*2* GOESCHE COURANT^ IN DC PIJP DE ZEELAND. Duitschland stelt voorwaarden. BINNENLAND. Nederlandsche ambulance onder dr. Van Schelven geplunderd WEER EN WIND. NUMMER 64. TWEE BLADEN. MAANDAG 16 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Voor deelneming aan de beraadslagingen te Lon den. Het optismisme van Zaterdag radicaal verdwenen. beraadslaagd. Het Italiaansche pers agentschap Stefani be weert het. Bij het Roode Kruis te Den Haag was vanochtend niets bekend. SENIOR. of JUNIOR MAAR DOUWE EGBERTS ÜDPEIJURG. ctvwgch# COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per swartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per .egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RubrioX „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Zaterdagavond kwam uit Londen het verrassende bericht, dat de Volken bondsraad besloten had de Duitsche re geering uit te noodigen, aan de verdere beraadslagingen deel te nemen. (Men raadplege hieromtrent de Kroniek v. d. Dag). Gehoopt werd, dat de Duitsche re geering de invitatie onvoorwaardelijk zou aannemen. Deze hoop is echter niet vervuld. Zondagavond kwam het Duitsche ant woord. Het luidde, dat de Duitsche re geering bereid is een vertegenwoordiger naar Londen te sturen .echter op voor waarde dat: le. de Duitsche vertegenwoordiger ge lijke rechten met de andere vertegen woordigers moet hebben; 2e. dat de voorstellen van Hitier „on middellijk" in behandeling worden geno men. De eerste voorwaarde kan door den beugel. Daar zouden zelfs de Franschen wellicht geen aanmerking op gemaakt hebben, ware ze alleen gesteld. De tweede voorwaarde gaat echter te ver en is onhandig. Men had te Berlijn moeten bedenken, dat Eden van den be ginne af bereid is geweest over het aan bod van Hitier (een nieuw soort van Locarno-verdrag, een luchtpact tusschen de Westersche mogendheden etc.) te praten. De Duitsche regeering had daar om beter gedaan, op hem te vertrou wen. De Volkenbondsraad zal eerst haar houding ten aanzien van Duitschland's verdragschennis moeten bepalen, alvo rens Hitler's voorstellen aan de orde kunnen komen. De eisch, dat deze „on middellijk" behandeld moeten worden, kan niet door den beugel. fntusschen schijnt er over dit woord .onmiddellijk" nog misverstand te be staan. Vanmorgen werd tenminste uit Londen gemeld, dat in het telegram van de Duitsche regeering het woord „als- bald" had gestaan. Dat beteekent inder daad niet „onmiddellijk". Vermoedelijk moet men het met „zoo spoedig moge lijk" vertalen. Dat verandert dan natuur lijk wel het een en ander aan het Duit sche antwoord, al kan men het principi eel bedenkelijk blijven achten, dat Duitschland ook maar eenige voor waarde met betrekking tot Hitler's voorwaarden heeft gesteld. Zooals ge zegd, men had daar beter zijn mond over kunnen houden en op Eden's han digheid speculeeren. Fransche verontwaardiging. In het Fransche kamp te Londen heerschte gisteravond groote veront waardiging over het feit, dat de Duitsche regeering voorwaarden had meenen te kunnen stellen. Flandin, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, liet zich o.a. als volgt uit: •ik ben naar Londen gekomen om de Duitsche verdragsschending te consta- teeren, niet om met Duitschland te on derhandelen. Als het anders was, zou ik er de voorkeur aan geven naar Parijs terug te keeren en zoonoodig zelfs Frankrijk niet langer in den Volkenbond te vertegenwoordigen." Ook de Engelschen zijn slecht over Duitsche antwoord te spreken. Men het in het Engelsche kamp „te- **rstellend". Vj^hiend werd nog uit Londen ge- aJh'n den loop van vandaag een I e,lrtle. vergadering van den Raad zou p aa vinden, waarin over het antwoord va» Duitse}^ regeering zou worden Een merkwaardige beschou- Winé van Garvin in de „Ob server", „Regelen of vech- ten, ®e bekende Engelsche journalist J. L. Pa7k? 4 8n?erpt in Zondagoch- teadbad van de „Observer" de verhou ding tusschen Duitschland en Engeland aan "n, onderzoek. Hij toont daarbij rv f ifi 'j^np voor de motieven, die Duitschland er toe brachten de gedemi litariseerde zone te bezetten en ziet in de voorstellen van Hitler, die deze actie begeleidden een bruikbare basis voor onderhandelingen. Daartegenover schrijft hij echter o.m.: van een