GOESCHE COURANT^ D'TË inde pijp BINNENLAND. ZEELAND. Burgemeester Fabius geïnstalleerd. MAAR.... DOÜWE EGBERTS RECHTSZAKEN. WEER EN WIND. NUMMER 80. TWEE BLADEN. VRIJDAG 3 APRIL 1936. EERSTE BLAD 179e JAARGANG. MIDDELBURG. SOES» VLISSINGEN. "DUIKTR o* Oostkapelle viert feest. De Installatie. £ch"fe T-riescloe -Heeren-^aai -10 -15 - 90 - 95 c-h per 7aons ZUID-BEVELAND, NOORD-BEVELAND. Diefstal van benzine te Wemeldinge. Draagt een „FALC0N"-MANTEL MIDDELBURGSCHE (OU BAKT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.SO per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbritt. „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. ntaf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cor- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE BEZWAREN DER TWEEDE KAMER TEGEN DE REISBELASTING. Omtrent de in de afdeelingen der Tweede Kamer n/iar voren gebrachte ernstige bezwaren tegen de reisbelas- ting verneemt het „D. v. Zeeland" nog, dat de leden dezer Kamer een be lasting op luxe reizen in het algemeen wenschen te accepteeren. Evenwel stond men vrij algemeen afwijzend te genover belasting op buitenlandsche rei zen voor zakelijke doeleinden en grens verkeer. De controle op een en ander is schier onmogelijk, waarom de reis- bel.asting onuitvoerbaar werd geacht. Naar het schijnt zouden de leden der Tweede Kamer er in plaats van een reisbelastisig algemeen meer voor ge voelen om de kosten te verhoogen, die rusten op paspoorten en bewijzen van Nederlanderschap. (Dagbl, v. N. B.). HET INDIENSTHOUDEN VAN DE LICHTING 1935. De minister vraagt den burge meesters; inlichtingen over het eventueele kostwinnerschap van de in dienst gehouden dienst plichtigen, o.a. in verband met de verrichting van landarbeid. De minister van defensie heeft op 30 Maart aan de burgemeesters een cir culaire gericht, betreffende het in wer- kelijken dienst houden van sommige groepen dienstplichtigen na het einde van den eersten oefeningstijd. Dit brengt o.a. met zich, aldus het schrijven, dat diegenen hunner, te wier aanzien zich thans omstandigheden voordoen, die anders termen zouden opleveren voor vrijstelling wegens kost winnerschap of persoonlijke onmisbaar heid, geen recht op zoodanige vrijstel ling aan art. 14 of art. 15 der Dienst plichtwet kunnen ontleenen. Daarente gen is het niet uitgesloten, dat de ver wanten van dergelijke dienstplichtigen voor het genot van kostwinnersvergoe ding in aanmerking kunnen komen. Dit kan o.a. het geval zijn, indien de dienst plichtige voor zijn ouders landar beid zou moeten verrichten, waarin zij niet ,anders kunnen voorzien dan door het tijdelijk in dienst nemen van een werkkracht, en hun de middelen ontbreken om zulk een werkkracht te bekostigen, In de staten van inlichtingen betref fende dergelijke gevallen zal ik gaarne duidelijk vermeld zien en toegelicht: dat er een tijdelijke vervanger van den afwezigen dienstplichtige noodig is; dus ook waarom de overige gezins leden niet in st,aat zijn, diens werk zaamheden te verrichten; met ingang van welk tijdstip en voor hoelang een vervanger noodig is; hoeveel de vervan ger zal moeten verdienen met of zon der kost en inwoning; welke werkzaam heden deze zal moeten verrichten; wel ke oppervlakte de grond beslaat, dien hij zal moeten bewerken. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE VOLKSGEZONDHEID. De benoeming van mr, C. v. d- Berg, chef van de afd. onderwijs der gemeente den Haag, te wach ten. Tot directeur-generaal, hoofd van de afdeeling volksgezondheid aan het de partement van sociale z,aken, zal wor den benoemd dr. C. v. d. Berg, referen daris, chef van de afdeeling onderwijs van de gemeente Den Haag. De bedoeling is, dat onder het di rectoraat-generaal de zaken van de volksgezondheid zullen vallen, met uit zondering van de volkshuisvesting, wel ke aan een afzonderlijke afdeeling on der leiding van mr, P, A. v. d. Drift, administrateur, zal worden toever trouwd. D» VRIJZ.-DEM. BOND EN DE ONTWAPENING. Amsterdam en Utrecht tegen het voorstel van het hoofdbe stuur. De Woensdagavond gehouden leden vergadering van de afdeeling Amster dam van den Vrijzinnig-Democratischen Bond heeft met groote meerderheid van stemmen besloten het voorstel van het hoofdbestuur te verwerpen en de nationale ontwapening te handhaven. Naar het A. N. P. verneemt, heeft Utrecht een soortgelijke beslissing ge nomen. BESCHERMING VAN VOGELS. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp betreffende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels. Hieraan wordt het volgende ontleend: Sommige leden konden zich niet ver eenigen met de strekking van dit ont werp, dat er op gericht is het verleenen van vergunningen voor het dooden van „schadelijke" vogels aan de burgemees ters te onttrekken. De behoefte aan een vergunning doet zich niet zelden plot seling voor,. Volgens de geldende wet kan hierin onmiddellijk door den bur- meester worden voorzien, te vreezen is echter, dat de nieuwe regeling trager zal werken, Vele andere leden juichten de strek king van dit ontwerp toe. H.i. is bij ver reweg de meeste vogelsoorten het nut, dat zij afwerpen grooter dan de schade, die zij veroorzaken. Deze leden meen den met den minister, dat herhaaldelijk op te lichtvaardige wijze vergunningen zijn afgegeven. Van grooter belang nog dan de voorge stelde wijziging van 't verleenen der ver gunningen achtten sommige leden arti kel 2, dat de behoefte aan vergunningen minder zal doen worden en de over heidsadministratie in dezelfde mate zal ontlasten, Bevordering van den boschbouw, waaronder begrepen kreupelhout is een aangewezen middel ter bescherming van den vogelstand. Volgens verscheidene dezer leden zal dit ontwerp, eenmaal wet geworden, Nederland, voor wat de vogelbescherming betreft, aan de spits brengen. Andere leden meenden evenwel, dat hetontwerp nog veel wenschen onver vuld laat. Bij artikel 12 achtten vele leden be korting van den raaptijd van Kievits eieren met slechts vier dagen voldoen de. Zij wezen er op, dat zelfs het derde legsel van kieviten kan worden ver stoord, indien het rapen in de tweede helft van April toegestaan blijft. Andere leden merkten op, dat het rapen van kievitseieren voor velen een bijverdien ste is die ten deele zou wegvallen in dien de raaptijd nog verder zou worden bekort. Bij artikel 20 betreurden sommige le den dat de minister de vangst van kooi- vogels, gewoonlijk zangvogels, meent te moeten handhaven.'Zij achtten het niet geoorloofd, een wilden vogel tot le venslange opsluiting in een kooi te ver- oordeelen. Bovendien maakt de ook in ons land bloeiende kanarieteelt de vangst van in het wild levende zangvo gels volstrekt overbodig. Indien de kooi- vogelvangst zou zijn verboden, zou daardoor aan het gebruik en de gruwe lijke mishandeling van lokvogels paal en perk zijn gesteld. Ook stelde het deze leden teleur, dat de minister het vangen voor de jacht niet onmogelijk maakt. De praktijk is deze, dat zeldzame roofvo gels in ons land gevangen worden voor jachtliefhebbers in het buitenland. Wegens het bekleeden van een geestelijk ambt is Christiaan Albert Leijder Havenstroom1, van de lichting 1933, voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend. Bekroond Paaschvee. Op de Paaschveetentoonstellingen te 's HertogenboschApeldoorn en Am sterdam, behaalde de collectie eigen ge mest slachtvee van de Firma G. Blok- poel en Zonen, alhier, de navolgende prijzen: Kampioen Wisselbeker, 5 eerste prij zen 2 tweede prijzen, 4 derde prijzen en een eervolle vermelding' en tevens ook provinciaal kampioenschap. Hedenmorgen is aan de Keersluis alhier een meisje dat al fietsende, on voorzichtig den weg overstak, door de electrische tram aangereden. Zij be kwam een lichte hersenschudding en is per auto naar haar woning vervoerd. Tot zwemmeester aan de Bad- en zweminrichting te Terneuzen is be noemd de heer J. Auer alhier. Al het onrecht en lijden der we reld vindt zijn oorzaak hierin, dat er varingen niet kunnen worden overge dragen op anderen. J. Wasserman. VLl^EGETt 00STKAPELLE. Zoo was dan heden de dag aangebroken, waarop de nieuwe burgemeester en secretaris, de heer K. Fabius zijn intrede in de gemeente zou doen om de ledige plaats, ontstaan door het aftreden van jhr, W. Z. van Teijlin- gen in te nemen. Een comité bestaande uit de heeren L J. J. Geldof, voorzitter, A. de Visser, secretaris; dr. C. van