DE PAGODE KRONIEK van den DAG. ZEELAND. KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 8 APRIL 1936. No. 84. §10111» MIODELBURt. SOES. De commissie van 13 te Genè- "ve bijeen. Zij zal een besluit moeten nemen over de uitnoo- diging van Mussolini aan haar voorzitter om naar Rome te ko- men. Frankrijk en de collec tieve veiligheid. Zoo zie je me en zoo zie je me niet. Vandaag zijn te Genève de voornaam ste politieke kopstukken van Europa weer eens bijeengekomen: de commissie van 13, de z.g. verzoeningscommissie, waarin vertegenwoordigers van alle lan den, die lid van den Volkenbondsraad zijn, zitting hebben, moet beraadslagen over de vraag, of het mogelijk zal zijn een einde aan den oorlog in Oost-Afrika te maken. Het spreekt vanzelf, dat daar naast, nu men elkaar toch ontmoet, de gedelegeerden der „Locarno-mogendhe- den" (Frankrijk, Engeland, Italië en Bel gië) hun pourparlers over het akefietje met Hitier zullen voortzetten. De Fran- sche regeering had gewild, dat deze week nog een speciale bijeenkomst van de Locarno-mogendheden te Brussel zou plaats vinden. Eden voelde daar echter niets voor. Op Berlijn, zoo redeneerde hij, zou dat een onpleizierigen indruk maken. Inderdaad: men kan even goed te Genève praten, waar men immers in elk geval moet wezen. De bijeenroeping van de commissie van 13 is intusschen ietwat overhaast in zijn werk gegaan. Een week geleden was er nog geen sprake van. Onverwacht ontving de voorzitter der commissie, de Spanjaard De Madariaga echter een uit- noodiging van Mussolini, om eens naar Rome te komen. De Madariaga wil daar over echter eerst met zijn mede-leden beraadslagen. Hetgeen begrijpelijk is. Men kan niet anders dan heel be nieuwd zijn, naar wat de Duce met den Spanjaard zal bespreken. Door de jong ste militaire successen van Italië is de taak der commissie van 13 er zeker niet gemakkelijker op geworden. Mussolini zal vermoedelijk nog minder handelbaar blijken dan een maand of wat geleden, toen Laval en Hoare hem een aanlokke lijk voorstel deden. Een Geneefsch blad, de .Journal des Nations", weet intus schen te melden, dat de commissie van 13 niet van zins is zich te laten intimi- deeren. Volgens dit blad dat vroeger van meer beteekenis was dan tegen woordig zou de commissie, alvorens haar president toestemming tot de reis naar Rome te geven, een uitdrukkelijke verklaring van den Duce verlangen, dat hij inderdaad vredesonderhandelingen wil aanknoop.en binnen het kader van den Volkenbond en den geest van het handvest. Mocht deze verklaring uitblij ven, dan zou de commissie de onderhan delingen als mislukt beschouwen en plaats maken voor de commissie van achttien, de sanctie-commissie, die dan toch nog, te elfder ure, tot het instellen van een petroleum-embargo zou over gaan. Dit klopt met een verklaring, die Eden eergisteren in het Lagerhuis heeft afge legd. Hij zeide o.a., dat, indien geen vrede mogelijk zou blijken, die door den Volkenbond is te aanvaarden, de com missie van 18 haar werk moet voort zetten. In Frankrijk voelt men voor deze voortzetting echter heel weinig. De Fransche regeering is bereid tegen vrij wel eiken prijs een accoord met Musso lini te sluiten. Italië moet zoo spoedig mogelijk weer een betrouwbaar element in het Europeesche front (tegen Duitsch- land) worden, vinden de Franschen. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Als er in Europa gevaar dreigt (Duitsch gevaar!) dient alles in het werk gesteld te worden, dat gevaar te keeren. Met Afrikaansche aangelegenheden kan men zich dan niet langer ophouden, ook al zou het gezag van den Volkenbond op nieuw een leelijken duw krijgen. Er zit iets waars in deze Fransche redeneering. Echter, hoe willen de Fran schen haar rijmen met de idee van de collectieve veiligheid? Ze hebben nu im mers als tegenzet tegen Hitler's optreden een voorstel gepubliceerd, waarbij de vrede verzekerd moet worden door mid del van een samenwerking van allen te gen eiken eventueelen aanvaller? Of kan dit voorshands alleen maar voor Europa gelden? In dat geval zou de Volkenbond er