BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW. BIOSCOPEN. SPORT. De Madariga gaat niet naar Mussolini. De vlucht van den Negus. Eden zal Hitier om nadere inlichtingen vragen. Beschuldigingen over en weer. FRANKRIJK. ÜUITSCHLAND I ENGELAND. ZWITSERLAND. SPANJE. CHINA. VER. STATEN. MIDDEL-AMERIKA. MIDDELBURG. W0LGA IN VLAMMEN. DE R00DE PIMPERNEL. VA# De oorlog in Ooit-Afrika. Zooals we gisteren reeds meldden, heeft de commissie van 13 besloten, haar beraadslagingen eenige dagen te schorsen. Aan de Italiaansche en Abes- sijnsche regeeringen is een uitnoodiging toegezonden, om onmiddellijk vertegen woordigers naar Genève te sturen, die dan met den voorzitter van de commis sie van 13, De Madariga moeten onder handelen. Men1! hoopt, dat deze onder handelingen Dinsdag kunnen beginnen De commissie voelde er niet veel voor De Madariga naar Rome te la ten gaan zooals -de Duce had gevraagd. Vooral Eden verzette zich daar scherp tegen. Een onderhoud tusschen De Ma dariga en Mussolini zou alleen maar uitstel beteêkeneh, zeide hij. Behalve de Fransche minister Flandin waren aüë leden der commissie het daarmee eens. Uit Asmara meldt een correspondent van het D. N. Bus. De Italiaansche troepen hebben in den nacht op Vrijdag Kobbo bezet. De troepen hebben geen tegenstand ont moet. Officieel werd Vrijdagavond be vestigd, dat de streek van Kobbo, dat ongeveer 40 km ten Zuiden van Kwo- ram ligt bezet was. Asbo-Galla-krijgers deelen interes sante bijzonderheden mede over de vlucht van dep Negus na den slag hij het Asjangimeer. De Negus zou zich, volgens deze me- dedeelingen, nog op 3 April in het ge bied ten noorden van Kworam, waar slag geleverd werd, hebben bevonden. In den nacht op 4 April zou hij naar Kworam zijn gegaan, vanwaar hij, twee uren later, per. muildier vergezeld van eenige honderden manschappen van zijn garde verder naar het Zuiden trok. Den ochtend van den 5den April bevond hij zich te Maroea, ten Zuiden van Kworam. Den volgenden ochtend ontdekten As- bo-Galla-krijgers zijn spoor. Doch later heeft men niets meer van hem gezien. De Negus zou zijn baard hebben laten afscheren, ten einde zich onherkenbaar te maken voor vijandige stammen. Het bericht over de vernietiging der garde van den Negus heeft zich snel. verspreid en een verpletterende indruk bij de Abessijnsche bevolking nagelaten- Het leger van den Negus zou tot 5.500 man geslonken ziin. Naar mevrouw Tabouis in de „Oeu vre" schrijft, zou de Britsche regeering een telegram van den Negus hebben ontvangen waarin déze verklaart, dat zijn persoonlijke situatie hopeloos is en dat hij nóg slechts over een leger van 5.500 man kan beschikken. De Engel- schen zouden hun diplomatieke taktiek jegens Italië gebasseerd hebben op het feit, dat de Abessijnsche legers onge veer een'jaar stand zouden moeten hou den. Naar de meening van Britsche des kundigen heeft het gebruik van gifgas sen hun berekeningen evenwel omver geworpen. De Locairno-mogendheden hebben gisteren weer uitvoerige besprekingen gehouden te Genève. Tenslotte is be sloten, dat Éden te Berlijn nadere op helderingen zal vragen over de voor naamste punten van de Duitsche voor stellen. De mogendheden zullen op nieuw bijeenkomen ter gelegenheid van de Volkenbondsvergadering, welke ver moedelijk 11 Mei zal beginnen. Het contact met Hitier wordt dus niet verbroken, al schijnt Flandin het daar op te hebben willen aansturen. Hét jonaste grensincident in het Verre Oosten, De Mantsjoerijsche commissaris van buitenlandsche zaken, Sji