m W.o de GOESCHE COURANT PIÖI3 mm elburg. WEER EN WIND. BINNENLAND, ZEELAND. itflVEHLAMD. GEN. (INGEN. NUMMER 84. TWEE BLADEN. WOENSDAG 8 APRIL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. SOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D Het Fransche vredesplan. De Haliaatfsche opmarsch in het Hoerden wordt nog steeds voortgezet. Wethouders )ekend: heden aan PETRO- s-Graven- krijgenden ng is ver van een imbewaar- ng in per gemeente no. 2533, F no. 129, lein alhier. 16.. Wethouders loemd. rzitter. Secretaris. Wethouders bekend: itaten van. lit van 27 Afd., aan krachtens 15, tweede vrijstelling e verplich- onderwijs oefening" reid lagere school G), wee jaren, 1937. 1 1936 Wethouders emd, zitter. Secretaris. ERWTEN. kkerbouw- d, dat de roene erw- gedenatu- 22 Maart de kwali- pectievelijk kg zal be- eding voor >rschte gele de stan- zal respec- per 100 kg den B<;«t M9DDELBUQGSCHE COURANT 5fcgblsci Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abcnn. in Middelburg en Goet 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. «V contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pietersti-aat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—2 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RabriM „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. INDUSTRIE-FINANCIERING. Memorie van Antwoord. Aan de memorie van antwoord be tredende het wetsontwerp: oprichting van een ,,N.V. Maatschappij voor In dustrie-financiering" wordt het volgen de ontleend: Het stemt den ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van finan cien tot groote voldoening, dat de in diening van dit ontwerp van wet vrij algemeene instemming vond. Naast economisch-t^chnologische ex ploratie en naast 'n goeden nijverheids- en 'handelsvoorlichtingsdienst (waarvan de reorganisatie bijna gereed is) is voor al voor de klein- en midden-industrie, die geen beroep op de geldmarkt kan doen. een financieringslichaam noodig. De ministers staan niet op het stand punt, dat deskunidgen alleen op het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart te vinden zijn. Zij zien er dan ook geen bezwaar in om den Raad van bestuur met enkele particulieren uit te breiden. De daarvoor noodzake lijke wijzigingen zijn in de statuten aan gebracht Zij hebben voorts geen bezwaar het aandeel, waarvoor de Staat der Neder landen in het maatschappelijk kapitaal der vennootschap deelneemt, te bren gen van tenminste 90 procent op ten minste 75 procent van het maatschappe lijk kapitaal. NIET IN STRIJD MET DE GRONDWET. Op vragen van het Tweede Kamerlic K. ter Laan heeft minister Colijn geant woord, dat de regeling, waarbij bepaald is, dat de dienstplichtigen, die in ver band met jden internationalen toestand onder de wapenen worden gehouden, onder bepaalde voorwaarden door vrij willigers kunnen worden vervangen, niet m strijd is met de Grondwet. E>E WITTE SPATBORDEN. Op grond van ervaringen in Nederland wil men er in Indië niet aan. Blijkens de Indische bladen ligt het in het voornemen in de nieuwe Indische verkeersverordening, welke in aansluiting' op de aangenomen ordonnantie moet worden ingevoerd, het gebruik van wit te achter-spatborden verplichtend te stellen. Onder leiding van de Java Motor Club werd hiermede reeds vrijwillig een be gin gemaakt. Thans echter ontving men, lezen wij in de Indische bladen, twee rapporten uit Nederland, waarin vermeld wordt, dat de ervaringen met witte achter spatborden ongunstig zijn, zoodat thans de invoering niet zeker is. Tot zoover het bericht uit Indië. Welke rapporten in dit bericht wor den bedoeld, is ons niet duidelijk, schrijft de Haagsche Crt. Bij navraag bleek, dat van een officieel rapport geen sprake kan zijn. Niets van dien aard is van het ministerie van Waterstaat