ZEELAND. KERKNIEUWS. LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. WOLPHAARTSDIJK. WDELBURG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WAAR IS WERK? dien staan de gezamenlijke reserves bij na 24.000 hooger te boek dan het vo- rige jaar. Een gunstige omstandigheic was ook, dat de hypotheekbank weinig achterstand in de rentebetaling had. Zij zal een dividend uitkeeren van 4 waarbij zij zich dus heeft geschaard aan de zijde van die instellingen, die niet zijn meegegaan met het besluit van een aantal hypotheekbanken om over 1935 geen dividend te betalen. Het trok de aandacht, dat ook de Westlandsche Hy potheekbank een dividend zal uitkee ren van 4 Men kan niet zeggen, dat op de koersen van de pandbrieven de dividendbesluiten van veel invloed zijn geweest. öp de aandeelenmarkt duurde het aanbod in aandëelen Philips nog altijd voort. Er zijn enkele groote huizen, die als verkoopers optreden, doch het staat wel vast, .dat het hier reëele orders zijn en dat men dus niet met contramine- verkoópen te doen heeft. Na hetg'een wij de vorige weken reeds over deze kwestie hebben geschreven, valt er thans niet veel nieuws meer te melden. Alleen moet er nog een kwestie han gende zijn met de Oostenrijksche re geering. Deze betreft een betaling van een boete tot een vrij aanzienlijk bedrag en het schijnt, dat ook de gezant te Weenen zich met deze kwestie heeft in gelaten. Wij hoorden, dat het niet is mo gen gelukken om de Oostenrijksche autoriteiten van standpunt te doen ver anderen. Wij konden echter niet mei zekerheid gewaar worden om welk be drag het eigenlijk ging. Evenmin wat de grond was van deze betaling. Zeer waar schijnlijk zullen er over deze kwestie bin nenkort eenige mededeelingen worden gedaan. Het jaarverslag van de Kon. Papier fabriek van Gelder maakte een vrij goe den indruk. Het is deze maatschappij gelukt, om dank zij de belangrijk hoo- gere bedrijfswinst, na ruime afschrijvin gen, slechts met een klein verlies af te sluiten, terwijl het vorige jaar nog een verlies werd geleden van bijna f lü millioen Teleurstellend was het divi dend van de Hollandsche Beton, welke maatschappij slechts 10 pet. zal uitkee ren teg'en 15 pet. in het vorige jaar. De huidige koers van de aandeelen is ca 208 pet., zoodat men op deze basis nog altijd een behoorlijke rente maakt. Wat de overige afdeelingen van de beurs betreft, hadden cult.uuraandeelen een tamelijk kleurloos' yejioop. De Ni- vas heeft weer eenige partijen suiker afgedaan nadat zij de limiet met 5 cent had verhoogd. Voor deH.V.A, en de Am sterdam Rubber is het een ongunstige omstandigheid, dat de palmoliemarkt nog altijd gedrukt blijft. Men beschouwt dit echter in betrokken kringen als een seizoepverschijnsel. De rubberprijs heeft niet veel beweging getoond. De voor raad in Engeland gaf de vorige week 'n vrij krachtige vermindering te zien, maar met het oog' op de groote versche pingen lijkt het waarschijnlijk, dat daar in volgende week een verandering zal komen. Ook luiden de berichten uit Amerika in zooverre iets minder be vredigend. dat het verbruik daar te lan de over Febr. niet zal meevallen. De koersen der rubberaandeelen hebben zich overigens vrij goed kunnen handha ven Voor enkele maatschappijen ver wacht men tamelijk bevredigende resultaten en enkele zullen wel een di vidend kunnen uitkeeren. Tabaksaandeelen waren t,amelijk vast in nawerking van de tot standko- ming van de compensatietransactie met Duitschland. De tabak van de Deli Ba tavia wordl gunstig beoordeeld en het waren dan ook in het bijzonder deze aandeelen, die gevraagd waren. Amerikaansche fondsen waren zeer stil en de koersen sloten zich aan bij de beweging in New York De markt heeft daar eveneens onder den invloed van den politieken toestand gestaan. De berichten uit het bedrijfsleven blijven echter gunstig luiden. Een goeden in druk maakte het verlag van de Ameri can Smelting and Refining welke maat schappij in 1935 5.01 dollar per aandeel fieeft verdiend legen vorig jaar 1.63 dol lar. Hieronder volgt een overzicht van hel. koersverloop in de afgloopen week: 4 Nederland 1934, 98%—97%-— 98%,. 