STATEN-OENERAAL. WEER EN WIND. Nog lang geen overeenstemming te Londen. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 63. DRIE BLADEN. ZATERDAG 14 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Men spreekt van „toenadering", maar Engeland wil Hitier niet op stang jagen. Toch nog kans op een „spontaan gebaar" van Duitsch- land? De nieuwe spelling krijgt er van langs. Na Hitler's coup de théatre. NiëDDELBURG. GEEF NU EENS 'N WëïKAM'S GESÖHENKENHUIS Las&ge Kerkstraat GOES. SOES. #twmcu*u middeldurgsche courant Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. gofsche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrsaï „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mul „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. m De beraadslagingen te Londen zijn gister den heeien dag voortgezet. Vol gens een raededeeling van den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, Flandin, kwamen de „standpunten daar bij dichter bij elkaar". Het is moeilijk te zeggen, wat dat precies beteekent. Het kan zoo zijn, dat de Engelschen wat dichter bij de Fransche meening, dat scherp tegen Duitschland opgetreden dient te worden (desnoods met econo mische en financieele sancties) is geko men; het kan ook zijn, dat de Franschen wat water bij hun politieken wijn hebben gedaan. Van een overeenstemming is intusschen nog geen sprake. De Engel schen blijven hun opvatting, dat bij slot van rekening een versterking van de collectieve veiligheid uit de smeltkroes der onderhandelingen dient te voor schijn te komen, handhaven. Zij willen Hitier wel duidelijk laten voelen, dat Europa nu genoeg van zijn wilde politie, heeft, maar niet op een dusdanige wijze, dat er niet meet met hun te praten zou vallen. De spanning over den afloop der be sprekingen neemt dus nog steeds toe. De Volkenbondsraad, die vandaag bijeen komt, zal zeer vermoedelijk nog geen belangrijke beslissingen nemen. Men verwacht, dat het minstens nog een week duurt, voordat men zal weten, waar de wereld aan toe is. Te Berlijn neemt de onrust over de eventueele gevolgen van Hitler's coup de théatre merkbaar toe. Men begint daar blijkbaar in te zien, dat men dit maal de buit niet zoo goedkoop zal binnenkrijgen als het vorig jaar, toen de dienstplicht werd hersteld. Er doen te Londen reeds geruchten de ronde, dat de Duitsche regeering wel licht toch nog bereid zal zijn, een „spontaan" gebaar te doen: n.l. enkele zwaar bewapende troepen voorloopig uit het Rijnland terug te trekken. Dit zou heel wat ontspanning brengen, maar wij moeten het zien, voor we het ge- looven. De vraag is trouwens, of men er in vervolg van tijd veel verder mee zou komen. Het Rijnland is Duitsch ge bied: men late Duitschland er de sou- vereiniteit over. Zoolang te Berlijn het gevoel zou heerschen, dat men toch nog niet baas in eigen huis is, kan van een gezonde toestand nooit sprake zijn. En er bestaan heusch wel andere en betere middelen om den vrede te verzekeren. Dat Engeland nog geenszins bereid is, aan de Fransche eischen toe te ge ven kan men ook uit verschillende be schouwingen in de Fransche pers opma ken. Zoo schrijft Pertinax in de „Echo de Paris", dat hij niet kan zeggen ,dat de kans op een „doortastend en energiek' optreden tegen Duitschland groot is. Frankrijk en Engeland zijn het niet eens, en aan het woord „toenadering" mag men geen al te groote beteekenis toekennen. In ieder geval zal de Vol kenbondsraad zijn arbeid moeten ver tragen, opdat de besprekingen tusschen Frankrijk en Engeland kunnen worden voortgezet. „Pertinax" schrijft verder, dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken bij de kwestie van economischè en fi- nantieele sancties nog steeds stuit op den tegenstand van Engeland, waarbij zich ook staten als Nederland, Argenti nië, Denemarken en Portugal aansluiten. Dë procedure tegen Duitschland biedt veel grooter moeilijkheden dan die tegen Italië. Italië heeft zich schuldig gemaakt aan een oorlogsdaad, Duitschland aan een vijandelijke handeling. Een Engelsch voorstel in de maak? Een Engelsch blad, de „Daily Tele graph" meent te weten, dat de Engel- sche regeering bepaalde voorstellen voorbereidt, die er op zijn gericht, „den Europeeschen vrede op nieuwe bases te grondvesten" en die aan de mogendhe den zouden worden voorgelegd, zoodra een basis is gevonden voor onderhande lingen tusschen Duitschland en de an dere onderteekenaars