GOESCHE COURANT - RES llGBIG IERS W.9dc Onaanvaardbaar! zegt Hitler. BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. rerk Irieur. rts. 6.50 5.25 5,50 MNG, NUMMER 72. TWEE BLADEN. WOENSDAG 25 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De volgende week zal hij met een nieuw vredes plan voor den dag komen. Invoer van aardappelen in Engeland vrij. ffliDDELBURG* WALCHEREN daarin flesch ielburg, Gpóthou- 1 noemde zaken, Levering trdappe- andstot- JAC. 476 te J3.52.78. COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. PI 613 Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 13 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbrisf „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co«- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 eest. Von Ribbentrop, Hitler's speciale boodschapper voor buitenlandsche za ken, heeft gisteravond den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden, een voorloopig' antwoord op de voor stellen der Locarno-mogendheden over handigd De Duitsche regeering zet hierin nog maals haar standpunt ten aanzien van de politieke problemen in Europa uit een en concludeert dan gelijk te ver wachten was dat een deel der voor stellen onaanvaardbaar voor haar is. Dit zijn natuurlijk de beide voorwaarden die Engeland en Frankrijk hebben ge steld voor het openen van besprekingen over Hitler's aanbiedingen; te weten: le bezetting van een streek van 20 km breedte in het Rijnland met vreemde troepen; 2e een procedure voor het Haagsche hof over de vraag of het Fransch-Russisch pact in strijd zou zijn met het Locarno-verdrag. Het antwoord noemt deze punten in- tusschen niet. Het is algemeen gehouden en g'aat niet nader op de zaken in. De Duitsche regeering wil n.l. de volgende week een uitgebreider memorandum overhandigen, dat dan een nieuw plan van Hitier zal bevatten „voor de over winning van de Europeesche crisis". In verband met de verkiezingsdrukte in Duitschland, is het haar niet mogelijk, zegt ze, eerder met dit plan te komen. Uiterlijk Dinsdag a.s. zal het echter ge reed zijn. Berlijn hoopt, dat het de Engelsche regeering zal gelukken, er een basis in te vinden voor het inleiden van de noodzakelijke onderhandelingen. In het hart komt het Duitsche ant woord hierop dus neer dat Hitier de volgende week een nieuwe poging wil doen tot verzoening. Hij stelt echter be reids vast, dat de voorstellen der Lo carno-mogendheden onaanvaardbaar zijn. In Frankrijk zullen over dit antwoord wel harde noten g'ekraakt worden. Te vernachten is zelfs, dat Parijs zal trach ten Londen over te halen, niet langer met Hitier te praten, De Franschen zou den het liefst zien, dat er een groot mi litair bondgenootschap van vrijwel alle Duitschland omringende staten tegen Duitschland gesloten kon worden En geland en Frankrijk dan als de spil daarvan. Het is gelukkig allerminst waarschijnlijk, dat men daar te Londen ooren naar heeft. De toestand ontwikkelt zich thans ge heel in de richting, welke van den be ginne af aan was te voorzien: het zal 'n zaak op de lange baan worden. De eer ste fase is achter den rug. Men is nu toe aan de tweede, in welke een grond slag zal moeten worden gevonden voor onderhandelingen met Duitschland, Men kan gerust aannemen, dat dit heel wat voeten in de aarde zal hebben: de Fran schen zullen niet dan schoorvoetend gebracht kunnen worden, waar de En- gelschen hen willen hebben. Voorshands twijfelen wij echter niet, of op den duur zal het wel lukken De Volkenbondsraad voor on- bepaalden tijd verdaagd. Het heeft in de gegeven omstandighe den natuurlijk geen zin den Volken bondsraad nog langer te Londen bijeen te houden. De besprekingen, die een grondslag voor verdere onderhandelin gen moeten opleveren, gaan