DE PAGODE KRONIEK van den DAG. ZEELAND. SPORT, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESOIE COURANT) VAN WOENSDAG 1 APRIL 1936. No. 78. MIDBELBIRB. 60ES. WALCKEREN. Bo- bol- wit, llen, de Internationaal protest tegen Nederland's Reisbelasting- plannen. Van de Alliance Internationale de Tourisme. Onderteekend door haar secretaris generaal, den heer Duchaine, heeft de Alliance Internationale de Tourisme een uitvoerige nota met bezwaren tegen de Nederlandsche reisbelastingplannen aan onzen minister van financiën doen toe komen. In deze nota wordt gesproken van „een buitengewoon ernstige maatregel, welke het toeristenverkeer tusschen Ne derland en de andere landen ten zeerste zal belemmeren". De A. I. T., alle vereenigingen en of- ficieele instellingen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer omvattende zoo vervolgt de nota is de aange wezen woordvoerster om de bezwaren van alle toeristen-landen hiertegen bij de Nederlandsche regeering in het licht te stellen. Het heffen van een belasting van den Nederlander, bij het overschrijden van de grenzen van zijn vaderland, wanneer hij zich als toerist naar het buitenland wil begeven, is een maatregel die ten doel moet hebben uw landgenooten op te wekken, elk vleugje van foeristieken aandrift te onderdrukken, het wil zeggen de Nederlanders binnen de eigen gren zen te dwingen, het beteekent ze verre te houden van elk contact met andere landen, zelfs de buurstaten, het is ze vervreemden van de cultuur, de bescha ving en de ontwikkeling der ideeën in het buitenland. De nota wijst er dan op, hoe het inter nationale toerisme in alle landen ter wereld een industrie van belang wordt of is; wat zouden Zwitserland, Oosten rijk, Italië moeten beginnen zonder toe risme? Van economisch standpunt bezien is 't toeristenverkeer tusschen België en Ne derland een even dringende noodzake lijkheid als de uitwisseling van land bouwproducten en staal en ijzerwaren tusschen deze landen. Verder dient er gewezen te worden op de zeer belang rijke mate, waarin bepaalde Nederland sche streken van het zoo goed als uit sluitend uit België komende vreemde lingenverkeer voordeel trekken de nota noemt hier als voorbeeld het eilanc Walcheren en verder Maastricht wat zou er van Nederland's schitterende Rijksmuseum, van de Haagsche musea terecht komen zonder het bezoek der buitenlanders? En de wonderbaarlijke tulpenvelden, hoezeer zeker ook beminc en bezocht door de Nederlanders zelve komen er ook niet massa's bezoekers van beneden den Moerdijk? Hoe laat het zich dan denken, dat de Nederlandsche regeering 's lands poor ten zou willen sluiten op het oogenblik, waarop Uw staatsburgers aldus de A. I. T. zich naar den vreemde willen begeven, naar België, Luxemburg, Frank rijk, Engeland, Zwitserland; wat zou de terugslag kunnen worden, indien de na buurstaten van Nederland, op hun beurt, tegenmaatregelen gingen nemen? De Alliance Internationale de Touris- me heeft, bij monde van haar secretaris generaal, te Genève, in de Volkenbonds sub-commissie der deskundigen op het gebied van 't vreemdelingenverkeer, met kracht het denkbeeld van retorsiemaat regelen bestreden. Deze bereiken meest al hun doel niet. Zij raken als regel niet het land dat men ermee beoogt te tref fen, maar volmaakt onschuldige landen Bovendien zaaien zij op het gebied der internationale betrekkingen ideeën uit, die volstrekt tegenovergesteld zijn aan 't ware pacifisme hetwelk gevolg is van het internationale toerisme. Indien de staathuishoudkundige toe stand van bepaalde landen, zooals bijv. Duitschland, al van dien aard moge zijn, dat men den toerist slechts kan toestaan Door MARJORIE BOWEN. 