C Indië is straatarm, zegt Mr. Hart. ZEELAND. AÏERIKL BURG B 20/21 UW TAS WITKAM'S CESCDENKENHUIS WEER EN WIND. STOOMWASSCHERU „ZEELAND" NUMMER 81. DRIE BLADEN. ZATERDAG 4 APRIL 1936. 179e JAARGANG. Daarom moet Nederland meer voor zijn kost baar koloniaal gebied doen dan tot dusver geschiedde. Langevielesingel D 197 - Tel. 63"/ Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GEKLEEDE ZWARTE HOEDEN SOES. tovincinU ELBURG5CHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per -egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. |3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1™a regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RubriaSs „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bq vooruitbetaling Adv. nwS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewy snommers 5 cent. {Van onzen m-r edacteur) In dezen tijd, waarin het vrije ruil verkeer alom wordt verstikt door een kwaadaardig weefsel van monetaire en handelspolitieke woekerplanten, blijkt een wederzijdsche belangenbehartiging tusschen Nederlandsch-Indië en het moederland een niet te ontberen samen werking te zijn. En van het oogenblik af, dat het parool voor die samenwerking werd uitgegeven, heeft vooral Neder- landsch Indië zich beijverd om zijn aan deel hierin te leveren. Dat de uitvoering van die samenwerking echter in ver schillende opzichten moeilijk is ge weest. mede omdat tusschen moeder land en Indië nieuwe schakels moesten worden gesmeed in een tijd dat beide deeien van het rijk met groote economi sche tegenslagen te kampen hadden, heeft mr. G. H. C. Hart gisteren in een te Amsterdam gehouden persconferen tie in het licht gesteld. Mr. Hart, die directeur is van het de partement van economische zaken te Batavia, en hier te lande besprekingen heeft gevoerd, ten einde te komen tot een nog meer bevredigende regeling van de uitvoering der wederzijdsche belan genbehartiging, is hedenmorgen na zijn verblijf in het moederland per K.L.M. naar Indië teruggekeerd. Aan den voor avond van zijn vertrek heeft hij de mo gelijkheid, welke deze persconferentie hem bood, benut om het vaderland er op te wijzen, dat Indië het zeer vleiend \indt, wanneer het, van den kring dei- openbare meening in Nederland uit, op den schouder wordt geklopt wegens zijn radicale bezuinigingspolitiek en zijn aanpassing. Maar juist deze platonische waardeering, aldus de heer Hart, wekt dikwijls meer reacties, omdat men het gevoel heeft, dat de groote massa in Nederland geen denkbeeld heeft, hoe zeer deze aanpassing Indië heeft aange grepen. Inderdaad is Indië aangepast, maar het is straatarm. Zelfs meer wellicht dan ooit tevoren zwoegt de Indische regee ring om, met hetgeen beschikbaar blijft, de belangen van de groote massa-bevol king te verzorgen en men zou verbaasd staan te zien hoeveel er nog met zóó bitter weinig wordt verricht op het ge bied van voedselpolitiek, landbouw- en nijverhëidbevordering en ziektebestrij ding.. Doch de beschikbare bedragen zijn, vergeleken met hetgeen Nederland, het andere deel van hetzelfde rijk, zich nog kan veroorloven, wel héél gering. Gelukkig is Indië in wezen politiek ge zond en, in tegenstelling tot hetgeen men hier wel eens schijnt op te maken uit kernachtige uitingen in Indië, ten minste even nationaal-Nederlandsch en dus even loyaal gezind als Nederland. In de talrijke besprekingen van de af- geloopen weken heeft mr. Hart ten vol le gelegenheid gehad om van de meest uiteenloopende zijden der Nederland sche moeilijkheden te hooren belichten. Maar men mag toch nimmer vergeten, dat de welvaart het woord klinkt bijna ironisch in deze tijden die Ne derland ook nu nog geniet en de mo- ëelijkheden die Nederland ook nu nog heeit, voor het overgroote deel voort vloeien uit den band met Nederlandsch- Indië en dat de werkers in het land, waar wellicht de beste voorposten van het Nederlandsche rijk reeds eeuwen afn grootheid van ons land bouwen, niet het gevoel mogen krijgen, dat het moederland ben in den steek gaat laten. De neer Hart hoopte intusschen, dat ^e.