KUNST EN WETENSCHAP. &ALGHERE&S. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. VERZORG uw STEM! VERZORG uw KEEL! WYBERT-TABIET- TENhet prochf- middel 'voor rege!- matige verzorging van keel en stem organen I WBERT Bestrijding van Radio-omroepstoringen. werkverschaffing voor vrouwen en ruim 250 Christelijke en ook niet-christelijke vrouwen, van wie de meeste daar haai eenigen bron van inkomsten voor hun gezin moeten vinden, vervaardigen al lerlei handwerken Van deze handwerken, waaronder zeer eenvoudige, maar zeer waardevol le exposeert mej. Leijnse nu morgen (Donderdag) een mooie collectie in de belangloos afgestane vertrekken ,,In de Witte Zwaan" op de Rouaansche kade Vrijdagavond 9 uur zal onze stad genoot, de hr. J. J. Laroes, die op diver se solisten-concoursen groote successen boekte, in de reclame uitzending van den zender Luxemburg (1300 meter) op treden, Door hem zal worden uitge voerd Variaties op saxophone-sopraan Variaties op Carnaval de Venice". OOSTKAPELLE. Ongeveer 150 per sonen waren Dinsdagavond in café .In ternationaal" bijeengekomen ter bespre king van te houden feestelijkheden bij de installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, welke vermoedelijk zal plaats hebben op Woensdag 8 April a.s. Een comité van 9 personen werd geko zen, die de plannen nader zal uitwer ken. VROUWENPOLDER. Maandagavond hield de A. R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje", onder voorzitterschap van den heer J. Geerse Jr., in de consi storie der Ger. Kerk alhier een druk bezochte algemeene vergadering. Ten gevolge van aftreding van het oude be stuur werd een geheel nieuw bestuur gekozen bestaande uit de heeren J. Geerse Jr., voorz., Andr. de Visser, secr., N. Mesu, penningmeester, J. Wat- tel en P. Duvekot leden. Hierna hield ds. J. W. Tunderman een referaat ge titeld „Beginsel en Belang". De N.S.B. vergadering te Borsseie. Onze correspondent te Borsseie schrijft ons inzake het ingezonden stuk van den heer Mesu: De door mij bedoelde aanwezige vroeg aan den heer Van Kampen: „Mijnheer, ik meen, dat geen der hiei aanwezigen lid van de N.S.B. is, hoe komt het toch, dat geen enkel lid der hier bestaande vereeniging aanwezig is?" Daarop zei de heer Van Kampen, dat de heer Koert beter in staat was •om daarop te antwoorden, dan hij. De laatstgenoemde zei toen: „Er bestaat hier geen vereeniging meer, alle 9 le den hebben bedankt." Volgens mijn meening is een plaatse lijke vereeniging in dezen een „afdee- ling maar over een woord valt niet te twisten. Over voorloopige leden is niet gesproken. Wel is gewezen op het optreden van den thans ex.-N.S. Ber, doch ik meende ter wille van de zen, die er niet malsch afkwam, daar over beter te zwijgen. Dat er vorig jaar hier een „vereeni- ging" gesticht is, blijkt m.i. hieruit: Na het optreden als spreker van den heer Roskam verbonden ecnige personen zich als lid der N.S.B. door hun hand- teekening te zetten staande de vergade ring, en enkelen van hen betaalden te gelijk hun contributie. [Tot zoover onze correspondent. Het komt ons voor, dat hier eenig misver stand heerscht, aan beide kanten De heer Mesu heeft formeel gelijk, want het is ons bekend, dat men niet door simpele aangifte voor het lidmaatschap als volwaardig lid- tot de N.S.B. kan toe gelaten worden; een proeftijd gaat daar aan vooraf en gedurende dien tijd is men, formeel gesproken „voorloopig lid." Aan den anderen kant moet men hieraan niet gelijk de Ni.S.B., wan neer het in haar kraam te pas komt al thans, gaarne doet al te veel waarde hechten! Wanneer op een vergadering, land min of meer autarkisch denkt". en de heer Leenhouts citeert: „De vacantiegasten zijn autar- chisten". Wanneer de heer Leenhouts dan ook uitroept, dat