iweiss KUNST EN WETENSCHAP. ZEELAND. Je prijs van EUt STATEN-GENERAAL. WALCHEREN. IUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. M.V.Zeepfabriek v/b. De Haas v.Brero, Apeldoorn Klaagzangen over den prijs der groente. ASENDA, wilde men mij opsluiten! Doch ik liet de kerels, die mijn teugels tot dat doel} dorsten aan te raken, mijn karwats op hun knuisten voelen en na ongeveer drie kwartier kwam ik in telefonische verbinding met iemand v,an de regee ring en daarop werd ik met vele ver ontschuldigingen doorgelaten. Mijn ka ravaan dacht ik natuurlijk thuis! Toen ik om 8 uur boven kwam: géén karavaan De lieden, die ik 's middags h,ad uit gestuurd, waren eenvoudig een uurtje blijven eten en praten en waren toen teruggekeerd. En de karavaan zat be neden 'n eindje buiten Dessié. Alles is echter tenslotte in orde gekomen. „Wij kunnen 't zaad wel geven aan 't wachtend akkerland". Vijfde kunstfilmavond in het City theater te Middelburg. (-§-) De Tsjechen kunnen prachtige films maken. Wie „Extaze" gezien heeft weet er van mee te praten. Maar lang niet alles wat ze produceeren, behoort tot de filmische kunst van de bovenste plank. ,,D e S t r o o m" zeer zeker niet. Met film heeft deze rolprent wel het een ander te maken, doch de jonge regisseur, die haar maakte, is er niet in geslaagd een gesloten geheel te schep pen. Het verhaal, waarop zijn conceptie berust, moet hem dwars hebben geze ten. Het zou voor den grootste onder de Tsjechen een heksentoer zijn geweest, van dit zonderlinge gegeven iets goeds te fabriceeren. De gebeurtenissen han gen als droog zand aan mekaar. Het ge vecht met de formidabele snoek houdt nog eenig logisch verband met den gang van zaken, maar in het avontuur met de hypnotiseerende hagedis daarna, speelt het overbodige toeval een onver antwoordelijke rol. Mede op grond hier van werd het lot van den jongen held (de beslissing, dat hij toch maar niet naar de stad zal gaan) alevel bepaald. Dat is ons te kras. Dit neemt intusschen niet weg, dat er heele goeie stukken in de film zitten. Het tafereel van de prille en schuchte re liefde tusschen den jongen met zijn mondharmonica en het meisje met de open blouse, b.v. is voortreffelijk. Uit deze en verscheiden andere gedeelten spreekt een filmisch talent, dat alles behalve alledaagsch mag heeten. Mis schien kan men van dezen cineast in vervolg van tijd werk verwachten, dat van begin tot eind doorleefd werd en dan dus als geheid in mekaar zit. Fèdor Ozep behoort tot de corypheeën onder de cineasten. Maar in zijn „A mok' blijft hij onder de maat van het voortreffelijke. In het gewone we- kelijksche programma zal deze film een goed figuur maken. Op een kunstfilm avond moet men echter strenger maat staven aanleggen, en daaraan voldoet zij niet, Ozep is met deze formidabels aangelegenheid in de knoop geraakt. Hij was handig genoeg er nog een roman tische, boeiende geschiedenis van te maken. Dat is dan echter ook alles. Meer hoeft er niet van gezegd te worden. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Maart kwamen in onzé provincie voor 13 ge vallen roodvonk nl. 4 te Oost- en West- Souburg, 2 te Heer Arendskerke, 2 te IJzendijke en 1 in ieder der gemeenten Biervliet, Boschkapelle, Goes, Kruinin- gen en Middelburg, Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Mèisjesvereenigingen. Woensdag hield de Ring Walcheren van het Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigin- gen een ringvergadering te Zoutelande. De kerk was geheel gevuld toen mevr. Van Voorst VaderVidal de St. Ger main de samenkomst opende met de li turgie en voorging in gebed. Zij las Ps, 145 en sprak haar blijdschap uit op den biddag voor 't gewas met zooveel jonge meisjes saam te zijn en God te loven. Voor de pauze was er een reciteerwed- strijd, waaraan één lid van iedere ver- eeniging deelnam met een gedicht naar eigen keuze. Over 't algemeen werd 't keurig gedaan, zoodat de keuze voor de jury niet gemakkelijk was. Er werden drie prijzen toegekend en wel aan Grijpskerke eerste prijs, Middelburg tweede en Ritthem derde. In de pau ze werd thee met gebak gepresenteerd en uit „Blijde stemmen" gezongen. Na de pauze gaf de Ver, van Koudekerke eenige nummers op de blokfluit ten ge- hoore, hetwelk heel aardig klonk. Hier na kreeg mej. Van Vlaardingen uit Am sterdam het woord. Spr. vond het heer lijk in deze vriendelijke omgeving te ver tellen van haar Jordaankinderen, waar ze 25 jaar als onderwijzeres op een neu trale school én kinderen én ouders heeft leeren kennen. Hoe boeide zij als zij sprak over de omgeving, waarin de meeste opgroeien, uit- en inwendig zon der zonneschijn. En wat zijn die jonge harten toegankelijk voor liefde en ook voor het Evangelie als het tot hen komt. Mevr. Van Voorst Vader dankte de spreekster, waarna nog gezongen werd, ARNEMUIDEN. Toen Donderdag 'n landbouwer woonachtig te Veere met zijn wagentje naar de markt wilde rij den, ontmoette hij een taxi op den Kleverskerkschen weg. Hiervan schijnt het paard geschrokken te zijn, althans het deed een paar zijsprongen met 't gevolg, dat het paard, wagentje en in zittende in de waterleiding terecht kwamen, welke langs den Kleverskerk schen weg loopt. De inzittenden, de landbouwer en zijn vrouw konden zich gelukkig in veiligheid stellen. Het paard alsmede het wagentje werden hierna met vereende krachten op het droge gebracht. SPOORWEGOVERGANG BIJ KRUININGENIERSEKE. En het verkeer. De bewaakte spoorweg in den weg KruiningenIerseke bij het station Kruiningen—Ierseke is dikwijls gedu rende Iangeren tijd gesloten, waardoor het wegverkeer vaak ernstige vertraging ondervindt. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. om aan deze bezwa ren tegemoet te komen, heeft de di rectie der Ned. Spoorwegen medege deeld, dat de veiligheid van het verkeer vereischt, dat de ter weerszijden van het station gelegen overwegen bij bin nenkomst van een trein gesloten zijn. Zij heeft het personeel eraan herin nerd, dat de overwegen niet langer ge sloten mogen worden gehouden dan strikt noodzakelijk is, terwijl bovendien opdracht is gegeven, het rangeeren te onderbreken, om het wegverkeer in de gelegenheid te stellen, de overwegen te passeeren in gevallen, waarin de overwegen langer dan 10 minuten ge sloten zouden moeten blijven, EEN VEEG TEEKEN VOOR DE N. S, B. BORSSELE. De heer Van Kampen zou alhier in een openbare vergadering optreden als spreker voor de N.S.B. Er waren slechts 7 personen, geen N. S. B.