LANDBOUW. SPORT. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EB WISSELKOERSEN. NIEUW- EN ST. J00SLAND. Wie heeft gewonnen bij het Asjangi-meer? De voorstellen van Hitler. BELGIE. ÜÜITSCHLAND. ENGELAND. MEXICO. Beursthermometer van Vrijdag SYRlë. AMSTERDAM, 3 April. Het eerste getal is de vorige notee- Hng, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88%88%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 9494%. Japan 1924-6% 54—54%. Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 1934-4% 97%t-r. 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 90%—91%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85 Cites Service Cy. P. 1958 5 42%43. A Amstrd. Bank 110%111. C Rott. Bankver. 104%104%. A Twentsche Bank 82%83.. A Pref. Gruyter Zn A. 109% A Pref. Jurgens A 103103% A Ned. Gist- en Spritusf. 398%399%, A De Schelde N.B. 33%—33%. De krijgsraad had beklaagde van dit feit vrijgesproken op grond, dat art. 41 der inkwartieringswet strafbaar stelt dengene, die eigendunkelijk het gebruik der openbare wegen a^n het krijgsvolk of aan de militaire transporten verhin dert of belemmert en hier van belem mering sprake was van krijgsvolk, dat zich in colonne voortbewoog. Het Hof vereenigde zich met deze vrijspraak met dien verstande, dat het Hof „het eigendunkelijke" van het op treden der controleerende ambtenaren hierin gelegen acht, dat zij zich zonder noodzaak tot de manschappen der co lonne hadden gewend inplaats van tot den verantwoordelijken commandant. EEN ONGELDIGE LEENING. De Hooge Raad heeft arrest gewe zen in de volgende zaak: H. J. M. te C a d z a n d heeft als houder v,an een obligatie ten laste van het Waterschap voor de Uitwate ring door de Sluizen bij Nummer Eén in den Hoofdplaatpolder, van dat waterschap betaling gevorderd van vervallen coupons. Op deze obliga tie kwam o.m. voor: „Besluit vergade ring van afgevaardigden van 25 Juni 1931". Het waterschap bestreed de vor dering onder aanvoering, dat op voor- jlielde vergadering van .afgevaardigden geen besluit tot het aangaan eener geld- leening is genomen en dat het bestuur zijn bevoeganeid was te buiten gegaan. De rechtbank heeft den heer M. diens vordering toegewezen en het waterschap dus aansprakelijk geacht. Het waterschap kwam van deze be slissing in cassatie bij den Hoogen Raad, welk college thans heeft overwog-m, dat de beslissing der rechtbank in ae wet geen steun vindt en de rechtbank ten onrechte haar oordeel grondt op den aard van het papier aan toonar-r, welke aard geenszins medebrengt, dat het waterschap, ter afwering van de onderhavige vordering zich niet met goed gevolg kan beroepen op de ge bleken omstandigheid, dat de obligatie is onderteekend en in omloop gebracht zonder dat daar,aan ten grondslag lag een behoorlijk goedgekeurd besluit van het orgaan, dat op het stuk van geld- leening bevoegd is, het waterschap te verbinden; dat dit gebrek naar zijn aard geldt te genover iederen houder, hoe misleidend inhoud en onderteekening van het stuk in dezen ook mogen zijn. Op dezen grond heeft de Hooge Rj.ad het vonnis vernietigd en den obligatie- houder zijn vordering ontzegd. KRING W Z. BEVEL AND DER Z.L.M- De kring West Zuid Beveland der Z. L. M. vergaderde dezer dagen in de Prins van Oranje te Goes. Tegenwoor dig 27 leden met inbegrip van het vol tallige bestuur. Voorzitter was de heer F. de Roo te 's-Heer Abtskerke, die de gebruikelijke openingsrede hield en d.aarin zeide, dat de perspectieven voor den landbouw nog alles behalve gunstig zijn en de tegen stand in stedelijke kringen tegen de steunmaatregelen der regeering toe neemt. Het ledental blijft vrijwel stati- onnair, 252 in 1935, nu 258, waarbij re kening is te houden met de oprichting der afdeeling Borssele, die 18 van onze leden tot zich trok. