S1A GOESCHE COUBANT^ü iiliSi tilïllllil BINNENLAND. ZEEL&iEL Na een jaar centralisatie in het mosselbedrijf. WEER EN WIND. Zullen de Italianen naar Addis Abeba oprukken I voor liatief 1 Ker- Isinds van verk- 1-1.90; TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. burg De vier postzegels zullen prijken mei de beeltenissen van vier welbekende Nederlanders, twee op cultureel en twee Ierseke is niet tevreden. Wat men voor verbe tering vatbaar acht. MIDDELBURG. 2UID-8EVELAND- ZEEUWSCH-VLAANDEREM W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. NIEUW- EN ST. J00SLAND. iUIÏINLANB. De Abessijnen maken weer melding van een guerilla. Zij zouden op twee plaatsen over winningen hebben be haald. ge- mee- ioge- |1 a.s. van —25 acht laan- jrijgen het liften an 'n rij en (tngen per 0,50 Ieg- benen Ideel- ladig- In hr. Ihou- ttbe- lard- losta- In Be- I Am- llaat- Jam- rdap- Iteren 'raag loter. de vol- ijzen. ,ippe- Batste ïppe- jitrale Iblau- bnpo- 1.80 1.50— tie- ISO— 1*1.90; ihei- J-1.60; 1.90 Deien 1.90— dito ver- Irdap- Pand- Pnken NUMMER 90. $t0vincinU 16 APRIL 1936. MiDDELBURGSCHE COURANT Sagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per jwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—S regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Ribricü „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mrf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co«- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cesst. m MET DRIEHONDERDJARIG BESTAAN DER RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. H.M. de Koningin en H-K.H. Prinses Juliana aanwezig bij de herdenking in de Domkerk. ii.K.H. Prinses Juliana is hedenochtend Juliana hebben het voornemen te ken nen gegeven, tegenwoordig te willen zijn bij de officieele plechtigheid, welke op 23 Juni a.s. te drie uur in den namid dag in de Utrechtsche Domkerk zal plaats hebben, ter herdenking van het driehonderdjarig bestaan der rijksuni versiteit te Utrecht. DE PRINSES NAAR ARNHEM. Hi.K.H. prinses Juliana is hedenochtend per auto naar Arnhem vertrokken tot 't brengen van een tweedaagsch absoluut particulier bezoek bij den commissaris der Koningin in Gelderland. DE NIEUWE DIRECTEUR- GENERAAL VOOR DE WERKVER SCHAFFING EN STEUNVERLEENING. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer D. G. Draayer, burgemeester van Wormerveer tot directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening aan het departement van sociale zaken. De nieuwe directeur-generaal werd 4 April 1879 in Dieren (Geld.) geboren en is dus thans 57 jaar. Na de H. B. S. te Leiden te hebben doorloopen, werd de heer Draayer cadet aan de koninklijke militaire academie in Breda, na vol brachte militaire studie werd hij in 1899 benoemd tot tweede-luitenant bij het wapen der infanterie van het ko ninklijke Ned.-Indisch leger, waarbij hij de verschillende rangen doorliep, totdat hij in 1927 als kononel werd gepension- neerd. De heer Draayer, die nog be hoord heeft tot de oude marechaussee's van generaal Van Heutz, is tijdens zijn militaire loopbaan 12 jaren op Atjeh ge plaatst geweest bij de marechaussee en bij den topografischen dienst. Tijdens deze dienstvervulling werd de heer Draayer eervol vermeld. Na zijn pensionneering heeft de heer Draayer, aan wien sindsdien de titulai re rang van generaal-majoor werd toe gekend, gestudeerd aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1932 doctoraal examen in de rechten deed. In Januari 1934 werd drs. Draayer benoemd tot burgemeester van Wor- werveer. DE VRIJZ. DEM. EN DE DEFENSIE. Zaterdag en Zondag a.s. houdt de Vrij zinnig-Democratische Bond zijn alge- meene vergadering te Utrecht. Het