DE PAGODE KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 24 MAART 1936. No. 71. MIDDELBURG. Vereeniging voor Veilig Verkeer. dfetsachfe, aangename laxeermiddel, verwekt geen krawins te lfl?jkjc(cwdxhz Tandpasta Een doorbroken coalitie in Luxemburg. Om een poging tot' gematigde moderniseering der echtscheidingswetgeving. Met enkele nieuwe vindingen. Door al te scherp verzet van de conservatieven verworpen. Wij Nederlanders kennen het Luxem burger land hoofdzakelijk als een oord van lieflijk en gematigd-woest natuur schoon, van bergen, met bosch begroeid en met voortreffelijke wegen doorkruist, van goede hotels en hospitabele bewo ners. Maar dit land heeft, als ieder an der, zijn eigen leven, ook: zijn politiek, zijn cultuur, zijn economie, zijn strijd tus- schen arbeiders en ondernemers om hoo- gere loonen en beter bestaansvoorwaar den, en al wat dies meer zij. De regeering van Luxemburg, aan welks hoofd, zooals men weet, de groot hertogin Charlotte van Nassau staat, wordt gevormd door vier ministers waarvan de premier den titel Staats minister voert en de andere drie tot dusverre directeur-generaal heetten, maar zeer binnenkort nu ook den offi- cieelen, hun rechtens toekomenden, mi- nisterstitel zullen krijgen en verder door één Kamer van afgevaardigden. Deze eene Kamer treedt, des noodig, te vens als Senaat op, doordat, behoudens bij de wet bepaalde uitzonderingsgeval len, elke door de Kamer aangenomen wet, na eenigen tijd ter ruste gelegd te zijn, opnieuw in behandeling genomen wordt. Er zijn tegenwoordig in Luxemburg het lijkt in dit opzicht op een klein Gr.- Brittanië hoofdzakelijk drie politie ke partijen: de conservatieve zgn. recht- sche partij, welke men ook de R. K. Staatspartij zou kunnen noemen, de Li berale partij voor de laatste verkie zingen ontstaan uit een samensmelting van liberalen en radicalen en de Soc.- Democratische, doch niet extremistische, Arbeiderspartij. Behalve deze drie groo- te partijen vindt men in de Kamer nog enkele onafhankelijke afgevaardigden. De regeeringsmeerderheid bestaat uit een coalitie, uit de Rechtsche partij en de Liberalen bestaande; tezamen telt deze 25 -j- 7 32 stemmen, op een totaal-aantal afgevaardigden van 54. De soc.-democraten hebben 15 leden, de rest zijn onafhankelijken. Van de vier ministers zijn er drie van de Rechtsche partij en een Liberaal. Deze coalitie was tot dusverre zeer hecht maar zij is kort geleden voor 't eerst doorbroken; de soc.-democraten en de onafhankelijken, gesteund door de liberalen, hebben n.l. den voet dwars gezet toen de Rechtsche partij, huns in ziens, van een te groote vasthoudend heid aan bepaalde beginselen inzake de huwelijks- en echtscheidingswetgeving blijk gaf. Het spreekt vanzelf, dat men in Luxemburg, zooals in Nederland, in Bel gië, Duitschland en overal elders ter we reld, de echtscheiding kent. De curve van dit verschijnsel bewoog zich, gelijk vermoedelijk overal elders ter wereld, zoo ook in het groothertogdom in de hoogere regionen der gra fiek. Aan het einde der vorige eeuw kon men nog in 1892 en 1893 slechts één wettelijke ontbinding van 'n huwelijk per jaar noteeren, laagtepurt dat sindsdien trouwens, schoon bena derd, nimmer bereikt is. Maar tot en met negetatienhonderd kon het jaarlijksche getal der echtscheidingen er toch met 1 cijfer geschreven worden. Na 1900 loopt het evenwel op tot 10 (1902); 26 (1908); 35 (1919); 52 (1920); 92 (1923); dan treedt een geringe daling in tot gemiddeld 70 per jaar, daarna een stijging tot 95 in 1930, tot 122 recordjaar in 1931, daarna weer een daling tot 98 in 1932 en 88 in 1933. Door MARJORIE BOWEN. 