GOESCHi COURANT^ II KERKNIEUWS. WEER EN WIND. ZEELAND. Met de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance in Abessynië. BINNENLAND. NUMMER 87. DRIE BLADEN. ZATERDAG 11 APRIL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. 0m voor bombardementen gevrijwaard te blijven, ver richten de doktoren hun werk in een grot. De Italianen werken inder daad rijkelijk met gifgas sen. Begrafenis B. Ch. A. van Renterghem. De opheffing van het nationale Crisis-comité. LANGE DELFT 34 MIDDELBURG VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN «LD. Apr.; .Fientje [),00 h„ MIDDELBUQGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—2 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. neef „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 MAANDAG (2en Paaschdag) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, zuilen advertenties voor dien dag niet laier dan TIEN UUR kunnen worden aangenomen. V/i; ontvingen nog een brief van dr. Van Schhelven, die den 19den Maart te Kworam geschreven werd, dus na den bekenden overval op zijn karavaan. Er schijnt een brief zoek geraakt te zijn, want over den overval zelf schrijft dr. Van Schelven niets. Het onderstaande werd op papier gezet, terwijl de dokter nog met zijn verwondingen te bed lag: Eenige dagen voor mijn komst te Kwo ram werd de Engelsche lambulance al daar door Italiaansche vliegtuigen ge bombardeerd; hoewel al hun tenten dui delijk met roode kruisen gemerkt wa ren, en op den grond tusschen de ten ten 'n van neteldoek gemaakt, groot rood kruis op witten ondergrond, totaal grool 14 x 15 m gespreid lag. Als motief werd te Rome opgegeven, dat eenige dagen te voren, toen de Engelsche ambulance zich te Alamatö., aan den voet van de bergen, waarop Kworam ligt er door haar op de over baar heen vliegende vliegtuigen gevuurd zou zijn. Er zijn werkelijk eenige scho ten gelost doch niet door de Engel- schen. Geen Europeaan zal het toch in zijn hoofd krijgen, met een gewoon geweer ie gaan vuren op vliegtuigen! Doch in dien tijd waren duizenden soldaten, tezamen met den keizer op weg naar het Noordfront. Die waren dus overal rondom de ambulance gelegerd. Wat is dan gemakkelijker dan te zeggen, dat de Engelschen gevuurd hebben! Van deze eerste oogenblikken na het bombardement der Engelsche ambulan ce heb ik een serie foto's gezien van een Russisch journalist. De eerste bom kwam terecht. juist in het midden van het in het kamp gespreide „Roode Kruis De foto laat duidelijk 't rooken- de gat in het doek zien! Een tweede kwam terecht in de operatietent, en doet mij een chaos van instrumenten zien. En verder de vernielde roode 'kruiê-tenten en in flarden gescheurde gewonden, Geen wonder dat men in een Roode Krtiisient geen Abessijn meer binnen krijgt. Ze geven er dan de voorkeur aan, gewoon dood te gaan. In allen gevalle, bij dit bombardement had de Engelsche ambulance al haar ten ten, 3 dimions en veel materiaal ver speeld; en de Negus heeft haar toen een grot laten wijzen, boven in de bergen hoven het meer van. Ashangi. Daar zit 2e nu, heeft zich zoo goed mogelijk in gericht, en behandelt nog enkele over gebleven patiënten. Haar inlandsch per soneel, en 80 man inlanders uit het Ke nya gebied, ten Zuiden van Ethopië, heeft ze ontslagen en naar huis gezon den. Daar onze ambulance verplegers over had, daar mijn 2de unit niet meer bestond tengevolge van den over val hebben wij enkele van onze in- heemsche verplegers aan de Engelschen afgestaan. Doch ook voor onze unit werd het in de tenten wat te gevaarlijk. W(ij z,aten wel is waar in een nauwe vallei 1 zoo veel mogelijk onder wat boomen ver borgen doch hoe licht kan niet het speurend oog van. een observatievlieg tuig toevalligerwijze op onze tenten vallen en dan zijn ook wij verloren. Zoo zijn dan onze mannen ook op stap gegaan, en hebben op aanwijzing van den Negus, bezit genomen van een an dere grot, op 2 uur afstand van de En gelschen. Ze is moeilijk bereikbaar, voor al door gewonden maar lager op den berg zijn geen geschikte plaatsen te vin den. Veiligheid boven alles; en toen daarom een paar dagen later de bom men hinderlijk-dicht bij ons kamp kwa men te vallen, hebben we maar snel besloten en ons heele kamp naar bo ven overgebracht. Het transport v,an mijzelf op een draagbaar langs vaak haast onbegaan- sare