IVOROL M-SS '-CACHETS gewoonte DE PAGODE KRONIEK van den DAG. .Mooie unite fcrulea BINNENLAND. SPORT. M.S.S.-cacheis: Maken Schoon Schip rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 16 APRIL 1936. No. 90. mat De algemeene vergadering der Christ. Hist. Unie. DOOR DE Politieke mist Frankrijk en Engeland kunnen het over de voornaamste problemen nog steeds niet eens worden Har de leiten: Abessynië heelt den strijd verloren; de Volkenbond kan Italië zijn prooi niet meer ontrukken. De Engelsche pers doet de laatste da gen een beetje raar. Ze kan geen wijs nieer worden uit den ingewikkelden po- litieken toestand. Er is zoo langzamer hand inderdaad geen touw meer aan vast te knoopen. Frankrijk en Engeland weten niet, wat ze willen. Of ze weten dat wel, maar kunnen dan geen grond slag voor deugdelijke samenwerking vinden. De Engelsche regeering meent, dat het geen zin heeft de onderhandelin gen met Hitier nog langer uit te stellen. De Fransche blijft zich doodstaren op de remilitarisatie van het Rijnland en broedt tevergeefs op middelen, die zon den kunnen voorkomen, dat in dat Rijn land een betonnen vestinggordel wordl gebouwd; precies zoon gordel als de Fransehen aan hun kant van de grens hebben. Ze zullen te eenigertijd met dit onvruchtbare geprakkizeer op moeten houden. Anders komt er v,an de noodza kelijke internationale besprekingen niets terecht. Hopeloos lijkt de situatie ons echter allerminst, üden heeft verleden week opdracht gekregen, om Hitier nade re inlichtingen te verzoeken over zijn voorstellen. Eigenlijk zijn de besprekin gen daarmee al ingeleid. Men houde aan dit punt vast. Eden is er de man niet naar, om zich de kans, die hij heeft, te laten ontglippen. Nu hij met Hitier con tact mag zoeken, zal hij vermoedelijk wel 'n middel vinden om het ijs tusschen Frankrijk en Duitschland te breken. Tenzij het Italiaansch-Abessijnsche hem parten zou spelen. Misschien is het deze aangelegenheid nog meer dan het akefietje met Hitier, dat den toestand zoo verward maakt. Ook hier zijn En geland en Frankrijk het nog lang niet met elkaar eens. Londen zou nog altijd op het standpunt staan, dat men Italië h.ard moet aanpakken. De Franschen daarentegen willen Mussolini, nu maar schalk Badoglio zulk een duidelijke overwinning heeft bevochten, alle eer- van zijn werk geven. Vandaag is de com missie van 13 weer bijeengekomen. Zij zal moeten beslissen, of er wat van vredesonderhandelingen kan komen. Toen we dit schreven, was er over den afloop der beraadslagingen nog niets po sitiefs gemeld. Bijster optimistisch klon ken de berichten uit Genève echter niet. Indien er werkelijk niets van onderhan delingen zou komen, zou de situatie heel scheef worden. De commissie van 18, ,1e sanctie-commissie, diende dan weer aan het woord te komen, om nieuwe straf maatregelen tegen Italië te beramen. Hebben dezen echter nog wel zin, nu de tegenstand der Abessijnen vrij wel ge heel vernietigd schijnt? Men dient o.i. nuchter het feit onder de oogen te zien, dat alle voorspellingen ten spijt (voor spellingen, ontleend aan wat de kenners van Abessynië meenden te mogen op merken) de Italianen in militair opzicht hun doel zullen bereiken. Voor de landen, die de sancties toepassen, mag dat heel zuur zijn, het feit is niet te ontkennen. Wij blijven van meening, dat Mussolini in vervolg van tijd wrange vruchten zal plukken, doch dat kan niet wegnemen, dat hij op 't oogenblik naar het uiterlijk de overwinnaar moet heeten. De sanc ties hebben zulks niet kunnen beletten Om nu nog scherpere maatregelen tegen Italië te nemen, lijkt ons dwaas en ver schrikkelijk gevaarlijk. Alleen militaire sancties zouden in het huidige stadium Door MARJORIE BOWEN. 