RECHTSZAKEN. Het Nederlandsche Roode Kruis in .Abessynië. BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. 0EMENBB NIEUWS. m veldwachter beleedigd. oud vrouwtje uit armenhuis bestolen, ENGELAND, een nieuw soort kogel? staking in fabrieken van bombardementsvliegtuigen. SPANJE communistische uitspattingen te cadiz. jacht op een insluiper. :en wakker geroepen en zijn in den lopp Jer aren veel waardevolle composities v .or deze orkesten verscheden. Daarbij koitien de tallooze goede ar rangementen van werken van gropte -omponisten, die in harmonie- of fan farebezetting ook uitstekend klinken, mits zij met de noödige muzikaliteit en niet dan na degelijke voorbereiding onder deskundige leiding' worden uit gevoerd. Om maar een voorbeeld te nemen:. Bizet's meesterwerk, de muziek bij „L'Arlésienne" klinkt in harmoniebe- zettinó uitmuntend en de muziekcorpsen die dezè partituur behoorlijk kunnen uitvoeren, hebben daarmede steeds' een oroot succes. Zoo zijn er andere» goede muziekstukken te over, om alleen b. v. maar eens te wijzen op een staalkaart van Ouvertures en een reeks mooie Opera-Fantasieën, die mede het reper toire vormen van de harmonie- en fan faregezelschappen. De clarinetten zijn de violen" van het harmonie-orkest en de buge's zijn de melodie-voerders in de fanfarebezet ting en beide soorten instrumenten zijn door hun mooie toonvorming, hun be weeglijkheid en hun prachtig timbre „zang-instrumenten" bij uitnemendheid. De groep der saxophoons vormt een zeer bijzonder ensemble in het geheel; solistisch geeft de saxophoon een mooi effect in de klankenmengeling van het orkest, en wanneer het geheele saxo- phoonregister optreedt, dan kan het een schitterende aanvulling zijn van den harmonischen samenklank en een bui tengewoon fraaien achtergrond vor men voor de begeleiding van een so lo, De herderlijke klank van een solo- hobo, of het diep-bekerachtige geluid van een solo-clarinet kan op een achter grond van breed-gezongen accoorden der saxophoons, een pachtig effect ma ken. Dan heeft men de klare, heldere zilveren toon van de trompetten, de heroieke instrumenten met doordringen den klank, de plechtige bazuinen (trom- hpnes), de massale bas-blaasinstrumen ten, de weëke waldhoorns en hun „goed- koopere editie" de alt-hoorns en zoovele andere blaasinstrumenten meer, die te zamen het imposante klankbeeld op roepen van de harmonie- en fanfare orkesten,', -ang niet alle muziekcorpsen maken muziek, die de moeite van het beluiste ren waard is; er is ook hier kaf onder het koren, maar mede door het con courswezen, de steeds beter worden de leiding en de geheele evolutie die de beoefening der harmonie- en fanfare muziek doormaakt, is de gemiddelde prestatie toch op een peil gekomen, dat de volle waardeering verdient van ieder, die voor muziek gevoelt, En het is toch de eenige manier om binnen' te treden in het rijk der toon kunst: zélf een instrument bespelen; dan kan men pas de prestaties van anderen waardeeren en beseffen wat er voor noo- dig is 'n groot werk te „bedenken" (com- poneeren) èn men krijgt respect voor den dirigent, die uit den chaos van noten in staat is een duidelijk en mooi klankbeeld door het orkest op te roepen. Er is nog meer; wat zou er op het platteland van de openbare feestelijkhe den terecht komen, er de plaatselijke muziekcorpsen niet waren om deze op te luisteren met hun vroolijke of plech tige muziek? Het is dan ook verheugend te constateeren hoezeer deze harmo nie- en fanfaremuziek dan wordt ge waardeerd en hoe, vooral op kleinere plaatsen, de geheele bevolking dan met „haar" muziekcorps meeleeft. Zoo zijn er redenen te over om te vragen: plaats voor de harmonie- en fanfarecorpsen, meer belangstelling voor de goede volksmuziek! vegens smaad stond gisteren voor den Bredaschen Politierechter terecht de 21-jarige koopman L. J. B. uit St Annaland, die in de maand Januari jl. opzettelijk de eer en goeden naam v,m den veldwachter dier gemeente J. Baas had aangerand door aan verschillende