provinciale s*£GOfSCHECOU>AMTS!2s WEER EN WIND. Het ziet er leelijk uit voor de Abessijneir iiPi mn BINNENLAND. ZEELAND. De Italianen zijn thans ook van het Oosten uit opge rukt. De kosten van den oorlog. mm Ook groote bezwaren in de Tweede Kamer tegen de reisbelasting. MIDDELBURG. SOES. BETROUWBAAR. Aspirin ft ft WALCHEREN. NUMMER 78. TWEE BLADEN. WOENSDAG 1 APRIL 1936. EERSTE BLAD 179e JAARGANG. MIDDELBUBGSCHE COURANT jOM c*- P- w* Ad ver ten tien uO cl. per Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middeibnrg. regel, Ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. 3ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Jïgbied Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. me' „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. ■m De oorlog in Oost-Afrika, Be toestand wordt nu wel heel be denkelijk voor de Abessijnen. Zooals uit het Italiaansche leg'erbericht van giste ren is gebleken, is den Italianen de stad Sardo, ten Westen van Fransch-Somali- land in handen gevallen Dit beteekent, dat de Italianen nu ook van het Oosten uit Abessynië zijn binnengerukt. Men zal zich herinneren, dat in het begin van den oorlog Italiaansche troepen uit Assab waren opgerukt en den berg Moessa Ali hadden bezet. Een verdere opmarsch bleek toen onmogelijk en ver moedelijk hebben zij dit punt later weer ontruimd. Maanden lang heeft men toen niets meer van het Oostelijk front ver nomen. Tot nu plotseling het bericht komt dat troepen, afkomstig uit Assab de provincie Aoessa zijn binnengevallen en de hoofdstad Sardo hebben bezet. Het gaat er nu voor de Abessijnen in strategisch opzicht leelijk uitzien, Zij moeten thans krijg voeren op drie fron ten tegenover machtige legers, terwijl zij niet 'over voldoende goed georgani seerde troepen beschikken om op de drie fronten tegelijk weerstand te bie den en hun ook de communicatiemid delen ontbreken om snel troepen van 't eene naar het andere front te zenden. De toestand in het Zuiden begint nu misschien nog neteliger te worden dan die in het Noorden Wanneer straks Graziani uit het Zuiden naar Dzjidzjiga en Harrar oprukt, zullen ras Nassiboe en Wehib pasja niet meer uitsluitend hun aandacht kunnen bepalen op het afslaan van dien aanval, maar zullen zij ook terdege rekening moeten 'houden met de bedreiging van de Italianen in hun rug uit Aoessa. Het is merkwaardig, dat de Italianen hun opmarsch daar zoo stil hebben ge houden; ook van Abessijnschen kant en zelis van Fransche zijde heeft men er niets van vernomen. Vermoedelijk hebben de Abessijnen van dezen kant geen aanval meer verwacht. Dit valt ook op te maken uit het Italiaansche legerbericht, dat wel gewaagt van moei lijkheden tengevolge van terrein en kli maat. maar niet van militaire actie. Dit wekt niet alleen het vermoeden, dat er van Abessijnsche zijde geen ^'eorgani seerd verzet is geboden, maar oók dat de Aoessi zoo zij al geen verraad heb ben gepleegd toch heel snel voor de Italiaansche overmacht zijn gezwicht De streek heeft een Mohammedaan- sche bevolking en van hun trouw aan den negus was bij voorbaat niet veel te verwachten Zoolang de Abessijnsche kansen nog gunstig leken, heeft de sul tan van Aoessa zich wat op de vlakte gehouden. In het begin van den oorlog zijn de Italianen ongetwijfeld met hem in contact geweest, maar dit leverde toen niet veel op en de Italianen staak ten hun actie in het Oosten. Nu echter de toestand zich zoo gewijzigd heeft en men inderdaad moeilijk kan weten, waar nog' gunstige factoren voor de Abessij nen te ontdekken zijn, is ook zijn hou ding ten gunste van de Italianen gekeerd en de Italiaansche troepen, zijn met ge juich ontvangen. Dit gejuich beteekent dat de bevolking van Aoessa een vol ledige