RECHTSZAKEN. DE PAGODE GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. uur BELEEDIGING VAN DE KONINGIN. EEN SCHIJN-HUWELIJK OM GOEDE SIER TE KUNNEN MAKEN. Duitsch dienstmeisje opgelicht. DOOR EIGEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Vrachtrijder omgekomen. ONS DORP AAN ZEE. FRANKRIJK. Drama in de gevangenis. De Itali aan Michel Rosa, die ter dood is veroor deeld wegens moord, vroeg eergisteren den bewaker van de gevangenis te Pa rijs hem te drinken te geven. Toen de bewaker hem een kruik water bracht, nam Rosa de kruik eif hoewel hij aan handen en voeten geketend was, sloeg hij den bewaker hiermede op het hoofd. Rosa verliet de cel en sprong van de galerij van de tweede verdieping om laag, waardoor hij om het leven kwam. Smokkelaars, die voor geen kleintje vervaard zijn, Smokkelaars zijn er in geslaagd, door middel van een onge wone truc, een vrachtauto, geladen met Belgische tabak, over de Fransche grens te smokkelen. Zij hadden een vervoer- bare houten brug van zes meter lang meegebracht die zij des nachts in de nabijheid van een sluis bij Koomen (Co- mines) over de Lys hebben gelegd. Zon der veel gerucht te maken, brachten zii de auto over deze brug, om daarna od Franschen bodem te verdwijnen. Elk spoor der smokkelaars ontbreekt. ENGELAND EEN GEHEIMZINNIG WAPEN TEGEL BUIKBOOTEN DUITSCHLAND DE REGEERING BEVEELT. Wat de kranten moeten schrij- ven. ZWEDEN. BLOEDIG DRAMA IN DE RECHTSZAAL. leder pak HONIG's VERMICELLI HONI ?r*B0UILL0NBL0K JE GRATIS (Ingez. Med.) een weldaad voor Uw huid PERSKRONIEK, EEN TOONBEELD VAN HALFSLACHTIGHEID. De voorgestelde reisbelasting is onredelijk, sociaal onrechtvaar dig, ondoelmatig en principieel onjuist. doelde apparaten op bepaalde uren moet worden voorgeschreven. Het is de bedoeling daarbij beroep op den .mi nister open te laten. Wat de kosten van ontstoring, ook van de onder de eerste categorie vallende, doch vóór den vasi- gestelden datum in gebruik genomen apparaten betreft, is het voorstel cm deze over den houder en dein) luisteraar'?s) te v^rdeelen volgens een door der» betrokken ambtenaar te tref fen regeling. III. Elecftrische installaties., welke slechts met groote moeite en kosten storingvrij te maken zijn (electrischc. tractie, hóogsoanningslijnen groote ge neeskundige installaties enz.) Hier zal, stelt de commissie voor, na bestudee- ring van elk bijzonder geval, door den minister na het hooren van de Commis sie van advies, een beslissing worden genomen. De commissie stelt tenslotte voor, dat de Storingsdienst zal worden toe vertrouwd aan het Staatsbedrijf der P. T. T., als zijnde een onpartijdig lichaam dat bovendien op dit gebied reeds eenige ervaring heeft. Uit praetische overwegingen worden daarbij eenige beperkende bepalingen aangegeven, n',. dat een klacht in het algemeen slechts in behandeling zal worden genomen, in dien deze wordt ingediend door ten min ste drie houders van aan de eischen voldoende ontvangtoestellen; dat alleen klachten over de ontvangst van Neder- landsche zenders voor onderzoek in aanmerking zullen komen; dat een ver houding van 40 decibels of minder tus schen nuttig signaal en stoorgeluid als hinderlijke storing zal worden beschouwd en dat, indien de klacht geheel en al ongegrond blijkt, de klagers de kosten van het onderzoek zullen moeten be talen. Het rapport van genoemde commissie zal, zoodra de zeer bewerkelijke bijla gen gereed zijn, voor het publiek ver krijgbaar worden gesteld. Hieromtrent zal nog een