vernielenden luchtoorlog tus schen het Britsche en het Duitsche volk zou geen van beiden zich kunnen her stellen. Mocht deze noodzakelijkheid zich echter voordoen, dan zal de Brit sche democratie tot den laatsten man en de laatste vrouw deze onder oogen zien met een stalen ziel en er zal even weinig overblijven van onzen tegenstan der als er van ons zelf zou kunnen over blijven. Laten Hitier en alle anderen, wien dit kan aangaan, daar rekening mee houden. En verder: Binnen de eerstvolgende twee jaar, of minder, zal het tot oorlog of vrede komen tusschen Engeland en Duitschland. Wij zouden het woord van Hitier eer biedigen met betrekking tot toekomstige verbintenissen. Wij zouden er niet op willen vertrouwen in den zin van ons te laten verleiden tot verzwakking van de concrete veiligheid op eenigerlei een zijdige wijze, zoodat wij in een toene mend ongunstige positie zonden komen gedurende het voeren van onderhande lingen en er slechter aan toe zouden zijn, wanneer zij mislukten. Wij moeten de verplichting gemeene zaak te maken met Frankrijk en België tegen een agressie ven aanval op een of andere wijs ver nieuwen en er den nadruk op leggen en wij moeten die zaak steunen, zoo noo- dig tot onzen laatsten shilling en tot onzen laatsten ademtocht. Duitschland is de eenige mogendheid, die Engeland in het hart zou kunnen treffen. Om deze reden, meer dan om iets anders, is Engeland gedwongen te herbewapenen uit alle macht. De kolo niale kwestie zal de vitale beginselen van het Rijk raken als wanneer de tijd daar is, wij niet sterk genoeg zijn, zoo wel in eigen kracht als in onze diplo matieke betrekkingen. De uitwerking hiervan trilt reeds door het totaal van onze politiek. In één woord is de naderbij komende kwestie voor de Britsche en Duitsche volkeren deze: „Regelen of vechten". Maar hoezeer ook voorbereid een stalen ziel bij de uiterste noodzakelijk heid te hebben om niet te bukken voor eenigerlei dictatorschap, moeten wij niet weer met Duitschland vechten tot we- derzijdsche vernieling, voordat wij ons uiterste best gedaan hebben tot een re geling te komen. Parallel met een uiter ste inspanning voor gelijke veiligheid van verdediging een taak, die zonder aarzelen of weifelen ten uitvoer móet worden gelegd moeten wij vanaf dit oogenblik beginnen ons de uiterste in spanning te getroosten vooir den vrede. KONINGIN EN PRINSES'AAN HET GRAF VAN KONINGIN EMMA. Zaterdagmiddag hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan het graf van wijlen Koningin Emma in de Nieuwe Kerk te Delft en bloemen gestrooid op Haar graf. In gezelschap van de vorstelijke bezoeksters was de groothertogin van Oldenburg, een zuster van wijlen Prins Hendrik, die diens be grafenis destijds wegens ziekte niet heeft kunnen bijwonen. Omstreeks half één vertrokken de hoo- ge bezoeksters naar de residentie. Zij werden bij hun vertrek door een vrij groote menigte, die op de Markt was samengestroomd, hartelijk toegejuicht. MONUMENT ONTHULD VOOR WIJLEN KONINGIN EMMA. In het rosarium van het Oranjepark te Oegstgeest is Zaterdagmiddag on der groote belangstelling een Koningin Emma-monument onthuld.» Volgens een bericht uit Djiboeti van het Italiaansche Nieuwsbureau Stefani, dat tot dusver evenwel nog niet van andere zijde is bevestigd zou van de Nederlandsche Roode Kruismissie, die dezer dagen twee ambiilance-afdeelin- gen naar Kworam heeft gezonden een Nederig zijn is een kunst, die den meesten niet goed afgaat, omdat zij het in werkelijkheid niet zijn. deel zijn geplunderd. Een bende Abes- sijnsche plunderaars op den weg tus schen Waldia 'en Kollo zou de karavaan onder leiding van dr. Van Schelven heb ben aangevallen. Dr. Van Schelven zou hierbij gewond zijn. Te Djiboeti gaan geruchten, aldus voegt Stefani aan dit bericht toe, dat in verband met dit feit, en nog vele andere, alle Roode Kruis- missies Abessynië zullen verlaten. Naar ons op onze informatie in ver band met het bovenstaande werd mede gedeeld had het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Den Haag tot heden morgen 10 uur geen enkele bevestiging van dit bericht ontvangen. DE STILLE OMGANG. Twintig duizend mannen bid den voor rechtvaardigheid en vrede onder de volken, In den nacht van Zaterdag op Zon dag