Schoonmaak RECHTSZAKEN. BEURS- EB WISSELKOERSEN. SBITERLARB, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. TH0LEH, Beursthermoiweter v. Woensdag Gifgas. Uitbreiding van de Itali aansche luchtmacht. BELGIE. ENGELAND. ITALIË VER. STATEN. Nieuwe overstroomingen. De bewapeningswedloop. Z. AMERIKA. AFLOOP WRK0QPW8EE AMSTERDAM 25 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig 1926-5 86%86%. Zwitserl. Staatssp, 1927-4% 95 Japan 1924-6% 55 Amsterdam 1933-5 99%- Amsterdam 1934-4% 9897%. 's Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 89%—89 Zeeuws. Hyp. B-4% 85 Cities Service Cy. P.1958 5 41%41% A Amsterdam Bank 112111% C Rott. Bankver. 104104 A Twentsche Bank 8381%. A Pref. Gruyter Zn A 113% A Pref. Jurgens A 101%101% A Ned. Gist- en Spir.-fabr. 394%394% A De Schelde N.B. 3434% rede hield, kon de afd. Schouwen wor den gesticht. Op bestuursvergadering van 4 Nov. werd besloten, in combina tie met de andere afdeelingen een Zeeuwsche propaganda-week te organi- seeren. Sprekers waren de heeren Evers en De Lange. De week werd gehouden van 1319 Jan. De vergaderingen wa ren wel goed bezocht en het resultaat was bevredigend. Op de bestuursverga dering van 31 Dec. werd besloten, con tact te zoeken met leden, wonende in Z. Vlaanderen. Getracht werd een voor zitter te vinden, die een propaganda- vergadering zou willen leiden. Bemer kende, dat de animo niet sterk was, werd besloten, een afwachtende hou ding aan te nemen. Ondertusschen wordt contact gehouden en propaganda gevoerd, door kranten te verspreiden. In verband met verlaging van den richtprijs der tarwe werd besloten, in samenwerking met Tholen, aan ons hoofdbestuur een telegram te verzen den van den volgenden inhoud: Afd. Z. Beveland en Tholen dringen bi) hoofdbestuur aan, bij Minister krach tig te proteseeren tegen verlaging richt prijs tarwe, eensdeels omdat deze wille keurige daad lijnrecht ingaat tegen ons systeem, anderdeels omdat akkerbouw daarmee onoverkomelijke schade wordt toegebracht. Hopen Hoofdbestuur al 't mogelijke zal doen, dat ongedaan te maken. Het dag. Bestuur van L. en Mij. heeft naar aanleiding van deze verlaging zich schriftelijk gewend tot den Minister en heeft ons systeem nogmaals uiteen ge zet en toegelicht. Hiervan zijn afschrif ten gezonden aan 1ste en 2de Kamerle den en fractieleiders. Hieruit vloeide voort, dat door verscheidene heeren n onderhoud werd aangevraagd. Intusschen bleek wel, wat de beer Smid al direct voorspelde, dat de ver laging niet zou worden teruggenomen. Op 28 Jan. had een conferentie plaats A Ver. Papf, v. Gelder 56%55 C Am. Smelt Ref. 51%50% C Stand. Brands 10%il0% A A.N.I E.M.—N.B. 179—178%. C North Am, Cy, 16%16% A Born. Sum. H.M. 148%148% A Linde Teves en Stokv. 73%73% A Ned. Wol Mij. 84—84. A Singkep Tin M. 85% A J. C. Japan Ln, 39%39. A Roiterd. Lloyd 38%38%, A S M. Nederland 37%—37%. A Amst Thee C.M 44%44%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 80%81. C Int. Nickel Cy. 29%28%. Ned 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98% Certificaten-3 85%86%. O. Indie 34 1000-4 96%—96%. Duitschl. '30 1000-5% 22% V olksonder wijs. BORSSELE. Dinsdag hield de afdee- ling „Borssele" van „Volksonderwijs" een algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer C. de Krijger, De rekening wees aan in ontvangsten 191 en in uitgaven 160, dus een goed slot van 