BUITENLAND. Het leger van den Negus verpletterd. ONDERWIJS. Houtekamers school- correspondentie. SPORT. KUS- EH WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. WALOKËim ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. In het Noorden zijn de Italianen thans geheel meester van den toe stand. BELGIE. Beufsthermometer v. Maandag AMSTERDAM, 6 April. Het eerste getal is de vorige notee- Jring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig, 1926-5 88% Zwitserl, Staatssp. 1927-4% 93% Japan 1924-6% 54%—53%. Amsterdam 1933-5 99 Amsterdam 1934-4% 97% 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 91%—90%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85 Cities Service Cy. P, 1958 5 42%42%. A Amsterd. Bank 111%111. C Rott. Rankver. 104%104%. A Twentsche Bank 8383. A Pref. Gruyter en Zn. A. 109% A Pref. Jurgens A 103%—103%. A NpJ. Gist- en Spirtusf, 3983%%. A De Schelde N.B. 33—32%. A Ver. Papf. v. Gelder 5453. C Am. Smelt en Ref. 50%—50%. C Stand. Brands 10%—10%. A A.NJ.E.M.—NB 178%—179%. C North, Am, Cy, 16% e.d16%. A Born. Sum. H.M. 148%149%. A l inde Teves en Stokv. 7373 A Ned. Wol Mij, 84%— A Singkep Tin M. 86-85. A J. C. Japan Ln. 39%39% A Rotterd Lloyd 38%37%. A S. M. Nederland 3837%. A Amst. Thee C.M. 46% A Houth. Alberts 3635. C Union Pac. Rr. 8080% e.d. C Int. Nickel Cy. 29%—29%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%86%. O. Indië 34 1000-4 96%-96%-%. Duitschl. '30 1000-5 22%-^—. betreft voordracht enz., verrassend mooie resultaten gehoord. Wij kunnen in deze korte mededee- ling niet in bijzonderheden treden, al leen vermelden wij dat medewerking werd verleend door mevr, Mortier, alt. Zij werd beloond met bloemen. De heer Harthoorn begeleidde op de piano. Al les bij elkaar genomen mag worden ge zegd, dat hij met zijn eerste openbare les veel succes heeft gehad. „Het halve Maantje." Onder voorzitterschap van den heer J. C. van de Velde werd in hotel Cen traal de algemeene ledenvergadering van de Tennisclub „Het Halve Maantje" gehouden. De vergadering was zeer druk bezocht. Aan het jaarverslag van de secreta resse mej. J. Kloosterman ontleenen we, dat het ledental bedroeg in 1935, 40 senior-, 16 junior- en 3 maandleden. De aftredende bestuursleden de dames J, Kloosterman en H. Slegt en de heeren J. C. van de Velde en J. Smit werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. Geysen, die als zoodanig bedankt had, werd gekozen no taris Hamelynck. De kas sloot met een nadeelig saldo van f 45. Het ledental neemt gestadig toe, het bedraagt thans 40 senior- en 22 junior leden. i In de op 7 April a.s. te houden club avond van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Jonge Liberalen, zal de heer L. G. Volker uit Delft spreken over: „Vrouwen, let op Uw saeck!" Opbrengst Emmacollec'te. De Emma-collecte heeft Zaterdag f 772 opgebracht. OOSTKAPELLE. De prijzen voor de versierde fietsen, bij het burgemeesters- feest vielen ten deel aan: le prijs Vul- ma Rinht; 2e Sara Abrahamse; 3e San tje Provoost; 4e Mientje den Hollander. Van de ringrijderij werd de le prijs gewonnen door J, Wondergem 13 rin gen; 2e door A. Roose, 13 ringen; de potlepel door J. Wondergem. Verlichting der gevelversiering 's avonds: le prijs A. Rotte; 2e P, Corne- lisse; 3e A. de Visser; 4e I. Wattel. BORSSEI.E. Zaterdag vergaderde de Coöperatieve weegbrugg'en-vereeniging onder voorzitterschap van den heer P. Dekker, Uit de rekening bleek, dat de winst f 36 bedroeg. Een bestuursvoorstel om de zes nog in portefeuille aanwezige aandeelen van f 25 voor dien prijs beschikbaar te stel len werd verworpen met 19 tegen 8 stemmen. Men herkoos tot bestuurslid den heer J. van Liere, terwijl in de vas te commissie tot nazien der rekening in plaats van den heer D. Geschisre werd gekozen de heer A. van de Velde. Het weegloon stelde men vast op f 0,10 per 1000 kg voor leden en