buiten dienen te blijven, aangezien daar ook een groot aantal landen in an dere werelddeelen lid van zijn. Consequent kan men de houding der Franschen niet vinden. Zij hebben de sanctiepolitiek zooveel mogelijk ge dwarsboomd, tot schade van het gezag van den Volkenbond. Dat was, om Italië als bondgenoot tegen Duitschland te kunnen behouden. Nu moet dat gezag van den Volkenbond weer opgelapt wor den. Het instituut van Genève zai een dergelijk gesol echter niet best verdra gen. Wij begrijpen, dat Italië als tegen stander van Duitschland voor Frankrijk verloren zou zijn gegaan, als men het heel hard had aangepakt. Echter: dat had tegelijkertijd op Hitier vermoedelijk een indruk gemaakt, die hem voorshands alle lust tot gevaarlijk avontuur zou heb ben ontnomen. Duitschland toch is ook arm aan grondstoffen en zal sancties daarom minstens zoo erg vreezen als Italië. De gedachte van de collectieve veilig heid hebben de Franschen uitgevonden. Een prachtige kans haar te verwezen lijken, lieten ze echter kortzichtig voor bijgaan. Men moet niet voor hen, maar voor Europa in 't algemeen hopen, dat desondanks de nieuwe poging, om het behoud van den vrede op hechte basis te waarborgen, alsnog zal slagen. Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. (Ingez. Med.). Ned. Herv. Kerk. Ds, G. H. J. Marsman te Urk is be roepen te Bruinisse. Door MARJORIE BOWEN. 29). Op zekeren dag gebeurde er een on geluk in deze nauwe straat; een paard ging op hol, een rijtuig' werd omver ge worpen en een dame, welke daarin zat. werd over den drempel van het win keltje geslingerd. Ik weet niet welke verwarring daaruit voortkwam, maar de dame was te zeer gekwetst om verplaatst te wor den en lag wekenlang ziek in de mooi ste kamer boven den winkel; het was een Fransche en zij sprak weinig Eu- gelsch en heelemaal niets van het dia lect der stad en de O'Sullivan's hebben nooit goed geweten wie zij was, hoe zij in Dublin verzeild geraakte en waarom haar vrienden haar niet, toen zij her stelde kwamen halen Zij was een dame van hooge ga- boorte en zij werd opgezocht door men- schen van de groote wereld, die de O'Sullivan's goed betaalden voor hun zorgen. In het bijzonder werd zij be zocht door één heer, die steeds voor zichtig een masker droeg en altijd kwam •e ging in een gesloten draagstoel. Wat de beteekenis van dit alles was weet ik niet ik moet het aan u overlaten daar naar te gissen. Waar het aan komt is, dat tusschen de ge wonde dame en Delia een genegenheid en vriendschap groeide en toen de vreemdelinge ten laatste in staat was het huis te verlaten, weende zij bij het Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam tot doctor in de genees kunde op proefschrift: „Het baarmoe derslijmvlies op ouderen leeftijd", de hr, H. M. van der Linde geb. te V 1 i s s i n- g e n. Geslaagd voor 't machinisten-di ploma A; J. W. Bos; voor 3e stuurman K. J. Zoete, leerlingen van de „de Ruijterschool" te Vlissingen. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de o. I. school te V e e r e, hebben zich vier sollicitanten opgege ven, waar onder twee wachtgeldsters. afscheid nemen van Delia en gaf haar aardige geschenken in geld en in klee- ren. Zij deed meer dan dat, zij schreef op het schutblad van een Fransch ge bedenboek een naam en een adres in 'Parijs en zeide Delia daarheen te schrij ven of te komen als zij haar ooit noodig mocht hebben. Nu kon Delia noch schrij ven noch lezen en Parijs had even goed de pmaan kunnen zijn wat de kans betreft dat zij daar zou komen, maar zij lief koosde het boekje hartstochtelijk en peinsde er veel over wat de hulp en bescherming van deze groote dame haar zou kunnen opleveren. Maar de O'Sullivans hoorden nooit meer van de vreemdelinge, noch van den gemaskerden heer, noch van iemand anders, welke dikwijls in den winkel kwamen om de vreemdelinge te bezoe ken en, inderdaad, zij hadden nooit ver wacht van hen te hooren; zij waren goed beloond en waren volkomen tevreden met hun buitenkansje. En, toen de tijd voorbijging, begon zelfs Delia te vergeten totdat de ge- heele episode