is voor de 55ste maal, sedert net herstel van het eeuwenoude gebruik, wederom de „stille ommegang" gehou den te Amsterdam. Uit alle deelen des lands waren me extra-treinen de pelgrims naar de hoofdstad gekomen, waar de tocht na het sluitingsur der café's begon, om te gen 5 uur te eindigen. Van het Bagijn hof aan het Spui langs het Paleis, waar voor Koningin en Vaderland, de Prins Hendrikkade, waar voor de zeelieden en langs Warmoestraat en Nes, naar de Lange Brug, waar voor Kerk en Paus werd gebeden, ging het weer terug naar het Spui, de plaats der vroegere Heili ge Stede. Als algemeene intentie van den be detocht was reeds enkele maanden ge leden voor dit jaar bepaald: „Vooi Rechtvaardigheid en Vrede onder de Volken." Mede dank zij de hulp van de wer kende leden van het gezelschap van den Stillen Ommegang en der politie verplaatsten zich de 20,000 biddend katholieken in volmaakte orde en rust. Het vervoer dezer duizenden had heel wat voeten in de aarde. De spoorwe gen wisten de massa's evenwel goed weg te werken met extra-treinen slechts enkele vertragingen kwamen voor. DE VERSCHERPTE GRENSBEWAKING. Gunstige resultaten; veel on gewenschte vreemdelingen te ruggewezen. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. R. C.: Vrijdagavond is de eerste proef met een verscherpte grensbewaking, waar bij verschillende posten aan de Neder- landsch-B'elgjsche grens dag en nacht door marechaussee en rijksveldwacht waren bezet, geëindigd. De eerste proef heeft, naar wij van bevoegde zijde vernemen, in drieërlei opzicht zeer gunstige resultaten opge leverd, In de eerste plaats is gebleken dat de verscherpte bewaking een zeer gunstige preventieve werking had. Ge constateerd is, dat gedurende het proef tijdvak minder smokkelaars dan nor maal in het veld waren, terwijl ook op de grenswegen minder ongewenschte vreemdelingen werden aangetroffen. In de tweede plaats i-s gebleken d,at bij een verscherpt toezicht tal van kleine grensfraudes konden worden ontdekt, welke zonder dat toezicht, aan de aandacht van de belastingamb tenaren ontsnappen daar deze te weiriïg tijd hebben, of gepleegd worden in de uren dat de grenskantoren voor den belastingdienst gesloten zijn. Het voornaamste resultaat is echter wel, dat door de verscherpte bewaking met een intensieve passencontrole ge bleken is, dat nog steeds zeer vele on gewenschte vreemdelingen Nederland als een gastvrij asyl schijnen te be schouwen. Vooral aan de grenskantoren te Wernhoutsbrug, Roosendaal en Putte trof de marechaussee tal van vreemde lingen van verschillende nationalifeiten aan, die zonder papieren Nederland trachtten binnen te komen. Een deel van deze was reeds eerder in Neder land geweest en tijdelijk verdwenen of uitgewezen, terwijl vele anderen voor de eerste maal poogden de grens te overschrijden. Ieder vreemdeling zonder papieren echter, die tusschen 6 en 13 Maart •Ech-fe "Friesclne -Heeren-Paai 10 - 15 - 20 - 25 ch per %ong F 21 (Ingez. Med.; Middelburg, 16-III-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 5.5 °C (42 °F); laagste 2.8 °C 37 °F). Heden 9 h: 2.4 °C; 12 h: 7.2 °C. Van Zaterdag op Zondag geen, van Zondag op Maandag 1 mm regen. Hoog- borometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.1 mm te Valencia; laagste 740.6 mm te Ingo Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke Noordelijke tut Westelijke wind; zwaar bewolkt tot be trokken, weinig ol geen neerslag; weinig verandering in temperatuur. t Zon op: 6 h 14; onder: 18 h 05. Licht op: 18 h 35. Maan op: 2 h 22; onder: 9 h 38. L.K. 16 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Ma. Di. Wo. 16 17 18 Maart. Hoogwater. 6.04 18.40 7.16 19.57 8.48 21.32 Laagwater. 