op f 0,15 voor niet-leden. IERSEKE. Met de Kreeftenvisscherij gaat het, den tijd van het jaar in aanmer king genomen, goed. De vangst valt veel mee, wat zeker te danken is aan de milde voorjaarsdagen van Maart. De prijs is rond de f 1 per kg en de afname is goed. De eerste zending Fransche oesters /js gearriveerd per spoor; de oesters wegen 52 kg per 1000 en zijn zeer mooi van stuk. De prijs is f 0,60 per kg. De partij is uitgezaaid onder Zierikzee. Nu moeten nog voor een tweetal oester kweekers oesters uit Frankrijk arrivee- ren, plus die, die de Nederlandsche re geering uitzaaien zal op haar aan de pachters onttrokken perceelen op den „Bol". KRABBENDIJKE. Onder voorzitter schap van den heer W. P. Gebraad ver gaderde de Chr Hist. Kiesvereeniging alhier. De heer J. van Baren heeft een re feraat gehouden over het onderwijs. O.a. werd daarbij ter sprake gebracht de wenschelijkheid van het al_ of niet in voeren van den Bijbel op de openbare school. Hierop volgde een uitvoerige be spreking,. Ds. Baarslag heeft de verga dering' gesloten. DE DIEFSTAL VAN BENZINE TE WEMELDINGE. De Middelburgsche rechtbank heeft heden J. D, en C. D. beiden te Wemel- dinge vrijgesproken van de hun ten las te gelegde diefstal van 1600 liter ben zine aldaar. WISSENKERKE. B. en W. hebben tot buitengewoon opzichter bij de be stratings werken in den Veerweg te Kamperland benoemd den heer M. Wil- derom aldaar. 40 jaar organist. SLUIS. Maandag 2e Paaschdag zal de heer P. Boddery te Sluis, Sint Anna ter Muiden het feit herdenken, dat hij 40 jaar geleden tot organist bij de Ned. Herv. Kerk aldaar werd aangesteld. De brave man geniet nog een zeer goede gezondheid en maakt nog dage lijks groote wandelingen. Pas kort ge leden heeft hij nog een operatie moeten doormaken, doch de krasse baas heeft deze manmoedig doorstaan. Onafgebro ken heeft hij zijn ambt gedurende die 40 jaar plichtsgetrouw vervuld tot volle tevredenheid. OOSTBURG. De algemeene vergade ring van de hier gevestigde afdeeling van het Groene Kruis, heeft Zaterdag besloten, de minimum-contributie te bepalen op f 2 per jaar. De Emmabloem-collecte heeft al hier opgebracht f 95. Engeland 1960-90 4 71%—71%. A Koloniale Bnk 52% A NI. Hbk. 1000 114%—114%. C Ned. H. M. 1000 125%—125%. A Alg. Kunstz. U. 24%—24%-%. A v, Berkels Pat 39%39%. C Calvé-Delft 59%59% A C. Suiker Mpij, 116%115% A Ned. Ford A.M. 222—223. A Philips Gem B, afg. 180—177%-75. C Unilever 109—108%-09% C Am. Car Foundry 21%—22-21%. C Anaconda Cop. 2222%-%. C Bethlehem St. 34%36%-%, C Kennec Copper 22%22% -23. C Un. States Leather 5%—5%. C U. States St. C. 40%—42% -43. A Kon. Petr. Mpij. 247 247%-45%. C Contin. Oil Cy. 21%—21%-%. C Philips Petr. Comp. 29%—29%. C Shell Union O.C. 10%-M0%-%. C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-11, A K.N. Stoomb. Mij. 5%5. A Ned. Scheepv. U. 46%46. A H.V. Amsterdam 238 237%-36. Java Cult. Mij. 131130, A N.I. Suiker U. 111%—110%. A Deli Batavia 186%185%-84%. C Deh Mij. 1000 206%—206-207. A Senembah 198%198-%, C Baltimore Ohio 12%13%. C Southern Pac. Cy. 21%—21%-%,. A Southern Rlw. 10%10%-%. A Amst Rubb. C. 125%—124%-25. Deli-Bat. Kubb. 74%—74% A Hessa Rubber 101101 A Serbadjadi S.R. 6664%, Prolongatie 1 1 WISSELKOERSEN. De nederlaag, die de troepen van den Negus bij het Asjangi-meer hebben ge leden, schijnt vernietigend geweest ie zijn. Gisteren seinde maarschalk Ba- daglio er het volgende over: „De slag aan het Asjangi-meer is Zaterdag ge ëindigd. Alle onder bevel van den Negus staande troepen vluchten wanhopig naar het Zuiden. De geheele luchtmacht is bezig deze in wanorde verkeerende massa te bormbardeeren en met mitrail leurs te bestoken." Zondag zijn de Italiaansche blanke troepen Kworam binnengerukt, zij ach tervolgden nog steeds de vluchtende Abessijnen op den voet. Na den slag bij het Asjanghi-meer lieten de Abessijnen duizenden dooden en