RECHTSZAKEN. CEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ENGELAND Heelt de Koning trouwplannen? POLEN. VER. STATEN. JAPAN. AftEHDA. kleine kracht installaties gaf spr. nog enkele inlichtingen. Spr. zette uiteen hoe de gemeente na veel moeite ook medewerking van de P.Z.E.M. kreeg om tot de verlaging te kunnen komen, maar zeide, dat een ge meentebedrijf ook ten deele met de so ciale zijde van het vraagstuk heeft re kening te houden. Verschillende aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik vragen te stellen. Uit de beantwoording bleek wek dat er tal van mogelijkheden zijn en de voorzitter wees er in zijn woorc van hartelijken dank tot den directeur terecht op, dat men goed zal doen voor elk geval van twijfel zich met de leiding van het bedrijf te verstaan. Spr. hoopte dat de dir'ecteur ook in de toekomst welwillend tegenover den handel zal staan. Hierna werd de ledenvergadering voortgezet en werden als leden van de commissie voor het nazien der rekening gekozen de heeren J. Hooftman Jr., W. J. Camper en N. Th. de Jong. Bij de rondvraag kwamen enkele klachten naar voren, o.a. inzake het lang duren van een rechtskundig advies en zeide de v o o r z. onderzoek toe. De secretaris zeide met belang stelling kennis gemaakt te hebben met de spaarkas der vereeniging. Men moet deze krachtig bevorderen, zij, die eerst zegeltjes sparen en daarmede naar de winkels gaan, zijn betere klanten, dan zij, die koopen op crediet. Nadat besloten was in Mei weder te vergaderen, en dan verschillende zaken nog nader onder het oog te zien, werd deze vergadering te half twaalf gesloten. VEERE. Het mag wel een bijzonder heid heeten, dat een schaap, van den hr, A. Goedbloed aan den Kruisweg alhier, niet minder dan vijf lammeren heeft ge worpen. VEERE. In ons Raadsverslag van gis teren, meldden wij abusievelijk, dat de brandtijd per lantaarn volgens de nieu we regeling 14000 uren per jaar zou be dragen. Dit moet zijn 1400. Er zijn 27 lantaarns in de gemeente, zoodat per jaar het totaal aantal branduren voor alle lantarens ruim 37000 bedraagt. Tot nu toe bedroeg het ruim 29000, {proef jaar van ultimo November 1934 tot dien zelfden tijd 1935). Volgens de nieuwe .regeling, die veel voordeeliger is voor de gemeente, komt de stookprijs per lantaarn op 16, het geen ongeveer een cent per uur be draagt, waarbij bovendien nog een sur plus van 8000 branduren is inbegrepen, het verschil tusschen de aantallen van het proefjaar en dat der nieuwe rege ling. RAAD VAN BRESKENS. Het streekplan, De moei lijkheden van de garnalen vis- schers en -handelaars. BRESKENS. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den Burgemeester. De heer Brand was af wezig. Inzake de vermakelijkheidsbelasting meende de heer C a r e 1 s, dat het be drag per m2 verlaagd zou moeten wor den, en stelde de heer V a s s e u r voor beneden 60 m2 8 cent te berekenen. De voorzitter stond tegenover dit voorstel symphatiek.j maar waar schuwde tegen te sterke daling der inkomsten. De heer Notebaart meende, dat nu alles ongeveer 30 pet. verminderd is. men niet verder moet gaan, en de heer Bins, wethouder, heeft principieele redenen tegen verdere verlaging, vooral met het oog op het dansen. Het ontwerp werd goedgekeurd. Het streekplan gaf weder aanleiding tot enkele opmerkingen. De heer C a r e 1 s betreurde het, dat de weg rond Breskens is ontworpen en niet langs den Boulevard of het strand, terwijl de heer C a m b i e r, wethouder, zeide, dat in het laatste geval ook de zeewering zal worden verbeterd. De heer v. d. S a n d e wil vragen den weg vanaf de aanlegplaats van de boot tot het Spuiplein te verbeteren en een voetpad aan te leggen, met dit laatste vereenigt de heer Bins zich. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Sande, zegde de voor zitter toe, dat hij zal aandringen op spoed inzake beantwoording van de vraag naar Rijkssubsidie, die voor de demping der sloot aan het einde van de Dorpstraat is aangevraagd. De garnalen kw,estie. De heer T azelaar besprak de garnalen kwestie, en vroeg de aan dacht van voorzitter en raad voor deze z.i. voor Breskens zeer belangrijke aan gelegenheid. Spr. heeft n.l. gehoord, dat het verscheidene malen voorkomt, dat de in de mijn aangebrachte garnalen onverkocht blijven en dat ze dan maar op goed geluk naar Engeland worden gezonden. Van een paar visschers, ver nam hij, dat de oorzaak was, dat geen uitvoervergunning werd gegeven, niet tegenstaande de Belgische kooplui gaar ne die garnalen hadden gekocht voor het buitenland. Is het nu niet ten hemel schreiend, aldus spr., dat van Nederlandsche zijde de uitvoer wordt geweigerd van een teveel van aan bederf onderhevig zijn de eetwaren, die tegen een tamelijl prijs gaarne voor het buitenland zou den worden gekocht en waarvoor het buitenland invoer toestond. Is dat het loon voor een visschersman. die dag en nacht in de weer is om geen steun te moeten krijgen (enkele natuurlijk uit gezonderd). Spr. noemt het een schande, een groot schandaal, o wee, die dat op zijn geweten heeft. De Nederlanders, die altijd zoo prat gaan op vrijheid en vrij handel. Er is een Visscherij-centrale opge richt, toch zeker tot steun voor de noodlijdende visschers. Spr, kan niet indenken, dat de leden van die Centrale daaraan debet zijn, temeer nog daar de Gemeente-secretaris voorzitter van de Commissie van advies is, en spr. dus wel als vast mag aannemen, dat hij zoo veel als in zijn macht is, zal gedaan heb ben om alle Breskensche visschers en alle Breskensche gamalenkooplieden, kortom om Breskens in dezen te steu nen. Niettemin hoorde spr. toch van die visschers, dat ze van den arbeid van die voor hen gestichte Centrale nog weinig of niets vruchtdragends hadden gezien, noch minder financieel hadden gemerkt. Dus is het advies niet goed of het wordt niet goed uitgevoerd. Het is daarom, dat spr. het noodza kelijk acht, dat B. en W. zich daar eens ernstig mee gaan bemoeien, b.v. door een request te zenden aan den minister, aan de staten generaal en vooral niet te vergeten de groote pers er mee be kend te maken, zoodat heel Nederland eens bekend geraakt met de groote wantoestanden, die fn die visscherij- aangelegenheden heerschen. Spr. hoopt, dat dit nu eens niet in de doofpot gaat, maar eens direct aan de groote klok wordt gehangen. De voorzitter zeide, dat B. en W. deze lastige kwestie reeds hebben besproken en dat de heer Cambier met den gemeente-secretaris, den heer Ra maker direct naar den Haag zijn ge weest. Men hoopt op goede resultaten en heeft ook de pers ingelicht. Het is een zaak, die heel veel zorgen geeft en zeer ingewikkeld is, wat wethouder Bins onderschrijft. De heer Notebaart meent, dat als de toewijzing er is de export steeds wordt stopgezet, en wethouder Cam bier acht het de schuld van de com missie van voorlichting, dat de Zeeuw- sche visscherij thans op den achter grond wordt gezet. De nu volgende, vrij warme bespre kingen, deden naar voren komen, dat de schuld niet bij de commissie licht, omdat de bestaande regeling van voor de oprichting dier commissie of centra le dateert en dat in November 1934 B. en W. een nu voorgelezen en door den heer Ramaker toegelicht schrijven aan de regeering is gericht. Men besloot nu verder een afwachtende houding aan te nemen, evenals inzake de rijksregeling, waarnaar de hr De Kruijter informeer de. 