Naweeën van den Zwinnestrijd. KRONIEK van den DAG. ZEELAND, TWEEDE BLAD VA» DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDOELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 18 MAART 1936. No. 66. De Reisbelasting en Zeeuwsch-Vlaanderen. MIDDELBURG. M. S. S.- cachets 5B£9 De Internationale liga voor de Rechten van den Mensch ver gadert in Luxemburg. Ver tegenwoordigers uit twaalf lan den. Resoluties inzake den politieken toestand, de vluch telingen, het anti-semitisme. De uit links-radic,ule, maar hoofdzake- jk burgerlijke elementen, bestaande in ternationale Liga voor de Rechten van dien Mensch en den Burger, heeft dezer week zijn congres in de hoofdstad van het groothertogdom Luxemburg ge- oouden. Het volgende congres zal in 1937 nij gelgenheid van de werldtentoonstel- ;ng in Parijs plaats vinden. Het congres is officieel door het ge meentebestuur van Luxemburg ontvan gen. De (liberale) burgemeester van de hoofdstad, de heer Gaston Diderich, aeeft bij die ontvangst er op gewezen, dat Luxemburg het permanente land van de democratie, de vrijheid, de verdraag zaamheid en van de recht en van den mensch is, want, zoo zeide de heer Di derich: een klein land zonder leger leeft geheel uit dezen gedachtengang en het is uitsluitend daarop aangewezen: slechts de vrede en de Volkenbond kunnen heil voor Luxemburg brengen. De voorzitter van de Internationale Liga, de heer Victor Basch (Parijs), zei- de in zijn antwoord op deze toespraak, dat men juist Luxemburg als internati onale vergaderplaats gekozen had, wijl men wist, dat begrippen als democratie, vrede, menschenrechten en internationa le solidariteit hier te lande geen leege woorden waren, maar werkelijkheden, die diep in het hart van het geheele Luxemburger volk leefden. In de zittingen van het congres heb ben de afgevaardigden uit de verschil- ende landen zich voornamelijk tegen het met de voeten treden van de rechten van den mensch in de verscheidene fas cistisch geregeerde landen van Europa gericht. In dezen zin voerden het woord feet Fransche Kamerlid Marius Moutet, de Italiaansche journalist Campolonghi (die, evenals de Duitsche afgevaardigde, wel tot de uitgewekenen zal behooren!); de Belgische afgevaardigde Van Remoor- tel; de Britsche waarnemer Kidd; de Spaansche afgevaardigde André Ciudad; de Duitsche afgevaardigde Fraülein Zir- kel; een Zwitser, de Luxemburger afge vaardigde, het socialistische Kamerlid René Blufn en de voorzitter Victor Basch. Behalve de reeds genoemden waren er nog afgevaardigden uit Polen, Tsje- choslowakije en een waarnemer uit Rus land; voorzoover onze informaties rij ken, was Nederland ditmaal niet vertegenwoordigd. Het congres heeft een nieuwe formu leering van de Droits de l'Homme et du Citoyen de huidige dateert nog van 1789 en 1793! in studie genomen; zij zal aangepast worden aan de eischen van dezen tijd. Er zijn drie resoluties aangenomen: inzake de politieke vluchtelingen, inza ke het anti-semitisme en inzake den al- gemeenen politieken toestand. Die van de politieke vluchtelingen, in gediend en verdedigd door het Fransche Kamerlid Moutet, vraagt van de regee ringen der landen, waarheen zich poli tieke vluchtelingen begeven, niet alleen het asylrecht voor dezen, maar ook het recht tot het uitoefenen van hun be roep. Tegelijkertijd werden de beste wenschen uitgesproken voor het werk van den nieuwen, door den Volkenbond benoemde, hoogen commissaris voor de politieke vluchtelingen en den nieuwen leider van het Nansenwerk. De resolutie inzake het anti-semitisme was hoofdzakelijk tegen dit verschijnsel in het Derde Rijk gericht. In de algemeene resolutie inzake den politieken toestand spreekt het congres uft, „met diepe verontwaardiging te moe ten vaststellen, dat de in ettelijke Euro- ii. Toen wij ons, nu eenigen tijd geleden, zetten tot het verzamelen van gegevens voor een beschouwing over de kwestie