nadere me dedeeling volgen. Wegens opzettelijke schriftelijke be- (eediging van H.M. de, Koningin, heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 48-jarige sjouwerman I, A. L.. gedetineerd. L. had zich per briefkaart tot H. M. gericht en zich daarin zeer beleedigend uitgelaten. De telefoonjuffrouw op het postkantoor te Middelharnis, getuige M. E. Joppe, had op 9 November j.l. bij de afgestempelde ochtendpost een brief kaart voor de Koningin aangetroffen, waarop tal van ongepaste dingen waren vermeld. Overeenkomstig haar instruc ties, had getuige de kaart aan den direc teur van het postkantoor ter hand ge steld. Verdachte, ondervraagd door den pre sident, mr. J. G. Huyser, bekende de briefkaart eenige dagen tevoren ge schreven te hebben in een logement aan de Lange Warande te Rotterdam. Hij had de kaart willen meenemen naar zijn te Den Bommel woonachtige moeder, maar op de boot tusschen Hellevoetsluis en Middelharnis had hij haar aan een onbekende gegeven, van wie hij inlich tingen en advies over een financieele kwestie verwachtte. Verdachte ontken de de bedoeling te hebben gehad een ander de kaart te laten posten. De officier van justitie, mr. J. S. Loke, vond het feit buitengewoon ernstig en spr. zou stellig een straf eischen, die niet ver van het maximum van vijf jaar af zou zijn, indien verdachte's persoon lijkheid geen reden tot verdere bespre king noodzakelijk maakt. De psychiater, dr. K. Penon, noemde verdachte in zijn rapport een domme, plompe, onbehou Door MARJÖRIE BOWEN. I Hij hield plotseling op; hij had aan die laatste woorden een onbeschrijfelijke diepte gegeven van teederheid, van ver- oriet van berusting. Had het toch maar kunnen zijn, zejde hij rustig. Het lijkt mij zoo jam mer.... Dank u ten minste voor dat, ant- w oordde Farryner met een grillig lach- aarc^ê geweest, Waarom wachtte u hier? vroeg zij wede1 om. Jj mjj toch gemakkelijk eiders kunnen vinden 7..Pm^a* 'k wilde dat het Hier was, gu lijkt mij een deel van Touraine een deel van al het goud. Dat had hij ook gevoeld wat zij ge voeld hsd-' De volmaakte achtergrond voor geliefden een deel van het goud ja. herfstgoud behoorde zij hem te vertellen over iimothy? Was zij hem dat schuldig? Haar als limothy kwam, zou hij voor zichzelf zien, als Timothy niet kwam, benoefde hij het nooit te weten. Dan kwam de gedachte hij gaat na tuurlijk weg Zij gingen naar buiten op de kade. Ik zou graag het gezicht van de brug af zien zeide madame de Bellegar- ae. lg word dat nooit moe wen man, die noch achterlijk, noch slecht is, maar beïnvloed door een querulee- renden broeder, tengevolge waarvan hij denkt niet altijd billijk behandeld te zijn. Het door de Prot. Christelijke reclas- seeringsvereeniging uitgebrachte rap port luidt gunstig, op grond waarvan het O. M. verdachte's veroordeeling eischte tot het ondergaan van een gevangenis straf van een jaar, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. De verdediger, mr. J. Rombach, be toogde, dat de Koningin niet beleedigd kon worden door verdachte's briefkaart, omdat het epistel te veel barrières moest overwinnen om in H.M.'s handen te komen. PI. concludeerde tot een orit- slag van rechtsvervolging en verzocht verdachte's onmiddellijke invrijheid stelling. Na raadkamer heeft de rechtbank op grond van vrees voor herhaling het ver zoek van den verdediger afgewezen. Uitspraak 31 dezer. Een Duitsch meisje, wonende te Am sterdam, kreeg eenigen tijd geleden kennis aan een jóngen man. Zij kwamen al