KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. LMÏSÏE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Hei doodelijk auto-ongeluk te Kortgene. Dr. Van Schelven gewond? Geen belasting op het gebouwd. Reeds 163 slachtoffers door de overstroomingsramp. Beursthermomefer van Vrijdag D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 20 Maart. Het eerste getal is de vorige notee (ring, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden. Denemarken Oblig, 1926-5 86%86 Zwitserl, Staatssp. 1927-4% 95 Japan 1924-6% 54 Amsterdam 1933-5 99%- Amsterdam 1934-4% 97%98 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 89%—90. Zeeuws Hyp. B-4% 85%85 Cities Service Cy. P. 1958 5 40%40% A Amsterd. Bank 111%111% C Rott. Bankver. 103103% A Twentsche Bank 83 A Pref. Gruyter Zn. A. 113%113% A Pref. Jurgens A 102%102% A Ned. Gist- en Spiritusf. 399%396 A De Schelde N.B. 32—33% in cassatie en het is d a t proces, waar in de Hooge Raad nu uitspraak zal heb ben te doen, nu het pleidooi is gehouden en de conclusie tot verwerping ia geno men Geslaagd voor certificaat radio- telegr.afist 2e klasse de heeren A. P. van Schoonhoven van Beurden te Zoutelande en F. G. van Span ning te Vlissingen. DE MATTHaUS-PASSION. Uitvoering door het Chr. gem. Koor, te Goes. De Matthaus-Passion is, naar men weet, het verhaal van het lijden en sterven van Christus, waarbij de tekst voornamelijk ontleend is aan het evangelie van Mattheus, hoofdstukken 26 en 27. De Matthaus-Passion is geschreven voor dubbel-koor, jongenskoor en so listen, en zoo werd ze door hel Chr. Gemengd koor ook uitgevoerd. De passie-muziek van Bach staat on getwijfeld aan de spits, en ook als com- positie-op-zichzelf is de Matthaus-Pas sion één der machtigste en schoonste muzikale werken. Slechts een enkele maal doet een klein deel wat mono toon aan hetgeen bij zulk een groot werk niet te verwonderen is doch verder worden we steeds geboeid door nieuwe uitdrukkingsvormen, en een uit drukkingsvermogen, dat ons geheel tnedesleept, dat den geest van het werk naar ons overdraagt. Het is de zeer groote verdienste van het Chr. Gemengd Koor, dat het dit tot uiting wist te brengen, dat haar uitvoe ring een muzikale prediking werd. De Matthaus-Passion is niet alïeen een zwaar, maar ook een zeer bekend werk. Het werd tallooze malen door de allerbeste solisten, koren en orkesten, en onder de beste dirigenten der we reld, uitgevoerd. De muziek-minnaar kent deze „Passion" door en door, her innert zich bijna feillooze uitvoeringen, en allicht doet dit een zwaren maatstaf aanleggen. Mén heeft, als 't ware, de trillende stemvork steeds aan het oor. Misschien was deze „Passion" aan de grens van het technisch kunnen van het Chr. Gem.-Koor, vooral ook, omdat te weinig, of slechts een enkele keer, op volle sterkte gerepeteerd kon wor den. Zoc is het zelfs den besten diri gent met het beste materiaal, niet mo gelijk elke oneffenheid weg te scha ven, maar om het geheel, om den geest die van deze uitvoering uitging, verge ten we die meerendeels kleine techni sche oneffenheden gaarne. Zooals we ook den prediker, die uit het hart tot ons spreekt, gaarne een verspreking vergeven, en hem meer waardeeren, dan den prediker, die zijn technisch volmaakte preek van a tot z voorleest. Bovendien echter werd bij vele pas sages een hooge graad van volkomen heid bereikt, waarbij technische gaaf heid en uitdrukkingsvermogen parallel gingen. We denken b.v. aan de goede opening door het orkest, dubbel- koor en jongenskoor, het geweldige „Sind Blitze, sind Donner enz. „O Haupt voll Blut ur.d Wunden", het slot koor, enz. enz. Geen bloemen, geen applaus,- wensch- te de direct., de hr. W. 