uitgegaan Ook de KN.A.C. deelde ons op verzoek mede, dat door haar geen rapport in de zen zin was opgesteld. DE BURGEMEESTERSVACATURE TE BREDA. Naar men aan de N.R.Crt. mededeelt, iser ernstig sprake van, dat de heer B. W. F van Slobbe, de aftredende gouver neur van Curasao, tot burgemeester van Breda zal worden benoemd. GEMEENTELIJKE KOSTEN VAN WERKLOQSHEIDSZORG. Biji de Tweede Kamer is een wetsont- ingediend tot verlenging van den geldigheidsduur en wijziging van de wet van 4 Maart 1935 (voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg). De bijzondere omstandigheden, welke in 1934 aanleiding waren, om met be trekking tot de financieele betrekking tusschen het Rijk en de gemeenten op het gebied van de uitgaven terzake van werkloosheidsvoorzieningen een bijzon dere wettelijke regeling in het leven te roepen, duren nog onverminderd voort en het is niet te verwachten, dat in de eerstvolgende jaren de overheidsfinan ciën, in het bijzonder de gemeentefinan- ciën, van den last der werkloosheidsuit gaven, zoodanig bevrijd zouden worden dat een regeling, krachtens welke de ze lasten door Rijk en gemeenten met vereende krachten gedragen worden zou kunnen worden gemist. Het is in verband met dit vooruitzicht dat de regeering gemeend heeft, dat de geldigheidsduur der wet van 4 Maart 1935, zij het met handhaving van het tij delijke karakter dier wet, met eenige jaren moet worden verlengd, n.l. tot 1 Januari 1940. GEEN UITVOERING VAN HET STELSEL VAN „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ" Een sub-commissie uit de commissie- Van Loon, die, naar men weet, van mi nister Deckers opdracht heeft te onder zoeken of wijziging van het stelsel der landbouwsteunverleening, mogelijk en wenschelijk is, heeft zich beziggehouden met een bestudeering van het door den Boerenbond „Landbouw en Maatschap pij" aanbevolen stelsel, hetwelk ge baseerd is op hooge invoerrechten, en compensaties aan de landbouwers. Wij vernemen, dat deze subcommis sie tot de conclusie is gekomen, dat het geen aanbeveling verdient, het stelsel van „Landbouw en Maatschappijover te nemen. Te verwachten is, dat de commissie- Van Loon deze conclusie zal overne men en den minister in haar rapport zal adviseeren het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" niet uit te voeren. Bewogenheid is lijden met de lij den, strijden met de strijdenden, schuld bekennen met de schuldigen. CREDIET VOOR EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. In verband met het voornemen het Nationaal Crisiscomité in den loop van 1936 op te heffen heeft de minister van sociale zaken medegedeeld, dat de sub- sidieering in de kosten van den zgn. B- steun, zijnde extra hulp aan werkloozen voor aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel, rechtstreeks vanwege zijn departement zal geschieden. Op verzoek van B. en W. heeft de daarvoor thans bestaande commissie tot hun genoegen zich bereid verklaard ook in de toekomst de daaraan verbonden werkzaamheden te willen blijven ver richten. Deze extra-hulp zal kunnen gefinan cierd worden uit een totaal-som van f 4,20 per werkloozen voor het volle jaar jaar 1936, waarvan f 2 komt ten laste van de gemeenten en f 2,20 voor re kening' van het Rijk B. en W. stellen voor 965 maal f 4,20 of f 4053 ter hunner beschikking te stellen, waarvan f 1930 voor rekening der gemeente blijft. Op de begrooting 1936 is ter zake eene som van f 8300 uitgetrokken, Giften wijkverpleging. De Goessche Wijkverpleging ontving in het eerste kwartaal 1936: 3 giften van 25, 2 van f 10, 5 van 5, 8 van van 2.50; 8 van 2.00; 1 van 1.50 en 14 van 1. In totaal 171.50. B. C, A. VAN RENTERGEM f Alhier kwam bericht binnen, dat te 's-Gravenhage op 65-jarigen leeftijc overleden is de heer B, C. A. van Ren- tergem. De overledene, die