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. M. Slegt luidde: ontvangen f 1512; uitgege ven f 1169; batig saldo f 343. De begrooting 1936 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 185. Hierop komt als nieuwe post voor een bijdrage aan de rundveekeuringen in West Zuid- Beveland ad f 20. De bestuursleden D. van den Dries te Ovezand en A. J. van Dijke te Nisse werden herkozen. In de vacature P. Dekker te Borssele werd na herstem ming gekozen de heer J. C. Koert te Wolfaartsdijk. Dank wordt gebracht aan den heer P. Dekker, op uitnoodiging ter vergadering aanwezig voor al het geen hij als bestuurslid deed voor de afdeeling. Het herkozen bestuurslid, de heer D. van den Dries te Ovezande, die in October a.s. den dag zal herdenken A Ver. Papf, v, Gelder 5452 C Am- Smelt Ref. 50%50%. C Stand, Brands 10%10%, A A.N.I.E.M.—N.B. 174%—176. C North Am, Cy 16%16%,. A Born. Sum. H.M. 148%- A Linde Teves en Stokv, 73%— A Ned. Wol Mij. 84—84% A Singkep Tin M. 85%86 A J. C. Japan Ln. 39%39%. A Rotterd. Lloyd 3838%,. A S. M. Nederland 37%38. A Amst. Thee C.M. 46% A Houth. Alberts 3737. C Union Pac. Rr. 80—t C Int. Nickel Cy. 29%29%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certifcaten-3 86%86%, O. Indië 34 1000-4 96—96%. Duitschl. '30 1000-5 22%-— 73. waarop hij voor 30 jaar als bestuurslid werd gekozen, is door den voorzitter hartelijk geluk gewenscht. Ir. C. J. Droogendijk, rijkslandbouw- consulent te Goes hield vervolgens een lezing over de tarwerassen in Zeeland. Spr. gaf ons een inzicht omtrent de verschillende tarwerassen van Neder- landschen, Zweedschen en Franschen oorsprong en behandelde de voor- en nadeelen daarvan. Naar aanleidng van de discussies hierover werd besloten bij de Z. L. M. bezwaren in te brengen tegen de taxatie der keuringscommissie, die de tarwe van Fransche rassen lager taxeert, dan die van de inlandsche en te verzoeken de reden daarvan te motiveeren. Alge meen wa« men van oordeel dat de af wijkende kleur der tarwe van Fransche rassen toch geen reden voor dit feit kan zijn. De voorzitter zeide daarna den inlei der voor zijn interessante lezing dank en hoopt hem nog meermalen te zien optreden. Daarna besprak de heer Phaff, amb tenaar van den plantenziektenkundigcn dienst, in het kort het dreigende ge vaar voor overbrengen v,an den Col^ radokever naar Nederland, welk insect in 1935 in üelgië optrad, op een punt niet verder dan 25 km ongeveer van onze grenzen. Een exemplaar van den volwassen kever en de larve, onder glas deed bij de aanwezigen de ronde. Spr. eindigde n,a te hebben aange spoord tot goed nazien der aardappel en aanverwante planten (Solaneeën) oij het vinden v.an een exemplaar dadelij' bij de autoriteiten aangifte te doen. Ook deze spreker oogstte den dank van den voorzitter. ZEEUWSCHE KORFBALBOND. Zomercompetitie. Aan de zomercompetitie van den Z. K. B. zullen de volgende clubs deelne men: Togo (Goes), S. S. S. (Colijnspla,at), Zeelandia (Hansweert), Volharding (Ier- seke), Seolto (Terneuzbn) en Rapide (Axel). De Walchersche vereenigingen zullen aan deze zomercompetitie, welke 11 April aanvangt, niet deelnemen, aange zien deze vereenigingen dezen zomer tal van propaganda-wedstrijden op Wal cheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen spelen. Men hoopt hierdoor meer vereenigingen in het leven te roepen Scheidsrechterscursus- De Z. K, B. organiseert de eerstvol gende weken een scheidsrechterscursus en wel te Goes en te Middelburg. De cursus, waarvan de lessen voor ieder gratis te volgen zijn, wordt gegeven door den heer Ledeboer uit Schiedam. Reeds heeft de Z. K. B. een tiental per sonen aangezocht de lessen op zijn kos ten te volgen. Voorts zal de Z. K. B, ook medewer ken aan het plan van den Z. V. B., om in Zeeland een bureau op te richten voor medische sportkeuring. Uit dit alles blijkt dus dat er nieuw, gezond leven in den Z. K. B. is geva ren, wat de korfbalsport ten goede zal komen. Tennis, De tenniswedstrijden voor den Davis Cup tusschen Monaco en Nederland zul len thans gehouden worden op 1, 2 en 3 Mei te Monte Carlo. Nieuw wereldzwemrecord. De bekende Apierikaansche zwem mer Medica heeft te Chicago het we reldrecord over den 1500 m vrije slag, dat op naam stond van den Zweed Arne Borg, met 0.4 sec. verbeterd. Medica deed over den 1500 m 19 min. 6,8 sec. Homologatie van het record zal echter afgewacht dienen te worden. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen aoor den Agent I. JOOSSE Engeland 1960-90 4 70%—70%-71%. A Koloniale Bnk, 52%53, A N.I. Hbk. 1000 114%—114. C Ned. H. M. 1000 126—125%, A Alg. Kunstz. U, 24%24. A v Berkels Pat. 39%39%. C Calvé-Delft 58%—59%-60 A C. Suiker Mpij, 117%118 A Ned. Ford A.M. 220%—220% A Philips Gem. B. afg„ 180%-178%-81 C Unilever 107109%-10%, C Am. Car Foundry 21%21%-% C Anaconda Cop. 21%21%-22% C Bethlehem St. 34%34%-35. C Kennec Copper 22%—21%-%. C Un, States Leather 5%5%. C U. States St. C. 40%—41%-40%. A Kon. Petr. Mpij. 247%—245%-48. C Contin. Oil Cy. 21%21%-%. C Philips Petr. Comp. 29%29%. C Shell Union O.C. 10%11-10%. C Tide Water Ass. Oil 11%11-%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5%. A Ned, Scheepv, U. 46%46. iA H.V. Amsterdam 237%—236%-37% De oorlog in Ooit-Atrikm. Er heerscht onzekerheid over de ge beurtenissen, die zich nabij het Asjan gi-meer hebben afgespeeld. Van Itali- aansche zijde houdt men vol, dat de troepen van den Negus hier zijn ver slagen. Van Abessijnsche zijde daaren tegen wordt met stelligheid bericht, dat de Italianen hier klop hebben gehad. Vermoedelijk moet men aannemen, dat aan beide zijden verliezen zijn geleden en de strijd tot dusver nog niet beslist is. Van het Zuidelijk front ontbreken al le berichten. En de besprekingen tusschen de'generale staven van Frank rijk, Engeland en België. Er is vandaag weinig belangrijk nieuws over de voorstellen van Hitier. De En- gelsche minister Eden heeft gister lang durige besprekingen met Von Ribben- trop gehad. De laatste stelde zich ver volgens enkele malen telefonisch met Berlijn in verbinding. Het schijnt, dat Von Ribbentrop tegenover Eden de be zorgdheid der Duitsche regeering heeft geuit over de op handen zijnde bespre kingen tusschen de generale staven van Frankrijk, Engeland en België. Zooals men zich zal herinneren, is een paar dagen na Hitler's coup de théatre tot deze besprekingen besloten. Engeland heeft zich hiervoor laten vinden, ten einde Frankrijk en België een gevoel van gerustheid te geven, nu het Locar- no-verdrag is opgezegd en het Rijnland werd bezet. Ze zullen echter slechts „technische" vraagstukken betreffen voor de periode dat alles op losse schroeven staat. Te Berlijn is men er uit den aard der zaak allesbehalve mee ingenomen. Het schijnt echter, dat Engeland niet bereid is ze op te schorten, zoolang de Duit sche regeering niet toezegt, voorloopig geen versterkingen in het Rijnland te zullen bouwen. Uit Londen wordt nog gemeld: In het Lagerhuis deelde Eden heden ochtend mede, dat de conferentie van de generale staven waartoe door de Lo- carnomogendheden werd besloten, te Londen zal worden gehouden. De re geeringen van Frankrijk en België heb ben hierin toegestemd een datum is nog niet vastgesteld. DE REIS VAN DE „HINDENBURG".. Volgens te Berlijn ontvangen berich ten heeft het luchtschip „Hindenburg" gisteravond te 20 uur een afstand afge legd van 3786 zeemijl. Vrijdagmorgen tegen 3 uur werd de equator gepasseerd, waarbij de doop der nieuwelingen heeft plaats gehad. Vanmorgen, iets over zessen vloog het luchtschip over het eiland Fernando Noronha, een paar honderd kilometer van de Zuid Afrikaansche kust. DE GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN. Mantsjoekwo dreigt. Uit Haninking wordt vernomen, dat de regeering van Mantsjoekwo gisteren een nota heeft gezonden aan de regee ring van Buiten-Mongolië, waarin wordt gewaarschuwd tegen de ernstige gevol gen, welke de grensincidenten, die zouden zijn ontstaan door