Deze merischen zijn allen overtuigde' FORM AMI NT. gebruikers, of moesten het'zijn, want* F O RM AM I NT voorkomt heeschheid, beschermt tecjen Griep, Verkoudheid, Influ.enza, enz; SOES. GOEDE EN GOEDKOOPE VOEDING. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. AANLEG RIJKSWEG KRUININGEN - KAPELLE. Aankoop gedeelte weg ven de gemeente Schore, Ü00RD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AFSCHEID VAN BURGEMEESTER J. HUIZINGA. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GROEDE. Meegedeeld kan worden, dat ook alhier een afdeeling voor lucht bescherming is opgericht. Tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst is aan gewezen de heer J. I. Brakman. «mKwa KANTOORUEOEN (Ingez. MeH moet fietsen en niet op den rijweg mag komen met zijn rijwiel. Ook bor den als inhalen verboden, verkeer van andere zijde gaat voor e.d. lichtte spr. toe. Tenslotte wees de heer Visscher op een groot aantal wenken, die opgehan gen waren voor voetgangers, voor wiel rijders en voor automobilisten. Nog even terugkomende op zijn arbeid als advi seur, zeide hij dat zij ook op de auto's letten, en dat o.a. bepaald is, dat er een handrem in moet zijn, die in de buurt van den examinator is, opdat deze zoo noodig in kan grijpen. Nog zeide spr., dat er altijd eenig ver schil in de examens blijft bestaan, zoo kan een examinandus onder weg een bijzondere stagnatie ontmoeten en een ander niet, maar dat is natuurlijk niet te voorkomen. De Voorzitter bracht den heer Visscher voor de aangename wijze, waarop hij deze toch zeer belangrijke zaak had voorgedragen. Mejuffrouw Geelhoed zong nu weder drie liederen en na afloop heeft de Voorzitter haar en mevrouw Lam- bermont hartelijk dank gebracht voor deze op hoogen prijs gestelde afwisse ling en beide namens de vereeniging 'n souvenir aangeboden. Na de pauze ging men over tot het meer zakelijke van den avond en heette de Voorzitter nog speciaal welkom den heer Fontijne, commissaris van po litie, hem dank zeggende, dat hij bij zijn komst te Middelburg direct blijken van belangstelling in het werk der vereeni ging toonde. Ook voor de toekomst riep spr. den onmisbaren steun van den com missaris ia- Jaarverslag. Aan het vervolgens door den secre taris, den heer R. A Avink uitge bracht verslag ontleenen wij het vol gende; Een comité waarin züting hadden de burgemeester van Middelburg, leden van de rechterlijke macht, burgerlijke en politioneele autorite'teu, alsmede ver schillende vooraanstaande personen uit Middelburg, nam begin 1935 het initia tief tot de oprichting der Vereeniging. Niet zoozeer gedreven door de noodza kelijkheid van een ontstellend getal ver keersongevallen dan wel door den wensch verbetering te scheppen wat be treft de naleving van de verkeersvoor- schriften en hierdoor indirect de ve*-- keersstatistiek voor Middelburg en om geving zoo mogelijk nog gunstig te be- invloeden, kwam het comité op 25 Fe bruari bij een en boekte dien 'avond reeds SO leden, waardoor de oprichting der Vereeniging een feit werd. Burge meester M. Fernhout aanvaardde wel willend het eere voorzitterschap en op 6 Maart was het aantal leden reeds 125. De Jeugdverkeersveiligheid had reeds onmiddellijk de volle aandacht en on geveer 1500 kinderen woonden, gevolgd door de leerlingen der Ambachtsschool op 6 April de vertooning der verkeers- film en de toelichting van den secreta ris bij. De verkeersweek, die in g'eheel Neder land van 11 tot en met 15 Juni gehou den werd, was aanleiding voor een uit gebreide propaganda. In die week heeft de politie meer dan 3000 waarschuwingen gegeven aan hen, die verkeersregelingen overtraden; on geveer 1500 inzendmgen kwamen bin nen van een verkeerspuzzle enz, Na de verkeersweek werd de aan dacht weer aan het verkeersonderwi/s gewijd, en algemeen kan worden getuigd dat er bij het onderwijzend personeel belangstelling voor de verkeersmatei ie bestond Voo- het verkeersonderrïcht wordt zeer veel steun van den directeur en leeraren der Ambachtsschool ontvan gen, die de vervaardiging van een ma quette, verkeersborden