BUITENLAND. BINNENLAND. iiËum WEER EN WIND. NUMMER 85. DONDERDAG 9 APRIL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De Madariaga voorshands nog niet naar Rome. Reorganisatie van de Engelsche verdedigingsmiddelen in de Middellandsche Zee. Duitsche en Engelsche critiek op het Fransche vredesplan. Eieren ten behoeve van de werkloozen. MIDDELBURG. I0ES. Het wetsontwerp inzake de opheffing van Kattendijke c.a. Gemeentebegrooting 1936. mjiiuutiv oj. TWEE BLADEN, uununnuau Ja-l ivjo. e.c,köil dlau. 179e JAARGANG. I ^HrwittciitU H $ecvw$cht n MIDDELBURGSCHE COURANT Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bv contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 2S2* GOESCHE COWANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pie ter straat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Burean voor Publiciteitswaar dé der Vereeniging de Nederlandache Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. maf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 coal. De oorlog in Oost-Airika Verscherping van de sancties behoort tot de mogelijkheden. De commissie van 13, die, zooals ge meld, te Genève is bijeengekomen, heeft nog geen besluit genomen, over de vraag, of haar voorzitter De Madariaga naar Rome zal gaan, om met Mussolini een onderhoud te hebben. Zij droeg De Madariaga op, eerst overleg te plegen met den Italiaanschen vertegenwoordi ger te Genève, baron Aloisi. O.m. moet hij den baron vragen, of Mussolini bereid is de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en verder, of de Duce bereid is, de vredesonderhandelingen onder auspi ciën van den Volkenbond te laten plaats vinden. Dit besluit bevestigt de verwachting, dat de commissie van 13, alle Italiaan- sche overwinningen ten spijt, niet van plan is, om het Italië gemakkelijk te ma ken. Het schijnt zelfs, dat als de Duce geen water bij zijn wijn wil doen, met een verscherping der sancties rekening dient te worden gehouden. Evenals bij de vorige vergaderingen van de commissie was het ook ditmaal de Engelsche minister Eden, die de pun tjes op de i zette. Scherp critiseerde hij het gebruik van gifgassen De Fransche minister Flandin stelde daartegenover dat de Abessijnen zeer vermoedelijk an dere wreedheden hebben gepleegd, üp dit stuk van zaken werd tenslotte be sloten een juridische sub-commissie te benoemen, die moet onderzoeken, of de commissie van 13 wel het recht heeft, om zich met de gifgassen en-de Abes- sijnsche wreedheden te bemoeien. Geruchten over oneenigheid 'tusschen maarschalk Badoglio en generaal Graziani. Het Italiaansch agentschap Stefani meldt: Naar aanleiding' van het feit, dat ze kere buitenlandsche bladen melding hebben gemaakt van een wrijving tus schen maarschalk Badoglio en generaal Graziani welke laatste geen vergunning zou hebben gekregen om tot een offen sief over te gaan, verklaart men in be voegde Romeinsche kringen, dat deze berichten niet alleen tendentieus maar ook belachelijk zijn. Uit een rapport van maarschalk Badoglio, blijkt duidelijk aldus zegt men, dat het plan van den opperbevelhebber van voortreffelijke strategie getuigt. Het plan betreft niet dezen of genen sector, maar beide fron ten en niets wordt daarbij verwaarloosd. Ipdien Badoglio het dus noodig zal oordeeien zal ook Graziani optrekken hetgeen niet lang meer op zich zal laten wachten. Nieuwe troepenverschepingen. Gistermiddag is het stoomschip „Ita lia" met 20 officieren, 20 onderofficieren en 540 manschappen aan boord uit Na pels naar Oost-Afrika vertrokken. Hei 81ste regiment infanterie is van Rome te Napels aangekomen. Het heeft zich ingescheept aan boorc van de „Liguria" die eveneens naar het Afrikaansche oorlogstooneel vertrokken is. Naar de marine-medewerker van de Daily Telegraph