Verloofd DE PAGODE binnenland. zeelansl TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIODELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 10 APRIL 1936. No. 66. ïs 16, I KROMIEK van den DAG. 31). De nieuwe handelsovereenkomst met Polen. MIDDELBURG. GOES. i (awwteitfiaiiftaM 'aasch- wafels, akjes 6 iSlikke, bandjes luks 15 Ier half |ker 10 naast LGEN! Lis re- liasapp. let. Zie |ige. M. ïlburg, blauwe cent. tadijs, bt zien! lelburg voor wijzen jes en iran 50 Sgaret- I'burg. I Veer iet de leesch, Bief- Isstuk- P- P- laand- frb. 25 gor- Bad- ^ange- Var- ^ebra- le en Slage- foord- kwa- ïoter- laas- lp. o. Mbg. let. p. 2t. p. kg. kg- De PrÉ- Het .Fransch vredesplan De status quo moet 25 jaar onaan tastbaar worden gemaakt Voor Hongarije is dat ten een- enmale onaanvaardbaar Het verdrag van Trianon heeft een schandelijken toestand in het leven geroepen Op den duur zal hij niet te handhaven zijn. We hebben dus iiu twee vredesplan nen: dat van Hitier, gebaseerd op het stelsel der niet-aanva,lsverdragen en dat van Flandin, gebaseerd op het col lectieve systeem, Duitschland wil met al zijn buren niet-aanvalsverdragen slui ten; Frankrijk wil één of een aantal groote overeenkomsten, waarbij de ver schillende landen van Europ* zich ver plichten eiken staat, die eoti worden aangevallen, te hulp te komen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het Fransche plan het doeltreffendst is. De vrede kan alleen deugdelijk gegrond vest worden indien men het zoover weet te brengen, dat iedereen bij voor baat de lust voor een aanval vergaat. Wat Hitier heeft voorgesteld werpt geen dammen genoeg tegen de ordever storing op. We heben dat op deze plaats al eens uiteengezet: de door hem voor gestelde niet-aanvalsverdragen sluiten b.v. geen aanval van Polen en Duitsch land op Rusland uit. De Duitsche Führer schijnt er niets voor te voelen, ook de Sovjet-Unie bij de zaak te be trekken. Dat wekt wantrouwen. Met het principe van het Fransche plan zijn wij het volkomen eens. Er staat echter meer in dan dit principe. O.a. de volgende zinsnede: „Geen aan vraag om wijziging van grondgebied zal kunnen worden gedaan, voordat 25 jaar verloopen zullen zijn". Ziedaar een van de dingen, die het vrijwel uitsluiten, dat er iets van de Fransche gedachte in zijn voorgestelden vorm terecht komt. Heel listig koppelt de Fransche regee ring het „behoud van den vrede" hier mee vast aan een handhaving van wat met den „status quo", den bestaanden toestand, pleegt te nemen; d.w.z. den toestand, zooals die door de vredesver dragen werd geschapen. Daartegen moet verzet rijzen. Europa is in de ja ren na den wereldoorlog op een schan delijke wijze verknipt. Vooral bij het vredesverdrag van Versailles, dat o.m. den Poolschen corridor en een auto noom Memelgebied in het leven riep en dat van Trianon, dat Hongarije van meer dan de heft van zijn grondgebied beroofde, hebben de geallieerde heeren het heel bont gemaakt. De Fransehen willen nu probeeren dergelijke dwaas heden nog 25 jaar te bestendigen door middel van hun „vredesplan". Het is ondenkbaar, dat hun dit zal gelukken. De vrede in Europa kan niet gewaar borgd worden, indien bij voorbaat aan Hongarije, elke mogelijkheid, om re visie van zijn grenzen te krijgen, wordt ontnomen en Duitschland er maar in meet berusten, dat Polen een uit weg dwars door zijn gebied naar zee is gegeven. Wij beseffen heel goed, dat het niet gemakkelijk zal zijn, deze aan gelegenheden langs minnelijken weg uit de wereld te helpen, doch het kan ook geen zin hebben, zijn oogen voor het ge vaar, dat zij voor Europa beteekenen, te sluiten. Het collectieve vredesplan, dat