MIDDELBUROSCHE COUBAMT GOESCHE COURANTE cl Borgstellingfondsen. BINNENLAND. WEER EN WIND. aas I9.30 NUMMER 92. DRIE BLADEN. ZATERDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. AHerwege in oprichting, in verband met de a.s. opheffing van het natio nale crisiscomité. Or ganen ter voorkoming van verarming. Ook neringdoenden kunnen langs dezen weg gehol pen worden. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck overleden. MODERNE FA Ife. SP0RTH6EDEN FA lik ATERIK fiet „klein verlof" voor de onder de wapenen gehouden dienstplichtigen. ;eers- f.L.M, Re- [ziau; 45 j tden", |ben"; linga. Hof- |,00 h- Apc.r mati- Apj-.: |fde in 15 h. Apr il Ber- laas". Apr.: ,,De loord una 17.43 19.25' 19 50 7.43 l&ie l'burg, 18 APRIL 1936. Wt0vimcïuU Dagblad Voor Middelburg, Goe» en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelbnrg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ceat. Men schrijft ons uit Den Haag: Naar aanleiding van de opheffing van het Nationale Crisiscomité per 1 Mei a.s, heeft de minister van binnenland- sche zaken zich verleden week tot de burgemeesters gewend met een circulai re. om na 1 Mei ook te kunnen voort gaan met het verstrekken van kleine voorschotten, waarmee de plaatselijke crisïscomité's vaak waardevolle hulp aan arbeiders en neringdoenden hebben verleend. De minister wees in zijn cir culaire op het bestaan der zg. borgstel- lingsfondsen voor den middenstand, waarbij hij erop aandrong, dat oprich ting van dergelijke fondsen niet plaat selijk zou geschieden doch op den grondslag van de districten der 36 ka mens van koophandel in ons land. In verband hiermede hebben wij ons gewend tot den districtscommissaris van het eenige reeds bestaande borg- stellingsfonds, op dezen grondslag in ons land, den heer P. A. van Aggelen, te Leiden. Het Leidsche borgstellingsfonds is reeds 6 jaar oud. Als directeur van de gemeentelijke hulpbatnk en bank van leening te Leiden kwamen er bij den hr. Van Aggelen herhaaldelijk menschen, die in nood zaten en met een klein voorschot, tot een maximum van 100, geholpen zouden zijn geweest. De hulp bank kon alleen maar voorschotten ver strekken indien er voldoende borgstel ling aanwezig was, maar aangezien het in de meeste gevallen gewone arbeiders betrof, ontbraken betrouwbare borgen gewoonlijk, zoodat geen leening kon worden toegestaan. Het resultaat was, dat de menschen in handen van woe keraars terecht kwamen en hoe langer hoe meer in het net van hun steeds toenemende schulden verstikt raakten of dat zij de onontbeerlijke dingen gin gen aanschaffen bij afbetalingsmagazij nen waar zij meestal verleid werden tot aankoopen, die ver boven hun draag kracht gingen. De ervaring had den heer Van Ag gelen geleerd, dat het hier in de meeste gevallen bona fide arbeidersgezinnen betrof, die door plotselinge groote uit gaven door ziekte, verhuizing of nood zakelijke aanschaffing van kleeren, (bijv wanneer een werkloos huisgenoot on verwachts aan het werk kon gaan) in moeilijkheden dreigden te raken, maar die overigens in staat konden worden geacht, een voorschot door kleine we- kelijksche aflossingen, bijv. bij het ont vangen van het weekloon, te kunnen terugbetalen. Uit deze overweging ontstond het denkbeeld, een fonds te vormen, dat voor deze menschen borg zou kunnen staan, zoodat de hulpbank zonder be zwaar voorschotten zou kunnen ver strekken omdat borgstelling aanwezig was. Uit particulier initiatief kon in 1928 hei Leidsche borgstellingsfonds tot stand komen. De stichting begon te werken met 'n kapitaal van f 20,000, waarvan f 10,000 uit particuliere giften konden worden bijeengebracht. De inkomsten van het fonds béstaan uit contributies en ren tebijschrijving. Als