meldt, heeft de Britsche admiraliteit de verdediging van de En gelsche belangen in de Middellandsche Zee gereorganiseerd en een speciale or ganisatie voor de beveiliging van Mal ta en de andere havens in de Middel landsche Zee gevormd. De verdedigings maatregelen zijn thans voltooid. Eenigen tijd geleden is reeds aange kondigd, dat een of meer vlootsteunpun- voor de Britsche Middellandsche zee- vloot zijn gevormd, die minder aan luchtaanvallen blootstaan dan Malta Binnenkort kan een officieele mededee- ling in dien zin worden verwacht Moderne opvoeders moeten beden ken, dal in dit vermechaniseerde le ven, de mensch toch nog een ziel heeft om in zijn werk te leggen. Het Fransche vredesplan krijgt, zooals te verwachten was, geen goede pers in Duitschland. Vooral het deel ervan, dat uiteengezet, dat de verscheuring van het verdrag van Locarno c.a. door Hitier, onrechtmatig was, heeft de Duitsche krantenschrijvers op stang gejaagd. De vestig'ing van den vrede op collectieven grondslag achten zij voorshands onuit voerbaar Leelijker voor Frankrijk is intusschen, dat ook de Engelsche pers niet bepaald enthousiast over het plan is. De meeste Engelsche bladen betoogen, dat de ge dachten, die er in uiteengezet worden, practisch niet te verwezenlijken zijn in het huidige stadium. In het bijzonder de idee, om een gewapende macht ter be schikking van -den Volkenbond te stel len, moet vooralsnog onuitvoerbaar hee- ten, De „Times" hoopt intusschen dat de Engelsche regeering een weg zal vin den, om een soort van grootsten gemee- nen deeler uit de voorsteller van Hitier en het Fransche plan te vormen, om daarmede Duitschland en Frankrijk +ot elkaar te brengen. om zich voor vrijwillig opkomen aan te melden, kan in elk geval voordeel ge ven: hoe meer vrijwillig opkomenden, hoe meer anderen naar huis kunnen en des te meer kans ook, dat iemand, die niet hoog op de lijst staat, toch aan de beurt komt. Uit Den Haag wordt gemeld: Het ligt in het voornemen van de regeering in de komende herfst- en wintermaan den een aantal koelhuiseieren tegen goedkoopen prijs verkrijgbaar te stellen voor de gemeentebesturen ten behoeve van de werkloozen. In najaar en winter zijn versche eieren als regel schaarsch en veelal ook te duur om door werkloozen gekocht te worden. Teneinde den werkloozen de gelegenheid te geven dan toch eieren te betrekken wordt overwogen koel huiseieren goedkoop voor hen beschik baar te stellen. De eieren zullen in het voorjaar worden gekocht van de han delaren die ze dan in koelhuizen kunnen plaatsen om ze op afroep in najaar en winter te kunnen leveren. Bij het koo- pen zal de geldende marktprijs als basis dienen. Vóór de aflevering zullen de eieren van een stempel worden voorzien, mede om het mogelijk te maken, dat de ge meenten de distributie indien daar tegen overigens geen bezwaren bestaan met inschakeling van den midden stand, kunnen laten plaats hebben. DE ONDER DE WAPENEN GEHOUDEN DIENSTPLICHTIGEN. En hun eventueele vervangers. Men meldt ons uit Den Haag: Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven wegens de bekende omstandigheden, en alleen met groot.verlof naar huis kun nen, als ze door een ander worden ver vangen, doen zelf pogingen om een ver vanger te vinden, wat soms met een geldelijk aanbod gepaard gaat. Al vin den ze echter een vervanger, meestal is de afspraak, die dan gemaakt wordt, toch vruchteloos, omdat de regeling, die de minister van defensie getroffen heeft, niet toelaat, dat personen, die onder de wapenen zijn, zelf uitmaken wie hen zal vervangen. Evenmin kunnen zij, die on der de wapenen willen komen, bepalen, wie bij hun opkomst met groot verlof gezonden zullen worden. Als er dienstplichtigen vrijwillig op komen, gaan diegenen naar huis, voor