GEMENGD NIEUWS. Km- EN WISSELKOERSEN. Een groote slag aan het Zuidelijk front. BELG1E. De DUITSCHLAND. „rassen -waanzin. ENGELAND. ITALIË Zeven dooden bij een vliegongeluk. HONGARIJE Beursthérmometer van Vrijdag TSJECH0-SL0WAKIJE. BALKAN. RUSLAND. ZUID-AMERIKA. JAPAN. EGYPTE. Vrachtauto door trein verpletterd. AMSTERDAM, 16 April. Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 93%—94%. Japan 1924-6% 53%-^—. Amsterdam 1933-5 99%—99%. Amsterdam 1934-4% 97%97%. 's-Gr,avenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 89%—90. Zeeuws. Hyp. B-4% 8585%. Cities Service Cy. P. 1958 5 42%t A Amsterd. Bank 11114111%. C Rott. Bankver. lT-5105 A Twentscbe Bank 84%S4% A Pret. Gruyter Zn A. 111% A Pref. Jurgens A 103%103% A Ned Gist- en Spiritusf. 396%-396%. A De Schelde N.B, 32% A Ver. Papf,. v. Gelder 52%52% C Am. Smelt Ret. 48%48 C Stand. Brands 1010. A AN.I.E.M.—N.B. 179—178 C North Am. Cy, 16%—17 A Born. Sum. H.M. 148148% A Linde Teves en Stokv. 70%70 A Ned Wol Mij 83% A Singkep Tin M. 8383% A J.'C. Japan Ln. 39 A Rotterd. Lloyd 37%36% A S. M. Nederland 3735% A Amst. Thee C.M. 4344* A Houth, Alberts 3535% C Union Pac. Rr. 80 C Int. Nickel Cy. 28%.29 Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 85%85%. O. Indië 34 1000-4 96%—96%. Duitschl. '30 1000-5 22%—21%-? Ingeland 1960-90 4 71%71%, A Koloniale Bnk, 5252%, A N.I,. Hbk. 1000 113—113% C Ned H. M. 1000 125%—125. A Alg. Kunstz. U„ 23%—23%. A v. Berkels Pat. 38 C Calvé-Delfp 58%58% A C. Suiker Mpij. 116%117%. resten van de Abessijnsche legers er gens tusschen Dessié en Addis Abeba nieuwe stellingen hebben betrokken. Nu de verbindingswegen van de Ita lianen ontzettend lang zijn geworden, zal het voorts de vraag zijn, of de Abes sijnen niet de kans voor een vruchtbare guerilla hebben. Berichten uit Addis Abeba houden in, dat er reeds infiltra ties hebben plaats gehad, dit zich dus weer Abessijnsche troepen achter de Italiaansche linies bevinden, om de transporten te bestoken. Verder zou volgens een telegram uit Addis Abeba een Italiaansche troepen macht ten Z. W. van het Asjangh-meer in een hinderlaag zijn gevallen en ver nietigd. Vier honderd Italianen en 2000 Askari's zouden gedood zijn. Zondag of Maandag.j.l. moet deze slag zich heb ben afgespeeld. Tenslotte melden de Abessijnen nog, dat zij een overwinning bevochten heb ben op een Italiaansche troepenmacht bij het Ts,ana-meer. Uit Diradoea wordt gemeld: Aan het front van Ogaden wordt een hevige slag geleverd. De Abessijnsche troepen worden aangevoerd door den Turkschen generaal Wahib Pasja en den Abessijnschen veldheer Ras Nasi boe. De Abessijnen deelen mede, dat. de activiteit van de Italiaansche lucht macht zeer groot is. Ook van Italiaansche zijde komen vage berichten over dezen veldslag. Ge neraal Graziani schijnt dus eindelijk tot den aanval te zijn overgegaan. De besprekingen te Genève. Gistermiddag heeft de Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi, zijn eerste onderhoud met De Madariaga, den voorzitter van de commissie van 13, ge had. Nieuws ft daarover niet verspreid Vanochtend zijn de besprekingen voort gezet. De positie van Italië wordt economisch zwakker, In het commentaar op de besprekin gen te Genève schrijft de „Daily Telc graph", dat niettegenstaande de over winningen van Mussolini, de economi sche positie van Italië steeds zwakker ;wordt. De sancties hebben hard getrof fen en moeten eensgezind worden ge handhaafd tot het einde van de vijande