personen te vertellen dat de politieman terwijl hij in dienst was, zich in beschon ken toestand had bevonden in het café van R. aldaar. Begrijpelijk maakte de veldwachter yoor deze lasterpraatjes tegen B., die mtusschen zijn excuses heeft gemaakt, proces-verbaal op. Verdachte werd ver oordeeld tot f 15 of 30 d ,agen hechtenis. ''oor den Bredaschen rechtbank ston- verder o.a. terecht een drietal in woonsters uit S t a v e n i s s e. Het waren de 23-jarige Pa. M., de 20-jarig'e Ga. M. en de 53-jarige Ca. v. O, echtg. van W. M., moeder van de vorige verdachten. De eerste verdachte had op 10 Janu- ari I- ten nadeele van de 90-jarige Tan netje K. wonende in het armenhuis te .venisse een bankbiljet van 10 ge- stcuen; de tweede verdachte had in de maand December j.l. ten nadeele van voornoemde Tannetje K. eveneens een i setje van 10 gestolen terwijl de der de verdachte ter verantwoording was geroepen dat zij een briefje van f 10 a s geschenk had aangenomen, waarvan ze wist dat dit door diefstal verkregen was. t. olechts een der verdachten was ver schenen n.l. Pa. M. die haar daad be kende en vertelde zulks op aanstoken van baar moeder gedaan te hebben. Als getuige werd in deze zaak ge hoord Pa. M. echtg. van J. P. uit Sta ir enisse die voor het oude Tannetje haar geld zoo'n beetje beheerde en tot de ontdekking was gekomen, hoe er telkens geld uit de linnenkast van Tannetje ver dween nadat ze ouderdomsrente had ontvangen. De Politierechter in deze zaak von nis wijzende veroordeelde de beide eerste verdachten ieder tot een boete van 25 of 25 dagen hechtenis onvoor waardelijk en tot 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met 2 jaar proef tijd onder oplegging van de bijzondere voorwaarden dat zij ieder binnen 8 maanden aan Tannetje K. 10 schade zullen vergoeden. De moeder die men de hoofddaderes vond, kreeg eveneens een onvoorwaar delijke boete van 25 of 25 dagen hech tenis en voorts een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met 3 jaar proeftijd. Het uniformverbod. De Hooge Raad te Den Haag wees Maandag arrest in de zaak van J. V., die door de rechtbank te Zutphen, we gens uitlokking van het in het openbaar doen dragen van een bepaald kleeding- stuk, dat uitdrukking is van een bepaald staatkundig streven (het uniform van den arbeidssportbond) is veroordeeld tot een geldboete van 5. Overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal, mr. Berger, heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen. Bericht van dr. Winckel over het bombardement van Dessié, Van het Ned. Roode Kruis ontvingen wij weer een uittreksel uit de dagrap porten van dr. Winckel, den leider der Nederlandsche ambulance in Abessy nië. - Deze rapporten betreffen de periode van Zaterdag 8 Februari tot en met Woensdag 12 Februari. Op Zondag 9 Febr. waren onze land- genooten getuige van een bombarde ment op Dessié en omgeving door Itali- aansche vliegtuigen. Om acht uur ver schenen 5 of 6 vliegtuigen, die op drie plaatsen hun bombardement richtten; op de stad zelf, op een plaats circa een uur loopens van de Nederlandsche am bulance en ook ten Oosten. Een groep van 4 bommen viel op on geveer 800 m ten Westen van het kamp zonder schade aan te richten. Wij kregen niet den indruk, zoo schreef dr. Winckel, dat de Italianen het op ons kamp voorzién hadden. Toen de Italiaansche vliegtuigen wa re» verdwenen, trokken de Nederland sche artsen naar de stad en naar de plaats ten Noorden, waar vele bommen waren gevallen. De eerste ploeg kwam onverrichter zake terug. Er waren slechts weinig slachtoffers gevallen; 2 dooden en twee licht gewonden, die beiden reeds in het Amerikaansche hos pitaal behandeld waren. De tweede ploeg had meer succes; onderweg vond men twee lichtgewonden, die voorloo pig verbonden werden en naar de Ne derlandsche ambulance verwezen. Voorts trof men op de plaats des on- heils nog een lichtverwonde en een ernstiger geval. Beiden werden in het hospitaal gebracht. Den volgenden dag, Maandag 10 Feb. had een