SPORT. KERKNIEUWS. LANDBOUW. ZUID (Ingez. Med.) ZESDAGEN-PUBLTEK. 1936; 2f h MT O EERSTE KV: ©VOLLE MAAN d LAATSTE KVAP.I1E& ©NIEUWEHAAN VENDS MABS@ JUPITER Q) SATüDMIiS sA DE ZON: DE MAAN: DE PLANETEN. De oestercultuur. Een onderzoek naar deugdelijkheid van geadverteerde goederen. Eenigen tijd geleden heeft het En- gelsche Nationaal Natuurkundig Laboratorium interessante proef nemingen gedaan. Op verzoek van de Advertising Association werd een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van door het geheele land geadverteer de merkartikeleu. Ze werden vergeleken met over eenkomstige producten, waarvan de detailverkoop door middel van aantrekkelijke prijskortingen werd bevorderd. Het eerst onderzoek betrof 4 ver zegelde 60 volts hoogspanningsbat terijen twee regelmatig geadver teerde meruen en twee waarvoor niét geadverteerd werd. De proef wees uit, dat de levens duur der geadverteerde batterijen langer was en deze een veelhoo- ger en constanter energie ontwik kelden. Adverteeren is altijd een waarborg en dit helpt het weer eens be wijzen. Heinkenszand. Niet bevorderd 3. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Schijf, J. P. Schrier* en J. Harinck, allen Goes. Van de 3e naar de 4e klasse: Math. v. Gorp, Wemeldinge; C. Schrier, Goes; J. J. Clement, Ierseke*; M. de Jonge, 's- Heerenho.ek; W. Timmerman, Goes. Niet bevorderd 2. Van de 4ë naar de 5e klasse: W. L. Braamse, Heinkenszand; M. Dalenbout, Kattendijke; G. J. Hollestelle, Kloetin- ge: J. van de Kreeke, Kattendijke; Adr. J. Simonse, Goes. Vervolgcursus. Van de le naar de 2e klasse: M. C. Baarends, C. J. Breas en Nic. Corstanje, allen Goes; Adr. Egge- been, Wolphaartsdijk; J. L. Kriekaard, Hansweert; P. Smit, Wemeldinge; W. Schrijver, Goes; J. Wirts, Heinkenszand; C. van Vliet, Schore; A. M. Snoep, Scho- re; A. van Elsacker, Goes; P. J. Fer weda, Ierseke; Joh. Maartense, Goes; Mar. Sinke, Goes. Niet bevorderd 1. Bijzondere klasse. M. Hoogesteger, J. v. Kleunen en C. Soetens, allen Goes; L. Molhoek en C. Molhoek, beiden Krab- bendijke; J. Meijer, 's H. Arendskerke; J,. v. d. Swaluw, Heinkenszand; J. van Loenhout, B. J. Nonnekes, Ph. Haak en J. Beuns, allen Goes. Schildercursus. Van de le naar de 2e klasse: Joh. v. Es, Ierseke; J. de Muynck, Borssele; P. M. Slaakweg, Driewegen; K, Ph. Vermeulen, Goes; J. van Willigen, Ierseke; Jac. Waverijn, Kruiningen. Niet bevorderd 1. Van de 2e naar de 3e klasse: P. J. de Dreu, Goes; B. A. Maas, 's Heerenhoek; Nic. de Regt, Goes; Joh. Steketee, Ier seke; J. P. J. van Sabben, Goes; L. Vier gever, Wolphaartsdijk. Niet bevorderd 1. Vervolg-schildercursus. Van de le naar de 2e klasse: J. de Munck, Goes; C. J. van Iwaarden. Geref. Gemeen.te. Tweetal te Krabbendijke ds. J. Fraan- je te Barneveld en ds. M, Heikoop te Utrecht. DE RADIO EN DE KERK. In de jongste vergadering van de clas sis Dordrecht der Geref. Gemeen ten kwam ter tafel een vraag van den kerkeraad van Meeuwen om voorlich ting met betrekking tot een echtpaar dat tot de gemeente wilde toetreden, maar dat radio in huis heeft.. Na een vermaning daarvan af te zien heeft het echtpaar den kerkeraad de vraag gesteld bewijs te willen leveren uit den Bijbel dat zulks te veroordeelen is. De classis sprak als haar gevoelens uit, dat hoewel de radio op zichzelf niet te veroordeelen is, het gebruik daarvan als door bedoeld echtpaar af te keuren is. Men moet op Zondag trouw den kerkdienst bijwonen en als zulks niet mogelijk is, is men geroepen de geschrif ten der vaderen naarstig'lijk te onder zoeken in eigen woning. De classis is van oordeel, dat de radio veel meer staat in dienst van de valsche leer dan van de ware. De classis adviseerde daar om den