zijns bedunkens ..iemand die geheel onbevooroordeeld zijn mee ning formeert, niet aldus zijn vragen zou kunnen stellen"dan moeten we hierop wel antwoorden: inderdaad, waarde tegenstander,maar zóó als gij het neerschrijft hebben wij onze vragen ook niet geformuleerd! Wat nu het verband tusschen be dijking en verkeersweg betreft, is het ons ernstig streven geweest reeds bij voorbaat te handelen naar het voor schrift van den heer Leenhouts, nl. „hef plan breed te bekijken, vele factoren te bezien en objectief te oordeelen". Dit onze conclusie niet die was, waartoe de heer Leenhouts kwam, geeft onzen op ponent toch niet het recht zijn kijk op de zaak tot de eenig-mogelijke, eenig „objectieve en alleen-zaligmakende te proclameeren? Te minder, waar onze tegenstander geen enkel argument aanvoert voor zün bewering, dat verkeersweg en indijking van het Zwin onverbrekelijk zouden samenhangen! l Hetgeen de heer Leenhouts ons ten aanzien van de adbaesiebetuiging van dé Prov. Zeeuwsche Ver. v. Vreemde- na door een spreker bekoord te zijn, een negental aanwezigen zich „voor het lidmaatschap opgevenhun handteeke- ning zetten, zelfs contributie betalen, dan is voor ons het verschil tusschen dezen en formeel-volwaardige leden der beweging wel heel klein: zooals men in den noviet den kloosterbroeder ziet, zoo en nog meer zien wij in het formeel- voorloopige-lid den N S.B,-er, Wanneer nu die 9 N.S.B.-ers in spe en bloc bedanken, dan is dat toch wel een merkwaardig' verschijnsel ook al ston den ze dan als „voorloopige leden" in het boek. Red,} RIJWIELPAD TER NEUZEN— SAS VAN GENT. Naar aanleiding van het verzoek van den A.N.W.B. om ten behoeve van de veiligheid van het verkeer den aanleg van een rijwielpad te willen bevorderen langs den Rijksweg Ter NeuzenSas van Gent, heeft de Minister van Water staat medegedeeld, dat tot den aanleg van dit rijwielpad zal worden overge gaan, zoodra daarvoor, in verband mei andere noodzakelijke werken, gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. IN EEN MODDERSLOOT VERDRONKEN. AXEL. Dinsdagmiddag is aan dén Oude Weg de 47-jarige C. d. H. om het leven gekomen. De man was even naar buiten gegaan, doch toen hij na gerui- men tijd niet in zijn woning was terug gekeerd, ging men op onderzoek uit. In de nabijheid van zijn woning vond men den ongelukkige voorover liggend in een moddersloot. De levensgeesten waren reeds geweken. AARDENBURG. Maandag hield „Flo- ralia" haar jaarlijksche algemeene ver gadering, die maar matig bezocht was. De secretaris deelde mede, dat de «in September 1935 gehouden plaatselijke tentoonstelling, minder gunstige resul taten had opgeleverd. Door twee teleur stellingen was de voorz. de heer J. Hel lebrand genoodzaakt geweest zelf deel uit te maken van de jury, doch hij ver klaarde dat de heer Van Eeghen uit Brugge, zijn mede jurylid alleen en ge heel zelfstandig de inzendingen der groepen of standen had beoordeeld, en dat daarbij de inzendingen, waarbij een verzameling cacttfssen was, gunstiger cijfers behaalden, dan de andere. De ontvangsten over 1935 bedroegen 264 en de* uitgaven 184. Met alge meene stemmen werd de heer 1. A. de Brauwer als bestuurslid herkozen. Voor de gevelversiering kregen W. J. van Vooren, J, Pleijs, Hi J. Vervake en A. Maas resp. Ié, 2e, 3e, 4e en 5e prijs. Bij de verloting van een plant, ter vergadering, was mej. A. Blondeel de gelukkige prijswinnares. Besloten werd, dat aan de leden we derom eenige plantjes zullen v/orden uitgereikt, om daarmee met nog andere inzendingen wederom in September een tentoonstelling te organiseeren. Na af loop der vergadering hield de heer P. de Bruijne Az. een interessante lezing over verschillende onderwerpen op bloe men en planten betrekking