BINNENLAND. Het Paaschcongres der S. D. A. P. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 88. TWEE BLADEN. DINSDAG 14 APRIL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Tegen de dictatuur en het corporatieve stelsel. De nationale en internationale politieke toestand. I tfrwtttcittl* MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VHssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal yWeek-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Si* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni r.g no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpara. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Robrle. „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. naiï „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos» rant" 10 ct. extra Bewysnommer» 5 carat.. Zaterdagmiddag is het twee-en veer tigste congres der sociaal-democratische .arbeiders-partij, dat tijdens de Paasch- dagen in den Doelen .aan den Coolsingel te Rotterdam werd gehouden, geopend, met een rede van den voorzitter, den heer K. Vorrink, welke rede wij reeds in ons nummer van Zaterdag opnamen. Aan de orde waren vervolgens de be handeling van de jaarverslagen en de bespreking van het in het afgeloopen jaar gevoerde beleid. De heer Franke (Amsterdam) noemde deelneming van de S.D.A.P. aan een re geering als noodzakelijk voor verwezen lijking van het plan van den arbeid. Mevrouw Wijnands (Maastricht) keur de af, dat de arbeiderspers steeds op nieuw de diensten der S.D.A.P. aan de roomsch-katholieke staatspartij aan biedt. Zoo lang de r.k. staatspartij on der den clerus staat, zal zij toch niet met ons gaan regeeren. Het is beter, te ageeren voor het plan van den arbeid, dat de katholieke arbeiders kan bewe gen, tot ons te komen. De heer Wiaslander (Utrecht) zeide. wil men perspectief hebben, dan moe ten wij tot samenwerking met de ka tholieken komen. Als wij met de katho lieken willen samenwerken, moeten wij goed vaststellen, waar de grenzen lig gen. De nationale vlag. In de Zondagmorgen.voortgezette zit ting heeft de voorzitter, de heer Vor rink, op een desbetreffende vraag ge antwoord, dat de partij geen voorschrif ten geeft aangaande de vraag, of men bij bepaalde gelegenheden de nationale vlag zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaardag van Prin ses Juliana, is geen slechter sociaal-de mocraat, dan wie dit niet wil doen. Verkiezingen, Het congres verleende dispensatie van de leeftijdsgrensbepaling aan den heer Vliegen om lid van het partijbe stuur te blijven. De heeren Ankersmit en van der Veen werden herbenoemd als hoofdredacteur resp. van „Het Volk" en „Voorwaarts".. Het congres heeft vervolgens de on derscheidene verslagen, van partij, ka merfracties enz. goedgekeurd. Ais partijbestuurders zijn herkozen de heeren Albarda, Drees, Van der Kieft, Stokvis, In 't Veld en Vliegen en mevrouw De ViesBruins; dat nieuw gekozen is de heer Van der Goes van Naters. Daarna was het woord aan mr. dr, G. van den Berg'h, die een resolutie van het partijbestuur toelichtte over de waarde en beteekenis der democratie, met ver werping van dictatuur en 't corporatieve stelsel. De geestelijke vrijheid, een der hoogste menschelijke goederen, is slechts in de democratie veilig, ook met den vrede tusschen de volkeren is dit het geval. De dictatuur, de dwingelandij wordt door de S.D.A.P. om evenvee redenen verworpen, als waarom zij de democratie aanvaardt. De dictatuur de moraliseert. Nog nimmer zijn leugen en bedrog zoozeer tot systeem geworden, nog nooit zijn menschelijke vooroordee- len en dwalingen in zoo vollen omvang als grondbeginselen aanvaard, aldus spr. Dientengevolge zijn kerk en gods dienst waarmede een aantal onzer op niet al te besten voet hebben gestaan, in den strijd tegen het nationaal-socialis- me onze bondgenooten g'eworden, ter verdediging van recht, menschelijke waardigheid en van al, dat 't