bespreking plaats met dr. Mel ly den leider der Britsche ambulance. Deze deelde o.a. mede, dat zijn geheele ambulance is ingericht op vervoer per vrachtauto, een lichter type dan de Ne derlandsche. Nu hij een plaats inneemt achter het noordfront zou hij liever muil- dierenvervoer wenschen. De daaraan verbonden hooge kosten waren echter een bezwaar. Daarom kon de Engelsche ambulance ook niet, zooals de Neder landsche, voorposten van eenxg belang uitzenden; ten hoogste zouden dit eeni ge eerste-hulppatrouilles kunnen zijn. Het plan van dr. Melly was, op te ruk ken naar Kworam Dr. Winckel deel de hem mede, dat de beide Nederland sche eenheden ook elk een plaats in de buurt van Kworam zouden innemen, zoodat de samenwerking tusschen de Britsche en de Nederlandsche ambulan ce van het hoogste gewicht zou zijn. Dr. Melly beaamde dit en de beide leiders kwamen tot een gemeenschappelijk werkplan. In groote lijnen komt dit plan hierop neer: direct achter het front zijn de eenheden van het Britsche Roode-Kruis, dan komen de eenheden van de Neder landsche en de geheele Britsche ambu lance op ongeveer 50 tot 80 km achter het front. De Nederlandsche eenheden voerèn hun patiënten teneinde niet overbelast te geraken af naar de Brit sche ambulance, die haar patiënten ver der betrekt van haar eigen eerste-hulp patrouilles en van de Abbesijnsche een heden. Zooals men weet is enkele dagen geleden de Engelsche ambulance daar tweemaal gebombardeerd. Voorts zal de Britsche ambulance af voeren op de Wederiandsebe te Des sié. Dit transport wordt ondgrnouaen met de camions der Britten, tiet duurt twee a drie dagen. De Nederlandsciie ambulance blijft te Dessié en zal vermoedelijk van belang zijn voor de definitieve operatieve be handeling der verwonden. Deze laat- sten worden tenslotte verzonden naar Abis Abeba, door de Nederlandsche camions of door de zorgen van het Abes- sijnsche gouvernement. In een toelichting tot dit werkplan wijst dr. Winckel er op, dat deze rege ling een regelmatig contact tusschen de Nederlandsche eenheden en het basis hospitaal gemakkelijker maakt. De ledig terugkeerende Britsche camions kunnen berichten en aanvullende voor raden althans tot voorbij Kworam mee nemen. Het laatste stuk van den weg wordt dan afgelegd met muildieren in het bezit der Nederlandsche eenheden. Daardoor viel het dr. Winckel ook ge makkelijker de beslissing te nemen, dat de basis te Dessié blijft en (voorloopig) niet noordwaarts verplaatst wordt. Dr. Winckel neigde tot dit laatste wegens den enormen afstand Welke ruim 300 km bedraagt. De vestiging in Dessié heeft echter zulke groote voordeelen, dat hij van verder noordwaarts trekken van het basis-hospitaal afzag. Dessié is aangewezen als basis om dat het het hoofdkwartier van den Ne gus is en als zoodanig vaker het doel van bombardementen dan eenige andere plaats. Ook is Dessié gelegen in het midden tusschen het front en Addis Abeba, wat van belang is voor de eva cuatie der patiënten. Ook is er de ge makkelijke verbinding met Addis Abe ba; meer naar het Noorden bestaan geen post- of telegraafkantoren. Boven dien beschikt Engeland hier over een militairen attaché. Ten slotte overwoog dr. Winckel, dat het voor Nederland, tot dusver aan den Negus vrijwel onbekend, van veel belang kan zijn, dat een goed uitgeruste ambu lance in de onmiddellijke nabijheid van Z.M. blijft, die trouwens daarom heeft gevraagd. Dr. Veeneklaas maakt het wel veel beter, maar kan toch nog niet met de karavaan meegaan. Dr. Lampe gaat daarom voorloopig in zijn plaats. Dinsdag 11 Februari klonken des mor gens om 9 uur de waarschuwingsscho ten voor een luchtaanval. Er bleek slechts een vliegtuig te zijn, dat op vrij grooten afstand in noordelijke richting passeerde. Het vertrek van de eenheid onder leidign van dr. Van der Does, die nu reeds een week klaar stond, kon dien dag om vier uur «les namiddags plaats hebben. Den volgenden dag was er des mor gens weer luchtalarm er' was een ver kenningsvliegtuig, dat -geruimen tijd