wie het langer in dienst blijven de grootste moeilijkheden oplevert. In wel ke volgorde de in dienst zijnde perso nen voor groot verlof in aanmerking komen, beslist, naar minister Colijn in zijn antwoord op vragen van het Kamer lid Ter Laan heeft medegedeeld de korpscommandant. Natuurlijk zijn hierbij groepen, welke elk afzonderlijk moeten worden behan deld. Een sergeant kan alleen door een sergeant, een mitraillist door een mi- traillist, een tamboer door een tamboer worden vervangen. Zoo kan het ook ge beuren, dat een sergeant, voor wien een vervanger aanwezig is, naar huis kan gaan, ofschoon een korporaal of soldaat, die in moeilijker omstandigheden ver keert, nog moet blijven. Dezelfde ver schillen kan men krijgen tusschen het eene korps en het andere. Wat onderlinge afspraken betreft, zulk een afspraak zou alleen succes kunnen hebben, indien degenen, die naar huis willen, bovenaan staan op de lijst van personen, die voor groot verlof in aanmerking komen, omdat dan een, twee of drie vrijwilligers meer het met verlof zenden van de aan de beurt zijn de dienstplichtigen tengevolge heeft. Het aansporen van grootverlofgangers Zeeuwsche Vereeniging van A. R. gemeentebestuurders opgericht. Gister werd te Goes een druk be zochte vergadering v.an A. R. gemeen te bestuurders gehouden, onder voor zitterschap van mr. Goedbloed. Alle aanwezigen traden als lid toe, zoodat daarmede de oprichting een feit was geworden. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren mr. Goedbloed (voorzitter), Veenendaal te Ierseke; P. G. Laernoes te Vlissingen, Geuze te Wissekerke, Van der Hoeven te Tho- len, Fanoy te Axel, C,atsman te Aar denburg en Van Eethen te Nieuwer- kerk. Daarna sprak mr, G. A. Die penhorst te Zeist over: „Anti-Revoluti onaire gemeente-politiek in crisistijd." Bevordering Ambachtsschool. Voor de mededeeling over de bevor dering en het diplomeeren van leerlin gen der ambachtsschool kwamen be stuur, directeur, leeraren, leerlingen, ouders en verdere belangstellenden he denmorgen in de Concert- en Gehoor zaal samen. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. A. Vertregt, heette- de vele aanwezigen welkom en wees er op, dat ook de openbare les veel belangstelling trok, waarin hij een bewijs van sym pathie met de school ziet. Belangrijke wijziging zal er komen, nu uit een oog punt van 'landsbelang bezuinigd moet worden. Het onderwijs wordt daarbij in belangrijke mate getroffen. Het bestuur heeft medegewerkt door verandering in het lesrooster, vermindering van leer krachten en beknibbelen op de begroo ting. In Juni 1935 kwam het bericht dat de cursus van een drie- in een twee jarige moest worden gewijzigd en ook een persoonlijk bezoek ,aar. den minister gaf geen verandering. De nieuwe cur sus, die op 21 April begint zal alleen voor hen, die nu naar de derde klasse gaan zulkeen klasse omvatten. Voor de overige is er in de eerste klasse 38 uur in de tweede 35 uur per week les. Men zal er v,an maken wat er van te maken is. Ook herinnerde spr. aan het zilveren jubileum van den heer Doets als direc teur. Spr. wekte de jongens, die niet overgaan, op beter aan te pakken, en zeide dat het voor hen, die niet mede konden, een teleurstelling moet zijn Dank bracht spr. aan het bestuur van de teeken,academie, dat weder gelden voor het geven van prijzen beschikbaar stelde. Hierna heeft de directeur, de heer C. Doets enkele opmerkingen gemaakt over het proefwerk en daarna de na men opgenoemd van hen die slaagden doch ook hen die niet slaagden toege sproken. Nog is te vermelden als geslaagd voor de derde klasse bankwerken W. P Veis te Souburg (p). Na een pauze zijn de behaalde prij zen uitgereikt en dit door de leeraren behalve aan L. van Wallenburg uit Sou burg, die het hoogst