HT DE PAGODE KRONIEK van den DAG. ét rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE Mfl)DELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 12 MAART 1936. No. 6L ZEELAND. MIDDELBURG. Handelsbelang. K» De grootste wasch krijgt U door de speciale werking, die het sop van H. Z. zelfwerkend waschmiddel bezit, in een oogwenk helder. Het vuil vliegt er uit. Probeer het eens. Laal Vrijdag en Zaterdag Uw M.S.S.-dagen zijn! de M.S.S.-gewoontete volgend In afwachting van de vergade ring van den Volkenbondsraad. Engeland schijnt van plan Duitschland de tanden te laten zien Er is wellicht politieke munt uit de huidige situatie te daan Te Berlijn is men reeds ietwat zenuwachtig. Er begint nu eenige teekening in den toestand te komen. Voorshands kan men die als volgt weergeven: Engeland is niet van plan Duitschland te veel vruchten van Hitler's coup de theatre te laten plukken. De Fransche pers be weert dat Eden bij de voorloopige be sprekingen te Parijs onder den indruk van wat de Fransche regeering jiem had te vertellen, is geraakt. Dat kan zijn, maar het lijkt ons niet waarschijn lijk,' dat de Engelsche regeering princi pieel haar zienswijze daardoor heeft la ten beïnvloeden. Men weet te Londen maar al te goed, dat Frankrijk zonder Engeland niet veel kan beginnen, al thans niet veel zal durven beginnen. Dat maakt Engeland's positie sterk. Te Pa rijs zou men natuurlijk het liefst Duitschland heel hard aanpakken. Als Engeland^ Polen, Rusland, Italië enz. maar zouden willen meedoen. Dan kon Duitschland verpletterd worden. Te Londen denkt men echter niet aan zul ke dingen. Maar wel schijnt men er nu op het standpunt te staan, dat Hitier behoort te voelen, dat het nu eens uit moet zijn met zijn wilde buitenlandsche politiek. Dat is een gezonde opvatting. Men bedenke, dat er van het Verdrag van Versailles nu alleen nog maar de terri toriale en koloniale bepalingen over eind staan; d.w.z. die bepalingen, die den afstand van grondgebied van Frank rijk (Elzas-Lotharingen), aan België (Ëupen en Malmedy), aan Polen (een deel van Silezië en den Corridor) en aan Lithauen (Memelgebied) regelen; mits gaders het brengen van Duitschland's koloniën in Afrika en het Verre Oosten onder mandaat van Engeland, Frankrijk en Japan. Iedereen voelt, dat Hitier de ze bepalingen niet met een rede in den Rijdsdag uit de wereld kan helpen. Maar zou hij het kunnen laten, in vervolg van tijd om b.v. den Poolschen corridor, of het Memelgebied bij verrassing militair te laten bezetten, indien men hem nu zonder eenige „tegenprestatie" de vruchten van zijn coup de théatre liet plukken? Wij hebben Hitier Maandag de functie van moker toegedacht, om het Verdrag van Versailles aan gruzele menten te slaan. Die functie heeft hij nu eigenlijk verricht Het verdrag van Ver sailles ligt in stukken. De schandelijkste brokken (militaire clausule en demilita- risatie van 't Rijnland) heeft Hitier weg gekapt. De rest is voor dit proces van correctie echter niet geschikt. Daarop toegepast zou het onmiddellijk een oor log in het leven roepen. Met het oog hierop, zou het nuttig zijn, dat den Führer deugdelijk werd in gepeperd dat het nu mooi genoeg is geweest. Engeland heeft daar toe op 't oogenblik de macht. Te Berlijn is men allerminst op een militair con flict gebrand. Men heeft zijn bewape ning nog niet op een peil, dat veel ge riskeerd kan worden; en nog steeds heerscht in Duitschland een gebrek aan grondstoffen. De Engelsche regeering zal dus heel ver kunnen gaan met het uitoefenen van pressie op de Duitschers. Er valt reeds een eenigszins zenuwach tige stemming te Berlijn waar te nemen. Blijkbaar vreezen de heeren daar reeds, dat ze er ditmaal niet zoo goedkoop zullen afkomen, als 't vorig jaar bij het Door MARJORIE BOWEN. 