spoedig overeen te zullen trouwen en trokken daarvoor naar Duitschland, waar in Beieren het huwelijk kerkelijk werd voltrokken. Beiden leetden van het spaargeld van 't Duitsche meisje. Dezer dagen is zij te Amsterdam teruggekeerd. Er kwam aan het licht, dat de man al getrouwd was en dat de huwelijksvoltrekking in Duitschland er een van schijn was ge weest. Het was den man alleen te doen ge weest goeden sier te maken van het geld van het Duitsche meisje. De man is thans in hechtenis op liet bureau Leidscheplein te Amsterdam wegens oplichting. Aan deze zaak zit nog de vraag vast hoe heeft deze jonge man den Duitschen geestelijke kunnen bewegen het huwe lijk kerkelijk in te zegenen. Daarvoor heeft hij papieren noodig gehad, waaruit moest blijken, dat het huwelijk reeds voor den burgerlijken stand moest zijn voltrokken, ofschoon daar nooit sprake van is geweest. Men heeft het vermoe den,, dat hij een trouwboekje heeft ver- valscht en den Duitsche geestelijken heeft overtuigd, dat het huwelijk reeds burgerlijk was voltrokken. Het Duitsche meisje verkeerde na de kerkelijke huwelijksvoltrekking in de meening, dat zij wettig getrouwd was. REVOLVER BIJ 'T SCHOONMAKEN AFGEGAAN. Rijksveldwachter om heft leven gekomen. Gistermiddag om drie [uur was de Rijksveldwachter M. Martena te Ro den (Drente) bezig zijn revolver schoon te maken. Het wapen ging plotseling af, waardoor M. op slag werd gedood. Hij laat een 'Vrouw en drie kinderen achter. Dinsdagavond is op den Heinsberger- weg te Roermond de 41-jarige vrachtrijder G. B. vlak bij zijn woning, door zijn eigen vrachtauto overreden en nagenoeg onmiddellijk gedood. Toen zijn auto weigerde automatisch te starten, trachtte B. zijn wagen met be hulp van den slinger op gang te brengen. Blijkbaar had hij daarbij vergeten den motor uit de versnelling te schakelen; waardoor de auto, toen de motor aam sloeg, begon te rijden. B. trachtte zich nog aan de motorkap vast te grijpen, doch kwam daarbij te vallen met het gevolg, dat hij den wagen over zich heen kreeg. Met een groote hoofdwonde werd hij een woning binnengedragen, waar bleek, dat inmiddels, de dood was inge treden. De auto kwam eerst een eind verder tot stilstand toen hij tegen den muur van een slagerswinkel botste. (Tel.) Door vruchtbare velden omgeven Omspoeld door de bruisende zee Bewoond slechts door nijvre werkers Eenvoudig, maar innig tervrêe. Bewaakt door het licht van den toren Dat rustloos de huizen omstraalt Zoodra als het nachtelijk duister Op aarde is neergedaald, Zoo lieflijk pp zomersche dagen Als goudgeel het korenveld glanst En 't vroon met de grazende koeien Door golvende duinen omkranst. Zoo schoon ook, als stormwind en i j< jj v [golven' Het al te vernielen begeert Eri 't volk onvervaard en eendrachtig De hevigste aanvallen weert Eenvoudig en vrij is hier 't leven En steeds bleef van vroeger bewaard De onschendbare trouw in het [huwlijk De liefde voor huis en voor gaard. Zal iemand dien schrijver geloovenj? Die 't achteloos durfde bestaan De eer van dat volk te bespotten Hun namen met schand te belaan? Door hen, die zoo slecht ons begrepen Blijft liefst een beschrijving bespaard Want de eer van het dorp is ons [heilig Onze naam is het strijden nog waard! Westkapelle. M, J. K. Bij een debat over de begrootin van marine in het Lagerhuis onthulde de conservatieve afgevaardigde Dc Chair, dat Engeland een doeltreffend wapen tegen duikbooten bezit, dat be rust op het stelsel van weerkaatsende stralen. Als