SPORT. Voor kleine tuinen. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. De laatste dag van de Zesdaagsche. (Van.onzeniredacteur.) tëELGlL.. ENGELAND. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. De begrooting blijft geheim. OOSTENRIJK. ZWITSERLAND. VER. STATEN. wmmmmmmmamm Jongetje door zijn nicht doodgeschoten. De laatste dag van de vierde Amster- damsche Zesdaagsche Zou het tevens de laatste Zesdaagsche in de hoofdstad zijn? Het heeft er allen schijn van, want dit wielerfestijn had zoo nu en dan meer van een begrafenis dan van een feestelijk gebeuren. Zoo was tenminste de stemming. Doodsch en stil. Het publiek bleef weg en degenen, die er waren, hebben zich op sommige oogenblikken stierlijk verveeld,, De Ver zekeringsmaatschappijen, die nu nog de schade der exploitanten dekken, naar men zegt, zullen een volgende maal wel niet weer zich aan een dergelijke risi co blootstellen tenzij de opzet ervan ge heel wordt gewijzigd. Maar of dat gaan zal? De laatste dag' dus van de laatste Zes daagsche? Het klinkt als een treurspel en toch was er in de tweede helft van dezen Donderdagavond genoeg spanning te beleven om den meest afkeerigen Nurks tot vreugdevol enthousiasme te brengen. Het is, of men het lekkerste voor het laatst bewaart. Vooraf het laatste uur, dat extra uur als er eigen lijk al zes dagen achtereen gereden is, is met zijn talrijke sprints en jachten, een wirwar van trappende beenen en blin kende fietsen, een voortsuizen van el kaar voorbij flitsende menschen, tot een g'rootsche demonstratie geworden van kracht en souplesse. En tot zoo iets zijn die kaerels daar beneden in staat, na honderd vier en veertig uur gereden te hebben! Bezoe kers komen en bezoekers gaan. Sommi gen zien het schouwspel meer dan een maal, maar allen hebben «daarnaast toch hun eigen bezigheden. De renners ech ter zijn dezelfde, al was het groepje van dertien koppels tenslotte door allerlei omstandigheden gedund tot acht. Ter wijl we onze maaltijden gebruiken, rij den ze, terwijl we slapen, rijden ze, da gen achtereen en vergeet voor,al de nachten niet! Als het schaarsche pu bliek op den laatsten avond zijn plaat sen inneemt, zijn de renners nog altijd op dezelfde wijze in de weer, rond draaiend in een enge ruimte, die ze al die dagen niet hebben verlaten. Het gaat in den aanvang nog wat ge moedelijk. Ze maken onderweg met el kaar een praatje en het schijnt zelf.s. dat ze elkaar grapjes vertellen. Wat zouden dat voor moppen zijn? Zeker al heel oude voor dezen jachtigen tijd, waarin de eene dag snel den voorgaan- den doet vergeten. Het kan vast de laatste witz niet zijn, daar ze nu al zes dagen laiig tezamen op dezelfde plaats zijn opgesloten geweest, of ze moeten er juist een tijdens hun rust van een vreemde hebben vernomen. Bij de hok jes, waar de soigneurs zich voor het laatet uitsloven, staan vrouwen te kij ken. Zij wachten ook op het slaan van middernacht, wanneer ze eindelijk weef haar mannen of haar verloofden zullen terug krijgen. De kamer, die voor de pers is gereser veerd, hangt vol bloemengeur. Rozen en tulpen en seringen, die in een hoek liggen te wachten op hetzelfde uur, als zg onder het gejuich van het publiek aan de renners zulen worden overhandigd, die er nog een keertje mee zullen rond rijden, voordat ze zullen worden mee genomen in de armen van een vrouw, bij wie immers de bloemen meer op haar plaats zijn. Het is alles de sfeer van den laatsten avond der Zesdaagsche, die zich overal doet gevoelen. Naast de bloemen liggen twee kran sen. Voor de winnaars. Dat is niet het paar waarvan er een het eerst over den eindstfeep komt, dat althans bepaalt niet hun victorie. Om daar zes dagen voor te rijden, zou