Vün'rf Tovbrkracht SANATOGEN s,<rdS°"dhe OEHEWD NIEUWS. BUITENLAND. MEZ8NDEN STUKKEN. AFLOOP VERK00PIN0EN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERI6HTEN. MERBA. Sanatogen bevordert in sterke mate de vorming van nieuwe bloedlichaampjes, 1 hetgeen vooral van belang is voor vrouwen. De verbeterde gezondheidstoestand weerspiegelt .zich in het uiterlijk en een geregeld verbruik van Sanatogen zal dan ook niet alleen tot gevolg hebben dat ge U jeugdiger voelt, maar ook dat ge er jeugdiger uitziet! Het zenuwsterkend Voedsel Overwint bloedarmoede Ik heb Sanatogen gebruikt tegen bloedarmoede en het resultaat was schitterend. Na korten tijd gevoel de ik mij veel beter, de moeheid verdween en de gelaatskleur werd frisscher. schrijft Mej. O* Vi te O* In alle Apotheken an Drogisterijen vanaf fl. 1.— per bus. AUTO OP ONBEWAAKTE OVER WEG GEGREPEN. Gisteravond te zeven uur werd de auto van den heer J. Bouwman te W i n s u m, inspecteur van het Nederlandsche Rundveestam boek, toen hij den onBewaakten over weg nabij Winsum passeerde, door een uit de richting Roode School komenden trein gegrepen en een eind meegesleurd. De machinist wist den trein spoedig tot stilstand te brengen. De auto bleek ern stig gehavend te zijn, doch de heer Bouwman had wonder boven wonder geen letsel bekomen. De trein had tien minuten vertraging. DE FINANCIERING VAN DE DUITSCHE BEWAPENING. In antwoord op een vraag in het En- gelsche Lagerhuis over de financiering van de Duitsche herbewapening ver klaarde Eden dat uit inlichtingen, welke hem ten dienste stonden bleek dat deze worden gefinancierd uit binnenlandsche leeningen. PATRIMONIUMS JAARVERSLAG. Hooggeachte Redactie! Waar U zich voor nadere verklaring aanbevolen houdt en mij dus als het ware uitnoodigt om U van antwoord te dienen op Uw hoofdartikel van Zater dag jl., wil ik gaarne de door U ge wraakte en tegelijk toegejuichte zinsne de uit mijn jaarverslag van de geweste lijke organisatie Zeeland van Patrimo nium toelichten. Vooraf de opmerking, dat ik niet Uw hoofdartikel op den voet z,al volgen. Ik wil dit wel bestrijden, maar niet in mijn kwaliteit van secretaris van Patrimoni ums Gewestelijke organisatie. In Uw beschouwingen treft mij nl. dat U niet onderscheidt tusschen de politieke en sociale terreinen en organisaties. U noemt mij een voorman van de Anti- Revolutionnairen. In de eerste plaats behoor ik niet tot de voormannen, maar in de tweede plaats heb ik in de ver gadering te Middelburg niet gesproken als Anti-Revolutionair, doch als se cretaris van een sociale organisatie, die los staat van de politieke partijen. Dat misverstand ontmoet ik doorloo pend in Uw artikel. U schrijft als tegen een politieke organisatie, U gebruikt bijna uitsluitend politieke argumenten, terwijl ik in een sociale organisatie na tuurlijk niet heb gedoeld op het libera lisme als staatkundige beweging, maar op het economisch liberalisme, voor zoover dit het sociale terrein bestrijkt. Wat heb ik dan gezegd? Ik zal nu wat uitvoeriger het bewuste gedeelte van mijn jaarverslag weergeven dan in het beknopte persverslag is geschied. Ik ci teer: „Patrimonium heeft nu al zoovele ja ren haar stem laten hooren, ook door het Zeeuwsche land. Welk meelevend Christen kan nu nog zeggen, dat Pa trimonium hem onbekend is? En welk Christen, die ernstig begeert naar de H. Schrift te leven, durft beweren, dat Patrimoniums doel en werk hem niet raakt? Er zijn er ook in Zeeland, die geen aasje belangstelling toonen voor hun Christelijke roeping op maatschappelijk terrein. Roept, neen schreeuwt het Duit sche volk hun geen waarschuwing toe? En even verder: „Als we geheel onze provincie, het leven in stad en dorp, zoo eens over zien, dan komt wel eens deze hoogst belangrijke vraag naar voren: kent Zee land de Schriftuurlijke beginselen voor het maatschappelijk leven of wordt het nog altijd geleid door het economisch liberalisme? Is het