van de eventueele fpdijking van het Zwin, was onze drijfveer geen andere dan belangstelling voor dat merkwaar dige en schoone brokje natuur ,aan Neerlands uiterste Westerstrand. Deze drijfveer werd versterkt door de be langstelling van anderen, zoo voor als tegen deszelfs bedijking. Over de gegevens om ons een oor deel te vormen inzake de eigenlijke kwestie beschikten wij toen niet, want herhaalde eigen aanschouwing en door kruising van dat gebied door een be langstellenden voetganger-toerist is ook al pleegt men zijn oogen niet in den zak te hebben zeker volstrekt onvoldoende om in een zaak met zoo veel aanzichten een anders dan opper vlakkig oordeel te vormen. Wii hebben ons derhalve nader geo riënteerd, en ter plaatse, waar wii ons om voorlichting wendden, heeft men ons deze rijkelijk en deskundig verschaft, Op dien grond hebben wij dus niet uit eigen autoriteit!, maar, ge lijk den ernstigen dagbladschrijver be peesche landen bestaande dictatoriale regeeringen niet aflaten van hunne me thoden van geweldpleging tegen de vrij heid en het leven van den vrijen bur ger, methoden, waardoor zij in staat wa ren de overwinning te behalen. De ge vangenissen dezer landen zoo ver volgt de resolutie zijn overvol met on- schuldigen, waarvoor op de deportatie eilanden en in de concentratiekampen geen plaats meer is; (er wordt niet ge meld, hoe de Russische waarnemer bij deze zinsnede gekeken heeft! Red.); zij worden gevuld door droevige stoeten van lieden, waarover de rechtbanken in het geheim gevonnist hebben; de we gen naar het veilige buitenland zien zwart van de menschen, op zoek naar een dier oases van menschelijkheid wel ke van dag tot dag zeldzamer in deze wereld zonder medelijden wortlen; en zoo gaat de burgeroorlog voort, terwijl het fanatisme van de domme massa den droevigen keten der pogroms voortzet, de jacht op den mensch, de massale uit stooting, den wreedst denkbaren socia len en godsdienstigen oorlog. Aldus, zoo meent de resolutie, wordt door de dictaturen de geest van geweld en verdrukking voorbereid, waaruit een nieuwe wereldoorlog geboren moet wor den. De Internationale Federatie voor de Rechten van den Mensch legt deze situ atie voor aan het geweten der wereld en zij uit de hoop, dat de verdrukte volke ren, gelijk zoo zegt de resolutie in Spanje reeds geschiedde, hun onder drukkers zullen afschudden en tenslotte zullen terugkeeren in den schoot der groote menschelijke familie der gecivi liseerde volkeren welke hun reeds lang verbeidt op den weg der vooruitgang, die zal voeren naar de hooge toppen waar het ideaal van de vrijheid, de soci ale rechtvaardigheid en de wereldvrede schittert." Of deze resoluties veel zullen helpen? „We weten het niet zekert Maar we vreezen van niet. Dat ontneemt ze hun belang niet: hei zijn uitingen van een geest, radicaler en, naar 't ons wil voorkomen, eenzijdiger gericht dan de onze, maar tot op zekere hoogte toch geest-verwant, en daarom der vermelding waard. De Kamer van Koophandel' en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich inzake het wetsontwerp Reis- belastino tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij als haar oor deel te kennen geeft, dat deze hierop neerkomt, dat zij voor de inwoners van haar gebied, wonende op een smalle strook Nederlandsch grondgebied, door de breede Schelde gescheiden van het overig deel van Nederland, niet is een belasting op plezierreizen doch dat het is een bewegingsbelasting, die, door de wijze waarop zij zal worden toegepast, uitzonderlijk zwaar drukt op de bewo ners van dat grensgebied. Van de veer diensten die Zeeuwsch-Vlaanderen met Nederland verbinden kan slechts met vertraging gebruik worden g'emaakt, des nachts in het geheel niet en op Zondag alleen met groote beperking. "Er kan daarom naar Noordelijke richting geen sprake zijn van een kort wandel-, fiets of autotochtje, wat de bewoners