MSS •CACHETS volg de gewoonte NTZ MTZ DE PAGODE dank zij de KRONIEK van den DAG. Gunstige berichten uit Amerika. ER Ihfeest TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.0. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 11 APRIL 1936. No. 87. 1 n Weer een beslissing in valuta-clausule-proces. Leerdam in moeilijk heden. Philips nog steeds lager. Bevredi gend verloop van de tabaksinschrijvingen. M. S. S.-cachelsMaken Schoon Schip v Nieu- fe, Orgels, fren, e*z. an, inrui- )rgel- e* ielburg. |>PER~77. izolen en solen en fee, Eerste pij, Dam- MEER ikken en llldoghak- 1.10, C. schoen- M'burg. 4.50 M., en tapijt, 30 met f. 19.75 *eviele K |burg. riE leve- ,,Welka" leelen en tussens v. J, bij Joh. pil, Mbg, Jalonbank en boe- kussens. |.50. Gaat lus, Lan- M'burg. 2 paar ten gar- 23.50. ie pêche 19.75. 211, Mbg. of pud- ee dagen 25 cent fegesteger, |N even Markt, sak met rtie slag- |chten 25 emen. |te voor- lieuwste. Damme, pkhandel, it L 187. Verhuisd M'burg. 19. Pi- len. Zeer „Adam" pscht zoo ek. Café [scheiden VI, weg leen zijn, |en, vrije Bureau uitslui- diverse Ireet. Br. jag- |n Thee- Abeele. Isumptie. BOND. bperking chtingen [juffrouw O 278, ferg. 'AR a.s. »r 1 dag :entoon- 50 p. p. Boom, burg. Onder- R'dam, ichroom delburg. i, KAAN: bloem- Den 3.25 p. m, Gra burg. Ul Boer, He'i verband tusschen goud-pro ductie en conjunctuur. De stijgende goud-productie zal vermoedelijk het herstel in de hand werken. Het is in het verleden meermalen ge- öieken, dat er tusschen den omvang van de wereldgoudproductie en het verloop aer conjunctuur een zeker verband be staat. Wij zullen ons niet scharen aan de rijde der theoretici, die beweren, dat de inzinking in 1929 een gevolg is geweest van goudschaarschte. De opgehoopte goudvoorraden in de verschillende lan den gaven daarvan toen allerminst bbj.i. Niettemin is het een feit, dat de £°ud- productie allengs een inkrimping had ondergaan en dat een plotselinge zeer krachtige uitbreiding ten tijde van de diepste" depressie waarschijnlijk eenig herstel ten gevolge zou hebben gehad. Immers een zeer ruime aanvoer van goud zou den prijs, uitgedrukt in goe deren, hebben doen dalen waardoor een redres zou zijn ingetreden in de goe- derenprijzen. De gedaalde loonen en de gestegen koopkracht van het goud hebben in- tusschen een natuurlijke stimulans ge vormd voor de productie van dit edele metaal, maar door bijzondere omstandig heden heeft zulks, wat Zuid-Afrika be treft. nog niet geleid tot een zeer ster ke uitbreiding van 't productiecijfer,. De gestegen waarde van het goud, die uit gedrukt in Zuid-Afrikaansche ponden nog werd verhoogd, door de devaluatie, heeft tengevolg'e gehad, dat men ertsen van laag gehalte is gaan ontginnen, wel ke ertsen in vroegere jaren geen- loo- nende exploitatie boden, Daartegenover heeft men de rijke ertsen voorloopig onaangeroerd gelaten. Het gevolg is ge weest, dat de totale productie vergele ken met het vorige jaar wel iets is ge stegen maar toch niet in die mate als men onder de huidige omstandigheden had mogen verwachten. De productie bedroeg 10,776,684 oz. vorige jaar 10,486,393 oz. De productie bewoog zich nagenoeg op hetzelfde peil als in het jaar 1930. De eerste twee maanden van het nieuwe jaar geven echter een vrij belangrijke stijging te zien, zoodat het totaal voor het loopende jaar belangrijk hooger belooft te worden. Van veel be- teekenis is echter de sterke toeneming van de productie in Sovjet-Rusland. De ze productie maakte in 1935 ongeveer 't viervoudige uil van den stand van 1930. Volgens ramingen in mijnbouwkrin- gen zon