't Hooft, en we gelooven in dezen geest te handelen, door niet alle solisten en uitvoerenden afzonderlijk te bespreken en te qualifi- ceeren. Ongetwijfeld was het jammer,- dat de alt, mevr. Van de Meent-Wal- der door een plotselinge zware ver koudheid, verhinderd was op te treden. Haar taak werd nu verdeeld over de sopraan, Ankie van Wickevoort-Crom- melin. den bariton Laurens Bogtman en den Goesschen bariton, den heer A. K. Zweede. Met dezen hebben de tenor Kees Smulder, de bas Gerhard Meyer, de violist J. H. Tamminga, de ho boïsten A. Vente en A. H. Darms, de fluitisten Joh. Spiers en W. van Zwe den, de pianist A. S. Blokpoel, en de- A Ver. Papf. v. Gelder 52%54% C Am. Smelt Ref. 50%52 C Stand. Brands 1010% A A.N.I.E.M.—N.B. 177%—-178%. C North Am. Cy. 16%16%. A Born. Sum. H.M. 149148%. A Linde Teves en Stokv. 72%73%. A Ned. Wol Mij. 83-81%. A Singkep Tin M. 84%86. A J. C. Japan Ln. 40%40. A Rotterd, Lloyd 36%38. A S. M. Nederland 3637. A Amst. Thee C.M. 44%13%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 79%80%. C Int. Nickel Cy. 29%—29%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 8686%. O. Indië 34 1000-4 96%—97. Duitschl. '30 1000-5 22%—22%.. orgelist J. Rijn, met koor en orkest, die hun taak op voortreffelijke wijze ver vulden, gelijkelijk tot het welslagen van hef geheel bijgedragen. Alleen afzonderlijk een compliment voor het jongenskoor onder leiding van den heer S. J. Tamminga. Deze knapen zongen met een ernst, overgave en ac curaatheid, die ontroerend aandeed. Engeland 1960-90 4 70%—70%. A Koloniale Bnk 50%52%, A N.I. Hbk. 1000 115—114%. C Ned, H. M. 1000 126%—127 A Alg Kunstz. U. 24%24%. A v. Berkels Pat. 40%40% C Calvé-Delft 5959 A C. Suiker Mpij. 112111%. A Ned. Ford AM. 226%—223%. A Philips Gem. B, afg 182%—184-186 C Unilever 106107-106% C Am. Car Foundry 21%21%, C Anaconda Cop 20%21%-%. C Bethlehem St. 32%—33%-%. C Kennec Copper 22%—22%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C 38%—39-38%. A Kon. Petr. Mpij. 238241-42%, C Contin. Oil Cy. 20%20%-% C Phillips Petr. Comp. 27%28 %i C Shell Union O.C. 1111%-%. A K N. Stoomb, Mij. 5%5%. A Ned. Scheepv. U. 46%47-% A H.V. Amsterdam 235%236%-38 Geref. Gem. Ds. H. Ligtenberg te Lisse heeft be dankt voor het beroep naar Borssele. Vonnis: 4 maanden gevangenis straf, 1 jaar intrekking rijbewijs en vernietiging van den auto. De Middelburgsche rechtbank vel de heden o.a. vonnis in de zaak tegen den 49-jarigen koopman en caféhouder H. V. ie Wissenkerke, die in den avond van 27 öec. j.l. nabij Kortgene „roeke loos en onvoorzichtig" en „zonder be hoorlijke verlichting" heeft gereden met het gevolg, dat drie personen, die daar liepen, werden gegrepen. Een hunner vond den dood. Het vonnis luidt: 4 maanden gevangenisstraf, 1 jaar intrek king rijbewijs en algeheele onbruikbaar- making van den auto. De officier had 3 maanden -j- hetzelf de geëischt. DE EERSTE KAMER KEURT DE LANDBOUWBEGROOTING GOED. In de Eerste Kamer werd heden be handeld de begrooting van het depar tement van landbouw en visscherij voor 1936. De heer De Marchant et d'A nsembourg (n.s.b.) klaagde over de houding tegenover de n.s.b., in genomen door organisaties, ingesteld in het crisissysteem. Spr. wees op te vèr gaande splitsing der bedrijven. Spr. oefende nogmaals kritiek op de bekende margarine-advertentie. De heer R u y t e r (r.k.) zeide, dat door de export-moeilijkheden de productie beperkt en in andere rich ting moet worden gelegd. Spr. schetste de moeilijkheden en bezwaren daarvan. Spr. vroeg of het melk-vraagstuk in verhand met de Amerikaansche maat regelen niet anders moet worden, ge zien dan drie maanden geleden. Spr. juichte de reorganisatie van den voor lichtingsdienst toe. Spr. kwam er te gen op, dat n.s.b.