lijkheden. Volgens een door het secretariaat van den Volkenbond gepubliceerd rapport is de Italiaansche handel door de toe passing der financieele en economische sancties practisch gehalveerd. Van Engelsche zijde wijst men er op dat bij de toepassing der sancties de grootste offers door den Engelschen handel zijn gebracht. Terwijl de andere staten hun uitvoer naar Italië gemic deld met 44 pet. zagen verminderen is de Britsche uitvoer naar Italië tot 8 pet, teruggeloopèn. Koning Leopold naar Italië? Volg'ens geruchten zou koning eLopold van Be gië, die gisteren naar Zwitserland Is vertrokken, zijn reis uitstrekken tot Italië, om een bezoek aan Prins Umber to te brengen. Een nieuwe theorie; maar de verkondigers vallen in onge nade. De Berlijnsche correspondent van de „Prager Presse" meldt aan zijn blad: Bij enkele verkondigers van de ras senleer in Duitschland is een streven naar een compromis ontstaan op gronc van de overweging, dat het tegenwoor dige Duitschland in werkelijkheid een rassenmengsel uit Germanen, Kelten en Slaven vormt. De nieuwe richting hee: een nieuwe theorie opgesteld over een „Duitsch" ras. Vertegenwoordigers de zer richting zijn: Fr. Merkenschlage die een boek geschreven heeft getitelc „Rassenafscheiding, rajssenmenging en rassenontwikkeling" en de hoogleeraar in de anthropologie K. Sailer, die teza men met Merkenschlager een boek „Vi neta", een Duitsche biologie uit het Oosten" heeft geschreven. Merkenschlager heeft een opvatting van het begrip ras, welke als volgt kan worden omschreven: Ras is een product van de omgeving. Wanneer dezelfde le vensvoorwaarden voortduren, blijft ook iet ras bestaan, maar wanneer het mi lieu verandert, sterft een deel van het ras af, en de rest vormt met de rassen, die in plaats van het afgestorven ge deelte van buiten gekomen zijn, een volledig nieuw mengsel. De ijstijd heeft volgens Merkenschlager in Noord-Euro pa het ras van de langschedelige jagers, strijdlustige en van een bewogen leven ïoudende menschen in het leven geroe pen. Toen de ijsbergen terugtrokken, drongen boerenvolken Europa binnen, terwijl in den tijd der volksverhuizing de Slavisch spreknede Wenden het graan en de hop naar Duitschland heb- ?en gebracht. Deze elementen vermeng den zich geleidelijk, hetgeen de schrij ver het „Duitsche proces" noemt. De Duitschers zijn dus noch een Slavisch, noch een Germaansch, noch een Kel tisch volk, maar iets geheel nieuws: „Duitschers". Het blijkt thans, dat deze leer in strijd is met de officieele Duitsche ras-opvat ting. Het „Tijdschrift van het Noordsche ras" dat te Leipzig uitkomt, heeft de leiding genomen in de actie tegen de ze nieuwe doctrine. Ofschoon Merken schlager een oude nationaal-socialist is, is het boek „Vineta" plotseling verbo den, terwijl Sailer waarschijnlijk zijn hoogleeraarsfunctie zal verliezen. Ook het tijdschrift „Rasse" valt de beide theoretici fel aan, en is van mee ning, dat Sailer even goed een ras der kapitalisten en onderdrukten had kun nen uitdenken. DE POSITIE VAN DR, ECKENER, De „Daily Telegraph" meldt uit Ber lijn, dat dr. Eckener verklaard heeft volkomen in het duister te tasten over de redenen, welke minister Goebbels er toe aanleiding zouden geven te bepalen, dat Eckeriers naam niet meer in de 'Duit sche pers mag worden genoemd. Deze boycottmaatregel wordt strikt in acht genomen. Dr. Eckener hoopt dezer dagen een bezoek aan Berlijn te brengen om daar generaal Goering, den minister van