zuilen en licht signalen, deze laatsten op ware g'rootte, op zich namen, welke later ten dienste van het onderwijs kunnen worden aan gewend. De secretaris brengt daarvoor hartelijken dank. B. en W waren bereid alle acties der vereeniging te steunen en op hun voorstel stelde de Raad een lokaal in de school in de Lange Delft beschik baar, waar de leermiddelen voor het verkeers-onderwijs kunnen worden on dergebracht. Ook voor deze medewer king betuigt de secretaris dank en ver trouwt ook in de toekomst op dezen steun. Zoo is het eerste j,aar der Vereeni ging ten einde gespoed. Een jaar, waar in betrekkelijk veel itot stand moest worden gebracht. Er moest op velerlei gebied contact en samenwerking wor den gezocht. Was de basis voor een vruchtbare samenwerking tot stand ge komen, dan eerst kon de activiteit een aanvang nemen. Deze voorbereidende maatregelen, welke o.a. voor het ver keersonderrïcht op de scholen niet konden worden gemist, namen een niet gering deel van de werkzaamheden in 1935 in beslag. De resultaten, de symp- tonen van een betere naleving der ver- keersvoorschriften moeten dan ook in dit verband bezien worden. Alleen op de algemeene vergadering en geduren de de verkeersweek kon men zich rechtstreeks tot het publiek wenden. Een objectieve vergelijking, toont aan, dat er een verbetering bij de naleving der verkeersvoorschriften is te bespeu ren. Uiteraard is zulks het eerst en het best merkbaar bij het richting aangeven en het op de juiste wijze nemen der bochten. Dat hierbijl de politie een werkzaam aandeel heeft gehad, is aan leiding voor den secretaris haar bijzonder erkentelijkheid te betuigen. De aanvang van de acties der vereen, is niet tever- geefsch geweest. Neen, de eerste resul taten moeten ongetwijfeld bevredigend worden geacht en de toekomst biedt dan ooi? hoopvolle aspecten. Het publiek was de Vereeniging welgezind en de secretaris hoopt, dat de vereeniging voor de toekomst hierop aanspraak zal mogen blijven maken. Hij besluit zijn verslag met de woor den van den Secretaris van het Ver bond van V. V. V. V, Er wordt ge werkt, er is belangstelling, er is aan moediging, er is illusie. Het afgeloopen jaar bewees het, Door alle geledingen van de Ver. v. V. V. gaat een trilling. Een spanning van krachten, die voor de toekomst het beste belooft. De Voorzitter bracht den secre taris dank voor zijn verslag niet alleen, maar voor alles wat hij in het belang der vereeniging heeft gedaan, hij zou niet makkelijk te vervangen zijn. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer J. Dronkers, bleek, dat het eerste jaar veel geld heeft gekost, want niettegenstaande 356 aan contri butie en nog enkele andere ontvangsten, is er een tekort van ongeveer 100. De penningmeester wekte daarom op leden te werven. De V oorzitter bracht den heer Dronkers dank voor zijn beheer en wees erop, dat er het eerste jaar veel uitga ven waren voor de oprichting enz. maar dat men hoopt, dat het tekort in het tweede jaar zal kunnen worden weg gewerkt. Bewezen is echter weer, dat actie voeren geld kost. Tot leden der kascommissie werden gekozen mevrouw Van der Hoop en de heeren Kruijder en Fontijne. De periodiek aftredende bestuursle den, de heer jhr. F. Beelaerts van Blok land, P. Dregmans, dr. S. S. Smeding, E. Visscher en J. A. van Overbeeke wer den bij acclamatie herkozen. De Voorzitter zeide niet van al les wat er voorviel in de vereeniging melding kan maken, de behandeling van de geheele correspondentie zou een hee- len avond kosten. Maar spr. wees toch op een paar personen, die hun lidmaat schap opzegden, omdat hun kinderen verbaliseerd waren. Wat moet men van zulk een mentaliteit zeggen? Nog stelde spr. voor het aanvragen van de Kon. goedkeuring op de statu ten evenals verleden jaar nog maar een principe te doen zijn. Hiertoe werd z h. st. besloten. Bij de rondvraag kreeg de heer V i s- s c h e r gelegenheid op een paar vra gen van den heer Huijsse te antwoor den, dat het zeker niet hetzelfde is of men examen moet doen in een drukke stad als bijv. Amsterdam