omstreeks 1940 de wereldpro ductie een stand van 40 mill. oz. te bo ven gaan tegen 31 mill, in 1935 en 20 mill, in 1925. Nu dient men natuurlijk in aanmerking te nemen, dat de wereld- goederenproductie ook al in verband met de toeneming der bevolking de ten- denz heeft, gestadig in omvang te stij gen. Het is natuurlijk wenschelijk, dat de ontwikkeling der goudproductie niet bij die van de goederenproductie, ten ach ter blijft. Gaat deze in verhouding uit boven den omvang der goederenproduc tie, dan moet de kans groot worden ge acht, dat met een stijging der prijzen rekening moet worden gehouden Op grond daarvan zou men theoretisch in de komende jaren met een stijging van de conjunctuur rekening mogen houden. Vanzelfsprekend dient men het oog ge richt te houden op andere factoren, zoo als de ontwikkeling van den politieken toestand monetaire verhoudingen enz. *f oz. het Eng'elsche ounce, 1/3 van het Nederlandsche ons. Door MARJORIE BOWEN. 32). - Deze vreeselijke woorden klonken gnmmig in de door kaarslicht verlichte kamer van de Pagode, grimmig en ake- hg. komende over de lippen van deze lieftallige vrouw in haar rijke kleedij, maar de jonge man bestreed de waar heid er van niet; hij slaakte een diepe r.ucht en vroeg: Waarom vertel je mij dit? Het spijt mij, zeide zij bitter, dit ellendige schepsel te moeten verraden, jnaar zij heeft mij verraden door mijn ziel te koopen toen ik nog niet wist wat een ziel was. Dat is geen antwoord, merkte hij op en gelooft ge, dat ik je nu zal trou wen? Neen. Ik heb u en uw familie gered van die ongenade en schande, en ik vraag u alleen ons toe te staan in vrede le vertrekken want wjj zijn zonder hulpmiddelen en misschien zoudt gij madame Collum willen helpen naar Ier land terug te keeren.... En gij dan? Als zij ontdekt dat je haar verraden hebt. Miranda huiverde. Ik hernam zij wild ik zal naar het klooster van Saint Symphorien gaan en de nonnen vragen mij in huis te nemen ik kan worden wat ik geweest ben een dienstbode. Hier nam de jonge edelman zijn masker af en onthulde dat hij per slot van rekening niet was M. de Montmirail, m&ar M. de la Pataudière, en hij stond Wat deze laatste betreft, zou althans j theoretisch een uitschakeling van het goud voor monetaire doeleinden moge- ijk moeten worden geacht. In dat ge val zou uit den aard der zaak de om- rang der g'oudproductie van weinig of geen invloed zijn op het conjunctuurver- ioop. Vooralsnog kunnen wij deze mo gelijkheid echter wel uitschakelen, daar integendeel alle verschijnselen erop wij zen, dat zelfs de landen, die tijdelijk den gouden standaard hebben opgegeven, na verloop van tijd en in verschillende ge vallen, zooals bijv. België's, zelfs onmid dellijk een nieuwe goudpariteit vast stelden. Ook dient men natuurlijk te overwe gen, dat ook een opgaande conjunctuur- lijn steeds schommelingen vertoont zoo dat tijdelijke reacties ook voor de beurs zelfs waarschijnlijk zijn. Bovendien is de gang' van zaken reeds sedert geruimen tijd in het eene land veel gunstiger dan in het andere. Het is een bekend ver schijnsel, dat Amerika en Engeland het eerst op een verbetering van hun be- drijfstoestand hebben kunnen wijzen en dat daarentegen Nederland tot nu toe sterk is ten achter gebleven. In vroegere perioden, toen het handelsverkeer vrijer was dan dezer dagen, sprong een ver betering van den toestand in het eene land spoediger over op die in andere landen, dan thans mogelijk is. Financieel economisch weekoverzicht. fei Uit Amerika blijven de berichten nog altijd gunstig luiden. Er wordt melding gemaakt van hoog'ere