HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. DE PAGODE zeeland. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 11 MAART 1936. No. 60. MIDDELBURG. ASPIRIN WALCHEREN m Wist Mussolini, ,wat Hitler in zijn schild voerde? Geruch ten over een koehandel De vooruitzichten van de vredes onderhandelingen in het Itali- aansch-^Abessijnsch conflict En het merkwaardige be richt uit Asmara. Mussolini wordt er van verdacht, van Hitler's sensaiioneele plannen op de hoogte te zijn geweest. Van verschillen de zijden zijn daarover berichten ver schenen. Een deel hiervan beweert, dat Duitschland en Italië een- geheim ver- drao inzake de Oostenrijksche kwestie hebben gesloten: Hitier zou voor een bepaald aantal jaren van elke onderne ming tegen Oostenrijk hehbben afgezien, In ruil daarvoor zou Mussolini hem de vrije hand, wat Locarno betreft, toege zegd hebben. Een koehandeltje dus, dat dan echter wel heel smerig is. Maar -wat wil men. De voornaamste stelregel in de politiek is nog steeds, dat 't doe] de middelen heiligt. En heibel in Euro pa op dit moment, komt Mussolini gele gen, mits die heibel niet in een oorlog ontaardt. Daardoor wordt niet alleen de algemeene aandacht van zijn Oost- Afrikaansch avontuur afgeleid, maar de animo te Genève, om de sancties te verscherpen, zal er door verminderen. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict op zichzelf was reeds een heele kluif voor den Volkenbond. Nu er een kluif bij komt, waarvan de proporties nog aan zienlijk omvangrijker zijn, zal zonder twijfel de neiging, om die van Mussolini op den achtergrond te schuiven, toene men. Hitier en Mussolini spelen mekaar dus in de kaart, zoo niet bewust, dan in elk geval onbewust. Mussolini is zoo handig geweest tege lijkertijd, de uitnoodiging van de com missie van 13, oni in vredesonderhande lingen toe te stemmen, blijkbaar onvoor waardelijk, aan te nemen. Het zou, zelfs onder de huidige omstandigheden, on verstandig van hem geweest zijn, om dat niet te doen. Engeland, dat den laatsten tijd ook niet voor een kleintje vervaard is, zou dan wellicht, Hitler's krachttoer ten spijt, toch nog op de een of andere manier een verscherping der sancties hebben weten te bewerkstelli- gen. Mussolini kan, wat Gennève betreft, voorloopig gerust zijn. Men zal het hem daar niet al te lastig maken, nu hij zich zoo bereidwillig" heeft betoond. Wan neer de vredesonderhandelingen begin nen, is nog niet vastgesteld. Het zal wel een paar dagen duren, voordat men daarvoor een geschikten vorm heeft gevonden. En dan staat de wereld ver moedelijk weer een lijdensgeschiedenis te wachten. Of een vredesverdrag er werkelijk hei resultaat van zal zijn, kan men op 't oogenblik op verscheiden gronden betwijfelen. Mussolini zal, in den beginne althans, heel veel overvra gen: de Negus vrijwel niets willen bie den. De kans op vrede lijkt ons vooral of te hangen van de vraag, hoe lang Ita lië zich nog de inspanning van den af- mattenden krijg kan veroorloven. Het merkwaardige bericht van eergister uit Asmara, dat maarschalk Badoglio bevel had gegeven, voorloopig het offensief te staken, scheen te beduiden, dat Ita lië nu reeds de totale uitputting nabij is. Wij hebben ons de oogen uitgewreven, toen we het lazen. Het was bijna -te mooi, om waar te zijn, maar het kwam uit Asmara, de hoofdstad van Italiaansch-Erithrea, waar Badoglio's generale staf een strenge censuur uit oefent. Geen telegram wordt daar ver zonden, of het moet de goedkeuring der militaire autoriteiten hebben verworven. Dat het onderhavige telegram aan die censuur ontsnapte, is niet aan te nemen. Het kan dan ook niet anders, of er moex wel degelijk sprake van een tijdelijke staking van het offensief zijn geweest. Heeft men naderhand te Rome in de ga ten gekregen, dat dit in Europa een „verkeerden" indruk zou maken, dat i men er overal uit zou afleiden, dat Italië genoeg van het bloed en geld verkwis ten heeft? Zoolang' geen plausibele ver klaring van de eigenaardige zaak is ver strekt, kan men slechts dit en niets an ders blijven onderstellen. Door MARJORIE BOWEN. 