GESCHENKEN OP SUNLIGHT OMSLAGEN mmmm. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Van onze Adverteerders. AFLOOP VERKQ0PINGEN. D. De knoeierijen bij de Ned. Aardappelcentrale te Bergen (L.) Weet U, dat dit moderne „Sunlight servies" gratis te verkrijgen is buiten de gewone cadeaux voor de geschenkenbons? Om het te bekomen moet U de Sunlight-omslagen,die om elk dubbel stuk zijn gewikkeld, sparen en aan Lever's Zeep Maatschappij N.V., Vlaar- dingen, zenden. En Sunlight Zeep komt in iedere practische huishouding elke dag te pas. De zuinige, doeltreffend werkende huis vrouw kan er eenvoudig niet buiten, omdat ziji weet, dat in Nederland geen betere kwaliteit bestaat. De tijdelijke aanbieding, welke eindigt op 30 Mei a.s., is een prachtgele- genheid om een mooi Sunlight ontbijtservies bij elkaar te krijgen. Dus begin dadelijk met het sparen van de Sunlight Zeep omslagen, om het zeker ook door U gewaar deerde Radion-dejeuneetje tot een buitenge woon aantrekkelijk servies te completeren. DUITSCHLAND. Een stervend volk? POLEN. UNDER WIJS. MARKTBERIGHTEN. «(KERM. er^ ate Se at tle ge- er- be- eer ïes- rer- ted- en ster ste rile t br ge- vair ;sau. ster aaxi- tot acbt, ont- wel- oopL spr, neat in- i dc de R„ het ver- iaille Hootegem en P. Somers werden bij ac clamatie herkozen. Tot slot werd een interessante film vertoond. BRAND BIJ AFWEZIGHEID DER BEWONERS- WATERLANDKERKJE. Zaterdagavond omstreeks 10 uur werden de bewoners van Waterlandkerkje uit hun bed opge schrikt door brandalarm. In het huis van den smid J. stond de voorkamer in brand, aangezien er niemand thuis was werd de achterdeur door de poli tie en brandweer opengebroken. Een verstikkende rook sloeg naar buiten. Het bleek dat het in de kamer en in 'n bedstede aan het branden was. Perso neel van de brandweer en anderen bluschten het vuur met emmers water. De motorbrandspuit uit IJzendijke werd nog opgeroepen, maar ze hoefde geen dienst te doen. Bijna al het huis raad en een partij rijwielbanden, zijn -verbrand, althans onbruikbaar gewor den, De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. De politie heeft de zaak in onderzoek. KIND VERDRONKEN. Toen gis termorgen de echtgenoote van den sla ger G. v. d. Pijl te Aarlanderveen (ge meente Alphen aan den Rijn), na eenige klanten in den winkel te hebben be diend, in haar huiskamer terugkeerde, miste zij haar tweejarig zoontje. Het bleek, dat het knaapje in de achter de woning gelegen wetering was geraakt. De moeder sprong onmiddellijk te water waarna beiden door omstanders op het droge werden gebracht. Hoewel door twee doctoren gedurende geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toege- pasrt, slaagde men er niet in de levens geesten bij het knaapje op te wekken. MILITAIR VLIEGTUIG BESCHADIGD Bij schietoefeningen den grond geraakt. Gistermiddag is te Harskamp op de V^btwe het militaire vliegtuig 616 uit Sofesterberg, bemand door een bestuur der en een mitrailleur-schutter, bij een schietoefening boven het militaire schietkamp met den grond in aanraking gnomen, waarbij de vleugel op twee plaatsen werd gebroken. De beide inzit tenden zijn er zonder noemenswaard letsel afgekomen. Het toestel zal ter plaatse worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden vervoerd. Nadere bijzonderheden. In aansluiting op het bericht, dat con troleurs van de Landbouw-Crisis-Wet dezer dagen te Bergen (L.) een knoeie rij op groote schaal op het spoor zijn gekomen, waarbij een