op 20 Maart 1871 was geboren, kwam na volbrachte stu dies als zeeofficier in dienst der mari ne. In 1904 verliet hij den zeedienst en werd hij met ingang van 15 Febr. di recteur van den Provincialen Stoom bootdienst op de Westerschelde met Vlissingen als woonplaats. Gedurende zijn directeurschap heelt hij ook in verschillende vereenigingen alhier medegeleefd. Zijn heengaan is dan ook hier bij ve len met deelneming vernomen. IERSEKE, Oesterverzending Maart 1936. Nederland 123.101; België 369.928 Duitschland 109.010; Engeland 15.350 Frankrijk 3.750; Diversen 26.325, Samen 647.464. Vorig jaar 1.312,138, Commen taar overbodig, RAAD VAN WEMELDINGE. Het plan voor werkverschaffing goedgekeurd De raad gaat accoord met de grenswijzigin gen. WEMELDINGE. Dinsdagavond ver gaderde de Raad voltallig onder voor zitterschap van burgemeesterij Keijzer. Medegedeeld werd, dat het pi,an van werkverschaffing aan rioleering en bij- somende werken door den Minister is goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling om zoo mogelijk Dinsdag na Paschen met de uitvoering te beginnen. De ver- toop van hakhout aan den Valweg ïeeft opgebracht f 15. Aangezien Jan Oudeman Jbz. te ken nen heeft gegeven afstand te willen doen van de pacht van het ongebruikt gedeelte van de algemeene begraafplaats ïebben B. en W. een publieke inschrij ving geopend. Onder intrekking van 't raadsbesluit tot onderhandsche verhu ring aan Jan Oudeman Jbz. werd thans met algemeene stemmen besloten dit perceel grond te verhuren voor den tijd van 5 jaar aan J. J. Leendertse, alhier, voor de som van f 32 per jaar den hoop. Onder intrekking van de verordening, regelende de afkondiging van plaatselij ke strafverordeningen, dateerende van 1851, werd een nieuwe verordening vast gesteld. In verband met een daartoe ontvan gen aanschrijving werd besloten tot aan vulling der algemeene politie-verorde- ning met een bepaling, regelende de sluiting van café's in buitengewone om standigheden. Vervolgens besloot de Raad accoo-'d te gaan met de voorgestelde wijziging van de gemeenschappelijke regeling in gevolge de Vleeschkeuringswet voor den Keuringsdienst Kruiningen, volgens welke verliezen voor deze gemeente op dezen dienst en winsten voor andere gemeenten tegelijkertijd tot het verle den zullen behooren. Eveneens werd be sloten aan Ged. Staten gunstig advies uit te brengen omtrent het ontvangen ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeente. Na vaststelling van een suppletoir ko hier hondenbelasting 1935, en een ko hier hondenbelasting 1936, werd over gegaan tot benoeming van een lid van het Burgerlijk armbestuur ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door he> overlijden van den beer L. Dominicus. Door het armbestuur was de .aanbeveling ingezonden: 1. J. Oele, 2. L. van de Vel de. Na gehouden stemming bleken te zijn uitgebracht 6 stemmen op den heer J, Oele en 1 stem op den heer L. van de Velde, zoodat de heer Oele werd be noemd. De Groningsche motorscljoener „Mars" heeft ligplaats genomen voor 't Oesterbedrijf van den heer L. tot het innemen van een lading schelpen voor Engeland. AARDENBURG. De assistent bij de belastingen J, Wouters alhier is met in gang van 1 April overgeplaatst naar Venlo. Bij den dienst der dir. bel. en acc. zijn verplaatst de ass. A. v. Male van Oost burg naar Zevenaar, als waarnemend hoofdkommies; de ass, J. P. Slager van Aardenburg naar Oostburg als dienst- geleider; de ass. S. Plaatsman van 's Heerenberg naar Aardenburg als waar nemend hoofdkommies. Naar we vernemen zal de standplaats van den hoofdkommies, die vroeger te Oostburg was, in het vervolg te Aar denburg wezen. BIERVLIET. Maandag hield de voet- balvereeniging een feestavond ter eere van het behaalde kampioenschap in de lste klasse van den