iV Ql fl AW'Q liniment GEMENGD NIEUWS. Zomer sproeten SPRUTOL ONDERWIJS. MIDDEL-AMERIKA. OLUH ll O VERDRIJFT PIJNH êuiiEmm, DUITSCHLANB Generaal Ludendorft is boos op de nazi's. ZWEDEN. VER. STATEN Geweldige brand te Roermond. verdwijnen spoedig door een pot GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. VAN DE BELGISCHE KUST. Hedenmorgen had in de Concert- en. Gehoorzaal te Middelburg de bijeen komst plaats, waarin de mededeeling werd gedaan van de bevordering van. de leerlingen der Ambachtsschool. optimist gebleven I it iemand van nat- eerste twee adressen niets bijzonders te hebben gevonden, bleek aan het derde adres een geheele familie van 4 per sonen bedwelmd door kolendamp De hulp kwam nog juist bijtijds om de men- schen, wier overbrenging naar het zie ken noodzakelijk was, te redden. DE TREINAANSLAG IN MEXICO. 13 dooden. He aantal dooden tengevolge van den treinaanslag bij Paso el Macho be draagt dertien. 18 Menschen zijn gewond, het ministerie van oorlog is overgegaan tot verscherping der bewaking van de verkeerswegen, om verdere aanslagen te voorkomen. |iviu «iiwuil gaan gebruiken, gehad I (Ingez. Med.) Scherpe critiek van c£n ouden veldmaarschalk. De Daily Telegraph meldt uit Mün- chen, dat de vroegere chef van den Duitschen generalen staf, generaal Lu- dendorff, die thans leider is van de „An ti-Christelijke Beweging in Duitsch- land, zijn volgelingen heeft medege deeld, dat hij zijn 71sten verjaardag, op 19 April, niet wenscht te vieren. Ver leden jaar was zijn verjaardag gevierd als een nationale feestdag. In zijn Anti-Christelijke publicatie: de „Heilige bron van de Duitsche macht", critiseert de generaal hel gebrek aan vrijheid, dat thans in Duitsch'and be staat. „Ik wensch diegenen onder mijn vrien den, die denken mij op mijn verjaardag met een bezoek te vereeren, er voor te waarschuwen, dat zij omringd zullen zijn door de politieke politie, indien zij in mijn nabijheid komen. Het is een bui tengewone stand van zaken in het te genwoordige Duitschland, dat een vrije Ariër er minder rechten heeft dan een Jood. De Joden kunnen nog steeds in hun loges van Zion bijeenkomen, maar vrije Germanen zijn direct verdacht in dien zij blijken vrienden van mij te zijn. De verjaardagsgeschenken van den staat zijn dit jaar politie-onderzoeken bij en arrestaties van mijn vrienden. Naar mijn meening bewijst mij dat meer eer dan de officieele viering van het vorige jaar", zoo besluit Ludendorff DE HEIDENSCHE „GELOOFSBEWEGING." Ook prof. Hauer afgetreden. Na graaf Reventlow is thans ook prof. W. Hauer, voorzitter, stichter en leider van de heidensche „Duitsche Geloofsbe weging", uit die beweging getreden. „Mijn werk en mijn leven, zoo voegt hij daaraan toe, zal ook voortaan gewijd zijn ,aan den strijd voor de religieuze vernieuwing van on.s volk uit Duitsch geloof." Deze verklaring van prof. Hauer is later publiek gemaakt dan het bedank je van graaf Reventlov, den tweeden voorzitter. Hierdoor zou de schijn kuri nen worden gewekt, alsof graaf Re ventlow het met prof. Hauer niet eens w.as geweest en dit één van de redenen tot zijn uittreding zou zijn geweest. Zulks is echter^ naar graaf Reventlow in de Reichswart verklaart, niet het ge val. De stroomingen in de Duitsche ge- loofsbeweging welke Reventlow niet be vielen, werden door prof. Hauer bestre den, maar tevergeefs. Daarom hebben zij beiden bedankt. Intusschen heeft de schrijver Gustav Frensen, die naar het heette de posiiie van graaf Reventlow zou overnemen, medegedeeld, d.at hij om dezelfde reden waarom Reventlow uit de beweging treedt, erbuiten blijft. Omtrent