van het Locarno pact. Bij deze voorstellen zou met alle suggesties van Hitier rekening worden gehouden. God is goed. Hij draagt een sluier van hemel en aarde voor Zijn Gelaat. Zoo worden uit liefde raadsels verborgen gehouden. De Eerste Kamer zette gisteren de behandeling voort der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer Ossendorp (s.d.) sprak over bijbelkennis op de openbare school en bestreed dat de onderwijzers aan die school anti-nationaal of onduide lijk zouden zijn. De heer Geldman (v.b.) be sprak de spellingskwestie. Hij betreur de, dat de spelling-1934 zoo overhaast w,as ingevoerd en bepleitte weder sa menvoeging van leerstoelen en samen werking tusschen universiteiten en hoo- ge scholen. De heer Van Citters (a.r.) vond, dat we met de spelling volkomen zijn vastgeloopen. Ambtenaren die voor een rijksbetrekking geexamiueerd zijn moeten een andere spelling gebruiken in hun betrekking als die waarin zij geëxamineerd zijn. Taalgroei wijfzigt zich in den loop der tijden en kun niet onbekookt bij wijze van crisismaatregel wo ?.n genoemd. Laat de minister ten spoedigste de spellingsregels 1934 in trekken nu weldra een nieuw school jaar aanvangt. Mevr. Pothuis—Smit ~(s!d.) pleitte voor huishoudelijke voorlichting ten platten lande. In Brabant en Zeeland wordt er echter nog niets aan gedaan. (Mevr, Pothuis is blijkbaar niet goed op dë hoogte van wat de Z.L.M. ten deze doet. Red.) Ook de heer de Savornin Lobman (c.h.) behandelde het vraagstuk der bijbelkennis op de lagere school en vroeg of de minister deze delicate aangelegenheid in het oog wil houden. Spr. bepleitte meer aandacht TOof het Wilhelmus en betoonde zich fea fel tegenstander van een nationale jeugdvereeniging: geen ambtenar* of partijfunctionaris kan de ouders vervau- gen. Des ministers beleid betr. de spelling kan spr. niet bewonderen. De minister heeft het „non scholae, sed vitae" (we leeren voor het leven, niet voor de school) omgedraaid. De spelling 34 be teekent een nivelleering naar beneden. De volkstaal, die spr. niet graag wil mis sen taste de cultuurtaal niet aan. Wie een betrekking wil hebben moet twee spellingen leeren. Er zijn er op 't oogenblik vijf a zes. De minister heeft de erfenis-Marchant aanvaard onder bene fice van boedelbeschrijving. Spr. hoopte dat hij deze erfenis teh slotte zal ver werpen. (Vreugde). De spelling-Marchant is na de Me morie van Antwoord aan deze Kamer een verloren zaak. We moeten te z. t. met een nieuw plan komen. Liever wilde spr. de uitgevers scha deloosstelling door een betaling ineens dan schade voor geslachten aan onze taal. De minister, besloot spr. heeft de taak, de schoone jonkvrouwe, de Neder landsche taal uit het labyrinth te ver lossen, waar in zijn voorganger haar heeft opgesloten. Minister Colijn beantwoordt vragen. In de Tweede Kamer hebben de hee- ren Vliegen (s.d.) en A a 1 b e r- s e r.k) gistermiddag vragen aan mi nister Colijn meenen te moeten stellen over de maatregelen der regeering in verband met den gespannen internati onalen toestand (het onder de wapenen houden der jongste lichting). O.a. infor meerden zij, of deze maatregelen niet in strijd zijn met een bepaald artikel (187) van de Grondwet en of het wel juist was geweest de mededeeling via de radio aan het Nederlandsche volk, met voorbijgaan van het parlement te doen. Een kind begrijpt, dat elke opzet, 't parlement te negeeren, dr. Colijn vreemd was. Zijn rustig en bezonnen woord tot ons volk heeft het tegendeel van een serisationeele uitwerking gehad. Een recent Aneta-telegram meldt zelfs, dat er „mede dank zij de radio-rede van minister Colijn" geen spoor van onrust in Ned. Indië is geweest. De premier had weinig moeite, de Kamer van zijn goed recht ten deze te overtuigen. Wat de andere kwestie betreft, wa ren de vragenstellers van oordeel, dat volgens art. 187 der grondwet, onmid dellijk een wetsontwerp had moeten worden ingediend, waarin toestemming van het parlement wordt gevraagd, om de dienstplichtigen onder de wapenen te houden. Er bestaat hierover echter verschil van meening. Minister Colijn beloofde, dat de regeering deze zaak nog eens zal nagaan, en dat zij desnoods advies zal inwinnen over de vraag', in hoeverre een wettelijke plicht tof indiening van een wetsontwerp bestaat. Overigens zal er in elk geval binnenkort een suppletoire begrooting komen ter verhooging van eenige posten der