van het overig Nederland wèl kunnen ge nieten, tenzij de Zeeuwsch-Vlamingen de Belgische grens overschrijden, het geen toch werkelijk niet als een luxe reis kan worden aangemerkt Omdat 't overschrijden der Belgische grens voor de bewoners dier streek bijna een da- gelijksche levensbehoefte is geworden, drukt de reisbelasting hen wel in het taamt, steunende op anderer deskundi ge gegevens uit de eerste hand ons inderdaad een oordeel kunnen vormen. Aldus van bevoegde en ter zake kun dige zijde toegerust, hebben wij ge meend de publieke zaak te dienen door een zoo omstandig mogelijke uiteenzet ting van het probleem in al zijn ons aldus bekende aanzichten te geven, en daaraan de conclusies vast te knoopen, waartoe deze breede beschouwing ons moest voeren. Wij meenden daarbij oprecht gestreefd te hebben naar de grootst mogelijke mate van zakelijke veelzijdigheid, en wij vleiden ons met de hoop, dat dit streven niet geheel mislukt was. Tot nu de heer Leenhouts deze hoop den bodem inslaat door zijn betoog, hetwelk immers zoo goed als een doorloopend verwijt is dat vrijwel elk streven naar objectiviteit ons vreemd geweest is, of, zoo dit al niet met zooveel woorden gezegd wordt, dat dan toch ons zooda nig streven dan in elk geval vrijwel zonder resultaat gebleven is! Laat ons, deze aanvankelijke teleur stelling voorloopig opschortende, eens zien of het zware geschut hetwelk onze geachte opponent tegen ons in het veld brengt, inderdaad zal blijken zoo ver dragend te zijn en zulk een vernietigen de uitwerking gehad te hebben. Volgen wij zijn verweer daartoe op den voet. bijzonder, omdat zij niet anders kunnen. AJ zal het bezwaar aan de geheele grens worden gevoeld nergens elders drukt het in deze mate, wegens de Noor delijke afsluiting door de Schelde, die alleen met groote kosten en veel tijd verlies is te passeeren. De bewoners van het centrum des lands zullen ongestoord korte tochtjes kunnen maken om te genieten van het strand of landelijk natuurschoon, alleen de Zeeuwsch-Vlaming zal, indien hij het zelfde wil doen, daarvoor belasting heb ben te betalen, omdat de streek hem dat niet biedt. Hij is verstoken van alle luxe en 't cultureel genot, dat het cen trum des lands aan zijn daar wonende landgenooten schenkt. Deze kunnen on gestoord van verschilende inrichtingen op artistiek en cultureel gebied genie ten. Voor den Zeeuwsch-Vlaming liggen de Nederlandsche hoofdsteden te ver weg. Zoekt, hij een dergelijke ontspan ning' in een der nabijgelegen Belgische steden, hetwelk hem maar eenige uren kost, dan zou dat in de toekomst alleen mogelijk zijn, na het betalen van belas ting waarvan de landgenooten boven de Schelde vrij blijven De gedachte door belasting te worden getroffen, waarvan anderen onder gelijke omstandigheden vrij blijven, verwekt een gevoel van on gelijkmatige behandeling, van wrevel en is uit nationaal-politiek oogpunt beden kelijk,. De Kamer kan zich indenken dat het heffen van nieuwe belastingen voor het onderhoud van den Staat noodzakelijk is, doch meent, dat die dan op het ge heele volk, gelijkelijk, naar draagkracht moet drukken, en niet in het bijzonder op de bewoners van een ver afgelegen streek, die toch reeds zooveel moeten ontberen. Wanneer de Zeeuwsch-Vlaming in den vroeg'en morgen, den laten avond of des nachts naar het overig deel van Neder land moet reizen of wanneer door mist de veerdiensten niet functioneeren, kan hij de heen- of terugreis niet anders ma ken via België. Hij zou dan, reizende van Nederland naar Nederland, voor de grensoverschrijding belasting heb ben te betalen, en is dan ook veelal niet in de gelegenheid vooraf aan eerii ge autoriteit kennis te geven. Gewezen wordt op de aan de grens liggende gemeente Overslag. De R.K. parochie staat op Belgisch grondgebied De bewoners van Nèderlandsch Over slag moeten dus de grens overschrijden om ter kerke te gaan. Bij