De oorlog in Oost-Afrika. LAATSTE BERICHTEN. Een „vredesappèl" van Hitier. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Von Ribbentrop naar Londen terug. Verzoeningspogingen. DUITSCHLAND. ENGELAND. OOSTENRIJK Z. AMERIKA. VER. STATEN. De gevolgen van den watersnood OU* Markt Suiker KoniokL OM.markt- - H.V.A. - Het antwoord van Hitier. In Duitschland zullen Vrijdag en Zaterdag grootsche manifesta- ties plaats vinden. iftfSSH msutrn. scantam AMSTERDAM, 24 Maart. Het eerste getal is de vorige notee- ■ing, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 86%86%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 95 Japan 1924-614 54—55 Amsterdam 1933-5 10099%. Amsterdam 1934-4% 98 's Gravenhage 1929-4% 100%'101%, Rotterdam 1926-1930-4% 90—89%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85 Cities Service Cy. P. 1958 5 41%41%. Amsterd. Bank 111112. C Rott. Bankver. 103104. A Twentsche Bank 83 A Pref. Gruyter Zn A 113% A Pref. Jurgens A 102%101% A Ned. Gist- en Sp.-fabr. 398394% A De Schelde N.B. 33%34 terdam. In 1925 volgde zijnbenoeming tot pastoor in Den Burg op Texel. In 1929 werd hij benoemd tot pastoor te Assendelft en in 1935 tot pastoor aan de St. Hildegardisparochie te Rotterdam. BU8TENLANS1. A Ver, Papf. v. Gelder 56%56% C Am. Smelt Ref. 5151% C Stand. Brands 10%10% A A N.I E.M.—N.B. 178%—179. C North Am, Cy, 16%16% A Born, Sum. H.M. 143%148%. A Linde Teves en Stokv. 73%73%. A Ned Wol Mij. 83%—84. A Singkep Tin M. 8685%. A J. C. japan Ln. 39% A Rotterd. Lloyd 38—38%. A S, M. Nederland 37%37%. A Amst Thee C.M. 44%44%. A Honth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 7980%. C Int. Nickel Cy. 29%29%. Ned 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%, Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%85% O. Indie 34 1000-4 97—96%. Duitschl '30 1000-5% 22% Uit Berlijn werd vanochtend ge meld, dat Von Ribbentrop in den loop van vandaag naar Londen zou terugkee- ren met het antwoord van Hitier op de voorstellen der Locarno-mogendheden. Men verkeert nog steeds in het onge wisse over den aard en den vorm van dit antwoord. Het blijft waarschijnlijk, dat het de voorstellen van de hand zal wijzen, doch tegelijkertijd constructieve gedachten bevat voor een voortzetting der besprekingen. De oorlog in Qost-Airika, Het stadje Jigjiga vrijwel ge heel verwoest. Gisteren heeft de commissie van 13, (waarin afgevaardigden van alle landen v.an den Volkenbondsraad, behalve Ita lië, zitting hebben en die is benoemd om verzoeningspogingen in het werk te stellen) te Londen vergaderd. Zij nam een resolutie aan waarin verklaard wordt, dat men heeft kennis genomen van de Italiaansche en Abessijn6che antwoorden op haar beroep van 3 Mrt. Aan den voorzitter, ;De Madarlaga (Spanje) en Avenol, den secretaris-ge neraal van den Volkenbond, is opge dragen, zich met Italië en Abessynië in verbinding te stellen, opdat de com missie zoo spoedig mogelijk in staalt zal zijn, besprekingen mei de beide par tijen vast te stellen en mogelijk te ma ken, d,at binnen halt kader van den Volkenbond en in den geest van het covenant zoo spoedig mogelijk de vij andelijkheden gestaakt worden. De commissie heeft ook de kwestie van het bombardeeren van de Roode Kruis-afdeelingen en open steden be sproken en besloten de betrokken re geeringen te verzoeken nadere inlich tingen te verstrekken. De kwestie der sancties is niet besproken. Er is geen enkele regeling getroffen voor de eerstvolgende bijeenkomst van de commissie van dertien. Achter de diplomatieke schermen schijnen ook pogingen gedaan te wor den, om tot een wapenstilstand te ko men. Voorshands lijkt de kans niet groot, dat zij zullen slagen. Van de fronten is vandaag weinig nieuws. Men kaart nog wat na over het bombardement van Jigjiga. Het stadje moet vrijwel geheel zijn vernield. Be langrijke voorraden voor het Abessijn- sche leger zouden in vlammen zijn op gegaan. Volgens een