buiten den Raad om. Het zullen de eerste dagen hoofdzakelijk Duitsch-Engelsche en En- gelschFransche besprekingen zijn. De Raad heeft gistermiddag dan ook beslo ten, om voor onbepaalden tijd uiteen te gaan. Verwacht wordt, dat dit „verlof" minstens een tiental dagen zal duren De voortzetting van de zitting zal dan te Genève plaats vinden. Gooit Mussolini roet in het Fransche eten? Te Parijs deden gisteren geruchten de ronde, dat Mussolini niet van plan is, Frankrijk te steunen in zijn pogen, een bondgenootschap tegen Duitschland te smeden, als hij niet de besliste verze kering ontvangt, dat de sancties tegen Italië eerlang zullen worden opgeheven Als dat waar is, kan men zich niet zon der eenig leedvermaak herinneren, hoe Laval zich indertijd heeft ingespannen om de sancties zoo zachtzinnig mogelijk te doen uitvallen Voorloopig is deze kant van de zaak echter niet al te be langrijk. KONINGIN EN PRINSES NAAR DEN RUY GENHOEK. H. M. de Koningin en de Prinses zul len a.s. Vrijdag voor den eerstkomenden tijd den Ruygenhoek betrekken. NOG MEER GOUD NAAR DE NEDERLANDSCHE BANK. Ook in de afgeloopen week heeft de Nederlandsche Bank een aanzienlijk be drag aan goud in haar kelders zien vloeien. De nieuwe aanwinst beliep f 8,6 millioen, nadat de week tevoren zelfs f 16 Vz millioen was binnengeko men, zoodat de totale vermeerdering in twee weken tijds ruim f 25 millioen heeft bedragen. Sedert einde Sept. jl„ toen de goudstroom naar ons land een aanvang nam, om vrijwel zonder onderbreking tot den huidigen dag voort te duren, heeft de Bank haar bezit aan geel me taal met nagenoeg f 170 millioen zien aangroeien, ENGELSCHE LOF VOOR DR. COLIJN, De Evening Standard, een Eng'elsch blad, publiceerde in zijn editie van gis ter een prijzend artikel over den Neder- landschen eersten minister dr. Colijn, van de hand van Bruce Lockhart. Het artikel beslaat twee kolommen en is verlucht met een portret van Colijn. De schrijver betoogt in dit artikel, dat het in de tegenwoordige roerige tijden een geluk genoemd mag worden voor Noord-West Europa, dat daar tenminste één land in vrede leeft en dit waar- sphijnlijk zal blijven doen onder de krachtige leiding van zijn eersten minis ter. Hij schrijft het voornamelijk op re kening van Colijn, dat Nederland (het eenige land ter wereld, waar er geen krotwoningen zijn) vrede en rust geniet. Colijn regeert met dezelfde methodes, waarmede iedere Engelsche staatsman zou kunnen regeeren, en gevoelt g'een sympathie voor het fascisme. Hij gelooft, dat Engeland en Nederland in het Oos ten moeten samenwerken en dat Neder land zijn eerlijke deel moet bijdragen tot die samenwerking. De samenwerking met een zoo bekwaam eersten minister als Colijn is meer diplomatieke zorg waard dan zij tot nu toe nog heeft ont vangen. Met ingang van morgen, 26 Maart, kan de invoer van aardappelen in En geland vrij geschieden. Wij vernemen hieromtrent nader, dat de Engelsche autoriteiten zich tot dezen maatregel gedwongen hebben gezien, ten gevolge van een tekort aan aard appelen daar te lande. De oorzaak van het tekort is de misoogst en daarom heeft men eerst de contingenteering verruimd en thans ook het invoenecht opgeheven. Een en ander zal ongetwijfeld onzen export stimuleeren. De nieuwe aardap pelen vallen weliswaar buiten deze re geling doch aangezien het nog eenigen tijd zal duren alvorens deze aan de markt komen is de verruiming van on zen export naar Engeland niet zonder beteekenis. Dr. VAN SCHELVEN TOCH GEWOND. „De Telegraaf" meldt, dat dr. Van Schelven een tiental dagen geleden toch gewond is. Hoe dit geschiedde blijft evenwel nog een mysterie. Daar de colonne van dr. Van Schelven zich in de buurt van Kworam heeft be vonden toen die stad door de Italianen werd