BINNENLAND. SPORT. WEER ER WIND. ZEELAND. mbelburg. vlissingen. walcheren. zuid-beveland. zeeuwsch-vlaanderen w.d. De Hollandsche huisvrouw in Indië. NUMMER 77. TWEE BLADEN. DINSDAG 31 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Verlenging van den diensttijd der zeemiliciens in Indië. Het nieuwe Duitsche luchtschip boven ons land. Het leven in onze Oost is goedkoop, als moeder de vrouw maar eenmaal weet, hoe ze met haar le veranciers moet omsprin gen. Zorgeloze jeugd! >rwinrtaU fig MIDDELBUBOSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COUBANT£!££ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap, „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1- regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Binnenkort ook in Nederland. Uit Batavia wordt gemeld: Bij den Volksraad is een ontwerp- Kon. besluit ingediend tot verlenging van den maximum diensttijd voor dienstplichtigen bij de zeemacht van 514, 9 en 12 maanden tot 18 maanden voor allen. Het doel van dit besluit, dat reeds geruimen tijd in overweging was, is van de dienst van de zeemiliciens meer ge bruik te kunnen maken. De langere diensttijd zal gelegenheid bieden de dienstplichtigen voor allerlei bijzondere werkzaamheden op te leiden en hen in staat te stellen verschillende brevetten te behalen. De maatregel zal ook tegenmoetko- men aan het heerschende gebrek aan personeel op de vloot in Indië en geeft uiteraard ook bezuiniging. Naar de N. R. C. verneemt, ligt het in het voornemen binnenkort ook den diensttijd van zeemiliciens in Nederland te verlengen. Eindhoven, Rotterdam en Den Haag hebben de eer van een bezoek gehad. Het nieuwe Duitsche luchtschip. L. Z. 129, de „Hindenburg'gedoopt, is van morgen onverwachts boven ons land verschenen. Om half vijf steeg het gevaarte te Friedrichshafen op, voor een tocht, de eerste, naar Zuid-Amerika. Naar het schijnt, had Frankrijk geen antwoord gegeven, op het verzoek om toestemming, om over Fransch grondge bied te mogen vliegen, waarom een an dere route werd gekozen. De zeppelin vervoert 36 passagiers en een uit 40 personen bestaande be manning. Het luchtschip kan 3 April te Rio de Janeiro (Brazilië) worden ver wacht. Onder de 36 passagiers die de eerste reis van het luchtschip „Hindenburg" naar Zuid Amerika meemaken bevinden zich Nederlanders, Franschen, Ameri kanen, Oostenrijkers en Brazilianen. Ook dr. Eckener is aan boord. Te 7 uur Duitsche tijd verscheen het luchtschip boven Stuttgart het vloog snel in Noordelijke richting. Boven Eindhoven, Uit Eindhoven meldt men ons; Tot ieders verbazing, aangezien de route niet was aangekondigd verscheen hedenmorgen om 10 h 20 het Duitsche luchtschip „Hindenburg", komende uit Oostelijke richting boven Eindhoven. Het schip bewoog zich zeer langzaam op een hoogte van nog geen 200 meter voort, zette boven de Philips fabrieken eenigen tijd de motoren stop, waarna het blauw-grijze gevaarte langzaam in N. W. richting vertrok. Boven Rotterdam. Na te Eindhoven over het stations emplacement, de Philipsfabrieken en het vliegveld Walschap te hebben ge vlogen, koerste de nieuwe Duitsche Zeppelin naar Oirschot, welke plaats om 10.33 op zeer geringe hoogte werd gepasseerd. Aanvankelijk vloog de Zeppelin ver der in de richting van Tilburg, waar het luchtschip te 10.35 zichtbaar werd, doch het passeerde de stad op flinken af stand, om in N. W. richting te verdwij nen. De „Hindenburg" vloog om 11 uur, in W.