Christendom een levende, bezielende kracht in onze Zeeuwsche maatschappelijke verhoudin gen of merken we er soms zoo bitter weinig van?" Ik heb dat woord economisch libera lisme er nu niet ingelascht teneinde het in deze polemiek te gebruiken, maar het staat in mijn verslag, dat ook in het bezit Ls van mijn medebestuursleden. Nu zullen wij elkander wel niet over tuigen, maar toch mag ik ter verduide lijking hiervan nog wel wat toevoegen. Het liberalisme tegenover godsdienst en (of) Christenheid te zetten, acht U in strijd met de waarheid en derhalve on geoorloofd. Nu zal ik niet graag bewe ren dat alle liberale menschen, on-gods- dienstige en on-Christelijke menschen zijn Maar het groote, diepgaande verschil tusschen U en mij is juist dit, dat U den godsdienst tot kerk en binnenkamer be perkt en een organisatie als Patrimo nium de overtuiging is toegedaan en die ook onder ons volk uitdraagt ,dat om weer op sociaal gebied te blijven on ze Christelijke belijdenis inhoudt, dat geestelijke dingen en maatschappelijke aangelegenheden niet naast elkander staan, maar dat de eerste op de laatste behoqren in te werken. Dat „geloof" en „bedrijf" niet van elkander zijn te schei den. Dat wij ook als werkgever, mid denstander of werknemer, indien wij Christen zijn, ook als zoodanig als Christen behooren te leven. Dat wij ook al gevoelt U daarvoor „geen steek" als Christenwerkgevers, Christen middenstanders, Christenarbeiders ons in een Christelijke organisatie behooren te vereenigen, teneinde daar ons zelf en onze geestverwanten steeds den eisch van Gods Woord en geboden, ook voor het maatschappelijk leven aan te leggen. U noemt dit clericalisme, het is voor Patrimonium een vaste, innige overtui ging. Het geheele leven, geen enkel ter rein uitgezonderd, staat, naar onze mee ning onder Christus' heerschappij. Als het waar is, wat U schrijft dat het liberalisme steeds meer positief-christe- lijk-godsdienstig wordt georiënteerd, dan zal het zich ongetwijfeld ook in de toekomst meer bezig moeten gaan hou den met deze consekwenties die daar uit voortvloeien. Met dank voor de plaatsing. Uw. dn. A. de Lange, Seer. Gew. Org. Zeeland van „Patrimonium' [Wij zijn den geachten inzender er kentelijk voor zijn toelichting, welke wij gaarne onder de oogen van onze lezers brengen. Zij verduidelijkt inderdaad, waar verduidelijking nu broodnoodig blijkt te zijn. Van een breedvoerige bestrijding van des geachten inzenders betoog zullen wij ons hier voorloopig onthouden daarvoor verschillen onze standpunten principieel teveel. Alleen moeten wij met nadruk ontkennen de juistheid van de voorstelling van zaken, dat voor een liberaal de christelijke geloofsovertui ging een „jasje" is, dat hij slechts in de kerk en de binnenkamer aantrekt, doch dat hij zich haast aan den kapstok te hangen, wanneer hij als homo economi- cus optreedt. Ook onzes bedunkens moeten innerlijk aanvaardde en beleden beginselen dóórwerken.... maar deze erkenning belet niet, dat wij geen steek blijven voelen voor apart-,,christelijke" en RK. etc. organisatie van dit of, dat! Red.] Perceelen IV en V, ter gezamenlijke grootte van 40 a 30 ca of 1 gemet 8 r. bouwland aan den Middelburgschen Kleiweg. Kooper: P, Huijbregsen Hz. Gemeente-ontvanger, Westkapelle qjq. voor f 1390. Perc. VI, 42 a 24 ca of 1 gemet 23 r. Bouwland en Sprink, liggende nabij den Poppekerkschen weg. Kooper: Adriaan Kaland Lz„ land bouwer, Westkapelle voor f 1040 Notaris J, L van der Harst te M i d- d e 1 b u r g heeft Zaterdag in café „De Valk" te Westkapel le, in het openbaar verkocht: In de Gemeente Westkapelle: Perc. 1. Een Hofstede, bestaande uit Huis met Schuren en Erf, staande en liggende aan de Zuidstraat, gemerkt A 31, groot 8 a 20 ca of 63 roeden. Kooper: Jan Lous Lz„ slager, West kapelle voor f 1650 Perc. II Ongeveer 35 a 60 ca of 272 roeden weiland, liggende aan het Ker- kewegje. Kooper: Leendert van Sluijs land bouwer, Westkapelle voor f 1030. Perc. III. Ongeveer 32 a 60 ca of 249 roeden weiland, liggende aan den Noord- weg. Kooper: L, van Sluijs, vn. voor f 1110. Vlissingen. Van 26 tot 30 M,aart. Ondertrouwd: F. Nak 27 j. en M. G. Verstraete 28 j. Bevalfen: M. Wesdorp geb. Huiszoon d.; J. Bukkens geb. de Rijke d.; N. de Nooijer geb. Marinissen z.; S.. van Sorge geb. Dane z. (VI. Crt.) V rouwenpolder. 