opzichter van de Nederlandsche Aardappelcentrale, ze kere G. B. te Bergen en een groot aan tal landbouwers daar ter plaatse zijn betrokken, vernemen wij nog het vol gende Dadelijk na het ontdekken der frau des hebben de controleurs zich in ver binding gesteld met den brigade-com mandant der Kon. marechaussee te WeU (L.) waarna door beiden een zeer minutieus onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam men tot verrassende re sultaten. De fraudes, die reeds over een langen tijd loopen werden als volgt ge pleegd: Door den opzichter G, B. werden de landbouwers bezocht en dan afgevraagd of zij nog aardappelen wenschten te la ten denatureeren. In het bevestigende geval vulde B. de denaturatie-aanvragen in en zond ze op naar het kantoor der Nederl. Aardappelcentrale te Roer mond. Enkele dagen later ontving B. dan van deze instelling bericht, dat hij op een bepaalden datum bij de de be treffende landbouwers toezicht moest houden bij het denatureeren. Intusschen had B. de aardappelen echter reeds zelf gekocht. Na ontvangst van het bericht, dat hij toezicht moest houden bij de denatura- tie, begaf B. zich met het denaturatie- apparaat naar de betreffende landbou wers, terwijl hij dan tevens de ingevul de verklaringen, dat de aardappelen waren gedenatureerd, bij zich had. Ston den de boeren nu niet persé op dena- turatie dan worden de aardappelen eenvoudig niet gedenatureerd. Het was zelfs zoo erg, dat in vele gevallen de aardappelen, die B. dus had gekocht, reeds opgezakt klaar stonden om ver voerd te worden. Toch liet B. de denaturatie-verklarin- gen door de boeren teekenen, teekende ze zelf en stuurde ze op naar Roermond, waarna de boeren een paar weken later den steun, zijnde ongeveer f 0,80 p. 100 kg kregen uitgekeerd. De aardappelen, waarop dus reeds steun was uitgekeerd, Wïr^"i ec^*er n°g evengoed voor men- schehjke consumptie geschikt. Deze aardappelen werden vervolgens ver- Z°jr"i-naar ont£inning (tevens grens- bedrijf) van Th J. te Bergen, vanwaar ze naar Duitschland werden verkocht. Deze Th. J, is ze]f verbouwer, districts bestuurder van de Nederlandsche Aard appelcentrale en voorzitter van den L. L. T. B, afd. Bergen. KOM. NEEM MIJ NU OOK SLECHTS 120MSIAGEN (DUS bPAKKEN) SGA 2-085 H Toen het onderzoek dit alles aan het licht had gebracht, is de brigade-com mandant overgegaan tot arrestatie van B. en heeft deze laatste hij een hem af genomen verhoor een volledige beken tenis afgelegd Onmiddellijk werd loen j ook het Landbouwhuis te Roermond van een en ander op de hoogte gebracht, dat op haar beurt B. op staanden voet als opzichter schorste, Het onderzoek in deze zaak duurt in tusschen nog voort en meer arrestaties in verband met deze kwestie v orden nog verwacht. Aangezien de fraudes, zooals hierbo ven reeds vermeld, over geruimen tijd loopen is het Landbouwcrisisfonds door de handelingen van B. voor een niet on aanzienlijk bedrag benadeeld, terwijl B. zelf zich hierdoor op onrechtmatige wij ze bevoordeelde. FAMILIEDRAMA. Zes dooden. In het dorpje Hecklingen bij Stassfurt heeft Hauer, de administrateur van de bezittingen van graaf Trotha gister nacht zijn 38-jarige echtgenoote, daarna zijn 4 kinderen van 310 jaar en ten slotte zichzelf doodgeschoten. Hauer was een algemeen gezien man en een uitstekend bewindvoerder, maar in den oorlog had hij een hoofdwonde opgeloo- pen die de laatste maanden in een ze nuwziekte was ontaard. Waarschijnlijk heeft de man in een vlaag van waan