DAMMEN EN SCHAKEN VOOR DE JEUGD. OnHer redactie Jewannes. ZEEUWSCHE KRONIEK. JOHANNES VAN MIGGRODE 1531—1627. DE GROOTE KERKHERVORMER VAN ZEELAND. UIT EEN OUD KOOKBOEK Mevrouw C. E. DE LILLE HOOGERWAARD. van DE VOGELS DIE PAASEIEREN LEGDEN. NARCISSEN. in. Z' ebbe noe geleerd deu de geest van 't nieuwe testament en wille nie mi zó onder de letter van d' ouwe bedeêlienge leve. Ze ver- staen noe, dat die geest levend maekt, mè dat 'n mensch onder die letter dood bluuft. Noe vanself die voorstanders van de doodstraf eêlemaele nie 't geloof, da ze de tegenstanders zü kunnen overtuge en 't is dan ook mè, da ze d er over riddeneere en schrieve om te getugen vor ulder vollegelien- gen. En daerom zou 't ook eêle maele zó zot nie zien, as z'er ver der mè stilletjes over zwege. 'k E d'er ook nog mit Endrik over ge- praot en die zei werentig in êenst dat, as t' aevend of morrege de doodstraf wier ingevoerd, dat dan ook gepienigd mochten oöre ao degene, die beschuldigd bin van zwaere misdaeden en die 't om zó te zeien zeker gedaen mè die nie wille bekenne. 'k Sproeng overende. Mer ie douwde me prontjes wir op m/n stoel en toen zeid 'n, dat dat noödig was vö de konsensie van de rechters en van den beul. A 'k bedienke, dat die man in Amerikao, die noe ter dood gebrocht is vó kindermoord, aoltied z'n onschuld volg'ouwen eit, vin 'k dat vö den beul toch mè benauwend. Mè begriep noe goed, dat die joen 't eêne a net zó min as 't aore wil, oor, Ie gae juust van de stellienge uut, dat er bie 't uuspreken van 'n vonnis toch ook aoltied meelien moe zien, toe selfs mit den ergsten misdaediger. En da kan eêl wel, a me mè bedien ke wille,, dat, wie staet, aoltied toe moe zie, dat 'n nie valt. Plat weg gezeid, da me wè beter doe as de misdaedigers, mè da me ge- mêenlienge a nie vee beter bin. En die joen oopte, dat de straf oe langs zó meer op slae mag lieke, da 's te zeien, dae moet arzien, mer ook olie bie zien. Den arzien is dan vanself 't pienlijke en mit den olie bedoelde die joen gene- zienge. Ie kan dat toch wel aordig zeie, ee. Mè 'k dienke, dat 'n 't ook nie van z'n eige eit. Me wensche julder 'n goeie Paesche en j' ebbe aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, I. Een der oorzaken, die geleid hebben tot den tachtigjarigen oor log, was dat in de 17 Nederland- sche gewesten door Filips II geen vrijheid van geloof werd toege staan. In Zeeland, in het bijzonder op Walcheren met de handelssteden Middelburg, Veere, Vlissingen en Arnemuiden waren de bewoners door de vele handelsbetrekkingen reeds vroeg met de Hervorming in aanraking gekomen. Naast de Lutherschen kwamen later de meer fanatieke Wederdoopers. Daar de ze zich vooral tegen het gezag gin gen verzetten, werden zij het meest vervolgd. Later kwam van uit Zuid-Neder land, vooral uit Vlaanderen, het Calvinisme in Zeeland en verder naar Holland Veie Vlaamsche predikers, waarvan de bekendste waren Pe trus Dathenus, Herman Modet en Gelein Jansz. d' Hoorne hielden op Walcheren zoogen. hagepree- ken. De eerste werd gehouden op 30 Juni 1566 in de duinen onder Dishoek. Honderden personen, zoowel uit de steden als van t platteland, bezochten die' hage- preeken. De plaatselijke regeering trad over 't algemeen niet streng tegen hen op, zelfs ook nog niet, toen de bekende beeldenstorm, eveneens uit