LUCHTVAART. Beursthermometer v. Maandag GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. ZUID-BEVELUD. Scheldemusch en Pou gereed. BELGIE. DUITSCHLAND VER. STATEN JAPAN. Z. AMERIKA. Brutale overval te Westzaan. AMSTERDAM, 16 Maart. Het eerste getal is de vorige notee- :ing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig 1926-5 87 Zwitserl. Staatssp, 1927-4% 9493%. Japan 1924-6% 54% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%9& 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 8989. Zeeuws. Hyp. B-4% 86%86. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%-39%. A Amsterd. Bank 112110%, C Rott. Bankver. 103%(103. A Twentsche Bank 8484. A Pref. Gruyter en Zn. A 113%113%. A Pref. Jurgens A 100%100%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 392391%. A De Schelde N.B. 33%33%. A Ver. Papf, v. Gelder 49%50%, C Am. Smelt en Ref. 4748%, C Stand, Brands 9%10%. A AN.LE.M.—NB. 174%—176 C North Am, Cy, 15%15%,. A Born. Sum. H.M. 146%148%. A Linde Teves en Stokv. 71%71. A Ned. Wol Mij. 80%—80%. A Sing'kep Tin. M. 80%83%. A J. C. Japan Ln.-3939, A Rotterd Lloyd 3938%. A S. M. Nederland 37%36. A Amst. Thee C.M. 44%44%, A Houth. Alberts 31 C Union P,ac. Rr. 78%— 80%. C Int. Nickel Cy. 2828%. Ned. 31 1000-4 98%—97%. Ned. 33 1000-4 98%—(97%. Ned. 34 1000-4 98%—9%. Certificaten-3 85%85%, O. Indië 3 1000-4 96%—96. Duitschl. '30 1000-5 22—21%. schen 8 en 9 uur. Het werd o.a. in de Langedelft liuis en liuis in de bus of on der de deur gestoken. De Commissaris van politie heeft ter zake een huiszoeking gedaan in het Kringhuis en een aantal exemplaren in beslag genomen. Tegen den Kringleider is proces-verbaal opgemaakt. - Hedenmorgen ontstond een begin van brand door dat roet uit de schoor steen was gevallen ten huize van W. aan de Breestraat. Ofschoon er geen direct gevaar was, heeft de brandweer, die gewaarschuwd was en per rijwiel ver scheen, nog een onderzoek ingesteld. De „Zeeland". Te beginnen met 19 April, den dag waarop de Engelsche zomertijd in treedt tot en met 19 Mei. vertrekt de mailboot van Vlissingen te 12,50, aan- koms Harwich 19,10, vertrek trein te 19,55, aankomst |te Londen te 21,30. Van 15 Mei tot en met 3 October is de vertrektijd te Vlissingen 13,50, doch overigens zijn de tijden dezelfde. Voor de terugreis zijn de tijden: ver trek Londen 10, te Harwich 11,25; ver trek boot 11,40, aankomst te Vlissingen 17 (vanaf 15 Mei 17,50). DRIEWr.GEN, Benoemd tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst de heer W. M. van Oosten alhier. IERSEKE. De motorkorboot „Luctor et Emergo eigenaar een bekende oes- terfirma ie Jerseke is door verkoop in handen gekomen van een mosselfirma te Bruinisse. Een gevolg van de debacle in de oestercultuur. KRUININGEN. Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk gesteld om een publieke telefooncel te plaatsen aan het station Kruiningen—Ierseke, KRUININGEN. Met het oog op de werkzaamheden aan den nieuwen Rijks weg Kruhiingen-Vlake, wordt de auto mobilisten, die van Ierseke af de richting Kruiningen uit moeten, aang'eraden om door den Kapelleweg en Nisseweg te rijden. Men is bezig om den Zanddijk af te graven op de plaats, waar de Rijksweg den Zanddijk kruist en door een uit holling in de lengte over een afstand van pl m. 45 m is de dijk maar op de helft te berijden. De autobusdienst station Kruiningen- Ierseke naar Hansweert geniet den voorrang, dus het komt nogal eens voor dat anderen een poos moeten wachten. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond heeft de Gymnastiekvereniging „Spar ta een propaganda uitvoering gegeven in het Veilingsgebouw alhier. Onder leiding van den heer J. de Dr eu werd op keurige wijze begonnen met enkele vrije oefeningen, voor jon gens en meisjes. De dames hebben, met begeleiding van gramophoon- en piano muziek door de pianiste mej. Welleman, verschillende rythmische oefeningen uit n iSC5ie K-N-G-V- 1935-'36 uitgevoerd. Ook de volksdansen vielen zeer in den smaak. Enkele leden hebben daarop een Paar humoristische Stukjes vertoond. In de pauze had er een verloting van een tulband plaats. Een 6-tal turners van de Gymnastiekver. „Volharding" uit Goes verleende zijn medewerking, zij heten eenige prachtige staaltjes aan brug, rek en ringen zien. Het was reeds laat geworden toen alle oefeningen af gewerkt waren. De voorz., de hr. A. i ollenaar, sloot met een woord van dank aan alle medewerkers, Sparta" kan met genoegen terug zien op een succesvollen avond. Het Veilingsge bouw was geheel gevuld. Ondanks crisis en malaise heeft de biddag collecte in de Geref. Kerk te ierseke nog opgebracht f 1234 Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, f in den ouderdom van 73 jaar is he denochtend te 's Gravenhage overleden ds. L. VV. Bakhuizen van den Brink emeritus predikant der Nederd. Herv kerk sedert 16 October 1914 en oud- secretaris van de Algemeene Synode dezer kerk. Van 1903—1914 was hij o. m. precukaufc te Ucrechc. Engeland 1960-90 4 70%—70%-%., A ivoloniale brik. 51—50% A N.I Hbk, 1000 115%—114. C Ned. HM. 1000 126—125 A Alg. Kunstz, U, 24%24-23% A v, Berkéls Pat. 41 C Clavé-Delft 59%—60. A C. Suiker Mpij. 108%110. A Ned. Ford A.M. 221—224-26. C Philips Petr. Comp. 25%25%, C Unilever 104%—103%-4%. C Am. Car en foundry 20%21%-20% C Anaconda Cop. 20%120%-%. C Bethlehem St. 31%32%-%. C Kennec Copper 2121%-%. C Un. States Leather 55%. C U. States St. C. 37%—37%-38. A Kon. Petr. Mpij. 233—232%-34%. C Contin. Oil Cy. 2020%-%, C Philips Petr. Comp. 25%25%. C Shell Uninon O.C. 10%—10%-11%. C Tide Water Ass,. Oil 10%10%-%. A K.N. Stoomb, Mij. 5%5%. A Ned. Scheepv,. U. 46%47% A H.V. Amsterdam 234%234-33. Bevestiging en intrede ds. A. H. Stegenga. Zondagmorgen had te Z u i d z ,a n- d e de bevestiging plaats van den be roepen predikant, den heer A. Th. Stegenga, candidaat te Amsterdam. Hij werd ingeleid en toegesproken door zijn vader dr. P. Stegenga, predikant te Amsterdam, en vervolgens bevestigd door ds, Faber te Oostburg. De kérk was overvol. Des namiddags deed de nieuwe her der zijn intrede en had als tekst geko zen gedeelten uit hoofdstuk 21 van de Openbaring van Johannes met als kern „Ik ben de alpha en de omega". In ver band hiermede schetste spr. de groote moeilijkheden van zijn ambt. Spr. was er zich van bewust, dat hem een moei lijke taak wacht Hij deed een beroep op kerkeraad en gemeente om hem in zijn taak zóóveel mogelijk te steunen in deze taak. De kerk was ook ditmaal overvol was, zelfs tot in de wandelgan gen. Onomstootelijk werd hiermee be wezen, met welk een enthousiasme de nieuwe leeraar door de bevolking is ont vangen. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. K. Queré te Domburg is be roepen te Numansdorp. De kleine luchtvaart steekt de» kop op. Na afloop van een Zaterdagmiddag op het vliegveld-Vlissingen gehouden verga dering van het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft de heer Slot, de ontwerper van de „Scheldemusch", enkelen hoofdbestuurs leden in de groote vliegtuigenloods al daar zijn product getoond en verklaard. Voordien had men het, door den ontwer per zelf gevlogen, al eenige malen rondjes boven het vliegveld zien maken, „Hij is nu heelemaal klaar", aldus de heer Slot. „Zeer binnenkort komt ir. v. d. Maas van den Rijksstudidienst voor de Luchtvaart de „Scheldemusch" keu ren om haar de vereischte luchtwaardig heidspapieren te verschaffen. En die zal-ie zeker krijgen, aldus de heer Slot, want het ding vliegteen kind kan de wasch doen. Het is gewoonweg mede dank zij de schitterende werking van de Handley-Page-slots zoowat onmogelijk om er iets verkeerd meê te doen." „Maar hoe moet men het tiu op dit één-persoons toestel leeren? Er kan toch geen instructeur mèè gaan?" zoo vroegen wij. „Dat hoeft ook heelemaal niet" aldus de heer Slot. „Er gaat als U moet leeren motorfietsrijden toch ook nie mand mee? Met de drie wielen waarop de „Scheldemusch" staat, staat en rijdt- ie zóó stevig, dat er geen gevaar bij en geen kunst aan is. Eerst leert de leer ling over het veld rijden een blokje in de gasmanet, zoodat-ie niet loskomen kan dan met ietwat meer gas spron getjes leeren maken en weer neerko men, en dan maar los.... Op de „Musch" kan iederen vliegen". De heer Slot heeft ons toen nog ver schillende bijzonderheden verteld; ook van plannetjes die nog niet voor publi catie vatbaar waren. ,.De motor die er nu in zit is uitste kend, safe. En de prijs Die moet nog gecalculeerd worden. Maar die zal zeer laag zijn zooiets als voor een gewone automobiel." „En zijn er al orders „Er is veel belangstelling, niet in het minst in het buitenland", antwoord de de heer Slot, ditmaal voorzichtig. Met z'n zilveren vleugels en z'n vuur rood-vooruitstekend rompje maakt de Scheldemusch een ietwat onwennigen indruk. In de lucht is het een aardig dingske en als men inderdaad deze dier tjes in serie zou kunnen gaan bouwen, tot zeer redelijken prijs (wij hoorden een bedrag va,n plm. 2000 fluisteren) dan zou het zeer wel kunnen wezen, dat er zoo in Zeeland nog een bloeiende luchtfietsen industrie ontstond. Hetwelk uiteraard iederen Zeeuw zou verheu gen. En de Nederlandsche Pou-du-Ciel is nu óók klaar De kleine luchtvaart be gint wél den kop op te steken. Ais men A Java Cult. Mij. 131131. A N.I Suiker U. 112%—113-12%. A Deli Batavia 174—174%-75%, C Deli Mij. 1000 189%—190%-93%,. A Senembah 184 186-88. C Baltimore en Ohio 12%12%. C Southern Pac, Cy. 19%19%-20. A StJüthern Rlw, 1010-%. A Amst. Rubb. C. 123—124%-23. A Deli-Bat.Rubb. 70-75-74. A Hessa Rubber 106107-05. A Serb,adjadi S'.R. 68%68%. Prolongatie 1 2. WISSELKOERSEN. i- Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 14 Mrt. 16 Mrt. 7.26% 7.26% 59.12% 59.10 9.70% 9.70% 24.81 24.80 48.00 48.00 32.45 32.47% 1.46% 1.46 Amerika Koninkl. Schepen H.V.A. in een der oude gebouwen op het Mari ne-Etablissement aan de Groote Kat tenburgerstraat te Amsterdam een stee- nen trap beklimt en binnentreedt in een zolderachtig vertrek met een cemen ten vloer, bevindt men zich in het werkdomein van de „Nederlandsche Vereeniging ter beoefening der kieme luchtvaart", de nog jonge organisatie van jonge luchtvaartenthousiasten, die reeds meermalen van zich heeft doen spreken, zonder nochthans aan den weg te timmeren. Het is deze vereeniging, die den bouw van den eersten Neder- landschen Pou-du-Ciel" ter hand heeft genomen en Zondagmiddeg het resul taat van dezen arbeid met gepasten trots aan een schare genoodigden heeft getoond. Het kleine toestel in kleuren van zilvergrijs en blauw nam slechts een bescheiden gedeelte van de werkplaats in