der Harst, P, Cor- nelisse, D. F. P. Hoegen, H. van Cruijnin- g'en, J. Goeman, G Wondergem en J. de Voogt had voor een afwisselend feest programma zorg gedragen en reeds om 8 uur was er een reveille, die de lang slapers er aan herinnerde, dat het feest was in de gemeente. Van 9 tot half tien liet het plaatselijk fanfare-corps „Crescendo" koraalmuziek op den toren hooren. Een groot aantal leden van de eere- wacht te paard verzamelde zich tegen half tien onder commando van den heer D. F. P. Hoegen op het terrein van den heer H. de Kam, Na keuring van de ver sieringen en beoordeeling daarvan, maakte de eerewacht een tocht door het dorp, dat met zijn vele vlaggen, gevel versieringen en keurige winkeluitstallin gen, een feestelijken indruk maakte. Na het slaanvan het middaguur, na derde de tijd voor het eigenlijke feit van den dag' de blijde inkomste van den bur gemeester jen zijn echtgenoote. De eere wacht begaf zich naar de grens der ge meente, waar te kwart voor twee het paar arriveerde, en waar de heer Hoe gen, de commandant der eerewacht, bei den met de in het tweede blad opgeno men rede het welkom toeriep, waarvoor de heer Fabius vriendelijk dank zegde. Vooraf gegaan en gevolgd door leden van de eerewacht ging het nu den Noordweg langs naar de kom der ge meente. Bij het begin der kom had op nieuw een ontvangst plaats. Hier waren het de schoolkinderen, die onder leiding van den heer A. Schout den heer en me vrouw Fabius een zanghulde brachten De heer Geldof sprak hier den burge meester en mevrouw toe; welke rede ook in het tweede blad is opgenomen. Door de dorpstraat g'ing het vervolgens naar het Gemeentehuis, waar de eere wacht inrukte en waar de beide zang- vereenigingen onder directie van den hr A. W Lous zich deden hooren. De eerewacht bestond uit 100 ruiters. Zoowel bij de ontvangst aan de grens der gemeente, als in de kom werd veel belangstelling van de zijde v.an het pu bliek getoond. In de raadzaal waren behalve alle raadsleden ook tegenwoordig, genoodig- den voor zoover het in de beperkte ruimte mogelijk was. Onder hen bevon den zich verschillende personen uit de vorige standplaats van den heer Fabius, Eemnes. Toen de heer en mevrouw Fabius de voor hen bestemde plaatsen hadden in genomen, kon de buitengewone verga dering van den Raad plaats hebben. De door den waarnemenden burge meester, wethouder Maljaars en den burgemeester gesproken woorden treft men weer in het tweede blad aan. Hiermede was het officieele gedeelte op het Raadhuis afgeloopen en was er voor de aanwezigen gelegenheid den burgemeester en zijn echtgenoote te complimenteeren. Op deze receptie ko men wij in het volgend nummer nader terug: Voorloopig zij alleen nog gemeld, dat de heer Fabius o.a. werd toegesproken door den heer J. M. van Dijk, lid van den Raad van Eemnes. Tijdens de rit van de grens der ge meente naar het gemeentehuis, werd de torenklok geluid. Terwijl de installatie plaats had, wer den buiten de feestelijkheden voortgezet met kinderspelen, ringrijderij te paard, volksspelen enz. F 26 (Ingez. Med.) KAPELLE. De vereeniging liefdadig heid naar vermogen te Kapelle kwam Woensdagavond onder voorzitterschap van dr. J. D. Schmidt in algemeene le denvergadering bijeen in het lokaal „Obadja" De erven wijlen mej. Jaca. van Weele hebben aan de leden van Liefd. naar Vermogen een nieuw ledikant met toebehooren geschonken. Uit het jaarverslag van den Secr. bleek dat de vereeniging met 5 leden is verminderd en nu 298 telt. Door 43 le den werden gebruik gemaakt van 150 artikelen. Aan alle aanvragen kon vol daan worden Over 1935 was ontvangen in totaal 245, uitgegeven f 279 aldus een na- deelig saldo »van 34 met het goed slot van vorige dienstjaren is het totaal be zit 321. Aan zieken en herstellenden werden uitgereikt 276 liter melk, aan verplegingsmateriaal werd uitgegeven 75. Besloten werd om de bijdrage voor de vereeniging wijkverpleging voor 1936 vast te stellen op 50. WISSENKERKE. De heer A. G. Kruit hof v,an Souburg heeft hier gisteravond een aantal films, w.o. enkele Zeeuw- sche, vertoond. Zes maanden geëischt. Voor de Middelburgsche rechtbank stond heden o.a. terecht J. D., 29 jaar, kanaalkoopman te Wemeldinge, gede tineerd, wien ten laste werd gelegd dat hij in den nacht van 25 op 26 Januari te Wemeldinge tezamen en in vereeniging met anderen heeft weggenomen 1600 li ter benzine, subsidiair werd hem telaste gelegd dat hij ongeveer 1600 1. benzine, die door misdrijf waren verkregen, heeft gekocht, of geruild of als geschenk heeft aangenomen. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Kuipers, de verdediger, achtte het ten laste gelegde niet bewezen, en eischte vrijspraak. C. D., 25 jaar, kanaalventer, Ter Neu zen, gedetineerd, werd een zelfde mis drijf ten laste gelegd; subsidiair werd hem ten laste gelegd heling, of hulp bij het vervoer van de gestolen hoeveelheid benzine, Eisch: eveneens 6 maanden. Mr. Kuipers pleitte wederom vrij spraak. De rechtbank gelastte op verzoek van den Officier de invrijheidstelling van C. D.; waarna mr. Kuipers de invrijheid stelling van J. D. verzocht hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Middelburg, 3-IV-'36. Donderdag hoog ste luchttemperatuur 12 °C (54 °F); laagste 6 °C (43 °F). Heden 9 h: 6.5 °C; 12 h: 9 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laag ste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Eura- peesche waarnemingsgebied: 769.2 mm te Larwick; laagste 737.3 mm te Vardö. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, kans op nacht vorst, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 31; onder: 18 h 36. Lichl a: 19 h 06. Maan op: 15 h 21; onder 'h 58. V.M.: 6 April. Hoog- en Vr. Za. Z». Hoog- Vr. Za. Zo. 3 4 5 en 3 4 5 Laagwater te April. Hoogwater. 11.49 0.04 12.31 0.39 13.03 Laagwater te April. Hoogwater. 0.58 13.27 1.50 14.13 2.29 14.50 Vlissingen, Laagwater. 5.46 18.04 6.31 18.42 7.08 19.14 Wemeldinge. Laagwater. 6 42 19.13 7.29 19.54 8.07 20.23 DAMES! HOOFTMAN Jr. - Vlasmarkt M'burg HEEFT DE NIEUWSTE, (Ingez. Med.) Bedriegelijke bankbreuk. Zes maanden geëischt. Verder stond terecht: A. S., 55 jaar, caféhouder en winkelier te Clinge, wien ten laste werd gelegd dat hij, terwijl hij in staat van faillissement verkeerde, (op 10 Febr. 1.1. was hij failliet verklaard) eenigé zijner schuldeischers heeft be- veroordeeld door hun een geldsbedrag van 450 uit te betalen, welk geld hij sinds 8 Febr. 1.1. in zijn bezit had, en dat hij dus aan zijn boedel heeft onttrokken, in plaats van het af te dragen aan zijn curator mr. P. C. Adriaanse. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Vonnissen, In de zitting der arrondissements Rechtbank te Middelburg werden heden de volgende vonnissen uitgesproken: Ontucht: M. J. S., 36 jaar, landbou wersknecht, te Aardenburg, gedetineerd 4 maanden gevangenisstraf; Overtreding van de Zuivelwet: A. v. K„ 18 jaar, slager te Ter Neuzen, von nis van den kantonrechter bevestigd, behalve de straf 100 of 20 d„ hecht, en verbeurdverklaring van het vet; Idem H. J. C„ 50 jaar, slager, wonende te Sluiskil: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter 10 of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het vet; Verduistering: C. V., 21 jaar, haven meester te Serooskerke, (Schouwen): 3 maanden gevangenisstraf; Heling: J. J. S., 25 jaar, monteur,' te Middelburg: 3 maanden gevangenisstraf; Dielstal: G. J. B., 42 jaar, schipper, te Rotterdam: bekrachtiging van het ver stek-vonnis 3 maanden gevangenisstraf. Valschheid in geschrift: J. L-, 36 jaar, fabrikant te Clinge: bekrachtiging van het verstek-vonnis 2 maanden gevange nisstraf. EEN PRINCIPIEELE ZAAK, Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den wachtmeester W. M. v, W. van het 6de regt. veldartillerie die voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch had terecht gestaan ter zake, dat hij op 28 Aug. 1935 te Rijnsburg als geleider van een colonne wielrijdende militairen op zettelijk de door een assistent der be lastingen en een gemeente veldwachter voorgenomen controle van de naleving der rijwielbelastingwet heeft belemmerd en verijdeld door aan de onder zijn lei ding zich bevindende militairen, die op een stopteeken van den gemeenteveld wachter van hun rijwielen waren ge stapt het bevel tot doorrijden te geven.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1