5). Zoudt u hebben kunnen voortgaan? Ik weet het niet. Vier jaren, en toen stierf mijn echtgenoot plotseling pneumonie, in een vleugje tijds was hi heengegaan. Ik was zoo geschokt dat ik zelfs Timothy vergat. Zoo bedroefd was ik om alles wat we gemist hadden Zij keek miss Stalling aan met een teeken van afgrijnzen op haar teer ge laat. .Te denken dat het. voorbij was geen kansen meer geëindigd. Zoo Toen ik hem dood zag wenschte ik ook dood te zijn - hij zag er ook streng uit rechtvaardig, maar streng. U moet toen blij geweest zijn, dat hij trouw geweest is. Dit laatste woord, ouderwetsch en kinderlijk, trof madame de Bellegarde trouw? Het klonk vreemd. Ik had niets gedaan, dat hem had kunnen beleedigen, zeide zij langzaam. Timothy Carless was in Engeland toen mijn echtgenoot stierf. Hij schreef mij een vormelijken brief. En ik heb se dert dien niets van hem gehoord of ge zien. En u heeft hem niet geschreven? Efoe kon ik dat doen? vroeg ma dame de Bellegarde. Niets was ooit tus- schen ons uitgesproken. - Maar is men dan niet zeker? op perde miss Stalling bedeesd. Dat dacht ik. Maar gij ziet het! Hij gaat weg 0p die manier.' Bedenk dat wij heel intiem met hem waren. En nu MR, J, H. TELDERS GAAT HEEN. Naar wij vernemen heeft de landsad vocaat mr. J. H. Telders wegens ge zondheidsredenen ontslag uit die functie aangevraagd Als zijn opvolger wordt genoemd: jhr. mr. G. W. van der Does, die thans als plaatsvervangend landsadvocaat fun geert. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND, Onderhandelingen over een nieuwe regeling. Tusschen Nederland en Duitschland bestaat, een regeling over de tewerk stelling van Nederlanders in Duitschland en Duitschers in Nederland. De thans loopende regeling dateert van Septem ber vorig jaar en eindigt met 1 April aanstaande, Daarom is thans, naar de N.R.C. meldt, een commissie te Berlijn geko men, die met een Duitsche commissie over dat onderwerp besprekingen zal houden. Over het algemeen heeft Nederland zich te beklagen over de tewerkstelling' van onze arbeiders in Duitschland. Toe zeggingen, vroeger gedaan zijn niet in vervulling getreden. Het is te hopen, dat deze onderhandelingen tot een aanne melijk resultaat voor beide zijden zullen leiden, De liefde kan ook hierin niet van één kant komen. DUITSCHE NAZI'S IN ONS LAND. De regeering zal tegen hun op treden maatregelen nemen. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Goseling: Is de regeering bereid, mede in het licht van het volgens een officieel be richt door den Zwitscherschen Bonds raad genomen besluit om een landelijke leiding en districtsleiding van de Duit sche nationaal-socialistische partij in Zwitserland in geen enkelen vorm meer toe te laten te overwegen, of het niet noodzakelijk is, dat ook in Nederland afdoende maatregelen worden genomen om een einde te maken aan alle politie ke activiteit van buitenlanders, niet al leen individueel, maar vooral in eeniger- lei vorm van samenwerking? hebben de ministers van buitenland- sche zaken en van justitie geantwoord: In antwoord op deze vraag kan wor den meegedeeld, dat de regeering reeds geruimen tijd