op dit oogenblik te verwezenlijken mag heeten, zal in elk geval nadrukke lijk ruimte moeten laten voor een vre delievende herziening van bepaalde grenzen. Het zou dwaas zijn te geloo- ven, dat een land als Hongarije ooit in de decimeering van zijn grondgebied be rust. Door MARJORIE BOWEN. Gij moogt u de gevoelens van deze vier menschen voorstellen zooals het u behaagt, tot den avond, waarop zij ten slotte geopenbaard werden. Het was ongeveer in dit jaarge tijde toen M. de Montmirail zich einde lijk bereid verklaarde Miranda te trou wen maar in het geheim. Hij durfde de conventie niet zoo te beleedigen om dit openlijk te doen, maar hij bood aan een geheim huwelijk, een vlucht naar Parijs en daarom volgende erkenning van zijn vrouw. Madame Collum had geen andere keus dan het aan te nemen; zij stemde er in toe het meisje naar het rendez vous te brengen en getuige te zijn bij het huwelijk, maar de M. de Montmirail had het zoo geschikt, dat het zou plaats hebben in de kleine kapel van Mont- louis, waar hij den curé en de getuigen reeds had verwittigd. Nu was M. de la Pataudière ver scheidene malen madame Collum en haar knappe dochter komen zien in hun klein huis in Amboise, en zij leefden in angst voor zijn argwaan. Hij was niet zooveel ouder dan zijn neef, maar een man van een ver schillend type, een bekend soldaat, een bekwaam diplomaat, zeer knap van uiterlijk, tamelijk koud en hooghartig van manieren, de laatste om kuiperijen En wie durft de Hongaren ongelijk geven? Wat bij de totstandkoming van het verdrag van Trianon is geschied, loopt eenvoudig de spuigaten uit. De overwinnaars in dezen hoek van Euro pa wierpen zich als aasgieren op het verslagen Hongarije Clemenceau, die zelf niet voor een kleintje vervaard was, moet hebben gesproken van „de hyena's onzer zege". Dat zegt wel iets. Op dit oogenblik valt er over de ri- visie niet te praten. Maar het gaat even min aan, dat praten bij een nieuw ver drag voor nog 25 jaar uit te sluiten. Het was stom van de Fransche regeering dit in haar voorstel te zetten. Ze had moe ten beseffen, dat de kans op verwezen lijking harer ideeën daarmee vrijwel tot nul gereduceerd zou worden. In Engeland beziet men de dingen heel anders. Daar wint o.a. de overtui ging, dat Hongarije schandelijk is be handeld, en dat te eeniger tijd het ver drag van Trianon herzien zal dienen te worden, steeds meer veld. Het valt niet te verwonderen, dat de Engelsche pers zich niet bijster ingenomen toont met het Fransche plan. Men heeft het er te Parijs weer naar gemaakt. Gister vond ten departemente van buitenlandsche zaken te Den Haag de onderteekening van de op 24 Maart j.l. tusschen Nederland en Polen geparafeer de overeenkomsten plaats, te weten 'n nieuw t,ariefverdrag en een nieuwe con- tingenteeringsovereenkomst. De onder teekening geschiedde van Nederland sche zijde door den minister van buiten landsche zaken, van Poolsche zijde dooi den Poolschen gezant. Ingevolge het tariefverdrag verkreeg Nederland handhaving van het meeren- deel der ingevolge het oude accoord be staande tariefsverlagingen, alsmede een aantal verdere of nieuwe verlagingen, voor o.a. groentezaden, bloemkool, to maten, komkommers, sluitkool, druiven, cacaopoeder, kunstzijde en radio-,artike len. Polen verkreeg hiertegenover even eens handhaving der bestaande conso- lidaties voor o.a, granen, zaden en rails, alsmede nieuwe consolidaties van vrij dom of recht voor: trekpaarden, boek weit, mosterdzaad, sprot en verschillen de houtsoorten. Het tariefverdrag zal dienen te wor den goedgekeurd door de Staten-Gene- raal. Beide partijen kwamen evenwel overeen het met ingang