-richting koersende boven Dordrecht. Om 11.05 uur kwam de Zeppelin boven het centrum van Rotterdam. De lucht reus, die met het oog op de bewolking laag vloog maakte een linker bocht bo ven den Stadhuistoren en vloog in laag hangende regenwolken naar Den Haag. Het verkeer stond eenige óogenblikker. stil. Fietsers en automobilisten stopten. Duidelijk waren de groote hakenkrui sen op de stuurvlakken en het woord „Hindenburgin roode letters op de zijwanden te zien. De „Hindenburg" werd begeleid door een tweetal sportvliegtuigen. Om 11.10 uur had het luchtschip de gemeente Rotterdam weer verlaten. Boven den Haag. Omtrent de tocht van de „Hinden burg" wordt nader gemeld, dat het luchtschip tusschen half 12 en kwart voor 12 boven het uiterste westelijke gedeelte van het grondgebied der ge meente Den Haag is waargenomen. Het zicht was echter zeer slecht. De com mandant van den Zeppelin heeft op dat moment draadloos het weerbericht van Londen laten vragen. Daarna is de „Hindenburg" in de richting van de Noordzee verdwenen, klaarblijkelijk om naar Engeland over te steken. In een radiomededeeling' meldde de speciale correspondent van het D.N.B, aan boord van de „Hindenburg", heden middag, dat 't luchtschip na over Neder land te zijn gevlogen koers zette naar de Engelsche Zuidkust ongeveer ter hoogte van Londen. Vandaar wordt de vlucht voortgezet over de Golf van Bis- kaye en Kaap Finesterre (Spanje), waarschijnlijk over Madeira en verder zal de gewone route gevolgd worden. DE VERKOOP VAN „DER STüRMER." Op vragen van het Kamerlid Boon betreffende den verkoop van „Der St.ür- mer" in een N.S.B.-sigarenwinkel in de Kalverstraat te Amsterdam heeft de mi nister van justitie thans geantwoord, dat het anti-semitische blad, volgens de ver klaringen van den verkooper, alleen verkocht werd aan klanten, die speciaal om het blad vroegen; aan Duitschers, die naar Duitsche tijdschriften infor meerden, zou echter te kennen zijn ge geven, dat het blad voorhanden was. De betrokken verkoop, die naar het schijnt niet vóór Februari 1936 is be gonnen, is inmiddels stopgezet. Er bestaan geen aanwijzingen, d,at de verkoop met medeweten van de leiding der N.S.B. heeft plaats gehad. Volgens verkregen inlichtingen is de uitvoer van Der Stülrmer door de Duit sche regeering niet verboden. Terzake van de verspreiding van het bedoelde blad van Februari 11. no. 9 wordt een gerechtelijk vooronderzoek uitgelokt, waarn,a, zoo mogelijk, een strafvervolging zal worden ingesteld. Het noodige is verricht, opdat bij ver dere verspreiding van Der Stürmer in ons land onverwijld worde ingegrepen. SAMENWERKING OP BREEDE BASIS VAN ORANJE- EN NATIONALE VEREENIGÏNGEN. In het gebouw van de Amsterdam- sche IJsclub kwam op 30 Maart een 30- tal vereenigingen tezamen. In deze bij eenkomst werd opgericht het Centraal Comité v,an Oranje- en Nationale Or ganisaties te Amsterdam. Als eerste daad van dit Centraal Comité zal plaats vinden in het Stadion een viering van den Julianadag op 29 April a.s. Deze Stadionviering zal wor den georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond, afdeeling Amster dam, onder de auspiciën van genoemd Centraal Comité. Op deze massale bij eenkomst zullen eenige vooraanstaande sprekers een korte rede houden, terwijl de m,arinekapel een taptoe ten beste zal geven. Aan het einde der bijeenkomst zal een fakkel ontstoken worden op de eeretribune. Deze fakkel zal zijn vuur mededeelen aan de overige fakkels der aanwezigen, waarna zich 5 optochten zullen vormen, die aldus op symbolische wijze het in een gemeenschappelijk sa menzijn ontstoken Or,anje-vuur zullen meevoeren naar hun wijken. TEGEN DE REISBELASTING. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisvereeniging, heeft aan Tweede Ka mer een adres toegezonden, waarin het zegt met groot leedwezen te hebben kennis genomen van het Ontwerp van Wet met betrekking tot de heffing van een reisbelasting'. Het acht deze wet niet in het belang van het Nederlandsche Volk, maar integendeel zeer schadelijk, zulks op moreele en materieele gronden, reden waarom het hoopt, dat het wets ontwerp niet zal worden aangenomen. De wereld heeft menschen noodig, die de kracht en den moed hebben om te werken en te wachten, onverschil lig of men hen toejuicht of uitlacht. Dammen. Zaterdag speelden te Middelburg de heeren A. Kotvis te Zuidzande en L. Bosselaar te Aagtekerke om het kam pioenschap dammen. Uitslag 11. Daar de heer Snoodijk te Goe/ zich heeft teruggetrokken zal de wedstrijd om het kampioenschap van Zeeland tusschen bovengenoemde heeren moeten worden uitgespeeld. CRISIS-MOSSELBESCHIKKING 4936. De Staatscourant van gisteren bevat de crisis-mosselbeschikking 1936. Blij kens deze beschikking wordt een mini mumprijs bedoeld in het lid 1 van arti kel 5 van het crisismosselbesluit 1936 als volgt vastgesteld; 65 cents per 90 kg voor wilde mosse len; i 1.50 per 100 kg voor gekweekte mosselen. Deze prijzen gelden ter plaatse (aan- voerplaats) overboord. De prijs, genoemd in artikel 5 lid 2 van het crisis-mosselbesluit 1936, is vastgesteld op 0.50 per 100 kg. Dr. Van Broekhuijzen te Middelburg. Zooals bekend spreekt de gez,ant van de Unie van Zuid-Afrika morgenavond op den Zuid-Afrikaanschen avond, die de afdeeling Middelburg van het Alge meen Nederlandsch Verbond organi seert in het Schuttershof. De gezant zal reeds des middags in de stad komen en dan .te ongeveer 4 uur officieel ten stadhuize worden ont vangen. Na deze ontvangst zal de hooge gast de stad bezichtigen om ten slotte de thee te gebruiken ten huize van den burgemeester. Dr. Vian Broekhuijzen zal te Middel burg overnachten en Donderdag naar Den Haag terugkeeren. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen daalde van 823 tot 801, van wie 73 bij de werkver schaffing zijn geplaatst. Luchtbescherming. Maandagavond had de tweede ver gadering uitgaande van de vereeniging voor Luchtbescherming plaats. Ditmaal in het geheel gevulde Conertgebouw, Thans sprak de luitenant ter zee twee de klasse G. K, Küller. Het aantal le den vermeerderde met 136, Den burge meester werd het eere-voorzitterschap aangeboden, dat hij aan nam. Een afscheid met vlaggen. De heer J. Spaanderman, comman dant van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland heeft als zoodanig zijn laatste reis met de Mecklenburg gemaakt. Onderweg hebben zoowel het Engel sche lichtschip „Sunk" als het stoom schip „Antwerp" van de Londen en Eastern Railway Comp. met vlaggensei- nen afscheid' van den heer Spaanderman genomen. ARNEMUIDEN. Maandag geraakte een circa 2V> jarig jongetje bij de ouder lijke woning in de sloot. Nog juist op tijd slaagde men erin de kleine er uit te halen. Henk Veeneklaas. Men schrijft ons uit Domburg: Naar aanleiding v,an zijn werkzaam aandeel in de verrichtingen van de Ne derlandsche ambulace in Abessynië, zijn publicaties in de pers en niet het minst na zijn moedig en beleidvol optreden bij de verdediging van het lazaret en van dr. V,an Schelven in 't bizonder. vinden Uw lezers het misschien belang rijk te vernemen, dat een tiental jaren geleden de toen ongeveer zeventienjari ge Henk Veeneklaas met zijn familie in Domburg heeft gebadzomerd. Door een toevallige omstandigheid hadden we toen eenige malen het genoegen, hem te spreken en te erv.aren, dat de jeug