groote hoeveelheden wapenen achter. Uit Asmara wordt gemeld: Na den slag aan het Asjanghi-meer is het Abessijnsche leger naar het zuiden gevlucht, ook de Negus is mee naar het Zuiden getrokken. De eenige moeilijkheid, welke de Italianen thans nog te overwinnen heb ben, is het terrein. De weg naar Dessie ligt thans voor hen .open. Het schijnt dat de Negus den slag bij het Asjanghi-meer heeft verloren, door dat de onderaanvoerders zijn bevelen niet gehoorzaamden. Hij had hun bevel gegeven zich streng te houden aan de guerilla-taktiek en ge bruik te maken van de moeilijkheden van de Italianen, die nieuwe stellingen moesten bezetten. De onderaanvoerders besloten even wel toch de Italianen aan te vallen, ^net het gevolg, dat zij den slag verloren. Volgens nadere berichten uit Italiaan sche bron werden de operaties Zondag gekenmerkt door activiteit der vliegers, die onophoudelijk de vluchtende vijan den bombardeerden. De troepen van den Negus zouden nog slechts enkele duizenden manschap pen tellen, die thans opweg zijn naar Dessie. Dit feit zou niet alleen veroorzaakt zijn door buitengewoon hevige verliezen aan Abessijnsche zijde, doch ook door het feit, dat troepenafdeelingen eigen machtig tot ontbinding hebben besloten, Tallooze krijgers zouden naar hun haard steden terugkeeren. Toen het eerste Italiaansche leger corps Kworam binnenkwam, had een in boorlingencorps zijn marsch reeds in Zuidelijke richting voortgezet. Het ont moette nergens ernstigen tegenstand. Tot de krijgsgevangenen zouden ver scheidene officieren van de keizerlijke garde behooren. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat de Abessijnen in den slag bij het Asjanghi meer 20.000 van de 80.000 man zouden hebben verloren. De Italianen bevonden zich heden Maandagmorgen op minder dan 100 mijl afstand van Dessie. Wat betreft de vliegtocht van Fal- coni wordt medegedeeld, dat hij boven Dessie een Abessijnsch vliegtuig op merkte, dat hij tot Addis Abeba heeft gevolgd. Dit toestel heeft hij, toen het op het vliegterrein van Addis Abeba was geland, vernietigd. De verzoeningspogingen. De Madariaga uitgenoodigd naar Rome te komen. Mussolini heeft den heer De Mada riaga, den voorzitter van de commissie van 13, de verzoeningscommissie, uitge noodigd naar Rome te komen, om met hem een gedachtenwisseling over den toestand te kunnen hebben. In verband hiermede heeft De Madariaga de com missie van 13 tegen Woensdag a.s. te Genève bijeen geroepen. Het is begrijpelijk, dat De Madariaga zijn medeleden te voren wil raadplegen vooral over de houding, die hij eventueel in zijn onderhoud met Mussolini te Rome zal moeten aannemen. Belgische Burgemeester Steuntrekker. Dief. De 52-jarige A. Graindorqe, burge meester van Vilnamont bij Hoey, was als arbeider reeds lang werkloos. Hij trok uit het werkloozenfonds, doch liet zich een groot bedrag teveel uitbetalen, wat hij thans moest teruggeven. Om aan dit geld te komen stelde hij zelf nota's op van vroeger betaalde herstelwerken aan gemeente-eigendommen, liet deze door een Schepene teekenen en inde toen zelf het geld bij den gemeente-ontvanger. De Justitie achterhaalde deze feiten en heeft thans den magistraat gearresteerd. Badstad Knokke. In de gehouden zitting van den ge meenteraad der badstad Knokke werd besloten de verblijfsbelasting gedurende het badseizoen met 50 procent te ver- hoogen. De Belgische werkloosheid. Minister De Man heeft meegedeeld, dat het aantal werkloozen in België mo menteel 163.357 bedraagt tegen 273.520 op 1 April 1935 of een vermindering met 110.163, zijnde ruim 40 procent. Het aan tal arbeiders, dat werkzaam is aan de Staatswerken zal de volgende maanc worden uitgebreid van 40.000 tot 85.000, waardoor de werkloosheid weer sterk zal dalen. Chr, onderwijzers. De afdeeling Walcheren van de ver eeniging van Chr. onderwijzers hield Za terdagmiddag te Middelburg