zin gehandeld. De Neue Zürcher Zeitung" bevat on der den titel ,,Een stervend Volk?" een artikel van 'n medewerker in Duitsch land. De verkiezingspropaganda in Duitschland wijst er met trotsch op hoe uit het „stervend volk" van voor 1933 sinds dien een „groeiend volk" gebo ren is. Als bewijs darvoor wordt de achteruitgang van het aantal levend ge borenen van twee millioen in het jaar 1901 tot 975.000 in 1933 aangehaald en wordt uitgerekend, d,at Duit'schla'nds bevolking van 65 millioen in 1933 tot 25 millioen in 2050 zou zijn verminderd, indien het nationaal-socialisme het aantal leven geborenen net weer had doen stijgen tot 1,25 millioen. Als voor beeld wordt verder aangehaald, dat de stad Berlijn in 1932 een sterfteoverschot had van 12.208 en in 1935 een geboor teoverschot van 5793. Bij nadere bestudeering der cijfers blijkt echter, aldus de „Neue Zürcher", dat Duitschland sindsdien weer een „stervend volk" is geworden om in de taal der nationaal-socialisten te spre ken. In December 1935 is namelijk te Berlijn evenals in de andere groote steden het aantal geboorten met 4768 achtergebleven bij het cijfer van het vorige jaar van 5079, terwijl hei aantal sterfgevallen met 5092 hét aan tal van het vorige jaar van 4744 over treft. Dit belteekent, dat bij een ge boorteoverschot van 335 in December 1934 voor het eerst weer een sterfte overschot van 324 valt te constateeren. Bovendien staat vast, dat de ontwikke ling in deze richting voorduurt en dat het hoogtepunt der geboorten reeds weer is overschreden. Het aantal huwe lijken te Berlijn bedroeg in December 2663 hetgeen nog niet de helft is van het aantal in December 1934, toen de huwelijksgolf een hoogtepunt van 5832 bereikte. In het geheele rijk bedroeg in 1935 het aantal huwelijken nog slechts 650.000 tegen 731.431 in 1934. ONGEREGELDHEDEN TE KRAKAU. Tal van dooden en gewonden. Na afloop van een meeting te Kra- kau hebben op straat onverantwoorde lijke elementen met steenen gegooid naar een groep agenten, op wie zij eveneens schoten. Verscheiden agenten werden gewond, waarna de politie van de wapens gebruik maakte> De menigte werd verspreid, maar op aandringen van agitatoren verzamelden de betoogers zich opnieuw. Zij wierpen van eenige winkelmagazijnen de ruiten in en roofden in de étalages tentoonge stelde voorwerpen. Een groote groep betoogers verza melde zich op den boulevard waar zij met behulp van banken een barricade probeerden op te werpen. Toen de politie wilde ingrijpen, werd zij met steenen bekogeld, terwijl we derom op haar werd geschoten Zij z.ag zich ook ditmaal genoopt van de wa pens gebruik te maken om de menigte le verspreiden. Meer dan 20 betoogers werden g'ewond, van wie zes intusschen zijn bezweken Twaalf politiebeambten werden gewond. Eenige tientallen per sonen zijn gearresteerd De heer D. W. Theri, sinds 1 Juli 1929 als opvolger van den heer W. Heijt, hoofd der O.L. School 'te V e e r e, is in gelijke betrekking benoemd te Pijn- acker (Z.H.) Gerei, Gem. Ds. H. Ligtenberg te Lisse is beroe pen te 's Gravenpol de r. N.V. SIMPLEX MACHINE- EN RIJWIELFABRIEKEN, AMSTERDAM. De Simplex-fabrieken schrijven ons: De Simplex bestond al eenige jaren in Utrecht, toen juist 40 jaar geleden, de Fabriek aan de Overtoom te Amsterdam werd gebouwd. Wij htebben nu de productie der Sim plex-rijwielen enorm moeten uitbreiden. De diepte van de fabriek is nu onge veer 130 m de faijade-breedte 30 m, de hoogte gedeeltelijk 3, 4 tot 6 verdie