31. De heer S. Almekinders werd als bestuurslid herkozen. De col lecte voor het fonds tot steun bracht in 1935 op 54. De heer H. de Priester besprak het „Bevredigings-rapport". De vergadering was v,an meening, dat de conclusies, die de „Bevredigings-Commissie" aan de algemeene vergadering voorlegt, wel wat sober zijn. Men benoemde tot afge vaardigde naar de buitgenwone verga dering van Volksonderwijs op 16 Mei a.s. den heer H. de Priester en tot diens plaatsvervanger den heer J. de Voogd. Dezelfde personen werden benoemd voor de algemeene vergadering dezen winter te houden, doch dan de laatste als afgevaardigde en de eerste als plaatsvervanger. Men besloot in het na jaar een openbare vergadering te beleg gen met, zoo mogelijk, ds. Westmijse als spreker. Op voorstel van het hoofd dei- openbare school alhier, zal de afdeeling den Gemeenteraad verzoeken, van 1937 af den aanvangsdatum van het school jaar te wijzigen en dezen vast te stellen op 1 April, daar het ongewenscht is dien datum te houden op 1 Mei, nu de wet bepaald, dat de toe te laten leer lingen voor 1 April 6 jaar moeten zijn. KRUININGEN. Maandag a.s. komt de Raad om 5 uur in openbare zitting bij een, o.m. ter behandeling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding voor '36 voor de Bijz. scholen te Hans weert en Oostdijk; tot verhuring van tuingrond in het Bouwplan; tot beschik baarstelling van een bedrag uit de ge meentekas voor extra hulp aan werk- loozen (f 130); tot vaststelling van een verordening op het in bouwexploitatie T brengen van gronden door particulieren; tusschen dc dag. besturen van L. L. iM. dgn aanjeg van straten in het bouwplan en L. en Mij. Dit onderhoud had n (kosten pi_m f 2000) en tot verbetering vriendelijke strekking en zal vermoede- yan den Zand3ijk (kosten f 27200) lijk leiden tot nader overleg. mmi» 11 Febr. bestuursvergadering, waarin j ^00ÜP"BEVELmÜD« uitslag conferentie met Z. L. M, wordt COLIJNSPLAAT. Tot hoofd van den Engeland 1960-90 4 70%—— A Koloni,ale Bnk 51%50% A N.I. Hbk. 1000 114 C Ned. H. M. 1000 126—126% A Alg. Kunstz, U. 24%23%. ~K v. Berkels Pat. 4040% C Calvé-Delft 58%i A C. Surker Mpij 110%111% A Ned5 Ford A.M. 226%—226 A Philips Gem. B. afg, 185%182-84% C Unilever 106%—105%-06% C Am. Car Foundry 20%19% C Anaconda Cop. 21%20%-% C Bethlehem St. 33%-h32%-33 C Kennec Copper 22%21%-% C Un, States Leather 5%5 C U. States St, C. 38%—37%-38% A Kon. Petr. Mpij. 241 240%-39% C Contin. Oil Cy. 21%20%-% C Philips Petr. Comp. 27%—27% C Shell Union O.C. 10%10%-%. C Tide Water Ass. Oil 1110%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%— 5%. A Ned Scheep v. U. 46%45% A H.V. Amsterdam 234%—234-33 zullen 100 Amsterdamsche spelers naar Den Haag trekken om daar den strijd aan te binden tegen 100 Hagenaars; 100 spelers uit Zeeland ontmoeten op dien dag 100 spelers uit het Dordrechtsche en Brabantsche district. Verder spelen 50 spelers uit Gelderland tegen 50 spe lers van den Utrechtschen Provincia len Dambond, terwijl de Oostelijke Dambond 50 spelers afvaardigt tegen 50 afgevaardigden van het Dordtsche district. WIELRENNEN. De Nederlandsche wielerkampioen schappen op den weg zullen dit jaar wederom te Hoogerheide worden ver reden. Bij: de openingswedstrijden van de Zwolsche wielerbaan plaatste de Mid- delburgsche renner J. Schoolmeester zich met den Belg De Graeve tweede in den 