of iit een stil lere als Middelburg. Men kan'toch niet allen uit het geheele land naar Amster dam of Rotterdam laten komen en men vergete ook niet, dat de bewoners der groote steden aan de drukte daar meer gewoon zijn. Het kwam vroeger wel voor dat men zijn domicilie liet overschrij ven, alleen omdat men elders gemakke lijker een bewijs van rijvaardigheid meende te kunnen krijgen. Op een twee de vraag zeide spr., dat als men 10 betaalt aan den Rijksdeskundige, men een even zwaar examen moet doen als voor den adviseur van het Centraal Bu reau, waarvoor men 3 betaalt. Als Rijksdeskundige mag spr. per soonlijk het bewijs afgeven, in het tweede geval doet alleen het bureau dit De heer De Jong wilde, dat de vereeniging op kwam tegen het plan om het verkeer op den hoofdweg voorrang te verleenen en te breken met het rechts voorrang hebben. De heer mr. B e s i e r zeide, dat men te laat zou komen, want de wet is aan genomen en het wachten is maar alleen op "het Kon. besluit, waarbij de wet in werking treedt. De heer Visscher was juist een groote voorstander van de nieuwe rege ling, die men ook in het buitenland kent. De v o o r z zegde toe ter zijner tijd de automobilisten en anderen zoo veel mogelijk te zullen inlichten over de nieuwe regeling. De heer P i e t e r s vroeg of de' 15 pet, van de contributie, die aan het Ver bond moet worden afgedragen, gezien den toestand der kas, wel verantwoord is. De v o o r z. meende gezien aiie medewerking, die men heeft, van ja, al heeft het bestuur deze kwestie ook be sproken. Intusschen is de afdracht dit jaar verminderd tot 10 pet. De heer Van Graafeiland wilde ook regelingen zien gemaakt voor de karrevoerders, zoowel, die met als zonder paard voor hun wagens. Zij ma ken het verkeer ook menigmaal onvei lig- De v o o r z. zeide, dat deze kwestie ook de volle aandacht heeft, al zag hij niet in, dat men de paarden zou moeten gaan keuren. De eigenaar van een dier is trouwens aansprakelijk voor alle schade door het dier aangebracht. Ten slotte nam de eere-voorzitter. burgemeester M. F ernhout, het woord. Spr. zeide in deze eerste jaar vergadering te willen getuigen van zijn groote waardeering, dat men hem tot eere-voorzitter heeft willen benoemen. Spr. heeft direct met belangstelling ken nis genomen van het initiatief en heeft waardeering voor de groote activiteit van deze jonge vereeniging. Dit werken heeft zijn volle sympathie en groote in stemming. Het snelverkeer heeft naast veel goeds, ook verschillende bezwaren Maar het heeft ook nog eens doen uit komen hoe 't moreele verkeer tusschen alle menschen steeds moet zijn. De ver een. heeft daarom als het ware een cul- tureele taak. Spr, acht het heel geluk kig, dat de vereeniging veel steun heeft uit onderwijskringen en niet minder van de Ambachtschool als zoodanig. Spr bracht speciaal dank aan den heer Vis scher voor zijn inleiding en daarnaast aan allen, die zich voor een bestuurs functie beschikbaar stelden en deze met animo bekleeden, terwijl zij allen toch ook wel op andere wijze bezet zijn. Maar zij geven zich in het belang van de plaat selijke samenleving. Spr. eindigde met de beste wenschen voor den toenemen- den bloei en blijvend succes der vereeni ging- De voorzitter bracht den eer voorzitter dank voor zijn waardeerende woorden en sloot hierna de vergade ring. De tentoonstelling Goede en goed- koope voeding", welke heden en mor gen in het Schuttershof gehouden wordt, werd gisteravond officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten we o„a. op mevr. Van Dusseldorp, de beide wethouders, den gemeente-secretaris en den directeur van de gasfabriek. Mej. Weststeijn, directrice van de volksschool voor meisjes, sprak een kort woord van welkom, in het bijzon der gericht tot wethouder Van Meile als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur. Spr. wees er vervolgens op, dat deze tentoonstelling bedoelt, de vrouwen voorlichting te geven op huis houdelijk gebied. Niet alleen de vrouwen v,an werkloozen, maar allen die hun in komen zagen verminderen, Spr. uitte