4 Ned. Indië 1934, 9614, %Vi„. 96 Alg. Hyp. Bank 4 84—8789 t Kon. S 1000, 8514 90—89 Holl. Beton 211—208—209 Papierfabr. van Gelder 49%52 Ned. Ford 22122614 Philips 19114—19314—181—182% Unilever 103%—107%—106% Kon. 233%—238% Amsterdam Rubber 123126% 125% H. V. A. 234—236—235 Deli Batavia Mij. 174%185 Senembah Mij. 186196195%. ADVERTENTIëN en ABONNEMEN TEN op ons blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: M. KLOOSTERMAN, Dierenbescherming, Aan het jaarverslag over 1935 van de Afd. Zeeland v. d. INed. Ver. tot Be scherming van Dieren, ontleenen wij, dat met ingang van 1 Febr. 1936 het asyl te Middelburg niet meer door de afd. wordt geëxploiteerd, want het asyj was slechts van nut voor Middelburg en naaste omgeving, en het verbruikte.. 50 pet. van de inkomsten, die toch voor heel Zeeland zijn bestemd. Het asyl verdwijnt echter niet, doch zal door den voorzitter, dierenarts J. Kraamer worden voortgezet. Niettegenstaande het asyl in 1935 dus nog zoo'n groot deel van de afd.-kas op- eischte, is er met de beschikbare mid delen toch zooveel mogelijk gewoekerd. In vogelvlucht volgen hier de voor naamste werkzaamheden: Op Dierendag 280 circulaires met en veloppe lectuur aan predikanten in heel Zeeland (tevens als leider eener Zon dagschool), en aan leiders van Knapen- en Meisjesvereenigingen gezonden; idem op Walcheren aan de stichtingen Kin- dérzorg en Zonneveld, Leger des Heils, padvinders, militaire tehuizen, A.J.C.; aan 13 Middelburgsche scholen lectuur, op 2 scholen een opstellenwedstrijd (1 op 't Zand). Uitreiking van kalenders en platen, ook te Goes, Tholen en Co- lijnsplaat; aan 14 jongens van de Am. bachtsschool te Middelburg nestkastjes verstrekt, door hen zelf vervaardigd, met welwillende toestemming van den directeur der school; te Breskens lezing door den heer J. A. van den Akker, in specteur Veevervoer van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren, bezocht door ruim 100 politiemannen van de wapens der Kon. Marechaussée en Rijksveldwacht; totstandkoming paa'r denstal op het woonwagenterrein te Middelburg, tengevolge van herhaald verzoek daartoe aan den gemeenteraad; handhaving drinkbakken te St. Laurens en Ter Buttinge. Tijdelijke drinkbakken op de Middelburgsche paardenmarkt; vernieuwing drinkbak bij de Middel burgsche boot; en tenslotte aandacht voor alle toestanden, maatregelen en handelingen, waarbij dieren zijn betrok ken, o.a. te Middelburg en Goes de hondenbelasting, te Axel de harddra verijen, in de provincie het gebruik van prikkeldraad rond weiden (contact met de Z.L.M.). Zoowel van de politie als van de pers groote medewerking, waar voor wij zéér erkentelijk zijn! In het asyl werden opgenomen 44 kostdieren en 40 zwerfdieren. 59 dieren werden pijnloos afgemaakt, waarvan 8 op kosten der afd. 40 personen wend den zich tot haar met vragen of klach ten, en wel 29 aan het secretariaat en 11 bij den heer Vermeulen; 9 maal werd door een minvermogende hulp ingeroe pen voor een ziek dier. Het aantal leden daalde van 161 op 138. Het aantal contribuanten steeg van 31 op 36. Er is een batig saldo van 30 (vorig jaar 55). EEN ZUID-AFRIKAANSCHE AVOND VAN HET A. N. V. Men schrijft ons: Op Woensdag 1 April a.s. zal hier ter stede door de afdeeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond een Zuid-Afrikaansche avond worden georganiseerd. Het Algemeen Nederlandsch Verbond stelt zich naar men weet ten doel, buiten iedere politieke instelling om, de cultureele banden tusschen „alle man van Neerlands stam" te versterken. De thans te houden avond zal onder leiding staan