een duikboot een schip nadert op den gebruikelijken afstanci voor het afschieten van een torpedo, loopt zij gevaar onmiddellijk tot zin ken !e worden gebracht. De Chair heeft verder verklaard, dat de admiraliteit een nieuw type vaartuig vor de ver dediging van de havens heeft geschapen, door een ouden kruiser te veranderen in een anti-luchtvaartschip, dat beschikt over een geweldig anti-luchtvaartvuur. De Duitsche pers heeft naar de Neue Züircher Ztg uit Berlijn verneemt van het ministerie van propaganda in structies gekregen in verb,and met de Volksstemming op 29 dezer. Bladen die ze niet opvolgen kunnen worden ver boden. De verkiezingen aldus de instruc ties moeten de positie van Hitier tegenover het buitenland versterken. Daarom moet bij alle publicaties de overweging voorzitten, welken invloed zij op de verkiezingen kunnen hebben. Aan kleinigheden behoort de pers thans geen aandacht te wijden, van confes- sioneele moeilijkheden, deviezenproces- sen enz. moet zij voorshands maar geen gewag maken. „Mopperaars" moet zij nu niet met spot en verachting te lijf gaan, maar trachten hen voor positieve medewerking te winnen. Steeds dienen de bladen voor oogen te houden dat de strijd thans niet tegen iets of iemand gaat, 'maar voor Duitschland en voor den vrede.- Bij behandeling van de onderwerpen-. wereldvrede en verzoening tusschen de volken mag de pers niet in slap pacifis me vervallen. Zij dient vergelijkingen te maken tusschen 1932 en thans, met vermelding van de sedert drie jaar ge sloten handelsverdragen, de vlootover eenkomst met Engeland, de verzoening met Polen en .andere successen op bui- tenlandsch politiek gebied. Op het ter rein van de binnenlandsche staatkunde moet de pers op den voorgrond stellen wat het derde rijk voor den arbeider heeft gedaan en o.m. gewag maken van de winterhulp, en den arbeid van Kraft durch Freude". Met nadruk dienen de bladen te betoogen dat slechts het stem men vóór Hitier den terugkeer tot de toestanden van 1932 kan verhinderen. Het woord; ,,'t geloof kan bergen ver zetten", moet richtsnoer bij alle be schouwingen zijn. Bij de bespreking van de buitenlandsche politiek moet de pers voorts zorg dragen dat de be volking niet verontrust wordt; derhal ve moet zij de grootste voorzichtigheid in acht nemen bij de weergeving van buitenlandsche persstemmen, welke sancties eischen. In het gerechtsgebouw te Nykoeping, een stadje 100 km ten zuiden van Stockholm, heeft zich een bloedig dra ma afgespeeld. Een .advocaat, die zich wilde wreken, omdat hem het recht was ontnomen voor de rechtbank te pleiten, drong de zaal binnen, met in elke hand een re volver. Hij doodde den ambtenaar van Ik ook niet. Gaat u spoedig vertrekken? Heeft u graag dat ik vertrek? Neen. Alleen dat u begrijpt wat ik beproefd heb vandaag zoo slecht te zeggen Dus zou ik kunnen blijven als een goede bekende. Ik zou u een en kelen keer eens ontmoeten, op de thee's van miss Stalling Zij was zoo aangenaam getroffen en verlicht dat zij gretig in de rede viel: Natuurlijk blijf, als vriend, graag. Werkelijk? Als vriend? Ja. Zal ik u niet lastig zijn? Zij was geroerd dat hij zoo dikwijls dat eenvoudige „lastig vallen" gebruik te; zij wist, dat zij hem niet kon geven en dat hij haar veel gaf en kon geven; zij hield van hem, zij bewonderde hem, zij was dankbaar voor zijn liefde. Zegt u dat toch niet, antwoordde zij; haar vreugde in dezen dag was her wonnen; het feestelijke goud was per slot van rekening niet dof geworden. Zij