23). Zij zeide dit ondanks zichzelf, want haar verstand was boven haar onwilli ge fantasie uitgekomen en had haar getoond de mogelijke guurheid van be rooide jaren voor den boeg jaren wanneer zij oud zou zijn en hij nog jong, jaren wanneer hij vriendelijk zou zijn, omdat zij eens een vrouw was geweest, jaren wanneer zij niets zou hebben om hem mee te verlokken, niets om hem aan zich te verbinden. Zij vertelde zichzelf wanhopig, heftig, dat zelfs al duurde haar geluk met hem een jaar, zes maanden, dat zij dan te vreden zou zijn. Natuurlijk meende zij dit niet; w,at zij bedoelde was, dat zij eerder wilde dat hij haar voor den korsten tijdsduur liefhad dan in het geheel niet. Per slot kon zij, hoe spoedig het ook voorbij was, hier terugkomen en op her inneringen leven, evenals zij zoo lang op hoop had geleefd en er was al tijd de heerlijke kans, dat hij haar zou liefhebben tot het einde toe. Waarom is u zoo lang stil? Wiaar- aan denkt u? vroeg hij. Aan de Pagode, ontweek zij snel. Het moet een „tête champêtre" wor den en Magnus Farryner heeft be loofd ons een geschiedenis te vertellen' een zeer bescheiden bedrag te expor teeren, het wil der A. I. T. voorkomen dat voor een zoodanige maatregel in Ne derland toch nog geen reden zal bestaan. Het is bedroevend zoo vervolgt de nota dat op het oogenblik, waarop Je moreele slagboomen de verschillende landen reeds zoozeer scheiden, op het oogenblik waarop alle lieden die van goeden wille zijn uit alle macht arbeiden voor het brengen van toenadering tus schen zooveel verschillende volkeren, dit pogen te zien weerstreefd of te niet gedaan door maatregelen als de thans door de Nederlandsche regeering ont- worpene. Tegenover zoodanig uitvoerverbod („interdiction") van eenig land zal on middellijk, aan dezelfde grens, een an der uitvoerverbod komen te staan van alle gezaghebbende toeristieke instan ties van het bedreigde land. Dit is dia metraal tegenovergesteld aan het door de deskundigencommissie van den Vol kenbond aangenomen stelsel! En indien de Nederlandsche regeering het al vol strekt geboden mocht achten, den Ne derlander die zich op eenigerlei wijze naar Duitschland begeeft te belasten, waarom moet deze beperkende maatre gel dan uitgestrekt worden tot hen, die naar België, Frankrijk of Groot-Britan- nië gaan, in welke landen ten opzichte van Nederland toch geen enkele beper kende bepaling geldt? Waarom dan niet bij het weer betre den van Nederlandsch grondgebied van den Nederlander een speciale belasting geheven, indien hij zich begaf naar het land, hetwelk den uitvoer van deviezen verbiedt? Dit zou toch uit het paspoort eventueel- gemakkelijk te constateeren zijn? De Alliance Internationale de Touris me zoo besluit de nota stelt haar vertrouwen in den practischen geest, de rechtvaardigheid en de vredelievend heid welke de Nederlandsche regeering steeds gekenmerkt hebben; zij verzoekt derhalve onze regeering de voorgaande overwegingen te toetsen en de ramp spoedige gevolgen van dit wetsontwerp van het internationale vreemdelingen verkeer af te wenden." Venten zonder vergunning. De politie hield een vrouw aan, die veroordeeld was wegens het venten zonder vergunning. Zij betaalde de boe te en kon toen weer haar g,ang gaan. Overtreding Arbeidswet. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen J. L. wegens overtreding der Arbeidswet. Giften Crisisfonds. Bij ons kantoor te Middelburg is ontvangen: Maandelijksche bijdrage Personeel N.V. A. Kreijmborg" Co. f 2,25. AMBACHTSSCHOOL. Uitreiking diploma's avondcur sussen. De uitreiking der diploma's ,aan de avondcursisten ging ditmaal ook met eenige plechtigheid gepaard. De secretaris van het bestuur, mr. Hugenholtz, die de bijeenkomst met de leerlingen, ouders, en personeel, open de, betuigde allereerst zijn dank aan den afgetreden leeraar Crucq voor de vele jaren die hij voor de Ambachts school werkzaam was. Verder wees spr. er op, dat de 3-jarige cursus van de dagschool veranderd moet worden in 'n 2-jarige, wat ook van invloed zal zijn op de avondschool. Op de avondschool zijn leerlingen, die de 3-jaarlijksche dag cursus reeds volgden. Zij ondervonden een ware geschiedenis van Chante- loup. Timothy Carless was stil; hij sloeg het snelle bewegen gade van het water langs de watervallen neer, glippende van urn tot urn met snelle afwisseling van licht en schaduw, doorschoten van zonneschijn en van duisternis. M,adame de Bellegarde voelde dat hij was afgestooten, misschien geraakt door haar weigering hem het spreken toe te staan; zijn vroolijk en ernstig wezen drukte teleurstelling uit; hij scheen zelfs ontgoocheld in dit oogenblik van be goocheling. Zij verwonderde zich over hem; over zijn buitengewone aantrekkelijkheid, over zijn voorkomen van zoo kieskeurig te zijn opgebracht, hij, wiens familie en wiens opvoeding gëengzinS bijzonder waren, dat hij, die jonge Engelschman, zoo Fransch was als een gestalte van Laucret, als een portret van Lagillière,! over zijn sierlijkheid en goed humeur over het hoogste wonder dat hij haar liefhad, w,ant naast hem voelde zij zich zelf niets waard, wat ook. Zij zeide: Denk niet, dat ik je hier bracht voor niets. Of om een gril. Het is een kwestie van wachten, dat is alles. Zij durfde niet duidelijker spreken, want zij wist dat hij slechts een voor wendsel noodig had om zichzelf open lijk te verklaren tot wat hij reeds hei melijk was haar geliefde en haar w,at zij, na den 3-jaarlijkschen cursus nog te kort kwamen, en dit tekort zal nu nog grooter worden. Daarom zullen in de toekomst de leerlingen van de dag school zeker de avondcursus moeten volgen, wat de eenige manier is om zich zoo goed mogelijk te bekwamen. In verband hiermede deelde spr. mede, dat in de toekomst ook practische cur sussen aan de avondschool gegeven zul len worden. De directeur, de hr Buthfer, hierna 't woord verkrijgende, merkte op, dat de avondschool bestaat uit 5 halfjaarlijk- sche cursussen. Leerlingen, die hier 'n diploma van hebben, kunnen, evenals de gediplomeerde dagcursisten, geplaatst worden in een twee-halfjaarlijksche ver volgcursus. Bovendien is aan de avond school een drie-halfjaarlijksche schil dercursus verbonden. Gediplomeerden van de dagschool kunnen daarbij in de 2e klasse geplaatst worden. Ook deze schildercursus kan men nog twee jaar voortzetten. Bovendien geeft de school nog een cursus voor volwassenen. Spr. wees er voorts op, dat de „al- gemeene" eerste klasse plaats biedt niet alleen voor bepaalde vaklieden maar voor ieder die zich verder in zijn vak bekwamen wil. En dat dit voor alles, die in de praktijk zijn hard noo dig is, ondervindt men wel, en ligt ze ker ook aan het feit. dat de patroons zich tegenwoordig niet meer als vroe ger aan hun leerlingen wijden kunnen Spr. gewaagde verder met waardee- rig over de hoofden der scholen in den omtrek, die steeds hun best doen om voor de leerlingen der Ambachtsschool een plaats te vinden. In 't bijzonder noemde spr. hier de hr L. de Graaf, schoolhoofd te 's-Heer Arendskerke wiens krachtig werken in dit opzicht navolging verdient. De hr Buthfer ging nu tot het uitrei ken der diploma's en prijzen over gisteren reeds vermeld waarna de voorzitter de gediplomeerden en bevor derden complimenteerde. De hr Hugenholtz dankte verder di recteur en leeraren voor hun werk zaamheden, en daarbij in het bijzonder den administrateur de hr Stok, die de school op 1 Juli a.s., wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leef tijd, vaarwel zal zeggen. UITVOERING O. K. K. Een mooie feestavond, De Chr. Gymnastiekvereeniging O. K K., gaf Dinsdagavond, ter herdenking van het 30-jarig bestaan, een uitvoering in de Prins van Oranje. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: burgemeester Van Dusseldorp en zijn echtgenoote, wethouder Van Melle, de predikanten Homburg en Steinz, vertegenwoordigers van de zus- tervereeniginen „Volharding" te Goes en C.K.W.O., te Vlissingen, en den hr. Maartense, die precies 30 jaar geleden de eerste voorzitter van O.K.K. werd. De w.n. voorzitter van O.K.K.de hr Landman, opende den avond met een woord van welkom, speciaal gericht tot de hierboven genoemden. Spr spoorde voorts de aanwezigen aan O.K. K. te steunen, door zelf lid te worden, of hun kinderen op te geven. Verder dankte hij o.a. de directeuren van O.K K., de hrn. K. Kooy en J. H. Bakker en besloot met een opwekend woord voor de toekomst. Het programma opende met een vrije oefening voor de meisjes en een stok- oefening voor de jongens van 12 tot 14 jaar. De stof was niet al te zwaar, doch de afwerking was van goede kwaliteit. Ook de dames, die hierna optraden, voerden hun vrije oefening vlot en cor rect uit. Het paardspringen van de jon gens van 14 tot 17, de bezwaren van het tooneel in rekening genomen, viel te roemen. Na.een pittig uitgevoerde vrije oefening van de heeren, volgde een aan meester. Zullen wij terugkeeren, vroeg zij en gaan zien of Magnus Farryner is ge komen? Houdt u van hem? vroeg Timothy Carless, en zij antwoordde Niet zoo veel dat gij een afkeer van hem behoeft te hebben en begon te pra ten over miss Stalling, toen zij langzaam het pad langs den waterval afdaalden. Zij beiden prezen miss Stalling op recht, ofschoon hun harten zoo vol wa ren van zichzelf; madame de Bellegarde voelde zich werkelijk medelijdend je gens die opgewekte vrouw, van welke het leven zoo dor was, tegenover het hare zoo rijk. Niets is haar ooit gebeurd, zeide zij. Bedenk dat al dien tijd zijn het voor haar vervangmiddelen geweest, on der vreemden gaan en hard werken, en nu aan het einde is er juist een mager beetje; toch heeft zij het voorkomen de wereld te rijk te zijn. Timothy Carless zeide, dat hij zulke menschen niet kon begrijpen; als de dingen „hem niet gebeurden", als van hem geëischt werd een leven van vol strekte ofatzegging en eentonige zelf verloochening, welnu, dan wilde hij lie ver dadelijk sterven. Madame de Bellegarde glimlachte feeder en ernstig; geen offer zou waar schijnlijk gevraagd worden van hem, wiens persoonlijkheid zeker een vol doende paspoort was voor al zijn wen-, trekkelijk nummertje brugoefeningen voor de meisjes van 14 tot 17. De vrije oefening van de jongens van 10 tot 12 liep wat in de war maar dit was een kwestie van plankenkoorts. Ze hadden het wel gekund. En het nummer droeg veel tot de feestelijkheid bij, daar er flink om gelachen werd. Een keurig nummer knotszwaaien van de dames, werd gevolgd door een vrije oefening van de meisjes van 10 tot 12 jaar. Die was een 10 waard. Dat werd uitstekend afgewerkt! Bijzonder aardig was de vrije oefening van gecostumeerden en gemaskerden. De algemeene vroolijk- heid bewees wel, dat het insloeg. Het nummer rek voor de heeren, waarmede het eerste deel van den avond besloten werd, toonde een zeer behoorlijke alge meene geoefendheid, terwijl enkele krachten nog meer voor de toekomst beloven. Na de pauze vond een korte plechtig heid plaats. Burgemeester Van Dussel dorp, het woord verkrijgende, bood de jubileerende vereeniging, allereerst zijn gelukwenschen aan. Voorts zeide spr., altijd zeer veel belang in jeugdwerk ge steld te hebben, en daarom verheugde hem den bloei van O.K.K. Ze is krachtig en flink, zooals een dertigjarige dat past. Spr. wees er evenwel op, dat het streven niet gericht moet zijn op re cords, maar op het vormen van een krachtig lichaam om een evenzoo sterke geest te krijgen, die bestand is tegen de moeilijkheden van het bestaan, en die den naaste en bovenal God wil dienen. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de vereeniging in de toekomst door deze gedachte gedragen zal wor den en God daarop zijn rijken zegen zal willen geven. Vervolgens boden nog hun gelukwen schen aan: de hr. Bartelse, voor „Vol harding", die daarbij een fraaie bloe menmand overhandigde, en de hr. Hek huis, voor C.K.W.O., te Vlissingen. De w.n. voorz. de hr. Landman, zegde de sprekers dank voor hun wenschen en huldebetuigingen. Hierna werd door een aantal leden het spel „Eind goedal goed" opge voerd. Dit aantrekkelijke spel, dat pro paganda voor de gymnastiek beoogt, werd op werkelijk uitstekende wijze uitgevoerd. De figuren waren kostelijk getypeerd en allen jongelui hadden hun rol goed in het hoofd. De aanwezigen volgden de uitvoering dan ook met groo- te aandacht en vermaakten zich koste lijk om de vroolijke situaties, Ds. Homburg sloot hierna den avond met een slotwoord dat tot onderwerp had: „Wat de gymnastiek ons leert" Spr. zette uiteen, dat men in het leven niets kan bereiken zonder geestelijke waarden. Want het lichaam van den gymnastiek is zoo gewillig, omdat het onderworpen is aan den wil van den gymnast, welke „wil" een geestelijke kracht is. Verder wees spr. er op, dat de gymnast een leider, een meester heeft, dien hij erkent, en volgt, om in den wedloop den prijs te behalen. In verband hiermede ging spr. op de woorden „één is Uw meester", uit Mat- theus 23 over. Zooals de gymnast zijn meester volgt, dient de mensch dien eenen meester te volgen, die zegt: ik wil U leiden tot mijne heerlijkheid. Ds. Homburg sloot hierna dezen een- voudigen maar mooien feestavond met gebed. O,. EN W. SOUBURG. Tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst alhier is aangewezen de heer J. Geschiere. O. EN W„ SOUBURG. Dinsdagavond heeft de vereeniging voor Chr. Wijkver pleging SouburgRitthem een leden vergadering gehouden in het vergader lokaal „Concordia". In zijn jaarverslag bracht de secreta- z.o.mweven (Ingez. Med.) schen, en wiens rijkdom hem bewaarde voor materieele hardheden; hij was ge merkt, overal anders dan anderen, ter wijl er honderdduizenden waren als Martha Stalling even dapper, even on berispelijk, even weinig in aanzien en even slecht beloond. In een soort geestdrift vroeg Timo thy Carless of er „iets gedaan kan wor den" voor miss Stalling. Ik zou haar een diamanten hals snoer willen geven. Op haar leeftijd? zeide madame de Bellegarde droevig. Dat is te laat. En zij wilde wel dat zij dien dag de woorden „te laat" i niet had be hoeven te gebruiken. Nu dan, een blauwe shawl de blauwste der blauwe shawls, hield hij aan. Heb je dat opgemerkt dat zij blauw draagt? Om met haar oogen te wedijve ren, ja, natuurlijk. Zij was geheel verwonderd hoe veel hij opmerkte, zij wil.de liever dat hij haar in één heerlijkheid zag dan met elk détail precies: hij kon eens opmerken hoe zorgvuldig zij zich kleedde, dat haar hoeden schaduw gaven, haar lippen en wangen waren geverfd, weinig en-angst vallig zij wierp deze overdenkingen heftig van zich af; het geleidelijk ver lies van haar jeugd zou een obcessie worden, die haar zou neervellen als zij niet oppaste; zij moest haar tegenwoor- xis dank aan allen die het hebben mo gelijk gemaakt de zieken met Kerstmis een verrassing aan te bieden. In 1935 heeft de wijkzuster 3365 bezoeken af gelegd. Er waren vele ernstige patiën ten. Haar zoo omvangrijk en moeilijk werk wordt zeer op