de opvolging is nog niets bekend, maar men mag aannemen dat er thans mannen aan het hoofd zullen treden, die het christendom geheel van de hand wijzen. BRAND MET MELK GEBLUSCHT. In het Noorden van het land heeft 'n felle brand in een houtzaagmolen ge woed. Daar de waterleiding bevroren was, heeft men den brand met 40.000 liter melk gebluscht. Telefoniste redt 4 menschenlevens. Een telefoniste te Chicago hoorde onlangs op een der verbindingen een zwakke stem, welke om hulp riep. Daarna was het plotseling stil. Van wien deze kreet om hulp kwam was echter niet oogenblikkelijk na te gaan, aangezien op de betrokken lijn 4 abon- né's waren aangesloten. De telefoniste draalde geen oogenblik, maar verschaf te zich onmiddellijk de adressen van de ze abonné's en gaf die telefonisch door aan den in hun wijk gelegen politiepost, welke even snel voor uitzending van eenige agenten zorg droeg. Na ea- do EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP GESNAPT. De vreemdelingendienst van de cen trale recherche te Rotterdam heeft een goede vangst gedaan met de aanhou ding van een Amerikaan, een gangster, die in Holland zijn geluk beproeven wil de. Van de veertig jaren van zijn leven had de man de helft in de gevangenis doorgebracht. De onwelkome gast is over de Belgische grens gezet. Een rechercheur van den vreemde lingendienst ontmoette den man op den Coolsingel. Het was een keurig gekleed heer, doch de rechercheur had reeds dadelijk het vermoeden, dat het een vreemdeling zou zijn. Hij sprak den man aan en kreeg antwoord in het Engelsch. Zooals gebruikelijk is, vroeg de recher cheur naar 's mans pas, doch in plaats hiervan kwam een spiksplinter nieuwe Belgische identiteitskaart voor den dag. Dit wekte het wantrouwen van den rechercheur. Toen de vreemdeling hem vertelde, dat hij Amerikaan was, doch zijn Amerikaanschen pas in An- werpen had laten liggen, verzocht de rechercheur hem even mee te gaan naar het bureau. De man werd eens flink aan den tand gevoeld, waarbij spoedig bleek, dat hij na een verblijf van dertig jaar in Ame rika, gedeporteerd werd naar zijn ge boorteland, België, omdat hij zich her haaldelijk aan zeer ernstige misdrijven had schuldig gemaakt, o.a. beroovingen, inbraken en het smokkelen van sterken drank. Hij had deel uitgemaakt van een gangsterbende en van de veertig jaar van zijn leven had hij twintig jaar in de gevangenis doorgebracht. Eenmaal had hij een veroordeeling opgeloopen, met een minimum van een jaar en een maximum van veertien jaar, doch na zeven jaar was hij ontslagen en uit het land gezet. Hij was nu naar Rotterdam gekomen, om te probeeren weer naar Amerika te komen. Men vond in zijn zakken een brief, waarin de raad werd gegeven ergens bij een scheepvaartmaatschappij een baantje als wachtsman te zoeken, om zoo de kans te krijgen voor een man- keerend lid van de bemanning in te val len. Men heeft hem nog eenigen tijd op het hoofdbureau van politie gehouden, om te onderzoeken of hij soms iets uit staande had met verschillende zaken, die in onderzoek waren. Dit bleek echter niet het geval. Ten slotte heeft men den ex-gangster naar België uitgeleid. (Tel.) Gisterenavond omstreeks acht uur brak een ernstige brand uit nabij het station van Roermond. De brand ont stond in de eierenopslagplaats van de firma Janssen-Dijcks. In enkele minuten tijds stond het ge heele gebouw in lichter laaie. Groote hoeveelheden eieren werden een prooi der vlammen. De aangrenzende meubel opslagplaats van de firma Beumer ging een kwartier na den aanvang van den brand eveneens in vlammen op. Om kwart over negen begon het dak