6). Madame de Beilegarde nam haar lan ge handschoenen op. „Ik wilde dat ik meer.... moed had. Zij zag er opgewekt uit en de woorden volgden elkaar snel op. Ik wil trachten te doen wat gij voorstelt ik zal er over denken Miss Stalling greep haar stok en stond op, Vraag hem. Er is een kans dat ge teleurgesteld wordt, ziet ge boven dien zou ik hem gr,aag zien. Ik geloof niet dat hij zoo aardig is als mr. Farry- ner. Er klonk een toon van verlichting in het zenuwachtige lachje van madame de Bellegarde; zij was nauwelijks v,an plan den gewaagden raad van miss Stalling aan te nemen, maar de gedachte daar aan alleen reeds had haar geest ge prikkeld. De gedachte alleen aan hem en haar samen in de mooie wouden in den mooien herfst, op de terrassen van Ru zè de Bellegarde, of zwervende langs de oevers van deze schoone rivieren; zi) zou het heel aangenaam voor hem kun nen maken, een verrukking van gemak en bevalligheid; zóó aangenaam, dat hij haar zeker zou moeten liefhebben; als hij maar zou komen, als zij hem maar zou durven vr,agen te komen. e twee vrouwen gingen den tuin int de schittering van den dag was nog ver der door goud omsluierd, en in het Wes-' opzeggen van de militaire bepalingen van Versailles. Op welke wijze de Engelsche regee ring haar troeven zal uitspelen, daar van valt momenteel nog heel weinig te zeggen. Het doel zal echter moeten zijn: een versterking van de collectieve vei ligheid van Europa binnen het kader van den Volkenbonn, De Vereeniging Handelsbelang hield Woensdagavond eene algemeene leden vergadering in de bovenzaal van St. Joris. De voorzitter, de heer L. A. Stof- koper verzocht de leden zich van hun zetels te verheffen en herdacht met en kele woorden van groote w.aardeering de in het afgeloopen jaar overleden le den de heeren Louwerse en Minder- houd. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering zeide de voorzitter dat het bestuur er bij de directie van de Provinciale booten op heeft aangedron gen weer handdoeken bij de W C's te hangen, doch dat men zeide, dat die steeds worden medegenomen. Jaaroverzicht. De V oorzitter wees er op, dat het hem wederom niet vergund is bij den aanvang van de 39e jaarvergadering vroolijke klanken te doen hooren. De tijdsomstandigheden zijn zonder twijfel nog ernstiger dan die van verle den jaar, en 1935 heeft geen schim v,an het toch zoo zeer verbeide herstel en opleving gebracht. Naarmate de econo mische druk voortduurt, worden de las ten en moeilijkheden welke zij op het bedrijfsleven legt, steeds zwaarder te dragen. Men kan niet zeggen, dat de middenstand zijn aandeel in de algemee ne zorgen niet heeft willen dragen, nog minder, dat hij zich geen groote offers heeft willen getroosten. Men zal zich voor. de naaste toekomst nog scherp moeten zetten, want al zijn er lieden, die meenen licht aan de ho rizon te zien telkenmale bleek dit te zijn gezichtsbedrog, uitgezonderd mis schien dan eenigermate opleving in den scheepsbouw, waarmede men o.a. de Schelde kan gelukwenschen, want ook afgezien v,an de vraag of de scheeps- bouwwerven zelve van die opleving veel meer profiteeren, strekt in ieder geval tot groote tevredenheid dat we derom een zeer groot aantal arbeiders en ambtenaren aan het werk worden gezet. Winkeliers enz. zullen daarvan wel degelijk profijt trekken. In de scheepvaart is wederom de malaise ten volle teruggekeerd en niets bemerkt men van de terugkeer van den onbe- iemmerden ruilhandel. Steeds nieuwe bedrijfstakken kloppen op het Binnenhof om steun aan. Waar moet dat heen? Naast verminderden omzet door min dere koopkracht van het publiek komt nog de moordende concurrentie, die de middenstanders zij het ook dikwijls onvermijdelijk elkaar .aandoen. Spr, acht het mogelijk, dat de wet op de Uitverkoopingen en Opruimingen kan medewerken om den