Vlaanderen naar Walcheren overgewaaid, tal van kerken in wendig vernielde. Waren er onder de hagepredi- kers wel eens mannen uit het volk, zooals genoemde Gelein Jansz. d' Hoorne, die schrijnwerker was en Adriaan Obry, die schoenen maakte, over het algemeen waren de eerste predikers der nieuwe leer evangelisch verlichte geeste lijken. Op Walcheren zijn als zoo danig bekend Bernard Don der, pastoor te Biggekerke en Hendrik vanOs, pastoor in de St, Pieterskerk te Middel burg. Daar zij openlijk als zoodanig optraden, was natuurlijk de band met de Roomsche kerk dadelijk verbroken. Ook waren er nog verscheidene geestelijken, die hun kerkelijke betrekkingen bleven waarnemen, doch in hun hart de Hervorming waren toegedaan. Hiertoe behoorde ook Johan nes van Miggrode, pastoor te Veere. Uit een aanzienlijk geslacht den 6den Mei 1531 te Aalst in Vlaan deren geboren, was hij in 1564 pastoor te Vee ie geworden. Zijn familie vestigde zich toen ook in die stad. Volgens een overlevering zou hem, toen hij eens van Veere naar Middelburg wandelde, plotseling een hemelsch licht bestraald heb ben, dat hem bracht tot de juiste waarheid der nieuwe leer, die ook in Veere reeds verscheidene aan hangers had. Hoe het ook zij, Johannes van Miggrode werd door gesprekken met Hervormden, maar wellicht nog meer door zelfonderzoek van den Bijbel, in zijn hart een Her vormer, al bleef hij zijn priesters ambt waarnemen. Het is door zijn invloed, dat de overdreven ijver van vele Hervor mers in zijn woonplaats werd ge matigd. Toen in Augustus 1566 in het naburige Middelburg in den tijd van 4 uur drie kerken en vijf kloosters door de beeldenstormers werden vernield, evenals bijna al de kerken op het platteland, wist J. van Miggrode de gemoederen ie Veere zoodanig te leiden, dat de beeldenstormers in de stad niet werden toegelaten en de Veersche ierk gespaard bleef voor vernie- ing. Wij zeiden reeds, dat de vroed schap der steden niet streng tegen de aanhatngers 'der nieuwe leer optrad, zelfs ook niet tegen de beeldenstormers, al behoorden de ze het meest tot een woeste ben de, die meer uit haat tegen de geestelijkheid dan uit godsdienst zin alles vernielde. Toen Alva in ons land was ge komen, veranderde dit. Streng trad hij overal op. Hij zond in Sept. 1567 de inquisiteurs Antoni de Meulenaere en Jean Aux- truyes, beide uit Mechelen afkom stig naar Walcheren om een nauwkeurig onderzoek in te stel len naar den beeldenstorm en an dere beroerten. Voor genoemde heeren in Wal cheren gelegenheid hadden om in te grijpen, hadden de meeste Her vormers Walcheren verlaten, waaronder ook Johannes van Mig- grodde. Uit Veere gingen 10 andere personen met hem mede. Veel grooter was het aantal vluchte lingen uit Middelburg. Zij staken de Noordzee over en bleven in Engeland met vele anderen in eenige steden bij elkaar wonen. Van Miggrode, die door zijn vlucht nu geheel met de Roomsche kerk gebroken had, stichtte te Colchester een bloeiende Neder- landsche Hervormde gemeente. Al kon de ingestelde inquisitie de voornaamste Hervormers niet aan den lijve straffen, hun goede ren werden verbeurd verklaard. Ook de vele bezittingen van Joh. van Miggrode werden geconfisqu- eerd. Tijdens zijn verblijf in Enge land is hij velen tot zegen ge weest. Zijn predikambt in een nog niet vast geregelde