luchtvaart, te spreken. Misschien kan deze opheldering geven, aldus dr. Ecke ner. Eckener zal in ieder geval den eer sten tocht naar Lakehurst (Ver. Staten in Mei a.s. met de Hindenburg maken, MAN ONTMOET ZIJN OVERLEDEN VROUW OP STRAAT. „Ik heb je begraven...." „Toch beiï ik hier. Deze fragmenten van een gesprek tusschen een man en zijn vrouw, die hij dood had gewaand en op wier graf hij tweemaal bloemen had geplaatst, ma ken deel uit van een merkwaardig men schelijk drama, dat zich volgens de „Daily Mail" Dinsdag afspeelde in het plaatsje Eccles bij Manchester. Sinds eenige dagen was mevr. Ethe Williams vermist. Haar man, een 23-ja rige werklooze chauffeur, zocht fnaar haar en vernam van de politie, dat een lijk gevonden was in een nabije rivier, Het lijk was slecht te identificeeren doch afgaande op twee herkennings teekenen stelde men vast, dat men te idoen had met het lijk van mevr. Wil liams. Het werd door den treurenden echtgenoot begraven. In werkelijkheid verbleef mevr, Wil liams echter in Huil. Toen zij naar Manchester terugkeerde en daar gen vriendin bezocht, hoorde zij dat zij „begraven" was Zoo kwam het, dat mevr. Williams op zoek ging naar haar echtgenoot en zij trof hem op straat Als in een droom hoorde de man zijn vrouw zeggen: „hallo Frank", en nietj voordat zij hem aanraakte, geloofde hij niet met een geest te doen te hebben Intusschen ondervindt het echtpaar op het oogenblik moeilijkheden met de ambtenaren van den burgerlijken stanc die zich een dei-gelijke wispelturigheid van een overleden echtgenoote «niet kunnen indenken. Er zal een heele pro cedure noodig zijn om de acte van over lijden te vernietigen. Nieuw geval van sabotage? De „Daily Mail" bevat het bericht dat in de fabriek van Arthur Lee Ned. Ford A.M. 210—214. Philips Gem, B. afg 171%—175%-76 Unilever 107%—107%-07. Am. Car Foundry 21%22-% Anaconda Cop. 23%—23%-%. Bethlehem St. 35%36%-36. Kennec Copper 23%24-%, Un. States Leather 55. U. States St. C. 42%—42%-%. Kon. Petr. Mpij. 247%249-48. Contin. Oil Cy. 20%—20%-%, Philips Petr. Comp. 28%28%. Shell Union O.C. 10%—10%-%. Tide Water Ass. Oil 10%10%-%, K.N. Stoomb. Mij. 4% Ned. Scheepv. U„ 4442% H.V. Amsterdam 237%—239-37. Java Cult. Mij. 129129% N,I. Suiker U. 109%—109 Deli Batavia 186%186. Deli Mij. 1000 210%—210 Senembah 202200. Baltimore Ohio 1313%. Southern Pac. Cy, 22%22%-%, Southern Rlw. 10%10%, Amst. Rubb. C. 123%—125%-26%. en zonen, t deien. een bekende staaldraadfabriek te Shef field, welke momenteel werkt aan de uit voering van orders voor de Britsche de- 'ensie, een geval van sabotage zou zijn ontdekt. Een stalen kabel, verbonden aan een vliegwiel van een groote ma chine, was draad voor draad gedeelte lijk doorgesneden. Een ernstig ongeluk ton nog bijtijds voorkomen worden. MOEDER VAN VIJF KINDEREN TERECHTGESTELD. De 34-jarige verpleegster Wadding- ïam, moeder van vijf kinderen, die ter dood werd veroordeeld wegens moord op een invalide vrouw, welke aan haar zorgen was toevertrouwd en die een testament ten voordeele van de ver pleegster had gemaakt, is gister ter dood gebracht. Tijdens de terechtstelling h,ad zich 'n drieduizendtal personen voor de ge vangenis verzameld, dat godsdienstige liederen aanhief. De bekende propagan diste tegen de doodstraf, mevrouw Van der Eist, werd gearresteerd wegens haar felle demonstratie. De laatste keer, dat in Engeland een vrouw werd terecht gesteld, was in December 1934, me vrouw Major, die haar echtgenoot had vergiftigd. 