be langrijkste voorstel, dat in behandeling komt. is dat tot wijziging van de militai re paragraaf van het program Het hoofdbestuur stelt voor te besluiten overeenkomstig de voorstellen van de meerderheid van de commissie ad hoe die van oordeel is, dat de ontwikkeling van de internationale omstandigheden ook Nederland noopt, ten behoeve van de handhaving van de internationale rechtsorde, waarvan de onafhankelijk heid van den Ned. Staat een integree rend deel uitmaakt, een weermacht in stand te houden ter verdediging tegen een mogelijken oorlogsaanval De afdeelingen Groningen, Leiden, Voorburg, Oegstgeest, Zwolle, Dord recht, Amsterdam en Utrecht hebben zich tegen het voorstel verklaard. De federatie Utrecht heeft zich voor de schrapping van de nationale ontwape ning uitgesproken, terwijl de federatie Groningen de wenschelijkheid heeft ge uit, dat een beslissing in den eenen of in den anderen zin niet zal leiden tot scheuring in de partij, DE ZOMERPOSTZEGELS VAN DIT JAAR. Ingevolge beslissing der regeering geeft het staatsbedrijf der P.T.T. dit jaar weer een serie van vier zomerpost- zegels met bijslag uit (de ^postzegels van Ws, 5, 6 en 12 y2 ct. worden res pectievelijk 3, 8, 10 en 16 ct.), waarvan de extra opbrengst, na aftrek van de onkosten, onder de leuze Hulp in Nood hoofdzakelijk zal strekken voor hulp aan noodlijdende beeldende én sier- en nijverheidskunstenaars, voor verpleging van t.b.c.-patiënten en voor een klein deel tot de arbeidszorg voor onvolwaar- digen. op sociaal gebied, n.l. D. Erasmus (1466 1536), prof, dr. H. Kamerlingh Onnes (1853—1926), dr. H. J. A. M. Schaep- man (18441903) en ds. A. S. Talma (1864—1916). De verkoop der zomerpostzegels zal dit jaar geschieden in de maanden Mei en Juni, ze behouden hun geldigheid nog gedurende vijf jaar na het jaar van uitgifte. DE „VRIJHEIDSBOND" BESTAAT 15 JAAR. Hedenmorgen werd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond" namens een aantal liberalen als hulde aan de nagedachtenis van zijn eersten grooten leider een krans gelegd bij het Dressel- huys-monument aan de Carnegielaan te 's Gravenhage. DE WERKLOOSHEID VAN 23 TOT EN MET 28 MAART. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 28 Maart het aantal leden van ingevolge het werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 537.300 (waarvan 74.900 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verze kerden bedroeg 30.8 pet.; in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Maart 1936) 32.0 pet.; in de overeenkomstige verslag week van 1935 28.4 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 24.8 pet. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: 33.4 pet.; in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Maart 1936) 34.1 pet.; in de overeen komstige verslagweek v,un 1935 31.0 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 26,4 pet. Bij 1063 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 Maart in to taal 447.888 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 422.968 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 428.647 werkloos, onder wie 409.335 mannen. Men schrijft ons: Nu een klein jaar geleden begon de centralisatie in het mosselbedrijf en iedereen vroeg zich met schrik in 't hart af, wat de heeren daar nu van zou den terecht brengen. Want inderdaad de voetangels en klemmen lagen zoo dicht bijeen op dit terrein, dat ontkomen aan dezelve buitengesloten was. Maar met een bestuur van goeden wille en deskundigen op dit gebied mocht veel worden verwacht. Wat is nu van een en ander terechtgekomen? Heeft het Cen traal Verkoopskantoor goed gewerkt? Het kleinste deel (der mosselkwee kers