gemeente was ech ter niet zoo gemakkelijk. Door zijn oprecht geloof en zijn kalmen aard was zijn invloed groot, zelfs op de ruwe Watergeuzen, die hij meermalen onder zijn gehoor hal In het vaderland zuchtten de Nederlanders onder den zwaren vuist van Alva, die niets en nie mand ontzag. (Slot voigt.) R. B. J. d. M. (Nadruk verboden). Snoek, hoe men die fruiten zal. Neemt wel schoon gemaakte snoek, en geeft ze dunne kerfjes rontom in de kuit; laat ze in de pan eens opkooken met azyn, pe per, zout, Lauwrierbladeren en fyn gesneerde Chalotten, als ze omtrent gaar is, zo wenteld die snoek in wat meel en fruit ze zo lang in de booter tot dat ze een schoone couleur bekomen heeft. Fruit dan Ansjovis in de booter, en doet ér Oranje- of Limoensap Cappers en witte peper bij en eet het met die saus is puik. Petercelie saus. Kerft petercelie, zet ze met nat koud water op het vuur, en roert daar boter door heen tot dat ze dik is. Sommie ontmoet zijn vriend Moos. Ik weet waarom je hier bent Dat weet je niet Wedden om tien gulden Goed, dat neem ik aan Je wilt dat oude huis hier koopen, hoog verzekeren en hef dan laten afbranden Hier heb je tien gulden Zie je wel dat ik het wist. Dat wist je niet Waarom heb je me het geld dan gegeven Het idee was het wel waard. Ni. 53. P. KLEUTE Jr., Den Haag. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 13, 14, 24, 27, 29, 35, 45. Wit: 6, 37, 38, 39, 44, 47, 49. Wit speelt en wint. Probleem No. 51. W. LENTE. Zwart: 7, 8, 12, 17, 19, 25, 36. Wit 27, 30, 31, 33, 37, 42, 44, 47. Wit wint door: 4741 (36X29); 37—32 (26X28); 27—22 (25X34); 22X22. No. 54. J. COHEN, Middelburg. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 8/16, 18/20, 26. Wit: 22, 25, 27, 32, 34, 35, 37, 38, 40, 42/45. Zwart aan zet speelde in dezen stand 2024 waarna Wit mooi dam haalde en de partij won. Wit Zwart 20—24? 25—20 14X25 34—30 25X34 40X20 15X24 27—21 26X28 35—30 24X35 44—40 35X44 43—39 44X33 38X29 23X34 32X5 Inderdaad prachtig! Eindspel. G. L. GORTMANS. Zwart: 21, 36, 41. Wit: 42 en dam op 22 'en 45. De winst wordt als volgt ver kregen: 4529! Op 4146 volgt nu verrassend 2227; 4237 en 2947; op 4147 speelt Wit 22 33 en op 21—27, 36X27 kan Wit door 42—37 en 29—42 op tempo winnen. Zwart's gedwongen ant woord is dus 2126. Thans volgt 42—373, 41X32, 29—23! (gedwon gen, want op 2631, 23X26, 36 41, 2637 wint Wit op tempo!) 22 39!! (Een prachtige zet!) 38—42 gaat nu niet wegens 2337 en 39 —28. Ook 26—31 leidt tot niets wegens 39—48. Het beste lijkt nog 3641, 23X46, 26—31 doch nu volgt 46—32 en 393—28! Met hun glundere oogjes eenigs- zins verbaasd starende naar de vele bontgekleurde papegaaien, die, in de lange laan van Artis, aan of op hun stangen zo vroolijk heen en weer schommelden, ston den drie kinderen voor het hoge ijzeren hek, vlak bij de ingang van de groote dierentuin, 't Was juist Woensdag en een prachtige dag in April, en Zondag zou 't Pa sen zijn. Over dit feest ging dan ook juist het gesprek van het drietal. „Toch wel fijn, dat we nu in Amsterdam wonen zei juist weer het oudste meisje. „We kunnen dan in de vacantie óók vaak die mooie vogels gaan zien, die we nog nooit anders dan in onze pren tenboeken zagen...." „Hoe heten die mooie vogels, Reina vroeg de jongste van het drietal, een kleutertje, dat niet ouder dan vijf jaar kon