hebbende, die met veel belangstelling gevolgd werd. OOSTBURG. In de op 16 Maart ge houden jaarvergadering van de afdee- ling Oostburg der vereeniging ,Het Groene Kruis" /waren slechts enkelen tegenwoordig. Tijdens de behandeling der rekening bleek, dat de financieele toestand niet gunstig genoemd mag wor den, immers van jaar op jaar wordt in geteerd; dit is een gevolg van de te laag gestelde contributie; van de circa 500 leden bedraagt slechts van een klein gedeelte de contributie f 2 of meer, tal van leden bleven op f 1 of daar nog beneden. Opdat aan dezen toe stand een eind zou komen is besloten tegen begin April een algemeene ver- lingenverkeer in de schoenen wil schui ven, kan nauwelijks nog door den beu gel. Wij hebben niet geschreven, en wij zouden er niet aan denken ooit te schrijven, dat het oordeel van de Prov. V.V.V. in een z/iak als deze niet van waarde zoude zijn. Integendeel! Maar: de op zichzelf zeker belangrijke adhaesie van de Prov. V.V.V. was ge bonden aan een voorwaar- d e, nl.: het behoud van de voor na tuurliefhebbers niet onbelangrijke flora in het Zwin. Deze voorwaarde nu dit is geen „eigen' -wijsheid, maar be rust op mededeelingen van volkomen deskundigen is onvervul baar; wordt het Zwin afgesloten van de vrije gemeenschap met de Noordzee, dan moet het typische beeld van die zoutwaterflor.a onherroe pelijk geheel veranderen en grootendeels verdwijnen*). Door de onvervulbaarheid dezer door de P. V.V.V. gestelde voorwaarde is echter Weliswaar vindt men in enkele binnenpolders aan den rand der met brak water gevulde slooten nog wel eens hier en daar de statice limonium, maar dat neemt niet weg, dat de verandering van het Zwingebied, hetwelk thans in open gemeenschap met de Noordzee staat in een afgesloten p ol d e r het ka rakter der flora volkomen zal verande ren, zoodat b.v. de velden limoen kruid zeker zouden verdwijnen. gadering uit te schrijven, waarin het voorstel ter tafel zal komen de contri butie te bepalen op minstens f 2. De uitgaven over 1935 bedroegen f 2304, de ontvangsten f 2066, nadeelig saldo gevende f 238. Het magazijn met de daarin aanwezige artikelen verkeerde in uitstekenden staat; eenige artikelen zullen worden verbe terd, andere nieuw worden aange schaft. Uit het verslag bleek, dat de wijkzus ter 3438 bezoeken had gebracht bij 172 zieken, 239 bij 49. zuigelingen en 140 aan T, B.C.-patiënten. fot bestuurslid werd herkozen dr. I. Buskop en in de vacature Van Dalsum werd benoemd de heer I. Boidin. Kamerorkest Van der Pas- Op het programma, dat het kamer orkest-Van der Pas op het laatste con cert in dit seizoen voor de concertver eeniging te Middelburg z.al uitvoeren prijken de namen van Handel, J. S. Bach, Roussel, Van den Sigtenhorst Meyer en E. Bloch. Laatstgenoemde componist is een uit Zwitserland geboortig Amerikaan, die tot de vooruitstrevende toondich ters aan de overzijde van den oceaan wordt gerekend. Zijn werk heeft overal groote waardeering gevonden. Van den Sigtenhorst Meyer, een v.an de beste hedendaagsche Nederlandsche componisten schrijft muziek van een verfijnd karakter, waarin Oostersche en Fransche invloeden merkbaar zijn Men hoort niet vaak iets van hem; zooveel te meer dient op prijs gesteld, dat het ensemble Van der P,as hem op 't programma heeft genomen. De mu ziek verdient uitgevoerd te worden. Nederland beschikt over weinig toon dichters van zijn kaliber. Van Bach zal het klavier-concert in d kl. t. worden gespeeld, met Theo van der Pas zelf ,als solist. HET NEDERLANDSCH KARBOON. Prof. dr. W. J. Jongmans i.h. Natuurkundig Gezelschap, Mid delburg. In de laatstgehouden vergadering van het Natuurkundig Gezelschap te Mid delburg heeft prof. dr. W. J. Jongmans uit Heerlen een voordracht gehouden