haar jaar vergadering. Van het hoofdbestuur was een schrijven met vragenlijst ingekomen over Klassikaal 'Onderwijs en over Bij- belsche geschiedenis op de Chr. school Besloten werd, dat een der leden ge noemde onderwerpen op een algemeene vergadering zal behandelen. De agenda der voorvergadering were besproken. Afgevaardigde naar deze ver gadering is de heer W. de Wolf te Vee re. De heer A. Coumou te Middelburg gaf een proeve van vertelling over „Paulus op weg naar Damascus." Hier op volgde een geanimeerde discussie. Volgens het jaarverslag van den pen ningmeester was het batig saldo over 1935 f 25,15. In de plaats van den heer R. van der Welle, die aan de beurt van aftreden doch niet herkiesbaar was werd als bestuurslid gekozen de heer A. Coumou te Middelburg. Londen 4 April 6 April. 7.29% 7.28% Berlijn 59.27 59.24 Parijs 9.70 9.70% Brussel 24.91 24.91 Zwitserland 48.00 47.99 Kopenhagen 32.60 32.55 New-York 1.47% 1.47% Nadat gestemd was voor een lid van iet hoofdbestuur (vacature wijlen den ïeer J. Tuinsma) werd benoemd tot af gevaardigde naar de alg. vergadering te Jtrecht de heer J. Birza te Aagtekerke en tot secundus de heer J. C. Ruiten reek te Koudekerke. Bij de rondvraag werd o.m. de wensch geuit te Domburg een zomervergadering te houden. De heer Birza dankte namens alle le den den heer R. van der Welle voor iet geen deze voor de afdeeling gedaan ïeeft. De heer G. Houtekamer, hoofd der openbare school te Kjoetinge, had zich in de jongste vergadering der ouder commissie doen kennen als een groot voorstander en voorvechter van schoolcorrespondentie en dit was voor ons aanleiding hem eens te vragen wat dit nu eigenlijk is. Door de schoolcorrespondentie, al dus de heer Houtekamer, leert men de kinderen een deel van het practische leven kennen. Maar er is ook voor 't gewone onder wijs belang bij, want men bevordert er de resultaten van 't stelonderwijs mede. Men leert daarbij verschillende deelen van het eigen land beter kennen, te meer, als gelijk het geval reeds meerma len was, het resultaat is, dat de kinde ren al of niet met hun ouders, de stre ken gaan bezoeken, waaruit hen brie ven bereiken, die hun nieuwsgierigheid naar het mooie hebben aangewakkerd. Men krijgt een maatschappelijken om gang tusschen de kinderen, die voor hun verder leven van groote beteekenis kan zijn. Maar U beperkt zich toch immers niet tot eigen land? vroegen wij. Neen, luidde het antwoord, geenszins, de leerlingen der hoogste klasse van mijn school, die de correspondentie doen, krijgen er ook een les door in al gemeene aardrijkskunde. Hoe hebt U dat kunnen regelen? Dit is mij gelukt doordat ik mij wendde tot de directie van de Stoom vaartmaatschappij Nederland met de vraag of er onder de commandanten der maatschappij niet iemand was, die met de kinderen wilde correspondeeren. En aldus de heer Houtekamer zeer spoedig kwam het bericht, dat de Commandant van de „Poelau Laut be reid was die correspondentie te voeren. En nu is er een geregelde briefwisseling naar verschillende plaatsen waar ge noemd schip binnenloopt. In de klasse hangt een groote kaart, waarop de rou te staat aangegeven, en een der jongens, „de loods" genaamd, moet iederen dag in de courant de scheepsberichten vol gen en geeft dan op de kaart aan waar „ons schip" zich bevindt. De gezagvoer-' der wordt als de Zeevader van de leer lingen beschouwd en zij zullen hem nim mer vergeten, want ook met Sint Nico- laas stond zijn geschenk, een dasspelc met het Zeeuwsche wapen, op hem te wachten. Hebt U zich tot het verkeer met een schip en de daarbij betrokken ha vens beperkt?. Geenszins, wij kwamen ook in connectie met den directeui der K. L. M. en de heer Plesman was ook direct enthousiast voor dit plan. Een der pi loten werd bereid gevonden de jongelui door brieven op de hoogte te brengen van de bezochte streken en vliegvelden In de klasse zitten r.u jongens, die resp. zijn aangewezen als eerste piioot, tweede piloot, radio-telegrafist en me- chanicien. Natuurlijk wordt ook de route van het K. L. M.