16). Farryner zeide, dat hij daar een ate lier had, dichtbij de cathedraal en ,La Psalette", maar dat het nu eenigen tijd gesloten was geweest. Schildert ge? Ik heb het getracht er is daar één schilderij, dat ik u een keer zou kunnen laten zien het portret van een dame. Zij kruisten de rivier, zoo helder, zoo breed, zoo liefelijk, met de snelle stroo mingen zich spoedend langs de pijlers van de massieve „Pont de Pierre" en het onkruid en de bloemen zich buigen de van de eilanden, om zich in deze zuivere stroomen te doopen, langs de mooie gevels van de statige openbare gebouwen op de „Place des Arts", en zoo in de drukke straten van de witte en levendige stad. In korten tijd had madame de Belle garde haar orders gegeven aan de win kels, de stalen van behangsels gezien en was zij vrij voor het bezoek aan het mu seum; zij was zich lichtelijk bewust van het ongerijmde om deze kleine bood schappen zelf te doen en hoopte dat haar metgezel niet zou opmerken, wat hij zou moeten denken, haar noode- loozen huishoudelijken omslag te zijn, maar zij die gewoonlijk geheel onver schillig was voor kleinigheden, moest er Het aantal huwelijken, zoo omstreeks het einde der vorige eeuw plm. 1500 per jaar, bedraagt in Luxemburg tegenwoor dig tegen de 2500 per jaar; dit ter oriën tatie. In 1890 was de bevolking van Luxem burg ruim 200.000 zielen groot, thans is zij omstreeks 300.000. De toeneming der echtscheidingen van enkele per jaar tot omsjlreeks honderd 's jaars, wijst er dus wel op, dat op dit punt de veranderde opvattingen zich m he'l groothertogdom klaarblijkelijk al even zeer doen gelden als elders in Europa en daarbuiten. Zoo ergens, dan zal ech ter hier de wetgever eerder dienen te volgen in plaats van voor te gaan. Hier uit zal het dan te verklaren wezen, dat de hervorming der huwelijkswetgeving op het punt der echtscheiding, in de Ka mer van afgevaardigden onlangs, na veel en moeizame voorbereiding einde lijk aan de orde gekomen, niet van de regeering is uitgegaan, doch haar oor sprong in onderscheidene initiatief voorstellen, zoo van liberale als soc. democratische zijde, vond. Het is met die, nog tamelijk schuchtere, pogingen tot hervorming van het echtscheidings recht een heele lijdensweg geworden En, zooals dat meer voorkomt: den liberalen en der arbeiderspartij ging op di.t punt niet ver genoeg, wat den clericalen te ver ging. Toch bevatten de voorstellen goede, en ook enkele heel merkwaardige za ken. De belangrijkste punten waren wel, dat nu ook in Luxemburg het her trouwen van gescheiden echtelieden niet met anderen natuurlijk, maar weer met elkaar mogelijk gemaakt zou worden maar dan ook voorgoed, na dien weer scheiden zou uitgesloten zijin. Vervolgens zou ook de vrouw voortaan, bij overspel des mans, echt scheiding kunnen vragen De ge scheiden overspelige echtgenoote(e) zou/ na den dood der gescheiden wederhelft, de medeplichtige mogen huwen. Bij rechterlijk vonnis zou de vrouw toege staan, en ook verboden, kunnen wor den den naam des mans te blijven dra gen .Als de man wat in Luxemburg, gelijk in België, veelvuldig voorkomt den naam zijner vrouw aan zijn eigen naam heeft toegevoegd, dan zou de vrouw kunnen verlangen, dat hij dai weer ongedaan maakte. Na een echtscheidi,ngsvonnis moet tegenwoordig in Luxemburg nog de plechtige ontbinding van het huwelijk door en voor den ambtenaar van den burgerlijken stand geschieden, anders wordt de scheiding niet van kracht. De Raad van State wilde deze pijn lijke ceremonie vervangen door de sim pele inschrijving van de scheiding in de registers van den burgerlijken ■stand, gelijk o.a. in Nederland te doen gebruikelijk is. Dit kon echter al even min de instemming van de centrale sec tie der Kamer verwerven als een voor stel om krankzinnigheid tot