-ers, opgekomen. De heer Koert van Wolf aartsdijk, die de vergadering zou leiden, stelde daarom voor, de voorgenomen rede achterwege te la ten. De aanwezigen konden desge- wenscht vragen stellen. Op de vraag waarom geen der leden v,an de afdee- ling, die hier 't vorige jaar is opge richt, aanwezig was, antwoordde de heer Koert, dat te Borssele geen afdee- ling meer bestaat en dat de 9 perso nen, die zich als lid hadden opgege ven, in den loop van het jaar allen hadden bedankt. Geen der aanwezigen wenschte lid te worden. BORSSELE. De landbouwer P. Sinac alhier was aan 't werk op een stapel hooi, die op een zoldertje ligt in zijn schuur naast het zoogenaamde „vek." Hij liet zich daar afglijden met de be doeling terecht te komen op het nog leege gedeelte van het zoldertje. Het lusje van 's mans broek greep echter in een tand van een hooivork, die met de tanden omhoog, tegen den hooistapel stond. De vork, met den man eraan, sloeg om en de boer smakte omlaag op den vloer van het ,,vek". Dr, Folmer die ontboden werd, constateerde, dat de gevallene, die veel pijn leed en nog het bed moet houden, niet ernstig gewond werd. KRABBENDIJKE. Donderdagavond werd in het Veilingsgebouw vanwege het Nutsdiepartement alhier» een Ja-- pansche avond gehouden. Spreker was de heer G. Pilger uit Amsterdam- Met lichtbeelden werden de zeden en ge woonten van modern Japan toegelicht, terwijl nog enkele voordrachten wer den gegeven in antieke Japansche kleederdr,achten. RILLAND-BATH. De heer P. J. Do- minicus, die de vorige week werd be noemd tot kerkvoogd in de vacature wijlen den hr. M. N. v,. d. Linde, heeft als zoodanig bedankt. WAARDE, De kiezerslijst is voor dit jaar vastgesteld als volgt: voor de Tweede Kamer 544 kiezers; voor de Provinciale Staten 544 en voor den Ge meenteraad 539. WEMELDINGE. Donderdag gaf de tooneelvereeniging U.D.I, haar 2e uit voering in hotel Smits. Opgevoerd werd „De Dwarskop" tooneelspel in 3 bedrijven. Het is een uitvoering van de bovenste plank geworden. De spe lers waren stuk voor stuk voor hun rol berekend. Na elk bedrijf werd dan ook lang en hartelijk geapplaudiseerd. Het gehalte van het stuk was van dien aard dat wij zouden wenschen dat wij voort aan meer dergelijke stukken te zien mogen krijgen. Het is onze vaste over tuiging dat de laatste 2 jaar dc(ör U. D. I. geen stuk van zoo hoog gehalte ge geven is, SLUIS. Woensdag werd in het gebouw „Luctor et Emergo" een gecombineerd jaarfeest gehouden van de Chr. Meis- jesvereeniging „Immanuel" en de Jon- gelingsvereeniging „Obadja". De bijeen komst werd geopend met een tableau: „De kracht van ons werk", waarna ds. M. J. Beukenhorst 'n kort woord sprak naar aanleiding van het boek Samuel. Nadat gezamenlijk Psalm 86 was ge zongen, werd door de Meisjesvereeni- ging een goed geslaagde opvoering ge geven van „Reepelsteeltje", een operet te in vijf bedrijven met een proloog va Joh. Veth. De zeer moeilijke pianopartij werd op verdienstelijke wijze vertolkt door mej. L. de Kramer. Het geheel viel goed in den smaak. De Jongensvereeniging hield nu enke le samenspraken, welke afgewisseld werden door declamatie van den heer A. Koster, die op ontroerende wijze „De Droom" voordroeg. Een keurig tableau, getiteld „De Wereldbond" werd tot slot door de Meisjesyjereeniging opgeveerd, en ds. Beukenhorst sloot daarna met een dank woord. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Het was jammer op dezen goed ge slaagden avond, dat er personen waren en nog wel afgevaardigden van jon- gelingsvereenigingen uit andere plaat sen die door steeds maar hinderlijk te spreken en te giechelen een storend element vormden. j standpunt in zake het voorbereidend onderwijs deelt spr. niet. Spr. schetste de groote waarde van het kleuteronderwijs in eenige groote gemeenten. Spr. wil den 8-jarigen leer plicht. De vergadering werd verdaagd tot i hedèn elf uur. Ja, dat is een heele zorg. Wat die vuil maken in een dagl Een geluk dat Edelweiss bestaat. In een emmezien heb ik de wasch brandschoon in de kast. Je kunt er kinder goed zoo prachtig mee wasschen en een groot pak kost maar 5 cent. Ck Sa (Ingez. Med.) MINISTER VAN SCHAIK DROOGT DEN HEER VAN VESSEM AF. Bij de voortzetting van de behande ling van de begrooting van justitie in de Eerste Kamer heeft minister Van Schaik gistermiddag op bijna pijnlijke wijze den N.S.B.