^f 'dI.eP^aan,^ overleg tijdens zijn ver blijf hier te lande althans iets zou kun- nen bijdragen tot een versteviging van de politiek der wederzijdsche belangen behartiging, waarbij dan met redelijke wenschen van beide zijden en vooral met de verschillen m draagkracht, weer stand en maatschappelijke structuur ten volle rekening moge worden gehouden Persoonlijk was hij tenslotte ervan over tuigd, dat wij aan een knooppunt staan van economische samenwerking en dat wanneer Nederland de moeite neemt om de Indische grieven au sérieux te nemen en daaraan zooveel maar eenigszins re delijk en mogelijk is in de huidige toe standen tegemoet te komen, na de cri sis de band tusschen Nederland en In dië hechter in plaats van lesser zal blij ken te zijn geworden. Eisch nooit van een kind wat het niet volbrengen kan. Arbeid, die bo ven iemands krachten gaat, verlamt en stemt mismoedig, of maakt oppervlak kig. Indië en Japan. Van groot belang voor Indië is de economische verhouding tot Japan. Te gen den vloedgolf van goedkoope Ja- pansche producten, die de Indische markt dreigde te overstroomen, heeft de Indische regeering gemeend een dam te moeten opwerpen in den vorm van contingenteeringen. Indië heeft namelijk den grootsten export naar Westersche landen en deze landen nu begonnen op den duur den eisch te stellen, dat Indië ook bij hen zou moeten koopen, wilde dit afzetgebied 'behouden blijven. Ook de export uit het moederland naar de overzeesche gebiedsdeelen werd op deze wijze gesteund. De maatregelen, die de Indische regiering tegen de Japansche invasie heeft moeten nemen, hebben daar natuurlijk wrevel gewekt, maar men zoekt thans reeds lang naar een overeenstemming, die de punten van verschil kan wegnemen. Van Juni tot December 1934 zijn er onderhandelingen met Japan gevoerd, doch men is tenslotte uiteengegaan, om dat men het over de hoofdzaken niet eens kon worden. Speciaal de scheep vaartkwestie vormde een punt van on- eenigheid. De scheepvaartmaatschappij en zijn daarop onderling met het voeren van onderhajndeljingen begonnen, doch deze zijn al dadelijk afgestuit op den eisch van Japansche zijde, dat slechts het Japansch als voertaal zou worden gebruikt, waartegenover de Nederlan ders stelden, dat óf Japansch èn Neder- landsch, óf alleen Engelsch zou worden gebruikt, In Japansche regeeringskrin- gen is naderhand dit dwaze incident ten zeerste betreurd. Daarna zijn op ver zoek van de Japansche regeering op nieuw onderhandelingen geopend, die nog niet tot een einde zijn gevoerd. Ons aandeel in de scheepvaart is inmid dels van 28 pet. tot ver over de 50 pet. gestegen door de aanpassingspolitiek der Nederlandsche reederijen, het gezonde nationale gevoel van de Nederlandsche importeurs en de goede service. De verhouding tusschen beide landen dit wilde de heer Hart gaarne onder- streepen, is zeer prettig, ook tusschen de regeering en de Japansch consulaire ambtenaren. Er is hier alleen een pro probleem, dat Indië evenwel gaarne be reid is op te lossen, hetgeen men in Ja pan ook weet, Jammer is, dat Japan destijds de kans om met een van zijn beste klanten tot overeenstemming t.e komen, niet heeft benut. De omstan digheden dwingen de Indische regee ring, contingenten te geven aan andere landen, waar door het afzetgebied voor Japan vermindert. Er blijft echter