van „Landbouwbelang", welk gebouw tot den nok met graan is gevuld, te branden Over een breedte van honderd meter was 't een vuurzee. De Roermondsche brandweer was volledig ter plaatse. Met Assistentie van de burgerwacht, mare chaussee en de politietroepen. Te circa tien uur had de brand zijn hoogtepunt bereikt. Het bleek toen, d,at behalve de opslagplaats van de fir ma Janssen-Dijcks en de pakhuizen van de firma Beumer en het gebouw van Landbouwbelang, ook het meubelmaga zijn van de firma Steyven volledig wa- 1 ren uitgebrand. Alleen de muren der pakhuizen bleven overeind staan. Het felst brandde het pakhuis van Land bouwbelang, dat gevuld was met den inhoud van ongeveer vijf en dertig wa gons tarwe. Het pand van de firma; Beu mer was nagenoeg geheel gevuld met oude en dat van de firma Steyven met nieuwe meubelen. i Om tien minuten over tien arriveerde de te hulp geroepen brandweer van Venlo met een motorspuit op het ter rein van den brand en na enkele minu ien kon deze reeds water geven. Ook de Roermondsche brandweer werkte met een groote motorspuit en in het geheel beschikte men over een zestal stralen, te weinig natuurlijk om iets te- gen de enorme vlammenzee te kunnen uitrichten. Te kwart voor elf was het gevaar voor uitbreiding geweken waarna tof de nablussching werd overgegaan. Nader wordt gemeld, dat de brand te half negen is begonnen in het gelijk- vloersche gedeelte van het pand dei firma JanssenDijcks. Het vuur werd door voorbijgangers ontdekt. Oorzaak onbekend. Alle firma's waren tegen brandschade verzekerd. ROEKELOOSHEID MET DEN DOOD BEKOCHT, Op zeer onvoorzichtige wijze, met el kander pratende en stoeiende, passeer den twee motorrijders in volle vaart de gemeente Woudenberg. In een bocht van den Rijksstraatweg kwam. vermoedelijk door de groote vaart, een der motorrijders op den berm van den weg. Hij was daardoor den motor niet meer meester, sloeg om en kwam met het hoofd tegen een boom terecht. In hoogst bedenkelijken toestand werd de man naar zijn woonplaats, Zeist vervoerd, waar hij is overleden. De man laat een vrouw en een nog jeugdig kind achter. (Tel.) MOTORACROBAAT VERONGELUKT. De motorhersteller H. Stuitje, die zich de laatste weken oefende als kunstrij der hij gaat op het zadel van zijn motorrijwiel staan en houdt zich met een gang van 25 a 30 km met uitge strekte armen in evenwicht sloeg gis termiddag om vijf uur op den rijksweg GroningenDelfzijl ter hoogte van Dijkshar achterover, doordat de motor fiets plotseling meer gang kreeg. Hevig bloedend aan het achterhoofd en in zorgwekkenden toestand werd de man naar het diaconessenhuis te Groningen vervoerd. DOOR HOLLENDE PAARDEN GE DOOD. Te Arum (Fr.) is gister avond de arbeider W. Wijngaard door twee paarden, welke, doordat zij schrok ken van een vuurtje, op hol waren ge slagen, tegen den grond geloopen. Als gevolg van de bij den val aan het hoofd opgeloopen ernstige verwondingen, is Wijngaard direct na het ongeval over leden. Bij alle drogisten. Ingez. Med. Woensdag vergaderde de Middel- burgsche Gemeenteraad, waarbij de hr. Wondergem met kennisgeving afwezig was. Van deze vergadering sloten wij voor onze abonné's te Middelburg gisteren reeds een volledig verslag bij de courant in. Thans zij daarom alleen gemeld, dat ingekomen was het rapport der ver- keerscommissie, dat volgens de voorzit ter zeer belangrijk is en dat daarom voor de leden tijdig ter visie zal worden gelegd, en zoo mogelijk bij hen rond zal worden gezonden. De Raad vereenigde zich vervolgens z. h. s. met de voorstellen inzake de schoolgeldverordening voor de Avond school voor