provocaties van Mongolië, zouden kunnen hebben voor de betrekkigen tusschen beide lan den indien de regeering van Buiten- Mongolië er niet spoedig een einde aan maakt. EEN BIBLIOTHEEK TER HERINNERING AAN KONING ALBERT. De correspondent der Telg. te Brus sel meldt: Na den dood van koning Albert is al gemeen de wensch tot uiting gekomen, en ook koning Leopold stelt er veel prijs op, dat de nagedachtenis van den overleden koning zou worden geëerd, niet door het oprichten van tal Van A Java Cult. Mij. 129%—130%-32. A N.I Suiker U. 110%—112%-11 A Deli Batavia 187188-86. C Deli Mij. 1000 204%—208%-09%. A Senembah 197%199%-99. C Baltimore en Ohio 12%13. C Southern Pac. Cy. 2121%-%. A Southern Rlw, 10%40%-%, A Amst. Rubb. C. 126%—128%. A Deli-Bat. Rubb. 74%—74%. A Hessa Rubber 105%102%. A Serbadjadi S.R. 68%68%, Prolongatie 1%1%, WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN. 2 Apjril 3 April. Londen 7.29% 7.30% Berlijn 59.22% 59,-26 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.91% 24.92% Zwitserland 47.99 48.02 Kopenhagen 32.57% 32.62% New-York 1.47% 1.47% standbeelden, maar door het bouwen van één groot herdenkingsmonument. En dan werd gedacht aan het bouwen van een nationale bibliotheek. Koning Albert heeft destijds reeds zijn zorg aan een dergelijk plan besteed. Deze bibli otheek zou de Albertina worden ge-) noemd. Er werd een comité samenge steld onder voorzitterschap van oud minister M. Lippens, dat zich bezigge houden heeft met de verwezenlijkings mogelijkheden. Volgens de eerste ra mingen zou het bouwen der bibliotheek een 40 millioen "frs. kosten, en overwo gen wordt, deze som te leenen van de Belgische Spaarkas met de garantie van den Staat. De terugbetaling zou geschie den in ongeveer 60 annuïteiten, van elk 1.600.000 frs. Een van de belangrijkste vraagstuk ken is nog de plaats, waar het gebouw zal verrijzen. Men heeft gedacht aan den Botanischen Tuin en aan den Kunstberg. Dit laatste zou de slooping van verscheiden gebouwen noodig ma ken, doch deze afbraak wordt voor een deel reeds uitgevoerd voor de Noord- Zuidverbinding. Het meest aanlokkelijk en minst bezwarend wordt geacht het plan van den Botanischen Tuin. Vijf dooden bij een scheepsongeluk» Tusschen Mariënburch en Gilge, in Oost-Pruisen is een ernstige aanvaring voorgekomen tusschen een stoomboot en een motorvaartuig, dat onmiddellijk zonk. Hoewel het meerendeel der opva renden gered kon worden, zijn vijf men- schen om het leven gekomen. EEN VLAGINCIDENT, Dezer dagen heeft zich op de Elbe bij Litomerici een vlagincident voorgedaan. De Tsjechische gendarmerie heeft den kapitein van een Duitsch schip, dat de hakenkruisvlag voerde, bevel gegeven deze vlag te strijken. Aan het bevel werd gehoor gegevenDe Duitsche le gatie te Praag heeft thans bij de Tsje chische regeering geprotesteerd. HET MISNOEGEN OVER DR. ECKENER. Minister Goebbels heeft de pers be vel gegeven de naam Eckener niet te vermelden en ook geen portret te pu- bliceeren. Dr. Eckener, hoewel een loyaal Duit- scher, heeft zich steeds verzet tegen po gingen om hem te betrekken in den po- litieken strijd en aan een lunch, welke kort geleden te Friedrichshafen aan de vertegenwoordigers van de pers werd aangeboden, hief hij zijn glas op, zeg gend „Heil Duitschland!" Het schijnt, dat dr. Eckener verschil lende schermutselingen heeft gehad met extremistische nationaal-socialisten. HET BRITSCHE VOLK DRINKT MEER BIER DAN MELK. De „United Kingdom Alliance" heeft rapport uitgebracht over het verbruik van alcoholica in het jaar 1935. Volgens de beschikbare gegevens is in dat jaar een bedrag van 237,732,000 uitgegeven aan wijn, bier en sterken drank, het geen 8,703,000 meer is dan in het voor gaande jaar. De staat ontving bijna 98 millioen pond sterling aan door de ge bruikers betaalde belasting en ruim 4 millioen pond aan van den handel ge heven rechten. Aan bier werd bijna 150 millioen uit