zijn. „Papegaaien, zus" was het ant woord. „Nou, en ik geloof nooit, dat de Paashaas die mooi gekleurde eieren brengt viel op eens het broertje in. „Want een haas is bruin, dus brengt hij ook alleen de bruine eieren. En ik zeg je, dat die prachtige vogels ons de mooie, róode en blauwe Paaseieren bren gen Jan was al zes jaar, en wist al tijd alles beter, dacht Reina, die al bijna acht was. En kleine Bep- pie riep: „Als die mooie vogels de Paaseieren brengen, dan...." „Moeder zegt, dat we deze Pa sen geen Paasei krijgen", viel Rei na in. „Vader heeft toch geen werk „Nou, maar dan wil ik aan die vogels gaan vragen, of die ons ieder een mooi ei willen bren gen juichte Beppie. „Kom maar mee door dat draaiding „Neen, hier blijven zus ge bood Reina. „We mogen niet de tuin binnen zonder...." Beppie echter luisterde niet naar deze waarschuwing, want ze stond reeds voor het tourniquet (draaikruis,) waar juist een oude heer naar binnen draaide. Doch toen nu Beppie, vlak ach ter den heer, de tuin in wilde draaien, hield de groote hand van den portier haar tegen, en ook sprak hij: „Neen, kind, dat gaat zo maar niet. Wie ben je „Beppie van Dam", zei het meisje, nu wat verschrikt. Ze wil de ook reeds gaan huilen, toen de oude heer, die op het punt was verder te gaan, bjlcef staan en vroeg: „Wilde je zo graag eens de mooie dieren zien, kleintje „Aan die mooie vogels wil ik wat vragen", klonk het nog wat ang stig. „En wat wil je dan wel vra gen hernam de oude heer. „OmomPPaas eitjes", stotterde Beppie. Lachende keek de oude heer haar aan. „Wel, wel, en denk jij, dat die mooie vogels ook mooie Paaseitjes kunnen leggen vroeg hiij. „Jan zegt het zei Beppie, op het broertje wijzende, dat, met Reina, nog voor het hek stond. „Daarom wilde ik maar heel even vragen, of die mooie vogels, voor Jan en voor Reina en voor mij, een mooi eitje wilden leggen. We zullen het dan zelf wel hier ko men halen, want de vogels mogen zeker niet uit de tuin en wij wo nen zo ver, weet u De oude heer luisterde, nog steeds lachende, naar het kind: „Woon je dan zo ver vroeg hij. „En waar dan wel ,,'k Weet niet, hoe onze straat heet", zei Beppie. ,,'t Is zo'n gek woord, en er komt „Piet" in. Maar Reina weet het wel...." En toen tot het zusje, dat nog steeds bij het hek stond, roepende: „Hoe heet onze straat, Reina Doch Reina, wat boos op het brutale zusje, gaf geen antwoord. Pas op een vriendelijk wenken van den ouden heer, naderde zij, ge volgd door Jan, het tourniquet, maar bleef daarvóór staan. Toen eerst noemde zij de naam der straat, die werkelijk héél ver van Artis lag. Ze gaf toen ook op een vraag van den ouden heer het huisnummer op en vertelde, dat ze altijd drie trappen op moesten klimmen. „En dat is zo vreemd voor ons", zei ze, „want in Almelo woonden we in een heel huisje. Maar toen er geen werk meer was op de fabriek, gingen we in Am sterdam wonen, omdat vader dacht, hier werk te krijgen. En dat zal wel wat lang duren zegt moe der. „En denk jij ook, dat het die mooie vogels zijn, die de Paas eieren brengen vroeg de oude heer. Reina haalde haar magere schouders op. „Jan zegt, dat het best mogelijk is, mijnheer'", zei ze. „Maar in Almelo bracht de Paashaas ons altijd mooie eieren. Maar nu weet de Paashaas ons niet meer te vinden, zegt moeder. Neen, een Paasei krijgen we