nog ruimte genoeg over om aan Japan 'n behoorlijke plaats in den Indischen im port te verzekeren. De bevolking. Voor de Indische bevolking beteeke- nen de meeste van deze contingentee ringen een grootere duurte. Wat het moederland betreft, dat steeds maar een zeer klein gedeelte van den Indischen export afneemt, zijn dat opofferingen, die men er zich getroost uit welbegre pen saamhoorigheidsgevoel met de an dere deelen van het rijk. Ten aanzien van de andere Westersche landen moet de regeering wel zoo handelen om den export te beschermen. Juist in deze tij den echter komt een verhooging van het prijspeil voor de bevolking zeer on gelegen. Bij een beschouwing van den econo- mischen toestand van de bevolking moet men verschil maken tusschen Ja va en de buitengewesten. In deze laat ste gebiedsdeelen is de economische toestand veel gunstiger, op Java is zij in vele gevallen zorgwekend. Bij een slechten rijstoogst staat een deel der bevolking aan den rand van den afgrond waartegenover de regeering allerlei maatregelen neemt om den toestand te verzachten. Zoo is bijvoorbeeld een va riabele heffing op de rijst ingevoerd, die verband houdt met het prijsverschil in binnen- en buitenland. De algemeene economische toestand is vooral op Ja va zoo ongunstig, omdat dit land geen economische ruggegraat heeft. De be volkingsaanwas is er zeer groot en de werkgelegenheid is er aanzienlijk ver minderd speciaal in de suiker-cultuur. Daartegenover tracht de regeering nu op bescheiden schaal de industrialisatie te bevorderen. In zeker opzicht is dit al gelukt, vooral ten aanzien van kleine bedrijfjes, en zoo zullen verschillende nijverheidsbedrijven weldra met Japan kunnen concurreeren. In Nederland heeft de heer Hart getracht verschillen de industrieën voor Indië te interessee ren, waarbij hij in het algemeen wel be langstelling heeft kunnen constateeren voor een zekere investatie op industri eel gebied. Een groot industrialisatie plan is er evenwel niet, omdat het niet vast staat, of voor Indië daarvan heil is te verwachten. Middelburg (Ingez. Med.) Een aanrijding. Gisterenavond te ruim 8 uur reden in de Gortstraat twee personen-auto's in de richting van de Markt. De voorste auto moest naar linksch uitwijken en gaf de chauffeur, yolgens ooggetuigen behoorlijk richting aan. De bestuurder van den tweeden auto, had dit niet opge merkt en reed met zijn wagen tegen den eersten aan, waardoor beide auto's schade bekwamen en een inzittende uit den tweeden auto door den voorruit viel en schaafwonden opliep De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Dat mag niet. Heden betrapte een agent op het Bol werk een 10-jarigen jongen, die aan het zoeken van eendeieren bezig was en er reeds een in zijn zak had. Hij zal er wel nader van hooren. WIJ ETALEEREN MAANDAG RAAM GROENMARKTZIJDE VOOR OUDERE DAMES FA I MIDDELBURG Ingez. Med.) ligt op U te wachten in onze speciale etalage „DE DAMESTAS" L Kerkstr. Goes. (Ingez. Med.) HET BROKKENHUIS, Er bestaat veel belangstelling voor De gang van zaken te Bergen op Zoom Opening in het najaar. De Commissie, die het initiatief nam tot oprichting van een Goesch „Brok- kenhuis", hield Vrijdagavond een ver gadering in Lunchroom Wattez. Onder de vele aanwezigen merkten we o.a. op de heeren A. L. van Melle en P. A. E. Schrijver, voorz. en secr. van het crisis comité, W, van Strien, secr. B. A. en A. Baars voorz. R. K. Armbestuur. Mevr. Zelm van Eldik, van Bergen op Zoom, deelde op deze vergadering' mede, hoe het Brokkenhuis te Bergen op Zoom opgericht werd en werkt. Ge lijk reeds uiteengezet bedoelt het Brok kenhuis een zaak te zijn, waarin aller lei goederen, als meubelen, kleeden, in 't kort van