heeft voordeel gehad. Een ander deel is zoowat gelijk gebleven, maar 't grootste deel is in 't nadeel gekomen, doordat het niet alleen financieel ach teruitging, maar ook duurder werkte De meeste mosselkweekers, die voor' deel hebben gehad van de Centrale, hebben alles, voor 100 pet. verkocht aan prijzen die mooi waren. Zij mochten alles leveren, omdat hun waar van pri ma kwaliteit was. Anderen bleven zoo wat gelijk, doordat ze wel minder mos selen leverden dan anders, maar meer geld ontvingen voor hun waar. Dat de meeste mosselkweekers ach teruit gingen, ligt in de eerste plaats aan het feit, dat ze wegens slechte kwa liteit hun mosselen niet konden leveren of slechts voor een gering percentage Zoo zijn ons b.v. kweekers bekend, die altoos hun eigen mosselen exporteer den. Wat ze hadden, verkochten ze. Eind December of Januari waren ze door hun mosselen heen, dan gingen ze bijkoopen en leverden 't geheele sei zoen door. Deze menschen hebben nu hun export van eigen mosselen moeten stopzetten en moesten alles koopen. Hun eigen mosselen hebben ze niet o: bijna niet kunnen leveren, daar de kwa liteit of niet voldoende was, of met Sommige menschen brengen het slechts tot een op-weg-zijn naar el kander, maar bereiken elkaar nooit. Zij kunnen het woord niet vinden, dat hen geheel zou vereenigen; zij komen alleen tot den drempel van elkanders ziel, maar vermogen de deur niet te openen. pokken bezet. Wel hebben ze een scha deloosstelling gekregen, maar die is lang niet toereikend om hun schade te dek ken. En zoo is menig bedrijf min of meer noodlijdend geraakt. Waarom laat men die mosselkwee kers, wier product niet afgenomen kon worden of door kwaliteit of door pok ken onbeschermd staan? Waarom laat men hen niet leveren of geeft hun zoo'n schadeloosstelling als waarop ze recht hebben. De firma Padmos van Yerseke (de grootste mosselkweekersfirma in Zee land) heeft alles wat ze wilde leveren, kunnen verkoopen. Waarom? Omdat de kwaliteit van haar moselen uitstekend was. Heeft deze firma nu voordeel ge had van 't Centraal Verkoopkantoor? Wel neen. Ze had zelf best haar product kunnen verkoopen. Deze firm,a kon altijd haar mosselen kwijt. Parijs, Brussel en Antwerpen begeerden ze. Daarvoor was geen directeur van 't Centraal Verkoop kantoor noodig. Men heeft niemand met dictatorsgaven noodig om 't allerbeste te verkoopen, dat kan een klein kind wel. Maar om de minderwaardige te verkoo pen, daar heeft men iemand voor noo dig en kan het Centraal Verkoopkan toor dat niet, dan moet men het zelf mogen doen. Een groot bezwaar tegen de Verkoop- Centrale is bovendien, dat ze zich te veel met den handel bemoeit. De Vis scherij Centrale heeft ingegrepen zoo genaamd om de kweekers te bescher men. Waarom moet de handel be schermd en bevoordeeld worden? Waarom moest de handel bv. op Parijs voor een deel in handen gespeeld wor den van de Belgische kooplui? Nemen we het aandeel dat Yerseke in het sei zoen 1934-'35 gehad heeft naar Parijs, dan is dat veel minder dan van het af- geloopen seizoen (1935-'36). Wat heb ben nu de kweekers daar voordeel van? Men vermoedt, d,at er (in Ierseks ha venjargon gesproken):, een aap in het gras zit!" Wat aan dezen kant van de Schelde ook steekt is de bevoorrechte positie, die Philippine inneemt. Niet alleen om de zonderlinge leveranties aan zich zelf; Den Haag heeft moeten ingrijpen om dit «te doen ophouden. Niet alleen om de bevoorrechting, dat in 't dag. be stuur Philippine wel en Ierseke niet was vertegenwoordigd. Ook dat heeft men moeten «veranderen. Maar omdat op Ierseke aller oogen waren gericht Zeide niet het bestuur dat speciaal op Ierseke scherp moest worden gelet, of er