12.32 0.56 13.30 2.15 15.07 poogde langs een der kantoren met verscherpte bewaking de grens te pas- seeren werd door marechaussee en rijksveldwacht onverbiddelijk terugge wezen. Toch zijn in die week nog verschei dene ongewenschte vreemdelingen de grens overgekomen. In een enkel geval troffen surveillee- rende marechaussees er was nl. ex- tra-surveillance een vreemdeling zonder papieren die den dag tevoren aan een post met verscherpt toezicht was teruggewezen. Hieruit valt de conclusie te trekken, d,at een verscherpt toezicht dan alleen afdoende zal zijn, wanneer dit zich uitstrekt tot alle grenswegen, terwijl bovendien in het tusschenliggende ge bied min of meer regelmatig gesurvejl- leerd wordt. In de kringen van de grensautoritei- ten meent men, dat de extra-uilgaven die daarvoor noodig zouden zijn, door de resultaten gedekt zullen worden. Niet alleen dat de grensfraude met meer succes zou kunnen worden be streden, ook aan het binnendringen van ongewenschte vreemdelingen kon paal en perk worden gesteld, hetgeen de veiligheid ten goede zou komen. DE PENSIONNEERING VAN" SPOORWEGPERSONEEL. Tusschen de directie van de Neder landsche Spoorwegen en den Personeel- raad is thans overeenstemming bereikt inzake de pensionneering van personeel met het oog op de afvloeiing en wel op de volgende grondslagen: 1. De directie krijgt de bevoegdheid ieder lid van het personeel op 60-jarigen leeftijd ontslag te verleenen met dade lijk ingaand pensioen; 2. Aan wachtgelders van 60-jarigen leeftijd of ouder zal op den datum van de in werking treding der gewijzigde pensioenwet dadelijk ingaand pensioen worden verleend; 3. Personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de directie ge- pensionneerd worden. 4. Aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal indien zij binnen zes maanden na de inwerkingtreding van de gewij zigde pensioenwet daartoe aan de di rectie het verzoek richten dadelijk in gaand pensioen worden verleend. 5. Ofschoon van de onder 1. bepaalde bevoegdheid in het algemeen slechts ge bruik zal worden gemaakt met betrek king tot overcompleet personeel, be houdt de directie zich evenwel de be voegdheid voor, om personeel dat onder de thans van kracht zijnde pensioenwet met vervroegd ouderdomspensioen ont slagen kan worden, ten alle tijde op 60- jarigen leeftijd ontslag met dadelijk in gaand pensioen te verleenen. De verschillende personeelsorganisa ties zullen zich over deze voorstellen moeten beraden. De personeelraad be veelt aanvaarding aan. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 16 7.45 20.20 1.04 13.33 Di. 17 8.48 21.31 .1.58 14.31 Wo. 18 10.14 23.02 3.13 16.06 Z, V- L. In een Zaterdag gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Zeeuw- sche Vereeniging voor Luchtvaart wa ren vertegenwoordigd de afd. De Beve- landen, Schouwen-Duiveland, Walche ren, Zeeuw.sch-Vlaanderen Oost en West. Het huishoudelijk reglement der Z. V. L. is thans definitief vastgesteld; eveneens werd een leidr.aad voor de samenstelling der huishoudelijke regle menten van de af deelingen vastgesteld. Het hoofdbestuur heeft' de organi satie van de derde Scheldevlucht op gedragen aan de afdeeling Schouwen- Duiveland, welke deze opdracht bij monde van haren afgevaardigde, jhr. R. J. Q. H. Roëll, burgemeester van Haam stede, aanvaardde. De technische leiding werd opgedra gen aan een commissie van drie per sonen onder voorzitterschap van dr. S. S. Smeding. Voor Walcheren is de heer P. F. L. I. van der Grynten verder1 aangewezen; de afd. Schouwen-Duive land zal haren vertegenwoordiger in de T. C. nog benoemen. Ten aanzien van de quaestie der vliegvelden in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het hoofdbestuur als zijn meening uitgesproken, dat, indien voorloopig met den aanleg van één vliegveld vol staan zal dienen te worden, dat eene vliegveld dan zoo gunstig mogelijk ge legen zal moeten zijn, en dat het dan aanbeveling verdient ervoor te waken, dat men niet vervalt in de bv. in Eelde gemaakte fout om, de kool en de geit willende sparen, het vliegveld van alle centra verwijderd „ergens in de woes tijn te leggen". Gewetensgeld. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hansweert f 27,72 onder letter A; te H u Is t f 3,80. Met ingang van 23 Maart a.s. is benoemd tot klerk ter Gemeentesecre tarie alhier de heer A. J. Bliek thans controleur bij de steunverleening te Arnemuiden. De Pamfletten der N.S.B, In verband met het in beslagnemen te 's Gravenhage van pamfletten, door de N.S.B. verspreid met er op een afbeel ding van wat de Notenkraker publiceer de na de muiterij op de Zeven Provin cie, kunnen wij nader melden, dat dit pamflet Vrijdagavond ook hier verspreid is en wel in het centrum der stad tus»

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1