tenslotte haar dank aan allen die tot het welslagen dezer tentoonstelling het hunne bijdroegen en nog zouden bij dragen. Wethouder V,an Melle, hierna het woord verkrijgende, deelde mede, dat het gemeentebestuur van het plan om deze tentoonstelling te Goes te houden met veel belangstelling kennis nam. Want deze tentoonstelling is ontstaan met het doel om den medemensch helpen, hem te leeren, met weinig zoo veel mogelijk te doen. En daarbij komt in de eerste plaats de voeding naar vo ren. Spr. bracht hulde aan hen, die het initiatief namen voor deze tentoonstel ling, uitte zijn beste wenschen voor het welslagen, en verklaarde haar daarna voor geopend. De aanwezigen maakten nu een rond wandeling langs het tentoongestelde, waarbij de begeleidster der tentoonstel ling, mej. Sirks, van voorlichting diende. Allereerst behandelde spr., aan de hemd van platen en overzichtelijke statistie ken ,de voeding van de zuigeling en het jonge kind. Een volgende afdeeling liet eenvoudige maaltijden zien, waarbij ge gevens over voedingswaarde en kostprij zen. Hierbij was de verdeeling in eiwit ten, vetten, koolhydraten, vitaminen enz. op aanschouwelijke wijze voorge steld. Voorts was allerlei lectuur op het ge bied van huishouding en voedselberei ding uitgestald en gaven aardige illustra- tiës, allerlei nuttige wenken op dit ge bied. Een belangwekkende en leerzame ten toonstelling, die een druk bezoek ver dient! GAPINGE. De alhier gehouden col lecte voor den Zeeuwschen Beker heeft opgebracht 53. GAPINGE. Tot hoofd van den lucht beschermingsdienst is aangewezen de heer D. J. Kesteloo. RITTHEM. De coöperatieve Boeren leenbank hield Maandagavond haar 20ste jaarvergadering. In zijn openings woord wierp de voorzitter een korten blik op de afgeloopen jaren. Het bleek, dat de bank voor den landbouwenden stand in een behoefte heeft voorzien en dit nog doet. Spr. herdacht, dat sedert de oprichting zijn overleden de heer J. van Leersem als kassier en de heeren M. Barentsen en W. Cevaal Pz. als be stuursleden, welke personen hun beste krachten aan de bank hebben gegeven. De rekening en de balans werden goedgekeurd. Het aantal leden was met 1 vermeerderd en bedraagt thans 91. Er zijn 184 spaarboekjes in omloop. De winst was een weinig minder dan het voorgaande jaar. De oorzaak hiervan is voornamelijk, dat de rente op voor schotten met Y\ pet. was verlaagd en er niet meer voorschotten zijn aange vraagd. De heer P. J. de Pagter werd als be stuurslid herkozen, de heer W. Boo gaard als lid van den raad van toezicht en de heeren Joh. Cevaal en A. Tange als plaatsvervangende leden. Vastgesteld werd de rente voor le den-spaarders op 3 pet., voor niet leden spaarders op 2.75 pet. De rente van voorschotten en in loopende rekening op 4.25 pet. De spaarboekjes zullen in t vervolg op bepaalde dagen in Januari moeten worden ingeleverd en worden dadelijk na rentebijschrijving weer teruggegeven. KLOETINGE. Gistermorgen schrok 't paard voor het straatorgel van Brouwer uit Goes van een auto en sloeg op hol. Het wagentje waarop het groote orgel staat, reed in de sloot bij den boomgaard ,,De Schalk"; 500 meter verder kon het paard tot staan worden gebracht. Het orgel en het karretje waren deer lijk gehavend, maar persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Van den Rijksweg Kruiningen—Kapel- Ie is thans het gedeelte Kruiningen— spoorbrug Vlake in uitvoering, terwijl 't gedeelte spoorbrug VlakeKapelle bin nen korten tijd zal worden aanbesteed. In verband hiermede moet door het Rijk van de gemeente Schore worden over genomen een gedeelte van den in eigen dom, beheer en onderhoud tot die ge meente behoorenden weg SchoreBie- zelinge. Tusschen Waterstaat en het ge meentebestuur is reeds overeenstem ming bereikt. De eigendom zal overgaan voor de formeele koopsom van 1, ter" wijl voor onderhoud door de gemeente aan het Rijk zal worden betaald de ge middelde onderhoudskosten over de laat ste vijf jaren. Bedoeld onderhoud kan de gemeente afkoopen voor een bedrag, ge lijk aan 22 maal het jaarlijksch onder