krankzinnigenwerk zijn. Men telt de ronden en het aantal onderweg behaalde punten, Daardoor zitten en staan eenige heeren aan den kant, die er een ingewikkelde bezigheid aan hebben. Ze geven hun resultaten met een zekerheid, die aan het boven- menschelijke grenst. Probeer niet voor uzelf dat werkje te doen; tien tegen een, dat ge tot een anderen uitslag komt. Hoe kan men wijs worden uit die door- eenmengeling van rijders, wanneer ze allemaal in de baan zijn en ze elkaar bij korte tusschenpoozen aflossen? De ren ners zijn zelfs met hun eigen resultaten soms in de war. .Het laatste uur. De rijders spannen hun laatste krachten in en vliegen over de baan. Achterstand in ronden dient nu te worden ingehaald, voor het te laat is. „Zet door, Jantje!" „Hup, Cor!" Het publiek vuurt zijn favorieten aan. De minuten kruipen voort. Ronde na ronde wordt gemaakt. Het laatste half uur. Het laatste kwartier. De laatste vijf minuten. Nog één minuut. De renners suizen voorbij, nog eens en nog eens. Daar wordt het eindsignaal gegeven en de vaart verslapt onmiddellijk. De win naars worden bekend gemaakt. Felici taties, bloemen, fanfares, gejuich. Het slotfeest is weer net als alle ja ren. En we vragen weer, wat we hier boven in den aanvang vroegen: zou het de laatste maal zijn, dat het hier is ver toond? De uitslag luidt: Winnaars: 1. CharlierSlaats 229 p. Op 1 ronde: 2. PijnenburgP. van Kempen 510; 3. BillietDeneef 273; 4. SchönHürtgen 210; 5. IgnatDiot 210;/ 6. WalsJ. van Kempen 206; 7. Zims Kitster 151. V, Op 2 ronden: 8. BuysseAerts 247, De afgelegde afstand bedroeg 3060 km, VOETBALPROGRAMMA. Kampioenschap van Nederland: NAC Be Quick. 2e Klasse A: De BaronieZeelandia; Vlissingen Hero; DoskoRBC. 3e Klasse A: OostburgHoofdplaat; Terneuzen 2 Breskens. 3e Klasse B: Middelburg 2Eiland Boys; Goessche BoysVlissingen 2; Zeelandia 2Zie- rikzee; Zeeuwsche BoysHansweert. Z. V. B. Zaterdag: RCVArnemuiden; Oo&t- kapelleSerooskerke. Adspiranten: SerooskerkeMiddel burg A. Zondag: Adspiranten: RCSVlissin gen; ZeelandiaMiddelburg B. Ie kl. A: VeereEMM; Goes 2 Hansw. Boys. le kl. B; Terneuzen 3Tem. Boys. Ie kl. C: Oostburg 2Hoofdplaat 2; Breskens 2Biervliet. 2e kl. A: geeuwen 4—'Zeelandia 4; Scheldestroom 2Vlissingen 4. 2e kl. B: CortgeneKruiningen; Hein- kenszandKattendijke. 2e kl. C: Ajxel 3Corn.. Boys 2. 2e kl. D: Schoondijke 2Groede 2. 3e kl, A: Domburg 2Zeelandia 5; Middelburg 6RCS 4; Middelburg 7 Vlissingen 5. (Iagez. Med.) Onze coniferen. De coniferen zou ik willen noemen de meer deftige planten onder onze houtge wassen. Het meerendeel heeft een ge sloten opwaartsche groei, zij zijn nogal stijf van vorm en geven daarom aan on zen tuin een stemmig karakter. Bij een overmatig gebruik zal de tuin dan ook te stijf worden en aan een kerkhof doen denken. Ze zijn in den zomer en winter vrijwel gelijk van vorm, en dit is een groot voordeel in den winter omdat ze dan onzen tuin groen maken. Veel heb ben we er niet aan te snoeien maar toch mogen we dit niet geheel verzuimen. Vooral gedurende de eerste jaren van hun ontwikkeling is dit noodig. Veel soorten groeien dan vrij sterk in de kop, waardoor dit gedeelte zich krachtig ont wikkeld en soms meerdere sterk ont wikkelde zijjtakken tot tu'evenkoppen worden, die de vorm ongunstig bein- vloeden. Ook zou daardoor 't benedengedeelte ten slotte kaal worden en dat doet aan het schoon van deze planten veel af breuk. De te sterk ontwikkelde zijtak ken snoeien we daarom terug tot op een zijtakje. Dit moet echter omzichtig ge schieden, opdat vooral geen gaten ont staan. Soms is het noodig ook de top terug te snoeien opdat de plant niet te snel opgroeit en daardoor niet voldoen de gevuld wordt. Enkele soorten met