35). Timothy had haar lief en zij wilde er liever van droomen dan het op de proef te stellen: na zulk een lange eenzaam heid, zulk bitter wachten, had zij niets meer van noode dan deze wetenschap. En daar was Farryner, die zoo pre cies en met zulk een gemak zijn plaats in de groep innam (zij dacht zich hen als een schilderij een „Halte de Chas- se en het jonge meisje, zoo aardig, zoo overstelpt van blijdschap dat zij ver troeteld werd, zoo dankbaar voor deze vroolijkheid welke zoo zoet als f honing moest zijn op haar frissche lippen en miss Stalling, geluKitig omdat iedereen anders gelukkig w,as en rondom hen al de liefelijkheio en tiet zilveren, gouden, blonde landschap waarin zij, Henriette de Bellegarde, zoo lang had geleefd en dat zij nooit te voren had beseft. Somwijlen vervolgde haar een lichte vrees, een vrees dat, als zij jonger ware, zij geen vreugde zou hebben gevonden in het toeven aan den rand der blijd schap; was het omdat zij oud werd, dat zij smaak vond in dat teere uitstellen? Jeugd zou zich zeker tot jeugd gekeerd hebben met onstuimige verachting voor welke bekorende weifeling ook. Het moest een verschil maken in haar houding tegenover haar jongen geliefde dat zij bijna twintig jaren de vrouw w/as geweest van een ouderen man, en dat de achtergrond voor haar hartstocht doel kunnen treffen. Maar wie durft daaraan denken? Het is zuur voor den Volkenbond ook, maar Abessynië is ,aan Italië ten prooi gevallen. Zou het niet het verstandigst zijn, om daar met open oog de conse quenties uit te trekken. Men heeft de laatste dagen hooren verluiden, cTat Mus solini vermoedelijk tevreden zou zijn met een mandaat of een protectoraat over Abessynië, Daar zal het wel heen moeten. De toestand in Europa laat niet toe, dat er een gewapend conflict in de Middellandsche zee wordt geriskeerd. De Oost-Afrikaansche aangelegenheid is ons dat niet waard, momenteel aller minst. Op den voorgrond dient thans te staan, dat er in Europa het een en an der valt op te knappen. Wij vreezen, dat men daaraan de handen voorloopig wel vol zal hebben. DOOS 20 CT. TUBE 40 EN 60 CT. (Ingez. Med Na de openingsrede van jhr. De Geer stelde deze voor, dat de vergadering een telegram van hulde zou zenden aan aan H. M, de Koningin. Dit voorstel werd onder applaus aangenomen en staande zong de vergadering twee cou pletten van het Wilhelmus. De rekening en verantwoording over 1935 werden zonder discussie goedge keurd. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen van het hoofdbestuur tot wijziging der statuten. Het voornaamste voorstel betrof een wijziging van de wijze van candidaat- stelling bij verkiezingen in geval het versterkte hoofdbestuur zou besluiten tot het vormen van verschillende niet- gelijkluidende candidatenlijsten. Ver schillende afgevaardigden spraken de vrees uit, dat door deze wijzigingen de invloed van het hoofdbestuur op de sa menstelling en volgorde der candidaten lijsten te groot zou worden en de afdee- lingen min of meer zouden worden uit geschakeld. De heer Snoeck Henkemans weerleg de namens het dagelijksch bestuur de ge opperde bezwaren en wees er o.a. op, dat, wanneer het hoofdbestuur zou be sluiten tot het indienep van een gelijk luidende lijst voor het geheele land, er niets aan den bestaanden toestand zal veranderen. Wanneer er echter verschil lende lijsten komen is coördinatie noodig en deze kan slechts verkregen worden door een sterkere