geleden haar standpunt ten aanzien van de organisaties van Duitsche onderdanen hier te lande heeft bepaald (voor zoover hier te lande ver- eenigingen van vreemdelingen van an dere nationaliteit bestaan, hebben deze geen aanleiding tot bemoeiing gegeven). Dit standpunt brengt mede, dat in Ne derland alleen worden toegelaten naast elkaar staande, plaatselijke vereenigin- gen van ingezetenen van Duitsche na tionaliteit, welke noch onderling in hiërarchisch verband staan, noch in zulk verband staan tot een Duitsche centrale organisatie. Deze vereenigin- gen mogen geen partijnaam dragen en geen partij- of staatkundig karakter be zitten. Voorts is aan vreemdelingen op straf fe van uitzetting verboden, zich op eenigerlei wijze in binnenlandsche poli- teke toestanden te mengen, naar buiten politiek actief te zijn en met name in dit verband pressie op eigen landgenooten uit te oefenen. De ten deze door de Nederlandsche regeering genomen maat regelen gaan derhalve verder dan die welke kort geleden door den Zwitser- schen Bondsraad zijn getroffen en voor het oogenblik zich bepalen tot een ver bod van een landelijke en van districts leidingen der N.S.D.A.P. in Zwitserland. Aangezien, vooral in den laatsten tijd uit ter beschikking gekomen gegevens gebleken is, dat de voorwaarden, waar onder organisaties van Duitsche onder danen hier te lande zijn toegelaten, in de praktijk door de betrokken vereeni- gingen niet voldoende worden nageleefd, is van de zijde der regeering reeds vóór het Zwitsersche incident het noodige verricht en zal ter uitvoering daarvan, ook het noodge geschieden om ,aan dien ongewenschten toestand een einde te maken. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met in gang van 5 April tot dijkgraaf van den Hollarepolder, S. J. Polderman te O u d V ossemeer; met ingang van 14 Mrt, tot dijkgraaf van den Stad Philippine- polder, A. F. van Hijfte, te Philip pine; tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Alte-kleinpolder (N, Be veland) M. de Regt, te K a t s, en is aan A. de Waal teHonteni sse, met ingang van 1 Maart, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend, als dijkgraaf van den Kruispolder. VOLKSONDERWIJS, Dinsdagavond vergaderde de. afdee- ling Middelburg van Volksonderwijs in een der zalen van de Eendracht onder voorzitterschap van dr. C. Orbaan. De secretaris, de heer F. A. Rosen- daal, bracht het jaarverslag over 1935 uit, waaruit o.a. bleek, dat het ledental dank zij het harde werken van de pro- pagandacommissie, niettegenstaande verschillende bedankjes, steeg van 369 tot 387 en thans reeds ongeveer 400 be draagt. Dank brengt de secretaris aan de pro- pagandacommissie en herinnert daarna aan den gehouden propagandaavond en den bloempjesdag. Het jaarverslag werd goedgekeurd evenals de rekening van den penning meester, den heer C. Roelands, aanwij zend in ontvang 587 en in uitgaaf 577, dus een goed slot van 10, verhoogd met het vorig saldo ad 132, is dit een totaal van 142. De begrooting 1936 ging onder den hamer door. De vergadering herkoos tot bestuurs leden mej. C. Nijdam en den heer C. Roelands en als leden van de Propagan da Commissie de heeren G. Faro en C. van Sluijs. De heer Roelands bracht verslag uit van de algemeene vergadering der Ver- eeniging in September jl. en de verga dering benoemde tot afgevaardigde naar de buitengewone algemeene vergadering op Zaterdag 16 Mei te Utrecht mevrouw Moens. Hierna kwam aan de orde de bespre king van het op die vergadering te be handelen rapport van de „Bevredigings commissie van Volksonderwijs". De v o o r z achtte het niet doen lijk het geheele rapport te bespreken en las daarom de volgende algemeene conclusies voor: 1. Met alle kracht moet gepoogd wor den de Openbare school (Algemeene Volksschool) te behouden en haar po sitie te versterken. 