een sterk over hangende topscheut worden in hun jeugd opgebonden om een goed geslo ten vorm te krijgen; voor oudere exem plaren is dit niet noodig, en zelfs af te keuren omdat dit afbreuk doet aan den natuurlijken vorm. Onder de coniferen hebben we ook veel soorten en variëtei ten met kort gedrongen en andere met een zeer losse groeiwijze. Bij het snoei en van deze exemplaren houden we vooral rekening met hun natuurlijken vorm en moet men nooit trachten ze een anderen vorm te geven. In 't alge meen zal men aan deze soorten weinig snoeien. Bij het snoeien trachten we al leen een gedrongen, stevigen plant te krijgen, die echter haar natuurlijken vorm moet behouden. Nu is het tijd om onze coniferen te snoeien. Ze zijn niet 't mooiste wanneer ze pas gesnoeid zijn, daarom doen we het wanneer de blad verliezende coniferen weer groen gaan worden waardoor als vanzelf de aan dacht meer van de coniferen wordt af geleid. We kunnen nu ook nog coniferen planten en wie dus dit vooral in den winter zoo mooie materiaal nog aan wil schaffen kan dit nu nog doen. Bij Kon. besluit is de eeremedaille, verbomien aan de orde van Oranje-Nas- sau in goud verleend aan M. de Hes, leeraar bij de Ned. Isr. Gem. te Bergen op Zoom, vroeger te Vlissingen. De heer Joh. Hage te Oost burg slaagde te Utrecht voor het candidaatsexamen rechten, WINDHOOS IN WEST"rVLAANDEREN Talrijke gezinnen dakloos. Boven de streek tusschen Ingelmun- ster en Kortrijk heeft' gisteren een windhoos gewoed, die groote schade aanrichtte. Het noodweer hield slechts een kwartier aan, maar dit was voldoen de om talrijke daken af te rukken en verschillende muren te doen instorten. Het telefoonverkeer werd totaal ge stremd en ook het treinverkeer leed groote vertraging. Te Lendelede werd 'n boer onder een instortenden muur be dolven en zwaar gewond. Vele gezinnen te Ledegem, iXollegem, Oost-Roozebeke, enz. zijn dakloos en moesten elders 'n onderkomen zoeken, (N. R. C.) EEN TOESPRAAK VAN KONING EDWARD VIII. Koning Edward VIII heeft gister in Buckingham Palace te Londen een aan tal deputaties, in totaal ongeveer 500 personen, ontvangen, die alle deelen van 't volk vertegenwoordigden en die hem gelukwenschen kwamen brengen met zijn troonsbestijging. De Koning hield een toespraak tot hen, waarin hij zeide: „Als Prins van Wales heb ik mij gehouden aan het oude devies: Ik dien. Als koning zal ik steeds indachtig zijn hieraan, want een koning kan geen hoogere functie vervullen dan dienen. Tezamen met de mannen van mijn generatie ben ik getuige geweest van de afschuwelijkheden van den oor log en ik ben maar al te zeer op de hoog te van de moeilijkheden en den nood van de jaren, die daarop gevolgd zijn. Ik heb de beproevingen leeren kennen van de mannen aan het front en op dezelfde wijze ben ik mij bewust van de beproe vingen van hen, die sindsdien, niet door eigen schuld, het ongeluk hebben gehad lange periodes van werkloosheid te moe ten verduren. Met alle oprechtheid sluit ik mij derhalve niet alleen aan bij uw ge beden, dat de toekomst vrede en wel vaart moge brengen aan dit land, maar zou ik u de verzekering willen geven dat mijn voortdurend streven er naar zal uitgaan de vestiging van den vrede te bevorderen in de geheele wereld be nevens de herleving van die commerci- eele en industrieele bedrijvigheid, zoo wel in dit land als in den vreemde, die alleen de gelegenheid tot werken kun nen verschaffen, welke het recht is van iederen burger. Ik weet, dat ik bij deze taak evenals mijn vader den steun en aanmoediging van alle klassen der ge meenschap zal hebben. Amor in dienst van de contra-spion- nage. Een jonge Fr.unsche leeraar, Philip Altmayer, te Metz, stond aan het hoofd van den