defensiebegrooting Dit is noodig, nu de winterploeg lan ger onder de wapenen wordt gehouden Volgens prof. Aalberse is dit echter heel iets anders dan het wetsontwerp, waar van artikel 187 der Grondwet rept: zoo'n suppletoire begrooting immers „bepaalt" niet (althans niet rechtstreeks) het onder de wapenen blijven dei- dienstplichtigen. Het is begrijpelijk, schrijft de N.R.C., dat deze twijfelvraag g'esteld werd, maar het komt ons voor dat men aan de cri- tiek toch op zijn allerminst een woord van oprechte hulde had kunnen verbin den aan de regeering, die onmiddellijk de onmisbare maatregelen getroffen heeft Doortastendheid is toch eer een deugd dan een ondeugd en de premier had volkomen gelijk, toen hij constateer de, dat een wetsontwerp gelijk de hee- ren Aalberse en Vliegen wenschten, zelfs nog niet eens had kunnen zijn inge diend, als hij hun opvattingen van a tot z deelde. Daarvoor heeft de regeering te snel de onttrekking van de geoefende miliciens aan het parate deel der weermacht ver hinderd. En dat is maar goed ook, al ware het slechts om aan het buitenland te toonen, dat Nederland op zijn hoede is en blijft. HET CAPITULANTENREGLEMENT. Art. 1 treedt 16 Maart in werking. Bij Kon. besluit van 11 Maart is be paald dat art. 1 van het capitulantenre- glement in werking zal treden met in' gang van 16 Maart. GOUD VOOR DE NEDERLANDSCHE BANK. Het Fokker-vliegtuig Roerdomp van de K L.M arriveerde gistermiddag op Schiphol uit Engeland met aan boorc voor 4 y. millioen gulden aan goudsta ven, bestemd voor de Nederlandsche Bank. Vroeger in den middag is het lijnvlieg- tuig van de K.L.M:, uit Parijs aangeko men, dat eveneens een groote lading goud meebracht DE REISBELASTING. De Nederlandsche Vereeniging van Reisbureaux heeft op 13 Maart 1936 een uitvoerig bezwaarschrift tegen het ont werp van wet tot heffing eener reisbe- lasting gericht aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal. Wclhandkrab in de Ooster-Schelde. Donderdagmorgen heeft de Bergen op Zoomsche visscher P. Landa, in de fuik op zijn weervisscherij in de Ooster- Schelde een Chineesche wolhandkrab aangetroffen. De fuik was over een groote oppervlakte door de krab ver nield en de visch gevlogen. Autobusdienst GoesHoedekenskerke. De Kroon heeft thans afwijzend be schikt op de beroepen ingesteld door de directie der Nederl. Spoorwegen te Utrecht tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 7 Dec. 1934, waarbij aan M. de Bart te Goes vergun ning is verleend tot het in werking hou den van een autobusdienst Goes-Hoe- dekenskerke (steiger) en de beschikking van dat college van 9 Augs. 1935, waar bij de bovenbedoelde verleende vergun ning is gewijzigd. TWEE PLOTSELINGE STERF GEVALLEN, Twee stadgenooten, die in het ver- eenigingsleven geen onbekende waren, zijn heden plotseling uit den kring hun ner familie en vrienden weggenomen. De heer K. Meertens Sr., die in de V. P. Z. veel in het belang van den pluim veeteelt heeft vervult en destijds aan verschillende tentoonstellingen een werkzaam aandeel had, is op 64-jarigen leeftijd overleden. De heer G. Mes de leider van den pianohandel in de Gortstraat, die als bestuurslid der Vereeniging „Handels belang' veel voor den Middenstand te Middelburg deed, is op 47-jarigen leef tijd overleden. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. In verband met de vele rijwieldief stallen, die alhier den "laatsten tijd plaats hadden is hedenmorgen door de politie de 30-jarige A. Wl, wonende alhier, aangehouden. Reeds zijn twee der gestolen rijwielen, waaraan on- derdeelen verwisseld waren in beslag genomen. W. is op het politiebureau opgesloten. Middelburg, 14-HI-'36. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 5.8 °C (42 J4 °F); laagste 3.4 °C (38 °F). Heden 9 h: 3.4 °C; 12 h: 4.4 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.8 mm te Stensele; laagste 754.3 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige N.-O, tot Noordelijke wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt 's nachts. Overdag weinig ver andering in temperatuur. Zon op: 6 h 19; onder: 18 h 01. Licht op: 18 h 31. Maan op: 24 h 23; onder: 8 h 03. Zondag 15 Maart. Zon op:'6 h 16; on der: 18 h 03. Licht op: 18 h 33. Maan op: l'h 26; onder: 8 h 45. L.K.: 16 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Maart. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 4.36 17.02 Tl.09 23.14 Zo. 15 5.15 17.42 11.44 23.58 Ma. 16 6.04 18.40 12.