25-Jarig ambtsjubileum burgemeester Van Zuijen. BRESKENS. Onder voorzitterschap van weth. Cambier, werd Dinsdagavond op het gemeentehuis alhier een vergade ring gehouden, met het oog op het a.s. jubileum van onzen burgemeester. Aan wezig waren afgevaardigden van alle plaatselijke vereenigingen. De voorzit ter deelde mede dat men het plan had opgevat, het hoofd der gemeente op zijn feestdag een blijvend aandenken aan te bieden. Om tot verwezenlijking van dit plan te komen, was allereerst de vor ming van een comité noodig, wat dan ook gebeurde. Met den wensch van den voorzitter, om uit alle lagen van de be volking vertegenwoordigers te hebben, werd bij de samenstelling zooveel mo gelijk rekening gehouden. Om de burgerij gelegenheid te geven bij te dragen tot de uitvoering van ge noemd plan, werd besloten in de ge meente lijsten te laten circuleeren. De personen die met deze lijsten zullen rondgaan, werden op de vergadering aangewezen. BIERVLIET, Maandag is te Driewe gen, gemeente Biervliet, de O.L. school B gesloten wegens het voortdurend heerschen van roodvonk. BIERVLIET. Dinsdagavond werd de algemeene vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank. Uit het verslag van den kassier bleek, dat de bank er goed voorstaat. Er zijn 118 leden; het aantal uitgegeven boekjes bedraagt 273, nl. 163 spaarboekjes, 63 boekjes rekt courant en 45 voorschotboekjes. De net to-winst over 1935 bedroeg f 427, waar door het reservefonds is gestegen tot 5003. De rente voor 1936 werd vastge steld op 3 pet. voor een vol jaar, voor een korteren termijn op 2% pet.; het uitleeniqgsprocent op 4M pet. Uit de balans bleek, dat op £31 Dec. 1935 aan voorschotten uitstond'f 88738 iet deposito-bedrag bij de Centrale Bank bedroeg f 116564 Aan spaargelden was er in totaal 118449. De heeren F. A. Cuelenaere en Ch. P. Ongenae werden resp. als lid van het bestuur en lid van den Raad van toe zicht herkozen. SLUIS,. Een werklooze, die in zijn onderhoud tracht te voorzien door het verkoopen van liedjes, was, toen hem bij herhaaldelijk bellen niet openge daan werd, door den stal die zich naast de woning van den metselaar B. alhier bevindt, naar de achterdeur geloopen, waar hij van de huisvrouw het lied op eischte. Haar man, die toevallig thuis was het geval deed zich voor om 12 uur 's middags kwam bij die woorden naar buiten en vroeg aan den indringer, wie hem het recht gegeven had, op iemands erf door te dringen. De werk looze stak daarna zonder antwoord te geven een sigaret op en bleef staan. De metselaar eischte nu, dat de indringer zich zou verwijderen, maar deze zei dat hij tijd in overvloed had, B. maakte zich toen kwaad en nam een handveger, wel ke hij den indringer onder den neus hield. Toen deze zich nog niet verwijderde begon B. met den veger te slaan, doch nu nam de man een emmer en wilde daarmee B. te lijf. Deze wist hem den emmer te ont rukken en op zijn beurt den indringer daarmee te dreigen. B. wist het eindelijk zoo ver te krijgen, dat hij den man naar buiten kon drijven;. Een eindje van zijn woning kwam B. echter te vallen en nu werden de rollen omgekeerd: de aange vallene werd aanvaller. De vrouw van B. kwam echter tusschen beide. Tenslot te ging de werklooze aan den haal. In Hooger Beroep- A. A. V., 50 j. werkman te V 1 i s s i n- g e n heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Middelb. Rechtbank van 9 Maart 11. waarbij hij wenens mis handeling is veroordeeld tot 14 d. ge vangenisstraf. A. A. W., technisch-ambtenaar te Wolphaarts d ij k heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waar bij hij wegens overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 10 of 10 dh. F. J. T. de