vaststaande regel geldt, dat verliezen uit de inkomsten gedekt moeten worden en dat het ka pitaal dus niet mag worden aangespro ken, Het fonds zelf verstrekt geen lee ningen, doch laat dit uitsluitend aan de hulpbank over en vervult zelf slechts de dienende rol van borg. De opgedane ervaringen, verklaarde de heer Van Aggelen, kunnen slechts in elk opzicht gunstig genoemd worden Het fonds begon te werken op 1 Ja nuari 1929. In totaal werden 2900 borg stellingen verleend voor een totaal be drag van f 245,000. Hiervan zijn 2400 voor een bedrag van f 222,000 inmid dels afgedaan, terwijl 500 van in totaa f 23 000 nog uitstaan. Het geleden ver ies in al die jaren en op deze trans acties bedroeg in het geheel slechts f 1150 gulden, wat een prachtig resul taat genoemd mag worden. De goede resultaten v,an de werking van het borgstellingsfonds leidde er toe dergelijke hulp te verleenen aan den kleinen middenstand. Teneinde de geheele credietverlee- ning aan den kleinen middenstand op een gezonde basis te stellen werd voorloopig een bemiddelingscommissie voor hulpverleening en woekerbestrij ding ten bate van den middenstand op gericht, die in Juli 1935 kon overgaan in het toen gestichte Rijnlandsche borg stellingsfonds, dat in groote trekken de zelfde werkwijze aanvaardde als het Leidsche borgstellingsfonds met dit ver schil, dat 't niet in de eerste plaats be stemd was voor het geven van borgstel ling voor consumptieve credieten, doch voornamelijk voor productieve Van de 25 in het district gelegen ge meenten sloten zich 21 gemeenten met tezamen 190,000 inwoners aan. Tenein de de kapitaalsvorming te bevorderen, werd besloten, dat elke gemeente een bedrag zou storten van 10 cent per in woner,. Allen, die hun kracht aan het borgstelling'sfonds geven, doen dat ge heel belangeloos. Het saneerend en bemiddelend optreden heeft menig middenstandsbedrijfje van den onder gang gered. De aflossing is zoo gesteld, dat zij de draagkracht van den betrok kene niet te boven gaat. In steeds grooteren kring erkent men Het licht, dat ge in uzelf ontsteekt, schijnt ook voor anderen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck is op 1 Dec. 1873 als oudste zoon van jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, die van 1888'91 minister van justitie in het kabinet-Mackay en van 18931918 commissaris der koningin in de provin cie Limburg is geweest te Roermond geboren. Hij bezocht de gymnasia te Maastricht en te 's Gravenhage, studeerde aan de universiteit te Leiden en promoveerde op 17 Dec. 1895 tot doctor in de rechts wetenschap. Na zijn promotie oefende hij eerst eenigen tijd te Maastricht de advoca tuur uit, maar weldra werd hij ambte naar van het O.M. bij het kantongerecht aldaar. Reeds in 1905 kreeg' hij zitting in de Tweede Kamer voor het kies district Gulpen en sedert zag hij zijn mandaat telkens hernieuwd. Aan land en mijnbouwaangelegenheden wijdde hij als volksvertegenwoordiger spoedig bij zondere aandacht Toen zijn vader in 1918 zijn ambt neerlegde en phr. H. Ruys de Beeren brouck diens plaats innam, moest hij als Kamerlid bedanken. Maar nog geen half jaar was hij commissaris der koningin in Limburg, of hij werd naar Den Haag geroepen, om een kabinet, steunende op de rechterzijde, samen te stellen, het- thans het nut "van een orgaan als een geen leidde tot het optreden van het borgstellingsfonds en nu het nationaal crisiscomité verdwijnt wordt allerwege de oprichting ervan met kracht ter hand genomeri. Per 1 Mei a.s. of zeer kort daarua zul len in 9 districten borgstellingsfondsen gaan werken, omvattende 275 gemeen ten met 1,360,000 inwoners. Hierbij is het district van de K. v,. K. voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg (om vattende 68 gemeenten). Aang'ezien dus overal de stelregel geldt, dat de op te richten fondsen slechts borgstelling mogen geven doch zelf geen voorschotten verstrekken, zul len tegelijkertijd parallel met deze fondsen hulpbanken of niet-commer- cieele voorschotbanken aanwezig moe ten zijn. Waar deze nog niet bestaan zou men gebruik kunnen maken van be staande instellingen als de gewone nuts- spaarbanken waarvan er ongeveer 70 over het geheele land verspreid zijn. PRINSES JULIANA TE ARNHEM. Dr. A. van Schelven met zijn echtgenoote aan het diner bij den Commissaris der Koningin, Prinses Juliana, die strikt incognito eenige dagen te Arnhem logeert ten huize van den Commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, gebruikte gister avond het diner in de amtswoniag van baron van Heemstra aan welk diner o. m. aanzaten dr, A. van Schelven uit Yelp, met mevrouw Van Schelven, die dezer dagen uit Abessynië zijn terugge keerd. Na een betrekkelijk korte ziekte is gistermiddag in het St. Anthonius gast huis te Utrecht op 62-jarigen leeftijd overleden, de voorzitter der Tweede Kamer en oud-minister-president jhr. mr. Ch. J. ML Ruys de Beerenbrouck. I Met jhr. mr. Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck is een der meest op den voorgrond tredende staatslieden van ons land heengegaan. In de Katho lieke Staatspartij, welker beginselen hij gedurende zijn g'ansche politieke loop baan krachtig heeft voorgestaan, een der voornaamste figuren, is hij als pre mier en als voorzitter van de volksver tegenwoordiging een persoonlijkheid ge weest, van groote beteekenis voor het staatkundige leven van geheel ons volk- Hij paarde de typische karaktereigen schappen van den Limburger, diens op gewektheid, gemoedelijkheid en gevoel voor humor, aan een levendig besef van de realiteit, dat hem in staat stelde, de wezenlijke verhoudingen in het politie ke en sociale leven van ons volk scherp te onderkennen. Onder zijn aangeboren vroolijkheid scholen een diepe ernst en e«n sterk gevoel van de verantwoorde lijkheid, welke hij in zijn hooge functies te dragen had WIJ ETALEEREN MAANDAG I RAAM MARKTZIJDE L, Burg B 20-21 MIDDELBURG. (Ingez. Med.) eerste ministerie-Ruys de Beerenbrouck waarin hijzelf het departement van bin- nenlandsche zaken voor zijn rekening nam. Hij was de jong'ste premier dien ons land ooit heeft gehad. Toen de algemeene verkiezingen 111 1922 de rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer bestendigden, bleven jhr, Ruys en zijn meeste ambtgenooten in hun functie. Dit tweede ministerie- Ruys vroeg echter in October 1923 ont slag, wegens de verwerping van het ont werp-vlootwet door de Tweede Kamer. Daar het na een kabinetscrisis van eeni ge maanden niet mogelijk bleek, een ander ministerie te doen optreden, wil ligde de Koningin het verzoek om ont slag niet in, zoodat een eenigszins ge reconstrueerd kabinet-Ruys tot Septem ber 1925 de teugels der regeering in handen hield. Nadat jhr. Ruys zeven jaren minister; president was geweest, kreeg hij, in '25 opnieuw zitting in de Tweede Kamer, welke hem op no, 1 plaatste van de voordracht, waaruit de Koningin den kamervoorzitter benoemt. Van 1925 tot 1929 heeft hij de vergaderingen der Ka mer geleid. In November 1925 volgde hij baron Van Wijnbergen op als voorzitter der Roomsch-Katholieke Staatspartij. In 1929 werd jhr Ruys de Beeren brouck opnieuw met de vorming van een kabinet belast. Dit is aan het be wind gebleven van 10 Augustus van ge noemd jaar tot 26 Mei 1933. Als gevolg van de aanneming van een motie-Boon, tot schorsing van de be raadslaging over het wetsontwerp tot vermindering van het aantal rechtban ken, is het