staalproductie. Het percentage bedraagt thans reeds 0414 van de productiecapaciteit te gen ca. 44 een jaar geleden. Wij ver moeden, dat met dit percentage de ma ximum capaciteit wel bijna zal zijn be reikt. Immers tot deze laatste wordt ook een groot aantal fabrieken gere kend, waarvan de inrichting verouderd is, terwijl er altijd verschillende hoog ovens moeten worden gerepareerd -of schoongemaakt. Hoe meer de grens van de productiemogelijkheid wordt bena derd, hoe gunstiger de financieele resul taten van de staalondernemingen zullen worden. Het zijn dan ook vooral deze soorten aandeden, die nog altijd koop lust bij het publiek blijven trekken. Min of meer teleurstellend werkte het be richt, dat de U. S. Steel voorloopig niet tot afbetaling van het achterstallig di vidend op de preferente aandeden zal overgaan. Men had gerekend op een be taling in aandeden, waardoor de kans op dividend op de gewone aandeden zou zijn verbeterd. Er bestond eenige koersbeweging in obligaties Bethlehem Steel, die aanvan kelijk vast waren, doch later op winst nemingen weder terugliepen. De oor zaak van deze koersbeweging houdt daar, met het masker in zijn hand, ge spannen naar haar te kijken, terwijl Mi randa terugweek en het gelaat bedek te. M. de Montmirail, zeide de hertog, heeft uw geschiedenis ontdekt, made moiselle, en hier, hij wees op zijn borst heb ik een dossier van madame Col- lum's loopbaan, dat wij uit Ierland heb ben ontvangen je hebt mij niets ver teld dat ik niet wist. Dit legde ik mijn neef heden voor en hij gaf mij toe stemming zijn plaats hier vanavond in te nemen. Miranda's stilzwijgen vulde de ka mer; zij leunde tegen het kozijn van een der ramen, het donkere woud, de hel dere hemel en de opkomende maan vormden den achtergrond voor haar kwijnende gestalte. Ik denk, zeide M. de la Pataudière, dat er een „lettre de cachot" tegen u en uw metgezellin zal worden uitge vaardigd en dat gij zult worden ge arresteerd en in de gevangenis gezet. Dan sprak Miranda. Zoo zij het, ik heb geen verdedi ging- M. de la Pataudière kwam tot haar; zij had een voorkomen van koude onverschilligheid omtrent haar lot. Waarom deedt gij mij uw beken tenissen? vroeg hij. Omdat gij M. de Montmirail lief hebt? Neen, antwoordde zij. Omdat ik u liefheb. Zij stonden elkaar aan te kijken deze twee menschen, alleen in de kamer in de Pagode. Bedenk eens welke ge beurtenissen zich hadden afgespeeld om hen daar te brengen, het meisje uit een waarschijnlijk verband met den uit spraak in het proces van de St. Louis and Southwestern, dat door een Duit- sche instelling tegen deze maatschap pij was aanhangig gemaakt, om betaling der rente op obligaties dezer maat schappij te erlangen overeenkomstig 'n vasten omrekeningskoers van dollars in buitenlandsche valuta. De maatschap pij was destijds door het Circuit Court of Appeals in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot betaling volgens de va lutaclausule. Daarop was de maatschap pij in beroep gegaan bij het Hoogste Gerechtshof, maar dezp heeft gewei gerd het proces te behandelen, zoodat de uitspraak van bedoeld Hof van kracht blijft. Men heeft hier een duide lijk onderscheid te maken tusschen de goudclausule en de valutaclausule. Eerstgenoemde is zooals men weet door een beslissing van het Hoogste Ge rechtshof op grond van de Joint Resolu tion als van geen kracht verklaard. An ders staat het evenwel met de valuta clausule, die bepaalt, dat betaling van de rente naar keuze van den houder kan plaats hebben met in name ge noemde andere valuta's overeenkomstig den daarbij gemelden omrekenings