Duitschen spionnendienst in^ het Saargebied. Een van zijn werk tuigen was een Fransche sergeant-ma joor, zekere Cridlig, die bij een regiment van de anti-luchtmacht diende. Maar de sergeant-majoor had een knap vrouwtje 20 jaar oud en filmactrice. Een jong soldaat, die onder Cridlig diende, had opdracht gekregen den gan gen van Cridlig, die verdacht werd, na te gaan. Hij deed dit door aan de vrouw van Cridlig het hof te maken, die daar zeer gevoelig voor bleek en die hem in lichtingen gaf over het doen en laten van haar man. De jonge vrouw gaf den soldaat een brief van haar man be stemd voor Altmayer. Daarin zat het bewijs. Beide schuldigen, Altmayer en Cridlig, kregen elk vijf jaar. De vrouw van Cridlig, die ook terecht stond werd vrijgesproken. De regeering durft niet vertel len, hoe 't er met de schatkist voorstaat. Het Duitsche staatsblad van gisteren bevatte „de wet inzake de begrooting 1936". Er wordt in deze publicatie al- evel niets meegedeeld omtrent den fi- nancieelen toestand van dit oogenblik. Ook wordt niets gezegd over de re sultaten van het afgeloopen jaar. De wet machtigt den minister van financiën tot het doen van uitgaven; zie daar alles. Blijkbaar durft de regeering niet ver tellen, hoe het er met 's Rijks schatkist voorstaat. Hiermede wordt het vermoe den, dat er groote tekorten zijn, beves tigd. Politieagent door inbrekers neerge schoten. In GorssFlottbek is gister nacht een verdacht persoon, die een in braak scheen te willen plegen, door een agent van politie aangehouden. Toen hij naar het politiebureau werd over gebracht, trok de gearresteerde een revolver en schoot op - en agent, die zoo zwaar gewond werd, dat hij spoeaig daarop overleed. De dader is in de duisternis ontkomen. DR. ECKENER IN ONGENADE Naar wordt vernomen is Eckener in ongenade gevallen, omdat hij heeft ge weigerd de nieuwe Zeppelin Hindenburg ter beschikking te stellen van de verkie- zings-campagne. Bovendien zou hij ver- kiezings-plakkaten van de Zeppelin-han gar hebben doen verwijderen. Verder zou Eckener minachtend over de ver kiezingen hebben gesproken. Men ge looft dat Eckener, die thans aan boord van de Zeppelin is, zijn post niet zal hernemen. VEEMMOORD Nabij Graz is een jongeman, Kralitsj genaamd, die lid was van de nat. soc partij door 4 mannen met revolverscho ten vermoord. Twee van de daders zijn gearresteerd. Men vjermoedt, hier te maken te hebben met een veemmoord. DE ECONOMISCHE TOESTAND VERBETERT. Optimistischer vooruitzichten. De positie van de drie goudbloklan den Frankrijk, Nederland" en Zwitser land aldus wordt van officieele zijde in een beschouwing over den economi- schen toestand van Zwitserland ver klaard is gedurende de eerste maan den van het jaar 1936 belangrijk ver sterkt. Bij het begin van het jaar was de be drijvigheid in 8,5 der bedrijven goed, in 42 bevredigend en in 49.5 slecht. Verbetering valt in het bijzonder te constateeren in de borduurwerkin dustrie, de uurwerkindustrie, de grafi sche industrie en de bekleedingsin- dustrie. Slecht is de toestand in de zijde- en kunstzijdeindustrie in de bouw vakken en in de metaal- en machinein dustrie. Van groote beteekenis is ech ter het feit, dat van een groot aantal industrieeele ondernemingen, welke tot dusver zeer van de crisis te lijden had den, de vooruitzichten voor de naaste toekomst optimistischer beoordeeld worden. In de eerste plaats geldt dit voor de uurwerkindustrie welker toe stand gedurende het afgeloopen jaar veel verbeterd is. In de textielindustrie worden de vooruitzichten in het bijzon der voor de linnen- en borduurwerkin dustrie voor de toekomst gunstig beoor deeld, evenals in de levens- en genot middelenindustrie en de chemische in