prijs gesteld. Verblijdend was van den penning meester te vernemen dat 1935 een ba tig slot liet van f 320,. Herkozen werden de aftredende be stuursleden ds. C. B. Bavinck en J, de Wolf en gekozen wegens het bedanken, vaft mevr. Wed. A. A. Plugge-Korter- weg en den heer A, Boogaard, mevr. A. L. Huijsman van Zwanenburg' en da heer S,. Vreeke. De voorz. ds. L. C. Spijkerboer sprak woorden van waardeering aan mevr. Plugge, die op eigen initiatief de ver eeniging heeft opgericht. Haar naam zal, als moeder der vereeniging, voorgoed blijven voortleven. Ook de heer A. Boo gaard werd dank gebracht voor hetgeen hij als secretaris der vereeniging is ge weest. STANDENLIJSTEN DERDE KLASSE, In de 3e klasse A heeft Hulst, dat uit gespeeld is, in totaal 24 punten, welk aantal nog door Hoofdplaat, dat vier wedstrijden ten achter is, bereikt kan worden. Alle andere elftallen zijn uitge schakeld voor de eerste plaats. Verliest Hoofdplaat in de vier haar resteerende wedstrijden een punt, dan is ook deze club uitgeschakeld en is Hulst daardoor kampioen. Anders is een beslissings wedstrijd noodig. De stand is: Hulst 14 12 0 2 58—12 24 Axel 13 8 1 4 55—19 17 Hoofdplaat 10 7 2 1 29—13 16 Breskens 10 4 2 4 2524 10 Terneuzen II 12 4 0 8 3636 8 Sluiskil 10 2 2 6 20—32 6 Oostburg 9 2 1 6 2234 5 Oranje 8 0 0 8 581 0 Zooals men weet heeft De Zeeuwen in 3B het kampioenschap reeds behaald. Zierikzee en R.C.S. strijden om de be zetting van de tweede plaats, doch ook Vlissingen II dat een viertal wedstrij den ten achter is komt daarvoor nog ernstig in aanmerking. De stand is hier: De Zeeuwen 17 16 1 0 8716 33 R. C. S. 16 9 3 4 78—24 21 Zierikzee 16 10 1 5 5831 21 Vlissingen II 12 8 1 3 4122 17 Middelb. II 14 7 2 5 36—33 16 Zeeuws. B. 15 5 3 '7 29—29 13 Eiland B. 16 4 2 10 36—45 10 Zeelandia II 15 4 2 9 19—59 16 Goes. Boys 14 2 2 10 1174 6 Hansweert 15 1 1 13 2183 3 Wereldkampioenschappen en Olympische Spelen 1936. Evenals het vorige jaar zal voor de Zeeuwsche wielrenners een selectierit worden gehouden voor bezitters van Amateurelicentie. Op een nader te be palen plaats en datum, doch in ieder geval voor 31 Mei zal deze wegwed strijd over een afstand van 100 km ge houden worden. Aan de hand van de geleverde prestaties worden 2 of 3 ren ners afgevaardigd om ,aan de voorbe reidende trainingen voor de Wereld kampioenschappen en Olympische Spe len 1936 deel te nemen. De organisatie voor Zeeland is opge dragen aan den Consul van de Neder landsche Wielren Unie, voor Zeeland den heer J. F. v,an Heuckelom te Hulst. dig duizelingwekkend geluk genieten cn vergeten hoe kort het zou kunnen zijn, Als ge van kleeren houdt, zeide zij, bijna ademloos, zal ik je eens de mooiste japon van de wereld laten zien zij behoorde aan een madame de Bellegarde ongeveer honderd vijftig jaar geleden en is nog zoo frisch als toen zij die droeg, duizenden rose en zilveren rozen en dozijnen ellen kant en honderden ellen zijden linten.... U moet het dragen, zeide hij dade lijk. Zoudt u dat willen? Ik? Daaraan had zij niet gedacht, maar 't denkbeeld behaagde haar, niet alleen omdat elke ingeving van hem haar zou hebben behaagd, maar omdat zij zichzelf kon zien in die „robe de style", gepoeierd en verfraaid met alle mogelijke kunst, er betooverend uitzien de in de galerijen van Ruzè de Belle garde. Nu, misschien den avond waarop we ons concert hebben ik weet het nog niet. Miss Stalling zou het graag zien, zeide hij, met een glimlach van verwijt. O, miss Stalling! Ja, als u het niet voor mij zou willen doen. Zij zeide innig: Er is niets ter wereld dat ik niet voor jou zou willen doen! Maar zij hield zich in. Nu niet, dacht zij, niet juist nu. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5