echtschei dingsgrond te verklaren. De rapporteur, de tot de Rechtsche partij behoorende hr Loesch, verklaarde bij de eerste behandeling in de Kamer: „wij moeten in dezen tijd van toenemen de echtscheidingen terug naar de ge zonde opvatting van een stabiel huwe lijksleven'". Terloops en om der wille van de cu riositeit vermelden wij nog een zeer merkwaardige bepaling uit deze wets voorstellen, die echter eenigszins los van de scheidingswetgeving staat. Zij werd voorgesteld te luiden als volgt: „Bij bewezen overspel van den man wordt hij wegens echtbreuk veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden tot 2 jaren; de vrouw kan de voltrek king van deze straf echter verhinderen door een verzoek tot vrijlating van ha ren echtgenoot"! Wee den man, wiens lot aldus in de handen van een misschien goedertieren, nu zelf voor zorgen, omdat die te ma ken hadden met het bezoek van Timo thy Carless. Het bezoek aan het museum bleek per slot belangrijk; het zou voor hen beiden een scherpe en pijnlijke herinnering zijn. De stedelijke verzameling van kunst waarden was, zooals madame de Belle garde ontdekte, ondergebracht in het oude aartsbisschoppelijke paleis, dat met de cathedraal verbonden was; je stapte door een portaal in de straat, kwam in een tuin, geheel afgesloten van het da- gelijksche leven en een gebouw, vier kant, streng en zedig van de achttiende eeuw waar achter de weelderige torens en het hooge dak van Saint Gatien ver rezen. Potten met oranjeboomen ston den voor dit paleis, dat stil, verlaten was als de tuin. De deur was gesloten en de blinden neergelaten; het gazon er voor was ge heel in beslag genomen door een reus- achtigen ceder van den Libanon, zoo een als madame de Bellegarde zich her innerde gezien te hebben in het kloos ter. van San Marco, Florence. Het geheel was volmaakt; zij bleef staan, zich verwonderende waarom zij daar zoo dikwijls was voorbijgegaan en nooit eerder door die kleine deur was gestapt. Houdt u ervan? vroeg Farryner, en zij kromp even in een bij het geluid van zijn stem, want zij had gedroomd hier te komen met Timothy Carless. O ja zij hield ervan zij, of de dag', misschien ook fel op hem gebeten aan staande ex-echtgenoote gelegd zou wor den In den vorenstaanden vorm heeft de Rechtsche partij de voorstellen er in eerste lezing doorgekregen, zij het dan door sterken druk uit te oefenen op den coalitiegenoot. Dit was noodig, want de radicaal-liberalen waren over ettelijke bepalingen, door Rechts doorgedreven, heel slecht te spreken! Nadat de wet in eerste lezing aange nomen was, moest zij, omdat er veran deringen in aangebracht waren, weer naar den Raad van State terug. Deze stelde andermaal voor, het huwelijks verbod tusschen de zgn. „medeplichti gen" op te heffen, teneinde daardoor de a, h.w. wettelijk gedwongen concu- binaten op te heffen door legalisatie van deze buitenwettelijke verhoudingen. Andermaal heeft de Rechtsche partij in de Kamer zich hiertegen 'hevig verzet. en ziet, de boog was te strak gespannen! In arren moede hebben de liberale coalitiegenooten het hoofd toen in den nek geworpen en met de onafhankelijke afgevaardigden en de soc.