van 20 April ,a.s. voorloopig in werking te stellen. Krachtens de bepalingen van de contingenteeringsovereenkomst verkreeg Nederland uitbreiding van verschillende bestaande contingenten, terwijl tevens voor een aantal Nederlandsche produc ten, die tot dusver niet naar Polen werden uitgevoerd, contingenten wer den vastgesteld. Voor den invoer uit Nederlandsch-Indië werden eveneens contingenten vastgesteld. Hiertegenover verkreeg Polen een zekere uitbreidingsmogelijkheid van zijn invoer in Nederland. Anderzijds weiden eenige verdragscontingenten verlaagd. Voorts werd het bestaande voorschrift, dat invoer van Poolsch graan slechts mocht plaats vinden in compensatie met Nederlandsche en Nederlandsch-Indi- sche goederen opgeheven. Ook ten aan zien van den Poolschen invoer in Ne derlandsch-Indië werden eenige conces sies gegeven. De contingenteeringsovereenkomst en bedrog te vergeven een man met een zeer streng oordeel over de vrou wen. Zelfs de stoutmoedige, roekelooze madame Collum huiverde bij het den ken aan haar lot als deze trotsche man de komedie ontdekte, welke zij speel de. Welnu, de avond kwam, een rijtuig reed voor tot den ingang van de „allée" en de twee vrouwen kwamen onder de boomen; zij droegen mantels met lange kappen en maskers, zooals bij het rijden mode was en die tegelijk de teint en de intrige beschermden. De Pagode verrees donker en scherp tegen een hemel, die tot zee groen verbleekt was en getooid met den kouden glans der eerste sterren. Een licht verscheen en verdween driemaal aan het venster van de eerste verdieping; dit was het teeken dat het voor hen veilig was de Pagode binnen te treden. Maar de vrouwen weifelden en ke ken rond om te zien of M. de Montmi rail inderdaad geslaagd was, zooals hij had beloofd dat hij zou slagen, in zijn poging de Pagode vrij te houden van alle indringers het was hier inder daad gewoonlijk rustig, behalve bij ge legenheid van een feest of een jacht. Alles was nu heel stil, het water kalm, schitterend, bleek, den nieuwen maan weerkaatsende, die tusschen de sterren hing, de boomen onbewegelijk tegen die glanzende klaarte van het uit spansel. zal terstond in werking treden en gel den tot 31 Maart 1937 met de mogelijk heid van verlenging na dien datum. TEUNIS J. v. d. BENT OMGEKOMEN. Nederlander, die als architect in de V. S. groot aanzien ge noot. Eind Maart is te New-York aan de verwondingen, die hij opliep tijdens 'n autobusbotsing, in den ouderdom van 73 jaar overleden Teunis van der Bent, 'n Nederlander, die als architect de plan nen en teekeningen voor vele der monu mentale gebouwen van de Amerikaan- sche metropool heeft uitgewerkt. De t,axi van den heer Teunis van der Bent kwam te slippen en botste tegen een der stalen pilaren van het viaduct der bovengrondsche electrische centra le van New York. De schok was zoo hevig, dat de heer v. d. Bent bewuste loos uitdien auto werd gedragen. Toch gevoelde hij zich sterk genoeg om op 26 Maart een reis naar C,aIifornië te ondernemen. Den nacht daarvoor stierf hij echter. Teunis v. d. Bent werd 73 jaar geleden te Zierikzee ge boren, Hij studeerde aan de Delftsche universiteit en ging als ingenieur-archi tect in 1886 naar New York. (Tel.) Gids voor Zoutelande. De zoo juist verschenen gids voor Zoutelande, een uitgave van de V.V.V. aldaar, geeft den vacantieganger vele nuttige inlichtingen, niet alleen wat de pensions enz. betreft, maar ook natuur lijk omtrent datgene waardoor Zoute lande zich kenmerkt als een badplaats waar vóór alles landelijke rust is te vinden. Van de hand van den heer Job- se is bovendien nog „eenstukje geschie denis" in het gidsje opgenomen.. Raad