103 dooden bij verkeersongevallen in een week tijds. In de week van 4 tot 11 April zijn in Engeland 103 personen bij verkeersongevallen om het leven geko men en 4048 gewond. Een Fokker-vliegtuig van de lijn Tu rijnMilaan is op den berg Basso ver ongelukt Zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. Volgens nadere berichten is mist de oor zaak van deze ramp geweest. De inzit tenden waren: 3 leden van de benyuv ning en vier passagiers. LEVENSMIDDELEN VERPAKT IN GEHEIME DOCUMENTEN. De „Daily Telegraph" meldt uit Boe dapest, de hoofdstad van Hongarije, dat de geheime politie aldaar heeft ontdekt dat staatsgeheimen van delicaten aarc letterlijk worden weggegeven met een pondje thee en andere levensmiddelen Bij een onderzoek ten huize van ie mand tegen wien ernstige verdenkingen bestonden werd een zeer vertrouwelijk document aangetroffen. Het was een ge deelte der bescheiden van een parle mentscommissie welke verleden jaar achter gesloten deuren, een onderzoek had ingesteld naar een schandaal, waar bij een vroegere minister van oorlog be trokken zou zijn geweest. Deze werd er nl. van beschuldigd een onwettig con tract te hebben gesloten voor de leve ring van munitie. In antwoord op drin gende vragen hoe hij deze geheime in lichtingen had kunnen koopen of stelen antwoordde de man er geen idee van te hebben, hoe hij aan de papieren geko men was, tenzij het het papier was waarin zijn kruidenier een half pont? spek had verpakt. Volgens het Hongaarsche Dagbla „Uj Magyarszag" bracht een onderzoek aan het licht, dat deze tamelijk absurc lijkende verontschuldiging toch geheel in overeenstemming met de waarheid was In den winkel vond de politie nog 2,000 vel dezer geheime documenten, welke gebruikt werden voor het inpakken van boodschappen. Bij een groenteboer, die naast den kruidenier zijn zaak dreef, constateerde de politie, dat aardappelen en wortelen werden afgeleverd in papieren, waarop dezelfde militaire commissie haar rap port had uitgebracht. Het blad verklaart, dat een lid der commissie, na afloop van het onderzoek besloot de lijvige rapporten van de liane te doen aan een handelaar in oud papier De politie gaat thans van winkel tot winkel om na te gaan of zij nog kan voorkomen dat de documenten gebruikt worden als wikkels voor doodgewone huishoudelijke artikelen ten levensmic Deli-Bat. Rubb. 73%—74%-75%, H,e«sa Rubber 103%103. Serhadjadi S.R, 66—66% -67%. WISSELKOERSEN, i Amsterdam, officieel. j. Heden. Gisteren. Londen 7.28% 2.27% Berlijn 59.25 59.26 i. Parijs 9.71% 9,70% - Brussel 24.93 24.91 Zwitserland 48.06 47.99 Kopenhagen 32.55 32 52% Stockholm 37.55 37.52% Oslo 36.62% 36.60 New-York 1.47% 1.47% Madrid 20.12% 20 12%' Praag 6.09 6.09 Prolongatie 1 1 Part, Disc. 1 1 Daggeld Registermarken 31% 31 Crediet Sperrmarken 16% 17 Effecten Sperrmarken 15% 15% Reismarken 40% 40% Bankpapier 39% 39% Philips Tabak H.V.A. Unilever Amerika Markt Suiker Olie I - Rubber Amerika Koninkl. I—ObLMarkt- Schepen - (Wettig gedeponeerd.) Vijf personen gearresteerd onder ver denking van spionnage ten gunste van duitschland. Te Opova (Moravië) zijn vijf personen gearresteerd die er van verdacht worden ten gunste van duitschland spionnagediensten te heb- ien verricht. Men verwacht, dat meer arrestaties zullen volgen. Een vijfling in Roemenië? Volgens 'n telegram uit Boekarest aan de „Eve ning Standaard" heeft een 25-jarige zi geunerin Maria Lingoeraroe genaamd, nabij het veld waarop