paden en ten slotte onder een wondermooie waterval door, ging wel zeer bezwaarlijk, maar 's avonds was toch alles in veiligheid. Wat geeft dat een gevoel van rust: vliegmachines te hooren aankomen bommen te hoo- ren ontploffen, en dan te weten dat géén van die bommen je treffen k,an! Den volgenden dag zijn de doktoren aegonnen de grot in te richten. Het achterste deel werd operatiekamer; daarnaast de apotheek en onze slaap tenten en vooraan de zieken-iafdeeling. Den tweeden dag werden ons al di rect eenige zwaargewonden gebracht, die kort daarna geopereerd zijn. Doch intusschen jammerde het bij mij inwendig, dat mijn opzet, om de ge wonden met borst- en buikschoten, die tot nu toe onherroepelijk allen stierven - eenige hulp te brengen mislukt was. Door mijne verwonding was het mij persoonlijk onmogelijk, verder naar Aladji op te trekken, zooals mijn plan was, en daar onze eerste operatie-unit in te richten; en verder had het bom bardement der Engelsche ambulance wel bewezen, dat in het algemeen onze wijze van werken tot mislukking ge doemd zou zijn, tenzij we bij Aladji een groote grot zouden kunnen vinden om in te werken. Doch de andere leden on zer ambulance hadden langzamerhand genoeg van de bommen, en verkozen liever in enze grot te blijven werken. In de gegeven omstandigheden was dit ook de beste en de eenige oplossing. Want we zaten nagenoeg zonder eenig vervoermiddel. Was de karavaan dr. v. d. Does Lampe uit Dessié met 67 muil dieren vertrokken door nalatigheid der verzorgers en door het slechte voedsel waren er bij mijn vertrek uit Kworam nog maar drie over! Vele muildieren stierven ook door het eten van door (mosterdgas vergiftigd gras. De Italianen gebruikten nl. niet slechts gasbommen, doch zooals ik zelf heb kunnen constateeren lipten vaak op t 500 m hoogte een gasmassa tot ont ploffing komen, die zich als een regen van millioenen kleine gele droppeltjes over de gansche omgeving verspreidde. Die partikeljes zetten zich ook op het gras af. Zette een Abessijn zich daarop neder ging hij niet direct van kleede ren verwisselen dan was hij zeker, den volgenden dag zich te voelen wie gen op een onnoemlijk aantal blaren, die vaak zeer diep invraten en zeer pijnlijke wonden gaven. En wee het muildier, dat van dit gras at! Men zag eerst zijn lippen zwellen, dan werd het dier onrustig, rende naar plekken waar water was te vinden dronk en dronk doch in weerwil van alles ging het dier in korten tijd onder heftige koliekpijn te gronde. De heele omgeving van Quoram w,as verpest door den stank van honderden rottende ca davers! Wie had tijd of zin, in den harden rotsgrond gaten te hakken! En het is alleen dank zij de stralende Afrikaansche zon en de droogte van den bodem dat zich niet tallooze infec tieziekten bij mensch en dier ontwikke len! Intusschen vielen dagelijks groote hoe veelheden bommen, óók rondom onze grot, zoodat we soms wel den indruk kregen, alsof de Italianen werkelijk op zoek waren naar Roode Kruisen! Veel heb ik van ons medisch werk niet meer kunnen meemaken, daar ik na enkele dagen bericht kreeg van den Ne gus, dat hij voor mijn transport een Po- tez-vliegtuig uit Addis had laten over komen. Het vliegtuig kwam ook, en stond gereed mij op te nemen doch hoe toch van dit transport niets kwam vertel ik een volgende maal. Liefde is wat de zeilen zijn bij een schip; zij doet ons zacht voortglijden op 's levens wateren. Donderdag heeft ds. M. Hoffman, gekomen uit Krabbendijke zijn intree-predikatie gehouden als predi kant bij de Geref. gemeente van Moer- capelle. Ds. Hoffman sprak naar aan leiding van Jeremia 39 vers 1618. On der de aanwezigen bevonden zich ds G. H.' Kersten uit Rotterdam, welke Woensdag ds. Hoffman bevestigd heeft. In beide diensten was het kerkgebouw overvol. Onder zeer groote belangstelling, vooral uit marine-kringen, is gistermid dag op Nieuw Eik-en-Duinen te Den Haag, het stoffelijk overschot van den heer B. Ch. A. van Renterghem, ge- pensionneerd luitenant ter zee, oud-di recteur van den Provincialen Stoom vaartdienst op de Westerschelde ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich de vice-admiraals, graaf van den Bosch, lid van het hoog militair gerechtshof, Sluijs en Hoogh en voorts vele gepensionneerde marine-officieren vrienden van den ontslapene. Ook wa ren aanwezig