gingen de brug over bewust van de wijde liefelijkheid om hen heen, wel ke hun hartstochten tegelijk scheen te rechtvaardigen en te kalmeeren. Achter hen was de aardige voorzijde van het sierlijke stadje, zoo oud, zoo welvarend, de strenge bevalligheid van het „chateau", de kleine kerk van No ire Dame du Bout des Ponts aan het bruggehoofd, onder hen de zilveren glans van de gladde rivier kronkelend zich scheidend, h'et weelderige eiland omvattende met de rijke versierselen der kapel van St. Jan, welke door sche merden door 't bevallige gebladerte der slanke boomn. Zij bleven stilstaan, zij aan zij; elk hunner voelde zich helder, meedelijdend gestemd jegens den ander; de schoon heid van het landschap, der gebouwen, van den hemel en het water deed hen beiden aan met een diep heimwee naar 's sprookjesachtige goud, dat overal rondom hen was en dat een hunner kon grijpen; elk zag de schaduw der liefde verdwijnen, opgaan in een droom, een hersenschim, welke zichzelf ten slotte in het duister uitbluschte. De postwagen kwam voorbij de kade; madame de Bellegarde zag het en dacht aan één brief, dien hij bevatte. HOOFDSTUK V. De tfroote vertrekken van Ruzè cie Belieg,arde hadden een voorkomen van verwachting', de stilte vóór een feest; de rust vóór 't festijn hield ze in een plechtig heerlijk zwijgen. Het alom Z' verspreidende goud van den zomer drong door blinden en luiken en ver bruinde de schaduwen; madame de Bel legarde ging van kamer tot kamer, van galerij tot galerij, denkende aan dien éénen gast, waarop zij zoozeer t hoopte. Al haar schatten waren in stipte or de; alles in het kasteel was mooi, de vloeren met kostbaar ingelegd, de ge beeldhouwde plafonds zwaar verguld, de wandtapijten bestrooid met onaard- sche bloemen, de schilderijen met too- verachtige landschappen, purper en azuur; het brocaat glinsterende van goud, de portretten van ielegante en knappe vrouwen, omkranst met rozen, leunende op wolken of kijkende naat vijvers van helder water. Miss Stalling gaf aan alles een naam en een datum, zij was soms critisch ook; zij zeide dat er niets krachtigs of grootsch op het goed was, dat de smaak oververfijnd was, lichtelijk ontaard, lief lijkheid, versmeltende tot zwakheid sierlijkheid vervallende in gemaaktheid Maar ik geloof dat zij bijtijds heb ben gestopt, glimlachte madame de Bol- legarde. Miss Stalling was daar niet zoo ze ker van; zoo vol bewondering zij ook was voor Frankrijk, verzette zij zich tegen te veel Fransche atmosfeer, die zoo overstelpend, zoo persoonlijk was. Ruzè de Bellegarde was, verklaarde zij, te volmaakt in zijn soort, te precies wat het had moeten zijn. Maar madame de Bellegarde rede- twiste daar niet over. Zij zeide, als zij tot mr. Farryner ge zegd had, dat het tooneel een leeg too- neel was en slechts de spelers miste. De twee vrouwen stonden op een van de sierlijke, kleine balcons en zagen hoe de maan boven de Amasse opkwam. Miss Stalling was overreed Saint Symphoriën te verlaten en op het kasteel te komen; een offer van haai zijde en van die der nonnen bei C>.LIe'ëh arbeider, die. gehoord werd enverwondde een advocaat. Na dat hij ongeveer 12 schoten- had gelest en de beide wapens leeg waren, haalde hij een derde voor den dag, Wctarmede hij zelfmoord pleegde. //CREME Doos 20ct Aan een hoofdartikel in De Jonge Li beraal, off. orgaan van den B.J.L., in zake de reisbelast i n g, is het volgende ontleend: (n.s.) Aangekondigd werd er indertijd door de regering een lichte belasting op