40 km koppelwedstrijd voor profs en onafhankelijken. Het was een sterk bezet veld waarvan eerste wer den Jac. van EgmondPelser. De oorlog in Oori-Afrika. besproken. Wij zijn hierover wel tevre den, maar niet enthousiast. We zijn van meening, dat een nader overleg noodza kelijk is. Verder wordt besloten, alle zelfstandige vereenigingen in Zeeland een schrijven en brochure tc zenden, met verzoek, zich met ons in verbinding te willen stellen, indien ze interesse heb ben voor L. cn Mij. Binnenkort zal worden overgegaan tot uitgifte van de derde serie aandeelen ter grootte van 50.000 voor onze pers. De winter is niet voorbijgegaan zon der actie, aldus de voorz. Maar we zijn er nog op geen stukken na. Ons voornaamste werk is, het werven van leden. Dat we dit hebben gedaan, getuigt ons ledental. In Zuid-Beveland plm. 150 leden, in Schouwen reeds meer dan 100, dit zou spoedig de 300 bereiken, in Tholen ook reeds 80, in Walcheren plm. 100, in Z. Vlaanderen zal spoedig een vergadering worden gehouden. Over de verhouding tot de Z. L. M. herhaalt de voorzitter, wat reeds eer der door hem is gezegd. Als de wil van beide zijden goed is, zal naar zijn mee ning een vruchtbare samenwerking mo gelijk zijn. Het Bestuur zal zich daarover nader beraden. Rondvraag. De heer Louisse vraagt welke houding L. en M. aanneemt tegenover den han del? Hij meent, dat de Z. L. M. den han del minder goed gezind is. De voorz. meent, dat de spreker ver wart de Z. L. M. en de crisis-organisa ties. De daarop volgende openbare verga dering was vrij druk bezocht; er waren ook vele vrouwen. De voorz. sprak de hoop uit, dat zoowel de film als het woord van den heer De Lange de belangstelling voor L. en M. zal vergrooten. In het kort zet de voorz. de doelstelling van L. en M. nog eens uiteen. Daarop wordt de film vertoond, die de bewondering der aanwezigen heeft op gewekt. Daarna hield de heer De Lange nog' een korte propaganda-rede, waar na de voorzitter deze geslaagde verga dering met een krachtig, opwekkend woord sloot. luchtbeschermingsdienst is benoemd de heer L. Leendertse. BRESKENS. Op Vrijdag 24 April her- denken de christelijke meisjesvereen. „Emma" en de christelijke jongeman- nenvereen. resp. hun 35 en 50-jarig be staan. In een gezamenlijke bijeenkomst zullen deze heugelijke feiten worden herdacht. BIERVLIET. Dinsdagmiddag had de lijnwerker bij de Z. V. T. M., de heer D. Poreij het ongeluk op zijn werk een stukje ijzer in het oog te krijgen. Het schijnt ie vreezen, dat hij het oog zal moeten missen. VAN DE TRAP GEVALLEN EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. SLUIS. Zondagavond had de ongeveer 55-jarige koopman Z., alhier, het onge luk in zijn woning van de trap te vallen. Vandaag is hij aan zijn bekomen ver wondingen overleden. IJzeren geldkistje met 500 gestolen, ST. MAARTENSDIJK. Vermoedelijk door insluiping zijn alhier uit de woning van den timmerman K. een ijzeren geld kistje, inh. 500 aan bankpapier, bene vens eenige verdere waardevolle stuk ken, ontvreemd. In verband hiermede is als verdacht hiervan zekere H., naar het huis van bewaring te Breda overge bracht. A Java Cult. Mij. 130128 A N.I. Suiker U. 111llli A Deli Batavia 191—193-95 C Deli Mij. 1000 200—202 -03 A Senembah 200196-99. C Baltimore Ohio 12%11%. C Southern Pac, Cy. 20%19%-20. A Southern RIw. 10%10%. A Amst. Rubb. C. 126-124%-%. A Deli-Bat. Rubh 75%—74%-%. A Hessa Rubber 106%106%, A Serbadjadi S.R, 68%67%. Prolongatie 1%1%, WISSELKOERSEN. 