de directeur van den Pro vincialen Stoomvaartdienst op de Wes terschelde, de heer G. J. de Jonge, de oud-burgemeester van Goes, de heer G. A, Hajenius. Het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche centrale vereeni ging tot bestrijding der tuberculose, van welke vereeniging de overledene admini strateur is geweest, was vertegenwoor digd door de doctoren Hefting en Van Gils. In de aula heeft de oud-marine-offi- cier jhr. Elias, namens vele vrienden uit de marine, uiting gegeven aan de groote smart die allen, die den overle dene gekend hebben, thans ondervin den. Spreker schetste den heer Van Ren terghem als een goed kameraad, die een hoogstaand karakter bezat en wiens voornaamste eigenschappen waarheid en trouw waren. Zijn vrienden zullen zijn nagedachtenis in hooge eere houde Dr. Hefting heeft namens de Neder landsche Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose, met een ko woord afscheid genomen van hem, d ongeveer tien jaar als .administrateur op zeer verdienstelijke wijze de ver eeniging gediend heeft. Aan de groeve dankte een familiei voor de belangstelling. Een circulaire van minister de Wilde aan de burgemeesters. In verband met de opheffing op 1 Mei van het Natioriaal Crisis-Comité, heeft de minister van binnenlandsche zaken een uitvoerige circulaire ,aan de burgemeesters gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Het Nationaal Crisiscèmité verleende in het algemeen hulp in drie vormen nl. hulp ineens en ondersteuning door ar menzorg aanvullende hulp in natura; ten tweede: credietsteun in den vorm van voorschotten; ten derde: giften om zelf standigheid te helpen handhaven en al- zoo armlastigheid te voorkomen. Met het volgende geeft de minister aanwijzingen, volgens welke de aanpas sing behoort te geschieden. Steun in natura. Deze zal verstrekt moeten worden door de organen van particuliere ker kelijke en burgerlijke armenzorg. Ten opzichte v.an Credietsteun wijst de minister op de zoogenaamde borgpjtellingsfondsen welke samenwer ken met hulp- en voorschotbanken waarbij gemeentebesturen de noodige medewerking dienen te verleenen. Over den opzet en de werkwijze dezer fond sen wordt overleg gepleegd met den minister van handel, nijverheid ïn scheepvaart. Volgens dezen minister is het gewenscht, dat deze fondsen op den grondslag der districten der 36 Kamers van Koophandel worden opgericht. Voor den arbeidersstand zouden ar- beidersborgstellingsfondsen van groot nut zijn ter verstrekking van consump tief crediet nl. tot aanschaffing van huisraad, betaling van ziektekosten enz. Verstrekking van giften ineens, Het betreft hier opheffende armenzorg van personen uit allerlei maatschappe- lijken kring neringdoenden, intellec- tueelen, zgn. nieuwe armen, enz. wier zelfstandigheid door een gift ineens be houden kan blijven. Veelal gaat het be- noodigde bedrag de krachten van één instelling te boven en is samenwerking hier geboden. De circulaire ,acht het Waar zijn de tijden, dat de Brillen duur waren I' Dat was vóór de crisis. In de crisis zijn het crisisprijzen bij LEO HELDER ZIEKENFONDSLEDEN DE SPECIALE PRIJZEN (Ingez. Med.). met het oog op het wegvallen van den steun der nationale crisiscomité's ge wenscht in de betrokken gemeenten „commissies van samenwerking voor bij zondere nooden" op te richten. Daar dit in vele gemeenten evenwel niet voldoen de zou zijn, wordt een „nationaal fonds voor bijzondere nooden" opgericht voor eventueele aanvullende steun. Het ini tiatief tot oprichting eener commissie van samenwerking zal van de burge meesters dienen uit te gaan, In gemeen ten, waar een armenraad is gevestigd, van dezen. Het bestuur van het nationaal fonds zal de oprichting van commissies van samenwerking kunnen aanmoedigen en voor werkwijze enz. richtlijnen kunnen aangeven en voor steunverleening aan de commissies van samenwerking voor waarden kunnen stellen. DE VERLAGING VAN BOTERPRIJS. Gaat morgen in. In verband met de verlaging van de heffing op boter van f 1,10 tot f 1 per kg bleek ons uit een ter inzag'e ver strekt schrijven van de Nederlandsche Zuivel Centrale, afd. Zuivelcontrole te Den Haag, dat deze verlaging op morgen, 12 April, ingaat en dus heden nog geen invloed op den boterprijs heeft LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ EN DE COMMISSIE VAN LOON, Het hoofdbestuur van „Landbouw en Maatschappij" verneemt, dat het dezer dagen verschenen bericht, dat de com missie Van Loon van het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" niets moet hebben, geheel uit de lucht gegre pen is. Middelburg, ll-IV-'36, Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 11.3 °C (53 °F); laagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 7 °C; 12 h: 9.3 °C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laag ste 759 mm. Verwachting tot morgenavond: Meest matige tijdelijk wellicht toene mende Noordelijke tot N.O. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, kans op nachtvorst, weinig veran dering in temperatuur overdag. Zon op: 5 h 13; onder: 18 h 50. Licht op: 19 h 20. Maan onder: 6 h 46. Zo. 12 April. Zon op: 5 h 11; onder: 18 h 52. Licht op: 19 h 22. Maan op: 12h 15; onder: 7 h 34. Ma. 13 April. Zon op: 5 h 9; onder: 18 h 54. Licht op: 19 h 24. Maan op: l"'h 03; onder: 8 h 35. L.K. 14 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. Za. 11 3.38 15.59 10.11 22.23 Zo. 12 4.18 16.35 10.42 23 06 Ma. 13 4.57 17.18 11.21 23.49 Hoog- Za. Zo. Ma. en 11 12 13 Laagwater te April. Hoogwater. 5.31 17.53 6.06 18.27 6.42 19.06 Wemeldinge. Laagwater. 11.15 23.29 1148 0.08 12.27 Oneerlijk ambtenaar. De politie heeft aangehouden en aan de justitie te Middelburg "voorgeleid 'n rijksambtenaar, die in het afgeloopen jaar verschillende ingezetenen dezer ge meente en ook van Souburg en Koude- kerke onder valsche voorwendsels geld heeft afhandig gemaakt en daarv,an goe den sier gemaakt. Recidivist aangehouden. Te Vlissingen had een oude bekende van politie en justitie in een hotel gelo geerd zonder te betalen en tevens had hij een predikant opgelicht. Thans is hij aangehouden en aan de justitie voorge leid. De man is reeds eerder veroordeeld wegens majesteitsschennis en tegen hem was in kerkelijke bladen gewaarschuwd omdat hij ook elders trachtte predikan ten op te lichten. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. KAPELLE. Vrijdagmiddag werd het negen-jarig zoontje van den boom- kweeker V. C. alhier door een vrachtauto overreden. Dr. Pfeiffer en zuster Kuyper waren spoedig op de plaats van het ongeluk. Geconstateerd moest worden dat de dood onmiddellijk was ingetreden. De verslagenheid van ouders en be volking was groot. Den chauffeur J. B. van Kapelle trof geen schuld. Volksonderwijs. KRABBENDIJKE. Donderdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer C. Tollenaar de afd. Krabbendijke van Volksonderwijs in de openbare school. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. v. Weele en A. J. Guiran, wegens uitbreiding van het bestuur dat thans uit 7 leden bestaat werden geko zen de heeren F. Hammer en F. J. v. d. Bout. Als afgevaardigde naar de buitenge wone vergadering werd gekozen de hr F. Hammer plaatsvervanger L. M. Mar- kusse. DR, J, G. KLINKENBERG f. YERSEKE. Hedenmorgen is alhier op 69 jarigen leeftijd overleden dr. J. G. Klinkenberg, gedurende 41 jaar ge meente geneesheer, alhier. Eenige we ken geleden werd dr. Klinkenberg op het dorp door een fietsenden bak kersjongen aangereden, hierdoor liep hij een mankement aan het been op. Later ontstond trombose, waaraan hij nu is overleden. Een tragisch gebeuren, daar mevrouw Klinkenberg eenige maan den geleden, na een auto-ongeluk haar overkomen eenige weken later stierf. Half Decembsr verleden jaar werd hier een nieuwe dokter benoemd, daar toen dr. Klinkenberg zijn ontslag had ge nomen. De dokter was hier algemeen bemind en geeerd wat bij zijn afscheid duidelijk is gebleken. De oesitércultuur voorheen en thans. IERSEKE. Een tot voor korte jaren zeer gunstig bekend staand oesterper ceel, dat tot 1 April 11. een jaarlijksche pacht deed van 820, werd op de laatst gehouden verpachting van oester- perceelen gegund voor 16 per jaar. Deze week werd ditzelfde perceel ver handeld voor een pakje sigaartjes ter waarde van f 0.30! OOSTBURG. Voor den op 1 Mei a s. aan te vangen nieuwen cursus aan de' Ambachtsschool alhier hebben zich 29 leerlingen aangegeven,, De oudheidskamer alhier is verrijkt met een groot aantal medailles, alle be haald door de schietvereeniging „PrcH sident Steijn", die hier voor den we reldoorlog bestond, opgericht in 1902.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1