-toestel van plaats tot plaats gevolgd en geven vlag getjes op de kaart aan, waar de piloot zich bevindt. Men krijgt dus een goeden kijk op scheepvaart en luchtverkeer en het stelsel van „minder school, meer leven het dus wat minder theorie, wat meer voor het practische leven bij brengen, wordt toegepast, zooals het op mijn school aldus de heer Houtekamer reeds op verschillend gebied geschiedt. Toen wij inzage gekregen hadden van verschillende brieven, die ons van het groote nut nader overtuigden, vroegen - Amerika Unilever Tabak Philips H.V.A, Koninkl. Markt Suiker OU* - Industrie - Rubber Obl.markt- Schepec - (Wettig gedeponeerd.) (Ingez. Med,| wij den heer Houtekamer of er géén pogingen werden aangewend om in de ze richting ook voor andere scholen uit breiding te geven, en dit niet ia, de laatste plaats voor de uitwisseling van gedachten tusschen de kinderen van nat eigen land. De heer Houtekamer kon ons mé*!® deelen, dat hij in samenwerking met den ïeer W. P. F. v. Deventer, directeur yarn de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, een landelijke regeling in voorbereiding heeft, en dat de A$i*° V. vermoedelijk de leiding daarvan, op zich zal nemen. VOETBAL. Ajax en Enschedé kampioen. H.F.C. en Achilles onder aan. Het was gisteren een belangrijke voet baldag en er zijn dan ook een viertal be slissingen gevallen. De eerste ontmoeting van de laoQs- competitie leverde een verdiende zege op van de Zuidelijke kampioenen. In Afd. I behaalde Ajax den kampi oenstitel. Het is hier wel zeer spannend geweest. Eenige weken geleden had Sparta het kampioenschap maar voor het grijpen en leken Ajax en H.B.S. uit geschakeld. Echter Sparta ging veriieyen en thans hebben de Amsterdammers dé kans waargenomen door H.B.S. overtui gend te verslaan. In de andere Westelijke afd. verspeel de Feijenoord een punt in Delft. Blajqw- Wit behoudt daardoor nog een zwak ke kans. V.U.C. won den beslissings wedstrijd tegen H.F.C. De Haarlemmers moeten dus degradatiewedstrijden spe len. Enschedé veroverde 't kampioenschap van het Oosten. Zij won de plaatselijke ontmoeting tegen de Boys. Go Ahead verloor bovendien haar laatste kans te gen Heracles. In het Noorden zette Sneek haar over winningsreeks voort met het gevolg Bat Achilles, hoewel deze club ook won, nu degradatiewedstrijden zal moeten spe len. De uitslagen zijn: Om het kampioenschap van Neder land: N.A.C.Be Quick 30. Eerste klasse. Afd. I: SpartaA.D.O. 2—3; V.S.V.—R.C.H. 6—2; H.B.S.—Ajax 2—5. Afd. II: H.F.C.—V.U.C. 1-2; D.H.C. Feijenoord 11. Afd. Ill: HeraclesGo Ahead 42; Ensched. BoysEnschedé 03; A.G.O. V.V.—Tubantia 2—2; S.C.H.—Wagenin- gen 23. Afd. V: VeendamVelocitas 01; SneekHoogezand 32; Achtlles Leeuwarden 31. Promotie-competitie: HeerenveenB. R.C. 01. Afd. IV. Tweede klasse A: De BaronieZeelandia 24: Vlissin genHero 32; DoskoR.B.C. 01. Tweede klasse B: BredaTegelen 5 1; E.S.V.De Valk 0—3; V.V.V.—Wil lem II 01. Derde Klasse A: HoofdplaatOost burg 03; Terneuzen IIBreskens 39. Derde Klasse B: Middelburg IIEiland Boys 32; Goesche BoysVlissingen II 11; Zeelandia IIZierikzee 46; Zeeuwsche BoysHansweert 02- Om den K.N.V.B.-beker: Roermond Loifga 5—2; Z.A.C.—Z.F.C. 3—0; Blauw Wit—B.E.C. 6—1; G.V.A.V.—Hertnes D. V.S. 2—2. Kampioenen, Doordat Hoofdplaat gisteren verloor, is Hulst thans kampioen van de derde klasse A, de Zeeuwsch-Vlaamscheaf deeling dus. Het Rotterdamsche C.V.V. werd kam pioen van 2e klasse B van de West. II* Afd., terwijl D.O.S. te Utrecht dezen ü- tel won in de 2e kl. A van de westelijke Landenwedstrijden. Zaterdag en Zondag werden de vol gende internationale ontmoetingen ge speeld: EngelandSchotland 1 1; Oos-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2