van den heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, lid van het Bestuur van de Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, terwijl Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, Gezant der Unie van Zuid-Afrika zich bereid heeft verklaard dien avond een rede te houden, getiteld: „Kijkies in die Geskiedenis van Suid- Afrika". Allen, die den Gezant wel eens hebben gehoord in zijn eigen moeder taal, zijn opgetogen over de welspre kende wijze waarop bij den grooten strijd van het dappere en vrome Zuid- Afrikaansche boerenvolk in de 19e en 20 eeuw behandelt. Het ligt in de be doeling bovendien dien avond eenige films over Zuid-Afrika te vertoonen, Zuid-Afrika en zijn bevolking, zijn groo te draagstukken, waarvan wij noemen de strijd om zijn taal, het naturellen- vraagstuk, zijn ons Nederlanders dik wijls maar al te weinig bekend. De herinnering aan den heldhaftigen strijd, die het voerde aan het begin dezer eeuw voor zijn onafhankelijkheid, mag dan al niet geheel vervaagd zijn, de groote kracht die besloten ligt iq de geschiedenis van dit volk, dat een loot is van onzen stam, spreekt tot ons niet de duidelijke taal, die zij behoorde te doen. Veelal is gebrek aan kennis hier de oorzaak. De begrippen omtrent Zuid-Afrika zijn dikwijls toch maar ai te zeer beperkt tot een weinig geroman tiseerde Boeren, leeuwen, veel kaffers zoeloes, en de Tafelberg. Vooral in deze tijden, waarin de drei gingen van vreemde overheersching op allerlei terrein opdoemen aan de kim van Nederlandsche gebieden in Oost en West, is het van zoo groot belang zich te bezinnen op de banden die den Ne- derlandschen Stam, waar ook ter we reld verspreid, samenbinden. Moge een volle zaal den avond van den 1 April a.s. getuigen van de belangstelling, die er te Middelburg bestaat voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika en hun geschiedenis. Men late de gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan dr. Van Broekhuizen te hooren spreken, die uit eigen ervaring weet wat het waard is te vechten voor de idealen van zijn volk en in dien strijd nimmer zal versagen. Op dezen propaganda-avond, waarvan de organisatie werd opgedragen aan jhr mr. De Casembroot te Westkapelle, mr W. K. H. Dieleman te Middelburg, en jhr. mr. Schorer te Middelburg, zal ver der een kleine tentoonstelling betreffen de Zuid-Afrika worden ingericht. AARDENBURG. Donderdagavond gaf de tooneelclub „A. K. C." haar laatste wintervoorstelling. Het was jammer dat de zaal niet zoo stampvol was als ge woonlijk, want het gebodene was zeer zeker waard om te worden bijgewoond. Het blijspel „Truusje Meijer", van Jem Grosveld en Leo Post gaf voortdurend volop aanleiding tot schaterlachen, wat in deze tijden heel wat waard is. De spe lers kweten zich goed van hun taak, en leefden geheel in hun rol. Het zal een verlies wezen voor de club als mej. Wa ge de gemeente gaat verlaten, doch een nieuwe ster doemt reeds op aan het fir mament. RAAD VAN BIERVLIET. Om een voetbalveld. BIERVLIET. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester Kostense. Afwezig de heer F,, de Cuelenaere. Ingekomen was een adres van de Ka mer van Koophandel te Terneuzen, een afschrift van een g'ezonden adres aan 'de Tweede Kamer inzake hef ontwerp van wet voor de reisbelasting. De vnd. Kamer van Koophandel betitelt deze be lasting voor Zeeuwsch Vlaanderen als een bewegingsbelasting. Over de Schel de te gaan is voor een Zeeuwsch-Vla- ming altijd nog een reis op zich zelf, duur en tijdroovend. Korte uitstapjes zijn alleen mogelijk naar België. Wil men genieten van schouwburg of opera, ook dan zijn we hier aangewezen op België. Zeeuwsch-Vlaanderen is nu eenmaal een smalle strook grond tusschen den bree den Scheldestroom en de grens van Bel gië, Nu spreekt het ontwerp reisbelas ting wel van een bepaald tarief, maar dat is