachtgoederen van en naar het buitenland overgebracht. DE MILITAIRE OPVOEDING DER jeugd. De „Daily Telegraph" meldt uit Mos kou, dat daar nieuwe beschikkingen zijn uitgevaardigd door de communistische jeugd-federatie, welke meer dan twee millioen leden telt. Bepaald wordt, dat de leden der jeugdgroepen in minstens een onderdeel der militaire wetenschap gespecialiseerd moeten zijn. Zij zullen voortdurend hun kennis van de belangstelling voor mi litaire kwesties aan de volksmassa moe ten meedeelen. De jeugd moet zoodanig worden opge voed, dat zij direct gevolg kan geven aan den oproep de vijanden van het socialistische vaderland te bestrijden. VIJF KINDEREN BIJ ONTPLOFFING VAN GRANAAT GEDOOD. Bij Dubrownik in Zuid-Slavië zijn vijf kinderen gedood tengevolge van de ont ploffing van een uit den wereldoorlog aikomstige granaat. ROCKEFELLER HEEFT ZIJN EIGEN KRANT. Zonder opwindende berichten De 97-jarige oliemagnaat, John D. Rockefeller, leest sedert jaren de „New York Times" doch de laatste jaren krijgt hij een speciale editie in de bus. De artsen hebben Rockefeller nl. ver boden zich op te winden en nu heeft men den secretaris, die John D. iederen avond de krant voorleest, opgedragen, die berichten over te slaan welke op John D 's gemoed zouden kunnen wer ken. Dit heeft John D. echter bemerkt, en om nu toch aan de eischen van de geneesheeren te voldoen, drukt men yoor hem een speciaal blad, waaruit al le opwindende lectuur is geschrapt! Een Moor, die 140 jaar oud zou zijn geworden. De „Times" meldt uit Ca sablanca, dat daar dezer dagen een Moor is overleden, die er aanspraak op maakte 140 jaar oud te zijn geworden. De man schijnt de laatste 30 jaar niet uit zijn huis te zijn geweest, waar hij zeer veel tijd met bidden zou hebben doorgebracht. De man heeft zijn drie zoons, over leefd, hoewel die toch ook om en nabij de honderd jaar zijn geworden. OPLICHTING OF VERGISSING? Zooals reeds in het kort gemeld, stond gisteren voor de Middelburgsche rechtbank terecht: A. B„ 57 jaar, land bouwer te Kruiningen, die op 3 Jan. jl, aan Bruinooge en Meijaard te We- melainge 86 hoopen wijnpeeën, staande op zijn land, verkocht, zeggende, dat deze 20,000 a 24,000 kg zouden wegen. Hij kréég ér f 205 voor. Later bl'eek, dat er nog geen 18000 kg was. Verdachte verklaarde, dat hij werke lijk in de meening had verkeerd, dat het opgegeven gewicht zou kloppen. Ge tuige Meijaard deelde o.a. mede, dat hij niet slecht had geboerd, om d/at de prij zen na den aankoop waren opgeloopen. De officier oordeelde, dat verd. op ergerlijke wijze heeft geknoeid en eischte 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Kegge uit Goes, vond de zaak zwak. Verdachte deed 'n schatting. Niemand had op het oog een nauwkeurig gewicht kunnen opgeven. De peeën zijn eigenlijk bij de hoop ver kocht. De waarheid niet wetende, kon verdachte ook niet liegen. Pleiter was verder van meening, dat de onderhavige zaak bij de civiele ka mer thuis hoort, omdat een dergelijke procedure echter duur is, zijn de klagers naar den strafrechter geloopen, die de zaak voor niets mag opknappen. Pleiter oordeelde, dat vrijspraak moet volgen. BRANDSTICHTING, Zooals ook reeds gemeld, stond ver volgens terecht J. S„ 29 jaar, kapper te Oosterland, die op 21 Mei jl. een win kelpand van P. Hage, op verzoek van laatstgenoemde in brand zou hebben gestoken. LI. had hem f 200 beloofd. De officier eischte 1 jaar. De fwtnkelier, die zich eveneens te verantwoorden had, ontkende. De officier zeide echter van verdach- te's schuld overtuigd te zijn. De win kel brandde geheel uit. Er ontstond ge vaar voor de belendende perceelen. Ver dachte zou niet gunstig bekend staan en was zeer „bedachtzaam" in zijn ant woorden bij het verhoor. Spr. eischte 1XA jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. H. Hartog uit Bergen op Zoom, zeide niet aan den schuld van verd.achte te kunnen geloo ven. Het lijkt toch wel buitengewoon onwaarschijnlijk, dat verdachte een splinternieuwe woning zou laten in brand steken, waarbij nog komt dat het in hooge mate onwaarschijnlijk is dat ver dachte voordeel van den brand had of zou kunnen hebben. De brandstichter S. heeft geen werk en kent twaalf am bachten en 13 ongelukken. Hij was zeer afgunstig op verdachte en zijn ja- loerschbeid dat deze met zijn gezin naar een nieuwe woning zou gaan, ken de geen grenzen. Bovendien is S. zeer slim. Verd.ach'te daarentegen is een eenigszins gesloten en zonderling iemand die niet veel zegt. Het buitengewone diepe berouw van S. beschouwt verde diger als het berouw van den misdadi ger die zich ontdekt ziet. Zijn moeder hoorde hem 's nachts huilen maar