beslag. Opvallend is, in vergelijking met de geringe afmetingen van de laag- liggende romp, waarin de bestuurder een zitplaats heeft, die „precies pas is", het groote vleugeloppervlak. Het toestelletje is uitgerust met een motor van 40 P.K., die voordien zijn diensten •heeft bewezen aan een Pandertje en waarvan de cylinders ter weerszijden naar buiten uitsteken. De bouwkosten hebben ongeveer duizend gulden be dragen met de kosten van de Rijks keuring n.l. de keuring van de tee- keningen en de berekeningen en de beproeving van het nieuwe principe van de besturing in den windtunnel van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart, welke op het punt der veiligheid uiteraard hooge eischen stelt, zijn be dragen van resp. 250 en f 700 ge moeid en deze som heeft de financieel allerminst draagkrachtige Vereeniging nog niet bij elkaar. Naar de constructeur van dit vlieg tuigje, de heer E. J. D. Nagelgast, oud- M.T.S.-er te Amsterdam, die den avondcursus in vliegtuigbouw van ir. Oyens gevolgd heeft, mededeelde, ver toont deze Pou een aantal verschillen met het Fransche project van Mignet. Het heeft o.m. een voetenstuur, omdat de Nederlandsche piloten in het alge meen niet zijn ingesteld op het uitslui tend besturen met den knuppel. Voorts is de V-vorm van den vleugel verander lijk, terwijl deze, in tegenstelling met den Franschen Pou, versterkt is door een constructie van twee stijlen, be staande uit twee stalen buizen met stroomlijnenkleeding. Onder de romp is, in verband met 't feit, dat deze zich laag bij' den grond bevindt, een schaats aangebracht, ten einde te voorkomen dat voor het ge val het toestel bij het landen om 'n mogelijkheid te noemen in een grep pel zou raken, de bodem van den romp versplinteren zou, met het daar aan verbonden gevaar van beenbreuk voor den bestuurder en zoo zijn er o.a wat het instrumentarium betreft, nog meer veranderingen (aangebracht, die, naar gehoopt wordt, evenzoovele verbe teringen zullen blijken te zijn. Nog deze week zal deze eerste Ne derlandsche Pou-du-Ciel gedemon streerd en naar Schiphol getranspor teerd worden en in dit verband hoopt men dat de toestemming voor de eer ste vlucht, waarvoor de bekende sport vlieger Hoekstra zich ter beschikking heeft gesteld, niet te lang op zich zal laten w,achten. Ir. Von Baumhauer van den Rijks studiedienst voor de Luchtvaart, die ook nog even een kijkje in de werk plaats kwam nemen, bracht hulde aan den constructeur, die naar hij zeide voor de Nederlandsche Pou-bewe- ging feitelijk de kastanjes uit het vuur haalt. Zijn groote verdienste daarbij is dat hij dit doet onder het motto „sa fety first!", waardoor voorkomen wordt dat voor dit vliegtuigtype in ons land de groote trom wordt geroerd vóór t geheele complex van wetenschappelij ke proefnemingen zijn beslag heeft ge- fkregen. Tot zoover hetgeen men ons uit Am sterdam hieromtrent meldt. Van des kundige zijde heeft men ons er op ge wezen hoe gevaarlijk het is, op eigen houtje tal van „verbeteringen" te gaan aanbrengen aan een vliegtuigtype Het welk, zooals het n u is, bewezen heeft goed te vliegen. Het gevaar dat men hierin zag is o.a. dit, dat, als de zgn „verbeterde" Pou het eens niet mocht doen, dat dan daarmee heel de Pou beweging in discrediet gebracht zou zijn. Mailbooten Oostende-Dover. Gedurende de eerste twee maanden van 1936 werden door de mailbooten Gostende-Dover 27,853 reizigers ver voerd tegen 14,144 over die periode in 1935 of bijna 100 procent meer, Het autovervoer steeg in genoemde periode met 22 procent en het aantal eerste klase reizigers met 6 procent. AARDBEVING. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een lichte aardbeving gevoeld in ver schillende steden en dorpen van het Wiirttembergsche Oberland. De bevol king werd uit haar slaap gewekt; hier en daar verlieten de bewoners hun huizen HET HERSTEL VAN DEN MILITAIREN DIENSTPLICHT. Viering van den eersten ver jaardag. Alle Duitsche garnizoenen vieren he den den verjaardag van het herstel van den militairen dienstplicht in •LHiixschlaiid. Van aJle ^ebouw<sn der/ weermacht woei de vlag, In Berlijn was in de kazerne, der Pruisische garde re gimenten, van h'et regiment Göring en van het 67ste regiment infanterie van opandau het groote réveil geblazen, dat op een meer dan 100-jarigqjt raditie terug kan zien. Overal werden de door de straten trekkende soldaten luid toe- gejuicht door de bevolking. Een dagorder van Hitier. De ,.,Führer" en Rijkskanselier heeft de volgende dagorder tot de weermacht gericht: Vandaag, op den eersten verjaardag van de wedergeboorte der Duitsche weerbaarheid, verleen ik der weer macht froepenvaandels. Aan de roemrijke ontwikkeling en gang der weermacht werd door de ge beurtenissen in 1918 een einde gemaakt Een waarachtige door de eeuwen heen beproefde soldatengeest echter kan in tijden van nationalen nood wel onderdrukt, doch nooit overwonnen worden. De nieuwe vaandels mogen daarvan een zinnebeeld zijn. VLIEGTUIG NEERGESTORT T Twee dooden Jn de nabijheid der stad Saint-Louis is een toestel der nationale garde neerge stort en verbrand. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. REUSACHTIGE METEOOR VALT IN ZEE, Angstig moment voor een vlieger, Bij Montauk Point op Long Island is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag even voor drie uur een reusachtige me teoor in zee gevallen De hemel was ge durende verscheidene seconden ver- licht alsof het dag was. Het zeldzame natuurverschijnsel ging gepaard met 'n donderend lawaai. Aan de kust werd tegelijkertijd een lichte aardschok ge voeld. Ooggetuigen verklaren, dat zij een rood gloeienden bol met gelen staart hebben gezien. De piloot van een te Newark aangekomen vliegtuig' zeide bevreesd te zijn geweest, dat zijn toestel verpletterd zou worden. Hij had nog nooit een zoo fel licht gezien. EEN MILITAIR ZESJAREN-PLAN. Afgescheiden van het program tot verbetering der oorlogsmaterialen, be hchaamd in de begrooting 1936'37 overweegt volg'ens de Nitsji Nitsji het leger een zesjaren-plan op te stellen ter aanvulling van de nationale verdedi ging" tot een geraamd totaal bedrag van 200 millioen yen en aanvangende met het belastingjaar 1937/38. De Nitsji Nitsji voegt hieraan nog toe dat dit zesjaren-plan inhoudt: ten eerste verbetering van vuurwapenen van in fanterie en artillerie, ten tweede me chanisatie der troepen ten derde zeer uitgebreide vergrooting der uitrusting der luchtverdediging en staatscontrole over de industrie, die lichte metalen ver vaardigt, ten vierde mechaniseering van het oorlogsapparaat, ten vijfde reorga nisatie naar boven van de Japansche militaire krachten in vervolg op de her- I vorming van het militaire systeem Unilever Suiker OUe - - Tabak HM - Rubber Mqrkt Industrie Obl.markt Philips (WetUg gedeponeerd.) Storm eischt 9 dooden. Bij een storm, die Zaterdag de streek ten Z. W. van Buenos Aires (Argentinë) en in het bijzonder de stad Chillar heeft geteis terd zijn 9 menschen om het leven geko men. 50 personen werden gewond. Ook de schade is zeer groot. Vele huizen werden volkomen verwoest. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vijf personen verbrand. Zaterdag is op het vliegveld van Ovalle (Chili) op ongeveer 200 mijl ten Noorden van Santiago een verkeers vliegtuig neergestort. Vijf personen kwamen in de vlammen van de bran dende overblijfselen van het toestel om het leven. Krasse oude heer valt de da ders aan en weet te bewerk stelligen, dat zij worden ge grepen. Westzaan is Zondagochtend in op schudding gebracht door een brutalen inval in de woning van den rustenden predikant ds. Van Dokkum, gelegen aan de Dorpstraat. Tijdens de afwezigheid van den 84- jarigen ouden heer, die tegen 10 uur ter kerke was gegaan, vervoegden zich te half elf twee mannen aan de woning van den predikant, die beweerden van een bank te komen en den dominéé te willen spreken. Door het luikje in de deur gaf de huishoudster, de 28-jarige mej. T. Staal, hen te verstaan, dat de dominé niet thuis was. De mannen zei den echter op zijn terugkomst te willen wachten en werden toen binnengela ten. Daar maakten zij het zich gemak kelijk. Zij namen plaats, staken een si gaar op en lieten zich de koffie, welke de huishoudster hun bracht, goed sma ken. Nadat zij zich even uit de kamer hadden verwijderd, kwam een der man nen terug, zwaaiend met een breekijzer, de huishoudster toeroepend: „Je geld of je leven!" Mej. Staal, die nu de bedoeling van het tweetal doorzag, begon luid te schreeuwen, teneinde de aandacht van voorbijgangers te trekken. Zij kreeg toen eenige opstoppers en viel op den grond, waarna haar een doek in de mond werd gestopt. Inmiddels was de andere onverlaat zijn strooptocht door het heerenhuis begonnen. Het hulpge roep van de huishoudster* die zich krachtig verweerd had, werd echter door twee passeerende meisjes ge hoord. Een hunner woonde toevallig dicht bij den vader van de huishoudster en deze werd dan ook dadelijk ge waarschuwd. De zestigjarige man spoed de zich onmiddellijk per fiets naar het huis v,an den dominé. Op zijn vraag, waar zijn dochter was, kreeg hij ten antwoord: „Die komt direct"! Daar de indringers geen aanstalten maakten de deur te openen, smeet de heer Staal zijn fiets door het raam naar binnen. Begrijpende, dat hun plan mislukt was, poogden de twee mannen de vlucht te nemen, het'geen de heer Staal trachtte te verhinderen. In den gang raakte hij met een hunner slaags, doch deze slaag de erin te ontsnappen, evenals zijn met gezel. Zonder zich tijd te gunnen naar zijn dochter om te zien, achtervolgde de heer Staal een der vluchtenden. Op zijn geroep kwamen omwonenden toe gesneld en het resultaat w,as, dat de man kon worden gevat. Ook de andere kerel, die den anderen kant was opge gaan, kon worden gegrepen. Beiden werden aan de politie overgeleverd. Op korten afstand van het huis trof de politie nog een derden man ,aan, die tot het complot behoorde en juist bezig was den motor van de auto, waarmede het drietal gekomen was, aan te slaan. Ook deze persoon werd gearresteerd. De mannen zijn ingesloten in het bu reau van politie.te Zaandam, Het zijn de Amsterdammers P. H„ J. G. P. en H. D. B. Bij fouilleering werd op een hunner een gouden horloge en eén beursje bevonden. In de woning van den predikant, die kort na het gebeurde thuis kwam, was alles overhoop gehaald. Er werd behal ve het horloge en het beursje, waarin zeven a acht gulden z,at, niets vermist. De daders waren ongeveer 25 jaar oud. Zij zuilen voor den officier van Justi-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2