allerlei dat voor de huis houding nopdig is, voor zeer billijken prijs voor bepaalde minvermogenden te krijgen is. Deze goederen vraagt het Brokkenhuis van hen, die ze, wegens overbodigheid, gratis voor het goede doel willen afstaan. Spr. deelde mede, dat het Brokken huis te Bergen op Zoom, een pro- testantsch Brokkenhuis is. Het Goesche Brokkenhuis zal neutraal zijn, hetgeen spr. een voordeel achtte. Te Bergen op Zoom was er dadelijk veel belangstel ling voor deze omderrieming. Drieen veertig dames namen aan de oprichting deel. Na de inrichting waren er ook ve le gegadigden voor de artikelen, zoo zelfs, dat men maatregelen moest tref fen, om de goederen niet in handen te doen komen van hen voor wie ze niet bedoeld zijn. Men legde daartoe een kaartensysteem aan, waarop allerlei ge gevens, ook b.v. aantal kinderen, ver meld staan van degenen, die als clientè le in aanmerking komen. Voorts dient men nog na te gaan, welke goederen aan bepaalde personen verkocht wor den, opdat men niet, middels het Brok kenhuis, een familielid of buurvrouw, die er door haar betere omstandigheden niet voor in aanmerking komt, zoo aan g'oedkoope artikelen helpt. Spr. waarschuwde voor critiek, en minder prettige ervaringen, waar men zich tegen dient te harden. Een zekere prijs wordt voor de goederen in reke ning gebracht, om de kosten te dekken. Zoo krijgt men bv. zelden of nooit la kens en dekens, daar deze, ruimt men ze op, meestal versleten zijn. Het Brokken huis te Bergen op Zoom koopt daarom deze artikelen zelf en verkoopt ze met 40 pet. verlies. Spr. wees er hierna nog met nadruk op, dat de organisatie van een Brok kenhuis goed geregeld en de leiding in vertrouwde banden moet zijn. Spr. gaf in deze eenige aanwijzingen en noemde een aantal cijfers, waaruit bleek, dat 't Brokkenhuis te Bergen op Zoom, door den snel stijgenden omzet, in een groo te behoefte voorziet. Na nog eenige besprekingen, deelde de w.n. voorzitster, mej. W. C. de Vries, mede. dat de grens der werkzaamheid niet al te eng genomen zal worden, me de omdat Kloetinge op sommige punten, bv. het Bergpad, in Goes overgaat. Ver der toonde men reeds veel belangstel ling voor de zaak. Alle kerkgenootschap pen zegden steun toe, Geldelijke bijdra gen werden nog niet gevraagd, doch zijn ook welkom. Bedoeling is, dezen zomer nog alleen voort te gaan met inzame len, opdat in het najaar met een behoor lijken winkel begonnen kan worden. Nadat nu de dames genoteerd waren, die verder aan de organisatie en de lei ding van het Brokkenhuis mede willen werken, spoorde de voorzitster aan, nog meerdere leden te werven, opaat de ir- beid over zooveel mogelijk dames ver deeld zal kunnen worden. Mevr. Van HeelVan Dissel, merkte op, d,at „Het Brokkenhuis", zich ook voor verdere toezending of opgave van af te halen goederen aanbevolen houdt. Telefonisch kan hiervan bericht gege ven worden aan mevr. Van HeelVan Dissel no. 188 en zuster Ouwehand, no. 490. Desgevraagd deelde mevr. Zelm van Eldik nog mede, dat het Brokkenhuis geen schade voor de winkeliers betee- kent. Integendeel. Want er wordt al leen verkocht aan menschen, die beslist niet in den winkel koopen kunnen. Bo vendien koopt het Brokkenhuis zelf van de winkeliers. En gaat de particulier, tengerieve van het Brokkenhuis, spoe diger tot het opruimen van een artikel over, dan wordt dit ook spoediger nieuw aangeschaft, w,at eveneens in het belang van den winkelier is, CHR. LAGER ONDERWIJS, De Vereeniging voor Chr. Lager On derwijs, Westwal, hield haar jaarverga dering in de Chr. Bewaarschool. De secr.