toch geen ongerech tigheid zou geschieden? De controleurs hier kregen extra opdracht. Doch de controleurs van dezelfde mosselcentrale, (zoons van betrokken firma's) deden in Philippine wat hun lustte. Pokken o geen pokken, voldoende gewicht of niet, alles was in orde: goedgekeurd over de grens. Het was zoo erg, dat men van hooger hand heeft moeten ingrijpen. Toen heeft het dagel. bestuur beloofd, dat verandering zou komen, (geduld tot het volgende seizoen). Een groote grief van het grootste deel der Iersekesche kweekers is ten slotte dat zoo ongeregeld geleverd is- De een alles, de andere meer, maar een groot percentage te weinig. Er was geen vaste maatstaf. Meermalen hebben bij het mosselbedrijf betrokken menschen verwonderd gestaan over de wonder lijke methoden die bij levering toege past werden. Hetzelfde is gebeurd bij de zoogenaamde schadeloosstellingen. Resumeerende: vraagt Ierseke: I gelijkstelling met Philippine, zoowe wat leveranties als wat controle aan gaat, II grooter percentage van levering naar Parijs, waardoor meer werkgele genheid voor onze plaats komt en waar op Ierseke volgens de uitvoeren van 1934—1935 recht heeft, III geen bemoeienissen of belemme ringen van den handel, geen besnoeien van Hollandsche handelaars in België IV geen geheimzinnigheden, maar open kaart spelen. PROPAGANDA VOOR ZEELAND TE AMSTERDAM, Gisteren werd in de lokalen van de Openbare Leeszaal te Amsterdam de tentoonstelling geopend, waarvan de strekking is om meer bekendheid te ge ven aan het schoone van ons eigen land. Na een welkomstwoord van den voor zitter van de Alg, Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, den heer C. R. T, baron Kraijenhoff, is de tentoonstel ling geopend door prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het on derwijs, Zeeland is op deze tentoonstel- ing zeer goed vertegenwoordigd met propagandamateriaal en heeft een uit stekende en in het oog loopende plaats gekregen. Wij zagen er propagandamateriaal van Middelburg, Zoutelande, Domburg, en Goes. Wat het laatste betreft wordt voor de allernaaste toekomst door fok ders met het onderschrift „Wist U, dat er bloeiende boogerds zijn in de buurt van Goes" tot bezoek opgewekt. De Stoomvaartmaatschappij '„Zee land" en ook de V.V.V. te Middelburg komen met prachtig fotomateriaal uit en een groote plaat wijst Goes aan als het centrum van Zeeland. Dan noteeren wij het keurig foldertje voor Walche ren en een dito over de boottochten n,aar Zeeland door de firma v. d. Schuijt te Rotterdam. Ook zagen wij de nieuwe albums „Zeeland" van de firma Bussink te De venter en een exemplaar van „De mo len van Zeeuwsch-Vlaanderen" door freule S. Collot d'Escury. De Zeeuwsche stand trok direbl veel belangstelling. VERKEERSBELEMMERING DOOR OMGEVALLEN MUUR. Gisteren en ook hedenmorgen nog bleef de poort van „De Drie Tonnetjes" aan de zijde van het Hofplein gesloten, de passage was gestremd. De oorzaak was, dat Dinsdagavond een der muren in die poort het begeven had. Niet al leen steenen, maar ook eierkolen be dekten de straat. Het gemeenteterrein achter dien muur is ten deele onderver huurd aan een steenkolenhandel en de ze had gemeend, dat de muur het wel houden zou. Men is gisteren met het opruimen be gonnen en zoo zal de weg zeker weer spoedig vrij zijn. Verhuring gemeentegrond Seisdam. B. en W. stellen den Raad voor 300 m2 grond grenzende aan den tuin achter het woonhuis Seisdam Q 25, en in huur voor f 50 per j,aar bij den heer E. M. Al berts tot 31 December a.s. opnieuw te verhuren aan den heer Alberts, doch nu voor f 35 per jaar en slechts tot 31 De cember 1941. Aan J. C. Sch. te IJ e r s e k e is