leven hon geren zin en beteekenis geeft. Zoolang Nederland, Nederland blijft zal de Nis.b. een klein en een vreemd element blijven in het Nederlandsche volk, een element dat zichzelf buiten de eigenlijke volksgemeenschap stelt. Het Nederlandsche volkslied is, met de Mar seillaise, het eenige, dat de tyrannij uit drukkelijk verwerpt. De S.D.A.P, wijst dus iedere dictatuur af, °°k die ter bereiking van het so cialisme en niet alleen, omdat ze die althans in West Europa als een vol strekt ondeugdelijk middel beschouwt maar ook uit beginsel. Spr, verdedigde dan de rechtsstaats gedachte tegenover die van den macht staat, den totalen staat. Iedere overwin ning van het recht op de macht, in het nationale en het internationale, is een stap voorbuit. Moet ons parlement op corporatieven (organischen) grondslag worden opge bouwd? Het fascisme coquetteert met de corporatieve gedachte. Deze wordt als iets nieuws voorgesteld, maar ze is heelemaal niet nieuw, Wij moeten in het parlement geen vertegenwoordigers hebben van groeps belangen. De staatsburger moet zijn stem uitbrengen als staatsburger, rdel als boer, als visscher als zeeman of als militair. Geen verwijt is onjuister, dan dat ook onze partij groepsbelangen zuu \oorstaan, aldus spr. Wij verdedigen de rechten van den arbeid in den ruims ten zin van dat woord, van hen, die de ovcr- groote meerderheid van het volk vor men. Hun belang valt met het algemeen belang samen. De tegenwoordige individueele grond slag van kiesrecht en parlement moet dus gehandhaafd blijven. Deze grond slag sluit echter vrijwillige vereeniging der individuen geenszins uit. Op de rede van mr. Van den Beigh volgde een gedachtenwisseling, waaraan tal van afgevaardigden deelnamen. Het congres heeft tenslotte een icso- lutie, welke een samenvatting is van het door mr. dr. Van den Bergh gespro kene, aangenomen en amendementen, wijzigingen beoogende, verworpen. Voorstellen partijbestuur- Het congres nam een voorstel tot op heffing van het instituut der geweste lijke propagandisten aan, omdat cen tralisatie van het propaganda-apparaal wenschelijk is. Tal van afgevaardigden gaven voorts opmerkingen ten beste. Er werd geklaagd, dat er nog geen climax is bereikt bij de actie voor hei plan van den arbeid, maar het partijbe- luur wil nog geen climax. Ware er al een climax geweest, dan zaten wij nu in een inzinking. De climax moet wor den bereikt tegen den tijd der kamer verkiezingen. Rede ir. Albarda. De heer Albarda, voorzitter dei- Tweede Kamer-fractie, beantwooidde vervolgens opmerkingen over het be leid df>r Kamerfractie, enz. In vroeger tijd zijn de emblemen der nationale gedachte menigmaal tegen de partij gebruikt, dit gebruik was een mis bruik. Ongetwijfeld is de nationale ge dachte bij ons minder sterk geweest in den tijd, toen onze beweging- niet mee mocht tellen in het sociale en nationale leven. Maar sedert is onze partij een machtsfactor geworden. Spr. heeft dikwijls getroffen het groo te onderscheid tusschen de socialisti sche partij van ons land en de socialisti sche partijen van de andere landen van Europa. Er is geen andere socialistische partij, die het volkslied ook niet als haar lied, de nationale vlag ook niet als haar vlag beschouwt. De omstandigheden in ons land zijn een erfenis uit het verle den en het is goed, dit te erkennen. Ons volk heeft echter in zijn geschie denis groote geestelijke goederen ver worven, welke wij geroepen zijn, thans te verdedigen. Spr. betoogde voorts, dat de Kanier- fractie zich ook nog bij de behandeling van het defensiefonds gesteld heeft op het program van de nationale ontwa pening, al waren er onder haar, wien dit niet gemakkelijk is gevallen. Onze fractie heeft eenparig erkend, dat zij niet het recht had, eigenmachtig af te wijken van het programpunt der partij, aldus spr.. Wel heeft zij overwe gingen tot uitdrukking gebracht, ont leend aan de tegenwoordige? internati