was als de herinnering aan een sprookje, verteld in de kinder jaren. Delia trouwde trouwde heel goed, 'n Engelschman met 't beetje geld en een zaak in Belfast en toen deze stierf her trouwde zij, nog beter, met een kleine linnenfabrikant; zij had één dochter uit het eerste huwelijk en toen haar twee de echtgenoot stierf was dit kind on geveer vijftien jaar oud. Delia was nu een weduwe in goe- De Mimuco, Gisterenavond kwam het Werkcomité voor de „Mimuco", het op 7, 8 en 9 Mei te houden lentefeest ten bate van het Middelburgsch Muziekkorps, weder bij een en kon o.a. worden medegedeeld, dat de verloting ook financieel een mooi resultaat is geweest en dat nog een 8- tal prijzen niet zijn afgehaald. Bij de nadere vaststelling van de werkzaamheden voor en op de feestda gen, kwamen naar voren, als de voor naamste attracties, een waarzeggers tent, een schiettent, een ringentent, een vischtent, een draaibord, een vermake lijke keuken, een grabbelton, een rad van Avontuur, een Beijersch Bierhuis, enz. enz. De zorg voor de verschillende onder- deelen werd geregeld en ook bleek, dat men bij het grootste deel der vermake lijkheden een bon krijgt 10 bonnen ge ven dan toegang tot den feestavond, waarmede het feest op Zaterdagavond wordt besloten. Geraden zal kunnen worden naar den naam van het nieuwste lid van het Mu ziekkorps, dat bereid is gevonden gedu rende al de drie dagen in uniform ge kleed aanwezig te zijn. Bifmenkort komt het comité weder bijeen. Intusschen is het programma ge reed en zal het binnen enkele dagen verkrijgbaar gesteld worden. Voor ditmaal kunnen wij volstaan met de herinnering, dat op 9 Mei een spe ciaal kinderfeest plaats heeft in de mid daguren, waar een poppenkast niet ont breken zal. Er wordt aan de voorberei ding van een en ander met kracht ge werkt. ONDERWIJS IN CRISISTIJD. Propaganda-avond van Volks onderwijs. De afdeeling Goes van „Volksonder wijs" gaf gisteren een propag'anda-avond in „De Prins van Oranje", welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. Ruisaard, uitte in zijn openingswoord zijn vreugde over de groote opkomst, en wekte de aanwezigen op, lid te worden van „Volksonderwijs", en de openbare school mede te verdedigen tegen haar belagers. De afdeeling Goes, aldus deel de spr, mede. telt ruim 150 leden, doch nog velen zijn welkom, mede omdat aan de kas groote offers gevraagd worden. Daar, volgens raadsbesluit, tot de open bare bewaarschool geen kinderen bene den vier jaar toegelaten mogen worden, als dat meerdere kosten met zich brengt besloot de afdeeling Goes deze kosten voor haar rekening te nemen. Daarom is ook zuinigheid geboden en werd de zen avond voor het eerst een klein en tree geheven Nadat nu gezamenlijk het Zeeuwsche Volksonderwijslied gezongen was, hield de administrateur van „Volksonderwijs" de heer W. van Diesen, te Amsterdam, een inleiding over „Onderwijs in crisis tijd". Spr. zeide, niet over de crisis-zelf te zullen spreken, want het openbare on derwijs bemoeit zich met geen politiek, hoewel de politiek zich wel met het openbare onderwijs bemoeit. Het open bare onderwijs heeft de laatste jaren groote slagen ontvangen, want men moest bezuinigen. De particulier bezui nigt in den regel het eerst op luxe-uit gaven, en zoo scheen de regeering het onderwijs een luxe te achten. Hoewel goed onderwijs voor ons volk noodig' is den doen, een weinig over den middel baren leeftijd, energiek, gewiekst en eerzuchtig handig en niet meer zoo on- wetepd als zij geweest was, en al deze hoedanigheden vereenigde zij op haar eenige bezitting, haar dochter. Zij had zichzelf een weinig boeken geleerdheid bijgebracht en zij had een kennis verworven, veel meer waard dan die, een kennis van menschen en zaken, maar haar karakter was grover gewor den, en haar ziel was geheel in beslag genomen door de nietige beslommerin gen voor wereldlijk succes zij was, als zoovele menschen van duistere en armzalige afkomst, die vooruitgegaan zijn bezeten door maatschappelijke eer zucht; zij had comfort, ongedwongen heid en een zekere positie bereikt, maar zij