officieele opgave van Abessijnsche zijde van het aantal slachtoffers van het bombardement van Jigjiga zijn 15 personen gedood en 83 gewond. Men vreest ook te Addis Abe ba, dat het intensieve bombardement van Jigjiga het voorspel beteekent van een nieuwe actie van generaal Grazi- an: ann het Zuidelijk front en dat Har- rar weldra het voorwerp der aanval len zal worden van de vijandelijke vliegtuigen. Uit voorzorg is de bevol king van Harrar reedis uitgeweken. GRAAF BOLKO VON HOCHBERG GEARRESTEERD. Naar Reuter uit Warschau meldt, heeft de politie te Gleiwitz (in Duitsch Opper Silezië) graaf Bolko von Hoch- berg, een zoon van den prins van Plese, die gïoote bezittingen in Poolsch Opper- Silezië heeft, gearresteerd. De reden van de aanhouding is onbekend. BE „QUEEN MARY"' ONDERNEEMT HAAR EERSTE REIS. Vanmorgen om 10 uur lag de Queen Mary" het nieuw gebouwde, grootste passagiersschip van Engeland, gereed om haar eerste reis van de werf aan de rivier de Clyde naar Greenock aan den mond dier rivier, waar het schip g'edu- Engeland 1960-90 4 70%—70%-%. A Koloniale Bnk 5251 A N.I. Hbk. 1000 114%—114 C Ned. H. M. 1000 124-%—126 A Alg. Kunstz. U. 24—,24%-% A v. Berkels Pat. 4040 C Calvé-Delft 59%—58% A C. Suiker Mpij 112%110% A Ned.. Ford A. M. 226—226% A Philips Gem. B. ,afg. 185%187-83% C Unilever 106%—106%-05% C Am. Car Foundry 2120%-21. C Anaconda Cop. 20%21-% C Bethlehem St. 32%33%-% C Kennec Copper 2222%-%, C Un States Leather 55% C U. States St. C. 37%—38%-%. A Kon. Petr. Mpij 239%—242-40% C Contin. Oil Cy. 20%21-%. C Phillips Petr, Comp. 27%27% C Shell Union O.C. 10%—10%-11. C Tide Water Ass. Oil 11—11. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5%. A Ned. Scheepv. U, 46%46% A H.V. Amsterdam 234%235%-33% rende 24 uur voor anker zal liggen, te beginnen. Een menschenmenigte van ruim 2 millioen personen bevond zich langs de route van 24 km lengte, die het vaar tuig vandaag moet 'afleggen. Van Greenock zal de Queen Mary" naar Southampton vertrekken, om ver volgens haar eerste tocht over den At- lantischen oceaan in Mei te aanvaar den. Toen het prachtige schip, ,,de trotsch van Groot-Brittanië" van de werf aan de Clyde vertrok te midden der toejui chingen der dicht opeengedrongen me nigte woei een een gunstige wind en waren de weersomstandigheden ideaal te noemen. De taak der loodsen was zeer moei lijk, daar de Clyde op sommige plaatsen bijzonder smal is. Zeven machtige sleepbooten hielden het schip in de koers. SOCIALISTEN VOOR HET GERECHT. Zij hadden een geheime organi satie gesticht. Heden is te Weenen uitspraak ge daan in een proces tegen 30 socialisten, die ervan werden beschuldigd, geheime revolutionaire organisaties te hebben gesiticht. Het gerechtshof heeft „hoogverraad niet bewezen geacht, 17 der verdachten zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen tot 20 maanden en 13 beklaagden zijn vrijgesproken. De voornaamste ver dachte, Sailer, is tot 20 maanden ver oordeeld. Zuid-Amerika STAAT VAN OORLOG IN BRAZILIe AFGEKONDIGD. De president der republiek Brazilië heeft een decreet geteekend, waarbij voor het geheele land de staat van oorlog voor een tijdperk van 90 dagen wordt afgekondigd. Tot het decreet werd besloten in een gistermiddag gehouden conferentie van den president der republiek met ;de mi nisters van oorlog en van justitie en den chef der politie. Het is 't gevolg van de ernstige revolutionnaire bewegingen die zich sedert November 1935 hebben voorgedaan met het doel de politieke en 6ociale instellingen des lands omver te werpen. Het decreet treedt terstond in werking. In een officieel communi qué zet de regeering de beweegrede nen die tot het afkondigen van den staat van oorlog hebben geleid, uiteen, en verklaarde zij gereed te zijn en te rekenen op den steun van alle nationa le krachten, burgerlijke, zoowel als mi litaire. OM HET HOOFD VAN HAUPTMANN. Uit Trenton wordt gemeld: In welingelichte kringen