dezen is dus wel in het oog vallend geen sprake van het maken van een .plezierreis. Uit de geografische ligging ten op zichte van België, historie en familiere laties, zijn met inwoners van België ban den ontstaan, die het overschrijden dier grens voor vele bewoners als hef ware tot een dagelijksche levensbehoefte heeft gemaakt, een behoefte, die in "an dere deelen van het land niet in die mate bestaat. Bij die connecties is geer, sprake van verteringen, en het is niet juist om te zeggen, dat met de voorge stelde belasting verteringen worden ge troffen. Dit belast een verkeer dat mei reisgenoegens niets te maken heef*. Indien het niet mogelijk is het luxe rei zigersverkeer door een belasting te treffen, zonder op de voorgestelde wij ze het verkeer van uit Zeeuwsch-Vlaan deren uit België te treffen, komt deze wet aan de Kamer zeer verwerpeli k voor, omdat zij dan onrechtvaardig tref fen zal. Zelfs de voor het grensverkeer voor gestelde regeling der betaling is nog niet zóó matig als de Minister in de Memorie van Toelichting doet voorko men. De Kamer wijst op een paar ge vallen, waarvan in het eene geval f 40 en het andere f 100 per jaar voor het abonnement voor een gezin zou moeten worden betaald, indien het zijn bewe gingsvrijheid wil behouden. De Kamer heeft zich onthouden van een beoordeeling der wet in het alge De heer Leenhouts heeft er bezwaai tegen, dat wij hem in een z e e bepaald zinsverband „de aanvallende partij" noemden. Geheel ten onrechte, voor wie niet, gelijk onze op ponent doet en, naar zoo aanstonds zal blijken, meer dan eens! de zaak uit haar verband rukt. Wij schreven aan het slot van ons eer ste artikel, dat „om de afsluiting van het Zwin een stille strijd gevoerd wordt." De aanvallende partij schetsten wij daarbij en in dat verband als de partij die een aanval op den bestaan- den toestand doet; dat is dus de parti; aan welker hoofd de heer Leenhouts zich stelde. De verdedigende parti' noemden wij die, welke voor behoud van den status quo opkomt, etc. etc Ons dunkt: voor wie een zin in zijn verband kan lezen, ligt hier geen en kele tegenspraak; noch eenige aantij ging; twijfel aan de goede bedoelingen van den een noch den ander is hierin uitgedrukt. De heer Leenhouts heeft er verdei bezwaar tegen, dal wij, in 't vorenge- schefste zinsverband, van „een enkele bedenkelijke of althans moeilijk denk bare hulptroep" spraken. Wij kunnen het niet terugnemen. Qui prouve trop ne prouve rien, en wannee- de burgemeester van Maastricht, om zijn ambtgenoot van Reiderweiderpoldc een plezier te doen, een standaard-ad- haesiebetuiging zou onderteekenen, be meen, doch zich bepaald tot de bezwa ren die zij daartegen heeft, gezien uit het oogpunt der bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen. Wanneer de Tweede Kamei echter van oordeel zou zijn, dat een reisbelasting voor versterking der Staatsfinanciën niet kan worden gemist, verzoekt de Kamer van Koophandel dringend, het wetsontwerp te willen amendeeren door aan .artikel 3, om schrijvende de categoriën aan welke vrijstelling wordt verleend, nog toe te voegen: De ingezetenen van Zeeuwsch Vlaanderen, voor het overschrijden der Belgische grens.'; en beveelt dit met den meesten aan drang in de welwillende overweging der Tweede Kamer aan. Eervol ontslag. Krachtens het reglement op de voor- loopige pensionneering van onderwij zers, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt opgenomen in de Wet van 22 Febr, jl. tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, zal op de rijksvergoeding ingevolge art. 56 der l.o. wet 1920 (vergoeding van onderwijzers- jaarwedden) in mindering worden ge bracht o.a „van de vierde maand af, volgende op de maand, waarin hij in geval van ontslag' recht zou hebben op voorlocpig pensioen, de jaarwedde of wedde van het hoofd der school en den onderwijzer, aan wien niet ontslag is verleend" Uit