in de buurt van Dessié en het Nederland sche kamp bleef cirkelen. Dergelijke al armeeringen, welke uit den aard dei- zaak niet in den wind geslagen mogen worden, kosten telkens veel tijd en be lemmeren de werkzaamheden, ook om dat de autoriteiten daarna gedurende eenige uren onvindbaar zijn. Dr. Winckel besloot hiér zijn rappor ten met de mededeeling, dat dien dag twee vliegtuigen uit Addis Abejsa waren aangekomen en weer spoedig m&: de post zouden vertrekken. Een 28-jarige monteur te Dorrigo in Nieuw-Zuid-Wales heeft, naar Reuter meldt, een kogel uitgevonden, die zelfs in staalplaaten en andere metalen ver der doordringt dan eenig andere kogel. Indien zijn uitvinding werkelijk van waarde is, zal deze een voorname plaats innemen in de Australische oorlogsvoe ring. Bij genomen proeven, verklaarde de uitvinder, bleek dat de kogel twee maal zoo groote snelheid had als welke andere kogel, en indien zijn kogel staal treft onder een hoek van 45 graden, ketst deze niet af, doch dringt in het metaal. Er is vijf jaar aan deze uitvin ding gewerkt. De jonge uitvinder heeft in zijn li chaam diverse deelen van slaghoedjes als gevolg van ontijdige ontploffing tij dens zijn proefnemingen. Een staking,, die de vorige week is uitgebroken in een der groote Engel sche fabrieken van bombardements vliegtuigen heeft zich vandaag uitge breid tot de Fairey Aviation Company in Hayes, waar het meerendeel der ar beiders in staking is gegaan. De secretaris-generaal der monteurs- vakvereeniging heeft de stakers doen weten, dat de v.akvereenigenleider het parool heeft gegeven tot onmiddellijke hervatting van het werk. De in den loop der vorige week in staking geg'ane arbeiders hebben echt- ter, evenals zij, die vandaag in staking zijn gegaan geweigerd, weer aan het werk te gaan. Naar van particuliere zijde verluidt, hebben communistische betoogers die, WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED (Ingez. Med.) Zondag de haakkruisvlag van het Duit- sche consulaat te Cadiz neerhaalde, verscheidene kerken in brand gestoken, woningen van rechts-georiënteerde per sonen en bureaux van rechtsche partij en overvallen, en de meubelen verbrand. De politie zou de orde hebben her steld. Jacob Bellamy t U Maart 1786. Morgen, Woensdag, is het 150 jaar geleden, dat de Zeeuwsche dichter Ja cob Bellamy op ruim 28-jarigen leef tijd te Utrecht is overleden. Hij w/is 12 November 1757 te Vlissin- gen geboren. Daar hij reeds vroeg zijn vader moest missen, werd hij bakkers knecht om later in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Door eenige notabele Vlissingers werd hij in staat gesteld de hoogeschool te Utrecht te bezoeken, ten einde predi kant te worden. Voor zijn studiën vol tooid waren, werd zijn veel belovend le ven afgesneden. Hij had zich reeds naam gemaakt door het uitgeven v.an een paar bundels ge dichten, waarvan „Vaderlandsche gezan gen" door „Zelandus" (zijn schuilnaam) de voornaamste waren. In de St. Nicolaaskerk te Utrecht werd hij begraven. In 1825 hebben Zeeuwsche studenten boven zijn gr,af een monument laten plaatsen. Een Welbesteed Leven- Men schrijft ons: Den 6en Maart jl. overleed in Den Haag de heer A. Dudok van Heel, ge- pensionneerd officier, De courant „Het Vaderland" vermeldde een beknopten staat van dienst: 6 jaar dienst als offi cier in West-Indië 6 jaar in Oost-Indië, daarna eenigen tijd bij de grenadiers en verder als leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Zijn moedig gedrag te velde werd erkend door eene benoe ming tot ridder der Militaire Willems orde en het schenken van den eeresa bel. Een eveneens aan den heer D.v.H, ver leende burgeronderscheiding nl. die van ridder in de orde van Oranje-Nassau, vindt zijn verklaring in den volgenden staat van dienst. Van 1918 tot 1931 was hij directeur van Viruly's zeepfabrieken te Gouda. Het „Vaderland" zegt omtrent deze periode: „hij maakte zich zeer ver dienstelijk op sociaal en cultureel ge bied. Hij gaf den stoot tot de oprichting van de jeugdherberg