Lipen, heeft bij den Sovjet-Russischen consul te Char- bin geprotesteerd naar aanleiding van t grensincident van Donderdag, waarbij een Japansch officier werd gedood en vijf Japansche soldaten vermoedelijk om het leven zij gekomen. Volgens de Mantsjoerijsche autoriteiten ontstond 't incident, doordat veertien Russische sol daten 'n aanval deden op 'n Japansche af- deeling, die oefeningen hield bij de ri vier de Soeifenho. Gemeld wordt, dat in de kringen van het Japansche Kwan- toeng-leger groote verontwaardiging heerscht over „de herhaalde grensschen- dingen en provocaties door de Russen". De laatsten echter geven de schuld weer aan de Japanners en Mantsjoeree- zen. Uit Moskou wordt gemeld dat de dezen zich op Russisch grondgebied had den begeven. Een dienstplichtige van 159 kg. De „Petit Parisien" meldt uit Ales, dat een jongeman, behoorende tot de lichting 1935, die zich voor den militairen dienst aanmeldde, het kolossale gewicht van 159 kg bleek te hebben. DE „HINDENBURG" TE FRIEDRICHSHAFEN GEMEERD. Het luchtschip „Hindenburg", dat, zooals men weet, op de terugreis van Zuid-Amerika motorpech kreeg, is gister avond te 6 uur vlot te Friedrichshafen geland. Een groote menschenmenigte woonde de landing bij. DE SABOTAGE BIJ DE MARINE. De geheime dienst te Plymouth heeft opdracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar een geval van sabotage, dat op de onderzeeboot L 54 heeft plaats gehad. De onderzeeboot bevond zich voor reparatie in het dok te Devon- port en bij onderzoek der scheepsmoto ren werd ontdekt, dat zich een moer- sleutel in de machines bevond, zoodat het niet mogelijk was, den motor te starten. Bij minstens vier van de in den laat sten tijd geconstateerde zes gevallen van machineschade bij de Engelsche ma rine, is volgens een officieele mededee- ling sprake van sabotage, die gepleegd werd, terwijl de schepen in het dok la gen. VERMINDERING VAN DE WERKLOOSHEID. Volgens de officieele gegevens is het aantal werkloozen in Zwitserland ge durende de maand Maart gedaald tot 98,362 tegen 119.795 in Februari. EEN REMBRANDT EN VIER ALBRECHT DüRERS GESTOLEN. Een schilderij van Rembrandt i„de af name van het kruis" en vier schilderijen van Albrecht Dürer werden uit het pro vinciale museum te Segovia gestolen. Het schijnt dat een bezoeker, die in ge zelschap van den concierge Zondag j.i. het museum bezocht, de sleutels van het hangslot, dat de voordeur afsloot, bij een tweede bezoek heeft verwisseld, ENORME BRAND IN KANTON. Honderden huizen in vlammen opgegaan Talrijke dooden en gewonden. In het Westelijke gedeelte van de stad Kanton heeft een ontzaglijke brand gewoed, die honderden gebouwen in de asch heeft gelegd. Eerst nadat het vuur gedurende vier volle uren had gewoed, virerd men gistermorgen tegen half zes den brand meester. Voor zoover bekend hebben bij deze ramp veertien personen het leven ver loren, terwijl honderden verwondingen van verschillenden aard bekwamen en in de ziekenhuizen moesten worden op genomen. Een wilde paniek ontstond, toen op een gegeven oogenblik een ontploffing ontstond in het regeerings-monopolie- bureau voor ontplofbare stoffen in een warenhuis. Nader wordt gemeld: Het is op het oogenblik nog niet mo gelijk een nauwkeurige doodenlijst op te stellen. Men gelooft echter, dat veel meèr dan 14 personen zijn omgekomen. Naar het schijnt zijn ook een aantal bij het blusschingswerk betrokken personen om het leven gekomen. Vrouw van bekenden schrijver ver moord. De vrouw van den bekenden schrijver Lewis Titterton