-democraten hebben zij de reeds in eerste lezing met hun eigen medewerking, met een flinke meerderheid aangenomen wet, onder groot tumult verworpen! Voor 't eerst is in de coalitie, ofschoon hier door niet ontbonden tot dusverre, dan toch een leelijke bres geschoten. De Rechtsche partij beschouwt het gebeurde als een anti-clesicale streek in strijd met den geest der coalitie; de Li berale pers zegt: het moet zoo komen als de rechtschen al te zeer hun stok paardjes berijden, en de Arbeiderspers zegt: de Luxemburgsche Kamer heeft met haar zin voor nuchterheid en-helder onderscheidingsvermogen tusschen on verdraagzaam kanoniek recht en neu traal burgerlijk recht de eenig mogelijke conclusie uit de clericale halstarrigheid getrokken. Wie hier ook gelijk heeft: enkele zoo goed als 'vastgestelde merkwaardighe den op het gebied der echtscheidings wetgeving, welke men elders in heel Europa nog niet vond, zijn door de vol maakt onverwachte verwerping van dit wetsvoorstel van het tooneel verdwenen. Gebruik van Provinciale aanlegplaatsen. Ged. Staten hebben een 'instructie vastgesteld voor de ambtenaren be doeld in art. 7 der verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van Provinale aanlegplaat sen. O.a. wordt bepaald, dat de ambtenaar zooveel mogelijk woont in de nabijheid van de aanlegplaats, waarvoor hij is aangesteld, zijn betrekking in persoon waarneemt en te allen tijde beschikbaar is. Hij kan echter onder goedkeuring van Ged. Siaten iemand aanwijzen, die hem bij verhindering of afwezigheid op zijne kosten en onder zijne verantwoordelijk heid vervangt. Van elke vervanging ge durende meer dan 24 uur moet hij aan Ged. Staten kennis geven. Als niet iemand is aangewezen, of bij het over lijden van den ambtenaar, stellen B. en W. der betrokken gemeente iemand aan tot dat Ged. Staten in den dienst heb ben voorzien. De ambtenaar is gehouden tegen genot van belooning bij aankomst of vertrek van schepen of vaartuigen de vereisch- te hulp en bijstand te verleenen. Bij verschil over de belooning daarvoor be slissen Ged. Staten. of de tuin was betooverd; alles was van goud. Een verwonderlijke oude vrouw kwam met een grooten sleutel en liet hen toetot het museum Zij was heel dun, met een strak, zwart lijf en een lang'en, zwarten rok en boe zelaar, en een „coiffure" van witte krul len; zij dacht dat ze beiden vreemde lingen waren, en toen herinnerde zij zich dat mr. Farryner er eerder ge weest was en scheen gevleid dat hij madame meegebracht had. Met schelle bevalligheid en nette hof felijkheid leidde zij hen van het eene donkere vertrek naar het andere als een geest, die de beteekenis van zijn aard- sche bezoeken aan stervelingen uitleg de; de zon, die door de dikke gele blin den drong, spreidde een dof en tanig licht over de oude schilderijen, de an tieke meubels, den glimmenden vloer. Zij vonden de „Salie de Chanteloup" en stonden daar stil voor de schetsen, en de oude gids vertelde hun van den roem van dat verdwenen paleis, alsof zij daarvan zelf had genoten. Madame de Bellegarde wist nu, dat zij hier nooit zou komen met Timothy Car less; de plaats was te veraf, te afgeslo ten; zij stelde iets voor waar je niet bij stilstond en vol aandacht naar keek, maar wat je slechts in het voorbijgaan opmerkte, met een half oog'. Het verdwijnen en de vergeteldheid van mooie dingen, het wegkwijnen van bekoorlijkheid en sierlijkheid onder de wreedheid van verwaarloozing, de bit Verder int de ambtenaar de rechten en houdt daarvan boek, geeft zoo ge- wenscht quitanties af en kan aan ge regeld, nml. meer dan éénmaal per week terugkomende booten gelegenheid geven over één maand in eens te beta len, binnen 12 dagen na afloop dier maand. Hem is ook toezicht opgedragen in zake eventueele beschadigingen van de aanlegplaats, waarvan hij procesverbaal aan den Prov. Waterstaat moet doen toekomen. Roosevelt en Oud-Vossemeer. In "iet Maartnummer van het Tijd schrift The Lloyd Mail", uitgegeven door den „Rotterdamsche Lloyd" komt een artikel voor van de hand van den heer G. Houtekamer, secretaris van de Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer en van die voor Zuid- en Noord-Beveland, over: An ingenious Timepiece in Oud-Vossemeer, probably the Birthplace of the