toen tot kamerontbinding en vervroegde verkiezingen gekomen, waarna het kabinet Ruys aftrad. Sedert 31 Mei 1933 was jhr. Ruys we der Kamervoorzitter, Vermeld worde nog dat hij dertien ja ren lid is geweest van den Gemeente raad van Maastricht. Zeeland en de overleden staats man. Ook Zeeland heeft wijlen jhr. Ruys de Beerenbrouck groote belangstelling getoond. Wij herinneren ons hem meer malen bij officieele gelegenheden te hebben gezien; o.a. een keer of drie tij dens het tweede ministerie-Ruys, dus tusschen 1922 en 1925, toen van 1 Jan. 1923 af ook landbouw bij binnenland- sche zaken was ondergebracht. Bij de opening in 1924 van de landbouwten toonstelling te Sluis, was het de thans ontslapene, die van zijn medeleven met den Zeeuwschen landbouw kwam ge tuigen en enkele maanden later was hij te Sas van Gent aanwezig toen de Eerste Coöperatieve Suikerfabriek al daar haar 25-jarig bestaan herdacht. Ook bij de tentoonstelling van den kring Oostelijk Zuid-Beveland te Krui- ningen in 1925 was minister Ruys tegen woordig. Hij hield daar een openingsre de. In minder opwekkende dagen heeft de overleden minister eveneens ge toond met de Zeeuwen mede te leven. Toen op 7 December 1929 tot Den Haag de mare doordrong van den grooten brand in de Langedelft, waarvan wij nog dagelijks de gevolgen aanschouwen, bedacht de overledene, die in dat jaar voor de derde maal een ministerie had gevormd, zich geen oogenbljk; op 8 December kwam hij naar Middelburg om zich persoonlijk te overtuigen van den omvang van de ramp, en om o.a, den heer Asselbergs en zijn mannen van de Bergen op Zoomsche brandweer dank te brengen voor wat zij hadden ge presteerd. De Tweede Kamer bijeenge roepen. De Tweede Kamer is tegen Maandag a.s. telegrafisch bijeengeroepen in ver band met het overlijden van haar voor zitter. Als alles goed gaat, zullen ze voer goed thuis kunnen blijven. Zooals reeds is medegedeeld, heeft de minister v,nn defensie bepaald, dat de dienstplichtige^, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bij zondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. Nader wordt gemeld, dat bij elk re giment voorloopig aanwezig moeten blijven voor de gevormde 5e compagnie: een command,ant, een' administrateur of als zoodanig dienstdoend onderofficier, een fourier of als zoodanig dienstdoend onderofficier, 5 korporaals of soldaten. Ook is vastgesteld, dat het onbepaald klein verlof moet worden verleend on der de volgende twee voorwaarden: a. de dienstplichtige moet zorgen, d,at zijn adres voortdurend bekend is, zoowel bij zijn corpscommandant als bij den burgemeester van de gemeente, waar hij woont, of het laatst heeft ge woond. b. de dienstplichtige mag gedurende het onbepaald klein verlof zijn uniform niet anders dragen, dan op den dag, waarop dit verlof ingaat, op den dag, waarop het mogelijk wordt ingetrokken, en in de gevallen, waarin het dragen van uniform voorgeschreven is. Al degenen, die in verband met het bovengenoemde Kon. besluit van 11 Maart 1936 verplicht of vrijwillig in werkelijken dienst zijn zoowel zij, die onbepaald klein verlof genieten als de anderen worden, behoudens on voorziene omstandigheden, in het genot van groot verlof gesteld. Voor zooveel zij behooren tot de 4e divisie, met ingang van 16 Mei; voor zooveel zij behooren tot een der andere divisies, tot het regiment wielrij ders of tot de 4e artilleriebrigade, met ingang van 16 Juni. Ten slotte is nog aan de betrokken militaire autoriteiten medegedeeld, dat de met onbepaald klein verlof vertrek kende dienstplichtigen, zooveel noodig moeten worden voorzien v,an een ver- voerbewijs of vervoerbewijzen voor de reis naar huis en eveneens van een vervoerbewijs of vervoerbewijzen voor mogelijken terugkeer van onbepaald klein verlof. VERSTREKKING IN NATURA AAN ONDERSTEUNDEN EN BEHOEFTIGEN. Adres van den Kon, Ned. Mid dens landsbond. Het Hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in verband met het voornemen om uitbreiding te geyen aan de distributie van eerste levensbe- Middelburg, 18-IV-'36. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 9 °C (48 °F); laagste 5.9 °C (43 °F). Heden 9 h: 7,3 °C; 12 h: 9.5 C. 1.8 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laag ste 752 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.3 mm te Akureyri; laagste 740.3 mm te Kopen hagen. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, later ver der afnemende N. tot N,W. of W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 58; onder: 19 h 02. Licht op: 19 h 32. Maan op: 3 h 17; onder: 15 h 13. Zo. 19 April, Zon op: 4 h 55; onder: 19 h 04. Licht op: 19 h 34. Maan op: 3 h 35; onder: 16 h 41. N.M. 21 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. Za. 18 10.50 23.07 4.46 17 12 Zo. 19 11.39 23.52 5.44 18.00 Ma. 20 12.25 6.31 18.46 Hoog- en Laagwater te April. Hoogwater. Za. 18 12.30 Zo. 19 0.56 13.25 Ma. 20 1.47 14.18 Wemeldinge. Laagwater. 5 41 18.20 6.40 19.09 7.27 19.52 hoef ten onder ondersteunden en be- hoeftigen, o.m. door beschikbaarstelling van goedkoope eieren, een adres gericht aan de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Landbouw en Visscherij en Sociale Zaken, waarin o.m. wordt opgemerkt, dat onder de huidige om standigheden hiervoor zeker rechtvaar diging gevonden kan worden. Het hoofdbestuur bepleit enkele wenschen ten aanzien van het toe te passen systeem. Bij de distributie van goedkoope groente werd het middenstandsbedrijf vrijwel niet, bij die van z.g. volksmarga rine en blikvleesch slechts in beperkte mate ingeschakeld. Het is daarom, dat het hoofdbestuur de regeering verzoekt te willen bevor deren, dat ten aanzien van verstrekkin gen als vorenbedoeld de inschakeling van den handel als regel wordt gesteld en dat de gemeentebesturen daarvan slechts mogen afwijken, indien kan wor den aangetoond, dat deze methode ter plaatse onuitvoerbaar is of onbevredi gend heeft gewerkt. Het hoofdbesuur spreekt het vertrou wen uit, dat de regeering door het ver leenen van de gevraagde medewerking zal willen bijdragen tot het voorkomen van vejrdere afbrokkeling van debiet met den daarmee gepaard gaanden ach teruitgang van de toch reeds schamele belooning van de diensten van talrijke nijvere middenstanders. DE AMBULANCE IN ABESSYNIë Naar het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ons mededeelt is gister telefonisch bericht ontvangen van het internationale Roode Kruis-Comité te Genève, dat de Nederlandsche ambulan ce zich thans schijnt te bevinden in Ko- lamude, een plaatsje gelegen tusschen Dessié en Addis Abeba. DE SALARISSEN VAN MAATSCHAP PELIJKE WERKERS EN WERKSTERS Men loope niet te vlug van stapel met verlaging. De regeering heeft indertijd besloten in de gevallen, waarin rijkssubsidie wordt toegekend voor personen, die in dienst van particuliere instellingen maatschappelijk werk verrichten, een overeenkomstige verlaging van de be looning van deze personen te bevorde ren als voor de rijksambtenaren. Vele plaatselijke vereenigingen van Groene, Wit-Gele en Witte kruis en de Zorg voor Moeder en Kind hebben daar in de verplichting gelezen de salaris sen van hun wijkverpleegsters en huis bezoeksters en van hun verdere perso neel te verlagen en sommige zijn daar toe inderdaad reeds overgegaan, onder bet motto: ,,De regeerinfjeisch't het." Dit nu blijkt allerminst de bedoeling

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1