is te New- York dood in haar bad gevonden,. Zij was met behulp van een pyamabroek gewurgd. Van diefstal schijnt geen spra ke te zijn, aangezien niets vermist wordt. OUD-PRESIDENT CALLES VAN MEXICO GEARRESTEERD EN VERBANNEN. De ex-president van Mexico, Calles, is gisteren te Mexico gearresteerd en met een aantal vrienden verbannen Zij zijn per vliegtuig over de grens gezet. Calles was vergezeld van vijf personen, o.a. zijn zoon Alfredo Elias. Drie Mexicaansche officieren verge zelden de bannelingen tot de Mexicaan sche grens. Zij zijn gistermiddag in Te xas {Ver. Staten) aangekomen. Nader wordt medegedeeld, dat de arrestatie in de grootste stilte is ge schied, verscheidene officieren en amb tenaren van politie, hadden kort voor middernacht de woningen der betrok ken politici te Mexico (stad) omsingeld Na de arrestatie werden zij naar het vliegveld overgebracht, vanwaar zij om acht uur elf met een toestel van de Compania de Aviacion naar Brownsvil le (in Texas) werden overgebracht. De arrestatie staat in verband met geruchten over revolutionnaire activi teit van Calles en zijn aanhangers. Het dagblad „Ultimas Noticias" publiceert een interview met Calles, waarin de vroegere prqisidjent verklaart, dat hij zich sedert December van het vorige jaar niet meer met de politiek heeft be zig geho'üden. Evenals iedereen geloofd Calles aan de noodzakelijkheid van een rechtvaardiger verdeeling der rijkdom men, tèr vermijding van de uitbuiting der armen door de rijken en ter ophef fing van de massa in so.ciaal, econo misch en moreel opzicht. Zijn eenige be zwaren tegen het huidige systeem zijn de methoden, waarmede met het volk benadeelt. BIOSCOOP IN VLAMMEN TE EINDHOVEN. Brandstichting? V annacht heeft een brand gewoed in de Chic,ago-bioscoop te Eindho ven. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de groote zaal vrijwel geheel werd ver woest. Men vermoedt, hier met een geval van brandstichting te doen te hebben. Het is de politie nl. opgevallen, dat den laatsten tijd meer branden omstreeks één uur des nachts door onverklaarbare oorzaak ontstaan. En er was gisteravond geen voorstelling in het gebouw ge weest. Er is dan ook een uitgebreid on derzoek gaande, in hoeverre hier van kwaadwilligheid sprake kan zijn. Toen de brandweer ter plaatse w,as gekomen, bleek haar dat de vuurhaard zich be vond op het podium van het theater, dat ook wel als schouwburg gebruikt werd. Dit podium staat in onmiddellijke verbin ding met een binnenplaats, welke door een deur van de Vrijstraat uit te berc i ken is. De stellages op het tooneel zijn, ge heel door den brand vernield. De zaal, waar het vuur gretig voedsel vond in de pluche bekleeding van wand en stoe len, is evenals het balcon in een ruïne herschapen. Een deel van den foyer deelde hetzelfde lot. De boven het bal con gelegen projectie-cabine is echter gespaard gebleven. •>- f Het duurde tot vier uppripj: den mor gen eer de brandi die met;.vier stralen bestreden werd, bedwongen was. TWEE LOCOMOTIEVEN BIJ OLDENZAAL IN BOTSING. Geen persoonlijke ongelukken- Vanmorgen om 6 uur is op het sta tionsemplacement te Oldenzaal de loco motief van een ijlgoederentrein in bot sing gekomen met een losse locomotief. Deze laatste was bestemd voor den D.