W., 50 j., werkman, te S u i s k i 1, tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 10 of 5 d.h. ZIJN VADER VERDRONKEN? Nasporingen naar een vermoe delijk misdrijf uit 1919. Dinsdagavond zijn door de gemeente politie te Coevordep gearresteerd G K. en A. E., die ervan worden verdacht in den nacht van 1 op 2 Jan. 1919 den hr T. Kampman, vader van eersten ver dachte, in het Coevorderkanaal te heb ben geworpen. De heer K, is 2 Jan. 1919 spoorloos verdwenen. Na lang zoeken vond men zijn lijk in de stuw te Hol- theme. Er was toen geen aanleiding om aan misdrijf te denken. Toen echter in het laatst van 1935 de weduwe K. kwam te overlijden, zijn er uitlatingen gedaan, die erop wezen, dat G. K. zijn vader in het water zou hebben geworpen De gemeentepolitie vond daarin aanleiding' een onderzoek in te stellen en het verzamelde materiaal heeft aanleiding gegeven tot voormelde arrestatie. Een bijzonder motief voor deze mis daad was er niet. Aangezien zoowel de verdronkene als verdachte hier bekend staan als liefhebbers van een stevigen borrel, wordt ondersteld dat men hier met een dronkemansgeschiedenis te ma ken heeft. De politie zet het onderzoek voort. SMOKKELAAR BIJ HEERLEN DOODGESCHOTEN. De bewoners van de boerenhoeve „Huis Heide wel ke te Spekholzerheide dicht bij de Duitsche grens gelegen is, werden Woensdagavond plotseling opgeschrikt door herhaald schieten. Het bleek dat twee smokkelaars werden achtervolgd door Duitsche grensbeambten, die de vluchtelingen door waarschuwingsscho ten tot stilstand wilden dwingen. Toen hieraan echter geen gevolg werd gegeven, schoten de kommiezen raak, waardoor een der smokkelaars in den buik getroffen werd en zwaar gejond in het open veld neerviel. Toen korten tijd later een arts ter plaatse verscheen bleek de ongelukkige reeds te zijn over leden. De identiteit van het slachtoffer, een persoon van ongeveer 35-jarigen leef tijd, kon nog niet worden vastgesteld, daar geen paspoort op het lijk werd ge vonden. De tweede smokkelaar wist aan zijn achtervolgers te ontkomen. De smok kelwaar, welke bestond uit honderd pond koffie, die even te voren hier ter plaatse was ingekocht, werd in beslag genomen. (Telg.) SMOKKELAARSBENDEN. Gisternacht is door de kommiezen te B u d e 1 (N.B.) een groot aantal smok kelaars ontdekt, die sedert langen tijd aim de Zuidergrens hun werk deden. De kommiezen slaagden erin twee van de smokkelaars te arresteeren. De ove rige wisten in het donker te ontkomen. De in beslag genomen smokkelwaar bestond uit 550 kg suiker, 222 kg boter en een dertiental fietsen. Het smokkelen aim de Zuidgrens neemt gestadig toe. En het is gebleken dat ook kinderen er op uittrekken. Het Lagerhuis heeft zich gistermiddag een oogenblik afgevraagd of Koning Eduard VIII het voornemen heeft in hei huwelijk te treden. Er is n.l. een door den koning persoonlijk onderteekende boodschap ontvangen, waarin deze de vergadering verzoekt niet te vergeter rekening te houden met een dergelijke eventualiteit bij het vaststellen der cre- dieten, waarover zij binnenkort ten be hoeve van het Koninklijk Huis zal moe ten stemmen. Na de voorlezing van dit boodschap door den minister van finan ciën werden de afgevaardigden het er over eens, hierin niet anders te zien dan een herinnering van den vorst bi, een belangrijke stemming, die slechts éénmaal voor den geheelen duur zijner regeering wordt gehouden. Inmiddels is toch het feit alleen, dal de koning het noodig geoordeeld heeft openlijk de aandacht te vestigen op de ze kwestie, druk besproken in de wan delgangen van het parlement. Het lijd! ook geen twijfel, dat de openbare mee ning er zich nog drukker mee zal bezig