gebombardeerd is het niet uitge sloten, dat dr. Van Schelven daarbij is getroffen. Zekerheid hierover bestaat er niet en ook het Hoofdbestuur van het Roode Kruis verkeert daaromtrent in 't onzekere. Het had ook geen kennis ge kregen van het telegram, dat dr. Van Schelven aan mevrouw Van Schelven heeft geseind, waaruit de verwonding van haar echtgenoot is gebleken. Mevrouw Van Schelven bevindt zich thans op weg naar Djiboeti. De verwonding van dr. Van Schelven schijnt van ongevaarlijken aard en hij zelf reeds zoo goed als hersteld te zijn. Waardeering van onze inspanning en onzen arbeid strekt en geeft moed, ook waar somtijds grievende teleur stellingen bij de beste bedoelingen ons deel worden. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Hontenisse, standplaats Lamswaarde, P. J. de Vos, thans maré- chaussée te Watergraafsmeer. Hedenmorgen geraakte in de Lam- brechtstraat een paard, gespannen voor een melkwagen, op hol en rende de Kor te Noordstraat door overal melk ver spreidende. Op de Heerengracht kwam het paard tot staan. Lib, Staatspartij „De Vrijheidsbond". In de gisteren gehouden algemeenë jaarlijksche ledenvergadering van de afdeeling Middelburg van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" is het aftredend bestuurslid mr. Th. Portheine herkozen; in de plaats van mr. J. G. Veltman Fruin, die zich niet herkies baar had gesteld, is gekozen ir. J. Moll. Het bestuur heeft daarop ir. Moll aangewezen als secretaris. KOUDEKERKE. Dinsdagavond had in de openbare school de eindles plaais van den 2-jarigen tuinbouwcursus onder leiding van den heer J. K. Voogd, en den vakonderwijzer den heer De .Ja ger voor fruit en den heer Wattel voor groenteteelt. Onder de vele belangstellenden merk ten we op ir. Bosma, rijks tuinbouw- consulent, het dagelijksch bestuur van Koudekerke en het bestuur en leden der tuinbouwvereeniging. Ir. Bosma reikte de diploma's uit aan no. 1. P. Jobse, M. Boone, Jacob vin der Heijde, C. J. de Schipper, W. Aar- noutse, Joh. Reijnierse, Joh. de Wijze, Jan Reijnierse en Jan van der Heijde. De voorz. der tuinbouwvereeniging bracht evenals den leider van den cur sus dank aan 't gemeentebestuur voor den ontvangen steun en toezicht bij de lessen. De burgemeester dankte voor de uitnoodiging hijerbij tegenwoordig te kunnen zijn en wees met nadruk den cursisten er op d,nt nu een grondslag gelegd is om op voort te bouwen. De cursist Boone dankte de leeraars en bood ieder een plant aan. WESTKAPELLE. De P.Z.E.M. heeft Dinsdagavond in 't café „De Valk" een 50-tal belangstellenden een bijzonder gezelligen en leerzamen avond bezorgd door het demonstreeren van een aan tal electrische kookapparaten. Er werden een paar films afgedraaid en de leider, de heer Vader bracht de vele voordeelen van electrisch koken naar voren.' De dames hebben gekookt, gebakken, gebraden en.... geproefd, en één der aanwezigen was zelfs zoo gelukkig een electrisch gebakken 4-ponds krenten brood mee naar huis te kunnen nemen WESTKAPELLE. Op uitnoodiging van het comité voor ontspanning en mo- reele verzorging van werkloozen heeft de heer J. A. Casteleijn alhier in het Evangelies,atiegebouw een zeer inter essante rede gehouden over de droog making van de Zuiderzee. Na een in leidend woord van den voorzitter van het comité, ds. Reus, begon de heer Casteleijn met een uiteenzetting van het beginplan 1848, nl. een verbinding van het eiland Texel met Noord-Hol- Iand en verder met de andere eilanden tot aan Rottum en van laatst genoemd eiland met den vasten wal, waarbij de bedoeling voorz,at droogmaking van de Waddenzee en de Zuiderzee. In 1886 werd de Zuiderzeevereeniging opge richt met ir. C. Lely, later minister van Waterstaat, als voorzitter. Ir. Lely ont raadt het plan '48: de geulen tussc'nen de eilanden zijn te diep en de b'odem van de Waddenzee bestaat voor het grootste deel uit zand; lxij komt met het plan: afsluitdijk en in het afgesloten gedeelte de 4 polders, Ir, Lely in 1914 voor de 3e maal min. van Waterstaat, kondigt in dien geest een wetsontwerp aan, doch het uitbreken van den we reldoorlog veroorzaakt uitstel. Spr. wees verder op het groote belang van 1 uitbreiding van grondgebied voor land bouw, vooral met de toen heerschende voedselschaarschte. Doch eerst in Juni 1918 werd het wetsontwerp aangenomen en nam de Staat de verplichting op zich, de Zui derzee droog te maken volgens het plan Lely. Na een korte uiteenzetting van het groote belang voor ons land van de droogmaking der Zuiderzee; uit breiding van grondgebied, blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid, verbetering van den waterstaatkundigen toestand van omliggende provincies be sloot spr. zijn rede, om daarop een serie van een 30-tal lichtbeelden te geven, o.a. van de Wieringermeer, af sluitdijk, het maken en leggen van zink- stukken, het maken van het dijkli- chaam, overzichten van het materiaal, dat hierbij gebruikt werd, van sluis- putten en sluizen, electrische gemalen, waarbij hier en daar een duidelijke toe lichting gegeven werd. Ds, Reus was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den heer Caste leijn dank bracht voor diens welwil lendheid om dit actuëele onderwerp tc behandelen waarop de bijeenkomst met dankzegging werd gesloten. gUHf-BEVELAND. LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Alg. verg. afd. Zuid-Beveland, L, en M, en Z. L, M. Pro pagandafilms en rede van den hr. De Lange. Dinsdagmiddag vergaderde de afd. Zuid-Beveland van den bond Landbouw en Maatschappij onder voorzitterschap van den heer J, A. van D ij k e. Aan het openingswoord van den voorz. ontleenen wij, dat L, en M. steeds groeiende is. Al gaat het dan niet met reuzensprongen, ook door ge leidelijken groei aldus spr. zullen we uiteindelijk komen, waar we wezen moeten. Ook in de andere Zeeuwsche afdeelingen neemt het ledental voort durend toe. Eigener beweging komt men zich in den laatsten tijd melden als lid. Men heeft dan ook gemeend, dat de tijd daar was voor oprichting van den Zeeuwschen Ajgrarischen Bond. In den algemeenen toest,and ten plat- terilande valt geen greintje verbetering te constateeren. De prijzen van de pro- d col er, brokkelen nog steeds verder af De minister van landbouw heeft ge meend, den richtprijs der tarwe weer met 1 te moeten verlagen. Wat zoo'n maatregel voor den tarweboer betee- kent, besffen wij, Zeeuwen, m,aar al te goed. Ons laatste loonende product is daarmede verdwenen. Z.Ex. is voorts van meening, dat met het oog op de belangen van den con sument, niet mag worden geschroomd een geleidelijke verlaging der richtprij zen te bevorderen. De verlaging van den richtprijs der tarwe zal volgens den m^nist.er geen ongelukken veroorzaken. De prndbouw- voorlichtingsdienst heeft het nauwkeu rig berekend, doch is dan misschien be rekend op een productie als in 1934? Kar. het misschien otk zijn, dat Je tarwe beter groeit in Den Haag dan in Zeeland? Te hopen is het, dat de boer hieruit conclusies trekke en begrijpe, wat hem boven het hoofd hangt, d,at hij zich eindelijk bewust worde van zijn politieke onmacht. Ook de prijzen der andere producten zijn van dien aard, dat we gerust kun nen aannemen, dat geen enkel pro duct meer loonend geteeld kan worden onder normale omstandigheden, Is het voor den bouwboer al zeer on gunstig, niet minder is het geval voor den weiboer. Ook hier is alles ellende, wat men ziet. De prijzen der zuivelpro ducten zijn reeds zeer laag en wat gaat het worden, als ons melkvee straks in de weide op volle