zij had geploegd, het leven geschonken aan een vijfling. Zij werd gevonden door de eigenares van het veld, die, na eerste hulp te heb ben gebodèn, om een dokter zond. De ze verklaarde, dat de babies, drie jon gens en twee meisjes gezond waren. Hij vreesde echter, dat het feit, dat zij eenigen tijd onverzorgd zijn gebleven, nadeelige gevolgen zal hebben. (Tel.) Groote hoeveelheden ijzererts gevon den. In het gebied tusschen Archan gel en Onega, in het Noorden van Rus land, heeft men groote ijzerertslagen ontdekt, die zich gevormd hadden in oude moerassen. Naar schatting betreft het hier millioenen ton erts, VIJF ONTSNAPTE MISDADIGERS VERONGELUKT? Vijf uit de strafkolonie St. Laurent de Maroni (Fransch Guyana) ontsnapte misdadigers waren er in geslaagd met een bootje de kust van het Britsche eiland Trinidad te bereiken. De politie autoriteiten van het eiland waren even wel niet gesticht door dit bezoek. Zij verschaften, naar de „Petit Journal" meldt, den vijf ontsnapten een zeilboot, voorzagen hen van levensmiddelen en lieten de boot door een politiebarkas weer naar zee brengen. Sindsdien heeft men niets meer van de bagnards ge hoord. LIFTKOOI NEERGESTORT. 54 mijnwerkers omgekomen, In de Tarakoema-mijn, te Foekoeoka, is een liftkooi, waarin 82 mijnwerkers hadden plaats genomen, tengevolge van het breken van een kabel in de ruim 650 meter diepe schacht gestort. Niet min der dan 54 arbeiders vonden den dood; de overige 28 kregen ernstige verwon dingen. DRAMA BIJ OPENING VAN OUDE GRAF TOMBE. Opzichter door werkman in den rug gestoken. Weer hebben zich bij de opening van een Egyptisch graf uit de oudheid inci denten voorgedaan, die de meening van sommigen, dat degenen, die aan het openen van dergelijke graven deelne men, door gevaren worden bedreigd een theorie, welke men vooral met be trekking tot Toet Ankh-Amen's graf vaak hoorde verkondigen slechts kan bevestigen. Professor Selin Hassan hoogleeraar in de egyptologie aan de universiteit van Cairo, die thans bezig is met onder zoekingen nabij de pyramiden, zou gis teren overgaan tot het openen van de graftombe van Knum Baef, een zoon van koning Chefren van de vierde dy nastie, bouwer van de tweede pyrami de. Juist op het oogenblik, dat de ge leerde zich toegang tot het graf zou ver schaffen, werd zijn opzichter door een werkman in den rug gestoken, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Professor Hassan was door dit onverwachte voorval zoo diep geschokt dat ook hij zich korten tijc daarna onwel gevoelde en de opening van de graftombe uitstelde. Veertien dagen geleden had prof. Has san eveneens een graftombe gevonden en wel die van een prinses, naar men gelooft een dochter van-koning Chefren Door dit resultaat aangemoedigd zette hij zijn onderzoekingen voort en vonc 1 inderdaad de tombe van Knum Baef. Nog voor de opening werd overgegaan, deed de geleerde allerlei interessante ontdekkingen, Zoo constateerde hij, dat roovers reeds eerder een poging hadden gedaan om tot de tombe door te drin gen. Zij waren echter in verwarring ge bracht door een „valsche" deur aan de Oostzj«de van het graf, en schijnen daar door tot de conclusie te zijn gekomen, dat de tombe leeg was. (Tel.) Op onbawaakten overweg tus schen Beverwijk en Uitgeest De bestuurder om 't leven ge komen. Gistermiddag te ongeveer vijf minuten voor twee is op den onbewaakten over weg tusschen Beverwijk en Uitgeest een electrische trein, die van Haarlem naar Uitgeest