Nijverheidsonderwijs; tot gezamenlijke regeling met andere ge meente inzake toelating van leerlingen van buitengemeenten tot de gemeente scholen; tot het verleenen van voor schotten aan bijzondere scholen; tot het bouwen van een transformatorhuisje in de Spuistraat; tot vaststelling van de vergoeding voor het medegebruik van het laboratorium door den keurings dienst te Vlissingen en van de rekening van den Armenraad. Het voorstel tot het verleenen van een aanvullingscrediet voor de uitvoe ring van het Zuidwesterlijk rioleerings- plan, was het eenige waarover discus sie van eenige beteekenis ontstond. Daar het werkfonds bereid is gevonden ook deze 4000 te financieren, en dus in totaal 28000 heeft de Raad zich ten slotte ook met dit voorstel z.h.s. ver- eenigt al hadden enkele leden er nog wel eenig bezwaar tegen, dat het plan nu ook verkleind is en er gebleken, is. dat de oorspronkelijke raming niet juist was en te oppervlakkig. Nog nam de Raad het voorstel aan om van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en den beeldhouwer H. J. Etienne te Delft te aanvaarden het beeld van Keizer Karei V voor de laat ste ledige nis in den Choertoren van het Stadhuis. De voorzitter bracht onder applaus der leden dank voor dit, in dezen tijd zeker, zeldzame geschenk. Nog vereenigde de Raad zich met het voorstel inzake pachtvermindering voor gronden aan den Nieuwlandschen weg en met de beslissingen inzake verschil lende bezwaarschriften. Bij de rondvraag betreurde de heer Paul het dat een mooie kastanjeboom op den Waag gerooid is in verband met den bouw van het transformatorhuisje aldaar, wat ook B. en W. bleken te be treuren. Zij konden echter geen andere oplossing vinden. (Van onzen eigen corresponde n t). Carnaval- Verleden week Zondag, toen ons, ge lijk met het versche kadetje aan het ont bijt, de Negende Symphonie door d'. K.R.Oi. opgediend werd dwz. niet hel kadetje, want het schijnt in Nederlanc heel wat gemakkelijker te wezen, alk mogelijke symphonieën ten gehoore U brengen dan een versch kadetje aan 'l ontbijt te leveren hebben wij hiei 's avonds het laatste van de carnavals feesten, nl. de Halfvasten gevierd. Wij kunnen 3us nu het geheel over zien en we komen dan tot de slotsom, dat er van de vroegere carnavalsjolijt niet veel meer overgebleven is. In verschillende badplaatsen, o a Knokke en Heist, is het maskeren op straat, gelijk in de laatste jaren, weer verboden geweest. Blankenberge, Oos tende en De Panne daarentegen hebben dit toegestaan, maar zij hadden het evengoed kunnen verbieden, want er is niet veel gebruik van gemaakt. Behalve in De Panne, waar een enkele Noord- Franschman de grens overgewipt is en in Blankenberge, waar de Bruggelingen hun feestroes kwamen botvieren, is er betrekkelijk weinig te doen geweest, De ware opgewektheid was er niet. Trouwens, het is mij altijd een raadsel geweest, waar ik ook het carnaval heb meegemaakt, waar zij dit artikel van daan haalden, omdat het mij altijd op geschroefd en kunstmatig' leek. Ook de hotels en koffiehuizen, die in het bijzonder voor de carnavalsfeesten hun deuren openzetten, hebben dit jaar niet veel succes er mee beleefd en het is te voorzien dat het aantal, zooals het nu in de laatste jaren het geval is, ge reld zal blijven verminderen. Het carnaval lijkt mij een instituut, dat uit den tijd raakt en ondanks alle pogingen niet tot nieuw leven te wek ken zal zijn. Waaraan dat te wijten (of moet ik misschien zeggen: te danken) is, weet ik niet. Niet omdat de menschen zooveel ernstiger geworden zijn, integendeel, maar waarschijnlijk heeft het tegenwoor dige geslacht