dige HBS-er uit Utrecht, waar zijn vader hoofd eener school is, een acht tien karaats padvinder was. Hij had reeds een fietstocht door België achter de wielen en was per vélo met een vriend naar hier gereisd. Tijden? zijn verblijf op Walcheren maakte hij een eendaagsche voettoer rond het eiland en deed als jong student een paar jaren later op zijn getrouwen tweewieler 'n vacantiereis maar Griekenland! Waar lijk geen wonder, dat dokter Veeneklaas gaarne bereid was en zeer geschikt be vonden werd. ,aan de roemruchte expe ditie deel te nemen. KRUININGEN. Naar wij vernemen zal het Belgische voetbalelftal dat Zondag jl. te Amsterdam speelde, Woensdag avond met den trein van 17 u 55 te Krui- ningenIerseke afstappen en vand.aar over HansweertWalsoorden verder reizen. Van Walsoorden af gaat men dan per bus. SCHOONDIJKE. Aan den besteller bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst, D, Hogerheide alhier is op zijn verzoek met ingang 1 April a.s. eervol ontslag verleend. Men schrijft ons uit Batavia; Een jonge vrouw, die niet meer van Indië weet, dan de gemiddelde Hollan der en getrouwd uitkomt, z,al hier, zoo dra zij aan het hoefd van een huishou den staat, bemerken, dat de verschillen tusschen Indië en Nederland heel wat grooter zijn, dan zij gedacht had. Hoe handig zij ook moge zijn, hoeveel aan passingsvermogen zij ook bezit, in den aanvang voelt zij zich als de kat in het pakhuis, zelfs aangenomen, dat zij reeds voldoende Maleisch kent, om zich verstaanbaar tegen het personeel te kunnen uitdrukken. Aan de zoo verschillende dagindee- ling zal zij spoedig genoeg wennen, al vindt zij het in den aanvang ongetwij feld vreemd, dat de menschen hier om 6 uur opstaan en den dag aanvangen met het drinken van een kop koffie. Is de heer gemaal om een uur of 7, of soms nog vroeger, de deur uit, dan be gint haar taak, welke haar des te zwaarder zal vallen, naar gelang zij min der gemakkelijk losraakt van de wijze, waarop een Hollandsch huishouden wordt gedreven. Het vleesch kan zij betrekken op 't boekje van een slager en kruidenierswa ren bij een langanan laten halen, maar dan komt het onderhandelen met groen te- en vruchtenverkoopers, die, wat overvragen betreft, aan de meest ge haaide Hollandsche vischvrouw nog 'n ongezouten lesje kunnen geven. Aan vankelijk is zij blij als zij een prijs van 50 cent tot een kwartje omlaag heeft gekregen, om later te ervaren dat zij met 3 cent ook voldoende zou betaald hebben. Daarbij wisselt de prijs van het geen zij aan de deur of beter gezegd op het voorerf betrekt, naar gelang van het seizoen. Zij zal moeten weten wan neer bepaalde vruchten rijp worden, welke groenten het geheele jaar en wel ke alleen in bepaalde seizoenen betrok ken kunnen worden. De prijzen, welke betaald moeten worden zijn natuurlijk onderhevig aan de mate van den aan voer. Is een oogst van een bepaalde vrucht in een jaar gering door droogte of „ziekten en plagen", zooals de offi- cieele uitdrukking luidt, dan stijgen de prijzen en te veel afdingen doet de waar haar neus voorbij gaan. Daarbij bestaat tusschen de venters, welke langs de huizen loopen, een merkwaar dig soort van solidariteit, of zij werken in groepen, want als mevrouw een paar keer te ruim heeft betaald, zal zif dit niet weten, maar zij kan tot de over tuiging komen, dat zij met minder geld ook het verlangde/ gekregen zou hebben, indien de volgende dagen een geheele stroom van venters het erf op komt, de een na den ander. Het is dan rondge gaan, dat zij zeer goed betaalt en daar wil een ieder v,an profiteeren. Begrijpt zij haar