begeerde meer dan dat. Zij verlang de rang, weelde en macht en zij dacht dat zij die door haar dochter kon ver krijgen; zij had het meisje een zeer zorg vuldige opvoeding gegeven, en zij zag rond naar middelen om haar eerzucht te voldoen. Er was een avontuurlijke, roekelooze trek in haar karakter en zooals ik zeide, veel slimheid en energie. In deze periode kwam het oude Fransch gebedenboek, met den naam en het adres op het schutblad, in handen van mrs. Collum, zooals zij toen heette. Het drong nu tot haar door dat die naam was van een personage, zoo be roemd, dat zelfs zij dien kende n.l. de Choiseul, de macht van Frankrijk. Het schrift, zoo teer en bevend, en reeds zoo verwelkt, luidde: „Madame de Choiseul, Hotel die Choiseul France", als brood. Prof. Treub zeide zoo te recht, dat we in de toekomst niet alleen een goed ontwikkelde hoogere klasse en middenstand noodig hebben, maar evenzoo een goed onderlegde arbeiders klasse,. En toen was nog niet te voor zien, dat reeds zoo spoedig gestreden zou moeten worden tegen verslechtering van het onderwijs. Die bezuiniging werd echter zeer een zijdig doorgevoerd. Het openbare onder- moest de slagen opvangen, terwijl het bijzondere onderwijs bijna geheel ge spaard bleef, 444 Openbare scholen moesten gesloten worden, en nu zullen er alleen in Amsterdam nog 50 volg'en. Ook het gevolg hiervan zal weer zijn, dat er een groot aantal leerlingen naar de bijzondere scholen overgaan. Of dit zoo erg, en de openbare school dan beter is? Elementair staat het on derwijs op hetzelfde peil, maar men moet de school ook als opvoedingsinsti tuut zien. Er wordt steeds meer gespro ken over, en gestreefd naar de nationa le eenheid, m,aar als dit ernst is, laat men dan bi) de jeugd beginnen. Zet de kinderen niet dadelijk in verschillende vakjes maar leert ze van jongs af één te zijn. Plaatst ze van jongsaf in één schoei en vreest dan niet, dat die school de openbare kwaad z,al doen aan de beginselen waarin ge Uw kind wilt op voeden. Er wordt wel eens van de „neutrale" openbare school gesproken, die geen vleesch en geen visch is, doch ten onrechte. Het onderwijzend perso neel moet wel deugdelijk weten waar 't voor en tegen is. Maar het moet ook weten, dat het de groote vragen op godsdienstig en politiek gebied, waar de ouderen mee bezig zijn, niet moet bren gen onder de aandacht der kinderen. Vreest men, dat het schoolonderwijs schade kan doen aan de godsdienstige opvoeding, dan dient men de kinderen juist niet naar de,, school met den bij bel" te sturen. Want zonder juist begrip van den godsdienst raakt men er daar zoo vertrouwd mede, dat men er onver schillig voor wordt. Spr. zelf, die op een „school met den bijbel" geweest is, heeft dat ondervonden. Er is een tijd geweest, dat men, op alle godsdienst laag neerzag, en er wa ren toen ook voorstanders van het open bare onderwijs, die naar absolute neu traliteit streefden. Doch deze neutrali teit zou inderdaad kunnen voeren naar een ongodsdiensige school en dan zou den er velen niet zoo sympathiek te genover staan als zij nu doen. Ons stand punt is slechts, aldus spr., dat op onze school geen godsdienstige en politieke dogma's mogen worden bijgebracht. Wij hebben het recht niet, jeugdige kinde ren dogma's als zijnde de eenige waar heid, in te prenten. Er moeten in ons l.and 401 verschillende godsdienstige gezindten zijn, doch al waren het er maar 100, dan zou het ook nog onmo gelijk zijn ze op de openbare school te leeren. Spr. kwam hierna weer op den strijd voor het behoud van het open bare onderwijs en zeide, voor de ge lijkstelling te kunnen gevoelen, doch zooals deze toegepast is, heeft ze een groote vermeerdering van uitgaven voor het onderwijs ten gevolge gehad In cijfers is dit niet altijd uit te druk ken, doch bij intuitie gevoelt men, dat het oneindig veel voordeeliger zou zijir, als er slechts zooveel scholen waren als er inderdaad ook noodig zijn. Intusschen blijven die „groote kos ten", in he't algemeen genomen, een dubieuze post.. Want tegenover de 140 millioen, die ons land in 1934 voor bel