de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van zes maanden ontzegd, ingaande 25 Maart 1936. HANSWEERT. De heer M. van Alten assistent bij de directe belastingen enz. alhier wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Rotterdam, BRESKENS. Ten bate van de Chris, muziekvereeniging „Soli Deo Gloria' al hier werd gedurende de Paaschdagen een bazaar gehouden. De verschillende attracties mochten zich in een druk be zoek verheugen. Alle drie de dagen was het stampvol in het lokaal Weijkman, zoodat de bazaar volkomen geslaagd mag heeten. LIJK OPGEHAALD. TERNEUZEN. Hedenmorgen is uit den Westkolk opgehaald het lijk van den 77-jarigen K. v. d. Molen. De poli tie heeft het lijk naar het lijkenhuis op de begraafplaats overgebracht. Het is niet bekend hoe v. d. M. in het water is geraakt. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE Middelburg 16-IV-'36 Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 12 °C; (59 °F); laagste 6.2 °C (43 °F). Heden 9 h: 7.7 °C; 12 h: 92 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 752 mm; laagste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euro-^ peesche waarnemingsgebied: 770.6 mm te Jan Mayen; laagste 744.7 mm te Hamburg. Verwachting tot morgenavond; Matige tot zwakken wind uit N. rich tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen in het Westen, in het Oosten waarschijnlijk nog eenige re gen, weinig verandering in temperatuur Zon op: 5 h 02; onder 18 h 59. Licht op: 19 h 29. Maan op: 2 h 37; onder: 24 h 24. N.M.: 21 April. Hoog- en LaagWater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. Do. 16 8.16 20.51 1.59 14.43 Vr. 17 9.40 22.14 3.35 16.13 Za. 18 10.50 23.07 4.46 17 12 Hoog- Do. Vr. Za. en Laagwater te April. Hoogwater. 16 9.41 22.21 17 11.06 23.50 18 12.30 Wemeldinge. Laagwater. 2.55 15.45 4.27 17.15 5 41 18.20 pooo en ZMAar msA*. (Ingez. Med. De oorlog in Ofcst-Afrik» Uit Addis Abeba werd gisteravond gemeld dat de Italiaansche berichten over de bezetting van Dessié, de be langrijke stad in centraal-Abessynië, waar de Negus maandenlang zijn hoofd kwartier heeft gehad, onjuist waren. Men kan gevoeglijk aannemen, dat deze. Abessijnsche ontkenning' met de waar heid op slechten voet staat. De Italianen hebben gisterochtend Dessié werkelijk bezet. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint er nog het volgende over: de laatste dagen deed in de omgeving van Dessié het gerucht de ronde, dat de Abessijnsche troonopvol ger, Asfa Wossen, die zich met een dui zendtal manschappen tot het laatste oögenblik in de stad heeft opgehouden, zich aan de Italianen wilde overgeven. Hij heeft er echter de voorkeur aan ge geven kort voor den intocht der Ita liaansche troepen in onbekende richting weg te trekken. Drie artsen van de Fransche ambulance, benevens de leden van de Fransche missie hebben zich aan gemeld bij den bevelvoerder van het Ascaricorps. Zij vertelden, dat in de ambulance nog vele in den slag bij het Asjanghi-meer gewonde Abessijnen la gen. De Fransche artsen en missionaris sen hebben volledige vrijheid van bewe ging behouden en werken thans samen met de Italiaansche medici. Op het vliegveld van Dessié zijn reeds de eer ste Italiaansche vliegtuigen geland. Van Dessié uit zouden de Italianen in 10 dagen Addis Abeba kunnen bereiken. Te Rome hoopt men, dat de bezetting v^n de Abessijnsche hoofdstad tegen het einde dezer maand een feit zal zijn. Ondenkbaar mag dit niet heeten, doch de weg van Dessié naar Addis Abeba is niet bepaald gemakkelijk. Onze le zers hebben dat kunnen opmaken uit de brieven van dr. Van Schelven. Bo vendien is het waarschijnlijk, dat de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1