verluidt, dat gouverneur Hoffmann van New-Yersey den procureur-generaal Wilentz heeft voorgesteld, een gemeenschappelijke stap bij het hof van genade van den staat New-Yersey te doen om te berei ken, dat het doodvonnis tegen Haupt- mann wordt gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. Het heet, dat Hoffmann over nieuwe informaties beschikt, waaruit zou blij ken, dat pressie fs uitgeoefend op ge tuigen a charge, zoodat zij ten onrechte hebben verklaard, Hauptmann te heb ben herkend als medeplichtige aan de ontvoering. EEN CYCLOON EN 'N ZANDSTORM. In het Zuiden van Missouri zijn ver schillende plaatsen door een cycloon geteisterd. Talrijke huizen zijn inge stort, twee personen werden gedood, zes zwaar gewond. De schade is bui tengewoon groot. In midden-Oklahoma is ernstige schade aangericht door een zandstorm. Op verschillende plaatsen moesten de scholen worden gesloten. De schade bedraagt een hall milliard dollar. Volgens de jongste berekening be draagt de door de overstroomingen in 13 staten aangerichte schade 507 mil lioen dollar. Zonder onderdak zijn 429000 men- schen. Het aantal dooden bedraagt 171 (gis ter werd gemeld: ruim 200; er is dus weer op z'n Amerikaansch overdreven). Ongeveer een half millioen arbeiders vinden werk bij het herstellen der scha de. De waterstand van de Ohio is nog steeds niet gedaald. Zondag zijn uitge strekte deelen van Kentucky in de na bijheid van Louisville overstroomd. Ten einde te voorkomen, dat de be smettelijke ziekten, die hier en daar in de door de overstroomingen geteisterde gebieden reeds zijn uitgebroken 'n groo- ten omvang aannemen, maken de autori teiten zooveel mogelijk haast met de hulpactie. In Connecticut moeten 30.000 personen worden ingeënt. In andere streken zijn dergelijke orders uitgevaar digd. Men gelooft, dat thans ook de Ohio op haar hoogtepunt is gekomen, alhoe wel het water in de nabijheid van Cin cinnati nog is gestegen. De laagliggende gebieden zijn daar overstroomd. De stad zelf loopt geen gevaar. Een noodtoestand heerschat er nog in Maine, New-Hampshire, Massachusets en Con necticut, waar de schade wordt geschat op 200 millioen dollar. 150.000 menschen zijn daar dakloos. A Java Cult. Mij. 131-130 A N.I. Suiker U 112%-Mil A Deli Batavia 188—189-93 C Deli Mij. 1000 198%—198-202 A Senembah 194—200 C Baltimore Ohio 11%12%. C Southern Pac. Cy. 19%20%-% A Southern Rlw, 10—10%. A Amst. Rubb. C. 125%—126%-25%. A Deli-Bat. Rubb. 75%—75%. A Hessa Rubber 105%106%-06 A Serbadjadi S.R. 68—68% Prolongatie 1%—1%. WISSELKOERSEN. Beurstheriwometer v. Dinsdag r:.: v. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 23 Mrt 24 Mrt 7.27% 7.27% 59.15 59.16 9.70% 9.70% 24.83% 24.85% 48.01 48.01 32.50 32.50 1.46% 1.46% AANRIJDING. Hedenmiddag had in het nauwste ge deelte van de Korte Noordstraat te Middelburg een aanrijding plaats tus- schen een personenauto uit Brabant die in de richting Markt reed en een vracht auto, die van die richting af kwam en volgens getuigen niet voldoende rechts hield. De bestuurder van dezen wagen had geen rijbewijs. Persoonlijke onge lukken kwamen er niet bij voor, doch wel was materieele schade aangericht. De politie maakte procesverbaal op. Nadat een foto van de situatie was ge nomen, werden de auto's op het Hof plein gereden. MINISTER COLIJN HERSTELD. Naar wij vernemen, is minister -presi dent dr. Colijn, die de laatste dagen on gesteld was, thans in zooverre hersteld, dat hij voornemens is, morgen de verga dering der Eerste Kamer bij te wonen in welke vergadering de behandeling van de defensiebegrooting en van het defensiefonds zal worden voortgezet. GEEN VERDERE ANNULEERING VAN MELKPOEDERCONTRACTEN. Men meldt ons uit Den Haag: Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de aangelegenheid der annuleering van melkpoedercontracten van de Nederb Zuivelcentrale in het afgeloopen jaar zich als volgt heeft toegedragen. Ten einde den prijs van