Abessijnsche nederlaag zeker acht en dit zal zonder twijfel van invloed zijn op het moreel van de Abessijnen die er van hooren! Verder kunnen de Italianen thans Cen traal Abessynië den toegang tot de Roode Zee onmogelijk maken, De opmarsch van de Italianen heeft hier onder zeer moeilijke omstandighe den en door een gevaarlijk terrein plaats gevonden bij een temperatuur boven de 40°. Het schijnt, dat kleine Abessijnsche afdeelingen wel getracht hebben om den opmarsch tegen te houden, doch deze afdeelingen konden onmogelijk verbin dingslinies bestoken, omdat die er niet waren. De g'eheele voedselvoorziening ge schiedde door vliegtuigen, die er tevens voor konden zorgen, dat geen verras sende Abessijnsche aanvallen konden plaats vinden. Alleen des nachts heb ben de Abessijnen eenige aanvallen kun nen verrichten. Sardo is een zeer belangrijk punt, dat de karavaanwegen naar de Roode Zee beheerscht. De bezetting schijnt voor namelijk geschied te zijn door inland- sche troepen: blanke troepen zouden na een opmarsch door een dergelijk ge- 3ied vermoedelijk ook niet veel meer waard geweest zijn, Deze troepen zijn thans dicht in de buurt van Dessié en de Abessijnsche le gers bij het Asjiangimeer en bij Kworam zitten thans wel op alle mogelijke ma nieren in de knel. De zekerheid, dat de troepen, die thans Aoessa bezet hebben een factor van beteekenis zullen vormen bij de ko mende Italiaansche actie tegen deze Abessijnsche troepen, heeft men niet, zoolang men niet weet in hoeverre deze troepen verbindingen hebben met de een of andere Italiaansche basis. Het is mogelijk, dat de troepen zich van een sterke actie zullen onthouden, maar dit doet aan het gevaar van hun aanwezig- ïexd niets af. Het kan op zijn hoog'st 'n geruststelling zijn voor generaal Nassi boe, ten Zuiden van de spoorlijn Addis AbebaDzjiboeti, dat hij vermoedelijk niet bang behoeft te zijn voor een ge vaarlijk optreden in zijn rug. Intusschen rukken de Italianen ook in iet Noordwesten verder op. Zij schijnen Gondar nu reeds zeer dicht genaderd te zijn en een bericht uit Rome meldde gisteren reeds, dat de troepen die deze stad zullen bezetten, onder het com mando staan van den secretaris van de fascistische partij Starace. Van de bewegingen van de Abessijn sche legers ontbreekt ieder bericht. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de oorlpg in Oost-Afrika thans „offi cieel" een bedrag van ruim 7 milliard lire verslonden (als men de lire op 12 cent schat, wordt dit in Nederlandsche munt uitgedrukt dus ruim 800 millioen gulden!) De effectieven, die op het oogenblik aan de campagne deelnemen, groeien nog steeds. Naar schatting zijn meer dan 450.000 man blanke troepen op het oogenblik over de beide fronten in Abessynië verdeeld, daaronder begre pen de arbeiders. Hierbij komen dan nog jettelijke tienduizenden inlandsche manschappen. Opnieuw soldaten onder de wapenen geroepen. Reuter meldt uit Rome: De onderofficieren en minderen van den motordienst en de luchtmacht van de lichtingen 1911 en '12 zijn onder de wapenen geroepen, evenals de onderof ficieren van het commissariaat van de luchtvaart, van de lichtingen 1902, '03, '04, '05 en *06. Zij die geloouen, dat zij eenmaal lief haddenhadden in werkelijk heid nooit lief. BELASTING VAN NALATENSCHAP PEN EN SCHENKINGEN VAN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. In hoofdzaak bedoeld als maat regel tegen het ontgaan van be lasting door vermogende perso nen, die hun erfgenamen de vrij hooge Nederlandsche successie rechten willen besparen. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot heffing van belasting van nalatenschappen van Nederlanders, die het Rijk metterwoon hebben veria ten en van door zoodanige Nederlanders gedane schenkingen. De minister meent zijn voorstel in hoofdzaak te mogen verdedigen als maatregel tegen het ontgaan van belas ting. Het komt immers voor dat vermogen de personen die op jaren gekomen zijn en hun erfgenamen de vrije hooge Ne derlandsche successierechten willen be sparen zich in landen gaan vestigen, waar de successierechten lager zijn of wel zich g'eheel aan die belasting trach ten te onttrekken door zich nergens te vestigen, Het ontwerp bevat de bepaling, dat buitenlandsche belasting wordt afge trokken, voor zoover zij terecht is be taald. Deze wet zou in werking treden met ingang van den dag na dien der afkon diging. In, verband met het vorenstaande wordt o.m. voorgesteld, het eerste lie van artikel 3 der successiewet als volgt té lezen: Een Nederlander, die ingezetene des rijks is geweest en binnen tien jaren nadat hij het rijk metterwoon heeft ver laten, is overleden of een schenking heeft gedaan, wordt geacht ten tijde van zijn overlijden of van het doen der schenking ingezetene des rijks geweest te zijn tenzij blijkt, dat hij op dat tijd stip zijn woonplaats had in Neder- landsch-Indië, Suriname of Curasao. ENGELSCHE LOF VOOR DE K. L. M. In het Engelsche Lagerhuis heeft de conservatief, overste Moore—Brabazon (een van de oudste vliegers, en voor zitter van de Engelsche vereeniging voor de luchtvaart) met betrekking tot de subsidieverleening aan de Imperial Airways het volgende gezegd: Als wij niet voorzichtig zijn, dan zul len wij op een goeden d,ag groote sub sidies betalen aan een maatschappij, die vliegtuigen gebruikt, die niet efficient zijn. Op het oogenblik is dit al het ge val. De Heden, die niet met alle geweld in een Britsch vliegtuig willen zitten, gaan naar Indië met de Nederlandsche K. L. M. Mejuffrouw Tate, zeide, dat de vlieg tuigen der K. L. M, over het traject n,aar Batavia 3V> dag korter vliegen dan de Britsche vliegtuigen. Nederland on derhoudt ongeveer half zooveel diensten als de Imperial Airways tegen ongeveer een tiende van de kosten van de En gelsche maatschappij. Gistermiddag is het ontwerp tot hef fing van een reisbelasting in de .afdee lingen der Tweede Kamer onderzocht. Naar wij vernemen, zijn er ernstige oezwaren tegen het wetsontwerp inge bracht. Ook zij, die in beginsel geen be zwaar hebben tegen een dergelijke hef fing, oefenden critiek uit op de wijze van uitwerking van dit denkbeeld in 't regeeringsontwerp. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de bezwaren itegen het wetsontwerp- Oud van dien aard zullen blijken, dat het op de lange baan zal worden ge schoven, tenzij de regeering in belang rijke mate aan de bezwaren der Kamer tegemoet zou willen komen. DE GOUDSTROOM HOUDT AAN. Ook in de afgeloopen week heeft de goudvoorraad van de Nederlandsche B,ank, blijkens haar weekstaat, een versterking ondergaan, en wel tot een bedrag van bijna f 8millioen. Naar alle waarschijnlijkheid is het grootste gedeelte van het nieuwe goud weder uit Frankrijk afkomstig geweest. sasR%BaaB3a*sss Zeeuwsche Ver. v. Luchtvaart. De alg. verg. der Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart zal gehouden worden op Zaterdag 18 April a.s., te Breskens. Daar zal de luitenant ter zee der le kl. N. Guilonard, vlieger-waarnemer bij den Kon. Marine Luchtvaartdienst een voordracht houden over „Luchtnaviga- tie." Tijdens de pauze zal per autobus 't nieuwe vliegveld van den heer Van Melle worden bezichtigd. DE VERBETERING BIJ DEN BATEAU PORT. Velen hadden vergeten op den datum te letten. Naar aanleiding van het bericht in het vorig nummer van ons blad, dat heden morgen te half negen de schoorsteen bij het machinegebouwtje van het dok, door de kustartillerie tot springen zou worden gebracht, kwamen