houdsbedrag. KATS. Tot hoofd van den luchtbe schermingsdienst is benoemd de heer G, J. de Graag, alhier. TERNEUZEN. Gisteren is burgemees ter Huizinga, die 3 April den dienst ver laat door de ingezetenen gehuldigd. In den loop van den middag geschied de dit door de gemeente-ambtenaren en de politie. De scheidende burgemeester werd toegesproken door den gemeente secretaris, den heer B. I. Zonnevylle, waarna de inspecteur van politie de br M. C. Hack, hem het geschenk der ge meente-ambtenaren, de versierselen van officier in de orde van Oranje Nassau, op de borst hechtte. Des avonds was het Luxor theater geheel gevuld met genóodigden, afge vaardigden van vereenigingen en inge zetenen die de huldiging wenschten bij te wonen. Toen de scheidende burgemeester met zijn echtgenoote in de zaal ver scheen, werd hem een welkomstlied toegezongen. Vervolgens werd een klein programma van muziek en zang uitge voerd. Na de pauze bracht de voorzit ter van het huldigingscomité, de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten, hulde aan den heer Huizinga voor zij» verdiensten als burgemeester dezer ge meente. De algemeene medewerking die het comité van de zijde der inge^jgtenen ontving, bewijst die algemeene waar deering. Steeds was de voor ieder toe gankelijke burgemeester onvermoeid werkzaam. De vruchten zijn niet uitge bleven. Al kon hij niet al zijn idealen, verwezenlijken, veel werd toch bereikt. De gemeente breidde zich sterk uit, e». kreeg een geheel ander en fraaier aan zien. Dat het havenverkeer niet tot grooter bloei kon worden gebracht, vindt zijn oorzaak in na den oorlog ont stane internationale geschillen op wel ker oplossing nog steeds wordt gehoopt. Als bijk van w,aar deer ing bood Spr. den burgemeester een salonameublement aan, benevens een enveloppe met in houd voor de verdere inrichting van de woning te Amersfoort, waarheen de scheidende burgemeester verhuist. De burgemeester van Goes, mi-. R, M. van Dusseldorp, kwam namens het hoofdbestuur van de Nederlandsche ver eeniging het Roode Kruis de medaille van verdienste overhandigen. Ook van het onderwijsfonds voor de Binnenvaart' was met het schoolschip Prinses Juliana een afvaardiging over gekomen om aan de huldiging deel te nemen. Namens dit fonds sprak de hr J. van 't Hof uit Dordrecht. Voort» werd het woord gevoerd namens een dertigtal corporaties van welke ver scheidene ook blijken van waardeering overhandigden. De heer Huizinga dankte in zeer har telijke bewoordingen voor de hem ge brachte hulde en de betoonde vriend schap. (N.R.C.] GROEDE. Op de algemeene vergade ring van de afd. „Groede-Nieuwvliet" van Volksonderwijs, welke door den Voorzitter den hr A. J. Pauw werd ge presideerd, bleek uit de rekening, dat was ontvangen 142 en na uit het reservepotje en bedrag van f 7 te heb ben gelicht, was uitgegeven oveneens 142. Tot afgevaardigde naar de buitenge wone alg. vergadering op 16 Mei a.s, te Utrecht werd gekoz,en de heer P.. J. Griep te Nieuwvliet en als diens plaats vervanger de heer A. J. Pauw te Groe- de. NIEUWVLIET. De Raad dezer ge meente heeft, met ingang van 1 April a.s. benoemd tot grafdelver en straat- reiniger, den heer P. I. de Keuninck te Nieuwvliet. SLUIS. De R. K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" alhier hield Zaterdag een alg. vergadering, onder voorzitter schap van den heer P. F. van Hootegem, Aan het jaarverslag ontleenen we o.a. het volgende: het aantal leden bedroeg op 31 December 1934 412 personen, ter- vijl dit aantal op 31 December 1935 te- ■uggeloopen was tot 403 leden, Door de wijkzuster zijn 55 patiënten verpleegd en 3235 zieken bezoeken af gelegd. 146 maal werd hulp verleend. Voor de controle 1B. C. bestrijding werden 408 bezoeken afgelegd. De re kening van 1935 afdeeling T. B. C.-be strijding werd goedgekeurd met aan in komsten f 282 en aan uitgaven 502, nadeelig saldo 220; afdeeling gewone verpleging aan inkomsten 1966, aan uitgaven f 1117, goed slot van 849. De bestuursleden de heeren P. F. van

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6