koers. Aan deze valutaclausule valt niet te tornen en waarschijnlijk zullen de pogingen van verschillende maat schappijen, die dergelijke obligaties heb ben uitstaan om zich, aan hun verplich tingen te onttrekken, geen resultaat hebben. De obligaties van de St. Louis and Southwestern zijn hier niet geno teerd. De Bethlehem Steel Corp. heeft echter ook dergelijke obligaties uit staan, die wel aan onze beurs worden verhandeld. De coupons worden op pa pierbasis betaald, maar de Ver, v. Ef fectenhandel heeft de maatschappij een proces aangedaan waarin de beslissing :n eerste instantie waarschijnlijk r,og in den loop van deze maand zal vallen. De berichten uit het bedrijfsleven m Amerika blijven gunstig luiden en oj. grond daarvan zijn de koersen van Arne- rikaansche shares meerendeels nog iets opgeloopen. Met het oog op de naderen de feestdagen was de kooplust van ons publiek echter zeer gering, waardoor de koersstijging hier is ten achter gebleven bij die te New York, Helaas moet worden geconstateerd, dat de bedrijfstoestand hier te lande nog veel te wenschen overlaat Nu en dan hoort men berichten over een kleine op leving, maar over het algemeen lijden de indrustrieën door gebrek aan voldoen den afzet in het buitenland. Een voor beeld daarvan kan men vinden in den toestand van de Glasfabriek Leerdam, die aangezegd heeft, ditt met ingang van 11 April het bedrijf zal worden stopge zet. Onderhandelingen met de reg'eering zijn nog gaande, om te trachten voort zetting van het bedrijf nog mogelijk te maken. Deze maatschappij kan niet bo gen op een schitterend verleden. Haar producten getuigen ongetwijfeld van eqn zeer goeden smaak en zijn bij een deel van het publiek ook zeer gewild. Zij heeft zich echter nooit op massaproduc tie ingesteld en vermoedelijk is dit de oorzaak van de slechte financieele re sultaten, De obligatiehouders van de maatschappij zullen er betrekkelijk nog goed afkomen De Trustee heeft medege deeld, dat rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid, dat de fabriek zal worden geliquideerd en dat het on derpand der hypothecaire obligatielee- ning zal moeten worden verkocht. Zelfs indien men rekening houdt met verkoop door afbraak dan zou de opbrengst ma tig geschat toch nog ongeveer f 292,000 Iersche slop en de groote Fransche edel man de geheimzinnige zaak van ma dame de Choiseul's bezoek aan Dublin de geschiedenis van Delia Collum al deze emoties en voorvallen en intri gues om deze twee aldus samen te bren gen. Ja, zeide Miranda, met de kalmte van iemand die niets meer te verliezen heeft, van het oogenblik af dat gij in ons huis kwaamt, had ik u lief, en veraf schuwde de rol welke ik speelde en besloot, als mijn krachten het toeston den, alles te bekennen. En aangezien dit, monsieur, de laatste maal is dat ik u zal zien, schenk mij uw vergeving En zij ging voor hem op de knieën liggen; zij was werkelijk ook niet langer in staat rechtop te staan. De luisterrijke M. de la Patau dière hief haar op. Sta op, mademoiselle, antwoordde hij. Ik zou hier vanavond niet geweest zijn, had ik niet geweten wat gij mij verteld hebt. Ik ben voornemens u uit uw ellende te redden inderdaad, ik kan niet minder doen sinds uw beken tenis, welke het moeite moet hebben gekost te doen. Als madame de la Pa taudière zult u verzekerd zijn voor het verleden en de toekomst. Magnus Farryner eindigde zijn ver- haal plotseling. Trouwde hij haar vroeg miss Stalling. Dat deed hij. En zij leefden nog lang gelukkig- Hoe weet u, wat zij tot elkander zeiden in de Pagode? vroeg Carless. Dat weet ik niet. Ik moest het aanvullen. «AM Neem eiken Vrijdag; en Zaterdag* een ÏV1.S.S.