onale omstandigheden. Tegen het kabinet-Colijn hebben wij zoo krachtig mogelijk verzet gevoerd. Wij moeten onszelf zijn en blijven, zoo zeide spr. Maar als er een samenwerking kan tot stand komen tusschen de socialisti sche en de katholieke arbeiders op een program, dat met onze doeleinden strookt en niet vernederend voor ons is, zal dit een uitkomst zijn en een zegen voor het Nederlandsche volk, want een andere weg is er in de eerste twintig jaar voor dat volk niet te zien. Het jaarlifksche congres blijfit behouden. Bij den aanvang van de zitting van Maandag werd medegedeeld, dat het voorstel van het partijbestuur, om voor taan het partijcongres om de twee ja ren te houden met 1002 tegen 902 stem- Eén goed voorbeeld doet meer dan duizend goede woorden. men (en 28 stemmen van onwaarde) is verworpen. Wie beslist over deelneming ?an regeering? Ir. Albarda heeft vervolgens een voorstel van het partijbestuur verde digd om de beslissing over de vraag, of de partij zal deelnemen aan een regee ring, van een buitengewoon partijcon gres te verleggen haar den partijraad. Mr. Waslander (Utrecht) diende na mens Amsterdam, den Haag en Utrecht een voorstel van orde in, om het partij bestuur uit te noodigen, zijn voorstel terug te nemen en voor het volgende congres een voorstel in te dienen, tot wijziging van de samenstelling van den partijraad. links en van rechts krijgt ondanks de werkloosheid geen vat op de arbeiders. Spr, besloot met een peroratie, waar in hij allen opwekte, tot de sociaal-de mocratie te komen. Het congres applaudiseerde na ir. Al- barda's rede langdurig, verhief zich van zijn zetels en zong de internationale, gevolgd door een driewerf „vrijheid." Daarna sluiting. PROVINCIALE BONDSVERGADERING VAN HET N. J. V. Paaschmaandag werd, gewoonte ge trouw, de Prov. Bondsdag gehouden van het N. J, V. in Zeeland, ditmaal te Mid delburg. Om ruim 9.30 uur werd de vergade- ring, welke bezocht was door 325 per- Breekt^ voor het volgende SOnen, op de gebruikelijke wijze geopend i. j j jjom|3Urg| voorzitter van de Prov. Commissie. De heer K. C. W. v. d. Maden bracht, als secretaris van de Prov. Commissie, het jaarverslag uit, dat getuigde van groei. Er zijn in Zeeland 60 afdeelingen, verdeeld over 8 ringen met een leden tal van 1100. Naast het werk van de Jongemannen-vereenigingen is het werk der jongensclubs. Ook hier is groei te bespeuren, in een jaar is men gestegen met 200 personen, De heer C. Duvekot Cz. bracht ver slag uit als penningmeester, het saldo steeg tot 221. Besloten werd in 1936 wederom een zomerdag te houden, ditmaal in de dui nen van Cadzand, de Prov. Commissie zal de dagindeeling nader regelen. Het ligt in de bedoeling, evenals in 1935, met een flinke groep Zeeland naar de congres een kabinetscrisis uit, dan wil de spr. het partijbestuur gemachtigd zien, om na overleg met den partijraad te beslissen over deelneming aan eei regeering. Ir. Albarda verklaarde, dat het partij bestuur de bepalingen omtrent de sa menstelling van den partijraad aan een onderzoek zal onderwerpen en voor het volgende congres voorstellen in dit ver band zal indienen-, maar het congres ne me nu het partijbcstuursvoorstel aan Er komt dan op het volgende congres 'n definitieve regeling, aldus ir. Albarda. Bij handopsteken verwierp het con gres het voorstel van orde, waarna het partijbesluursvoorstel w'ard aangeno men; de amendementen waren hierme de vervallen. Landsverdediging en ontwapening. Middelburg, 14-IV-'36, Zaterdag, Zon dag en Maandag: hoogste luchttem peratuur 11.4 °C (53 °F); laagste 2.8 °C (37 °F). Heden 9 h: 5.5 °C; 12 h: 8.2 °C. .9 Vï mm neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.3 mm te Vestmanoer; laagste 745,4 mm te Bladvanskuk. