Vlot 9. I Obl.markt BUITENLAND. KERKNIEUWS. Kreymborg KUNST EN WETENSCHAP, lEUflS- EN WISSELKOERSEN. De nieuwe voorstellen van Hitier. 's-GRAVENPOLDER. Het gebruik van gifgassen. 75 BELG1E. (N.R.C.) ZWITSERLAND. ZWEDEN. Beursthermometer v* Dinsdag HONGARIJE, D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 31 MWt. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de olficieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 87%—87%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 94%—93% Japan 1924-6% 55—54%. Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 1934-4 97% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam '1926-1930-4 88%90. Zeeuws. Hyp. B-4% 85A Cities Service Cy. P. 1958 5 41%42%, A Amsterd. Bank 111%110%. C Rott. Bankver. 104%104% A Twentsche Bank 82%82%. A Pref. Gruyter Zn A 113% A Pref. Jurgens A 101102%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 395%398. A De Schelde N.B. 33%—33%. deze moeilijkheden opgewassen, dan is het aantal van hen, die Indië een naar land vinden en onder alle omstandighe den Holland verkiezen, met één ver meerderd. Wat ik hierboven vertelde, geldt voor de groote plaatsen, waar van alles te krijgen valt. Wie met manlief naar de buitengewesten gaat, mogelijk op een oord terecht komt, waar geen of slechts enkele Europeanen zijn, ziet haar taak in niet geringe mate verzwaard omdat zij daar geen aanbod van diverse waar heeft en zelf maar moet zien, hoe zij het benoodigde bijeen krijgt. Het N. I. O. G. heeft ten behoeve van zijn led,en een boekje samengesteld, waarin voor elke plaats, waar een onderwijzer heen gezonden kan worden, aangegeven staat, wat er te krijgen valt en welke werk lui er te vinden zijn. En dat is soms werkelijk niet veel. De Hollandsche vrouw, die naar In dië gaat, er nimmer geweest is en er ook niets van weet, zal daarom verstan dig doen, öf een cursus te volgen, welke haar eenig inzicht kan geven in de moeilijkheden, welke haar wachten, óf hier te lande aangekomen zich een men tor nemen, in den vorm van een gerou tineerde huisvrouw, die door een lang jarige verblijf- in de tropen het klappen van de zweep kent. Vooral nu de sa larissen van de uitgezonden menschen zoo omlaag zijn gebracht, wordt het voor veel jonge vrouwtjes een geheele rëkenarij, willen zij aan het einde van de maand niet met een tekort sluiten. Het leven hier is goedkoop, mits iemand de prijzen weet en eenige warenkennis bezit om de kwaliteit te keuren. Als be wijs van die goedkoopte, laat ik hieron der volgen een specificatie van de kos ten van voeding voor een gezin van 2 personen in een van de hoofdplaatsen, waar beid voor 30 per maand zich normaal ku;. .en voeden, zonder in het eten van rijst-met-een-vischje te behoe ven te vervallen. De getallen, welke ik hier geef, zijn aan de praktijk ontleend. De berekening geldt voor een maand. Brood 3. Vleesch 6. Melk 3.— Groenten 2. Aardappelen 1. Rijst 1. Boter en vet 4.50 Brandstof (houtskool) 1. Belegging boterham3.25 Eieren 0.75 Vruchten 2.50 Suiker 0.25 Thee 0.60 Koffie 0.50 Diversen 0.65 A Ver, Pap. v. Gelder 5555. C Am. Smelt Ref. 4949% C Stand. Brands 10%10%. A A.N.I E.M.—N.B. 177%—176% C North Am Cy, 16%16% A Bron. Sum. H.M. 148%148% A Linde Teves en Stokv, 73% A Ned. Wol Mij. 83 A Singkep Tin M. 8686. A J, C. Japan Ln, 3939%. A Rotterd. Lloyd 3937%. A S. M. Nederland 37%37%,. A Amst. Thee C.M. 45%46%. A Houth. Alberts 38%38. C Union Pac. Rr. 78%80. C Int. Nickel Cy. 28% Ned. 31 1000-4 98—98%-98. Ned. 33 1000-4 98—98%-98. Ned. 34 1000-4 98—98%-98. Certificaten-3 85%<86%. O. Indië 34 1000-4 96—96%-96. Duitschl. '30 1000-5% 22%—22. Ze zullen vanavond worden overhandigd. Uit Berlijn werd hedenmiddag ge meld, dat de nieuwe voorstellen van Hitier vermoedelijk vanavond gereed zullen zijn en ter kennis van de Engel- sche regeering zullen worden gebracht. Het is mogelijk, dat Von Ribbentrop er weer mee naar Londen gaat, per vlieg tuig. Zoo niet, dan worden ze aan den Engelschen ambassadeur te Berlijn over handigd. De Duitsche pers over Flan- din's rede. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft naar aanleiding van de rede die Flandin, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Zaterdag gehouden heeft: „Indien men de rede leest, krijgt men den indruk alsof Flandin heeft gemeend, een serie hatelijkeden te moeten zeg gen. Onze opvatting, dat politici als Flandin het woord voeren voor een be paalde groep belanghebbenden, n.l. voor Moskou, is daardoor bevestigd. Volgens het „Berliner Tageblatt" is de taak der Duitsche diplomaten door de rede van den Franschen minister niet gemakkelijker geworden. Het blad ziet in de rede geen enkel aanknoopingspunt voor toenadering tusschen de landen. Wel heeft Flandin gezegd, dat het Fransche volk zich in vredelievendheid niet door het Duitsche laat slaan maar hij heeft niet uiteengezet, hoe de vrede in de bestaande omstandigheden verze kerd moet worden. Hij heeft slechts nieuwe barrières op gericht. De oorlog in Oost-Afrik*. 30.- Het is natuurlijk zuinig aan, maar in alle opzichten voldoende en er is bij be rekend, dat mevrouw zelf kookt, wat natuurlijk aan het rendement, van het geen gebruikt-wordt, ten goede komt. Dit koken behoeft niet zoo af te schrik ken ais tot betrekkelijk kort geleden. Indische keukens waren aanvankelijk niet gebouwd om door een Hollandsche huisvrouw betreden, laat staan gebruikt te worden. Ze waren, wat een Holland sche huisvrouw vuil zou noemen en kokki zat gewoonlijk op haar hurken op den grond velerlei lekkernij te maken, wat niet als ironie moet worden opge vat. Het toenemende gebruik van gas heeft hier echter een omwenteling doen onstaan. Bij het bouwen van een huis wordt thans aan de keuken groote aan dacht besteed. Chr, Gerei, Kerk. Tweetal te Sneek ds. L. Kleisen te Vlissingen en ds. M. W. Nieuwenhuijze te Franeker, vroeger te Vlissingen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent f C ALMEKINDERS. Ter sprake gebracht in het En- gelsche Hoogerhuis. In het Engeljsche Hoogerhuis heeft Lord Cecil gister de aandacht geves tigd op de beweringen, dat door de Ita lianen gebruik wordt gemaakt van gif gassen in Abessynië. Hij vroeg de re geering, welke stappen zij dacht te ne men. De aartsbisschop v,an Canterbury verklaarde, dat de methodes, die in den Abessijnschen oorlog gebruikt worden niet alleen in strijd zijn met de beginse len van het Christendom, maar ook met de meest elementaire beginselen van de menschelijkheid zelf. Hij zeide ont zaglijke verlichting te zullen ondervin den, wanneer de verzekering zou kun nen worden gegeven, dat deze beschul digingen of wel ongegrond zijn dan wel grootelijks overdreven. Wanneer de beschuldigingen echter w.aar zijn en ge grond hoopt hij, dat de wereld een plechtig protest zal doen hooren. In zijn antwoord namens de regeering zeide lord Halifax, dat hij wilde, dat 't in zijn macht was de verzekering te ge ven, dat er geen reden aanwezig was, voor deze berichten. Op het oogenblik beschikte hij echter niet over inlichtin gen en kon hij zich slechts aansluiten bij alles, wat door de vorige sprekers naar voren was gebracht. Italiaansch manifest aan de be volking van Abessynië. Van Abessijnsche zijde wordt mede gedeeld, dat de Italiaansche vliegenier^ nog steeds de bevolking van Abessynië bestoken met mosterdgas en pamflet ten. Van dezelfde zijde wordt medege deeld, dat de Italianen boven Kobbo het volgende manifest omlaag hebben geworpen: „Volk van Tigre, Godjam, Gondar en Wolo: vroeger leed de bevolking van onze koloniën