met Pasen niet. „Dan moet jullie maar ieder een Paasei koopen", sprak de oude heer. Doch nauwelijks zag Reina het geldstuk in zijn hand, of ze schudde haar hoofd en begon wat verlegen: „O, neen, we mogen nooit geld van iemand aannemen, heeft moeder gezegd. Maar u bent zo'n aardige mijnheer. En a!s het echt waar is, dat de mooi ge kleurde Paaseieren van die mooi gekleurde vogels komen, wilt u dan straks aan die papegaaien vragen, voor ons ook een Paasei te willen leggen Dan zullen we alle drie erg blij zijn, hè Jan „Nou, mijnheer, wat blij zullen we dan zijn riep Jan. „Best hoor, dan zal ik het straks aan de papegaaien vragen", be loofde lachende de oude heer, „Komt alle drie maar weer op Pasen hier terug. En hebben de papegaaien wer kelijk mijn vraag begrepen, dan zal de portier wel weten, dat die: Narcissen bloeien nu volop, 't Is één blij Lentefeest Met Pasen is narcis toch steeds Trouw op haar post geweest Zij maakt weer alles prettig, blij, Zo feest'lijk en zo licht, Want die narcissen-weelde is Een heerlijk mooi gezicht Een boodschap toch brengt elke bloem Ons mee van Moeder Zon. Zij zegt in duidelijke taal, Dat Lente weer begon 1 En dat.... het Paasfeest nader komt 1 Graag doen wij allen mee En maken van ons huis een tuin Is dat geen goed idee Wij kijken onze spaarpot na. 't Kost heus niet al te veel 1 En kopen er narcissen voor: Wij houden van dat geel We sieren er de kamers mee. In huis is 't volop feest En Moes zegt: Zó verrast ben ik In tijden niet geweest eieren voor jullie zijn bestemd. Je wilt ze dan wel in een mandje doen, nietwaar Brouwer?" vroeg hij met een knipoogje aan ,den portier, die nu veel vriendelijker dan straks Beppie aankeek, en daarna beloofde voor het inpak ken der Paaseieren te zullen zor gen. „Tenminste als de vogels uw vraag begrijpen", zei hij. Druk babbelende over hun ont moeting met „dien aardigen mijn heer", zoals ze hem noemden, liep even later het drietal de lange weg naar huis terug. Thuis gekomen vertelden zij vader en moeder van hun ontmoeting met den „aardi- icn" mijnheer. „We gaan op Paasmorgen heel vroeg naar Artis, moeder", zei Jan. „We mogen toch wel, hè Moeder knikte lachend. En ook van vader mochten ze gaan. Doch wat gebeurde er op de avond vóór Pasen Heel laat, toen Reina, Jan en Beppie reeds lang sliepen, en moeder de drie trappen afdaalde, om nog een boodschap in de buurt te doen, werd er juist driemaal ge beld. „Wonen hier de kinderen van Dam vroeg, zodra moeder Van Dam de straatdeur opende, een man. „Ja, hier woont Van Dam", ant- woorde de vrouw eenigszins ver baasd. „Maar de kinderen slapen reeds. Wat wilt u „Niets anders dan dit mandje hier afgeven", antwoordde de man. „Maar wees wat voorzichtig; er zit breekbaar goedje in. Goe denavond juffrouw." Moeder Van Dam wilde nog wat vragen, doch de man was al weer verder gegaan en hij liep zó vlug, dat zij hem niet meer kon toeroe pen terug te komen. „Wat nu te doen vroeg zij zich af. „Het mandje hier beneden laten staan, gaat nietZe klom daarom, met het mandje, weer de drie trap pen op en bekeek daar, bij het licht, het geschenk voor haar drie tal nog eens nauwkeurig. Ze zag toen al dadelijk het stukje karton, waarop niets anders stond ge schreven dan: „Vdor Beppie, Reina en Jan van

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10