2228 Maart. Getrouwd: J. Louwerse j.m. 25 j. met C. Kodde j.d. 24 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Hangertje, H. de Jong, Latijnsche- schoolstr. D 25; Bos sleutels, J. Wisse, Puntpoortstr. O 210; Hondenpenning (88), J. de Pauw, Heerengracht M 13; Huissleutel, J. Lorier, Noordweg A 88; Kinderjasje, Schuilwerve, K. Giststr. A 130; Kinderport. met inh., J. Kraak, Vlasmarkt K 165; Portemonnaie, Lam- bermont, Dam Z.Z. G 29; Gouden man chetknoop, A. Munter, Veerscheweg B 65; Belastingmerk, Cosijn, Gravenstr. I 252; Belastingmerk C. v. Belzen, St, Laurens A 59; Belastingmerk, Geers, Zach. Jansenstraat W 115; Dameshor loge met ketting, Geerse Noordweg R 22; Zadeldekje (gehaakt), A. Beckers, Dam N.Z., N 17; Damesrijwiel, B. v. P.; Ring sleutels, B. v. P.; Port. met Rozen krans, J. Baijens, Singel D 25, Arnemui- den; Port. met inh., C. v. Sluijs, Eigenh. straat P 236; Bankbiljet, Directeur. Postkantoor Middelburg; Polocaps (muts), B. Sinke, Vliss.straat I 171; Port. met inh., De Jong, Noordweg B 162; Collier, J. Melse, Seisweg R 95; Belas tingmerk, S. Brouwer, L. Singelstraat N 175; Damesport, met inh., Timmer mans, Nederstraat O 110; D. K. W. sleu teltje, B. v. P.; Mantelband, J. v. d. Berge, Bleek E 94; Hondenpenning (13), J. Vreeke, Verwerijstr. Domburg E 120; Kinderport. met inh., ds. Spijkerboer, Oost Souburg 22; Vulpen, C. v. Riet, Oost Kerkplein N 161; Zakmes, J. Ver- hage, Dampoort T 164; Fluweelen bandje, J. Schuilwerve, Zuidsingel E 42. Middelburg, 30 Maart Op de veiling' deden: Baksla 2341 c., Snijsla 2846 c., Veldsla 15—20 c., Spinazie 1017 c„ Posteliein 8-19 c., Zuring 812 c., Spruiten 721 c.. Witlof 714 c Koolrapen 12,5 c., Wijnpeen 25 c., Peën 15 c., Uien 1—4 c„ Kroten 1- 2,5 c., alles per kg, Uienplanten 710 c,, Bloemkoolplanten 1425 c.. Slaplan ten 23 c„ alles per 100 stuks, Peterselie 1016 c„ per chip, Raapstelen 12 c„ Prei 38 c„ Selderie 25 c„ Knolsel- derie 2-5 c., Peterselie 45 c., Rabar ber 6—10 a, Radijs 2—5 c„ alles per bos, Bloemkool 420 c., Andijvie 15 c., Kropsla 410 c., alles per stuk, Roode kool 612 c., per pond. Bloemen: Primula's 311 c., Saxifra- gen 3 c., Cineraria 13 cFradescantia 3 c., alles per pot, Madeliefjes 13 c„ Blauwe Druifjes 35 c., Narcis 35 c., alles per bos, Chrysanthen 2023 c„ Bakkruid 1012 c„ Violen 1420 o, Papavers 13—14 c., alles per 10 stuks. Goes, 30 Maart. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland". Spinazie 1517, Wit lof 710, idem Ille soort 3, Veldsla 27, Wijnpeen 1, Uien 1,20—1,90, Aardappe len (groote) 2,20—3, idem poters 1.60, per 100 kg, Rabarber 68, Radijs 2,60 2,70, Prei 49, idem He soort 2—3, Narcissen 0,80-0 90, per 100 bos, Primu la Veres 1,90—2,50, per 100 stuks, Ho ning 0,37, per flacon. K ape lie, 30 Maart, Veilingsvereeni ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving Groentenveiling: Spinazie 11-18, Snij sla 20—23, Witlof 1213, Kroten 1, al les per kg, Radijs 2—2,30, Prei 2,80— 5,50 beiden per 100 bos, Knolselderij 3,70. per 100 knol, Narcissen 0,010,02 per bos, idem 0,060,07, per 100 stuks, Zaaiboonen (Dubb. pr, z. dr.) 0,30, per kg- MIDDELBURG. Dl 31 Mrt. Filmav. Ned. Luth. Zend Gen,, spr. ds,. C. F. Nolte, Luth. Kerk 20,15 h WO 1 Apr, Prop. Av. Alg. Ned. Verbond spr,. Z. Exc. dr. H. D. van Broek huizen; Schuttersb. 20,00 h. WO 1 Apr. Ontspanningsav, Werkl. „Ver genoeging". GOES. Dl 31 Mrt, Uitvoering Chr. Gymn. Ver- O.K.K."; Prins van Oranje 20 h. WO 1 Apr Elec. Drukkerij G W den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8