- trein naar Amsterdam en werd juist ge rangeerd om voor den trein gekoppeld te worden. Hiérbij heeft de machinist de locomotief te ver over den wissel laten rijden. Toen hij bemerkte, dat er een goederentrein in aantocht was, heeft de machine snel achteruit laten rijden, doch een botsing was niet meer te voorko men Beide locomotieven, alsmede een bagagewagen van den goederentrein, werd ernstig beschadigd terwijl de wis sel, waarover gerangeerd werd, gedeel telijk vernield en de rails omgebogen werden. Het verkeer over twéé lijnen was hierdoor gestremd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor.. HIJ KWAM „OPNEMEN". Gister middag omstreeks twaalf uur meldde zich een werkman nan een woning aan de Minervalaan te Amsterdam. Hij zeide gestuurd te zijn door den huiseigenaar om binnenshuis eenige werkzaamheden te verrichten, Hij was gekomen om het werk „op te nemen". Na zijn vertrek misten de bewoners een gouden en een platina horloge, bene vens eenig geld. Het bleek, dat de huis eigenaar niemand had gestuurd en men de dupe was geworden van een handi- gen dief, die een zeer oude truc had toegepast. GESPIJKERDE ZOLEN VEROORZA KEN BRAND. In het perceel Groe'n- daelstraat 19 te Amsterdam is in de kelderverdieping eenkurkf abriek- je gevestigd. Hier wordt met collodium gewerkt, en de aetherdampen, die hier bij ontstaan zijn, zijn gister wel op een zeer bijzondere manier in brand ge raakt. Een werkman gleed nl. uit en, doordat zijn schoenen met spijkers wa ren beslagen, ontstond er een vonk, die een explosie veroorzaakte. Een binnen muurtje werd ingedrukt en een begin van brand ontstond. De 21-jarige arbei der boette bij deze explosie zijn haar dos in. De br.andweer heeft het vuurtje met emmers water gebluschL H De moeilijkheden in de glascultuur. Donderdag hield ir. Bosma, een rede over moeilijkheden in de glascultuur, daartoe uitgenoodigd door de Tuinbouw- vereeniging „Centrum" te Middelburg. In een klaar en duidelijk betoog toon de hij aan hoe door verschillende om standigheden bepaalde ziekten worden opgewekt. Speciaal vestigde hij de aan dacht op de atmosfeer (warmte en vochtigheidstoestand) aaltjes- en bo- demziekten. Nadat hij verschillende ziekten van druiven, komkommers en tomaten had behandeld en ten opzichte hiervan de middelen ter voorkoming en bestrijding hap besproken, besloot ir, Bosma deze zeer leerzame en nuttige lezing. V.an de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Dit gaf tot een breedvoerige gedachtenwis- seling aanleiding. Tot aller genoegen beantwoordde spr, de gestelde vragen op de meest uitvoerige wijze. Jammer dat de opkomst maar matig w.as, en niet meer gebruik maakten om hun kennis op dit gebied te verrijken. CITY. De jonge officieren worden voor den Czaar beëedigd en stuiven dan naar alle deelen van zijn rijk uiteen. Vaandrig Orloff naar een woestenij Onderweg vindt hij een bijna van de koude omgekomen man. Hij laadt hem in z'n slede. Geeft hem wodka. Geeft hem z'n pels. In het kleine garnizoen. Een vaderlijk overste. Met vrouw en schoone dochter. En een andere luitenant. Och, wat klinkt het allemaal nuchter, zoo. Èn toch is het zoo mooi! Goed dan, Jaloezie. Uitdaging tot een duel. Maar: daar is een opstand losge broken. Een ontvluchte Kozak heeft zichzelf tot Czaar uitgeroepen. Plunde rend, brandend, goud-voor-het-volk strooiend, zwermt hij over streek na streek. In Orloffs garnizoen is men voor bereid, maar niet bij machte den woes teling voldoenden weerstand te bieden. Het garnizoen maakt gemeene zaak met de muitende benden. De commandant en de kapitein worden gehangen. Orloff ontspringt dén dans want de muiter- hoofdman is de man dien hij redde, des tijds De dochter van den commandant, die haar vader zag hangen, ligt met een zenuwaanval te bed. „Het liefje