kerkeraad toelating tot het lid maatschap van dit echtpaar nog zes maanden uit te stellen. De „Tel." teekent bij dit bericht aan: Men gelieve bij dit bericht niet uit het oog te verliezen, dat hier van de Geref. Gemeenten gesproken wordt en niet van de Geref. Kerken of Chr. Geref. Kerk, welke beide kerkelijke groepen zelf per radio kerkdiensten uitzenden. De nadruk dient ongetwijfeld te vallen op de motiveering, dat de radio in het betreffende geval „aanleiding tot ver zuim van deelneming aan de onderlin ge bijeenkomsten" in de hand zou wer ken. Op zichzelf is het geval typeerend voor de opvatting van de verhouding tusschen Christendom en cultuur, zooals die in de kringen der* Geref. Gemeenten gehuldigd Wordt. De opstandige meneer, die waar voor zijn geld wil heb ben. Gepeperde prijzen. (Van onzen n-r e d a c t e u r). Waar treft men in Nederland een re staurant en een café aan, dat des nachts tot na zonsopgang' open is met een strijkje erbij, dat onvermoeid door speelt? Dat „paradijs" is nu dagen ach tereen gevestigd in het Amsterdamsche RAI.-gebouw, waar weer een zesdaag- sche plaats grijpt. Wat er al niet een profijtelijkheden aan zulke zesdaagsche wielerwedstrijden zijn verbonden! Het zou onjuist zijn, te beweren dat het Nederlandsche publiek dit buiten kansje volledig uitbuit. Op sommige avonden zou men in het restaurant, zon der veel menschen te hinderen, een concurreerenden wielerwedstrijd kun nen houden, waarvoor misschien, we gens het bijzondere parcours, nog meer belangstelling zou bestaap dan voor de zesdaagsche, die "m dé houten kuip in de zaal wordt verreden. De directie van deze vierde zesdaagsche is den eersten avond nogal erg scheutig geweest met vrijkaartjes en daardoor leken de tri bunes tamelijk vol. Zaterdag daarente gen kon het er, vooral in het begin van den avond, van een ontstellende leegte zijn en ook Zondag was het er allesbe halve vol. Zelfs de drukte, die een be langrijke internationale voetbalwedstrijd met zich meebrengt, heeft maar weinig opleving gebracht Een zesdagen-renner rijdt voor het publiek, daar komt de meest argelooze bezoeker al gauw genoeg achter. Een vak is tenslotte een vak en welke acro baat zal zich aan zijn trapéze erg druk maken, als hij weet, dat er bijna nie mand naar kijkt? Nu waren er natuur lijk wel menschen en die hebben zoo nu en dan luide ervan doen blijken, daf ze een andere opvatting hadden van een zesdaagsche dan de renners. Ook een renner is op zijn gemak gesteld en als er weinig publiek is, streeft hij maar in geringe mate naar successen. Behalve bij de sprints en de zeer enkele uitloop- pogingen, werd er meerendeels een kalm gangetje gereden, waarbij het „pulleton" vrijwel bij elkaar bleef. Maar het publiek, dat aanwezig was, heeft er tenslotte zijn goede geld voor gegeven, dat er daar beneden op de baan wat gebeurt. Het zien naar een dertiental fietsers, die in achtelooze houdingen achter elkaar telkens langs komen rijden, bevredigt den bezoeker maar matig Er is verschil tusschen rij den en rijden. Als gejoel en gefluit niet helpen, probeert men het met toespra ken. „Harder!" klinkt het eerst als bevel. Een ander probeert het met zacht heid: „Kun je nog langzamer?" „Je zit niet op een kruiwagen", merkt een derde op. De toon is nog steeds vriendelijk, eenigszins wrevelig', doch niet ponder gevoel voor de menschelijke waardig heid van de rijders. Dat wordt anders, wanneer in een van de bochten een dikke meneer op de eerste rij zijn hoofd door het hek steekt, dat de baan van de tribune scheidt, en zich dreigend tot Wals richt: „Wals, kom eens hier". Eiken keer, dat het groepje rustig trappende menschen beneden voorbij komt, heeft de meneer, die