Roosevells". In dit artikel wijst de schrijver op het 'n- teressanre uurwerk aan den gevel der smederij te Oud-Vossemeer, dat als een aparte bezienswaardigheid is te be schouwen. Luchtbeschermingsoefening. De Commissaris der Koningin heeft besloten, dat de luchtbeschermingsoefe ning in Zeeland, waartoe hij het initiatief heeft genomen, zal worden- gehouden op Zaterdag 16 Mei as. De oefening zal zoowel overdag als des avonds plaats vinden. De Vereeniging voor Veilig Verkeer voor Middelburg en omstreken hield Maandagavond haar eerste jaarvergade ring onder voorzitterschap van jhr. F. Beelaerts van Blokland die alle aanwezigen leden en in het bijzonder den eere-voorzitter, burge meester M. Fernhout, welkom heette. Spr. wees er op, dat de vereeniging voorbereid legen plotselinge omstandig heden en zoo doet er zich nu weer een voor, maar het is een aangename ver rassing, nml., dat mej. Geelhoed, bege leid door mevrouw Lambermont zich bereid verklaarde enkele liederen te zin gen. Spr. wees er op, dat de vereeniging op 31 December jl. 283 leden telde, doch men vraagt steeds naar meer leden. De vereeniging is werkvereeniging en orga niseert daarom geen pretjes. Er is hard gewerkt en stapels bci&ven zijn ver werkt De resultaten zullen bij de a.s. verkeersweek kunnen blijken. Al wil spr. dit niet geheel op rekening der ver eeniging zetten, toch wijst hij er op, dat in 1934 100, in 1935 slechts 80 ver keersongevallen te Middelburg voor kwamen. Het lokaal, in de school in de Langedelft waarin allerlei verkeersbor den enz. worden opgesteld, zal op be paalde uren volgens rooster door de verschillende scholen kunnen worden bezocht en bovendien den eersten Vrij dag van iedere maand door ieder be langstellende van 8 tot 10 uur. Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten* (Ingez. Med.) terheid van verval. Zij was verlicht toen zij buiten in den tuin kwamen en het palies achter hen werd gesloten. HOOFDSTUK VII De Gallisch-Romeinsche wal aan de andere zijde van den tuin was dicht be plant met aaneen sluitenden eschdoorn en zag neer op de bloembedden, de struiken, de boschjes rozen en de beel den van faunen en een panter in mar mer, welke het oude lusthof van den aartsbisschop van Tours versierden. Aan de andere zijde van dien zwaren wal had men het gezicht op de witte voorgevels van rustige huizen beneden met de blinden in de decoratieve ven sters gesloten voor de zon. Madame de Bellegarde en mr. Farry ner toefden nu en dan op deze wande ling, welke werd bezwangerd door de eerste geuren van den herfst, een gou den herfst, maar van een diep goud, dat overging naar een tint van verval. Zij gaf hem deze oogenblikken, welke zij zag dat voor hem veel beteekenden; wat zij niet zag' was, dat die op een dag veel voor haar zelf zouden beteekenen; zij wist toen niet dat dit eenmaal een pijnlijke herinnering zou zijn. Hij zeide zeer weinig, alleen merkte hij op dat hij van deze plaats hield de aristocratische tuinen, welke in het geheel niet door het gebruik van het publiek waren ontwijd de zich hoog verheffende torens van Saint Gatien, DOOS 20 CT.- TUBE 40 bn 60 CT. T Ingez. Med.) In de verkeersweek van 28 tot 30 Mei zullen ook de verkeersexamens worden afgenomen en de vereeniging stelde een competitie voor chauffeurs in. Na dit openingswoord heeft migjuf frouw Geelhoed op zeer verdienstelijke wijze een drietal liederen gezongen. De heer E. Visscher sprak daarna over zijn ervaringen als adviseur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid, en tevens als Rijksdeskundige voor auto's in Zeeland. Spr. schetste dat het verkeer thans in aller belangstelling staat, mede door de vele verkeersongelukken. Deze worden meestal op de