éebrek, onze komst gaf hun welvaart. Gij zijt reeds onderdrukt door de Choas, die nooit gelijke rech ten zullen geven. Vergiet uw bloed niet voor hen, want vroeger onderdrukten zij U en thans hebben- zij U noodig. Bin nenkort zal Italië aan een ieder de efer geven, die hem toekomt". Het bombardement van Harrar. De berichten over het bombardeeren van Harrar hebben op de Engelsche openbare meening een diepen indruk gemaakt, aangezien het hier gaat om een open en nietversterkte stad. De gevoelens van het publiek komen dui delijk tot uiting in de ingezonden stuk ken in de bladen. Ook in het Engel sche parlement zijn gister in deze aan gelegenheid stemmen opgegaan. In het Hoogerhuis bracht Lord Cecil de z,aak ter sprake en in het Lagerhuis werden Engeland 1960-90 4 70%—70%. A Koloniale Bnk, 52%52%. A N.I. Hbk. 1000 116—113. C Ned. H. M. 1000 125%—126. A Alg. Kunstz. U. 24[24%. A v. Berkels Pat. 4140%. C Calvé-Delft 59%—59%. A C. Suiker Mpij. 113%116. A Ned. Ford A.M. 227%252% ex div, A Philips Gem. B. ,afg. 187186-87%. C Unilever 107107-%. C Am, Car en Foundry 20%(20%-%. C Anaconda Cop. 20%20%-%, C Bethlehem St. 32%33-%. C Kennec Copper 22%20%-%. C Un, States Leather 55%. C U. States St. C. 38%—39%-%. A Kon. Petr. Mpij,. 247—248%-46% C Contin. Oil Cy. 21%21%-%, C Phillips Petr. Comp,. 29%29%. C Shell Union O.C. 10%10%-%, C Tide Water Ass. Oil 11-11-10%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5% A Ned. Scheepv. U. 46%46 A H,V, Amsterdam 237238-36%. Pitta-four coat. in onze bekende betere stoffen en afwerking voor leeftijd 12 jaar vanaf Ook voor jongens- kleeding vindt U al leen bij Kreymborg de alombekende Waarborg-modellen. Uw jongen is er netter mee en uw jongen doet er langer mee. (Ingez. Med.) A Java Cult. Mij. 131%130. A N.l. Suiker U. 113%113, A Deli Batavia 191%189%-86 C Deli Mij. 1000 205%—205%-02. A Senembah 198%197,. C Baltimore Ohio 11%11%. C Southern Pac, Cy, 20%20%. A Southern Rlw. 10%10. A Amst. Rubb. C. 125-125-26%. A Deli-Bat, Rubb. 7575%. A Hessa Rubber 106%106%. A Serbadjadi S R. 6968%,. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 30 Maart 31 Maart. 7.31% 7.30 59.14 59.20 9.73 9.72 24.98 24.94 48.06 48.00 32.65 32.60 1.47% 1.47% vragen gericht tot den minster van bui tenlandsche zaken. In antwoord op de ze vragen verwees Eden naar de offici- eele protesten, die door de Abessijnsche regeering gericht zijn tot den Vol kenbond en de Engelsche regeering in haar kwaliteit van onderteekenende mo gendheid van de Haagsche conventie van 18 October 1907 en van het proto col van Genève van 17 Juli 1925. Voorts verklaarde hij, dat hij vernam, dat in overeenstemming met de beslissing v,an de commissie van dertien van 23 Maart, klachten waren ingediend bij de Itali aansche regeering, OTTO VAN HABSBURG WIL EEN „ELEMENT VAN DEN VREDE" ZIJN, Otto von Habsburg, de Oostenrijksche troonpretendent, heeft aan een verslag gever van het blad „Excelsior" ver klaard dat hij een element van den vrede in Europa wil zijn en niet een element van last en wanorde. Hij ver klaarde dat een vereeniging van Oos tenrijk en Duitschland voor alle landen in Europa gevaarlijk zou zijn. LEON DEGRELLE STAAT TERECHT. Wegens beleediging van sena tor Segers. Voor de civiele rechtbank te Brus sel is een begin gemaakt met de behan deling van een opzienbarend proces, dat aanhangig gemaakt is door den katho liek conservatieven minister van staat en senator voor Antwerpen Se gers tegen den jongen leider van de Rex-beweging Leon Degrelle. Aanlei ding tot dit proces gaf de publicatie door den leider van Rex van een vlug schrift getiteld: „Ik beschuldig den heer Segers" en diverse artikelen in het weekblad Rex. Daarin beweerde De grelle, dat senator Segers in 1932 de fu sie van twee banken zou hebben