leiding van het hoofd bestuur. De invloed van de groepen en afdeelingen wordt daarbij echter niet aangetast. Met groote meerderheid keurde de vergadering het voorstel tenslotte goed. Na behandeling van eenige organisato rische kwesties en de schriftelijke be stuursverkiezing ging de vergadering over tot behandeling van de verschillen de voorstellen der afdeelingen. Amerongetn had voorgesteld korte brochures in populairen vorm uit te ge ven over de vraagstukken van den dag, zooals bijv. onze defensie, de N.S.B., het plan van den arbeid, bestrijding der werkloosheid, enz. Amersfoort wenschte een commentaar op het Christelijk-His- torische program van beginselen. Beide was het huis en de tuin van dien ande ren man zelfs het geld van dien an deren man. Maar deze gedachten bewaarde zij diep in haar gemoed en wilde zij niet aanmerken als redenen voor vrees. Miss Stalling wenschte goeden nacht, maar madame de Bellegarde, zuchtende van haar droomerij, hield deze hartelij ke en angstvallige vriendin terug. Laat mij het bezoek aan Chinon hebben, pleitte zij, en de muziek. Ik wil graag die „robe de parade" dragen, als je niet om me lacht, in het licht der kandelaars met vioolmuziek. Eén keer maar. Miss Stalling was vol vuur; zij had de bedoelde japon nooit gezien, of schoon zij wist dat er vele prachtige, an tieke gewaden in het kasteel waren. Madame de Bellegarde lachte om haar bewondering en nieuwsgierigheid. Zijn we niet als kinderen? Ik heb me nog nooit in mijn leven mooi aan gekleed. Zij belde en vroeg Martha de japon te brengen, die zij heimelijk uit de kleedka mer had laten verwijderen, waar zulke schatten werden opgeborgen, en toen 't meisje die bracht ontdeed zij die van de fijne mousseline deklaag en hield haar onder den glans der lichtkronen-, het w,as alsof er iemand bijgekomen was in het vertrek; el op el van glinsteren de brocaatzijde, rose en zilver over stroomden de hooge baleinen hoepels en dit was gefestonneerd met turkoois- blauwe fluweelen linten, geknoopt met stofpareltjes, band met band dooreenge voorstellen werden aangenomen. Alle herkiesbare aftredende be stuursleden werden herkozen, terwijl in de eenig overgebleven vacature werd gekozen de door het bestuur aanbevolen candidaat prof. dr. J. de Zwaan uit Lei den. Een voorstel van Amsterdam-Water- graafsmeer 1, uitsprekende, dat loons- en salarisverlagingen gepaard dienen te gaan met ernstige pogingen tot verla ging van de kosten van het levenson derhoud, omdat eenzijdige deflatie het gevaar van geestelijke inzinking tenge volge kan hebben, werd na eenige dis cussie aangenomen, Verschillende spre kers voerden aan, dat er reeds nu zelfs onder een deel van de werkende bevol king gebrek wérd geleden en dat het nu eens uit moest zijn met de officieele pro paganda voor loonsverlaging. Op voorstel van 's-Gravenhage III werd bij acclamatie de uitspraak aanvaard, da! de Chr.-Hist. Unie ten aanzien van het christelijk lager onderwijs nog staat op het standpunt van Lohman en De Visser. Een voorstel van de afdeeling Schelte tot instelling van een commissie, die rapport zal uitbrengen over het vraag stuk van den bijbel op de openbare school, werd aangenomen, waardoor een soortgelijk voorstel van Veendam kon worden ingetrokken. De woordvoerder van de afdeeling Marken gaf als zijn meening te kennen, dat men den Bijbel niet op de openbare school moet bren gen, omdat, gezien de geest die daar heerscht, het heilige woord Gods dan op zijn zachtst gezegd in handen van onbe voegden zou komen. Daartegenover werd van andere zijde