deze bepaling volgt, dat vanaf 1 Juli a.s. geen rijksvergoeding zal wor den ontvangen voor de leerkracht, die van 1 Maart jl. (datum van inwerking treding van deze bepaling) den 60-jari- gen leeftijd heeft bereikt. Op grond van een en ander stellen B en W. den Raad voor om aan mej. M. J. A. C. de Cleijn Brem onderwijzeres aan School G welke leerkracht onder deze bepalingen valt, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Juli a s. R en W. deelen nog mede, dat zij reeds een oproeping voor sollicitanten voor de vervulling der ontstaande va cature plaatsten. Bij de vervulling' zal er naar worden gestreefd om nog een verdere bezuiniging te verkrijgen op de kosten van het vakonderwijs. NATIE EN DEMOCRATIE, Gisteravond hield het Instituut voor Arbeidsontwikkeling een flink bezoch te bijeenkomst in de groote bovenzaal van „de Gouden Poorte", in welke bij eenkomst dr. H. Brugmans sprak over: „Natie en Democratie," Na een korte inleiding van den voor zitter, den heer P. M. B a ij e n s, heeft dr. Brugmanss er op gewezen, dat men voor beide' genoemde begrip pen moet terug blikken in de geschiede nis om over hun ontstaan te kunnen oor- deelen en spr. doet dit o.a. met aanha ling van enkele citaten van prof. Geili- Daarbij wijst spr. er op, dat de NSB den staat beschouwt als een godheid, de Duitsche Nat. Soc. zoeken hun heii in het rassenvraagstuk en zien in den Germaan een volmaakt wezen. Maal ais hij dit steeds is geweest van den tijd. dat hij in beerenhuiden rond liep tof op heden, dan is hij niet medegegaan met de „groei-gedachte." Het begrip natie is betrekkelijk jong, maar toch is daarbij een groot verschil tuschen landen als Duitschland en Ita lië die p.as een natie zijn geworden en landen als Frankrijk en Engeland, waar de nationale gedachte veel ouder is. Als eerste land waar sprake is van een natie, noemt spr. Spanje. Het was daar, dat de edelen door hun strijd te gen de Mooren, die toch ook beschaving hadden gebracht, een natie stichtten. Later is daar door gebrek aan een op volgende klasse weer teruggevallen. El ders kwam men juist vooruit en spr. denktd aarbij aan Frankrijk, waar de groote Fransche revolutie den staat Regelen darm-functies. Houden het bloed rem. Zijn de beste wachters voor Uw gezondheid Volg de M.S.S.-gewoonte (Ingez. Med.) helzende, dat het voor Maastricht zoo reuze-nuttig zou zijn wanneer er nóg een stukje van den Dollart ingepolderd zou worden, dan zouden wij dat erg vriendelijk maar niettemin feitelijk bedenkelijk, en, om het dan wat vrien delijker te zeggen, toch op z'n minsf moeilijk denkbaar van dien M.aastricht- schen burgemeester vinden. Meer zui len we er niet van zeggen; voor den goeden verstaander zal dat ook niet noodig zijn. Wat „het binnenhalen van den buit" betreft: waarom laat onze geachte op ponent n,a meê te citeeren, dat wij hieT van een „even rechtvaardige als be grijpelijke wensch" spraken? Zouder dit „slechts materialistische" overwegin gen zijn? Daargelaten, dat met name de Nederlandsche burgemeesters tegen woordig wel, geen enkele uitgezonderd dagelijks zw,aar iftet zulke „materialis-, tische" zorgen zullen zitten, en dat wij, zoo we 't konden, niets liever zouden doen dan ze hiervan te ontlasten; het is toch ook weer de zaak geheel uit z'n verband rukken door ons aan te wrijven dat wij den voorstanders der bedijking „slechts materialistische" be weegredenen in de schoenen zouden schuiven. Het verwijt van zich „nergens iets van aan te trekken", en zelfs van „stomkopperij", is niet van ons; een onbehoorlijk scheldwoord als het laat- bracht, die nog steeds bestaat. Dit door de onttrooning van de machthebbers van weleer, de edellieden en groote landeigenaren. Het was dan ook een gedenkwaardige dag in Augustus 1789. Toen reeds bleek echter dat het natio nale gevoel, zich wilde uitbreiden tot internationale broederschap. Landen, die geen nationale