voor iets anders smaak gekregen, Hotels en pensions- De regeering heelt dezer dagen een K.B, bekend gemaakt, dat de normen aangeeft voor de benaming' van hotels en pensions. Het zal voortaan verboden zijn om zich, beneden een zeker mini mum van verhuurbare kamers, „hotel" te noemen. Omgekeerd heeft natuurlijk elk hotel het recht behouden zich pen sion te heeten. Het schijnt ons een practische maat regel, omdat het voor den vreemdeling van belang kan zijn te weten, of de in richting waar hij wenscht te gaan logee- ren en waar hij mee in onderhandeling is, geen gribusje zal blijken te zijn (niet dat wij alle pensions als gribus willen bestempelen!) Misschien bestaat een dergelijke be paling in Nederland reeds-. Het zou mij niets verwonderen, omdat daar zoowat voor alles een verordening, of althans een ordening bestaat. Reisbelasting. En zoo er al geen verordening komt op het reizen, dan worden er toch we' pogingen aangewend om te komen tot een belasting daarop (loopt in Nederland eigenlijk niet elke verordening op be lasting uit?) Met veel genoegen heeft men bij ons in België gemerkt, dat de voorloopige behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamér van dien aard is ge weest, dat er gegronde redenen voor optimisme bestaan, dat dit ontwerp wel nooit, of althans niet zoo gauw, als wet in de Nederlandsche Staatscourant zal verschijnen. Met angst en vreezen heeft men hier van de plannen der regeering in Den Haag kennis genomen en de hoteliers bond van de kust heeft zelfs bij den Bel gischen minister tegen deze belasting geprotesteerd en gevraagd of, zoo a niet de Haagsche autoriteiten van het plan af te brengen waren, er dan geen représaille-maatregelen tegen te nemen zouden zijn. Natuurlijk heeft de Brusselsche minis ter nul op het request moeten geven Zooals het Nederlandsche ontwerp be doelde belasting te heffen voor elke reis naar elk land over de grens, zou de Belgische regeering natuurlijk geen belasting kunnen gaan heffen alleen van de Belgen, die haar Nederland gaan. Het zou dus ook een algemeene maat regel moeten worden en aangezien het aantal Belgen, dat naar Frankrijk gaat, tientallen malen grooter is d.an dat, het welk Nederland bezoekt, zou de Fran- sche regeering ongetwijfeld ook weer tot représaillemaatregelen overgaan. En zoo kregen wij dan, naast de vele oor logen van den tegenwoordigen tijd op economisch gebied, zonder van den vriendelijken gas- en bommen „besch.a- vkigsoorlog" van een zeker volk te spreken, ook nog een reisoorlog. Op den duur zullen we nog gedwongen wor den, een alfabetisch notitieboekje in on zen zak te gaan dragen, met vermelding van alles waarin de volkeren elkander te lijf gaan, ondanks het feit, dat de radio van alle landen om de zooveel tijd het „Seid umschlungen, Millionen" doet hooren. Men heeft er hier ook op gewezen,, dat de reisbelasting niöt alleen geen on derscheid maakt tusschen familiereizen en plezierreizen, maar in zichzelf een element van onrechtv/aardgheid heeft, doordat men wel belasting wil heffen van iemand, die met veel moeite een klein bedrag heeft bijeengegaard door een jaar lang te sparen en daarmede een. veertien dagen in een goedkoope gele genheid in een goedkoop l,and vacantie kan genieten, maar vrij laat den groo- ten meneer, die in een paiace hotel of andere luxueuse inrichting in Nederland honderden guldens verteert. [Onze cor respondent ziet hier het autarkische ele ment-over het hoofd: dat geld blijft dan tenminste in Nederland, ,a! komt het niet rechtstreeks voor een zeer groot deel zijdelings wél! in de schatkist. Red.) Ougetwijfeld zou het