fout en houdt zij volgende da gen aan een veel lager bod vast, dan kan het zijn, dat zij, hoewel haar bod rijkelijk voldoende genoemd moet wor den, toch niets krijgt, want de kooplui zijn bang een goede markt te verliezen en verkoopen liever enkele d,agen niets, dan met hun prijzen naar een normaal niveau omlaag te gaan. Zij kan deze Stoeien. Ravotten. Spelen. Dat doen kin deren. Bekommeren zich om niets. Daar om is het de plicht van verstandige ouders te letten op een geregelden stoel gang van hun kinderen. Kinderen ver zwijgen dikwijls, dat zij hiermede suk kelen. Geeft daarom Uw kinderen bij tijds de door H.H. Doctoren aanbevolen ISTIZIN-T ABLETTEN, die vrij van schadelijke nevenwerkingen zijn en zon der bezwaar gegeven kunnen worden. Het beste laxeermiddel voor volwasse nen en kinderen. (Ingez. Med.). Middelburg, 31-III-'36. Maandag hoog ste luchttemperatuur 16.5 °C (62 °F); laagste 9.9 °C (50 °F). Heden 9 h: 10.6 °C; 12 h: 13 °C. 1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.7 mm te Zürich; laagste 740.3 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, zwaar bew.olkt met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 38; onder: 18 h 30. Licht op: 19 h 00. Maan op: 11 h 49; onder: 3 h 00. V.M.: 6 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Maart.. Hoogwater. Laagwater. Di. 31 8.09 20.52 1.45 14.26 April. Wo. 1 9.46 22.23 3.18 16.05 Do. 2 11.01 23.23 4.47 17.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 31 9.41 22.26 2.49 15.30 April, Wo. 1 11.11 23.53 4.17 17.09 Do. 2 12.27 5.42 18.22 moeilijkheden ten deele ontgaan door haar baboe naar den pas,ar te sturen om daar inkoopen te doen, maar dan moet zij ongeveer weten, hoeveel geld zij moet meegeven en komt zij beslist duurder uit, omdat baboe „winst neemt." Dat wordt als een normale handeling beschouwd en mag vooral niet als on eerlijkheid worden uitgelegd. Heeft ba boe voor 18 centen gekocht, dan brengt zij er zeker 20 in rekening. Komt me vrouw hier achter en maakt zij er een standje over, dan loopt zij de k.ans dat baboe niet meer binnenkomt, omdat zij bij zulk een „rare" nonja niet werken wil en dit „raar-zijn" is zoo snel be kend, dat het aanbod van goed nieuw personeel er beslist onder lijdt. En behalve groente, vruchten en visch„ is er zooveel waarmede gevent wordt. Stoelen en tafels, kastjes en soms ook kasten lampekappen, schilderijen in lijst, manden en bezems, ingemaakt zuur en spekkoek, koekjes en ijs, matrassen en kussens, lappen en lapjes zijde en katoen, sokken en heerenhemden, da mesondergoed en dassen, snuisterijen en geslepen steenen bloemen en planten, vazen en doozen, alles komt in bonte rij voorbij en wee degene, die zich aan koopen waagt zonder eenig begrip van de waarde te hebben. En in een jong huishouden is steeds zooveel noodig, waar in den beginne niet aan gedacht is. Daarbij zijn de ge vraagde prijzen, in vergelijking met Hol land, 'soms belachelijk laag, zoodat me vrouw het niet over haar hart kan ver krijgen er nog eens 75 pet. af te doen. Het hebben van geen contanten is dik wijls geen beletsel om te koopen, want de Chineezen onder de venters, geven gaarne crediet. Veel van deze verkoo- pers zijn volleerde comedianten .en kunnen werkelijk op tragische wijze verhalen van de schade, welke zij lijden, indien mevrouw niet meer betaalt. Is het wonder, dat de Hollandsche vrouw, die hier dikwijls pardoes in een Indisch huishouden terecht komt, zich in den aanvang gevoelt als met 3 linker handen geboren? Blijkt zij niet tegen

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1