en de leeszaal. Hij maakte deel uit van het bestuur der roei- en zeilvereeniging Gouda en de volksuniversiteit. Veel deed hij voor de wijkverpleging en de Goudsche padvin derij. Voorts had hij zitting in het be stuur der academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam. Vat men nu de zaken samen, waarin de heer D.v.H. belang stelde, dan is in zijn leven eene strekking van weldoen te bespeuren. Schrijver dezes heeft niet het voorrecht gehad den overledene ooit te ontmoeten, maar hij weet, dat deze opgave van zijn maatschappelijk werk nog aanvulling verdient. In het Groot Militair Hospitaal te Koeta-Radja (Atjeh) is omstreeks 1902 het eerste apparaat voor Röntgen-on- derzoek geplaatst, dat in Indië gewerkt heeft. Dat dit voor Indië zeer vroeg was, kan men afleiden uit het ontdek kingsjaar der Röntgenstralen: 1895. Dit eerste toestel is te danken geweest aan een jong officier: Dudok van Heel die als verpleegde, ook gewonde, naar naar schr. dezes meent te weten, in het Atjehsche hospitaal opgemerkt had, hoe moeilijk het was, geweerkogels of an dere projectielen in het lichaam van n gewonde te vinden. Somtijds bleek dit geheel en al onmogelijk. In dien tijd kwa men uit Europa de eerste wondere be richten over de successen van de Rönt genfotografie in de chirurgie, De luite nant D.v.H., begaan met het leed der gewonde krijgsmakkers, ging naar het moederland. Nog versch onder den in druk van zijn hospitaal-ervaring kwam hij in Holland aan en hield daar in ver schillende plaatsen lezingen over Indië. De opbrengst van die lezingen werd aan het hospitaal in Koeta-Radja geschon ken voor de aanschaffing van een Rönt- gen-toestel. Het toen al kostbare instru ment werd gekocht en geplaatst in het hospitaal. Het was in zijn geheel be taald uit de schenking-D.v.H. De over gebleven gelden werden besteed om op andere wijze den hospitaaltijd der ge wonden te verlichten. En nu schr. dezes dit overlijdensbe richt zag, kwam hem dit alles in de her innering en kon hij een gevoel van spijt niet onderdrukken dat hij dezen mensch niet had ontmoet. De dapperheid, die noodig is, om voor het „ridder" (R Mil. Will. Orde) voorgedragen te worden, bezit niet iedereen. Zeldzamer nog is de burgerdeugd, -die uit het bovenstaande spreekt, om te zwijgen van de combina tie. Een eeresaluut aan dit leven. Gistermiddag om vier uur ontmoette mej. H. K. bij haar thuiskomst in haar woning aan den Gedem'pten Slaak te Rotterdam, welke zij even voor 'n boodschap had verlaten, een onbeken den man, die de trap afkwam. Op haar vraag wat hij was komen doen, ant woordde de man dat hij de leege etage boven die van mej. K. was gaan bezich tigen. Mej. K. geloofde dit verhaal niet en wilde den man tegenhouden, die haar echter opzij duwde en er vandoor ging. Zij zette den vluchteling achterna en kreeg daarbij op straat al dadelijk hulp van een aantal burgers. Nog in den Ge- dempten Slaak kon dé man worden aan gehouden en aan juist passeerende poli- tie-agenten worden overgegeven. Hij werd meegenomen naar het bureau in de Meermanstraat, waar bleek, dat hij eenige snuisterijen in zijn bezit had, af komstig uit de woning van mej. K. Een bedrag van 37.50 wordt ook uit de woning vermist, maar dit heeft men niet op den aangehoudene gevonden. De ge arresteerde is een 23-jarige artist. ARRESTATIE MET HINDERNIS SEN. Een moeilijke arrestatie heeft gisteravond een deel der gemeente Alphen in opschudding gebracht. Twee rijksveldwachters, wien was opgedragen den 26-jarigen C. v. M. in verband met een gepleegde mishandeling voor den rechter-commissaris te leiden, vervoeg den zich aan diens woning aan de Nieuwstraat, doch al spoedig bleek, dat v. M. niet van plan was rustig mee te gaan. Hij verzette zich krachtig, zoodat een formeele vechtpartij ontstond, waar bij een der veldwachters met zijn ar restant over de vloer van de woning kwam te rollen. De arrestant wist zich echter los te rukken, snelde naar bui- 0

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7