van den Czaar" -een tragische figuur, een mooi meisje, dat in zijn macht is, waakt over de wees. Orloff weigert andermaal, den tegen - Czaar trouw maar hij wordt vrijgelaten. Hij weet de hoofdgarnizoens plaats-te bereiken".het leger trekt te gen de-muiters op en dan is het met heli gedaan. „Het liefje van den Czaar", de fiere beschermster van den commandants dochter, vindt' den dood; den opstande ling Wacht gevangenschap. En het duel tusschen Orloff en den verrader-mede minnaar vindt toch nog plaats Ziehier met karige en volstrekt on toereikende woorden neergeschreven, wat Tourjansky met meesterhand door middel van de camera schildert, Orloff, de hoofdrol, speelt Albert Préjan, u weet wel, van Sous les toits de Paris. Da nielle Dprsiepx en Nathalie Kovanko zijn de vrouwelijke hoofdrollen. Uit artistiek oogpunt is het één ècht-Russische film, een ontróerend-mooie zwart-en wit schildering van gave compositie, met 'n tempo hetwelk den aanschouwer tot den laatsten meter geboeid houdt. Inderdaad een „groote" film. Fien'tje Peters-Poste Restante- De hoofdzakelijke aantrekkelijkheid van deze. film blijft vooralsnog dat er ons bekende Nederlandsche artisten in optreden, die zij hét dan vooralsnog vrij beroerd verstaanbaar Neder- landsch spreken Het genre is dat van de Ufa-blijspelfilm. .Het i s trouwens een in Nederland gespeelde Ufa-film. Opzet vlot en aardig: vierhoeksverwisseling, uiterst onschuldig heel kluchtig gedoe, komieke situaties, Dolly Bouwmeester, Fientje Berghegge, Prontje Hosang, Her man Tholen en Louis Borel en Lex de Meester allemaal goed fotogénique. Noordwijk-aan-Zee. Nederlandsch badleven, enfin, gaat U maar zien. Géén dwaze liedjesvertoonin- gen erin, Geen imitatie-revue dus. Een heusche amusementsfilm. ELECTRO. (-§-) Het boek van barones Orczy ge niet een internationale populariteit. Dat beteekende een goodwill bij voorbaat voor de film. Maar ook zonder deze goodwill zou ze waarschijnlijk populair geworden zijn. „United Artists" heeft een boeiend cineastisch relaas van het verhaal gemaakt. Even boeiend en even knap als in haar groote familie de ro man. Alexander Korda, onder wiens leiding de verfilming stond, is een gewiekst vak man. Zijn filmisch jargon zoekt geen nieuwe wegen. Hij vertelt op geijkte wij ze, wat er te vertellen valt. Maar zon der sentimentaliteit en aanstellerij. Zijn fotografie is duidelijk, direct op den man af en de montage simpel en logisch. Wat wil men meer voor een onderhou dende novelle op het witte doek? Leslie Howard speelt de rol van den geheimzinnigen menschen-redder, den onvindbaren „Roode Pimpernel", die zijn bloeddorstigen vijanden altijd te glad af is. Hij doet het voortreffelijk. Achter het masker van den fatterigen sir Percy Blakeney voelt men voortdurend den onversaagden mensch, die koelbloedig zijn leven op het spel zet, om ander le ven aan het bloedige mes der guillotine te laten ontsnappen. Ook Raymond Massey speelt uitste kend, als Chauvelin, de „onofficieele" Franschen gezant aan het Britsche Hof. En dan is er nog Merle Oberon, als Lady Blakeney; Merle Oberon, die (op het witte doek) schooner is, dan eenige ro manschrijfster ons zou kunnen laten ge- looven. Maar ja, een geschreven portret kan nu eenmaal niet met het fotografi sche concurreeren. Zien is nog altijd wat anders dan gelooven. Babes in Toyland. Deze Engelsche titel is veel aardiger dan de Nederlandsche. Stan en Oil heb ben niets met vagebonden van doen in dit verhaal; noch met vroolijke, noch met treurige. Eigenlijk passen