Z. V, B. Van de zustervereeniging te Breskens waren bloemen ontvangen. De voorzitter, de heer J. Anthonisse Sr. heette allen welkom, inzonderheid den burgemeester en huldigde het kam pioenselftal met zijn aanvoerder De Lijser. De secretaris, dé heer A. Faas, ging de geschiedenis na van de oprichting af en hoopte met de spelers op den inge slagen weg te kunnen voortgaan. De burgemeester complimenteerde de vereeniging met het behaald succes Voortaan zal medegespeeld worden in de 3e kias van den K. N. B„ met het oog waarop bereids het nieuwe voet balveld in orde wordt gebracht, om aan de gestelde eischen te kunnen voldoen. IJZENDIJKE. De heer A. Hendrikse, burgemeester alhier, heeft ontslag ge nomen als dijkgraaf van den Thibautpol- der wegens, het bereiken van de leef- j tijdsgrens. Hij zal worden opgevolgd door den heer D. van Damme. Verduistering. De marechaussee te IJzendijke heeft aangehouden als verdacht v,an verduis tering H. W. K, F. H. S„ vertegenwoor diger van een incassobureau te IJ z e n- d ij k e. S. zal ter beschikking van de justitie te Middelburg worden gesteld. De vrede kan alleen gewaar borgd worden door het collec tieve systeem. Den Volken bond dient een internationale gewapende macht ter beschik king te worden gesteld. Ge lijke rechten voor Duitschland. Heden is te Genève het Fransche vre desplan, dat als een antwoord op Hitler's voorstellen beschouwd moet worden, openbaar gemaakt. Het bestaat uit 2 deelen. In het eene wordt uitvoerig uiteengezet, dat de ver scheuring van het Verdrag van Locarno etc. door den Duitschen Führer als een onrechtmatige daad beschouwd dient te worden. Het andere bevat de Fransche opvattingen inzake de waarborging van den vrede in Europa. Zooals te verwachten was, moet de Fransche regeering van allerhande niet- aanvalsverdragen niet veel hebben. Zij stelt daartegenover de idee van de col lectieve veiligheid. De vrede kan slechts duurzaam gegrondvest worden indien alle landen in ons werelddeel gezamen lijk een overeenkomst sluiten, waarbij zij verplicht worden, onmiddellijk tegen een eventueelen aanvaller te zullen op treden. In verband hiermede stelt Frankrijk voor, een commissie in te stellen, welke alleen Europeesche kwesties zal behan delen. Verder moet een internationale legermacht, ter beschikking van den Volkenbondsraad worden ingericht, wel ke beschikt over gemotoriseerde eenhe den en luchtstrijdkrachten. Tenslotte moet een commissie gevormd worden, welke de controle uitoefent over de be wapening van alle landen. Op economisch gebied wordt voorge steld een samenwerking tusschen alle volkeren, met uitbreiding van het crediet en monetaire stabiliteit, uitwisseling van de voornaamste grondstoffen en koloni ale markten. Van belang is ook, dat de Fransche regeering er den nadruk op legt, dat alle landen gelijke rechten moeten hebben. Dit is een belangrijke tegemoetkoming aan Duitschland. De oorlog in Ocst-Afriks Middelburg, 8-IV-'36. Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 10.8 °C (51 Yt °F); laagste 3,9 °C (39 °F), Heden 9 h: 7.4 °C; 12 h: 9.5 CC. Geen regen of naerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal'. 765 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 766.6 mm te Blacksod; laagste 740.1 mm te Jan- mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N, Oostelijke tot Noordwestelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, weinig verandering in tem peratuur overdag. Zon op: 5 h 20; onder; 18 h 45. Licht op: 19 h 15. Maan op; 21 h 04; onder: 5 h 15. L.K. 14 April. Hoog- en Laagwater te April. Hoogwater. Wo. 8 S 2.04 14.24 Do. 9 2.36 14 54 Vr. 10 3.07 15.27 Hoog- en Laagwater te April. Hoogwater. Wo. 8 S 4.03 16.23 Do. 9 4.33 16.52 Vr. 10 5.02 17.22 Vlissingen. Laagwater. 8.41 20.42 9.10 21.13 9.41 21.49 Wemeldinge. Laagwater. 