-ers in boerenorgani- saties onrust stoken en de leiders be lasteren. Spr. oefende kritiek op het land bouwprogramma der n.s.b. Minister Delckers verde digde de Limburgsche landbouwbank tegenover de aanvallen van den heer de Marchant et d'Ansembourg. Spr. schetste de bezwaren voor Nederland van het Duitsche „Erbhofstelsel". Door de wisselende buitenlandsche omstandigheden is een vast-omlijnd pro ductie-stelsel niet mogelijk. Voor de kleine bedrijven wordt een dienst gevormd om van bedrijf tot be drijf voorlichting te geven en steun te verleenen naar gelang van de opper vlakte van het bedrijf en het aantal stuks vee. Na re- en dupliek werd de begrooting z. h. st. aangenomen (tegen: de N. S. B.) DE SABOTAGE BIJ DE LUCHTBE SCHERMINGSOEFENINGEN IN FRIESLAND. Door den burgemeester der geméente Oost-Stellingwerf wordt bekend ge maakt, dat de minister van justitie een belooning van 100 gulden heeft uitge loofd voor het geven van zoodanige in lichtingen, dat de daders (dader) van de sabotage der luchtbeschermingsoefenin gen, de vorige week gepleegd in Ooster- wolde kunnen (kan) worden gestraft. De sabotage heeft bestaan in het in brandsteken van een hooimijt, het door knippen van draden der radiocentrale en van het rijkstelefoonnet en het ver nielen van straatlantaarns. Eenige ver dachten zijn verhoord, doch zonder re sultaat. Nog steeds is er geen bevestiging ge komen van het Stefani-bericht, dat een deel der Ned. ambulance zou zijn ge plunderd. Wel wordt thans uit Addis Abeba ge meld, dat dr. A. van Schelven en twee tngelsche artsen bij een bombardement in de buurt van Kworam zouden zijn ge- wond. Het beroep van de breede Wa tering bewesten Yerseke ver worpen. Mes meldt ons uit Goes: De breede Watering bewesten IJerse- ke besloot vorig jaar tot heffing op het gebouwd, welk besluit door Ged. Staten niet goedgekeurd werd. De Breede Wa tering bewesten IJerseke ging van dit besluit in beroep bij de Kroon. Gister kwam bericht uit Den Haag, dat de Kroon het beroep van de Breede Wate ring verworpen heeft. Er komt dus geen belasting op het gebouwd. Meer dan 300.000 dakloozen. De schade loopt in de mil- lioenen. Uit New-York wordt gemeld: Het water in de Oostelijke staten heeft een hoogte bereikt, als te voren niet is geregistreerd. Donderdag zijn verschillende nieuwe gebieden blank ko men te staan, terwijl talrijke streken door het hooge water worden bedreigd. Gisteren is een mededeeling gepubli ceerd, volgens welke in de elf geteister de staten minstens 133 personen om het leven waren gekomen, van wie 90 in Pennsylvania en 21 in West-Virginia. Later verklaarde men, dat het aantal dooden tot 163 was gestegen. Voor zoo ver bekend, bedraagt het aantal dakloo zen ongeveer 300.000. Alleen in het Westen van Pennsylva nia zijn al 70.000 menschen zonder on derdak. De totale schade in het overstroo- mingsgebied wordt geschat op- 250 mil- lioen dollar. Het grootste deel daarvan is niet door verzekering gedekt. In verscheidene der overstroomde steden zijn de bewoners zonder gas, licht en drinkwater. Het gevaar voor het uitbreken van epidemiën is groot, In de zakenwijk van Wheeling (W.- Virginia) staan de huizen tot 3 meter, in de andere wijken zelfs tot 5% meter in het water. In alle door den vloed bedreigde ste den werken duizenden in koortsachtigen haast aan het opwerpen van dammen. In de meeste straten is de nationale garde gerequireerd om hulp te bieden en de verlaten huizen te bewaken. In den Senaat is voorgesteld, presi dent Roosevelt te machtigen het Roode Kruis een bedrag van 10 millioen dollar ter beschikking te stellen uit het fede rale noodfonds. Nader wordt gemeld, dat het water overal langzaam zakt, daar de regenval heeft plaats gemaakt voor sneeuwval. Alleen in Noord-Engeland blijft het wa ter wassen. In vele fabrieken zijn de werkzaam heden gestaakt, daar de machines door het water zeer geleden hebben. 