de ondermelk te steunen en tevens een stimulans te vin den om de kaasproductie eenigszins te beperken heeft de Nederl. Zuivelcentra le onder goedkeuring der regeering, het vorige jaar een aantal contracten afge sloten met zuivelfabrieken voor levering van melkpoeder tegen een prijs van 7 per 100 kg. Op verzoek der Zuivelcentrale heeft de Nederl. Meelcentrale, die meer direct in contact slaat met de afnemers van melkpoeder (veevoederhandelaren en bereiders van mengvoeder voor pluim vee) den verkoop van de gecontracteer de poeder ter hand genomen. De verkoop ging tegen den vastge- etelden prijs allerminst vlot, hoewel hij verlies opleverde. Toen bleek, dat en kele fabrikanten de contracten die zij' gesloten hadden wenschten te annulee ren en de overeenkomstige hoeveelheic nog niet was verkocht, kon de meel centrale daartegen geen enkel be zwaar hebben. Dit kon voor de Zuivelcentrale rgsp het landbouwcrisisfonds alleen maar een financieel voordeel opleveren. De aanvragen tot annuleering zijn dan ook ingewilligd en werden in tijds volgorde afgewerkt. De na 2 September 1935 binnengekomen aanvragen moes ten afgewezen worden. Toen daarna de prijs van de onder melkpoeder ,aanmerkelijk steeg, ont stond er natuurlijk bij degenen, die nog leveringsplicht hadden, sterke nijging om ook te annuleeren. Na overleg met de Nederl. Zuivelcentrale, welk over leg door omstandigheden eenigszFns ver traagd werd, heeft de minister evenwe gemeend, de verdere annuleering niet ie kunnen goedkeuren maar degenen Tabak Amerika Rubber Philips ladusirie Unilever Schepen (Wettig gedeponeerd.) die de verplichting tot levering hadden aangegaan ,aan deze verplichting te moet houden. Aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, de contractante, is nu opdracht gegeven deze verplichtingen te doen uitvoeren. DE WERKLOOSHEID. Uit een publicatie van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat op het einde van Februari 465463 geheel werkloozen bij alle organen der open bare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschreven waren. Op het einde van Januari bedroeg dit aantal 475890. DE HEFFING OP INGEVOERDE TARWEBLOEM VERLAAGD. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat het prijsverschil bij den invoer van tarwebloem op 24 Maart 1936 is verlaagd tot f 6 en de heffing op de verwerking tot tarwebloem tot f 4. DUITSCHE WERKLIEDEN IN NEDERLAND EN NEDERLANDSCHE IN DUITSCHLAND. De onderhandelingen hebben tot overeenstemming geleid. Over een nieuwe overeenkomst be treffende de wederzijdsche behandeling van Duitsche en Nederlandsche werk lieden en bedienden hebben van 10 t/m 23 Maart 1936 in Berlijn onderhandelin gen plaats gehad, welke tot overeen stemming tusschen de beide delegaties hebben geleid. De bestaande overeen komst is in haar essentieele punten in het algemeen gehandhaafd het resultaat zal den beiden regeeringen ter goed keuring worden voorgelegd. OP ZIJN GESCHEIDEN VROUW GESCHOTEN. Losse werkman krijgt vier jaar. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde vandaag den Haarlemschen lossen werkman F. C. wegens poging tot doodslag, gepleegd op zijn gescheiden vrouw tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Op 31 Aug. jl. had verdachte een rèvolverscho't op zijn gewezen vrouw gelost. Zij werd licht aan den arm gewond. Eden zal er 't eerst kennis van mogen nemen. Uit Londen meldde men ons heden middag: Von Ribbentrop wordt niet vóór 17 u. alhier verwacht. Volgens berichten uit Berlijn, meent men te weten, dat hij de tegenvoorstellen van Hitier zal mee brengen en deze eerst aan Eden zal voorleggen. In Berlijn bewaart men een volkomen stilzwijgen over den inhoud van het ai.t woord. Algemeen wordt toegegeven, dat Von Ribbentrop een document zal overhan digen, dat hij mondeling zal toelichten. Het antwoord zou; naar men gelooft, ze kere tegenvoorstellen bevatten over welker aard men in 't geheel geen na dere