pingen toe. Moderne fabrieken worden niet meer gelijkvloers gebouwd. De gang van de bewerking der goederen en het toezicht is practischer in een fabriek met verdie pingen en liften, dan beganen grond. De totale oppervlakte van werkplaat sen, nuttige magazijn ruimte en kantoor is ongeveer 6000 m2. Er staan 190 ma chines in bedrijf, aangedreven door 54 electro-motoren met een jaarlijksch ver bruik van 250.000 kWh. De gang der bewerking vindt zijn oor sprong in de magazijnen van onbewerkt materiaal, stroomt- naar de achterfa- briek, gaat daar in een lift omhoog en komt weer naar de vóórfabriek, gaat daar in de nieuw gebouwde magazijnen of daalt per lift in de expeditieruimte, die op gelijke hoogte ligt als de laad vloeren van de Simplex' vrachtautomo bielen. De Simplex-Fabriek maakt rijwielen en als de voornaamste bijzonderheden het Cycloïde rijwiel en de Simplex trom melnaaf. Verder worden gemaakt lichte motoren, transport-driewielers, mét en zonder motor. Weinig bekend bij het pu bliek is de speciale afdeeling van spoor- rijwielen en railauto's; deze machines, die dienen voor inspectie en licht trans port, werden geleverd aan alle spoor wegen in Nederland en Ned.-Indië, aan de Japansche en de Sovjet-Spoorwegen, in Zuid-Amerika en in honderdtallen aan plantages en ondernemingen in Ned.- Indië. Deze tak van bedrijf van Simplex is door de crisis tijdelijk zeer ingekrompen, maar wij zien de laatste dagen weer or ders, die wij als zwaluwen begroeten. A. S. F. KORRELS! 'T IS NU DE TIJD! De N.V. Amsterdamsche Superfosfaat- fabriek schrijft ons: Hoewel de A. S. F-. korrels langzamer hand in vele bedrijven burgerrecht heb ben gekregen, lijkt het ons niet ondien stig, vooral in dezen voorjaarstijd, nu de bemesting van den tuin bij den beroeps tuinder een punt van ernstige overwe ging moet uitmaken, op genoemde kor rels nog eens de volle aandacht te vesti gen. Het ligt niet in onze bedoeling de waarde van stalmest, compost enz. te verkleinen, vooral niet voor den be roepstuinder, maar daartegenover staat toch onomstootelijk vast, dat stalmest het nimmer alleen kan doen, al was het slechts hierom, dat de stalmest arm is aan fosforzuur. Een groot bezwaar! Want het mag wel als bekend veronder steld worden, dat het fosforzuur zeker één van de voornaamste noodzakelijke voedingsstoffen is, omdat bij den groei door celvermeerdering het fosforzuur mede een belangrijke rol vervult. Nu we ten wij, dat bij gebruik van enkelvoudi ge, fosforhoudende meststoffen z.a. su perfosfaat het opnemen door de planten van het daarin aanwezige fosforzuur, door verschillende oorzaken, slechts langzaam plaats kan hebben, en boven dien hoe zwaarder de grond, hoe lang zamer. De grootste beteekenis van den korrelmest ligt o.i. dan ook hierin, dat het fosforzuur direct opneembaar is, na dat de korrels in het bodemwater zijn opgelost. Bij gébruik van A. S. F. Kor rels, waarin naar verhouding een belang rijke hoeveelheid forforzuur voorkomt, zal de uitwerking op de bloem- en vrucht zetting nimmer achterwege bleven: meer bloemen, meer fruit, meer komkommers, enz. Intusschen: ieder beoordeele zelf de uitwerking van deze gunstig bekend staande meststof, die steeds verrassend is. Zijn de A S. F. korrels het waard al gemeen gebruikt te worden? Vergeten moet daarbij nimmer worden, dat wij hierbij niet te doen hebben met een mengsel, maar wel met een ver binding: in elk korreltje komen, zoo wel als in den heelen zak, de drie nood zakelijke