-er, mr. Van Vessem afgedroogd. De heer Van Schaik wraakte het dat hij de schrijverij in het N.S.B.-orgaan had verdedigd op een manier, waarte gen jonge advocaten steeds worden ge waarschuwd: niet als verdediger te trachten den beklaagde vrij te pleiten door de getuigen te belasten. Hij wees er bovendien op, dat menig persorgaan zich wel eens aan incidenteele vergrij pen tegen de goede vormen schuldig maakt, maar het N.S.B.-orgaan deed dit niet incidenteel; daar was het beklad- deren van personen en het ondermijnen van het gezag stelsel. En dat in een partij, die voorgeeft boven alles het ge zag hoog te houden! En dat in een tijd waarin de bevolking door den oecono- mischen nood buitengewoon gevoelig is! Met betrekking tot de zaak-Van 't Sant (den Haagschen oud-politiecommis saris, die beticht is van frauduleuze han delingen) stelde de minister den heer Van Vessem de duidelijke vraag, of de ze zich kon vereenigen met den inhoud van het N.S.B.-pamflet daarover. De hr. Van Schaick zeide, den hr Van Vessem niet in diens eer te willen aantasten door hem ook te vragen, of hemzelf het auteurschap daarvan toekwam. Maar de nat.-soc. afgevaardigde ontweek de vraag door deze als volgt te formulee ren, dat hem verzocht was te beant woorden, of hij het eens was met de be paalde, in het pamflet verkondigde op vatting, dat het schriftkundig onderzoek van de commissie van arbitrage in de ze zaak naar den rechter had moeten zijn verwezen volgens het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering. De minister repliceerde daarop, dat de heer Van Vessem een slechte zaak op de slechtst mogelijke wijze had ge diend door daarvan vooraf een onjuiste formuleering te geven. De Justitie-begrooting werd zonder h.st. aangenomen. Tegen: de NS.B. Aan de orde was daarna de Onderwijs-begrooting 1936.: De heer Ossendorp (s.d.) kwam op tegen de omzetting der 3-jarige am bachtsscholen in 2-jarige. 's Ministers Hbit distributie-apparaat te duur? Bij de voortgezette behandeling gis teren in de Tweede Kamer van de be grooting van het Landbouw Crisisfonds voor 1936, kwam aan de orde de afd. groenten-, fruit- en sierteelt. De heer Van den Heuvel (a.r.) schetste den nijpenden nood van de tuinders en merkte op, dat er 1600 gulden per tuinder beschikbaar is. Hij juichte toe, dat het beginsel van er kenning in het verschil tusschen richt prijs en opbrengst is aanvaard. De heer Groen (r.k.) wenschte dat bij de bepaling van den steun aan de tuinders rekening zal worden gehou den met bijzondere omstandigheden in bepaalde streken. Spr, betoogde, dat maatregelen wor den achterwege gehouden, welke den tuinders een redelijken prijs zouden i verzekeren. Dit is des te meer onjuist omdat de prijs bepaald wordt door heel andere factoren, o.a. distributie. Voorts drong hij aan op bespoediging van de uitkeeringen en op verhooging van het steunbedrag. De heer S m e e n k (a.r.) bepleit te maatregelen ten behoeve van de