dustrie. Tengevolge van de handelsbelemme ringen en de deviezenmoeilijkheden is ook het handelsverkeer tusschen Zwit serland en de meeste andere staten ge durende het laatste jaar sterk vermin derd. Het invoeroverschot op de Zwit- sersche handelsbalans is echter niet meer zoo groot als in vorige jaren, waaruit blijkt, dat de uitvoer in mindere mate is gedaald dan de invoer. De toestand op de arbeidsmarkt is sinds het begin van het jaar iets ver beterd. Einde Februari waren er nog ongeveer 119.000 werkloozen ingeschre ven tegen 124.000 in de voorafgaande maand. DE ZAAK HAUPTMANN. De jury van het district Mercer heeft gisteravond het onderzoek inzake Wen- del beëindigd, die, zooals men weet, eerst verklaarde de baby van Lindbergh te hebben vermoord en later deze ver klaring weer introk. De jury hoorde 'n aantal getuigen en onderwierp Wende zelf aan een verhoor van 314 uur. Aan gezien de besprekingen strikt geheim waren kan men onmogelijk zeggen of Wendel in staat van beschuldiging is gesteld of dat hij niet vervolgd zal wor den. De executie van Hauptmann is in- tusschen vastgesteld op morgenochtend 1 uur (Greenw. tijd). TORNADO VERWOEST KLEINE STAD. De kleine stad Cordele in den staat Georgia is door een tornado verwoest. De storm, die op sommige oogenblikken een windsterkte bereikte van 95 mij] per uur, vernielde ruim 50 woonhuizen. Ook de middelbare school en de ge meenteschool stortten in. Onder de puinen der instortende huizen zijn ver scheidene personen bedolven. Tot dus verre zijn^ 10 lijken geborgen; men vreest echter dat de lijst van slachtof fers nog veel grooter zal worden. Tot dusverre heeft men 60 gewonden geteld. De straten der stad zijn bedekt met brokken puin van de vernielde gebou wen, hetgeen het reddingswerk ten zeerste bemoeilijkt. Nader wordt gemeld: De cycloon, die de kleine stad Cor dele (Georgia) heeft verwoest heeft volgens de laatste berichten 38 dooden geëischt, terwijl 700 menschen min of meer ernstig werden gewond. De scha de in de vijf staten, die van den wervel storm te lijden hebben gehad wordt ge schat op 3 miljoen dollar. APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 uur af is des nachts en Zondag den geheelen dag te Middelburg geopend de apotheek Van Pienbroek, Pottenmarkt. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1936 eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenant K. Fabius, van het Ilde regiment huzaren. Bij Kon. besluit is met ingang van den 8e Mei a.s. aan den officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse C. de Groot wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. VAN EEN VERDWENEN „GALANT" Als een moeder een huwbare doch ter heeft en die dochter brengt een maand lang bijna dagelijks den zelfden jonkm.an over de vloer dan ligt het voor de hand, dat zij conclusies gaat trek ken en als dan de jongeman, hetzij uit blooheid, hetzij, omdat hij het met zich zelf nog niet eens is geworden, maar steeds niet spreekt over datgene, w vt zij zoo gaarne voor haar dochter v >n hem zou hooren, dan werp1 zij zoo a's terloops wel eens een vischje uit, ten einde de bedoelingen van den jong en man te peilen. Zoo is het ook in <~-n gezin gegaan, dat in het Westelr' a stadsgedeelte van Rotterdam woont. Reeds meer dan een maa^d, schrijft de N. R. C., kwam Pieter stee vast 's avonds op visite en de vrouw des huizes had haar oogen niet in den zak; zij begreep heel goed, dat Pie'er niet om haar, maar om haar dochter kwam. Pieter stuurde soms mooie bloe men (dat hij dat op eens anders na»m deed, omdat hij de bloemen niet kon be talen, wist zij natuurlijk nietl; Pieter deed mooie verhalen omtrent de levens positie, welke hij heette te bekleeden. Maar