aangevoerd, dat men als christen, nu men zelfs van links om het woord Gods vraagt, de helpende hand niet mag weigeren. Het standpunt van het hoofdbestuur werd verdedigd door mr. dr. Schokking, die waarschuwde te gen de opvatting van den afgevaardigde van het eiland Marken. Op voorstel van het hoofdbestuur werd overeenkomstig de statuten de heer J. R. Snoeck Henkemans onder ap plaus tot adviseerend lid van het hoofd bestuur benoemd. Te ruim half zes werd de vergadering met een kort woord van jhr. mr, De Geer gesloten. RUNDVLEESCH EN GEHAKT IN BLIK. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is de voorraad rundvleesch in blik, welke de Nederlandsche veehouderij centrale voor distributie ter beschikking heeft gesteld, thans geheel uitgeput. Wel is nog een beperkte hoeveelheid bussen gehakt in blik aanwezig. Dit ge hakt zal in plaats van het rundvleesch worden gedistribueerd. VOETBAL. Eindstand Afd. I. De competitie van de eerste klasse in Afdeeling I is afgeloopen, nu de beslis singswedstrijd tusschen Hermes D. V. S. en Xerxes met een nederlaag van de Schiedammers is geëindigd. De eind stand luidt: Ajax 18 11 3 4 58—33 25 H. B. S. 18 10 2 6 50—37 22 Sparta 18 8 5 5 4943 21 V. S. V. 18 9 3 6 43—40 21 A. D. O. 18 10 0 8 41—39 20 Haarlem 18 6 4 8 4746 16 R. C. H. 18 5 5 8 35—45 15 K. F. C. 18 5 4 9 22—34 14 Xerxes 18 4 5 9 42—55 13 Herm. D.V.S. 18 4 5 9 28—43 13 GYMNASTIEK. Aan het 26ste K. N. G. V. Bondsfeest dat met de Pinksterdagen te Amster- vlochten; de rok was stijf, met strooken van zilverkant en versierd met zeer vele fijne borduursels; er was een azuur blauwe, fluweelen mantel bij met voe ring van bleek lavendelkleurig satijn hier en daar opgeknoopt met rozetten van kristal en parels en lint. En voor het haar, zeide madame de Bellegarde, poeder, een gazen voile en veeren en elk juweel dat je bezit, ergens op je het is leuk, niet? Maar zij wisten beide, dat het meer was dan leuk het was belangrijk; zij za gen een verheerlijking der vrouwelijk heid in deze buitengewone lengten van rijk borduurwerk. Het zou het model kunnen zijn voor een houtsnede van Moreau, zeide miss Stalling, gretig het glanzende satijn betastende, de zware zijde, die zich kreukelde in gebroken lichteffecten. Het is echt Louis Quinze, antwoord de madame de Bellegarde, en het werd gedragen toen de koning van Polen op Chambord kwam alleen dien éénen keer, denk ik, zóó ziet het er uit Het zal u.... verrukkelijk staan! Zou het? Het past tenminste ofschoon ik de veters bij dat keurslijf moet uithalen! Zou ik het kunnen dra gen? Natuurlijk moet ge het dragen! In de lange galerij, met muziek. Miss Stalling sprak gretig, heel goed wetende wat haar vriendin dacht dat als zij dit kleed droeg, Timothy Car- less haar waarlijk mooi zou zien, van haar een volmaakte prachtige herinne ring zou hebben, want de japon was Neem eiken Vrijdag: en Zaterdag: een M.S.S.-cachet ter Inwendige» auivering. Gti kunt niet gesond blijven, als van dag tot dag zich ln Uw Ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n De l(.S.8.-cachets zullen Uw hai vertering. Uw vertraagde stoelgang herstel ten. Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrfsschen. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te m van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker friseh en opgewekt gevoelt, vol vnn levenslust en energie, want krijgen zonder Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Ingez MedJ dam wordt gehouden zullen 8000 turn sters en turners van 138 vereenigingen deelnemen. Ook een 300-tal Fransche en Belgische turners zullen tegenwoordig zijn. Postduiven. Op lsten Paaschdag werd door de duivenvereeniging „Recht voor Allen" te Sluis een groote prijsvlucht ge houden van Moescroen uit met 117 deel nemers. De duiven werden gelost om 8.15 uur. De afstand bedroeg 65 km. De eerste duif kwam aan met een snelheid van 958.77 m om 9.21.37; de laatste om 9.30.48 met een snelheid van 875.43 m. knap geteekend, om een knappe en ele gante vrouw goed te doen uitkomen, en stond madame de Bellegarde bijzonder. Daarom was die zoo belangrijk, ze kon een man helpen zien hoe mooi een vrouw kon zijn. Madame de Bellegarde liet het kleed wegnemen, Ik zal het dragen, zeide zij, het is slechts een détail, maar Miss Stalling beweerde dat kleeren geen détails waren en greep dapper haar blauwe sjaal. We zullen een klein feestje heb ben, wij vijven, vervolgde de andere vrouw, en zij bedacht dat zij voor miss Stalling de rijkst mogelijke azuren sjaal wilde bemachtigen; dan kwam het meis je haar in de gedachte, en zij weifelde; zij kon niet beschermen, de weldoende fee spelen bij deze menschen; Robinet- ta Sarsfield had twee witte japonnen voor 's avonds, armzalige japonnetjes Zij zat zwijgend neer niet meester van den toestand. Miss Stalling kuste haar hartelijk en ging heen. Madame de Bellegarde dacht: Zou zij geschenken van mij aanne men, dat meisje? Het komt er niet op aan wat zij draagt op haar leeftijd maar hoe aardig zou het zijn haar ge schenken te geven! Zij hoopte, dat Robinetta Sarsfield spoedig zou trouwen een man die aar dig was en die geld had en overvloed van vrijen tijd, en zij zou naar het trou wen gaan en haar een buitengewoon mooi geschenk geven. De prijswinners waren: 1 R, van. Weijnsberghe; 2 P. Rijckborst; 3. 10, ltc 34 Osc. de Meijer; 4, 6, 26 L, Dhondt; 5, 9, P. de Smidt; 7, 28 J. Wage; 8, .17, 30 R. van de Voorde; 12 J. Smooren- burg; 13, 31 A. Dhondtj 14, 38 J. van Hoorn, Retr.unchement15, 16, 35, 39 O. de Clercq; 18 le overduif A. van Haneghem, Retranchement; 19, 20, 22, 37 W. du Fossé; 21, 33 E. Baert; 23 A. de Baets; 24 A. Robijn, Retranchement; 25, 27 A. Verheije; 29, 32 Iz. Sanders; 36 M. van de Bussche. De eerste prijs een fietslantaarn werd gewonnen door Osc. de Meijer te Sluis. Maar dit was niet zoo erg waarschijn lijk; Robinetta Sarsfield zou zeer waar schijnlijk zulke mannen zelfs niet ont moeten, maar zou geheel in beslag ge nomen worden door de noodzakelijkheid haar brood te verdienen totdat haar fris sche bevalligheid was verwelkt en haar gretige geest verstompt en zij zou geluk kig zijn de aandacht van haar minderen te- ontvangen en een gewoon, saai hu welijk te sluiten. Madame de Bellegarde overdacht dat 't wreed was dit kind een glimp te geven in sprookjesland en dan de poort voor haar te sluiten; zij voelde dat zij. eenigermate verantwoordelijk was ge worden voor het meisje. Binnenkort niet nu, zou zij Robinetta vragen weer bij haar te komen, en al de aantrekkelijke jonggezellen vragen, die zij kende, om haar te ontmoeten; bin nenkort, niet nu. Dit was haar feest, het kind kon wachten achttien! Zij trachtte zich te herinneren wat zij gevoeld had op achttienjarigen leeftijd, ze hief het gordijn op en staarde somber peinzend in dat vergezicht, onaardsch. onder de rijzende maan, van kalme ri vier en duistere horizons en weiden, dooreengestrengeld met blauwe boom groepen. Echte velden van het paradijs, echte hemelsche heuvels leken zij in t parelende licht, dat onmerkbaar de k'lle schaduwen van veld en water vervaag de. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5