automobilisten gestoken, maar in vele gevallen zijn zij te wijten aan te fouten van anderen wegverbrui- kers met name aan wandelaars en fiet sers. Ieder, die van den weg gebruik maakt hangt steeds een ongeluk boven het hoofd en vooral op feestdagen wordt er heel wat gezondigd. Spr. kwam dan tot de verkeersexa mens wees er op, dat zij in den loop der jaren steeds moeilijker zijn gewor den, en dit vooral de laatste paar jaar. Vroeger hing het geheel van de des kundige in de plaats van inwoning af of men een rijbewijs kreeg of niet. Nu moeten de adviseurs alleen de fouten noteeren, en die opzenden aan het Cen traal Bureau, dat onder leiding van den hr. Gorden is gereorganiseerd. Daar be slist men dan over het al of niet afge ven van een bewijs van rijvaardigheid. Zoo is men gekomen tot een zooveel mogelijk gelijkvormige regeling. Het examen bestaat feitelijk uit twee dee- len, het rijden en de kennis der ver keersregelen. Er is een vragenlijst die aangeeft, dat 47 fouten gemaakt kunnen worden, die aangemerkt worden en het ligt op den weg van den adviseur den geexami- neerden in de gelegenheid te stellen fouten te maken. Spr.'s ervaring is, dat vele candidaten onbeslagen op het ijs komen, dit mede, omdat een goede op leiding nog al veel geld kost. Bij zeer velen blijkt een zeer slechte kennis der verkeersvoorschriften aanwezig te zijn. De ergste practische fout is wel, dat men maar niet begrijpt nimmer de rech terzijde te mogen verlaten: ook blijkt op behoorlijke wijze van stoppen voor velen zeer moeilijk te zijn. Ook kunnen de meesten niet behoorlijk parkeeren en hebben zij moeite met het achteruit bijdraaien der wielen kent geen 50 pet. der candidaten. Het zou dan ook goed zijn, dat alleen zij, die daartoe verlof hebben van de overheid, autobestuur ders mogen opleiden. Het blijkt nu tel kens, dat zij, die les geven, zelf weinig van de verkeersregelen kennen. Zoo kennen de meeste candidaten heel wei nig van de verlichtingsvoorschriften, hun kennis ter zake is zeer oppervlak kig. Spr. komt dan terug op het ver keer zelf en zegt, dat 5 pet. van de voet gangers niet behoorlijk uit kijkt. Spr. is tegen het maken van te veel lawaai en wijst in dezen op het buitenland, waar men veel minder leven maakt. Spr. komt dan tot de borden, die in de zaal waren opgesteld en wees er o.a. op dat velen niet begrijpen, dat als bij een rij wielpad een blauwbord met een rijwiel er op staat, dan op het rijwielpad zoo sierlijk en liefelijk de blanke voor gevel van het ledige paleis en die blik op rustige, witte straten met neergelaten blinden. Hun betrekkingen waren zeer teer en niet bepaald door daden of woorden, maar toch sterk en afgebakend; zelfs ondanks haar opgaan in Timothy Car less was madame de Bellegarde zich daarvan bewust. Zij daalden weder af naar den tuin en gingen samen door het latwerk met neerhangende rozen, de bedden van ge raniums en heliotroop, de treuresschen, de waaierpalmen, de ruikers georgine s, en begonia's. De oppasseres ontmoette hen, een bun del sleutels zwaaiend, haar donker ge laat vol blijdschap, haar gebaren gretige hoffelijkheid toonende. Zij legde met veel genoegen uit, dat de grootste schat nog niet geopenbaard was, ja, er was iets te zien, kostbaar der dan de reusachtige ceder van den Libanon, het ledige paleis, vol van kost bare schilderijen en beelden, de tuinen, zoo keurig onderhouden, de wandeling op den Gallisch-Romeinschen muur be plant met zware platanen. Dat is een sprookje, zeide Farryner in het Engelsch. Zij gaat ons nu een be- tooverden prins of een slapende prinses toonen of een kleinen blauwen kik- vorsch, die eens een edele koningin was. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5