hoofdelijk en komt per gezin neer op een hooge extra-belasting per jaar. Daarom vraag't de Kamer van Koop handel in het adres, zonder over de mérites van het ontwerp in zijn geheel te willen oordeelen vrijstelling voor de Zeeuwsch-Vlamingen om de Belgische grens te overschrijden. De Raad besloot adhaesie aan dit adres te betuigen. Dfr Raad besloot f 116 uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen voor het steuncomité B; de minister van sociale zaken heeft daarbij f 127 toegezegd. Dat is voor kleeding, dekking en schoei sel voor groote gezinnen, waarin lang durige werkloosheid heerschte. Tevens werd besloten om verlenging der goedkuring te vragen tot het heffen van 75 opcenten op de gemeentefonds- belasting'. Ingekomen was een verzoek van dé voetbalvereeniging om beschikbaar stel ling van een gemeenteterrein voor voet balveld, gelegen bij de O.L. school A. De v o o r z. deelde mede, dat was uit gekeken naar 'een particulier terrein, doch dat is niet geslaagd. Toen is gevraagd om een gedeelte der stadsweide bij den heer Van Hoeve. Daar moesten te veel boomen worden gerooid en bovendien zouden enkele pachters worden gedupeerd in hun broodwinning. B. en W. voelen er alles voor om de voetbalvereeniging ter wille te zijn, maar sportbelangen moeten wij ken voor de broodvraag. Daarna is het oog gevallen op hei deel der stadsweide bij den heer Van Voóren, naast school A. De weiden zijn juist weer verpacht voor drie jaar. Nu is wel ge zegd, dat de heer Van Vooren niet wilde medewerken, integendeel, maar dat de man de belangen Van! zijn bedrijf stelt boven die van de voetbalvereeniging is toch volkomen begrijpelijk. Hij was des middags op het gemeentehuis ontboden om over een en ander te praten en nu kon de V o o r z. mede deelen, dat hij tot onderhandelen bereid is. De Voorz. leg de er nogmaals den nadruk op, dat zon der de medewerking van Van Vooren niets te bereiken is, Waar het terrein van de school vervangen zal moeten worden door een ander, kleiner en min der geschikt, zullen alle drie partijen wenschen moeten laten vallen. B. en W. vroegen thans machtiging om de onderhandelingen te voeren in den geschetsten zin. Met de stem van den heer Naeije tegen werd de gevraag de machtiging gegeven. Daarna werd be sloten eventueel de noodige boomen te rooien. Bij de rondvraag vroeg de heer Naeije voorziening in den slechten toestand van de zomerwegen. B. en W. hebben dat reeds onder het oog gezien. De heer Putter vroeg de gemeente Hoofdplaat eens te vragen den weg over Driewegen te doen nazien, daar deze in zeer slechten toestand verkeert. Zal ge schieden. De heer De B 1 aeije vroeg naar het gaande op initiatief van de 7,. L. M. kan oude gemeentehuis. De Voorz. zei, in gevolgd worden, besloten zitting eenige mededeelingen i U ter zake te zullen doen. t Jubileum ds. C. J. H. Verweijs. Morgen hoopt ds. C. J. H. Verweijs, Ned. Herv, predikant te Breukelen zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Verweijs werd 22 Dec. 1872 te Middelburg geboren en ontving zijn opleiding aan het gymnasium aldaar. Ds. Verweijs deed 22 Maart 18% zijn intrede te Burgh (Sch.), stond daarna te Wissekerke en deed 1 Jani 1902 intrede te Breukelen. Z L M WESTKAPELLE.Donderdagavond vergaderde in een lokaal van de open bare school de afdeeling „Westkapelle" van de Z. L. M. onder voorzitterschap van den heer L. v a n S 1 u ij s. De op komst van de leden was gering- Uit het jaarverslag 1935 bleek o.a. dat de afd. op 1 Januari 1935 bestond uit 70 en ultimo December uit 68 leden. Uit het financieel verslag bleek, dat door de afdeeling van de coöperatie „Eiland Walcheren" aangekocht was aan kunstmeststoffen, voedergewassen: 1700 kg Chilisalpeter, 4800 kg kalksal peter, 3500 kg ammonsalpeter, 3000 kg kalkammonsalpeter, 15800 kg zwavel zure ammoniak, 4709 kg ammoniak su per, 22500 kg superphosphaat, 