ze er niet in, of ze hadden zich moeten verzaken (wat misschien erg leuk was geworden).. Vanmidt congres beiders voor2ïtte de het waarin (Ingez. Mëd.) Maar de gereede lacher kan toch op zijn kosten komen. Voor 't overige zitten er merkwaardig genoeg een paar meters in deze film, waar Pabst een beetje trotsch op had kunnen zijn. Soms schijnen koeien toch hazen te vangen (door er bij ongeluk op te gaan staan b.v.) s 's u. v.a j In het journal kan men de „Schelde- musch" zien vliegen. VOETBAL. De te Rotterdam gespeelde wedstrijd tusschen de Hollandsche veteranen en de Belgische veteranen werd door de Hollandsche oud-internationals met 31 gewonnen. KAMPIOENSCHAP DAMMEN VOOR ZEELAND. De heer A. Ko'tvis te Zuidzande Kampioen- Donderdag speelde de heeren A. Kot- vis te Zuidzande en L. Bosselaar te Aagtekerke om het kampioenschap dammen voor Zeeland. Deze partij ein digde in 2—H) iü het voordeel van den heer A. Kotvis, die nu het kampioen schap van Zeeland heeft behaald. De heer A. Kotvis werd te Zuidzande geboren op 3 Juni 1912 en begon reeds in 1927 de aandacht op zich te vestigen, toen hij, 15 jaar oud, aan bord 'nr. 3 van het Zeeuwsch-Vlaamsche tiental, tegen den lieer W. Boogaart één partij wist te winnen. In 1928 en 1929 won hij alle partijen van dit tiental, waarbij hij on der meer speelde tegen den heer J. van Wijck. Bij de onderlinge competitie in Z. Vlaanderen behaalde hij 14 punten uit 14 wedstrijden; in 1930 werd hij onge slagen kampioen W. Z. Vlaanderen. In 1932 maakte hij een goede kans om kampioen van geheel Z. Vlaanderen te worden, daar hij in puntental gelijk kwam met den heer J. J. Kaan te Ter- neuzen, nl. 9 punten uit 7 wedstrijden, terwijl beiden nog twee partijen te spe len hadden. Jammer is tot heden deze wedstrijd niet uitgestreden en kon de titel niet toegewezen worden. Er volgde een periode van rust, doch in 1935 konden, dank zij de oprichting van den W„ Zeeuwsch Vlaamsche Dam- bond en zijn aansluiting bij den Zeeuw- schen Bond, weder regelmatig wedstrij den gehouden worden. De heer Kotvis behaalde daarin ongeslagen de eerste plaats en thans heeft hij ongeslagen het kampioenschap van den Zeeuwschen Dambond verworven. Zonder twijfel zal deze belooning, ver kregen na inspannenden strijd, den hr. Kotvis en met hem het geheele Z. Vlaamsche damkorps veel genoegen doen. Zweefvhegclub Walcheren. Naar wij vernemen is Donderdagmid dag een tweede zweefvliegtuig op het vliegveld Vlissingen voor de Walcher- sche Zweefvliegclub aangekomen. Het toestel is overgenomen van de Arnhemsche Z.C. Twee leden van deze club brachten het toestel in een speciaal hiervoor gebouwden aanhangwagen naar het vliegveld, waar het nog den zelfden middag is gemonteerd. Het is een E.S.G. zweefvliegtuig dat met de autolierstart aanmerkelijk be tere prestaties kan leveren dan tot nu toe met de Zögling het geval was. Dit laatste is al eenigen tijd bij de club in gebruik. Men mag dus hopen voortaan groo- tere vluchten te zien krijgen dan tot nü toe het geval is geweest. Korfbal. De vereeniging „Die Ghouwe" te Schuddebeurs organiseert met de Paasch- dagen seriewedstrijden, waaraan een 12- tal clubs (o.a. Swift) deelneemt. Zeelandia uit Hansweert speelt twee den Paaschdag te Antwerpen tegen „Berchem". De Middelburgsche vereeniging „owüt zal een eigen veld, gelegen aan den Nieuwen Vlissingschen weg, in gebruik gaan nemen. Zij zal dus niet meer^ op het Sportterrein in den Nadorst spelen. i9 ,n -0X f' L-v. GR A

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2