over: Het Nederlandsch Karboon, flo- ristische en kolenpetrografische onder zoekingen. Uit het uitgebreide materiaal en de resultaten van een systematisch onder zoek te Heerlen van het Limburgsche Karboon, wenscht spreker eesnige ca pita selecta te geven aan de hand van meerdere kaarten en teekeningen van profielen en lantaarnplaatjes. Het Limburgsch Ketrboon is een on derdeel van een laag, die zich uitstrekt over Westfalen, Noord-Frankrijk, Bel gië, Engeland en zelfs de Vereenigde Staten van Amerika. In Zuid-Limburg is 't aan de opper vlakte, maar naar het Noorden helt het bij sprongen van honderden meters tot 2000 m in de buurt van Sittard. Daar is het bedekt met lagen uit krijt- en tertiairgebied. Storende schollen en korsten loopen ongeveer in dè richting Zuid-OostNoord-West. De voordeeligste steenkolenlagen zijn die van 1 a 1,5 m hoogte. Ze zijn geschei den door lagen zand- en leisteen met fossielen uit zoet, brak of zout water Enkele mm dikke lagen, uit zout water afgezet, wijzen er op, dat in verschillen de karboontijdperken een gebied van de Vereenigde Staten over Europa, Azië tot Sumatra door zee is bedekt geweest, terwijl de flora vooral bestaande uit boomhooge varens, wolfsklauwen en paardestaarten aantoont, dat be houdens eventueele wijzigingen tenge volge van Wegenersche Vastelandver schuivingen de aarde in groote trek ken heeft bestaan uit een Noordelijk en Zuidelijk halfrond van Vastland, geschei- de geheele adhaesie vervallen, en een vervallen request is toch ze ker.nul en van geener waarde meer? Als iemand in een gemeenteraad zegt: ik betuig mijn instemming met het plan, een nieuw Raadhuis te stichten, mits het der gemeente geen cent kost.... en later blijkt, dat het een heele zak met geld zal kosten, dan is dig betuiging van instemming van het betrokken Raadslid toch vervallen? Welnu! En dan citeert onze geachte tegen stander ons hier wederom op een min of meer bedenkelijke wijze; wij schre ven nl. n i e t, gelijk hij stelt, eén „besliste bewering dat hier alle natuurschoon zou verdwijnen", doch slechts, dat de typische z e ew ater-flora na bedijking zou moeten verdwijnen, en dat is nu niet bepaald hetzelfde. Al evenzoo is het een doorzichtige zet ons ervan te beschuldigen, „met beslistheid te zeggen hoe het moet: door een dijk." Want men z,al dan zeg gen: wat weet de courant daar nu van? Én dan antwoorden wij: niets. Maar wij konden het niet voor eiken j regel herhalen, al staat het o.i. v aak genoeg in onze artikelenserie n.atuur- j lijk is ook de zekerheid dat de afslui- j ting slechts door een dijk, niet door kunstmatige duinvorming mogelijk is, geen eigen -wetenschap, maar een WYBERT-SIROOP 1 .tegen verkoud heid, griep, bron chitis, kinkhoest! FUcms 41 L5ê mi n et (Ingez. Med.i den door een equatoriale zee in de rich ting Oost-West. Tropische planten en dieren vindt men n.l. in het Karboon niet, wel die, welke thuis behdoren in de glaciale en gematigde luchtstreken. Een prachtige reeks lantaarnplaatjes van fossielen in gesteentelagen gaf een zoo duidelijk beeld van de flora en fau na, djit de op het doek verschijnende reconstructie van een bosch uit het kar- boontijdperk spontaan scheen te voor schijn te komen. De grootste bewondering wekte ech ter het onderzoek van de steenkool zelf. Op verschillende wijzen gepolijste en sommige met chroomzwaveizuur geët ste doorsneden vertoonden verrassende fraaie plantencellenstructuur met scherp geteekende chromosomen, zooals men ze van levende planten niet beter kan wenschen. Het blijkt, dat de celbouw volkomen intact is gebleven door de plasmavulling der cellen. Alleen houts kool lagen vertoonen misvormingen door ondervonden druk, aangezien de houtskoolcellen leeg zijn. Opmerkelijk, is het