onderweg was, op een vracht auto gereden, welke bestuurd werd door Th Durge uit Wijk aan Zee en Duin. De slag der botsing was tot in verren om trek hoorbaar; de auto werd geheel ver pletterd op zij van de baan gedrukt. D. werd even later stervend aangetroffen. Op weg naar het ziekenhuis te Alk maar is hij overleden. Van den trein ontspoorde van het eer ste rijtuig een onderstel waardoor eeni ge vertraging in den dienst ontstond. Spoedig was een materieelwagen uit Alkmaar ter plaatse om het ontspoorde rijtuig weer in de rails te brengen, Als gevolg van het ongeval moesten tusschen Velsen en Uitgeest twee trei nen uitvallen. JEUGDIGE INBREKERS. Zes jongens van 9 tot 18 jaar hebben kans gezien een brand kast te openen. Naar wij vernemen heeft de Amster- damsche politie zes jeugdige Amster- damsche jongens aangehouden. Vier hunner, die Dinsdag de ouderlijke wo ning ontvlucht waren, zijn te Amers foort gepakt. Zij zijn v,an 9 tot 18 jaar oud en hebben op tweeden Paaschdag een inbraak gepleegd in een manufactu renzaak in de Jodenbreestraat te Am sterdam, waar een bedrag van ruim f 650 uit de brandkast werd gestolen. Aan den achterkant van het perceel zijn ze met behulp van een handkar over 'n schutting geklommen en zoo via een ge makkelijk te openen deur op de binnen plaats in het kantoor gekomen, waar zij de sleutel van de brandkast spoedig ontdekten. Wat ieders aandeel is geweest, zoo mede de vraag of nog anderen bij het gebeurde betrekken zijn, zullen door de politie nader onderzocht worden. Het te Amersfoort aangehouden viertal twee broertjes van 13 en 9 en 14 en 11 jaar is in den loop van vanochtend naar Amsterdam overgebracht. NOG MEER JEUGDIGE DIEVEN. In een woning van een gemeenteamb tenaar aan de Edisonstraat te E n- schede, werd dezer dagen een in braak gepleegd, waarbij een bedrag aan geld, ter waarde v,an f 18 werd ont vreemd. In de woning is bovendien op een verschrikkelijke wijze huisgehouden. Het meubilair werd grootendeels ver nield. De lampen waren van de pla fonds getrokken en het behang ge scheurd. De politie heeft in verband met deze inbraak een verrassende aanhou ding verricht. Twee jongens, broers van 15 en 11 jaar, die in de onmiddellijke na bijheid wonen, bleken de daders te zijn. Zij hebben reeds een bekentenis afge- legd. De 11-jarige jongen is vrijgelaten, ter wijl zijn 15-jarige broer ter beschikking van de justitie wordt gesteld. WEER EEN KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Woensdagavond is na bij het station U 1 s d a tusschen Win schoten en Nieuweschans een vierjarig meisje uit den trein gevallen. Het meisje, een dochtertje van zekere E., reisde met haar moeder en grootmoeder van Winschoten naar haar woonplaats Nieuweschans. Het kind liep van de eene coupé naar de andere en is daarbij vermoedelijk tegen de klink van een wint In 193 „Wij van teitsv Electi Weln; doelt ongeu DAGl deur ge trein er de spocj aan de veer 2C had sle wondin| MILIl u Woer vliegtuil landing „Hemel gens w| De b{ geant-vl vliegtuif zetten indien ding ge waarmij kwam sloeg el rusten, f Tot in eenl geraakl deerd De schadi^ FI Gist| laar te lonbewl overstj 10,04 gen dood. het is •trein, Qï Gisl werk a Bruns men <sn was re®. Te| .resie C. ui Ze Zone te 'si rechtl De hadc wist| ten ,dran| plaa Op echt nu gene] de gen| val H| heit weg Julil verl ijsc| aar aan met denl sch| voc züjti gei| ree jusl resl op| ter Val gel

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2