voor de Belgi sche kust een grooten slag zijn als de Tweede of Eerste Kamer inzake Reisbe lasting geen ppntje bij het paaltje zette. Nu het aantal Noord-Nederlanders, die hier hun vacantie komen doorbren gen, van jaar tot jaar vermeerdert of dit nu prettig is voor Nederland of niet laat ik in het midden, ik beoordeel de zaak hier slechts van onzen kant zou een 14 gulden belasting extra op een reis van 14 dagen per persoon voor de meeste bezoekers een onoverkomelijk bezwaar worden. [Dit bedrag is niet juist. Het ontwerp luidt: f 0,50 p. voor de eerste 8 dagen; f 0.75 p. d, voor de volgende 4 dagen en f 1,p. d. voor eiken volgenden dag: dit is voor 14 dagen dus f 9,Red.] Eén nadeel zou reeds dadelijk tegen over het mogelijke voordeel voor Neder land hieruit voortvloeien: dat is, dat de hoteliersbond, waarbij bijna alle ho tels en pensions hier aan de kust zijn aangesloten, besloten heeft, rekening houdende met het feit dat er nu toch geen voordeel uit te behalen zou zijn, de reclame in de Nederlandsche pers zeer te beperken. Het ligt voor de hand, dat een hotelier geen geld gaat uitgeven voor propaganda in een land dat zulke maatregelen nam, waardoor het reizen naar ons land zoo goed als onmogelijk werd gemaakt. En het zou, als er eventueel van dit ontwerp niets komt, gewenscht zijn dat d,aarvan spoedig blijk gegeven wordt, opdat alsnog de kusthotelier zijn aan kondigingen in de Nederlandsche bla den kan opgeven, want nu reeds voor den de vacantieverblijven voor Juli en Augustus besproken. De Vlaamsche-Kustwachter. V.. Vit? <1 AMBACHTSSCHOOL TE MIDDELBURG. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd: Afd. Timmeren. J. Bogaard, Midelburg; A. F. K, Brandes, Koudekerke; A. Buijs, Ame- muiden (pt); W. Corbijn, Biggekerke (pt); H. Geldof, Oostkapelle; B. v. d. Heijden, Koudekerke (pt); C. Jobse, Vlissingen, (pt); P. C. Jongepier, Kou dekerke; A. de Keuning, Nieuw- en St. Joosland; J. Klercq, Middelburg; J. Koppejan, Middelburg; A. de Landme ter, Souburg; A. Leenhouts, Arnemui- den (t); W. Meulbroek, Nieuwdorp; C. Otte, Nieuwdorp; P. Vervenne, Vlissin gen; A. de Visser, Koudekerke; J. de Vos, Middelburg; C. v. d. Woestijne, Oostkapelle (t). Niet bevorderd 6. Afd. Meubelmaken. C. Buijs, Middelburg; C. Davidse, St. Laurens; H. Groenendijk, Souburg (p); A. F. L. Harmsen, Goes; D. J. Huij- bens, Vlissingen (p); W. Jongepier, Vlis singen (t); J. H. Roeleven, Middelburg. Niet bevorderd 1. Afd. Huisschilderen. M. Bliek, Arnemuiden (p); W. Jmse, Nw. en St. Joosland; J. de Klerk, Nw. en St. Joosland (p); W. Meijer, Grijps- kerke; W. van Miert, Middelburg fp) C. Oreel, Arnemuiden (p); J. W. Weug. Vlissingen. Afd. Smeden. I. Bliek, Middelburg (pt); C. Davidse, Grijpskerke. Afd. S t o f f e e r e n. J. J. v. Cleemput, Middelburg; J. Da- nielsche, Souburg; S. J. Groenendijk, Souburg; A. Jongepier, Vlissingen: M. C. Kraak, Middelburg; M. P. Minder- houd. Souburg: J. c. van Loocke, Vlis singen; H. P. Meerman, Souburg. Afd. Electro-techniek. A. Geensen, Middelburg (p); J. F. Jung, Vlissingen; W. Kruft, Middelburg; J. Krijger, Souburg (p); J. P. de Lange, Middelburg (t); H. F. Laroes, Vlissin gen (t); D, J. Mol, Middelburg; J. van Sabben, Vlissingen (p); S. Sietema, Mid delburg; D. Swint, Vlissingen (t); W. J- v. ThielBerghuijs, Vlissingen; P- J- Visser, Middelburg (p); J. J. Z,andee, Vlissingen (p); H. P. Gommers, Sou burg (p). Niet bevorderd 5. Afd. B a n k w e r k e n. G, Baljeu, Koudekerke (pt); D. Beek man, Nw. en St. Joosland (p); J, van, Beers, Koudekerke (p); A. van Belzen,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6