24 Mrt 25 Mrt Londen 7.27% 7.27% Berlijn 59.16 59.17 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.85% 24.86% Zwitserland 48.01 48.00 Kopenhagen 32.50 32.55 New-York 1.46% 1.46% Koninkl. - Obbmarkt Unilever - Industrie - title - Markt - Amerika - Suiker Tabak - - Philips - Rubber Schepen - (WetUg gedeponeerd.) mm. f op 9 2en DAMMEN. Massa-kampen Paaschdag. De wedstrijdcommissie van den Ne- derlandschen Dambond, belast met de organisatie van de jubileumwedstrijden van dezen bond ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintig-jarig bestaan, heeft vast gesteld, dat op den tweeden Paasch dag, 13 April, over geheel Nederland groote massa-kampen zullen worden ge organiseerd tusschen de afgevaardigden van de verschillende districten. Zoo Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat graaf Von Rosen, de leider van het in ternationale Roode Kruis in Abessynië, dezer dagen te Kworam, een ha chelijk avontuur heeft doorgemaakt Zijn vliegtuig, hoewel het gecamoufleerd was, werd gebombardeerd en met ma' chinegeweren beschoten, waarbij het echter niet beschadigd werd. Von Rosen bracht het toestel daarop uit de schuil plaats te voorschijn om duidelijk de Roo- de-Kruisteekens op de vleugels en de fuselage te doen zien. De Italiaansche bommenwerpers keer den daarop tot tweemaal toe terug om de machine van een hoogte van slechts 18 m geheel te vernielen. Von Rosen deelde nog mede, dat de Italiaansche vliegtuigen voortdurend gasbommen werpen en ook een gas ver spreiden, dat als een gordijn neerdaalt Hij had brandwonden aan zijn handen opgeloopen, veroorzaakt door mosterd gas. Uit Rome wordt gemeld; De staatssecretaris van luchtvaart, ge neraal Valle, heeft gistermiddag in de Kamer een redevoering uitgesproken over de vernieuwing en ontwikkeling van de Italiaansche militaire luchtvaart. De generaal begon met te constatee- ren, dat bij de bijzondere aardrijkskun dige ligging van het Italiaansche schier eiland geen punt van de Middellandsche zee buiten de controle van het Italiaan sche luchtwapen mocht vallen. De totale aantallen vliegers in de jaren 1933 en 1935 staan tot elkander als 1 10. Achttien opleidingsscholen voor vlie gers zijn gebouwd. Generaal Valle deelde vervolgens me de, dat op het oogenblik op wensch van Mussolini overwog enwordt om verplich ten dienst bij het luchtwapen in te voe ren. Deze mededeeling oogstte luiden bijval. Het aantal vliegtuigeskaders is bijna verdubbeld. Groote inspanning wordt ten koste gelegd aan verbetering van het materiaal. Hierbij heeft de sanctie- politiek de Italiaansche vliegtuigindu strie gedwongen zich in zeer sterke mate vrij te maken van den invoer uit het buitenland. Terwijl vroeger 23 pro cent van het machine-materiaal werd in gevoerd, is men thans teruggeloopen tot 8 procent en dit percentage wil men nog meer omlaag drukken. Einde Mei zullen bombardementsvlieg tuigen in dienst gesteld worden die met 1% ton bommen ieder punt van de Mid dellandsche Zee zullen kunnen bereiken. Er is een serie van een nieuw soort vliegtuigen, dat de jachtvliegtuigen moet vervangen, in aanbouw. Deze toestel len hebben 6 machinegeweren aan boord en kunnen een zeer groote snelheid be halen. In strijd met de geruchten over schaarschte aan