2. Dit pogen kan gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke verzorging van niet-openbaar onderwijs. 3. Handhavende het beginsel van de financieele gelijkstelling en de grondwet telijk gewaarborgde vrijheid van het on derwijs, moet aangedrongen worden op wijziging in de organieke wet, waar door: a. de voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen moge lijk is, verzwaard worden; b. een werkelijke gelijkstelling, en daardoor een ware schoolvrede, wordt verkregen; 4. De houding van „Volksonderwijs" ten aanzien van het principe der financieele gelijkstelling dient voorloopig niet ge wijzigd te worden. De Voorzitter zeide te mis sen een wensch, om terug te komen op de onbillijke behandeling van de open bare school tegenover de bijzondere en mogelijk te maken openbare scholen op bepaalde plaatsen weer op te richten. De heer Spinnaay hield een uitvoerig betoog, waarin hij er op wees, dat er een technische fout is gemaakt door het rapport of althans een behoor lijk uittreksel er uit in den breede be kend te maken. Nu heeft men wel de conclusies, doch deze geven maar zeer slecht weer, wat er in het rapport staat, het is een zeer dun aftreksel van een vrij krachtige soep. Speciaal had con clusie 3a een nadere toelichting noodig gemaakt. In het rapport komen verschil lende wenschen ter zake voor, maar men kan het uit de conclusie niet lezen. Spr. bepleit o.a. met klem, dat men het recht aan de ouders moet geven hun kinderen naar een bijzondere school te zenden, maar dan moet zulkeen school ook uitsluitend kinders tellen van ouders, wier principe ten deze aanzien een absolute aanwijzing geeft en niet tevens een aantal kinderen van anders denkende ouders, die overgehaald zijn. Ook dienen de ouders zulkeen school te bestuuren en niet de pastoor of de pre dikant. Ook de heer Roelands wees op bezwaren en de Voorzitter onderschreef het wenschelijk van groo- tere bekendheid van de motieven van de rapporteurs. De vergadering vereenigde zich z.h.s. met een voorstel van den heer Spinnaay om er bij het hoofdbestuur op aan te dringen alsnog een beknopt uittreksel uit het rapport, tegen een billijken prijs verkrijgbaar te stellen, waarin de be doeling beter tot haar recht komt. Nog werd medegedeeld, dat op Don- (Ingez. Med.) een heel jaar en geen levensteeken. Ik denk dat hij eerst graag weg wilde blijven Ja eerst. Maar een jaar! Misschien zeide miss Stalling on schuldig, wist hij niet waar u te vinden, een brief kan zoek geraakt zijn. U is veel op reis geweest Madame de Bellegarde schudde het hoofd; zij behoorde tot een wereld waar men altijd „gevonden" kon worden; haar komen en gaan was publiek eigen dom, maar zij legde dit niet uit aan haar nederige vriendin. Nu, naturlijk, ik weet niets van hem af maar hij heeft bezigheden, heeft hij iets te doen? Ja, antwoordde de andere vrouw, met iets van triomph, hij heeft werk te doen hij loopt niet ledig, ofschoon hij veel vrijen tijd en veel geld heeft Zijn vader is een beroemd ingenieur, en Timothy werkt met hem samen. Dan is dat misschien de reden, dat hij ergens heen gezonden kan zijn ver weg Wederom schudde madame de Belle garde het hoofd, ditmaal met een licht ongeduld. Er bestaat geen reden, er kan geen reden zijn behalve dat hij me niet verlangt te zien een andere vrouw misschien. Miss Stalling zeide openhartig: Er zijn niet veel vrouwen als Gelooft gij van