voor de visscherij. Bij K.B. zijn opnieuw voor den tijd van drie jaren in den raad voor de visscherij benoemd: Tot lid van de afdeeling vo-or de kustvisscherij de heeren W. van den Berg Dzn., te Bruinisse, W. Bout te Tholen en C. J. C. Verhaart te IJerseke Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, Donderdag werd in „De Prins van Oranje te Goes onder leiding van den heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp de jaarlijksche algemeene ledenvergade- ring gehouden van de Zeeuwsche Land bouw-Onderlinge, afdeeling van de Ver- eeniging „De Centrale Landbouw-On derlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 November 1934 tot en met 31 October 1935 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2987 leden had, met een jaarloon van 5.350.290. Het leden-aantal van de Centrale Landbouw-Onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32003 met een jaarloon van bijna 50 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge aan gegeven 1086 ongevallen ,van welke 4 gevallen een cioodelijken afloop hadden; 2 dezer gevallen gaven aanleiding tct het toekenner van 2 blijvende renten aan nagelaten betrekkingen, van welke renten de contante waarde is te stellen op nagenoeg 8.000. Het totaal aantal ongevallen voor re kening van „De Centrale Landbouw- Onderlinge" bedroeg 8376. Het verslag geeft voorts mededeelin- -De vrouwen glipten in de schaduw van den door zuilen omgeven ingang en luisterden angstig, renden dan de brooze trappen op naar de kamer op de eerste verdieping, waar het licht drie maal geschenen had, M. de Montmirail wachtte hen op in de kille, blauwachtige schemering; ook hij droeg een langen mantel en een masker en alles wat zij van hem konden zien was het schemeren van zijn bleek brocaat costuum tusschen de donkere plooien van den mantel en de flikkering van de diamanten in de gesp aan zijn hals en de gesp, welke zijn zwaar ge poeierde krullen op hun plaats hield. Vlug, zeide madame Collum, die nu een zeer behoorlijk Fransch praatte, „ik verklaar u dat het hart mij schokt1 bij elke minuut uitstel en zij kon nauwelijks de angst in haar stem ver bergen; yoor haar was het dit huwelijk of ondergang en schande. Zij duwde het meisje voorwaarts met een niet onzachten drang, maar Miranda verzette zich en zeide op vastberaden toon: Madame, voordat wij ons naar de kerk begeven, heb ik enkele woorden te zeggen tot M. de Montmirail. Deze edelman, die langzaam nader was gekomen langzaam, zooals ma dame Collum met schrik opmerkte schrok terug. Wat is dat voor krankzinnigheid? schreeuwde de avonturierster. Laat ons maken dat we weg komen. Neen, antwoordde de bruidegom over de vrijwillige verzekering voor pa troons en kinderen van leden en over de Ziekteregeling voor Inwonend Per soneel. In de week van 29 Maart tot en met 4 April kwamen in onze provincie voor 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Wolfaartsdijk en 1 te Zuiddorpe. COÖPERATIEVE VEREENIGING IJSFABRIEK „WALCHEREN." De algemeene vergadering van aan deelhouders van de Coöperatieve Ver- eeniging Ijsfabriek „Walcheren" alhier, heeft de balans en winst- en verliesre kening goedgekeurd en besloten aan de aandeelhouders over 1935 5 pet. uit te keeren. De vergadering herkoos als bestuurs lid den heer J. J. de Vlieger en als lid van den raad van toezicht den heer H. F. Mink. DE VRIJZ. DEM. EN DE DEFENSIE. De afd. Middelburg vóór schrap ping der nationale ontwapening- De afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond vergaderde Donder- avond onder Voorzitterschap van den heer W. de Graaf. Vastgesteld werd een lijst van namen van