zich steeds meer opwindt een nieuwe woordenkeus gereed „Doe je nog mee?" vraagt hij treite rend. „Rijen jullie nog?" een andere keer. Wanneer een der rijders door zijn ver zorger gemasseerd wordt, merkt de me neer geërgerd op: „Dat masseeren is toch niet noodig, man, schiet op." Hij probeert ook nog een keer op het gemoed te werken van Wals, van wien hij blijkbaar hooge verwachtingen heeft: „Je moest je schamen, Wals!" Dat zijn zoo de vermakelijke inter mezzi, doch het helpt allemaal maar bitter weinig; zoolang er geen premie wordt uitgeloofd of geen klassement wordt verreden, blijft alles bij het oude op een paar schijnbewegingen na. De commercieel aangelegde meneer heeft geen succes met zijn driftige monologen en krijgt naar zijn smaak geen waar voor zijn goede geld. Van andere zijde ontvangt hij bijval. Daar beklaagt iemand zich pathetisch, dat hij toch al zoo veel voor zijn plaats heeft moeten betalen, Vermoedelijk heeft deze interrumpant tevens de oor zaak aangegeven van de vele leege ban ken. Men betaalt nu eenmaal niet meer zoo makkelijk een kleine tien gulden voor een plaats. De opstandige meneer had 7.50 betaald. Typeerend was, wat ik zag bij den ingang, waar zes personen bij de kassa kwamen, die zes rijksdaal ders neerleggen voor zes staanplaatsen op het middenterrein, waar men op zijn gunstigst altijd maar een gedeelte van de baan kan overzien. De man achter het loket zei: „Nee, meneer, dat is niet genoeg. Zes maal f 4,80 is f 28,80". Asje blieft, ga je gang maar. De onkosten van de baan schijnen 'zoo hoog te zijn, dat men dergelijke prijzen moet vragen, maar ze zijn blijk baar niet meervan dezen tijd. Daar komt bij, dat wat de rijders soms te zien gaven aan het publiek, dat geko men was om eenige sensatie te bele ven, er niet toe bijdroeg, om de belang stelling in dit bedrijf te verhoogen,, BESTRIJDING VAN EMELTEN, Aangezien vorigen zomer en najaar de langpootmuggen in meer dan norma le mate zijn opgetreden, is de kans groot, dat dit jaar de larven dezer lang pootmuggen, dat zijn de emelten, scha delijk, wellicht zelfs zeer schadelijk zullen worden. Klachten over vreterij door emelten worden reeds vernomen. De verbouwers zuil endaarom goed doen reeds thans na te gaan, of er emelten in hun perceelen aanwezig zijn. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden door op verschillende kleine plekjes op den ak ker of in het weiland een kleine hoe veelheid benzine te gieten. De emelten komen dan binnen zeer korten tijd bo ven den grond. De bestrijding geschiedt door het uit strooien van een mengsel van Parijsch- groen met tarwezemelen. Per ha worden gebruikt 25 kg zemelen en 1 kg Pa rijschgroen. De droge zemelen worden zeer zorgvuldig met het Parijschgroen gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoodanig bevoch tigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0.6 liter wa ter per kg zemelen noodig. Het mengen en bevochtigen kan geschieden in een kuip. Om morsen te voorkomen moe ten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in dé trommels, die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toegevoegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de machine gaat klonten. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijd stip, waarop het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer 't weer gunstig is gebleven, de rest wor den bestrooid. Het uitstrooien ge schiedt in den middag, de emelten ko men nl alleen des nachts boven den grond. Parijschgroen c.is een zeer sterk tpaag gif. Het is dus noodig, dat voórïctfgs maatregelen worden genomen om inade ming van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het afwegen en het mengen, een doek voor den mond te binden en kleine Wattenpropjes in den neus te doen. Waitoeer^ de massa vochtig is, kunnen doek en Vatjes verwij derd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de behandeling worden de handen goed gereinigd. Er moet voor gezorgd worden, dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. Is bij het klaar maken eenig itlate- riaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden ..qp^er^jmd. Zekerheidshalve houde men het vee plm. 3 weken""uït dS behandelde weilanden, bij regenachtig weer zijn 2 weken voldoende. Op bouw land mag het mengsel niet worden in- geëgd. Steeds ga men na, of het middel succes heeft opgeleverd en ook of er nog veel levende emelten in den grond zijn achtergebleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de behandeling op een gunstiger tijdstip. Zij die bezwaar hebben tegen het ge bruik van het giftige Parijschgroen, kunnen gebruik maken van het veel minder giftige kiezelfluoornatrium of kiezelfluoorbarium in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwer king daarvan is niet zoo snel en ook niet zoo zeker. Men nemen echter ook bij aanwending van dit middel de noo- dige maatregelen om inademing enz. te voorkomen. Nadere inlichtingen zijn gratis te be komen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzame ambtenaren alsmede bij de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. Ster 7d 3'grootte, of kUine» oter v/d 2' grootte Niter v/d lc gr. T_ Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 HET COMPETITIEVERLOOP IN DEN Z. V. B. Verschillende clubs uitkomende in den Zeeuwschen Voetbalbond zijn mo menteel uitgespeeld, terwijl andere elf tallen nog maar een enkelen wedstrijd te spelen hebben. Daarom zullen wij hieronder de kampioen of aanstaande kampioen der verschillende klassen even opsommen. le kl. A. De twee Vlissingsche elftal len E.M.M. I en De Zeeuwen 2 staan in deze afd. in puntental gelijk. E.M. M. moet nog op bezoek bij Veere, doch De Zeeuwen 2 is uitgespeeld. E. M. M. is dus bij een gelijk spel kampioen, maar het kan ook nog op een beslissingswed strijd uitloopen. le kl. B. Axel II is hier reeds kam pioen. Promotiekansen zijn er niet, want het eerste elftal blijft 3e kl. K.N.V.B. le kl. C. Het eerste elftal van Bier vliet is in deze klase kampioen. le kl. D. Burgh heeft ook dit jaar het kampioenschap .veroverd. Jammer dat Burgh door de geisoleerde ligging en de daardoor noodzekelijkerwijze hooge Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland op 1 April 1936, des avonds te acht uur Middel bare Tijd, gelijk aan 9 h 40 min. Sterre- tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het NNO naar het ZZW, door de sterrenbeelden Zwaan, Cassiopeia, Wagenman, Schip. Kompas, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van eën aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 42° tot 53°de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 13 uur tot 15 uur. De schijngestalten van de maan zijn: V,M.: 6 April; L.K.: 14 April; N.M.: 21 April; E.K.: 28 April. Men vindt de Volle Maan van den 6en vlakbij Spica, van de Maagd; het Laatste Kwartier valt buiten de teekening; de Nieuwe Maan van den 21en staat in het N.W. juist in den kaartrand; het Eerste Kwar tier van den 28en in de Kreeft Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,3) is morgenster in de Visschen. Mars (m 1,6) is avondster in den Ram. Jupiter (m 1,9) is morgenster in den Slangendra g' er. Saturnus (m 1,4) is morgenster in den Waterman. (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft kosten niet tot den K.N.V.B. kan toetre den. Overgangsklasse. Scheldestroom te Vlissingen heeft hier het kampioen schap ongeslagen behaald. Het elftal zal dus naar de le kl. kunnen promoveeren. 