13700 kg slakkenmeel, 10700 kalizout, 2700 kg patentkali, 5 kg phosphorzure kalk, 25 kg kopervitriool, 415 kg midlothiams, 1910 kg Zeeuwsche en Friesche poters, 50 kg zaaiwikken, 45 kg zaaigerst, 340 kg zaaitarwe, 900 kg ochtendvoer, 7765 kg grondnotenmeel, 1699 kg soyameel, 200 kg mais, 130 kg voedertarwe, 75 kg opfokvoer en 50 kg Betelskoekjes. Gezamenlijk tot een bedrag van 4071. De rekening sloot met een goed slot van 220. Het aftredend lid J. Lous werd her kozen. V Bij de rondvraag werd door een dcr aanwezigen gewezen op de onbillijkheid, dat aan kleine boeren zonder koeien geen toeslag' en aan hen, die met hetzeli- de bedrijf koeien houden, wel toeslag verleend wordt. KAPELLE. CHAMPIONTEELT. De Vereeniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen kwam Don derdagavond in het lokaal Qbadja bij een onder voorzitierschdp van den hr. W. Glas. De heer M. Nieuwenhuize Hoofd der. school te Kapelle heeft daar na gesproken over Championteélt. De hr. Nieuwenhuiz e wees er op, dat men heeft eetbare en niet- eetbare Champion. Om nu juist de eet bare te kennen is kennis hiervan eerste eisch. We kennen hier'alleen paddestoe len, ook wel genoemd in de omwande ling spoke brood. Spr. zegt: champion moet men leeren eten, even als tomaten; wat een opgang hebben deze niet gemaakt in de laatste jaren; nog niet zoo lang geleden en ze wer den geplant om de mooie vrucht, maar eten ho! maar, dat deed men niet, ook zoo was het geval met de bananen. Nu worden in het buitenland veel cham pions verbruikt, hetvtfelk duur betaald wordt. Ze bevat ook veel eiwit, men spreekt van 47 pet, wanneer men nu weet dat melk 3,5,f aardappelen 13 vleesch 21, erwten en boonen 23, olie nootjes 28 bevatten, dan is het zeer voedzaam en licht verteerbaar. De smaak is ,als jonge bloemkool. Veel menschen huiveren bij de gedach te aan onze in het wild groeiende pad destoelen, wanneer men deze voorgezet krijgt. Het eten van sommige zou niet goed uitkomen, een enkel stukje van de giftige zou den dood tengevolge hebben. Spreker waarschuwt met klem dit maar niet te probeeren. Ook in onze om-1 geving zijn wel eetbare te vinden, doch men moet kenner zijn,. In ons land is de champion onbekend bij het overgroote deel van het publiek; zijn smaak is uitstekend en de bereiding kan op al lerlei manieren plaats hebben, braden, bakken en inmake» De statistiek over 1935 wijst aan dat voor 84000 werd ingevoerd. De prijs is over het alge meen 1 per kilo De teelt, welke ook in ons land wordt uitgeoefend, is wel loonend In den proeftuin te Naaldwijk kan wel inlichting worden gegeven over de kweekwijze. Nu gaat spr. ver tellen van de leefwijze en de teelt, de kweekwijze, het oogsten en den moge lijken afzet Na ,al dit omschrevene en de aanbe veling om voor het echte goede broed ter voortplanting uiterste zorg te dra gen en deze af te nemen van betrouw bare adressen werd verder 'n en ander verduidelijkt met lantaarnplaatjes. Het zou ons toch niet verwonderen dat de een of ander wel eens gaat probeeren in Kapelle. Aan het einde der vergadering ge komen deelde de voorz. mee dat een ziektebestrijdingscursus, bestaande uit 5 lessen, gegeven door den hr. Phaff uit- De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge- j meenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde, te Middelburg, zendt ons de 1 volgende aanvragen BINNENLAND: GRONINGEN eerst klas glaspolijster, moet tevens bekend zijn met het zetten van spiegelruiten loon 25 per week, I bij eventueele geschiktheid voor vast. BREDA voor borstelfabriek, 610 kwastenmakers, volslagen vaklieden, loon in accoord plm. 19 per week, dadelijk. DEN HELDER kleermaker, moet vol slagen vakman zijn, dadelijk, 10 per week plus kost en inwoning, voor onbep. tijd, reiskosten worden bij aanneming vergoed. P.G. ROERMOND voor confectiemagazijn, een etaleur, zelfstandig