75.000 arbeiders zijn werkeloos ge worden. Hier zijn 150.000 menschen dak loos. Meer dan 100 bruggen, waaronder 4 groote spoorbruggen, zijn vernield. Op order der federale regeering wordt aan het reddingswerk deelgenomen door 50.000 te werk gestelden en door de kustwacht. KUUDEKERKE. Woensdagavond werd in het vereenigingsgebouw op t Zand de eindles gegeven van het 1e jaar van den Landbouwwintercursus onder leiding van den hr S p i n n a a ij. Buiten de genoodigden waren aanwe zig de heer Mesu uit Goes, de commis sie van toezicht en de secretaris van den kring Walcheren der Z. L. M. Alle A Java Cult. Mij. 132%132%-33%. A N.I. Suiker U, 112-113-15. A Deli Batavia 184%185%-86% C Deli Mij. 1000 197-196-98 A Senembah 195% C Baltimore Ohio 12%12% C Southern Pac. Cy. 20%20-% A Southern Rlw. 10%10% A Amst. Rubb. C. 125%—127%-127 A Deli-Bat. Rubb. 74-75-76 A Hessa Rubber 103%105 A Serbadjadi S.R. 6868% Prolongatie 1%1% WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York I Markt Amerika - Unilever - Tabak - Schepen 19 Mrt. 20 Mrt. 7.26% 7.27 59.19 59.20 9.70% 9.70% 24.81 24.82 47.97 47.99 32.45 32.47% 1.46% 1.46% Obi.inarkt Rubber KoninkL Philips H.V.A. k*. Suiker leerlingen gingen naar de tweede klas over. (Wethg geae/juneerd.) Maar MCA*. (Ingez. Med.) Geldrop: 2 dooden. Hedenochtend botste door nog onbe kende oorzaak een auto tegen een be tonnen Dommelbrug, waarbij het linker achterwiel van den wagen werd afgesla gen en een 30 tal meter verder terecht kwam. De wagen sloeg over den kop en kwam in een sloot terecht. In de buurt wonende personen, die den slag hadden gehoord snelden te hulp en wisten na veel moeite de heeren Meyer en De Meester van onder den wagen vandaan te halen, de achterinzittende personen kon men niet bereiken. De hulp van po litie en brandweer werd ingeroepen. Na een half uur gelukte het der brandweer den wagen te lichten. Het bleek toen echter dat de heeren J. Hegge en H. Verberne, beiden ongeveer 20 jaar oud reeds waren overleden. Waarschijnlijk zijn zij in de modder gestikt. De beide geredden hebben slechts lichte verwondingen gekregen. Leiden 1 doode. Gistermiddag tegen half een in de 21- jarige expeditiechef W. O., wonende in de Genestetstraat te Leiden, met zijn rijwiel op de smalle Hangbrug onder een vrachtauto geraakt, waarv.an een der wielen hem over den schouder reed. Hij werd in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar direct operatief moest worden ingegrepen. Korten tijd later is de man aan de be komen inwendige verwondingen over leden. UIT EEN BOOM DOODGEVALLEN. Donderdagmiddag is te Bobeldijk on der de gemeente B e r kh o u t de ar beider G. B. uit een boom gevallen en op den beharden rijweg terecht geko men. De man is met een ernstige sche delbreuk opgenomen en is spoedig daar na aan de gevolgen overleden. OUDE VROUW VAN HAAR SPAARDUITJES BEROOFD. Ze zaten verstopt in een ka chel met een deken er om heen Dat een oogenschijnlijk goed geko zen bergplaats voor een geldschat soms weinig waarde heeft, is de bittere er varing geweest van een 70-jarige vrouw die geheel alleen op de bovenverdieping van een perceel in de Korte Houtstraat te A'd a m woont en haar spaar duitjes ten bedrage van ruim 700 ver stopt had in een kachel, die nooit ge stookt werd. Waarschijnlijk hebben twee tot dusver onbekend gebleven personen, die de vrouw op het Water- looplein, waar zij sigaren verkoopt, had den aangesproken onder het voorwend sel, dat zij de leegstaande woning bo ven haar etage wilden huren, tijdens haar .afwezigheid de drie door haar be woonde kleine vertrekken doorzocht, waarbij hun aandacht al zeer spoedig gevestigd moest zijn op de kachel, aan gezien deze door een deken was afge dekt. Behalve het geld hebben zij ook nog een gouden sieraad meegenomen. De bestolene heeft de vermissing reeds Dinsd.ag ontdekt, doch pas Don derdagmorgen aangifte gedaan, zoodat er weinig kans is dat zij haar bezittin gen zal