voorkomen van zaaddragende varens en varens met mannelijk vruchtbeginsel, 't Is alsof de natuur met deze planten 'n evolutie heeft geprobeerd, die niet is opgegaan. Verder verdienen vermelding de koploo- ze kreeften, insectenvleugels van 20 cm, en vischschubben van 5 a 6 cm. De aanwezigen werden in de gele genheid gesteld een groot aant.al fossie len, fotografiën en praeparaten te be kijken, Van practische beteekenis is hef on derzoek van de kool ten. opzichte van de cokeslevering. Doffe en houtskool- houdende kool geeft slechte cokes. Of lood- en zinkerts, behalve in vloer vorming, ook nog in dikkere lagen in ons land voorkomt, zal moeten blijken uit een geophysisch onderzoek op elec- trischen weerstand van den bodem, waaraan men bezig is. In de toekomst kan ons land ook nog de steenkolenbeddingen bij Winters wijk, de Peel en Woensdrecht exploi teer en. Het verwondert ons niet, dat de. des kundige bezoekers van heinde en ver groote bewondering schenken aan het in Heerlen verzamelde maïeriaal met den uitroep: „So was giebt es bei uns nicht!" Men zou de voordracht kunnen beti- teTen als een tot werkeliikbeid gewon den sprookje: „De opwekking v,an de schoone slaapster: het bosch in Het Karboon!" Aan het slot wekte spreker de aan wezigen op een kijkje te gaan nemen in het Heerlensche museum; en het is te wenschen dat velen een dergelijk leerzaam bezoek zullen verbinden aan een eventueel reisje in ons schoone va derland. Het dankbare applaus aan het einde der voordracht moge den spreker van de groote waardeering voor zijn belang rijken arbeid overtuigd hebben. oordeel van even betrouwbare als des kundige, door ons geraadpleegde, zijde. W ij schreven ook niet: „indijking in werkverschaffing is onuitvoerbaar" (het zooveelste misvormde citaat) maar: „indijking door kunstmatige duinvorming.... is onuitvoer baar." En de Belgische experimenten van 1912 in deze richting zijn weliswaar in samenwerking met den technischen dienst der Nederlandsche domeinen uit gevoerd, maar:.... zij zijn juist stopge zet nadat de onuitvoer baarheid der afsluitng langs dezen weg zonne klaar bewezen was! Tenslotte: de schijnbare tegenstrijdig heden in een aantal vragen waarop de heer Leenhouts ons meent te betrappen. Zij bestaan niet. Want: zij berusten op de door ons niet aan vaarde onderstelling der soortge lijke ontwikkeling van een Zeeuwsch- Vlaamsche badstedenkust als de Bel gische. Wij lieten daaraan immers voor af gaan de woorden: „Zou dit al waar wezen".... M.a.w.: indien nu de heer Leenhouts c.s. eens gelijk zou hebben, d a n... j De verkorting van den afstand is, vol gens ons bekende officieele gegevens, 7 km. Zegt de heer Leenhouts, dat het er 11 zijn ons is het wel. Dat afleiding van den huidigen vreem- delir.gentrek van BruggeSluisOost- Het rapport van de Commissie- Schönfeid gereed Na 4 jaar, Men meldt ons uit Den Haag: Van de drie bronnen van radiostoriu gen, de atmosfeer, de andere zenders en de zich in de omgeving van het ont vangende toestel bevindende electrische toestellen en inrichtingen, kan de laat ste, in de practijk veelal de meest hin derlijke, in verscheidene gevallen be trekkelijk gemakkelijk worden opgehe ven. De in zijn ontvangst gehinderde luis teraar heeft echter tot dusverre geen wettelijke middelen in de hand om zich tegen deze storingen te weren. De Te legraaf- en Telefoonwet 1904 en de daarop gebaseerde uitvoeringsvoor schriften beschermen in het algemeen alleen het openbaar en daarmede wet telijke gelijkgestelde telegraaf- en tele foonverkeer. Ook de Hinderwet geeft den gestoorden luisteraar, waar de sto ringsfactoren meest kleine, niet onder die wet vallende electrische apparaten (stofzuigers e.a.) zijn, geen rechtsmidde len in de hand. Wel