chaos op dit gebied te doen verdwijnen en geregelder toe standen voor de winkeliers te scheppen. Leemtes en onduidelijkheden kunnen worden aangevuld en verduidelijkt en met de Wet op de Vestigingseiss^gn, die verwacht wordt, kan wellicht uit het ingrijpen van hoogerhand voor den Middenstand-winkeliers nog iets goeds geboren worden. Veel zal echter door eigen initiatief en door onderlinge sa menwerking moeten worden geregeld al- Vorens zelfs maar eenige hoopgevende vooruitzichten zullen ontstaan. Spr. uit te den wensch dat in 1936 eenig teeken zal mogen te ontdekken zijn dat hoop kan bijbrengen dat het bedrijfsleven zijn onmisbare vrijheid moge kunnen worden teruggegeven en dat de arbeidslust en energie weer als vroeger teen uitweg moge kunnen zoeken en vinden. (Ap plaus). De V oorzitter deelde nu o„a. mede, dat in September jl. de secretaris de heer de Kleijn bedankte, wat reeds te voorzien was. Het bestuur heeft hem dank gebracht voor wat hij voor Han delsbelang heeft gepresteerd. Spr, heeft toen verschillende personen gepolst en vond tenslotte den hr. A. S. de Jonge die wel geen lid kan zijn, bereid het secretariaat op zich te nemen. Door zijn betrekking v.an ambtenaar op het kantoor van de Kamer van Koophan del is hij ter zake goed op de hoogte. Nog deelde spr. mede, dat het bestuur nog steeds klachten in ontvangst neemt over radiostoringen. Jaarverslag, De secretaris, de heer A. S. de Jonge, bracht het jaarverslag over 1935 uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het jaar heeft zich helaas gekenmerkt door een gestadigen achteruitgang in verreweg de meeste zaken als gevolg van de groote werkloosheid en vermin derde koopkracht der bevolking Bij den handel in consumptie-artikelen was de strijd om het bestaan zeer zwaar, bij dien in luxe-artikelen en galanterieën gingen de bedrijfsresultaten nog verder achteruit; de manufacturen-stoiffenhan- del is ook niet florissant geweest; in de bouwvakken was weinig werk; in het loodgieters- en fittersbedrijf was de toestand zonder uitzondering slecht; de café-, bierbottelaars en limonadebedrij- ven hebben sterk te lijden onder de tijdsomstandigheden, de slagersbedrijven onder de crisis-maatregelen en ook het meubelvak, alsmede behangers- en stoffeerdersbedrijven, hebben sterk te lijden onder verminderde koopkracht. De toestand in de binnenscheepvaart wordt met den dag meer precair. Komende tot de werkzaamheden der vereeniging, zegt de secretaris, dat zij ook in 1935 zeer nuttig werk kon ver richten, wat hij nader aantoonde door 't noemen van de vele zaken, waarvoor het bestuur op den bres heeft g'estaan. O.a. was het bestuur vertegenwoordigd op een bijeenkomst welke was belegd in EEN BEETJE H Z GEEFT VEEL SCHOON GOED HZ 17 B ZELFWERKEND WASCHMIDDEL (Ingez. Med.j ten verzamelde zich een gloed, die zich verdiepte tot een taankleurig rood. Er hing een doffe geur onder de pe tunia's, zoet en grondig, en nog zwak ker die vage lucht van overrijpheid, van verval. Miss Stalling praatte over de bloe men; zij kende ze alle met een zorg volle belangstelling; zij onderzocht ze met haar stok en sprak droog van ze, als een moeder, die haar kindertrots verbergt; madame de Bellegarde vond deze weinige en geliefkoosde bloemen meer belangwekkend dan de menigte van prachtige bloemen in haar eigen tui nen, en zij bracht zich te binnen wat miss Stalling had gezegd van ontgoo cheling was haar liefde slechts1 de be- toovering van een sprookje? Als hij maar komen wilde, zou zij ont dekken of dat zoo was of niet! Een man stond bij het hek toen zij dit naderden, een groote man, met een ont bloot, donker hoofd. Miss Stalling begroette hem met blijd schap; madame de Bellegarde stak haar hand uit mr. Farryner natuurlijk, de vreemdeling, die aan de oevers van de Loire had