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 6.26 18.51 12.10 Zo. 15 7.02 19.28 0.23 12.44 Ma. 16 7.45 20.20 1.04 13.33 Nagelgarnituurtje Leeren Boekomslag Amerikaansche Clip 1.25 0.95 0.75 0.75 4.90 0.95 Ingez. Med.) Hand beschilderde Broche Complete Toilefstandaard Zakfoto-album De HAVENWERKEN. Een onverwachte stagnatie. Alles scheen met de havenwerken, die aan de werklozen arbeid en een iets grootere inkomen zouden brengen, in kannen en kruiken. Wel drongen de Zuid-Bevelandsche aannemers op aanbesteding ook van de grondwerken a^n, maar het Bestuur van Goes zette uiteen, dat daar voor bei de partijen weinig voordeel van te wachten was. Immers, het grondwerk bestaat vrijwel uitsluitend uit arbeids loon, en voor dit loon wilden de aanne mers geen risico dragen, hetgeen te be grijpen is, daar zij het werk zouden moeten laten verrichten door werkloo- zen, dus voor een groot deel in dit op zicht onvolwaardige krachten. Het zou er dus uiteindelijk op neerkomen, dat de gemeente, middels de aannemers mo gelijk ook rechtstreeks toch de loo- nen betaalde, de vrijwel eenige finan cieele post voor haar rekening nam. Blijft het te betalen toezicht. Gedeelte lijk zou dit uit den aard der zaak, bij de gemeente blijven berusten, maar voorts had de minister bepaald, dat ook bij particuliere aanneming het oppertoe zicht zou moeten worden opgedragen aan de Nederlandsche Heide Maatschap pij. Wat bleef er dan aan te nemen over? „Een paar kruiwagens", zei de direc teur van gemeentewerken in zijn desbe treffend rapport. En mij hoewel het algemeen belang gediend achtende door het particuliere initiatief zagen het ook niet anders. Of er moeten nog kanten aan deze zaak zitten die ons ont gaan. Maar dan ontging ze ook aan al onze Raadsleden, onder welke toch vin nige strijders voor het particulier initia tief naar voren kwamen! Hoe het oog zij, de Raad liet de be slissing aan B. en W. over, en B. en W. beslisten, op bovengenoemde en nog eenige andere gronden, ten gunste van de Nederlandsche Heidemaatschappij. En daarmede scheen de zaak afge daan, want de minister had in ronde, duidelijke woorden tekenen gegeven, dat hij de kwestie van uitvoering aan Goes overliet. Edoch.... ministrieeie wegen zijn vaak wonderlijke wegen. De Ned. Aan nemers Bond teekende bij den minister protest aan tegen het besluit van Goes om het grondwerk niet particulier aan te besteden en. had daar succes mee. Hoe ongerijmd hef, na het voren staande, ook schijnt, de minister liet Goes weten, dat ook z.i. de particuliere aannemer voor het grondwerk in aan merking had kunnen komen. We vernamen na informatie ter bevoegder plaatse dat het Goesche gemeentebestuur met verbazing van dit laatste ministrieeie standpunt kennis genomen heeft, en we kunnen het ons voorstellen! Dat Goes niet dadelijk maar van zijn weloverwogen standpunt af zal stappen, valt te begrijpen. Dus volgen er weer de noodige brieven en conferenties, met tot gevolg, dat het werk blijft liggen en de werkloozen blijven stempelen. Half Februari zou men beginnen, riet is nu half Maart, en we zien het zoo half April worden. Dat is nog het erg ste! Rijwiel gekaapt. Regelmatig verdwijnen de Goesche rijwielen. Thans werd er weer een ont vreemd van A. V., dat hij tegen een pakhuis op de Groote Kade gezet had. Welke eigenaar is eens zoo handig, dat hij de politie, bij haar moeilijk werk in deze, eenigermate steunt? De woonwagenbewoner A, M„ die met de justitie nog een en ander te ver effenen had, werd door de politie te de zer stede aangehouden en op transport naar Middelburg gesteld. GOEDE EN GOEDKOOPS VOEDING. In de laatste week van Maart zal in het Schuttershof te Goes een tentoon stelling voor goede en goedkoope voe ding worden gehouden. Deze tentoonstelling is ingericht voor dezen crisistijd Zij is bestemd voor iedereen, en meer speciaal voor- hen, die met weinig geld een doelmatige voeding ,aan hun huisgenooten moeten verschaffen; in het bijzonder is ge dacht aan steuntrekkenden en anderen, wier inkomen gedaald is 'door de tijds omstandigheden. Bij de samenstelling dezer tentoon stelling is voor de Kindervoeding de aanwijzing gevolgd van mevr. C. J. Heybroek d'Ancona, kinderarts, en- mevr. H. J. Eibink van Beusichem, kin derarts, beiden te Amsterdam; de af- deeling Ziekenvoeding is oorspronke-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1