aanduiding kon verkrijgen. Het antwoord zal pas gepubliceerd worden, wanneer Eden er kennis van heeft genomen. Uit Berlijn: Om 2 uur vanmiddag is Von Ribben trop per vliegtuig naar Londen vertrok ken. over alle zenders het commando: „Hijsch de vlaggen' waarna op alle openbare gebouwen en particuliere hui zen de vlaggen worden uitgestoken. Om 3 uur zijn intusschen de sirenes op de Krupp-fabrieken reeds gaan loeien, welk voorbeeld door alle schepen en fa brieken in het geheele Rijk gevolgd zal worden. Daarmee wordt een minuut stilte ingeleid (ook alle verkeer zal stil staan): „Het volk keert in deze mi nuut tot zichzelf in en brengt daarmee voor de geheele wereld tot uiting, dat het zich achter den Führer en zijn po litiek van vrede, eer en rechtsgelijkheid plaatst. Tusschen 16 en 17 uur zal in de winkels niets worden verkocht, ten einde personeel en publiek in de gele genheid te stellen naar de rede van Hit- Ier te luisteren. Zaterdag 28 Maart wordt de „Duitsche volksdag voor eer, vrijheid en vrede' gevierd. Te 8 uur 's avonds zal Hitier een vredesappèl uitspreken. Italiaansch vliegtuig neerge stort. De inzittenden omge komen. Maarschalk Badoglio seint Op het Noordelijk en Zuidelijk front Is de situatie onveranderd. Een onzer vliegtuigen is tijdens een oefenvlucht defect geraakt en neergestort. Het toe stel is vernield. De uit 4 koppen be staande bemanning is om het leven gekomen. Het bombardement van Jigjiga. Volgens berichten uit Berbera in Britsch Somaliland zijn bij het bombar dement van Jigjïg'a 33 dooden en 140 gewonden gemaakt. STAATSLOTERIJ. Op de onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (onder voorbehoud): HOOFDPRIJZEN. 5000: 14091 1500: 13647 17410 f 1000: 11363 16848 400: 8109 200: 17942 f 100: 973 5028 11230 12156 12235 13751 19325. Uit Berlijn wordt gemeld: Minister Goebbels heeft vandaag be kend gemaakt, dat voor Vrijdag en Zaterdag a.s. (de laatste beide dagen voor de volksstemming op Zóndag 29 Maart) het volgende op het programma staat: Vrijdag a.s. om 4 uur zal Hitler van de Krupp-fabrieken te Essen uit tot at le Duitsche arbeiders en soldaten spre ken. Te kwart voor vier weerklinkt RUZIE MET EEN BIJL BESLECHT. Hedenmorgen onstond op een terrein aan de Langestraat te H u i z e n (N.H.) tusschen den arbeider K. en den land bouwer S„ -beiden uit Huizen, ruzie. Eerstgenoemde heeft daarbij S. met een bijl een slag tegen het achterhoofd ge geven. S. zakte bewusteloos ineen. Hij bleek een zware hersenschudding te hehbben opgeloopen. Hij is nog steeds buiten bewustzijn. K. is aangehouden; hij verklaarde uit noodweer te hebben gehandeld. GROOT VEILINGSGEBOUW IN VLAMMEN OPGEGAAN. Te Eist heeft vannacht een zware brand in het veilingsgebouw gewoed. Het vuur werd ontdekt in het midden stuk en breidde zich uit tot het van ou deren datum dateerende veilingslokaal, om daarna over te slaan op de manden- loodsen, waardoor ongeveer 275000 fruit- bushels verloren zijn gegaan. Een geluk is het, dat met het oog op het a.s. fruit- seizoen de voorraad voor deze grootste fruitveiling van ons land nog kan wor den aangevuld. Het ingebouwde veiling lokaaltje heeft voor deze streek een ze kere historische waarde, omdat daarin in 1903 de eerste veilingen plaats von den, die als voorlooper dienden voor het uitgebreide veilingwezen, waaraan de handel in ooft en groenten in deze om geving gro-ote behoefte had gekregen. In het verbrande gedeelte werd in 1912 de groote internationale fruittentoon- stelling gehouden, welke werd geopend door wijlen minister Talma en bezocht werd door H. M. de Koningin en wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Te ongeveer 5 uur hedenmorgen kon de Arnhemsche brandweer, die te hulp was gekomen, naar Arnhem terugkee- ren. De Elster brandweer bleef echter nog steeds in actie voor nablussching, welke nog den geheelen dag zal moeten duren.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2