niet? U is een lie verd, natuurlijk. Maar ik heb niets o*m Timoth$ te verleiden hij heeft geld en een menigte van vrienden, en zijn werk en genoegens; tenzij hij mij zou liefhebben, is er geen reden, waarom i hij me zou uitkiezen, Ik zie het in, zeide miss Stalling ernstig, terwijl zij zich een jongen man trachtte voor te stellen zóó schitterend, dat hij niet in staat was zich door ma dame de Bellegarde te laten betoove- ren. Zij zelf had weinig zulke men- schen gekend, maar zij bewoog zich ook in een andere wereld. Zij overwoog de situatie ernstig in haar rein gemoed. Kunt ge niet gelukkig zijn zonder hem? vroeg zij eenvoudg, Neen, was het kalme antwoord. Ik heb getracht belang te stellen in ande re dingen, andere menschen, al deze maanden. Het is nutteloos. Zij trachtte om zichzelf te lachen. Is het niet dwaas! Op mijn leeftijd! Zij viel terug in haar stoel; reeds be treurde zij zooveel te hebben gezegd, zelfs aan iemand, die zoo vriendelijk, zoo kalm en volmaakt bescheiden was als miss Stalling; haar verterende harts tocht was natuurlijk een van die dingen, waarvan men niet kon spreken, die door woorden geschaad worden en het was een zwakheid van haar geweest deze be kentenis over haar lippen te brengen. Toch was gedurende maanden van zich inhouden haar eenig verlangen ge weest in deze witte spreekkamer te zit ten en haar geheim te vertellen aan deze eenvoudige, verstandige oude vrouw, die naar zij hoopte een weinig van haar hield. Nu verachtte zij zich zelfs nog ster ker dan zij zich in den laatsten tijd veracht had. i Waarom kan ik niet tevreden zijn met wat ik gehad heb, met wat ik ver kregen heb? dacht zij bitter. Waarom kan ik niet opgeven laten loopen als zooveel vrouwen doen? Toegevende aan een rusteloozen drang zeide zij hardop: Kan ik niet doen wat gij en de non nen gedaan hebt? De wereld opgeven en hier in vrede komen leven? Ik zou het geld en het kasteel weg kunnen ge ven aan hen, die van beide een beter gebruik zouden maken dan ik.Zij verbeterde zichzelf met een harden klank in haar stem. Neen, ik ben niet vrij hierin, mijn echtgenoot liet Ruzè de Bellegarde na aan het Institut de France en het geld om het te onder houden, dus als ik er afstand van deed, zou dat alles zijn een beetje vooruitloo- pen op mijn dood. Dat zou ik niet doen, zeide miss Stalling. Waarom niet? Gij zijt gelukkig. Maar ik ben oud, en ik had niet zooveel op te geven. Maar ik zou hier gelukkig kunnen zijn, drong madame de Bellegarde aan, met een zenuwachtige uitdaging. Ik be hoor nergens thuis ik maak van niets deel uit overal waarheen ik ga ben ik een buitenstaander, iedereen dien ik ontmoet staat geheel buiten mij, elke maand word ik eenzamer en nutteloo- zer. Maar ook hier zoudt ge eenzaam en rusteloos zijn, zeide miss Stalling zacht. Madame de Bellegarde stond op en ging naar het venster en keek over den bloempot met scharlaken begonia's over den ommuurden tuin naar de popu lieren. Zou ik dat vroeg zij dof. Wat zal anwï/iuwvideeyk. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tab). 20 ets. en oranjexakjes van 2 tabl. 10 cUt H (Ingez. Med.) alleen hel beste voor Uw gezondheid: der dag 21 Mei, Hemelvaartsdag op Groot Valkenisse voor den Kring Wal cheren een landdag zal worden gehou den, waar de heer Klaas de Vries zal spreken en waar het Westkapelsche Da meszangkoor en het Westkapelsche mu ziekgezelschap zullen medewerken. Nog een loos alarm. Gisterenmiddag tegen half drie werd de brandweer weder gealarmeerd. Thans zou brand woeden in het magazijn van de firma Brouwenaar en van de Kamer. In enkele minuten was de magirus in de