gezeten. U kent de hertogin Ruzè de Bel legarde? zeide miss Stalling, en de vrouw, waarover gesproken werd, dacht hoe vreemd haar eigen naam klonk. Mr. Farryner mompelde iets; hij scheen verlegen. Het was een knappe man, van haar eigen leeftijd; zijn komst verander de alles, den tuin, het klooster, miss Stalling, de ,atmospheer zelfs van den liefelijken namiddag. Madame de Bellegarde vervolgde haar eenzamen weg langs de oevers van de rivier naar haar eenzaam huis, waar zij Farryner had gezien voor dat zij stil stond, toen ze zijn gedaante uit het mooie en verlaten landschap miste. HOOFDSTUK III. Het kasteel Ruzè de Bellegarde was een van de weinig adellijke heerenhui zen van Touraine, dat nog geen ruïne noch museum was: het was in het bezit geweest van de tegenwoordige familie sedert 1639, toen de oude naam SE Ar- nouït-sur-Amassa bij een brief van ver gunning was veranderd in dien van den aristocratischen kooper, een minister onder Lodewijk XIII. Het gebouw zelf dateerde van Frans I en was in den zuiversten Renaissance stijl opgetrokken, en de laatste eigenaar die het prestige van zijn n,aam en zijn karakter had verkregen met de beleid volle kennis van die bedrijven, waarin de voornaamste kringen nu hun fortui nen op hechten grondslag kunnen ves tigen, had genoeg geld verdiend om het strenge buitenverblijf te herstellen en te onderhouden in zijn volle pracht. Het sobere gebouw, statig van lijnen, en rijk aan versieringen, met twee vleu gels, gekroond door stompe torentjes, z,ag uit op een hofplein, zoo kaal als 'n exercitieveld en daaromheen een gracht, gesneden in meetkundige stukjes door steenen wandelgangen en kiezelpaden; enkele witte zwanen waren op de uit gediepte wateren de eenige voorwerpen van schoonheid in deze hoekige en vor melijke inrichting; een licht, sterk ijze- verband met plannen om te komen tot oprichting van een zeer belangrijk in stituut voor den Middenstand, nl. een zgn, Borgstellingsfonds. De secretaris opperde de mogelijk heid, dat de voorzitter hieromtrent nog iets zou willen zeggen. Het Incassobureau der Vereeniging vorderde in 1935 een totaalbedrag van 948 voor de leden in, terwijl de Rechtskundige Adviseur een 20-tal ad viezen verstrekte. De door de Vereeniging geëxploiteer de Spaarkas heeft aftrek van alle kosten nog een reserve van 124, terwijl op het einde van het boekjaar in omloop waren 1299 zegels van f 0,10 en 3095 van f 0,25. De ledenlijst der Vereeniging telde op 31 Dec, jl. 205 namen. Men moet vooruit met frisschen moed en energie, en allen, zonder uitzonde ring moeten eendrachtig samenwerken om te trachten nieuwe leden te winnen, Het bestuur heeft een propaganda-ge- schriftje samengesteld, dat onder de niet- leden zal worden verspreid. Met de beste wenschen voor allen zoowel in hun familie als in zaken, ein digde de secretaris. Het jaarverslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd en de voor zitter vond gelegenheid mede te deelen, dat de kwestie" van het Borgstellings fonds in studie is bij het bureau van de Kamer van Koophandel en men o.a. na gaat hoe het elders werkt. Het geldt het geven van borgstellingen voor cre- dieten verstrekt aan kleine midden- standsbedrijven. Daarbij zal spreker ook gaarne naar voren brengen enkele op merkingen ter zake, die uit de verga dering kwamen, en met de leden be treurde spr. het dat men niet kan ko men tot een crediet verleening aan den middenstand tegen een lage rente. Het bestuur is echter in al deze zaken dili gent. Besloten werd in navolging van de Kamer van Koophandel een adres tot de Tweede Kamer te richten waarin tegen de reisbelasting op wordt gekomen, o.a. omdat deze niet alleen geldt voor ple zierreisjes en omdat groote schade wordt verwacht inzake het vreemdelin- genbezoek aan ons land. Zelfs Horecaf komt