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige wind uit W, tot N. richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen of hagel- buitjes in het Noorden, in het Zuiden ge deeltelijk bewolkt met weinig of geen neerslag, waarschijnlijk nachtvorst, wei nig verandering in temperatuur overdag. t» e Zon op: 5 h 06; onder: 18 h 55. Licht op: 19 h 25. Maan op: 1 h 42; onder: 9 h 45. L.K, 14 April. Hoog- en Laagwater te VHssingen. April. Hoogwater. Laagwater. 14 5.47 18.13 12.14 15 6.56 19 25 0.45 13,18 16 8.16 20.51 1.59 14.43 Di. Wo. Do. Hoog- en Di. Wo. Do. 14 15 16 Laagwater te April. Hoogwater. 7.27 19.54 8.27 20.58 9.41 22.21 Wemeldinge. Laagwater. 0.50 13.19 144 14.22 2.55 15,45 z.o.agNevew Ir. Albarda verdedigde vervolgens n I Bondsvergadering te*Dcn Haag op 20 voorstel van het partijbestuur aan hetl 2\ Mei te trekken, congres om, constateerende, dat in del j-je voorzjtter deed mededeeling van partij twijfel gebleken is omtrent de een schrijven van het Prov. Comité van vraag, of het programpunt der nationale de Centrale voor werkloozenzorg, waar- ontwapening in den zin, waarin dit m|-n bekend gemaakt worden de plannen 1921 is bedoeld, ongewijzigd kan wor- voor het gste werkkamp bij Ginneken. den gehandhaafd, aan het partijbestuur De heer j Ventevogel deelde mede, zonder op een beslissing vooruit te loo-1 zjcb een commissie heeft gevormd, pen, te verzoeken, een commissie l.e I welke het bestuur van de Ernst-Sillen- benoemen. om dit punt en de ermede I Hoeve bij het 10-jarig bestaan van de samenhangende vraagstukken te onder-1 fjoeve een zuiveringsinstallatie voor zoeken, en zoo tijdig rapport uit te I drinkwater wilde aanbieden. Dit kost brengen, d,at daarmee bij het ontwerpen I 2000. Spr. wekte de deelnemers van en vaststellen van het verkiezingspi^)-1 den Bondsdag en de leden in de Provin cie op, deze actie te steunen, door het koopen van bonnen De vergadering werd hierop geschorst tot half twee. Na heropening met het zingen van het Bondslied door de 600 aanwezigen, had het Pijperscorps „Juli ana", afdeeling van de C.J.M.V. van num- gram voor 1937 rekening kan worden gehouden. Het congres nam dit voorstel na eetiig debat aan. Maandagmiddag heeft ir. Albarda een inleiding over den internationalen I Middelburg gelegenheid enkele en n,ationalen politieken toestand ge-1 niers ten gehoore te brengen, houden. Spr. herinnerde aan een betoog I De voorzitter verwelkomde dan den waarmee de Negus van Abessynië zich I heer C. Tabak, algemeen secretaris van tot den Volkenbond heeft gewend, ver-I het N.J.V., die sprak over „Onze bood- klarende, dat morgen een ander land I schap mijn taak". Spr. begon met te kan overkomen, wat heden met t zijne I zeggen, dat het een feestdag was voor geschiedt, nu de collectieve veiligheid I de 20.000 jongemannen van het N. J. V. niet verzekerd blijkt. Zoo is ook ons I In elke provincie werd een Bondsdag land blootgesteld aan het oorlogsgevaar. I gehouden, waarheen de jongemannen Hitiers „Mein Kampf" getuigt ervan,! met blijdschap in hun hart en tot dank dat het nationaal-socialisme Duitsch-1 hunner ouders trekken. Zij mogen in land den aanvalsoorlog wil doen aan-l deze moeilijke tijden danken voor een vaarden. De auteur van dit boek is die-1 groeiende en bloeiende Protestantsche tator van Duitschland geworden. De I Chr. Jeugdbeweging. Wanneer spr, voor uitvoering van zijn afschuwelijk program I Zeeland eenige cijfers mocht noemen, is in vollen gang. Dadelijk na zijn op-1 dan ziet hij ook daar groei, in 1925 wa treden is de herbewapening aangevan-1 ren er 39 afdeelingen, 37 jongensclubs en gen. Het Rijnland is wederrechtelijk be-12380 leden en in 1936 resp. 60, 55 en zet. Von Ribbentrop's bezoeken aan 1 2090. Spr. is dankbaar, doch hij moet Londen beoogen, Engeland van Frank-1 constateeren, dat in 40 gemeenten van rijk af te trekken. Op verschillende ma-1 Zeeland niets aan jeugdwerk wordt ge- nieren helpt Duitschland Italië door de I daan. wereld als aanvaller van Abessynië be-1 Men heeft een boodschap aan de stempeld. Zoo gaat de vrede als een sle-l jeugd