1 Engeland en de daden van Hitler. MIDDELBURGSCHE BINNENLAND, DE COURANT WEER EN WIND. NUMMER 59. TWEE BLADEN. DINSDAG 10 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG, Eden legt een verklaring in het Lagerhuis af. Hij is bereid de voorstellen van den Führer te overwegen. ,,Wij zullen alles moeten doen, om den vrede te versterken". Wetsontwerp tegen het zelfstan dig uitoefenen van beroep of bedrijf door vreemdelingen. ÜIDDELBURG. zijn alle an Jus- ie kust or dras- bied en die wat liberale dat hij ïettertijd en moet jnlijk zal biedjend-e en of 't den, het an Spa, enberghe een uit-- 1,aarmede s, maar e de ver uiten, punt van ederland- maar in e tot aan dplaatsen /poort en in waren er wat n ook zij doorwer- mmen op dplaatsen een wet de thans conces- >r de ge sommen, dplaatsen, hebben, makkelijk )tordiens,t' ebben we en nieuw ito-motor- utomobie- -wegrijtuig r automo- Brusse. mige pun- De totale linuten en emiddelde 110 plaat- 00 pk met ig'd te zijn, set op een p het Bel- d. w.z. al- 1Oosten- dus bin- uur vait omgekeerd vraagt de- 1 uiir en i?PEN Noordweg Begraaf- lisse, Bel- ne, Lange d. Berge, Moens, Doos inh. ierge, Jas- andschoen, Belasting- nstr. I 275; Rijke, Sin- Buijs, Am. dje, Willem isteloos be- P.; Me- 222; Be- Brakstraat N. Vliss. Davidse, nslijper, P. 0; Koperen Korte Delft mond, Gra- b., Hacken- elarmband, Pijp, Rog- inkel); Por- traat M 59; :ljon, Oude ndje, F. L. Damesport. aat S 149b; olmer, Pen- Heerenrij- Verhage, e, XL thus 20,30 geb. Bond; h. ,.De 20,30 h. Ver. ers „Baron :ersh. 20.15 h« >oer, M'bnrl MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 2** GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstiaat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1- regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. me( „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Voor een stampvol Lagerhuis heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, gisteren een verklaring af gelegd nopens het gebeurde, Zaterdag j.1, te Berlijn. Zooals te verwachten was, viel deze verklaring betrekkelijk gema tigd uit. Anders dan in Frankrijk, ziet men in Engeland den toestand nuchter onder oogen (wij verwijzen naar de Kroniek v. d. dag). Nochtans stak de Engelsche minister natuurlijk niet onder stoelen en banken, dat het optreden van Hitier de perken van een zeker politiek fatsoen wel een beetje te buiten is ge gaan. „Ik herinner mij", aldus Eden, „de be sprekingen, die verleden jaar te Berlijn gevoerd zijn door Sir John Simon en Hitier, bij welke ik tegenwoordig was en ik weet, dat de rijkskanselier toen zijn trouw jegens Locarno in ondubbel zinnige bewoordingen heeft uitgedrukt. Ik heb Von Hoesch (den Duitschen ge zant te Londen, Red.) bereids meege deeld, dat ik het gebeurde van Zatêraag niet in overeenstemming kon brengen met de woorden van toen en ik heb hem gewezen op den buitengewoon ongun- stigen indruk die de handelwijze van de Duitsche regeering op de Engelsche openbare meening moest maken. Had de Duitsche regeering immers verande ringen of wenschen nopens het verdrag van Locarno te berde willen brengen, dan stond haar de weg daartoe open bij het Haagsche Hof of bij de Verzoenings commissie, maar in geen geval had zij het recht het verdrag eenzijdig op te zeggen. De heer Von Hoesch heeft zich t-oen gehaast mij uit te leggen, dat de hande lingen der Duitsche regeering ingegeven waren door den wensch om zich aan te sluiten bij de Engelsche politiek van ver sterking van den Volkenbond en de col lectieve veiligheid. De methode, die de Duitsche regeering gevolgd heeft, maakt den internationa len toestand gecompliceerder dan hij reeds was. Ons vertrouwen immers in ieder besluit of verplichting, waartoe de Duitsche regeering zegt te willen over gaan, is door het gebeurde ernstig ge schokt en ik vertrouw dat niemand in dit Huis in dit opzicht met mij van opi nie zal verschillen. Het gebeurde is een ernstige slag, die aan de eerbied van verdragen is toegebracht en het heeft het geloof in internationale afspraken ten zeerste ondermijnd. Ik meen te mo gen zeggen, dat er van een dreigement of toespeling op vijandelijkheden geen sprake is. De Duitsche regeering her haalt haar verzekering van vredelie vendheid en heeft een nieuw verdrag van non-agressie aan Frankrijk en Ber lijn aangeboden. Wij zullen al deze dingen met een koel hoofd moeten onderzoeken, maar om ieder mogelijk misverstand te ondervan gen verklaar ik reeds nu plechtig, dat de Engelsche regeering gedurende die periode van gedachtenwisseling al haar verplichtingen uit hoofde van Locarno naar de letter en den geest zal nakomen niettegenstaande Duitschland's hande ling. Zoodat zij zich gebonden acht om zoowel Frankrijk als België onmiddel lijk ter hulp te snellen, als een of beide zouden worden aangevallen. Wij zijn in de eerste plaats om de toekomst bezorgd, want een van de grondpijlers van den vrede in Europa door dezen éénen slag op zijde ge schoven en de waarborging van den vre de is er weer door op losse schroeven gezet. Wij zullen dus iu de eerste plaats weer al het mogelijke moeten doen om de vooruitzichten op het behoud van den vrede te versterken en te verzeke ren. Geen enkele gelegenheid mag wor den verzuimd om dat