2e kl.. A. De Noormannen te Westka- pelle zijn in deze afdeeling kampioen met flinken voorsprong op Nieuwland en Vlissingen 4. De Noormannen hebben een zeer sympathiek elftal naar het schijnt, want hun sportieve opvattingen worden in den Z.V.B. geroemd. 2e kl. B. Kruiningen is hier zoo goed als kampioen. Hoogstens kan Kapelle nog gelijk komen maar dat zou wel een groote verrassing zijn. 2e kl. C. Drie elftallen Hulst3, Axel 3, en Corn. Boys 2 spelen in deze klasse een dubbele competitie. Het gaat tusschen Hulst en Axel. 2e kl. D- Breskens 3 heeft de beste papieren. Er moeten echter nog ver schillende ontmoetingen plaats hebben. 2e kl. E. Burgh 2 staat er het beste voor. 3e kl. A. De Zeeuwen 5 wisten in de ze klasse beslag te leggen op den kam pioenstitel. Domburg 2 bezet de tweede plaats. Wedstrijduitslagen Z, V. B. Zaterdag: SMZRCV 09. Zondag: Adspiranten: Middelburg A Middelburg B 61. le kl. A: Vlissingen 3RCS 2 54. 2e kl. A: EMM 2Nieuwland 10. 3e kl. A: De Zeeuwen 5Middelburg 7 80; RCS 4Eiland Boys 3 13. Duiven. Zondag 29 Maart hield de duivenver- eeniging „Recht voor Allen" te Sluis haar eerste prijsvlucht uit Moeskroen (afstand van 65 km). Er waren 83 deel nemers. Los om 10 uur. De eerste duif arriveerde om 10 u 53 min. 27 sec. met een snelheid van 1211.89 m; de laatste om 10 u 54 min. 25 sec. met eenn snel heid v,an 1173.04 m. De prijswinnaars waren: 1 en 2 P, van Grol te Retranchement; 3 P. Louwagie te Sluis; 4 J. de Zutter; 5, 7, 15, 20 Pr. Maenhout; 6, 17, 26, 28 W. du Fossé; 8, 13, 21, 23 F. Nieskens; 9 P. Visser; 10, 18 en 2e overduif J. Wage; 11, 19, 22 I. Sanders; 12 Gebrs. van Hoorn te Retranchement; 14 E. Baert te Sluis; 16 en 27 A. Dhont; 24 R. van Winsberghe; 25 M. Hoonderd; le overduif L. Dhondt. Belgische turners niet naar de Olympische Spelen. De Kon. Belgische Turnbond heeft om principieele redenen besloten niet deel te nemen aan de Olympische Spe len 1936 te Berlijn. Nieuw wereldzwemrecord. De Amerikaansche zwemmer Kasley heeft te New Haven het wereldrecord 200 m schoolslag met 2.4 sec. verbeterd. Hij zwom dezen afstand in 2 min. 37,2 sec. Men schrijft ons uit Ierseke: Een bewijs, dat de oestercultuur op de Ierseksche en Bergsche Bank bijna geen resultaten meer oplevert is het volgende: een oesterfirma liet door een visschersboot zonder motor een perceel op het enkele jaren geleden beroemde „Noorden" (een onderdeel der Iersek sche Bank) opvisschen en schoonmaken. Na 5 weken visschen en opruimen wer den ongeveer 3000 bennen schelpen met slippers en mosselen dik bezet gevischt en vernietigd. Van dit perceel kwamen ongeveer een oesterben met oesters dit is 40 kg plm. Van dit zelfde perceel kwamen 6—7 jaar geleden ieder jaar on geveer 500700 bennen zuivere oester- tjes van 2025 kg de 1000. Een ander voorbeeld: Van een der beroemdste'perceelen op de Ierseksche Bank nl.- van 113; een perceel dat jaren lang ongeveer 2300 gulden per jaar pacht opbracht kwamen na een week visschen met 2 motorboo ten ongeveer 400 kg oesters, die als uw correspondent ze goed bekeken heeft onverkoopbaar zijn vanwege de quali- teit. Deze kosten nu aan schoonmaken en visschen (dus zuiver arbeidsloon) ongeveer 250 om van exploitatie en pacht nog niet te spreken. Het is dan ook niet te verwonderen dat een be kend lid der Ilde Kamer de oesterkwee kers den raad gaf om een lijst te doen circuleeren waarin den minister van landbouw en visscherij nog eens op de nooden wordt gewezen. Daar zijn nu een paar oesterkweekers mee aan 't rondgaan, het behoeft geen betoog dat druk wordt geteekend. .J(J v.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7