-penn., de hr. J. Laport, me moreerde in zijn jaarverslag dat met 1 Jan. 1.1. het gymnastiek-onderwijs moest worden stopgezet daar dit door een vakonderwijzer werd gegeven. Ook de vakonderwijzeres in handwerken moest eervol ontslag worden verleend. Dit onderwijs zal voortaan door de on derwijzeressen gegeven worden. Het hoofd der school de hr. A. A. Ne- derhand deelde mede, dat het aantal leerlingen over 1935 gemiddeld 247 be droeg. Het aantal beweegt zich thans echter in dalende lijn. Spr. wekte op, Middelburg, 4-IV-'36. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 10.8 °C (51.5 °F); laagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 7.5 °C; 12 h: 10 °C. 1 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.5 mm te Thorshavn; laagste 749.8 mm te Vardö. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later afnemende N, Oostelijke tot Oostelijke wind; ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden meer kans op regen, weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: 5 h 29; onder: 18 h 38. Licht op: 19 h 08. Maan op: 16 h 29; onder: 4 h 13. Zo. 5 April. Zon op; 5 h 27; onder: 18 h 39. Licht op: 19 h 09. Maan op: 17 h 36; onder 4 h 27. V.M. 6 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. Za. 4 0.04 12.31 6.31 18.42 Zo. 5 0.39 13.03 7.08 19.14 Ma. 6 1.08 13.28 7.41 19 44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Za. Zo. Ma. 4 5 6 Laagwater te April. Hoogwater. 1.50 14.13 2.29 14.50 3.02 15.21 Laagwater. 7.29 19.54 8.07 20.23 8 38 20.50 meer leerlingen voor de school te wer ven om te voorkomen, dat eind van dit jaar een onderwijzer op wachtgeld moet worden gesteld. Spr. legde er voorts den nadruk op, dat de school geen ker kelijk cachet draagt, hetgeen ook reeds blijkt uit de samenstelling van het be stuur waarin vier kerkelijke richtingen vertegenwoordigd zijn. Spr. drong er bij de ouders op aan, na het zesde leerjaar met hem overleg te plegen over de geschiktheid hunner kinderen voor de U. L. O. of een andere school. Zulks om teleurstellingen te voorkomen. De. aftredende bestuursleden, de hee ren L, Smit, L. Duvekot en F. de Vis ser, werden als zoodanig herkozen, DE HAVENWERKEN. Openbare aanbesteding van de grondwerken. Zooals we reeds mededeelden, bleek de minister den laatsten tijd op het standpunt te staan, dat ook de grond werken, die verband houden met de nieuwe havenwerken, aanbesteed moe ten worden. Nader vernemen wij, dat niet te verwach ten is, dat de minister van dit standpunt zal afstappen. Zoodat B. en W. inder daad tot aanbesteding zullen moeten overgaan. In verband hiermede Imoeten weer nieuwe bestekken gemaakt en gegadig den opgeroepen worden, zoodat het nog wel een goede maand zal duren voor de werkloozen aan den gang kunnen. A.R. Partijdag. Op Dinsdag 14 April a.s. wordt te Goes een A.R. Partijdag voor Zeeland gehouden. In de huishoudelijke morgen vergadering worden de verslagen uitge bracht, terwijl des middag's in een openbare vergadering het lid der Twee de Kamer, de heer J. J. C. van Dijk hoopt te spreken over: „Nationale en in ternationale gevaren." Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Gisteren vergaderde alhier de afd. Noord- en Zuid-Beveland van boven genoemde vereeniging. De voorzitter, Ir. B. Bosma, heeft een inleiding gehouden over het doel der vereeniging in 't al gemeen en over de wijze waarop dit be reikt kan worden. De heer Bosma verdeelde de belang stellenden in twee groepen, nl. zij waar voor het aanschouwen van de natuur hoofdzaak is en zij die zich niet bepa len tot het genieten van de schoonheid der natuur alleen, maar die ook willen waarnemen en onderzoeken. Bij de eer ste groep overheerscht het gevoel; bij de tweede het verstand. In het dierenrijk uit zich de schoon-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1