onderwijs uitgaf, staan 160 millioen die dat jaar uitgegeven werden aan tabak, en mrs. Collum overdacht dadelijk, hoe zij dit tot haar voordeel kan aanwenden en werd bevangen door eerzuchtige ver wachtingen als zij die bijna vergeten vriendschap van twee jonge vrouwen boven het onaanzienlijke winkeltje in Dublin beschouwde; zij was vlug genoeg van begrip om in te zien dat zij voor zichzelf niet heel veel kon verkrijgen, maar voor haar dochter zou zij alles kunnen verwerven. Zij raadpleegde een vriend»! van groo- ter letterkundige bekwaamheid dan zij zelf, en het resultaat was een geslepen brief aan madame de Choiseul, waarin mrs. Collum zichzelf beschreef als een weduwe met een dochter, welke zij ver langde op te voeden in een Parijsch klooster, en waarin zij nederig den raad en de bescherming van madame de Choi seul vroeg in deze aangelegenheid. Binnen korten tijd en tot ongeloo- vige vreugde van mrs, Collum (of Delia) kwam het antwoord, uitgedrukt in be minnelijke termen, en waarbij den bei den dames een klooster in de Rue de Sèvres werd aanbevolen en steun en be scherming in Parijs werd toegezegd. Ge kunt u de opgewonden vreugde van Delia Collum voorstellen, de beel den der toekomst, welke haar onweten de en eerzuchtige verbeelding zich vormde, de energie, waarmede zij deze gewichtige reis voorbereidde, het opsnij den bij haar vriendinnen en haar eigen wilde droomen. Zij was niet langer jong of knap, want zij was grover geworden door den voorspoed en ruwer door het goede le ven, maar haar dochter was knap in een sigaren en cigaretten, en dan welt de vraag: of 140 millioen voor de opvoe ding van de jeugd zooveel is? Zeker is echter, dat er millioen en bij het onderwijs verspeeld zijn. De wijze waarop men tot de stichting van bijzon dere scholen overging, werd voor vele gemeenten oorzaak van de moeilijke financieele omstandigheden waarin ze thans verkeeren. Spr. noemt in deze plaatsen en cijfers en merkte dan op dat de vorige minister van onderwijs beweerde, dat er 37 bijz. scholen gecon centreerd zouden zijn. Doch „Volkson derwijs" heeft er maar 9 kunnen vinden en niemand weet waar zich de andere bevinden: Spr. noemde dan voorbeelden van op heffing van kleine openbare scholen, waardoor de kinderen gedwongen wor den (te Budel b.v.) 15 km heen en weer per dag af te leggen om een openbare school te bezoeken. Spr. wekte hier op, „Volksonderwijs zoo krachtig mo gelijk te maken, om het onrecht, dat het openbare onderwijs is aangedaan, weer ongedaan te kunnen maken. Zeventig jaar geleden, aldus spr., werd „Volksonderwijs" in Friesland op gericht met 12 leden. Thans zijn er 60.000 leden, en de oprichters hebben zeker niet gedacht, dat hun vereeniging zoo zou uitgroeien, en ook, na zeven tig jaar, zoo noodig zou zijn. Spr. besloot met nogmaals een beroep teeren, donkeren stijl en van bevallige manieren. Haar vader had haar Bridget ge doopt, maar de voorname school waar heen haar moeder haar had gezonden, vond beter dat dit werd veranderd in Miranda, een fantastischen naam, toen in zwang naar een persoon uit de „Tem pest", die in de mode was. Mrs. Collum rustte dit meisje uit met een kostbare garderobe en alles wat noodig was van weelde, en werd ge durende den tijd dat het uur van ver trek naderde geheel in beslag genomen door haar hersenschimmige eerzucht. Gij zult benieuw zijn waartoe dit alles leidt en u verwonderen hoe veel langdradiger en prozaïscher ik ga wor den Welnu, er is een plotselinge climax bij dit gedeelte van het verhaal. Enkele dagen voordat men zou uitzeilen stierf Miranda aan een aanval van de kinder pokken, juist toen er een brief aankwam van madame Choiseul. vol toekomstbe loften en aanmoedigingen. Farryner hield op met spreken en zijn gehoor ging eens verzitten; zij hadden zeer stil gezeten, eenigszins getroffen door dit naakte verhaal. Maar madame de Bellegarde vond de vertelling droog en hard, en niet in overeenstemming met de droefgeestige sierlijkheid van de Pagode, de bekoring van het gouden landschap. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7