boomkweekers. De heer Hiemstra (s.d.) acht te verhooging v,an richtprijzen voor de tuinbouwproducten gewenscht. Voorts drong hij aan op verlaging van de vaste lasten voor de betreffende be drijven en op verbetering der distribu- tie. Ook de heer Kampschöer (r„k.) besprak den onvoldoende^ uit voer "an den tuinbouw, blijkende uit een vermindering der waarde van den export naar Duitschland in zes jaren tijds v,an 49 tot 11 miljoen. De tuinbouw worde gekend in handelsonderhande lingen. Spr. bepleitte verlaging van vaste lasten, drukkende op de tuin bouwbedrijven. Voorts dient de uit voer van aardappelen, groenten en fruiF te worden bevorderd, en de invoer beperkt. De heer E b e 1 s (v.d.) wenschte weer toepassing van de landbouwuitvoerwet op tuinbouwproducten. Ook hij leverde kritiek op de distributie in ons land, waar op elke groentenkweekerij een groentenhandelaar komt. De heer Vervoorn (pl.land) drong aan op verhooging van de richtprijzen en van de invoerheffing op sinaasappe len e.d Spr. vond t een nadeel voor ons land, dat het publiek de voorkeur geeft aan het dure buitenlandsche fruit boven het goedkoopere, binnenlandsche,. De heer Sneevliet (rev. soc.) hoopte, dat door beschikbaarstelling van groenten e.d. voor werkloozen opzette lijke vernietiging dezer producten in de toekomst zal worden voorkomen. Bij de crisisregelingen voor den tuinbouw is aandacht geschonken aan het economi sche maar niet aan het sociale element. De heer L o u w e s (lib.) betoogde, dat de voordeelen van den export in de eerste plaats aan de producenten ten goede behooren te komen. De consumenten zijn niet aan de grens van wat zij kunnen betalen. Een verhoo ging der groente prijzen ten bate van kweekers en het landbouwcrisisfonds is gerechtvaardigd. De heer De Visser (comm.) be pleitte erkenning van Sowjet-Rusland, waardoor de export vergroot kan wor den. Als er kapitalen noodig zijn om den tuinbouw te steunen moet de regeering zich die verschaffen. Het vermogensbe- zit is in 1935 weer toegenomen. Minister Deckers zeide, dat de berekening van den heer Van den Heu vel, waarbij hij een gemiddeld inkomen van 1600 gulden voor de tuinders noem de onjuist is. Zij hebben nog andere in komsten als die uit de veilingen. Be reids met 80 gemeentebesturen is een regeling getroffen voor de beschikbaar stelling tegen verlaagde prijzen van groenten voor werkloozen. De grootste gemeenten zijn daar helaas niet bij. Men klaagt, dat de distributie de groenten duur maakt, maar dit komt, omdat wij eiken morgen voor onze deur willen hebben het prachtig toegerust wagentje met 40 tot 60 variëteiten van groenten, Dit maakt de zaak hopeloos duur. De export wordt zooveel mogelijk be vorderd, maar het spreekt vanzelf, dat wij van tijd tot tijd bij handelsonderhan delingen ook wel eens iets moeten doen, dat voor den tuinbouw niet prettig is, want wij moeten ook met andere belan gen dan van den tuinbouw rekening houden. Men bedenke intusschen, dat de tuin bouw voor het overgroote deel op ex port is gericht, zoodat moeilijkheden onvermijdelijk zijn, nu de uitvoer zoo zeer wordt belemmerd. Spr. zal een strenge toepassing van de landbouwuitvoerwet ook ten aanzien van den tuinbouw zooveel mogelijk be vorderen. De heer Sneevliet zei, dat het sociale element niet genoeg tot zijn recht kwam. Het 's maar gelukkig, dat spr.'s ambtgenoot van sociale zaken de ze uitspraak niet heeft gehoord, want die zou ernstig ontstemd zijn