voedingsstoffen stikstof, fosfor zuur en kali voor in dezelfde verhou ding. Dat is de groote beteekenis van den A. S. F. korrelmest, die straks algemee- ne toepassing zal vinden. Voor den onervaren gebruiker blijft het aanbevolen nadere inlichtingen om trent het gebruik en de samenstelling in te winnen bij de door de Regeering aan gestelde Rijksambtenaren, alsmede bij de fabrikante. Biedt de A. S. F. korrelmest naast de bovengenoemde nog meer VOORDEE- LEN? Laten wij ze in het kort samen vatten: le. de korrelmest is chloorvrij, wat voor vele gewassen een noodzakelijke voorwaarde is, daar chloor vaak een schadelijke invloed uitoefent op den groei; niet veel gewassen zijn er dank baar voor; 2e. Met korrelmest kunnen wij 3 van de 4 noodzakelijke voedingsstoffen te gelijk geven. In 100 kg A. S. F. korrels 17 x 15 x 18 zit dan 17 kg stikstof, gedeeltelijk in den salpeter en ook in den ammoniak- vorm -f- 15 kg in water oplosbaar fosfor zuur -f- 18 kg in water oplosbare kali. 3e. Bij de bemesting moet men met ge middelden werken, rekening houdende met de behoefte aan voedingsstoffen van den grond en vooral ook van 't gewas. Bovendien leenen de korrels zich bij uit nemendheid voor overbemesting, vooral in kassen op gewassen, die slechts tijde lijk daarin verblijven. 4e. De korrelmest is goed houdbaar en strooit zeer gemakkelijk uit. Bovendien is het een Nederlandsch product. 5e. Vooral voor kassen en warenhui zen, waarin vaak groote hoeveelheden plantenvoedsel in den vorm van korrel mest gebracht worden, is het een bijzon dere verdienste dat met deze hoog ge concentreerde meststoffen weinig bai- iaststoffen worden gegeven, Hoe hooger geconcentreerd, hoe beter, geldt in het bijzonder voor alle potplanten, die zeer dankbaar zijn voor dezen korrelmest. Als alle tuinders, na het gebruik van de A. S. F. korrels op volle grondcultures, onder plat glas voor kom kommers, meloenen, sla, bloemkool, enz. onder staand glas op druiven (minder lam), tomaten, perziken, bessen en prui men; op fruitboomen, (appels, peren, no ten, bessen, enz.) evenals wij overtuigd zullen zijn van de groote beteekenis der A. S. F. korrels, dan zullen zij dankbaar zijn, voortaan het gebruik van de stui vende en moeilijk regelmatig te verdee- len, enkelvoudige meststoffen te kunnen vermijden. GEMAKKELIJKER en veel VOORDEELIGERDat is onze vas te overtuiging. Dezer dagen hebben de notarissen J. C. Paap en W. Hamelijnck publiek geveild en verkocht een woonhuis met het erfpachtsrecht aan den Veerweg B 182 te Kamperland. Kooper J. C. Noordhoek J.Mz. voor f 1700. Goes, 23 Maart, Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Spinazie 1922, Pluk- sla 18, Witlof 813, Uien 3,80, Wijn peen 1 603,30, Sjalotten 24, Aard appels (bonte) 2,50-2,90, idem (Eigenh.) 0,60, Poter Aardappels 1,40, per 100 kg, Kropsla II 3,10—3 20, Slaplanten 0,09, per 100 stuks, Rabarber 79, Radijs 4,10, Prei 58, idem II en III 24, per 100 bos, Hulst, 23 Maart Aanvoer g'eging, gerst f 5 25, rogge f 7,50, haver 6,50, erwten f 89, boonen f 10. MIDDELBURG Dl 24 Mrt WO 25 Mrt GOES, Dl 24 Mrt. Prop, Lezing Luchtbescher ming, spr. kapt.-waarn,. Van Ries- sen; „Schuttersh." 20,00 h. Dl 24 en WO 25 Mr'i. Tent,. „Goede en goedkoope Voeding"; Schuttersh. Di 10—21,00 h.; 'Wo 10—12 h.; 14,00—18,00 h.; 19,00-21 00 h. ALGEMEEN: WO 25 Mrt, Bijeenk Chr. Sticht. Vre derust afd. 't Zand, spr. ds. J. v. Kooten, N.H. Kerk 19,30 h

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7