zeer velen vanochtend tegen kwart over acht naai de Rouaansche Kade, Dwarskade en ook naar de overzijde bij de Rotterdam- sche kade om van dit ongewone schouwspel getuigen te kunnen zijn. Zij ontwaarden echter geen mannen in mi litaire uniform, die met de voorberei dende werkzaamheden bezig waren en toen eerst kwam bij verschillenden de gedachte op, die reeds bij anderen, gis teravond was ontstaan, dat het heden één April was. Ons bericht had intusschen voor al len, die zonder verdere noodzaak naar dit deel der stad waren getrokken, het beoogde resultaat. Zij kwamen voor niets. Zij, die begrepen gefopt te zijn, hielden zich ten deele groot &n deden alsof zij naar de afsluiting van het ver keer over de Bateau Port, die met het gebouwtje en den schoorsteen aan de firma Polak is verkocht, kwamen kijken. Anderen liepen teleurgesteld door en waarschuwden bekenden, die zij op hun weg ontmoetten om ook eens te gaan kijken. Intusschen was er een ongewoiie drukte ontstaan op dit vrij vroege mor genuur. Het gebeurde deed ons terugdenken aan nu juist 30 jaar geleden, toen 1 April op Zondag viel. Het was in den tijd, dat de in gebruik neming van de lijnen jder stootntram Walcheren voor de deur stond op 14 April begon men te rijden en eenige grappenmakers hadden uitnoodigingen rond gezonden om op dien Zondag te 1.15 met de tram een proefrit van de Loskade af mede te maken. Wij zagen velen, vereerd ook te zijn genoodigd, naar de Loskade trekken. Maar een tram kwam er dien dag niet DE REINIGING IN DEN GESLOTEN TROMMEL. Waar vond men de 3000? Het is 'n bekend feit, dat men op de vuilnisbelt soms onverwachte kostbaar heden vindt. Het schijnt, dat B. en W. onzer stad, gesteund door den vuilopha- lingsdeskundige, den heer M. G. Schud- dejpoom te Haarlem, zelfs in staat ge weest zijn op onzen belt 3000 te vin den zij het dan in overdrachtelijken zin. In elk geval vermoeden B. en W„ directeur, commissie van bijstand mits gaders de deskundige voornoemd, en dit alles op een wenk van nog hoogerhand het tekort van den Reinigingsdienst op de begrooting 1936 van 46.002 tot 42.889 te kunnen terugbrengen. Al thans dat, en ook niet meer, vermogen wij op te maken uit een schriftuur, dat zich als Raadsvoorstel aandient, en het welk achter vele woorden niet meer in houdt dan het vorenstaande bevat. Hoe deze verdere bezuiniging dus tot stand gebracht zal worden, dat zal ons en onzen lezers vooralsnog ononthuld blijven, totdat de gesloten trommel, waarin de ultra-confidentieele Raadsbe- scheiden voor het spiedend oog des ge- meenen mans, achter slot gehouden plegen te worden, haar geheimenissen inzake vuil en reiniging zal ontsluieren. VijS en twintig jaar ambtenaar. Heden herdenkt de heer C. Ji. Koo- man, Rijksklerk ter griflie van de recht bank, den dag waarop hij 25 jaar in dienst is. Hedenmorgen bij zijn komst op de griffie werd hij het eerst toege sproken door den heer J. Verhage, die namens de collega's wees op de aange name samenwerking met den jubilaris en die hem namens allen een stoffelijk blijk van waardeering aanbood. Vervolgens werd de heer Kooman in de kamer van de bali genoodigd en was het mejuffrouw mr. Anna Bolle, die schetste hoe de heer Kooman een accu raat werker is»- Ook hier had hij een herinnering aan dezen dag in ontvangst te nemen Vervolgens kwam de jubilaris voor de voltallige rechtbank in de kleine gehoor zaal te staan, waar ook de ambtenaren aanwezig waren. Hier heeft de president der rechtbank, mr. W. M. G, Jolles den heer Kooman toegesproken en in een met humor door spekte reden van zijn groote waardee ring van hem en van de rechtbank in haar geheel getuigd. De op 1 April vastgestelde kie zerslijst teit voor de Tweede Kamer 11233, voor de Provinciale Staten 11087 en voor den Gemeenteraad 10889 kie zers. Aan de Loskade alhier is aange komen 't Engelsche stoomschip „Marta" voor het innemen van een lading oud-ijzer van de N.V. v.h. firma Polak. m. JAN VAN POELGEEST. 