terug zien GOEDE VANGST, Een rijksveld wachter heeft te Buurse, gemeente Haaksbergen, vier personen aangehou den die op hun rijwiel goederen vervoer den, welke afkomstig bleken te zijn van een inbraak in een landhuisje. Twee vein hen wisten te ontkomen. De 28-jarige S. uit Enschede en zijn 20-jarige vrouw slaagden er niet in te ontvluchten, De anderen zijn later in Enschede ge arresteerd. Het bleken te zijn een 19- jarigé broer van den man en een 13- jarig broertje van de vrouw, De vier aangehoudenen zijn schuldig aan een groot aantal inbraken te En schede en omstreken gepleegd. Tot nu toe hebben zij toegegeven aan drie-en- twintig inbraken en diefstallen schuldig te- zijn. Tal van gestolen artikelen zijn reeds in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. MOORD. Gisterochtend is een 32-jarige Eu ropeaan C. A. Meijer te Bonio- w o s o (Java), door een Madoerees met een kris in den buik gestoken, waardoor het slachtoffer vrijwel op slag dood was De aanslag op den heer Meijer vond plaats in de dessa Tamansari, aabij Bondowoso. Voor den moord heeft een ,twis't plaats gehad tusschen moordenaar en slachtoffer. De reden schijnt een oude veete te zijn en in den nacht van 18 op 19 Maart j.l. hadden het slachtoffer et de moordenaar Djenal genaamd, irazie. Den volgenden morgen ging Meijer met een knuppel gewapend op zoek naar Djenal, dien hij in de dessa Tamansari ontmoette. Na een korte woordenwisse ling bracht Meijer Djenal een slag op het hoofd toe/waardoor de Mandoerees in elkaar zakte. Hij struikelde, maar zag nog kans zijn 55 centimeter lange Ari (mes) te trekken en daarmede Meij er een steek onder de derde rib toe te brengen. Hierdoor werd het slachtoffer den buik vrijwel opengesneden. Boven dien bekw.am Meijer een houw in den arm. Na het gebeurde liep het slacht offer nog ongeveer 60 meter door, om dan ten gevolge van groot bloedverlies ineen te zakken. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Djenal gaf zich zelf aan bij de politie en bekende zijn daad volmondig. Het slachtoffer is heden begraven. Nader kan worden gemeld, dat de broer van Meijer niet lang geleden door dem in lander vrij ernstig werd mishandeld. Die broer ontving toen een houw op het hoofd, terwijl hem 4 vingers va®, de hand werden afgeslagen, waardoor hij th.ans in een ziekeninrichting wordt ver pleegd. POSTDUIVEN. Kampioenen „De Zeeuw". De kampioenschappen in de Poet duiven Vereeniging „De Zeeuw", te Goes, zijn behaald als volgt: Oude dui ven: Hokkampioenschap Vitesse: 1, C. J, Kuzee met 989,2 punt, 2e J. Foudraine 631 4 punt, 3e L. Baart met 558,3 punt. Kampioen duif 44714 van C. J. Kuzee. Hokkampioen Fond: 1. L. Baert 160,2 punt, 2. J. P. v. Sabben 153,2 punt, 3. -C. J. Kuzee 131,8 punt. Kampioen duif: 121269, L Baert, Kampioen Generaal: C. ,1. Kuzee 1121 punten. Jonge duiven: Hokkampioen: 1. L. Baert 445 p 2. L. Frankin 360 p. 3. W Bazen 307 p. Kampioen duif 1790 L, Baert. IJERSEKE Damwedstrijd tusschen Souburg IIIJerseke I beide kampioen. M. PluimersJan de Putter 11, M, BakkerA. Goeman 1 1, J. Walraven -P. Flikweert 02, J. Jagt-D. v Boven 0—2, F. van EenennaamA. v. Spar- rentak 20, S TeeuwenA. Oom 0-2, J. FranckenM. Verweys 11, L. v. OllenC v. d. Endt 02, A. Landsheer H. Huissoon 1—0, B. v. Eenennaam W. Poley 02. 1010 Deze wedstrijd zal overgespeeld worden. VOETBAL. De BaronieR.B.C.; HeroMiddel burg, (J, v. d. Dungen); Zeelandia Vlissingen, (L. Groffen); T.S.CTer- neuzen. 3e klasse A: AxelHoofdplaat; BreskensSluis kil; Oostburg—Hulst. 3e klasse B: Goessche BoysDe Zeeuwen 'Mid delburg 2Zierikzeê Zeeuwscbe Boys R.C.S.; Vlissingen 2-Hartsweer; Z. V. B. Zaterdag: R. C. V.—Oostkapelle; SerooskerkeArnemuiden; Adspiranten: Middelburg B. Seroos kerke. Zondag. Adspiranten: R. C. S.Mid-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2