eenheid kenden, als Hongarije en Polen, waren goede terreinen voor het fascisme en wat in Duitschland en It.alië voor valt, bewijst dat versplintering en tyrannie samengaan, doch daartegenover ook zeker nationalisme en democratie éên zijn. Nederland behoort onder de landen, die het langst de nationale gedachte hebben en het is volgens spr. eigenaar dig zoo slecht als men geschiedenis leert. Men kent de graven van Holland van buiten, maar onze nationale een heid is niet ontstaan in Holland, maar in Vlaanderen hebben de „Volksgenoo- ten" het nationaal gevoel geopend met den Goudensporenslag, toen de eenvou dige Vlaamsche burgers de troepen leidden, die de Fransche edellieden ver sloegen. Komende tot den 80-jarigen oorlog, noemde spr. dat een groote revolutie, al heeft Nederland veel minder dan an dere landen bloedige revoluties gekend. Aan de hand van het boek „Öranje' van Maurits Dekker, schetste spr. hoe Willem van Oranje door de omstandig- -heden is gemaakt tot leider van het volk, dat in opstand kwam tegen den toch overigens geheel gerechtigden Vorst, koning Philips, maar hoe hij te gelijk van Katholiek, Luthersch en toen Calvinistisch werd. Deze veranderingen gingen samen met de vorming van onze natie. Nederland werd een der eerste republieken, aan de vorming waarvan ook de Geuzen een groot aandeel had den. De volgende eeuwen brachten een verslapping, en het zou eerst Thor- becke zijn, die een herleving bracht. Hij zette de burgerij in beweging, die nu haar rechten vroeg, doch de uitbrei ding van de industrie, deed daarna de arbeidersklasse, die in Nederland het slechts er voor stond, ontwaken en deze vraagt nu een olaats onder de Neder landsche vlag. En als men dan vraagt hoe zij, die striiden voor het internati onalisme, nu het nationalisme verdedi gen, dan betoogt spr., dat een goed na tionalisme voert tot internationalisme, a's het samengaat met gezonden demo cratie en daarom ziet spr. groot belang in de sociaal-democratie, die leidt tot internationale solidariteit. De voor z.. bracht dr. Brugmans dank voor zijn boeiende rede en riep hem onder applaus een tof. weerziens in den volgenden winter toe. Een Tentoonstelling. Zooals bekend is te achten geeft een onzer oud-stadgenooten de heer Leijnse zich reeds gedurende 16 jaar aan het zendingswerk te Peking en mag hii zich daarbij verheugen in een succesvollen arbeid. Sedert enkele jaren wordt hij in zijn arbeid, vooral ook waar deze komt op sociaal terrein, bijgestaan door zijn zuster, mej M. F. Leijnse. Deze vertoeft thans in onze stad en zij maakt van deze gelegenheid gebruik de kas van de zendingspost te Peking te versterken. Aan die post is o.a. verbonden een ste zal men tevergeefs in onze artiae- lenserie zoeken; zijn protest hiertegen richte de heer Leenhouts dus aan dat andere blad; in zijn verweer tegen ons is het misplaatst. Nu citeert de heer Leenhouts na- turlijk wees los van den overigen tekst een aantal vragen. Bv. aldus: W ij schreven in onze artikelense rie, bij het schetsen van het toekomst beeld dat den Zwinbedijkers voor oogen staat: ....„desnoods nog aan gevuld met een geëlectrificeerde. tram"; de heer Leenhouts legt ons in in den mond: „dat er dan eeri electrische tram moet komen." W ij schreven: „waar moet de z o- m e r bevolking der W. Z. VI.- bad steden vandaan komen?" De heer Leenhouts schrijft: „W.aar moet de bevol king vandaan komen?" W ij schreven: „zal het diepgaande verschil in geaardheid van de Belgische en de Nederlandsche badplaats niet tot gevolg heboen, <^at.... men hoofdzake lijk de mooie autobaan zal gebruiken om zich ijlings naar de geneuchten van de Belgische kust te spoeden? De heer Leenhouts schrijft: „Is de geaardheid Uwer bad plaatsen wel geschikt?" W ij schreven: ....„vergeet men niet, dat ook in het vacantiewezcn een deel der burgers van een

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5