kunnende da- mes- en heerenconfectie etaleeren en de coreeren dadelijk, voor vast, soil, onder opgave van verlangd loon en godsdienst. NIJMEGEN directrice bekend met de Jaquard rond- en vlak-breimachines, ge wone brei- en tricotnaaimachines, zij moet leiding kunnen geven, veel smaak hebben en verstand van kleurencombi naties, dadelijk, 130 tot 150 per maand. ROTTERDAM op diverse passagiers schepen kunnen worden geplaatst van 15 Mei15 September, Nederlandsche Chefs-de-Rang en Commis de Rang met grondige kennis der Engelsche taak Aide de Cuisine, sollicitaties met foto en af schrift getuigschriften. Aanbiedingen uitsluitend aan de plaatselijke organen der arbeidsbemid deling. MIDDELBURG dienstbode voor dag en nacht, voor direct, boven 20 jaar, moet eenvoudig kunnen koken, en zelf standig werken,^ 18 per maand, Ned-- Herv. godsdienst. RADIOSTORINGEN. Het klaaglied, dat de heer Van der Graaff enkele dagen geléden in Uw blad deed hooren, zullen vele radioluis teraars kunnen medezingen. Voor mij persoonlijk zóu het nog wat meet- iö. mineur mogen klinken. Want zoo lang zamerhand vraagt men zich toch af, van welk nut onze mooie gemeentelijke ver ordening tegen radiostoringen wel is. Niemand hoegenaamd die zich, wel licht ook uit onbekendheid, eraan stoort. Zal het zoo ook gaan bij de wet telijke regeling voor het geheele land ja, inderdaad, daar wordt aan gewerkt! AI ruim vier jaren is een commissie be zig om op dit punt den - minister van advies te dienen. Een pracht instelling toch, die goeie sullige Hollandsche staatscommissies. Door middel van een K.B. had de minister toch al vijf jaren geleden kunnen bepalen, dat alle huis houdelijke en dergelijke apparaten slechts radiostoringsvrij mochten wor den verkocht Thans is het einde nog niet te voorzien. Zoo blijft ons niets anders over als ons zelf te helpen, voor zoover dit gaat En een gelukkige bijkomstigheid is wel het feit, dat veel bezitters en gebrui kers van radiostorende apparaten zich!: hiervan zelf niet eens bewust zijn. Zoo dat in vele gevallen op minnelijke wijze de storingen zijn op te heffen. Het eerst noodige is dus de stoorders te vinden, om dan gezamenlijk de op heffing te kunnen bespreken.. Daarbij zitten we al direct in de grootste moei lijkheid. Het opsporen van een storing eischt een speciale apparatuur en zeer veel routine. Dikwijls is het een lang durige geschiedenis, soms zelfs hopeloos. Teneinde het vlug aftasten van een storingsveld te kunnen uitvoeren, heb ik een peilapparaat in mijn auto ge monteerd Gaarne ben ik bereid in ern stige gevallen hiermede hulp te bieden. Een tweede noodzaak is na te gaan,- af de eigen ontvanginstallatie wel op de juiste wijze is opgesteld. Juist tegen woordig, nu de moderne lampen en schema's een zeer groote versterking geven of, m.a.w. nu men reeds met een-: uiterst kleine antennen energie tot een sterke weergave kan komen, ziet men vaak dat de antenne niet of teweinig; effectieve hoogte heeft. Het toestel „speelt immers toch reeds op een klein draadje". Hiermede maakt men een groote fout, want het moderne toestel heeft evenzeer een goede antenne noo- dig, indien men prijs stelt op een rus+ tige ontvangst. Het bestek van dit arti kel laat niet toe hierop verder in te gaan Jé Als derde mogelijkheid of liever nood zakelijkheid, komt de afscherming in aanmerking van de draden, die het toe-', stel met de antenne en aarde verbinden. Deze draden staan veelal bloot aart den invloed van allerlei hoogfrequente storingen, die zich langs dakgoten, electrische-, gas- of verwarmingsbuizen, gordijnroeden e.d. voortplanten. Wor den de toesteldraden tegen deze inr vloeden niet beschermd, zoo vermen gen deze storingen zich met de radio golven en bederven de ontvangst van Uw toestel Goes, 18/3. J- M- Polderman, electrotechnicus-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10