op dien grond ook op tegen deze belasting. Ook inzake de tarieven op de booten op de Westerschelde en die bij Zijpe, zal een adres worden verzonden in den geest van dat van de Kamer van Koop handel. De rekening van den penningmeester, den heer F. B. den Boer, over 1935 met een goed slot van 274 tegen een bedrag van 333 over 1934, werd met dank goedgekeurd. Bij acclamatie werden herkozen als bestuursleden de heeren G. van Neder- veen, L. Leijdesdorff en A. C. Julianus en met 23 van de 35 stemmen gekozen in de vacature-De Kleijn, de heer W L. M, P. Thieme. De nieuwe electriciteits- tarieven. De ledenvergadering werd hierna ge schorst en heette de voorzitter wel kom ir. B. C. Roeters van Lennep, di recteur van gemeentebedrijven, den heer Van Dalen, opzichter bij die bedrijven, vertegenwoordigers van De Hanze en enkele niet-leden der vereeniging. Ir. Roeters .van Lennep hield daarop een causerie over „De Nieuwe Electri- citeitstarieven, speciaal ten aanzien van winkels e.d." Spr. begon met er op te wijzen, dat men gas in voorraad maakt en in gas houders bewaart, water heeft men in voorraad in torens of reservoirs, maar electrischen stroom kan men op zulk een ren hek scheidde de gronden van het kasteel van den weg, en de poorten, waarvan die in 't midden leidde naar de gracht en die opzij naar het hellende pad, dat uitliep op de door wingerd be dekte terrassen, waren ook stijf en kaal. Links bevond zich op open heuvelkant en de paden, welke voerden naar het Convent van Saint Symphoriën, rechts de vijftiende-eeuwsche tuinen, die de trots waren geweest van wijlen den hertog Ruzè de Bellegarde; aan de ach terzijde weer een plein van net kiezel- grind, afgezet met oranje-boomen in blauwe kuipen en een rijk versierde dui ventil, ook in blauwe kleur gehouden. Rondom dit geheel met de tuinen liepen de terrassen, waar de dichte win gerd, sterk g'esnoeid, een bijna dichte bedekking vormde en een schaduw wierp, die bijna duister was Daar bui ten weer, en daarboven, w,aren de ze ventiende eeuwsche tuinen, de oranje rie en de karpervijver, de fonteinen en boschjes van exotische boomen. Madame de Bellegarde hield van deze wijkplaatsen meer dan van de nauwge zette en kostbare vormelijkheid v,an de onmiddellijke omgeving van het kasteel, maar nog meer, ja het meest van alles, hield zij van dat gouden uitzicht aan de voorzijde, over den weg, over de ri vier heen, van dat golvende open land, d,at verrukkelijke zich fonkelende wa ter, die sierlijke groepen van wuivende boomen. Het was om die reden, dat zij het ein de van den rechtervleugel had gekózen voor haar eigen kamers, want daar hac! zij twee groote vensters, het eene bo 's Morgens zijt Ge laatGe kleedt U haas tig aan, jaagt Uw ontbijt door de keel ex denkt slechts aan één ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tijd naar Uw werk zal brengen Dit jachten, dat eiken Maandagmorgen weer op nieuw begint, mat U af, put Uw zenuwen uit. maar mist zijn ongunstigen invloed ook niet op. Uw ingewanden, die langzaam en moeilijk gatm werken, waardoor van dag tot dag vergiftigend! afvalstoffen zich in Uw ingewanden vastzetten, terwijl ook andere organen hun afschetdingataek trager verrullen. En hoe verder Ge in week komt, hoe loomer. hoe vermoeider en hoe lusteloozer Ge U roek worden. Het zijn die stoffen, die Uw bloed dikker maken, onzuiverder en die op Uw geheele gestel van invloed zijn. Ge wordt nog vermoeider én en prikkelbaarder, terwijl Uw eetlust verdwijnt Is het wonder, onder zulke omstandigheden, dpi dan na afloop van Uw weektaak Uw welverdiend» Zondag een verloren dag wordt, omdat Q* Uk moe, te mat en te landerig voelt om Uw plannen te volvoeren. Tenzij.... 61e óók de M.S.S.