be werkt om zijn persoonlijke belangen te dienen en voorts als lid van den raad van beheer van een onder staatscontro le staande algemeene spaar- en lijfren- tebank misbruik te hebben gemaakt van deze functie om een leening van 30 mil- lioen francs van dit halfofficieele li- schaam te krijgen ten bate van een dezer banken, die in een reddeloozen toestand verkeerde. Ook zou hij, altijd volgens Degrelle ten eigen bate en ten bate van zijn fa milieleden van deze bank gebruik heb ben gemaakt en het geld van aandeel- houders zou hij hebben verspild om er ^e, ij°°. te bekken. Deze be schuldigingen worden door senator Se- wdkl d u" schadeIiik geacht, om welke reden hij van Degrelle 300.000 francs schadevergoeding eischt. De ad vocaat van senator Segers diende een rclu,sl®"!l waarbij hij aantoonde, dat deze katholieke staatsman steeds eer lijk heeft gehandeld en waarbij hij dus pok veroordeeling van den leider van Rex eischte. De advocaten van Degrel- e brachten van hun kant in, dat Segers een politiek man is, die tevens diverse functies van socialen aard, lid van den raad van beheer, of commissaris in ver schillende fmancieele en andere institu ten bekleedde. Zij vragen dan ook het bewijs van de gegrondheid van de tegen den heer Segers ingebrachte feiten te mogen leveren en beweren, dat Degrelle alleen van zijn recht als polemist ten opzichte van een politiek man heeft ge bruik gemaakt en verwijzen bovendien naar het jongste besluit van de Katho- ïeke Unie, dat het bekleeden van finan- cieele functies en het uitoefenen van een politiek mandaat als minister of Ka merlid of senator onvereenigbaar acht 40 Nieuwe militaire vliegtuigen. De Zwitsersche bondsraad heeft gister be sloten 40 (nieuwe militaire vliegtuigen aan te schaffen, voor een bedrag van 5,1 millioen franc. Deze toestellen zul len geheel Zwitsersch fabrikaat zijn. ONGEOORLOOFDE DUITSCHE MILITAIRE TRANSPORTEN. Een Zwitsersch blad, „Der Bund", meldt, d,at het aantal berichten over ongeoorloofde Duitsche militaire trans porten met schending der Zwitsersche souvereiniteit toeneemt. Een geval van ongeoorloofd gebruik van Zwitsersch gebied wordt uit Schaffhausen gemeld. Op 17 Maart jl, werden over de lijn Waldschut'Singen, welke voor een groot gedeelte over het Kanton Schaff en loopt, vijf wagons geweren n.aar Waldschut en verder getransporteerd, De ontvangers van de transporten zou den Duitsche arbeiderskampen zijn. De directie van de Zwitsersche dou ane te Bern heeft opdracht gekregen, een onderzoek in te stéllen. Naar „Der Bund" verneemt, zijn bij de Duitsche spoorwegdirectie te Stutt gart stappen gedaan, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen deze transporten GAAT OOK PRINS BERTIL EEN MORGANATISCH HUWELIJK SLUITEN? Romantische geruchten doen de ronde rond de sportieve figuur van prins Ber- til, den zoon van den kroonprins van Zweden. Geruchten, die doen denken aan de aloude sprookjes, waarin gouden pa leizen voorkomen, omgeven door blau we vijvers, waardoor statige zwanen in stralende blankheid ronddrijven. Ergens in een modezaak in Stock holm werkt een mooie jonge vrouw als mode-expert. Zij is de dochter van den Zweedschen kapitein Brambeck en in society-kringen gevierd om haar schoon heid. Sportief en modern van opvattin gen bovendien gelijkt zij in menig op zicht op den Zweedschen prins, die zij Jaren gebeden Teerdé kennen, waar schijnlijk op een.... chauffeerschool. Sindsdien is de genegenheid tusschen de beide jongelieden gestadig gegroeid Zij ontmoetten elkander in de schitte ring van bals en society-feesten En in de lente van 1934 vroeg prins Bertil toestemming aan zijn vader, kroonprins Gustaaf Adolf, om de charmante offi ciersdochter te mogen trouwen. Koning Gustaaf gaf den prins twee jaar bedenktijd, gedurende