9.35 21.46 10 07 22.20 10.42 22.56 (Ingez. Med.j Flet Agentschap Stefani meldt uit Amba Aladji, dat het Italiaansche leger aan het Noordelijk front met al zijn corpsen in beweging is. Terwijl de troe pen hun opmarsch voortzetten naar 't Zuiden worden de plaatsjes, die tot gis teren het doel van de actie vormden, thans strategische bases, welke over en kele dagen wees bases der intendance diensten zullen zijn. Gondar, Socota, en Kworam worden reeds veranderd in bases, met maga zijnen, opslagplaatsen en verschillende diensten. Over enkele d,agen zullen alle door de oprukkende troepen aangeleg de wegen direct met Kworam verbon den zijn. De luchtmacht gaat zonder op houden voort met het bombardeeren en mitrailleeren van de vluchtende vijande lijke horden. Volgens de laatste berichten is de stad Dessié verlaten en heerscht een groote desorganisatie in de geheele om geving. Heden konden de vliegtuigen landen op het vliegveld van Kworam dat een nieuwe luchtbasis is geworden aan het noordelijk front. Met een bombardementsvlieg tuig boven Dessié, De oorlogscorrespondent van het Duitscbe Nieuwsbureau meldt, dat hij Dinsdag in een door graaf Ciano (schoon zoon van Mussolini) bestuurd bombar dementsvliegtuig heeft deelgenomen aan een vlucht van Asmara via Makalle, langs een ouden weg tot ten Zuiden van Dessié, Het toestel, dat gemiddeld op 4000 m hoogte vloog en, den af stand, in totaal 1200 km in zes uur heeft afgelegd, was eenigen tijd gedaald tot 1000 meter om be*er zicht te krij gen en de vijandelijke concentraties on der vuur te kunnen nemen. Er deed zich echter geen gelegenheid voor bommen te werpen, aangezien geenerlei reacties van den vijand konden worden waar genomen. Alleen in een dal ten noor den van Dessié kwam een kleine Abes- sijnsche groep, die op den aftocht was, in zicht. De stad Dessié, waarboven het toestel verscheidene malen op geringe hoogte cirkelde, scheen zoo goed als uitgestorven te zijn. Duidelijk zichtbaar waren slechts enkele Roode Kruis-am- bulances. Het feit, dat het anders gebruikelijke Abessijnsche luchtafweervuur achterwe ge bleef scheen te bewijzen, dat de overgebleven Abessijnsche troepen, met den Negus reeds lang in zuidelijke rich ting waren weggetrokken, De correspondent heeft uit den vlucht den indruk gekregen, dat de Italianen Dessié zonder ernstige hinderpalen kun nen nemen en nog verder kunnen op rukken in de richtin" van Addis Abe ba. Bijzonder kenmerkend leek hem 't feit, dat reeds eenige dorpen in de streek van Dessié de witte vlag gehe- schen hadden. Addis Abeba en Diredawa zul len niet gebombardeerd wor den. Naar Reuter te Londen officieel ver neemt heeft de Italiaansche regeering de verzekeringen, die zij reeds in Octobef aan Engelanfd gegeven had herhaald, dat zij de steden Addis Abeba en Dire dawa niet zal laten bombardeeren. Een verklaring van den Negus, De Negus heeft te Addis Abeba een verklaring laten publiceeren ten aan zien van den militairen en politieleen toestand van Abessynië". Hij zegt daar in, dat het Abessijnsche leger niet ver slagen is en de aanvallen op Abessijnsch gebied zal blijven afweren. De Negus herhaalt verder zijn be schuldiging, volgens welke Italië het volkenrecht schendt, waarvoor hij als bewijzen aanvallen op Abessijnsche Roode Kruis-stations en het gebruik van gifgassen aanhaalt. Abessijnsch beroep op den Volkenbnd. De Abessijnsche minister van buiten- landsche zaken heeft aan den vooravond van de zitting van de commissie van dertien een „laatste beroep" gedaan op den Volkenbond. Na te hebben verklaard, dat Abessy nië het betreurt dat de Volkenbonds raad zoo lang gewacht heeft met het ne men van doeltreffende maatregelen te gen den aanvaller, wordt de hoop uit-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1