-gewoouto vnlgtS Wat dat is Neem Vrijdag en Zaterdag voor I naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cacheta„ bestanddeelen bevatten, die Uw geheele opfrisschen, Uw ingewanden zuiveren van me vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op U» bloed een gunstigen invloed hebben. Door noo*n reinigend M.S.S.-ertje zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door 'n wonder verbeterd, zijn. Ge voelt U. als Ge Zondagsmorgens ontwaakt,, een ander mensch. Vroolijk en opgewekt en vel blije levenslust kunt Ge ai Uw Zondage-plannefc ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken, door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar Uw eigen op vattingen. kunt Ge U verzekeren door elke week K.S.S.-eaehets (ook wel genaamdlaMW- Akkert jes) zijn verkrijgbaar bij alle ai en drogisten en wel in blauwe ronde kokertje» of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes, De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ae even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 13 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar 9 (Ingez. fttdj wijze niet in voorraad hebben en de pro ductie moet dus gelijken tred houden met het gebruik. Dit is de oorzaak, dat het bedrijf op vele uren van het etmaal heel ver van zijn capaciteit af blijft en in de „speruren" capaciteit zeer nabij komt of geheel bereikt. De noodzake lijkheid een groote capaciteit te kun nen bereiken, maakt den stroom in dien tijd zoo duur. Toen men overwoog de tarieven te herzien, kon een vermindering van den gewonen stroomprijs van 24 cent, niet in aanmerking komen, want dit zou het aantal afnemers, op wie het bedrijf toe legt, nog doen toenemen. Bij de bere kening van den kostprijs van den stroom moet met de vaste lasten rekening wor den gehouden en spr. wees er op, dat daaronder ook de meterhuur is begre pen. Als men, zooals in Vlissingen voor de vastrechtverbruikers geen huur re kent, is dit camouflage, want de huur is dan in het vastrechttarief verrekend. Van de vele wijzen van berekening van het vastrechttarief is hier het opper vlaktetarief gekozen. Winkeliers zijn in vele gevallen voor het bedrijf geen voor- deelige afnemers, omdat zij hun zaken veel te veel in het duister laten. Men heeft van de zaken in de Lange- delft een berekening gemaakt wat mes daar zal gaan betalen volgens het nieu we tarief. Er waren zaken, die meer zul len gaan betalen, maar andere belang rijk minder. Ook inzake het nieuwe tarief voor ven het andere, welke uitzagen op dit vergezicht, met andere die op het park van Ruzè de Bellegarde uitkwamen, dat den weg, die naar Amboise liep, om zoomde. Dit park spreidde zich uit achter de glooiende tuinen, steeg door middel van glooiende paden, trappen en zacht oploöpende lanen naar den heuvel en bedekte de geheele helling. Het was dit gebied, tegelijk grooisch en bekoorlijk, vertrouwelijk en statig, dat madame de Bellegarde, zwaar ver liefd, zag als achtergrond voor haar eigen gestalte en die van Timothy Car- less, samen drentelende door de laat ste dagen van den zomer, de eerste herfstdagen. Want zij kon met geen mogelijkheid den gedurfden raad van miss Stalling uit haar geest bannen. En ook met geen mogelijkheid zichzelf ertoe krij gen den brief te schrijven. Hoe zou ik het kunen verdragen op een .ant woord te wachten? Hoe zou Ik het kunnen overleven als er weken voorbij gingen en er geen antwoord kwam? Zij had den geheelen dag niets te doen; de kundige staf van bedienden, onder het toezicht van den bekwamen hofmeester, door haar echtgenoot ach tergelaten, organiseerde het leven van het kasteel met een aangename doel matigheid; het maakte geen verschil, voor wat ook, of zij er was of niet.; overal om zich heen zag zij menschen, die vlijtig en rustig werkten, terwijl zij niets te doen had. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5