brandstoffen, consta teerde generaal Valle, dat de benzine voorraad voor iedere mogelijkheid toe reikend is. Aan het slot van zijn redevoering wees de generaal in het bijzonder met erken telijkheid op de bedrijvigheid van het luchtwapen in Oost-Afrika. In Erithrea zijn 25 vliegvelden aangelegd. In Somali- Iand 54. Zij zullen na het behalen vein de overwinning blijven voortbestaein, aangezien het slechts met behulp van 't luchtwapen mogelijk is zoo uitgestrekte gebieden te controleeren. Generaal Valle zeide ook nog dat, wat de ravitailleering van benzine betreft, sedert 1 Maart iedere invoer geschorst is, aangezien de voorraden volledig zijn. VREESELIJK LIEFDESDRAMA AAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS Ter gelegenheid van de jaarmarkt in de grensgemeente Stekene vroeg de 28- jarige A. de R, aldaar aan het 25-jarige meisje M. van G. om mee te gaan ter kermis. Een maand te voren had het meisje den jongen man zoogenaamd af gezegd. Hij wilde echter blijkbaar de kennismaking hernieuwen. Op een wei gerend antwoord heeft hij haar toen met een mes gestoken in de hartstreek, ter wijl zij daarna nog een tiental messteken opliep. De dader heeft de vlucht geno men en zich een uur later door middel van een scheermes van het leven be roofd, Het meisje werd door voorbijgan gers gevonden, die onmiddellijk genees kundige hulp inriepen. Men vreest voor haar leven. Het bloedige drama verwek te groote ontsteltenis onder de grensbe volking. DAK VAN FABRIEK INGESTORT. 200 arbeiders gedood. Tengevolge van het instorten van het dak eener in aanbouw zijnde jutespinne- rij in Nepal (Br. Indië) zouden 200 in- heemsche arbeiders zijn gedood en tal van anderen gewond. Spoorweg-ongeluk. In den afgeloo- pen nacht zijn eenige wagons van den personentrein RomeFlorence ont spoord. Drie personen, waaronder twee treinbeambten, zijn om het leven geko men, terwijl 20 menschen lichte verwon dingen hebben opgeloopen. Door het water van de Ohio zijn weer groote oppervlakten land over stroomd, Tientallen plaatsen in het Z. W. van Ohio in Kentucky en Indiana staan blank. Door de nieuwe overstroo mingen zijn 20,000 personen dakloos geworden, terwijl 10 menschen om het leven zijn gekomen. Men vreest, dat de rivier opnieuw zal stijgen door den toe-i vloed van water uit de zijrivieren Ma-1 honing en Tuscarawas, die door zwaren I regenval gezwollen zijn. Volgens weerkundigen is het gevaar voor nieuwen was echter niet groot. Ook de Mississippi stijgt snel en zon der onderbreking. Doordat verschillen de zijrivieren buiten hun oevers zijn getreden, zijn groote gebieden in Wis consin overstroomd. In de omgeving van Tyler in Texas en in het Noordelijk stroomgebied van de Mississipppi heb ben cyclonen groote schade ,aangericht. De afgevaardigden van 15 door de over stroomingen geteisterde staten hebben in heit Huis een motie ingediend waar in wordt aangedrongen op de instelling van een gemengde congres-commissie voor de uitwerking van een omvattend plan tot steunverleening en tot perma nente bestrijding van het overstroomings gevaar. In haar rapport aan het Huis van Af gevaardigden beveelt de legercommissie van het Huis eenstemmig den bouw aan van 4000 militaire vliegtuigen. De com missie is van meening, dat de Vereenig- de Staten, wat de militaire luchtvaart betreft, 10 jaar achter zijn. Jaarlijks moeten 800 nieuwe vliegtuigen worden gebouwd om de luchtmacht op peil te brengen. Alle groote mogendheden be zitten thans reusachtige vliegtuig-moe derschepen en drijvende vliegvelden, die het voeren van een luchtoorlog aan de vijandelijke kusten mogelijk moeten ma ken. De commissie verklaart te beschikken over betrouwbare informaties, volgens welke andere mogendheden de beschik king hebben over 5000 tot 10000 mili taire vliegtuigen. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden we derom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Ingez, Med.} HET COMMUNISME IN BRAZHJë De politie geeft in een officieelfe taer dedeeling een overzicht over de door haar getroffen maatregelen ter bestrij ding der communistische actie. Tot midden Maart zijn 901 burgers en 2146 militairen onder wie 66 officüere» gearresteerd. 586 burgers en 2058 militairen onder wie 11 officieren zijn weer op vrije voe ten gesteld. Alleen de laatste dagen rfjn 480 personen door politie en militair er. in arrest gesteld. GEMEENTE-SECRETARIS VAN HUIZEN WEER VOOR HET GERECHT. 1 jaar in hooger beroep ge- ëischt. Voor het gerechtshof te Amsterdam is gisteren verder behandeld de zaak te gen den 45-jarigen ex-gemeentearchi tect van Huizen S. M,, die zich in hoo ger beroep moest verantwoorden we gens valschheid in geschrifte, van welke beschuldiging de rechtbank hem had vrijgesproken. Het ging hier om de levering van een partij van 62000 straatsteenen. In Fe bruari '31 zouden deze geleverd zijn. door Gebrs. Loodsma te Amsterdam welke evenwel niet zijn te vinden, of schoon den kassier van openbare wer ken was opgedragen aan de firma 1364 uit te betalen. Na het getuigenverhoor eisclhte de procureur-generaal een jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Arrest 8 April. In hooger beroep. Ja. Ja, L., 24 jaar huishoudster te O.- enW. Soubur g, heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg, waarbij zij wegens diefstal van een por- temonnaie met 10 is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Ten overstaan van notaris Paap, te Vlissingen, werd Dinsdagmiddag in het café Duvekot te Vrouwenpolder, ten verzoeke van de erven Wed. I. Daane- Huibregtse in het openbaar verkocht; een nieuw gebouwd woonhuis met erf en tuin aan den Vrouwenpolderschen straatweg A 112 alhier, groot 7 a 59 ca. Kooper G. Vlieger q.q. voor f 2450. BIERVLIET. Dinsdag werd bij den heer Rijnberg te Driewegen (gemeente Biervliet) het landbouwhofsteedje van den heer W. Naeije Sr. publiek ver kocht in 7 perceelen. Het woonhuis, ingesteld op J 1500 bleef eigendom van den heer Naeije. De schuur met erf werd gekocht door den heer J. F. Dekker, alhier, voor 1600. Een perceel weiland 77 a. 20 ca, e» een perceel bouwland, 1 ha 18 a 10 ca werden in combinatie gekocht door den heer G. Dhuijssers, alhier, voor 4031. Een perceel weiland en bouwland, sa men 2 ha 34 a 50 ca bracht 4806 op, Kooper de heer J. Rijnberg, alhier. Een perceel bouwland in den Beu- kelspolder, 1 ha 52 a 25 ca, bracht 3207 op. Kooper de heer W. Naeije Jr. Nog een perceel bouwland in den Beukelspolder, ook 1 ha 52 a 25 ca, bracht 3310 op. Kooper de heer J. F. Dekker, alhier. Nog werd een kavel bouwland ge veild van den heer M. C. v, d. Slikke, groot 3 ha 46 a 85 ca, in twee perceelen. Deze kwamen samen in bod op 7005 doch werden niet gegund

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2