geweest. Spr. zelf bevordert ook zooveel mogelijk het sociale element. Het bedrag van 8 ton voor schadever goeding wegens misoogst in Noord-Hol land moet voldoende worden geacht. (Vervolg in het Eerste Blad.) MIDDELBURG. VR 13 Mrt- Lez. Gesch. en Letterk- Vet spr. mej. M. E Kluit, Den Haag'. St. Joris 20,00 h. VR 13 Mrt. Clubavond N.R.V.; ,De Ver genoeging". ZA14 Mrt. Bonte Lachav. Cabaret groep 't Overschotje", St. Joris 20 h. MA 16 Mrt Lez, Natuurk, Gezelsch. spr. prof. dr. W. J. Jongman» Heerlen', de Vergen 20,15 h. Dl 17 Mrt, Lez. Inst. Arb, Ontw„ spr. dr. H Brugmans. WO 18 Mrt, Uitv, Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" 't Zand, Conc.- zaal 20 00 h. DO 19 Mrt. Ledenverg. Walch. Melk- federatie; St. Joris 14,00 h. DO 19 Mrt- Alg. Verg Aandeelh. N.V. J. A. v, Boven's. Handel in Opt. en Chir. Art.; 20,15 h. DO 19 Mrt. Jaarl. Verg. Aandeelh. NV J. G. en J, J. v. d. Harst, 20,00 h. VR 20 Mrt. Bijeenk. Verkeersinstell. in Zeeland, namens Ged. St, Geb Prov. Best. (Abdij) 14,00 h. VR 20 Mrt. 4e conc. Middelb. Conc-Ver.. Kamerork. Van der Pas; Goncertz. 20,15 h. ZA 21 Mrt. Prop. avond Ver. t. bev. der Gezondh. in de Graf. vakken, St. Joris 20,00 uur. MA 23 Mrt. Lez. Ned. Ver. v. Huisvr spr. mevr. Boldingh-Goemans. In „de Witte Zwaan" 20,00 h. WO 1 Apr. A.N.V.; Z.-Afnav.; spr, Z. Exc, dr. v. Broekhuizen, Schut tershof 20,00 h. VR 3 Apr- Jubil. Uitv. 10 j. best. Mid delb. Dilett. Toon. met „Chateau de Bersac 12", Schouwb. 20,15 h MA 6 Apr. Gener. Rep. Kon. Zangver. „Tot Oef. en Uitspann.", Concertz. Dl 7 Apr. 2e Uitv. Kon. Zangver. „Tot Oef. en Uitspann.", Johannes Pas- sron"; Concertz. DO 9 Apr. Kunstfilmavond: City 20,15 h. ZA 11 Apr. Uitv. muz. Ver. „Crescen do". Tooneel en muz.. ,,St Joris", 20,00 h. DO 16 Apr. Filmav. N.R.V., spr. de hr A. Pieters, „City" 20 15 h. VR 17 Apr. Uitv, Middelb. Mannenkoor, Concertz. DO 23 Apr. Gen, Rep. Instrum. Muz., Concertz. VR 24 Apr. 2e Cofic, Ver. v. lustrum. Muz„ Concertz. Dl 5 Mei. Fritz Hirsch Operrette; Schut- tersh. 20,00 h. DO 7, VR 8, ZA 9 Mei. Mimuco, Schuttershof. WO 13 Mei, Zangspel „Lentebloemen", Cath. van Rennes, t b. T B.C. Schuttersh. DO 28, VR 29 en ZA 30 Mei. Verkeers- dagen V.V.V.V MA 3ZA 8 Aug. Kermis. WO 5, DO 6, VR 7 en ZA 8 Aug. Re vue Gezelschap met Buziau; Schuttershof. DO 27 Aug. Jubileum feesten t. v. 45 j. best, „Medioburgum". GOES. ZA 14 Mrt, Alg. Ledenverg. Kring W. Z. Bevel, der Z.L.M. café „De Beurs" 14,00 h. WO 18—DO 19 Mrt. Chr. Gem. Koor M'atthaus Passion, Schuttershof 20,00 h. MA 23 Mrt. Tent. „Goede en goedkoope Voedingen. Dl 24 Mrt. Prop,. Lezing Luchtbescher ming, spr. kapt. Van Riessen; „Schuttersh." MA 30 Mrt- Boekenweek. Spr. dr. R. H. schoolrijder" en „De weggeloopen Dl 18Dl 25 Aug. Kermis. BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 13—DO 19 Mrt-: „Ga nooit van me weg" en „Als het nacht is in New-York", 20,00 h„ ZO matinée 15,00 h. CITY, Midb, VR 13—DO 19 Mrt-: „Amok" en „Bommen op Shang hai", 20,00 h., ZO matinée 15 h. ALHAMBRA, Vliss. VR 13—DO 19 Mrt. „Ik ben een dief" en „Spionne van Stamboul",. lederen Za 15,00-16,00 uur doorl. Cineac-voorst. LUXOR, Vliss. VR 13—DO 19 Mrt.: „Artistenliefde" en „Gezworen kameraden". ALGEMEEN: VR 13 Mrt, Uitv. Voetbal Ver.„Oost- kapelle" te Oortkapelle; Ópenb. Sch. 19,45 b. ZA 14 Mrt, Bal masqué V.T.V., te Vliss,; „Britannia". Ffeo. Dmkkerii G, W. den Boer. M'hurg-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6