-cachet ter inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond" blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'n ander menseh voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Der 12 stuks in koaer slechts 60 cent. (Ingez. Med.) bedragen of ca. 79 pet. van de nog uit staande f 421,000 obligaties. Een zeer ongunstigen indruk maakte de voortgezette koersdaling van aandee- len Philips. De koersval bedraagt nu reeds ca. 70 pet. en het is begrijpelijk dat aandeelhouders zich ongerust begin nen te maken. Het valt te betreuren dat de directie zich nog altijd op 't stand- Ik geloof niet dat het heel goed is, merkte madame de Bellegrade op. „Ik geloof niet dat zij zóó tot elkander spra ken U moet bedenken dat het een vor melijke tijd was. Maar het was geen vormelijk oogenblik en u maakte niet duidelijk, hield madame de Bellegarde vol, of hij haar liefhad of niet. Was het ridderlijk heid omdat zij haar liefde had bekend. En, voegde miss Stalling er bij, was zij geheel oprecht? Herkende rij niet misschien M. de la Pataudière oi5 het oogenblik dat zij de kamer binnen trad; begreep zij niet dat het spel ver loren was en zette zij niet alles op haar laatste kans. Daar! riep Farryner triomfantelijk uil. Het is interessant, u ziet het juist deze twee vragen maken het in teressant. Ik denk dat zij hem herkende, ze' de madame de Bellegarde. Men vergist zich niet zoo gemakkelijk in zijn tce- komstigen echtgenoot, en de oom was de betere partij. U aan den kant van de cynici protesteerde Farryner. Zij werd een on besproken vrouw. Een aantal vrouwen zijn avon turiersters uit noodzaak en zouden on berispelijke echtgenooten zijn als zij de kans hadden. Ik maak geen aanmerking op Miranda zij had iets van een ge nie, van welken kant men het ook be ziet. Ja, zeide Farryner, de geschiedenis vervolgt mij ik weet alleen dat zij hier kwam om Montmirail te ontmoe ten haar liefde bekende aan den ver punt stelt niefs te kunnen mededeelen en wij vermoeden, dat zij haar stand punt tegenover de regeering niet heeft kunnen handhaven en dat de regeering verlaging van de prijzen voor 'lampen voor 't binnenland eischt in ruil voor de verlenging van de contingenteering. Ter beurze overweegt men eveneens, dat na de publicatie v,an het zeer aan- keerden man en hem trouwde en een groote dame en een gelukkige vrouw werd En wat gebeurde met madame Col lum? vroeg miss Stalling. Ik weet het niet. Iets akeligs, denk ik. En toch was zij de oorzaak van Mi randa's goed geluk. Carless wendde zich plotseling tot Robinetta Sarsfield, die in zichzelf ge keerd zweeg, luisterende naar hen al len. U heeft geen woord gezegd, glim lachte hij, en ik beweer, dat u er meer van weet dan wie ook van ons Het meisje kleurde toen het zoo op den man af werd aangesproken, maar antwoordde met warmte: Ik vind het een mooie geschiedenis. Natuurlijk wist zij het niet. En als het dan werkelijk Montmi rail was geweest? Dan zou zij heengegaan zijn waarheen ook en. Miss Sarfield zweeg en madame de Bellegarde voegde er losjes aan toe: ....Gedroomd hebben van den man dien zij liefhad! De romantische traditie, ja, waarom niet? Het sprookje is even waar als wat dan ook, per slot van rekening Ik kan u de graftomben van M. en madame de la Pataudière too- nen Doe dat niet, riep rrfadame de Bellegarde, mij een liefdesgeschiedenis, vertellen en dan van graftomben spre ken. En zij schudde verscheidene verwelk te bladeren af, welke in haar schopt waren gevallen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5