25 Jaar directeur van de Wa terleiding. Jfc J. van Poelgeest werd heden voor 25 jaar aangesteld tot directeur van de Waterleiding Maatschappij „Zuid Beve land." W,at de heer Van Poelgeest in dien tijd voor de watervoorziening op Zuid- Beveland gedaan heeft, is welbekend en in April van het vorige jaar nog ge memoreerd bij l^et 25-jarig bestaan der Waterleiding. werkt bij verkoudheid steeds U-hunend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 iabi. 70 cis. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 ets. (Ingez. Med.) Middelburg, I-IV-'36. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 14.3 °C (58 °F); laagste 10 °C (50 °F). Heden 9 h: 12 °Cj 12 h: 14 °C. 0,5 mm regen of neerslag. Hoogsle barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laag ste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764 mm te Isafjord; laagste 742.6 mm te Ingö. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk afnemende Zuid-Oos telijke tot Zuid-Westelijke wind, aanvan kelijk betrokken tot zwaar bewolkt met eenige regen, later opklarend. Weinig verandering in temperatuur. t! 1 Zon op: 5 h 36; onder; 18 h 32. Licht op: 19 h 02. Maan op; 1 h 01; onder: 3 h 24. V.M. 6 April. Hoog- en Laagwater te April. Hoogwater. 1 9.46 22.23 2 11.01 23.23 3 11.49 Hoog- en Laagwater te April. Hoogwater. 1 11.11 23.53 2 12.27 3 0.58 13.27 Wo. Do- Vr. Wo. Do. Vr. Vlissingen. Laagwater. 3.18 16.05 4.47 17.19 5.46 18.04 Wemeldinge. Laagwater. 4.17 17.09 5.42 18.22 6 42 19.13 Hoewel de heer Van Poelgeest zich door uitstedigheid aan alle huldebetoon onttrokken heeft, blijkt wel uit het aan- al gelukwenschen, d.at heden van alle zijden binnenkwam, dat zeer velen met den jubilaris medeleven en het vele goede, dat hij in deze kwarteeuw tot stand bracht, hoog waardeeren. Een en ander te goed. Door de politie alhier, werd zekere J. G. M„ wonende te Rotterdam, aan gehouden, die nog een vijftal boeten te betalen of voor elke boete een bepaald aantal dagen hechtenis te ondergaan had. Voldoening in contanten lag boven de draagkracht van den aangehoudene, weshalve hij naar Middelburg getrans porteerd werd. Jeugdige gauwdieven^ Gisteren werden van een marktkoop man twee messen ontvreemd. De politie werd van het feit in kennis gesteld en deze gelukte het de gauwdieven op te sporen en op de messen beslag te leg- .g'en. Tegen de daders, de minderjarige I. K. en J. M. te Kloetinge werd proces verbaal opgemaakt. Verboden fietsen. Tegen J. P. de M. alhier werd proces verbaal opgemaakt wegens het berijden met een rijwiel van de Lange Kerkstraat gedurende de uren dat deze daarvoor gesloten is. Aanrijding. Op de Beestenmarkt vond een aanrij ding plaats tusschen een tractor met aanhangwagen bestuurd door J. M. B. te Goes en een wielrijder J. S. eveneens wonende te Goes. Persoonlijke ongeval len deden er zich niet bij voor. Het rij wiel werd beschadigd. De politie maak te proces verbaal op. ZIEKENHUISVERPLEGING. Het bestuur van de Vereeniging „Zie- kenhuisverpleging op Walcheren" deelt ons mede dat de deelname aan de aan vullende verzekering tegen klinische kosten in een ziekenhuis een succes is gebleken en ten volle aan de verwach tingen van het, bestuur heeft beant woord. Deze verzekering, die dus blijkt in een groote behoefte te voorzien, gaat derhalve door. Het bestuur wil hen, die om een of andere reden nog verzuim den zich daarvoor op te geven, nog in. de gelegenheid stellen tot uiterlijk Za-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1