van het Vaderland. Men wil voor de op een helling steeds meer op den I hen zijn een levend getuigenis, een weg ■afgrond aan. I wijzer op den levensweg. De boodschap Doordat de collectieve veiligheid niet lis, dat Jezus Christus is, de Redder dei- is verzekerd, heeft Japan, China en Ita-J Wereld, dat men zich gevoelt schepse- lië Abessynië durven aanvallen. Hadde I len van één God, zonen van één volk Hitier de pacifistische gezindheid der I kinderen van één tijd. In die gemeen- Westersche mogendheden niet gekend, I schappelijke boodschap leeft, de per hij had het Rijnland niet bezet. Zoo I soonlijke taak. Het is volgens spr. een blijkt, dat het pacifisme niet negatief I groot gebeuren, wanneer jongemen- moet zijn, maar dat het een machtsap-1 schen hun taak zien. Deze taak bestaat paraat moet scheppen, dat, zoo noodig, I in de eerste plaats dat zij zich zullen een aanvaller tot rede kan brengen. De voorbereiden voor het toekomende le- democratische volkeren moeten schouder I ven in huisgezin, gemeente en maat- ,aan schouder staan in den strijd tusschen j schappij en in de tweede plaats in de sa het recht en geweld. Tusschen deze vol-1 menwerking welke tot uiting komt in keren zijn de sociaal-democraten hetl den arbeid van Zondagsschool en Jon verbindende element. I gensclubs. Spr. besprak vervolgens den groei der I Dandbaar is spr. voor de uitbreiding S.D.A.P. in ons land, blijkende uit de Ivan het werk in deze provincie, dank staten- en raadsverkiezingen. De ver-1 baar is hij voor het offer dat jongeman kiezingsuitslagen hebben het. bewijs ge-1 nen in dezen tijd weten te brengen, want leverd, dat de N.S.B. ons niet heeft kun-1 niet minder dan 10.000 heeft het dank nen verzwakken. Het extremisme van 1 offer opgebracht. (Ingez. Med.) Na deze rede liet „Juliana" zich nog maals hooren en werd de vergadering opnieuw geschorst tot 5 uur. Op de avondvergadering en het afscheid van ds. J. J. Homburg komen wij nader te rug. Anti Rev. Partijdag voor Zeeland Heden Dinsdag werd te Goes een A. R. Partijdag voor Zeeland gehouden on der voorzitterschap van den heer J. A. Dominicus te Wemeldinge. Aan het jaarverslag van den heer P. G. Laernoes te Vlissir.gen ontleenen we het volgende: Het jaar 1935 was een belangrijk jaar. Er hadden Statenverkiezingen plaats, maar deze verkiezingen- stonden bijna uitsluitend in het teeken der regeerings- politiek, zoodat de verkiezingsstrijd wel zeer werd vertroebeld. Provinciale aangelegenheden werden nauwelijks be handeld. Het aantal geldige stemmen liep vergeleken met 1931 met 5.7 pet. op. Het A. R. stemmental, 20486 in 1931, kon dus gestegen zijn tot 21.654. Het kwam echter niet hooger dan 20.294, wat een tekort is van 1360, verdeeld over de Verschillende centrales als volgt: Middelburg 406, VHssingen 563, Goes 585, Hulst 143, terwijl Zierikzee een winst had van 146, Tholen van 62 en Sluis van 114. Ook in Zeeland leverde de Vrijheids bond het grootste aantal stemmen aan de N. S. B. De Vrijz. democraten zijn er goed afgekomen. De Vrij R. K. lijst heeft geen noemenswaardige schade aan de R. K. Staatspartij berokkend, terwijl de A. R. partij nog al wat heeft moeten af staan aan de S. G. P. en ook een klein aantal stemmen naar de N.S.B. kan zijn overgegaan. Gezien de felle actie van de N.S.B. kunnen we dankbaar zijn dat de A.R. Partij zich zoo heeft weten te handhaven. DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN ONS GEWEST. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppe lin" is vannacht, op weg naar Zuid-Ame- rika, Zeeland gepasseerd. Men had geen vergunning gekregen om over FrankrijK te vliegen. Vandaar zette het gevaarte koers over ons land. Om 12 uur was de „Graf Zeppelin' boven Roosendaal. Het luchtschip koos zijn weg langs den spoorweg. Telkens richtte het groote zoeklichten omlaag. Om even voor half een, was het in de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1