Langeviele en kwamen daar ook de commandant en de onder-commandant, terwijl ook het volledige college van B. en W., dat in vergadering bijeen was, op 't bericht van den brand afkwam, en spoedig ook een inspecteur van politie en even later ook de Commissaris ter plaatse verscheen. Het bleek intusschen, dat geen daad werkelijke hulp noodig was, omdat wel het pakhuis naast den winkel vol rook stond, maar g'een vuurhaard te ontdek ken was. Het bleek bij grondig onder zoek, dat de rook door den muur kwam en dat in het naast gelegen perceel een kachel stevig brandde. Gevaar was er niet aanwezig. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagavond werd onder voorzitterschap van den heer M. Wattel, secretaris van de tuin bouw commissie der Z.L.M. een verga dering gehouden met enkele tuinders uit Souburg en omgeving. In principe werd besloten tot het op richten van een tuinbouw vereeniging ter behartiging van de beroeps-tuinbouw in den ruimsten zin des woords, Besloten werd binnenkort een alge meene vergadering te houden tot het vaststellen van een reglement en voor het kiezen van een bestuur. Een comm. van actie werd benoemd, bestaande uit M. Osté, J. de Pagter en L. Suurmond, VROUWENPOLDER. De pi. afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield Maan dagavond, onder voorzitterschap van den heer L. Maas, in de consistorieka mer der Ned. Herv, Kerk alhier, haar goed bezochte jaarvergadering, waarin naast 22 leden, de heeren Bierman en Laernoes aanwezig waren. Uit de jaar verslagen bleek, dat de afd. 32 leden telt en de rekening een goed slot aan geeft van ruim f 14. Hierna zette over ste Bierman uiteen op welke wijze de B. V. L. zoo noodig onder de wapenen kan worden geroepen. De heer Laer noes wees op de alom toenemende ver warring, zoowel nationaal als internati onaal, de gevaarlijke theoriën van de communisten en de N.S.B., welke he laas ook in ons land ingang vinden. Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van doel en streven van den B.V.L., en wat van zijn leden verwacht wordt zoo onver hoopt zich in ons land een revolution- nairë geest mocht openbaren. Het door beide heeren gesprokene werd met vol le aandacht door de aanwezigen aange hoord. In zijn slotwoord, waarbij hij de heeren Bierman en Laernoes dank bracht voor het door hen op zoo duide- ik dan doen? Schrijf aan den heer Carless. Vraag hem te komen en een poosje bij u te blijven op Ruzè de Bellegarde. Maar dat is onmogelijk! Waarom? Als hij u onverschillig was zoudt ge er niets in vinden. Gij be hoeft niet alleen te zijn. Vraag ook een paar andere menschen. Madame de Bellegarde wendde zich met haar rug naar het venster. Zoudt gij dat doen? vroeg zij snel. Dat zou ik. Ik zou alles op de proef stellen. Ik haat het als de dingen niet doorgaan wegens afwezigheid. Maar als hij zou bedanken be danken om te komen,. Welnu, dan zoudt ge weten. Ik geloof niet dat ik een weigering zou kunnen verdragen. Dat is een kwestie van moed, zei miss Stalling rustig. Ja, dat geloof ik ook. Natuurlijk Wij zijn allemaal zoo hapé de dingen onder de oogen te zien. Mfeair dat is de eenig'e weg om voldoening te verkrijgen de dingen onder de oogen te zien, bedoel ik. Jau. Als gij een weigering ontvangt, zal dat beter zijn dan voort te gaan in twij fel en kwelling ge zult weten, Ja, ik zal weten, maar ik heb niet het gevoel dat ik het zoo op de proef zou kunnen stellen. Dat is een kwestie van moed, her haalde miss Stalling', het gaat ér juist om hoeveel moed men heeft. De mees ten van ons hebben er zoo weinig van. (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5