houden, aangezien nog steeds de hoop bestaat, dat Eduard VIII geen „koning vrijgezel" zal blijven. ADMIRAAL BEATTY f Een der bekendste vlootvoog den uit den wereldoorlog. Gisteren is op 65-jarigen leeftijd te Londen overleden admiraal David Beat- ty. Admiraal Beatty werd, als de tweede zoon van kapitein David Longfield Beat ty, op 17 Januari 1871, in het graaf schap Wexford in Ierland geboren. In 1884 kwam hij als cadet op het oplei dingsschip Britannia. Als jong officier diende hij van 1896 ,tot 1898 bij de ma rine-brigade in Egypte en den Soedan, verwierf daar de orde voor buitenge wone militaire verdiensten en was al spoedig bij keuze bevorderd tot kapi tein-luitenant ter zee. In dien rang dien de hij in China gedurende den boksers opstand, waar hij zich weer onder scheidde, met het gevolg dat hij al op 29-jarigen leeftijd bevorderd werd tot kapitein ter zee. In 1911 werd hij, als schout-bij-nacht maritiem secretaris van den Eersten Lord van de admiraliteit, welke positie toen door Winston Churchill bekleed werd en in 1913 werd hij benoemd tot commandant van het eskader liniekrui sers. Spoedig na het uitbreken v,an den grooten oorlog, in Augustus 1914, maak te zijn eskader een verrassenden tocht naar de bocht van Helgoland en bracht drie Duitsche kruisers en een torpedo- bootjager tot zinken, zonder zelf ver liezen te lijden, al werden eenige Engel- sche schepen beschadigd. Eenige maanden later onderschepte Beatty het Duitsche eskader van admi raai Von Hipper bij een aanval op de Engelsche kuststeden. In een loopend gevecht werd in dezen „slag bij Doggers- bank" de Duitsche liniekruiser Blücher tot zinken gebracht. Door een toeval werd de slag gestaakt. Beatty's vlagge- schip Lion werd tijdelijk buiten gevecht gesteld en zijn onderbevelhebber be greep het bevel, om het afgebroken ge vecht te hervatten, niet. In 1916, in den slag bij Jutland (30 Mei) kwam echter Beatty's vloot van liniekruisers opnieuw in botsing met 't verkenningseskader van Von Hipper, Hoewel Beatty's eskader numeriek in de meerderheid was, kreeg hij het hard te verantwoorden; het licht was hem ongunstig en het vuren van de Duitsche liniekruisers overtrof dat v,an de Engel sche, met het gevolg, dat de Indefati gable, Queen Mary en Invincible tot zinken werden gebracht. Doordat Jelli- coe met de hoofdmacht niet snel ge noeg ter plaatse kon zijn, bleef de strijd onbeslist, al zijn de Duitschers, die aan zienlijk minder verliezen geleden had den dan de Engelschen, sindsdien nog maar een keer uitgevaren en al hebben zij verder elk treffen vermeden. In het najaar van 1916 werd Jellicoe eerste zeelord en volgde Beatty hem op als opperbevelhebber. Als zoodanig nam hij de Duitsche vloot in ontvangst jij de overgave van den vrede van Ver sailles.'In 1919 werd Beatty verheven tot graaf Beatty, burggraaf Borodale van Borodale, baron Beatty van de Sfoordzee en van Brooksby en kreeg hij een handgeld van 100,000 pond voor diensten, in den oorlog bewezen. Na tuurlijk kreeg hij ook binnen- en bui- tenlandsche onderscheidingen. Ook werd hij lid van 's Konings geheimen Raad. De begrafenis van admiraal Beatty ié vastgesteld op Maandag, De admiraal zal in de St. Paul's kathedraal te. Lon den worden bijgezet. ANTI-SEMIETISCHE UITSPATTINGEN. Acht dooden. Te Przytyk, in de buurt van Radom, hadden Donderdag anti-semietische uit spattingen plaats gehad, waarbij een Jood en een anti-semietisch betooger •gedood waren. Woensdag hebben anti semieten, die den dood van een hunner wilden wreken, een honderd Joodsche winkels in brand gestoken. Poiitie-af- deelingen uit Kielce, Radom en War schau werden met steenworpen ontvan gen. Zij moesten van de