Pieter sprak maar niet van trou wen. En dat verdroot de moeder zèer, want zij had aan het blozen van haar dochter telkens als Pieters naam werd genoemd wel gemerkt, dat Pieter voor de dochter de ware Jozef was. Toen nam zij een list te baat, want zijn niet vrouwen, juist wanneer het om zulke teere dingen gaat als een nog niet afgelegde liefdesverklaring, buiten gewoon schrander en bij de hand? Zijn verliefde, maar bedeesde jonkmannen ten opzichte van op buit beluste aan staande schoonmoeders niet gelijk het willoos wild, dat zich gemakkelijk in 't uitgezette net verstrikken laat? En op een avond bracht de moeder het ge-^ sprek op de familie van Pieter en zij uitte den wensch, die familie eens spoe dig te leeren kennen, want, nietwaar, het kon wel eens heel goed zijn, als men elkaar wederzijds eens wat beter leerde kennen, immers.... en toen lachte de moeder geheimzinnig,. Pieter scheen de bedoeling te vatten. Hij lachte béte, sprak een paar vage woorden die een belofte schenen in te houden, maarsindsdien is hij niet meer teruggekomen. Aanvankelijk heerschte droefenis in het gezin. Was de aanval toch nog te direct en te hevig geweest? Had men den blooden Pieterman juist van de fuik verjaagd, inplaats van hem te vangen? Maar de rouw is in blijdschap ver keert. Een paar dagen later kreeg men zijdelings bericht over Pieter. Hij zat opgesloten in een politiebureau, wegens poging tot oplichting van een groenten- boer, wegens oplichting van den bloe mist en wegens diefstal van drie cos- tuums, een regenjas, een koffergramo- foon en een aantal gramofoonplaten ten nadeele van een medekostganger, mis drijven welke Piet had gepleegd om 'n goeden indruk te maken en om te ver bergen, dat hij al lang zonder werk was en hoegenaamd geen vooruitzichten had. Noodlottig gevolg van het spe len met een vuurwapen. Gistermiddag heeft te Overschild (Groningen) een noodlottig ongeval plaats gehad, doordat een 17-jarig meis je haar vijfjarig neefje een vuurwapen wilde demonstreeren. Terwijl de 17-jarige Aukje Ritzema aan het werk was in het karnhuis, dren telde haar vijfjarig neefje Teunis Veene- ma om haar heen en vroeg telkens of shet dubbelloops jachtgeweer, dat aan den wand hing wel schieten kon. Ten einde raad, beu van het gezeur van den kleinen jongen, haalde het meisje het wapen van den muur en mik te op den kleinen Teunis, waarbij plot seling het geweer afging en het jochie doodelijk in de borst getroffen werd. Volgens een verklaring van haar va der was het geweer altijd geladen. Een gerechtelijk onderzoek is gaande. EEN ZINGENDE MUIS. Een leer ling der H. B. S. te Maastricht, die in Eisden woont had daar reeds eenige we ken in huis een eigenaardig geluid ge hoord lijkend op dat van een kanarie. Zijn leeraar in de natuurlijke historie daarover geraadpleegd had een ver moeden, dat juist bleek te zijn, want na eenigen tijd kwam de jongen op school met een muis, die zong als een kanarie, meldt de N.R.C. Door het aanwezig zijn van parasitai re rondwormen wordt de luchtpijp van het diertje vernauwd en wanneer de ademhaling daar b.v. door geplaagd worden sneller gaat ontstaat een ge luid, iets zachter dan van een kanarie. De leden van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg, wien de zin gende muis werd gedemonstreerd dach ten aan een 1 April mop. Maar de muis geeft ook na dien datum nog haar con cert in het museum van genoemd Ge nootschap te Maastricht. OPLICHTER AANGEHOUDEN. 'n IJzerhandelaar in Den Haag heeft op 30 Maart 1.1. bij de politie aangifte ge daan dat hij was opgelicht voor een paar deursloten, ter waarde van pl.m. 13 door een man, die deze sloten telefo-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7