aantal punten hac behaald, en die deswege door den voor zitter is gehuldigd, die hem zijn prijs overhandigde. De directeur wenschte daarop de ouders der geslaagde leerlingen geluk Tot de niet geslaagden sprak hij woor den van aansporing om in ieder ge val alles zoo goed te doen als zij kun nen. De gediplomeerden wekte hij op aan de Avondschool voor N.O. of op an dere wijze hun kennis te blijven ver grooten. Uit verschillende voorbeelde toonde spr. aan hoe het onderwijs ,aan de school wordt gewaardeerd, o.a. bi de Holland-Amerika lijn. Men moet zich naar alle zijden ontwikkelen en dit maakte, dat men ook na eenige jaren werken niet zoo licht door jongere trachten wordt vervangen, Spr. wees ook op de mogelijkheid van emigratie, o.a, naar Zuid Afrika. De heer Vertregt sprak ook de jon gens nog toe, maar niet minder direc teur, leeraren en concierge om hen te danken voor hun arbeid door de school er op wijzende, dat bij de reorganisatie nog meer van hen zal worden gevergd. Ten slotte hebben geslaagden uit de verschillende afdeelingen der derde dasse dank gebracht aan bestuur, di recteur, leeraren en concierge, waar na de voorzitter de bijeenkomst sloot. - De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week 67.80 opgebracht. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente zal Donder dag 16 April a.s.. des namiddags 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Hoewel niet voldaan zullen B en W, niet tegen het wetsont werp opponeeren. Gedeputeerde Staten wenschen de meening van den Raad te vernemen met betrekking tot het door hun college sa mengesteld ontwerp van wet tot op heffing van de gemeente Kattendijke en tot wijziging van de grenzen der ge meenten Wolphaartsdijk, Goes, Kloetin- ge, Kapelle en Wemeldinge. Het spreekt vanzelf, dat de Raad zich omtrent dit wetsontwerp slechts zal hebben uit te spreken voorzoover het de gemeente Goes aanbelangt. Uit de overgelegde kaarten blijkt, dat het de bedoeling is, dat aan Goes zul len worden toegewezen: le, een gedeelte der opgeheven wo dende gemeente Kattendijke, ge legen ten noorden v,an Goes in den Wilhelminapolder, groot ongeveer 220 ha; 2e, een klein deel der gemeente Kloe- tinge, gelegen ten noorden vati Goes tusschen den Noorddijk en en het Goesche diep, groot onge veer 7M ha; 3e. een grooter gedeelte der gemeen te Kloetinge, gelegen ten oosten van Goes, afgebakend gedeeltelijk door de op kaart C getrokken roo- de lijn en gedeeltelijk door een zwarte lijn, hebbende een opper vlakte van 52 ha. Aan het verzoek v.an den Raad en van de Commissie van ingezetenen om toewijzing van een strook grond ter weerszijden van de haven tot aan het Goesche Sas zal derhalve volgens dit ontwerp, niet worden voldaan, zelfs zal van de gemeente Kattendijke een gerin ger deel worden toegewezen dan aan vankelijk de bedoeling van Gedeputeer de Staten was. Dit spijt ons ten zeerste, aldus schrij ven B. en W. aan den Raad, aangezien tijdens de diverse voorafgegane bespre kingen, juist terwille v,an het verkrijgen van een deel der gemeente Kattendij ke, werd afgezien van een deel van het gebied van Kloetinge, liggende tusschen den Kloetingschenweg en de spoorbaan, hetwelk Gedeputeerde Staten aanvan kelijk aan Goes toegewezen hadden willen zien. Is derhalve niet voldaan aan alle de siderata van de gemeende Goes, zoo brengt het bovenaangehaalde wetsont werp haar toch wel de gebiedsuitbrei ding, die gedurende de eerste jaren als dringend noodzakelijk moet worden be schouwd. Het lijkt ons dan ook niet ge- wenscht, dat er tegen het ingezonden plan zal worden geopponeerd, ,al ach ten wij het niettemin wenschelijk, dat nog eens nadrukkelijk naar voren wordt gebracht, dat het belang van onze ge meente door een grooter gebiedsuitbrei ding