productie komt. In grijpende maatregelen zullen hier ge nomen dienen te worden. De vrees voor inkrimping of afslachting van ons melk vee is heusch niet ongemotiveerd. Zal de boer weer in den hoek komen te zitten, waar de slagen vallen Inkrim ping van de margarinefabricage is voorshands nog niet in 't- zicht. De verhouding tusschen vee- en vleesch- prijzen is absoluut verbroken. Terwijl men voor jongvee flinke prijzen be steedt, brengen de gemeste dieren een bespottelijk lagen prijs op. Inkrimping der teeltvergunning (schetsen) eener- zijds, onderconsumptie en vleeschim- port ,anderzijds, roepen dergelijke toe standen in 't leven. Tevens is natuurlijk mede van grooten invloed op de daling van 't vleeschverbruik, de prijs, dien de consument aan den slager moet be talen. Het is toch absoluut geen uitzon dering, dat de consument voor zijn vleesch 100 tot 150 pet meer betaalt dan de boer ervoor ontvangtDeze prijs Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabj. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 els. (Ingez. Med.) Middelburg, 25-III-'36. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 6 °C (61 °F); laagste 6.7 °C (4414 °F). Heden 9 h: 10 °C; 12 h: 16 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laag ste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 773.3 mm te Helsingfors; laagste 747.3 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot Z.- Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk iets zach ter. ft Zon op: 5 h 53; onder: 18 h 20. Licht op: 18 h 50. Maan op: 6 h 49; onder: 22 h 18. E.K. 29 Maart, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Wo. Do. Vr. 25 26 27 Maart. Hoogwater. 2.18 14.48 3.02 15.35 3.54 16.24 Laagwater. 9.06 21.14 9.49 22.02 10.39 22.51 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 25 S 4.28 16.54 9.56 22.17 Do. 26 5.10 17.40 10.44 23.08 Vr. 27 5.56 18.24 11.37 Nieuwe Kwartaalabeneié's. Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. is natuurlijk mede een gevolg van het feit, dat accijns, keurloon ons op üen vleeschhandel drukken, evenzoo hooge loonen, die in slagersbedrijven moeten worden betaald. Ook voor tuinderij en fruitteelt is de toestand nog ver van rooskleurig. Hoewel de steun aan deze bedrijven ver hoogd is van 6 tot 12 millioen gulden, moet toch worden geconstateerd, dat nog vele bedrijven noodlijdend zijn. Met belangstelling zien we uit naar het rapport van de commissie-Van Loon, waarin o.a. zitting heeft onzen heer Smid. Men wachte zich echter zijn verwachtingen al te hoog te span nen. Onze landbouwkundigen zijn \et lang niet eens over de te volgen land bouwpolitiek. Hoognoodig is het ook den heer Smid te steunen, opdat hij tenminste wete, dat het platteland ach ter hem staat. We hebben kunnen constateeren, dat bij de jongste Kamerdebatten over de begrooting v,an het landbouwcrisisfonds, verschillende leden zich uitspraken in den geest van L. en Mij. Voor den klei nen boer zal een aparte crisisdienst worden ingesteld, welke toch gefinan cierd zal worden uit. het landbouwcri sisfonds. Zulke zal tot gevolg hebben, splitsing van den boerenstand, terwijl wij juist willen éénheid en nog eens éénheid. We moeten komen tot een machtig geheel. Slechts ééndracht kan ons sterk maken. De vergadering gaf instemming met het gesprokene. De voorzitter doet daarop enkele mededeelingen. In November werd, nadat eenige we ken tevoren een afd. Tholen was opge richt, een propaganda-vergadering ge houden te Zierikzee. Ajs sprekers tra den op de heeren Welleman en De Lan ge. Deze vergadering leek een misluk king, maar de kiem was gelegd en nadat de heer Welleman, op uitnoodiging van de afd. Noordwelle der Z.L.M. nog een

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1