welke hij fröken Margaretha Brambeck niet mocht ontmoeten. Ten einde de scheiding te vergemakkelijken werd Bertil naar het buitenland gezonden: hij werd militair attaché aan het Zweedsche gezantschap te Parijs, waar hij op het oogenblik woont. Thans is het. lente 1936 De twee ja ren van scheiding zijn om. En Zweden houdt zich in spanning bezig met de Markt OU* Philips Tafaak H.V.A. Amerika Koninld. Rubber Suiker Scbepea (Wethg gedeponeerd.) verlovingsgeruchten, die thans o.a, doof de „Sunday Express" de wereld werden ingezondèn en vervolgens welke prins Bertil reeds naar Nice gereisd is om op< nieuw de hand te vragen van fröken Margaretha ('Tfei.] COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Vanmorgen zijn te Boedapest 34 com munisten, onder wie 30 studenten gear resteerd. DE JOHANNES-PASSION". Uitvoering te Middelburg op 7 April. Ds. Van Empel schrijft ons: Nu eens de Johannes-Passion en niet de Matthaeus-Passion. Deze beslissing van het bestuur der Kon. Zangver, „Tot Oefening en Uitspanning" rust natuur lijk op velerlei overwegingen. Een daar van is stellig deze, dat dit werk telkens weder onder de aandacht van het pu bliek gebracht worden moet. Het ver dient het ten volle, zooals elk werk van Bach het uitvoeren en het aanhooren ten volle waard is. Men hoort weieens de opmerking, dat Bach niet meer van dezen tijd is* Zou ér daarnaast mis schien ook plaats zijn voor een ietwat bescheidener bewering of Bach niet van alle tijden is? Men moet ook niet vragen of de Matthaeus-Passion niet mooier is dan de Johannes-Passion. Zij is anders, zoo als de Evangelist Mattheus het verhaal van het lijden van den Heere Jezus an ders geeft dan Johannes. Wil men dan ook dit werk genieten, dan is het noodig dat men zich eerst even he.el stil ver diept in het 18e en 19e hoofdstuk van het Johannes-Evangelie. De wijze, waar op het lijden hier verteld wordt, heeft het muzikale karakter dezer Passion bepaald. In tegenstelling met Mattheus, die het verhaal geeft van vele gebeur tenissen, welke in de lijdensgeschiede nis op elkaar volgen en waarbij een ly rische beschouwing als vanzelf komen moet, heeft de vierde Evangelist eeni ge voorvallen breed uitgesponnen en dramatisch weergegeven, zoodat de tekst weinig rustpunten biedt en men den indruk krijgt, dat er in deze Pas sion voor de aria's plaats gemaakt wor» den moest. De bedoeling van dit werk wordt ons duidelijk als we op het be- gin-koor letten. Laat de meester de Matthaeus-Passion beginnen met het „Kommt, ihr Töchter, helft mir kla gen", de Johannes-Passion vangt aan met „Herr unser Herrscher, dessen. Ruhm in allen Landen herrlich ist". Lij den en heerlijkheid worden door Bach in dit werk verbonden, zooals ook de vierde Evangelist het doet. Aan de uitvoering van de Johannes- Passion werken mede de solisten; Nan- da Gerretsen, sopraan Agatha Rengers, alt, Kees Smulders, tenor, Max Kloos, bas, Dr. H. van der Kamp, baryton, Th. C. Ferwerda, orgel en Anny van de Putte, klavier. Het orkest wordt ge vormd door de Vereeniging voor Instru mentale Muziek, daartoe versterkt door eenige leden van de Arnhemsche Or- kestvereeniging. Winschoten: 1 doode. In het R.K. Ziekenhuis te Winschoten is gistermiddag overleden de gehuwde machinist J. Kor uit Meeden, die Zater dagavond nabij Westerlee door een on bekend gebleven auto werd aangereden en daarbij een schedelbasisfractuur op liep. Nijmegen: 1 doode- Gistermiddag' te ongeveer vier uur kwam op de Groenestraat te Nijmegen, een veertienjarige jongen Groothuizen geheeten, die met zijn fiets achter een vrachtwagen had gehangen, bij het los laten in aanraking met een auto van de gemeentereiniging, welke hem overreed. De jongen was op slag dood.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2