gegeven, aan sterken drank 62 millioen, aan wijn bijna 22 millioen pond sterling. Er is juist iets meer bier dan melk geconsumeerd. De winst der brouwerijen ,die in 1932/33 16 millioen pond bedroeg, is voor het jaar 1934/35 gestegen tot 23 millioen. DE KERKSTRIJD. Een groep Roomsch Katholieken uit Cindad Carmen in den staat Campeche heeft een verzoekschrift doen toekomen aan president Cardenas, waarin zij hem vragen, zijn invloed te willen aanwenden om van de autoriteiten te verkrijgen, dat de wet volgens welke geestelijken hun ambt slechts mogen uitoefenen indien zij gehuwd zijn, wordt herroepen. - Tabak -Obl.markt Philips Koninkl. - Markt OU* - Suiker - Amerika Unilever Rubber (Wettig gaaeponeerd.) Telefoon 26600 Kamers met ontbijt vanaf f4. Eigen Garage in het Hotel. 1 Voor Gasten gratis autostalling, (Ingez. MedJ Vijf dooden bij relletjes. Naar aan leiding van het Mohammedaansche feest ter herdenking van den dood van Ali, den schoonzoon van Mohammed en stichter van de leer van Sjia, is hef in de Sjiitische dorpen ten Zuiden van den Li banon tot ernstige botsingen gekomen, waarbij 5 personen zijn gedood en vele» gewond. LUCHTKETEL ONTPLOFT Jongen ernstig gewond. Gistermiddag is in de Garage van den heer Versloot aan de Noordzijde te B o- degraven een luchtketel met een luide knal uiteengesprongen. De ketel had een druk van 10 atm en behoorde zich automatisch uit te' scha kelen, wanneer dit maximum was be reikt, Tijdens het laden ontplofte de ke tel echter met gevolg' dat de zware stuk ken ijzer door de garage vlogen. De rui ten en een gedeelte van het dak werden, vernield. Een monteur en diens zoontje kwamen er goed af ofschoon ze tegen den grond werden geslingerd. Een toevallig" er bij- zijnde jongen de 16-jarige Wemtveen kreeg een stuk van den ketel tegen het rchter been, waardoor dit vrijwel geheel werd verbrijzeld. De inspecteur van den veiligheidsdienst te den Haag heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van het ongeval, evenwel tot dusver nog zonder resultaat, INBRAAK IN SCHOOL. Donder dagmorgen ontdekte men dat ingebro ken was in de Openbare Lag'ere School in de buurtschap 't Kalf te Zaandam. Door verbreking van de kasten maakten de dieven zich meester van het spaar geld der schooljeugd bestemd voor het zomeruitstapje. MARECHAUSSéE IN DE VAART GEREDEN. Gistermiddag trof de landbouwer Bente te Dedemsvaar t een man doornat en ernstig bloedend aan het hoofd gewond, nabij zijn woning aan. Hij waarschuwde terstond een dok ter en de politie. Bij een daarop inge steld onderzoek bleek, dat men hier te doen had met den 24-jarigen Venema, maréchaussée te Apeldoorn, die per motor te Schoonebeek een bezoek aan zijn ouders had gebracht en op den te rugweg in den bocht van den weg was geslagen en in de Dedemsvaart gereden. De man had nog kans gezien tegen den wal op te klauteren, maar toen kon hij niet verder. Met een ernstige hersen schudding en een schedelbasisfractuur is hij bij Bente ondergebracht. AUTO TEGEN EEN BOOM GE BOTST. Gisteravond heeft op de Wierdensche straat nabij het café de „Mosterdpot" te Almelo" een auto-ongeval plaats gehad. De heer P, Molijn, adjunct-directeur bij de Incag- sobank te Almelo, reed in zijn auto, waarin zijn echtgenoote en de heer C. Witkop, loco-secretaris der gemeente Almelo en diens echtgenoote gezeten waren van Wierden naar Almelo. Bij genoemd café zag de heer M., die chauffeurde, een wagen opduiken en om een aanrijding te voorkomen rem de de heer Molijn, waardoor hii slipte op den gladden weg en tegen een boom reed. De inzittenden waren ernstig ge wond. Met een motorzijspan der politie en een taxi werden zij naar dr. Westen berg in Almelo gebracht. De heer Wit kop bleek een gescheurd bekken en zijn echtgenoote een of meer gebroken- ribben te hebben opgeloopen. spra hij vrag oveil Gel die, fami] bela welil MidJ

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2