candidaten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in 1937. De verslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedge keurd. De vergadering herkoos tot bestuurs leden mevr. R. Weijl-Snuijf, mevr. B. Boasson-Sanders en den heer W. de Graaf, Tot afgevaardigden naar de op 18 en 19 April te houden vergadering van den Bond, benoemde de vergadering de hee ren mr. J. Adriaanse en mr. A. J. van der Weel en tot plaatsvervanger den hr M. H. Boasson,. Besloten werd hen geen bindend man daat mede te geven, maar de vergadering was in overgroote meerderheid voor aanvaarding van het meerderheidsrap port inzake de defensie paragraaf in de beginselverklaring. Een lid hoopte, dat er een compro mis tot stand zal komen tusschen voor- en tegenstanders Nog een lid kon zich slechts noode met het meerderheidsvoorstel vereeni gen, maar verdedigde ook niet het min derheids standpunt, hij liet echter zijn, overigens algemeen gedeeld, standpunt van anti-oorlogsgedachte sterk mede- spreken. Als vertegenwoordiger der afdeeling in het federatie-bestuur koos de verga dering den heer J. Verhage, in plaats van den heer P. Wisse, die bedankt had Uitbreiding" Gasbedrijf. Daar het Gasbedrijf meer opslag-ter rein noodig heeft, zal het rijtje wonin gen, staande aan den Westhavendijk en reeds behoorende tot het gasbedrijf, ge sloopt worden. De Commissie van toezicht op het lager onderwijs B. en W. deelen in een schrijven aan den Raad mede, dat h.i. de huidige com missie van toezicht op het lager onder wijs, uit hoofde van haar groot aantal leden, en samenstelling, te weinig soepel is in haar bewegingen om veel tot stand te kunnen brengen. Op de onlangs in den raad gestelde vraag of de commissie geen nieuw leven ingeblazen kan wor den, antwoorden B,. en W. ontkennend, zoolang bij de samenstelling rekening moet worden gehouden met andere fac- rustig, er is tijd genoeg. Een rijtuig Wacht bij het hek en hier zullen we ze ker niet gestoord worden. Dus, made moiselle, als ge iets te zeggen hebt - er is tijd genoeg. Ik heb iets te zeggen en wel van groot belang, antwoordde Miranda, en het moet onder ons zijn. U, madame, moet beneden op mij wachten. Madame Collum had hiertegen veel bezwaar, want zij wenschthe het meisje niet uit het oog te verliezen tot het was getrouwd met haar slachtoffei, doch daar was een hartstochtelijke aan drang bij Miranda, welke zij niet durfde dwarsboomen, en zij trok zich terug in de kamer gelijkvloers, om in de scheme ring en vol ongeduld te wachten. M. de Montmirail stak weder den armluchter aan, dien hij als teeken van afspraak had vertoond en plaatste dien op het tafeltje van Chineesch lakwerk. Niemand zal dit licht zien, zeide hij, want er is niemand in het bosch vanavond. En hij trok de gordijnen niet over de lange vensters, zoodat zij daar ston den in die ronde kamer, het sombere woud en den verbleekenden hemel rondom zich ziende, want, zooals ge weet, is er meer venster dan muur en in de Pagode is het als in een vuurto ren, alleen, inplaats van golven zijn er overal, rondom boomen, die op het slanke gebouw indringen. De jonge man zeide niets; hij stond daar, een gemaskerde gestalte bij het Uw gouden verlovingsringen gekocht in Witkam's Geschenkenhuis, L. Kerk straat, Goes. 150 Ringen voorradig. Zeer lage prijzen. Graveeren gratis. Mooi ca deautje naar keuze van f 2.50. 