plezierreizen in het buitenland, die zou dienen om de rijksmiddelen een weinig te versterken, dus, van zuiver fiscalen aard, geenszins tot doel zou hebben hel doorbrengen van de vacantie in eigen land en de bloei Van het binnenlandse hotelwezen te bevorderen. Voorgesteld is er thans een zware be lasting voor alle soorten reizen, die wel in naam maar niet inderdaad van zui ver fiscalen aard is, daar hiervoor het te heffen bedrag 2%—-40 pet. van de reiskosten per dag) veel te hoog is. Tegen de wet, zoals hij aanvankelijk werd aangekondigd, konden weinig be zwaren te berde worden gebracht. De benodigde rijksmiddelen zijn moeilijk bijeen te brengen en een lichte, fiscale belasting op plezierreizen, hoewel geen fraaie figuur, zou aanvaardbaar kunnen zijn wanneer een vorm gevonden werd, waarbij zij strek progressief was naar mate de reis langer duurde en door een meer bemiddeld persoon werd uitge voerd. Zeer onredelijk daarentegen wordt de voorgestelde wet, die zakenreizen, stu diereizen, reizen om gezondheidsredenen of die, welke*bezoek aan ouderlijk te huis tot doel hebben, alsook het grens verkeer tot voorwerp van belasting maakt Wat kan de redelijke grond zijn om de man, die voor zijn buitenlandse han delsrelatie 2 maanden op reis moet zon der beroepsreiziger te zijn, extra te be lasten met een bedrag van f 56. Wat kan de redelijke grond zijn om een groep van 20 studenten, die een studie-excursie van 14 dagen naar het buitenland maken, te dwingen den fis cus daarvoor te belonen met niet min der dan 180 guldens? Moeten alle in het buitenland werk zame Nederlandse ouders er v,an afzien hun kinderen boven 17 jaar in Neder land op school te laten gaan of te la ten studeren, daar 2 van zulke kinde ren 2 maanden met vacantie thuis den fiscus f 112 doen verdienen als belo ning voor het feit, dat de opvoeding in Nederland gedurende de overige 10 maanden van het jaar vrijwel de duur ste is, die de ouders hadden kunnen kiezen? Zonder nadere toelichting met talloze andere voorbeelden is het duidelijk, dat deze belasting door alle soorten rei zen te treffen, tevens alle grenzen van redelijkheid overschrijdt. Deze belasting is evenwel niet alleen onredelijk doch ook in hoge mate so ciaal onrechtvaardig. De hoge belas tingsom drukt zwaarder op de zakenlie- Maar het zal niet voor langen tijd zijn, zeide madame de Bellegarde. Zij zag er vermoeid uit in het maan licht, meer asch- dan zilverkleurig; haar grijze kleeding had een rauwend aan zien en haar oogen waren beschaduwd. Het was bijna een week geleden d.at zij haar brief had verzonden; dag op dag vloot eentonig voorbij geen ant woord. Er was geen licht in de kamer buiten dat v.an de maan en de schemering sa men, dat de teere nevels in de vallei vervulde; deze nevel scheen bet ver trek te zijn binnengekomen en verdof te al de prachtige meubelen met een floers, meer van verval dan van don- kei te Miss Stalling trok haar kleine, blau we sjaal vast om de schouders. Hoe jammer, zeide zij, dat wij zoo aan iedereen de macht moeten gaven ons te stooten. Zijt gij niet in staat geweest u daarvan vrij te maken? vroeg madame de Bellegarde. Ik heb er altijd mijn best voor gedaan, zeide miss Stalling eenvoudig, meer te steunen op grondbeginse len en mijn genoegen en hulp te zoe ken in dingen niet in menschen Madame de Bellegarde glimlachte bij die ernstige en beschamende geloofs- bekentenis, waarin echter een treuri ge slimheid lag. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7