kan de gehinderde zich met zijn klacht wenden tot het Hoofdbestuur der P.T.T., dat dan door den Radiocontroledienst de zaak laat onderzoeken en, indien de klacht ge grond blijkt, tracht, langs minnelijken weg verhelping van het euvel te be reiken. Teneinde middelen te beramen, om in deze leemte te voorzien, is door den minister van Waterstaat een Commissie inzake Radio-omroepstoringen inge steld, welke op 30 September 1931 na mens den minister door ir. M. H. Dam me, 'directeur-generaal der P. T, T., is geïnstalleerd. Deze commissie is thans, na vi!er jaren arbeid, met haar voorstel len gereed gekomen, Daar het uitstralen van hoogfrequen- tie-energie door de radio-ontvangtoe stellen zelf de zg. Mexicaansche hond reeds in het Radioreglement 1930 strafbaar is gesteld, viel deze storings bron buiten het door de Commissie be schouwde gebied. Waar de Commissie het storingsvraag- stuk beschouwt als een conflict tusschen twee partijen, de gebruikers van elec trische toestellen en inrichtingen eener- zijds en de luisteraars anderzijds, meent zij, dat de oplossing van het storings- vraagstuk gevonden moet worden door het nemen van maatregelen door beide belanghebbenden en zullen aan het ont vangtoestel van den klager, wil deze recht van spreken hebben, zekere ei- schen van storingsongevoeligheid moe ten worden gesteld. Bijzondere voor zieningen als een afgeschermde invoe ring der antenne zullen echter om daar aan verbonden hooge kosten van voor ziening en niet vaststaande afdoend- heid van dit middel, niet worden ge- ëischt. Dp Commissie heeft getracht de te treffen maatregelen zoodanig te formu leeren, dat deze gemakkelijk kunnen worden aangevuld, en gewijzigd wes halve zij instelling van een permanente adviescommissie, welke desgevraagd en uit eigen beweging voorstellen aan de regeering zal doen, aanbeveelt. Wat de storende inrichtingen be treft worden onderscheiden: I. Apparaten die regelmatig storen en gemakkelijk ontstoord kunnen wor den. Voor deze toestellen (electrische huishoudelijke toestellen) wordt voorge steld dat zij, na een bepaalden datum, alleen ontstoord in den handel zullen mogen worden gebracht. II. Apparaten, welke niet per se be hoeven te storen, doch in bepaalde ge vallen storing kunnen veroorzaken en zonder groote kosten .ontstoord kunnen worden. Voorgesteld wordt, deze geval len incidenteel te behandelen en den betrokken ambtenaar te doen beoordee- len of bepaalde voorschriften voor de ontstoring moeten worden gegeven dan wel een verbod van het gebruik van be- burgSchoondijkeBreskens in Noor delijke richting, dus meer naar Knokke Kadzand-Nieuwvli et-Groede-Broskens, een nadeel voor Sluis, Oostburg etc. zou beteekenen, is toch duidelijk? Wat we daaraan nu weer miszegd hebben, is ons raadsel. We moeten dit, waarschijnlijk volmaakt vruchtelooze duel staken. De hr. Leen houts heeft hetgeen wij schreven slecht gelezen of slecht begrepen; hij haalt on ze woorden soms bijna tot onherken baars toe verminkt aan, meestal deerlijk uit hun verband gerukt. Daartegen valt kwalijk te strijden. Wij hebben groote waardeering voof burgemeester Leenhouts streven, werk te vinden voor zijn werklooze gemeen tenaren. Wij hopen gaarne, dat hem dit mag gelukken, Maar zelfs onze waardee ring voor dit streven mag' ons niet be letten in het streven naar 't vormen van een objectief oordeel in een zaak van gewestelijk belang als die van de in dijking van het Zwin is. En wanneer on ze inzichten en conclusies dan tegenge steld zijn aan die van burgemeester Leenhouts, dan spijt ons dat voor hem. Maar dat kunnen wij niet helpen. Wij moeten, hetgeen wij in eersten aanleg schreven onveranderd handhaven, 16-111-36. §§§-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6