2e Paaschdag geopend. (Ingez, Med.j toren dan de aanwezigheid van belang stelling' voor het onderwijs. B, en W, maken daarom gebruik van hun be voegdheid in deze en stellen voor. deze commissie met ingang van 1 Mei 1936 op te heffen. ^ALGRERIfg; RAAD VAN DOMBURG. Geen uitbrekBrag van de be voegdheden van den burgemees ter Domburg doet mee aan het streekplan. DOMBURG. Woensdagavond verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester V,an Voorthuysen vol tallig. De rekening van den Vleesch- keuringsdienst te Oostkapelle over '35 werd goedgekeurd. Aan de orde was een van hoogerhand ontvangen aanvul ling van de politieverordening met be palingen waarbij den burgemeester het recht zou worden gegeven tot het slui ten v,an herbergen enz. bij ordeversto ringen of dreiging daarvan gedurende kermis, verkiezing, brand, enz. en bij opkomst van dienstplichtigen in geval, van oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden. De heer E 1 o u t zeide zich wel te kunnen vereenigen met de bepalingen op het sluiten bij opkomst van dienst plichtigen in buitengewone omstandig heden, niét echter in andere gev,allen, dit moet z.i. bij den Raad blijven berusten, de bepaling dat sluiting ook kan geschie den bij het dreigen van ordeverstoring geeft z.i. ook te veel macht aan den burgemeester. De heer G e 1 d o f achtte deze aanvullingen evenmin wjenschelijk, de burgemeester kan thans bij verstoring van de openbare orde reeds de herber gen sluiten, uitbreiding van deze be voegdheid acht hij niet wenschelijk. Hij wees verder op den last, die van slui ten kan worden ondervonden voor hen die in de gemeente verblijven en dan nergens terecht zouden kunnen, een tapverbod scheen hem wenschelijker. De heer Brand zou ook alleen voorzoover betreft de dagen van op komst van dienstplichtigen de bepaling willen laten gelden, daartegenover acht te de heer De Pagter sluiting beter dan een tapverbod omdat dan de verleiding blijft bestaan. De V o o r z. achtte vaststelling der bepalingen in hun vollen omv.au g zooals zij zijn voorgesteld beter omdat men dan ten allen tijde kan optreden nog voor er wanordelijkheden plaats vinden. Besloten werd tot het instel len van een tapverbod voor de dagen dat dienstplichtigen in bijzondere om standigheden onder de wapenen moe ten komen, doch de overige bepalingen niet in de verordening op te nemen. Waar er nog geen volkswoning leeg is kon op een verzoek van een gega digde tot huur van een dergelijke wo ning nog geen beslissing worden geno men. In verband daarmede werd be paald dat voortaan de huur dier wonin gen door de huurders vier weken te voren moet worden opgezegd. De voor z. gaf daarna eene uit eenzetting omtrent het tot standbrengen van een streekplan voor Walcheren en venster, verduisterd in den langen man tel. Maar Miranda zette haar masker af en toonde haar schoon gelaat, bleek en toch zuiver van kleur en lijn ik geloof dat zij zoo mooi was, dat als ge naar haar keek, ge nergens anders aan kondt denken, maar toch was nu haar schoonheid het minste aan haar, toen zij sprak. Monsieur de Montmirail, ik ben hier gekomen om u te ontmoeten voor ons huwelijk maar er zijn enkele din gen, die ik u eerst moet zeggen en vlug, want madame beneden zal weinig geduld hebben. Zij hield één oogenblik op, sprak dan in een kouden zielsangst: Zeker hebt gij gemerkt hoe ge zijt verleid en overreed tot dit huwelijk Door uw moeder. Door haar actief en door mij pas sief Hij boog. Ik heb het gemerkt, maar Luister naar mij. Voordat ge me trouwt, moet ge weten dat ik niet de dochter ben van mrs. Collum. Ik ben een arme vondeling van Belfast, een dienstbode ik weet niet wie mijn ouders waren. Noch is zijzelf wat zij beweert we zijn beiden bedriegers er is geen geld en er zijn geen land goederen wij hebben schulden aan al de zakenmenschen in Tours. Het is uw geld, dat ons zal redden van schande en ellende. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5