dat was volgens Verdédiger niet van berouw maar v,an angst, omdat hij in zijn ver beelding de poorten van de gevangenis voor zich zag geopend. Verdachte H. is hier in een buitengewoon nadeelige po sitie. Ware het mogelijk dan zou hij hier onder eede het tegenovergestelde bevestigen van wat S. beweert. Hecht geen waarde aan de verklaringen van S. riep verdediger uit, want hij heeft omdat hij de hoofdschuldige is, een groot belang bij deze zaak. De gansche assurantie liep over f 12000. De officier heeft verdachte het verwijt gemaakt dat hij bij den rechtercommissaris zijn ver klaringen niet wilde teekenen, doch deze heeft in deze zaak zooveel onder vonden, dat hij niemand meer vertrouw de. Ongunstige inlichtingen zijn er over verdachte niet, alleen noemt men hein een onaangenaam, gesloten mensch doch hij is zich in deze zaak van begin tot einde gelijk gebleven. Het is onaan nemelijk dat hij, hetgeen hem ten laste wordt gelegd gedaan zou hebben, een voudig omdat hij er geen voordeel bij had. Het eenige bewijs in deze zaak is, de verklaring van S., die onbetrouw baar is, en verdachte zal dan ook moe ten worden vrijgesproken van hetgeen hem ten laste is gelegd. Een verzoek om invrijheidstelling van H„ wees de rechtbank af. FIETSEN-DIEF. A W„ 30 jaar, fabrieksarbeider te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij te Middelburg heeft weggenomen: le op of omstreeks 19 Februari 1935 een rijwiel toebehoorende aan J. A. T,avenier; 2e op of omstreeks 5 Maart 1936 een rijwiel, toebehoorende aan J. W, Bie- rens; 3e op of omstreeks 11 Maart 1936 een rijwiel toebehoorende aan Marinus Ton. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. A. J. v. d>. Weel bepleit te clementie, HET DOODELIJK AUTO-ONGELUK ONDER NIEUWLAND. Tenslotte stond nog terecht A. S. de V„ 23 jaar, chauffeur te Middelburg, die in den nacht v.an 12 op 13 Februari jl. met zijn auto op den Nieuwlandschen weg in de richting Goes kwam gere den. Het was zeer mistig en de weg was glad. Tevoren was hij, nog door zijn patroon gewaarschuwd om voorzichtig te rijden. Niettegenstaande een en .an der, reed hij met een vaart van onge veer 70 km per uur, een snélheid die volgens de tenlastelegging der dagvaar ding, gelet op den toestand van het weer en den weg, te groot was. Plotse ling is verdachte in een dichte mist bank gekomen, w,aar door hij het zicht op den weg kwijt raakte, van den weg is afgeraakt en niet onmiddellijk kun nende stoppen, met zijn auto tegen een boom opgevlogen. Een der inzittenden van zijn auto, zekere L., is tengevolge van die botsing zoodanig verwond ge worden aan hoofd en lich,aam dat hij nog dienzelfden dag na in het zieken huis te zijn overgebracht, aldaar is overleden. De V. had zich wegens zijn grovelijk roekeloos en onvoorzichtig rijden hetgeen den dood van een ander tengevolge had gehad, te verantwoor den. b Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. A. J. van der Weel, advocaat te Middelburg. Getuige Verheule, taxiondernemer te Middelburg, zegde dat het slachtoffer in den bewusten nacht te ongeveer 12 uur aan zijn woning is gekomen met het verzoek hem per auto naar Ant werpen te brengen. Hij heeft daartoe opdracht gegeven aan verdachte en hem aangemaand Voorzichtig te zijn met het oog op de weergesteldheid en de gladheid van den weg. Bij zijn komst op de plaats van de aanrijding was het dik van de mist. Verdachte ondervraagd, zeide reeds van zijn 18e jaar af te chauffeeren en nog nooit een ongeluk te hebben gehad. Hij was onverwachts in een mistbank ger.aakt; het slachtoffer heeft hem tij dens den rit niet tot spoed aange maand. De getuige Scheijbeler, chauffeur en inzittende van de auto, als get. gehoord zeide, door het ongeval enkele dingen te zijn vergeten, doch het was erg mis tig op den weg; hij kon zich niet oriën- teeren. De officier van justitie voerde in zijn requisitoir o.a. aan, d.at het een dolzin nig plan was om 's nachts om 1 uur naar Antwerpen te rijden. Spr. eischt één maand hechtenis voorwaardelijk. De verdediger zag in den verdachte, die een fatsoenlijk stille en terugge trokken jongen is. een slachtoffer van de omstandigheden. De onderneming waarbij hier een slachtoffer valt te be treuren, was op zichzelf rampzalig. Als chauffeur had hij niets te zeggen en had eenvoudig, ook na een drukken d.ag, de opdracht van zijn patroon uit te voeren. De mededeeling van den patroon dat hij geen verantwoordelijkheid wilde dragen, doch desniettegenstaande in dit geval zijn m.ateriaal en chauffeur tér be schikking stelde, kan hem nog moreel noch juridisch van zijn verantwoorde-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7