beter zou zijn gediend. Resumeerende geven wij Uwe verga dering in overweging aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, dat zij Hch in het algemeen met inhoud en strekking v.an het aangeboden wetsontwerp kan vereenigen, doch tevens er op aan te dringen, dat alsnog aan de gemeente Goes worde toegewezen hetzij 'n stroo van het grondgebied der gemeente Kat tendijke, liggende ter weerszijden van de haven tot aan het Goesche Sas, het zij een deel van de gemeente Kloetinge gelegen tusschen den Kloetingschenweg en de spoorbaan. Middelburg, 9-IV-' 36. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 11.6 °C; 53 °F); aagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 9.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 768 mm; aagste 765 mm. Hoogste barometerstand in he|t Eu- ropeesche waarnemingsgebied; 770.5 mm te Stornoway; laagste 746.9 mm te Andanes. Verwachting tot morgenavond; Matige tot zwakke Noordelijke tot Oostelnke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. O a Zon op: 5 h 18; onder: 18 h 47. Licht op: 19 h 17. Maan op. 22 h 12; onder: 5 h 37. L.K.: 14 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. Do. 9 2,36 14 54 9.10 21.13 Vr. 10 3.07 15.27 9.41 21.49 Za. 11 3.38 15.59 10.11 22.23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater, Do. 9 4.33 16.52 10 07 22.20 Vr. 10 5.02 17.22 10.42 22.56 Za. 11 5.31 17.53 11.15 23.29 De Raad krijgt ongelijk inzake de vermakelijkheidsbelasting, de hondenbelasting en de le gesverordening. In de Raadsvergadering van 8 Janu ari 1936 werd o.m. besloten te weige ren de door de Regeering geëischte ver hooging der hondenbelasting en der be lasting op vermakelijkheden tot stand te brengen. Voorts werd door den Raad in zijne vergadering dd. 26 Februari 1936 bij de vaststelling' der nieuwe legesverorde ning besloten om ingezetenen vrij te stellen van betaling v-an een recht voor ventvergunningen. Naar aanleiding van een en ander ontvingen B. en W. brieven van den mi nister van binnenlandsche Zaken en van Ged. Staten van Zeeland. Zooals blijkt eischen thans de minis ters van binnenlandsche zaken, finan ciën en sociale zaken, dat vóór 15 April a.s. tot de verhooging der hondenbelas ting en vermakelijksbelasting zal wor den besloten en dat de legesverordening vóór dien datum zal zijn vastgesteld. Dit laatste heeft, gelijk gezegd, intus schen plaats gehad, slechts niet naar den zin der Regeering. Wordt aan den gestelden eisch niet voldaan, dan verliest, zooals blijkt, de gemeente over 1935 zoowel de extra- bijdrage als de belastingbijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Wat dit beteekent blijkt, wanneer men nagaat dat de eerste op de begrooting is uitge trokken tot een bedrag van 36.274 en de laatste tot de som van 17,408 totaal 53.682- Hierbij komt nog, dat de Raadsver gadering door bovenbedoelde weigering een uitstel van betaling van ongeveer 3 maanden heeft veroorzaakt, waardoor de gemeente een niet onbelangrijk ren teverlies heeft geleden. B. en W. geven mitsdien in overwe ging om aan de gestelde eischen te vol doen opdat thans de begrooting voor 1935 eindelijk kunne worden goedge keurd en verder financieel nadeel voor komen. EEN TRANSPORTCOLONNE VAN HET ROODE KRUIS. Dinsdag hield de afd. West Zuid-Be veland vi. h. Ned- Roode Kruis ten stad- huize te Goes een vergadering onder leiding van haren \oorz. den hr. Van Ballegoijen de Jong, teneinde te komen tot de oprichting van een transportco lonne. Aan de oproeping van het Bestuur had een groot aantal personen gevolg gegeven (ruim 50 dames en meer dan 25 heeren). Ter vergadering' waren mede versche nen de Kring Commissaris van Zeeland, mr. Van Dusseldorp, en de heer Lude-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1