wapenen ge bruik maken. Van de betoogers werden zes menschen gedood en 19 gewond. Men vreest voor ernstige onlusten in den omtrek. HAUPTMANN WORDT OP 3 APRIL TERECHTGESTELD. Van niet-officieele zijde wordt verno men, dat de datum van de terechtstel ling van Hauptmann is vastgesteld op 3 April. Charlie Chaplin gaa't weer trouwen- De bekende filmkomiek Chaplin gaat trouwen met juffrouw Paulette Goddard die de vrouwelijke hoofdrol speelt in de jongste film van Charlie, Modern Times Juffrouw Goddard heeft als „jongen" om nu eens de terminologie van me vrouw Bouwmeester te volgen in de film Schandalen in New York een kleine rol gespeeld. Voor Charlie Chaplin haar de hoofdrol gaf in zijn nieuwe film, was zij nooit op den voorgrond getreden. Het zal Chaplin's derde huwelijk zijn- Eerst trouwde hij met Mildred Harris, dat was in 1918 en Mildred was toen 18 jaar. Een succes was het huwelijk niet. Later werd hij in den echt verbon den met Lita Grey toen nog 16 jaar. Een succes was het huwelijk niet Nu wordt een derde poging van Chaplin aangekon digd om het huiselijk g'eluk te vinden. Chaplin die thans 46 jaar is, is dit jaar wat den leeftijd van de bruid aangaat, niet in de dalende lijn gebleven. Paulet te Goddard is niet 14, maar 25. De bei de filmsterren bevinden zich op het oogenblik in Sjanghai. (N.R.C. UITBREIDING VAN DE LUCHTMACHT. Een wetsontwerp tot den bouw van 5000 vliegtuigen door de legercommissie van het Huls goedgekeurd. De legercommissie van de Kamer van afgevaardigden heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarin voorzien wordt tot den bouw van 5000 nieuwe vliegtuigen, gedurende de eerstvolgende vijf jaar. DE MILITAIREN DEELEN DE LAKENS UIT. Gistermorgen is het kabinet bijeenge komen ter beraadslaging over de te vol gen politiek, waarover een verklaring zal worden afgelegd op 13 Maart a.s. Namens de verschillende departemen ten werden Hirota's opvattingen voor gelegd betreffende de nieuwe nationale politiek. Het departement van oorlog stelt een program Voor van 4 punten, inhoudende ten eerste opheldering van de nationale constitutie, ten tweede versterking van de nationale verdedi ging, ten derde stabilisatie van het na tionale leven en ten vierde vernieu wing van de buitenlandsche politiek. De admiraliteit stelt een program van 5 punten voor, inhoudende ten eerste zui vering van de politiek, ten tweede aan vulling van de nationale verdediging, ten derde formuleering van een nieuwe financieele politiek, ten vierde vernieu wing en unificatie van de butenlandsche poltiek en ten vijfde administratieve hervorming en een geünificeerde poli tiek ten opzichte van de industrie, de nationale hulpbronnen, de belasting en de bevolking. In vlootkringen wordt verklaard, dat men thans beschikt over een parlementaire regeering zonder op positie. MIDDELBURG. DO 12 Mrt. Kunstfilmav.City 20,15 h. DO 12 Mrt. Tijdrede Chr. Geref. Kerk, ds. Kleisen, Vliss., Geb. Vrijz. Herv. 19,00 h. VR 13 Mrt. Cone. Wim van Santé, A'dam. „In de Witte Zwaan" 20 h. VR 13 Mrt- Lez. Gesch. en Letterk. Ver. spr, mej. M. E. Kluit, Den Haag; St, Joris 20,00 h. VR 13 Mrt, Clubavond N.R.V.; ,,De Ver genoeging". GOES. DO 12 Mrt. Alg. Verg. Aandeelh. „Zeeuwsche FruitteeltMpij"; Ho tel Centraal 14.00 h. VR 13 Mrt BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 13DO 19 Mrt-: „Ga nooit van me weg" en „Als het nacht is in New-York", 20,00 h., ZO matinée 15,00 h. CITY, Midb. VR 13—DO 19 Mrt-: „Amok" en „Bommen op Shang hai", 20,00 h., ZO matinée 15 h, ALGEMEEN: VR 13 Mrt. Uitv, Voetbal Ver„Oost- kapelle" te Ooskkapelle: Openb. Sch. 19,45 h. Flfl W rlo-p Tnnyf

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6