doel in het oog te houden. In dezen geest zullen wij de nieuwe voorstellen van den Duitschen rijkskan selier bezien. De Britsche '-'-•geering zal deze voor stellen objectief bestudeeren, om na te gaan, in welke mate zij middelen bevat ten, waardoor de vrede op een steviger basis kan worden gegrondvest. fk vraag met vertrouwen alle partijen in dit Huis om de regeering te willen sterken in haar pogingen, om wijsheid en verstand te vereenigen met staats manschap tot behoud van den wereld vrede. (Langdurige toejuichingen). Baldwin zegt, dat Hitler's op treden een reden te meer voor Engeland is, om zijn bewapening uit te breiden. Onmiddellijk na de verklaring van Eden, stond minister-president Baldwin op en stelde de eenvoudige motie voor dat het Lagerhuis de buitenlandsche re- geeringspolitiek als door Eden ontvouwd zou goedkeuren. Daarna leidde hij het debat over de bewapeningsvoorstellen in met de opmerking, dat het Huis na de gebeurtenissen in de laatste 48 uur wel meer dan ooit overtuigd zou zijn, dat er voor Engeland geen anderen weg open bleef dan h,aar verplichtingen als lid van den Volkenbond te vervullen, maar tevens dat het zelf in staat moest zijn om alle mogelijke gebeurtenissen het hoofd te bieden. Het was een droe ve waarheid, maar het was nu eenmaal zoo, dat er misschien maar één n,atie noodig is om den oorlog te ontkete nen, maar later zouden er misschien vijftig noodig zijn om den vrede te slui ten. Daarom moest de eventueele aan valler thans weten welk risico hij liep. Hij moest een keten van gelijkgezinde staten tegenover zich vinden, die hem zouden beletten zijn oogmerk te volvoe ren, Het element in den modernen oor log was de verrassing en d.aarom moes ten Engeland en vele andere Europee - sche staten welk een verschrikkelijk ding het ook was om ,te moeten erken nen en zeggen zich beter wapenen, om tegen iedere verrassing bestand te zijn. Wij hebben onze eigen moeilijkheden, maar in ons leeft toch het sterke ver langen om onze pogingen om Frankrijk en Duitschland tot elkaar te brengen en om met deze beide landen in vriend schap te leven, voort te zetten. Onze eenige hoop is om deze vriendschap tot werkelijkheid te maken. Voordat dit geschied zal zijn, zullen er ernstige en minder ernstige crises in de onderlinge betrekkingen zijn, die mogelijk een pa- niekachtigen omvang zullen hebben. En op de momenten dat onze invloed op permachtig zal moeten zijn, is een zwak Groot Brittannië het laatste wat te wenschen valt, Teleurstélling in Frankrijk. De Fransche pers uit zich over her geheel gereserveerd over Eden's en Baldwin's verklaring. Sommige bladen echter spreken ronduit hun teleurstel ling uit. Men had te Parijs blijkbaar op veel krachtiger taal gehoopt. Het is misschien jammer voor Frankrijk, maar het zal zich ten slotte met de gedachte moeten verzoenen, dat het Verdrag van Versailles van zijn grondvesten is ge rukt en daar niet op terug gebracht kan worden. In het Rijnland liggen thans 60,000 militairen. In de gedemilitariseerde Rijnlandzone bevinden zich thans, naar Reuter ver neemt, ongeveer zestigduizend man troepen. Gisteren zijn ca. 30,000 soldaten het Rijnland binnengerukt, dertigduizend agenten der zg. groene politie, die zich reeds aldaar bevonden, zijn in de rijk'® weer opgenomen. De troepen bestaan uit minstens vier divisies, alsmede afdeelingen van de luchtmacht, die niet in divisies zijn inge deeld. Naar de Duitsche bladen melden hebben alle steden in het Rijndal, zoo als Dusseldorp, Keulen, Bonn, Coblenz, Mainz, Ludwigshafen, Mannheim en Heidelberg groote garnizoenen gekre gen. Te Aken, Trier, Saarbrjüicken lig gen, naar in een communiqué wordt ge zegd, slechts kleine detachementen of eenige compagniën. Doch daar bevonden zich reeds lang groote afdeelingen dei groene politie. Tusschen Frankfort en Mannheim en tusschen Keulen en Duseldorp liggen twee afdeelingen jachtvliegtuigén, De „Angriff" spreekt zelfs van bombarde mentsvliegtuigen, welker motoren bo ven Keulen zijn gehoord. Waar deze es cadrilles, die niet in de officieele com- muniqué's zijn genoemd, zijn gestation neerd, is nog niet bekend. Voorts liggen in het Rijnland dertien afdeelingen artillerie elk van drie bat terijen, met den bijbehoorenden trein. Dit zijn voornamelijk gemotoriseerde batterijen jnet een kaliber van 105 en 150 mm. IT' - afdeeling infanterie be Een wijs man neemt van alles ken nis, doch slechts van het goede bezit. schikt over de bijbehoorende tanks en kanonnen ter verdediging tegen tanks. Geen versterking van de Belgi sche grens. Hoewel de Belgische regeering niet officieel heeft gelast de verloven in de garnizoenen aan de Qostelijke grens in te trekken, wordt thans bevestigd, dat deze verloven krachtens individueele orders zijn uitgesteld. De troepen aan de grens zijn niet versterkt en de re geering overweegt ook geen verster king- Duitschland uitgenoodigd zich te laten vertegenwoordigen in de Raadszitting. Voor de op Vrijdag te houden zitting van den Volkenbondsraad staat slechts één punt op de agenda; t wederzijdsc'.ie garantieverdrag tusschen Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Itahë, gesloten te Locarno op 16 October 1925, dat Duitschland heeft opgezegd. In het telegram waarin hij de Duit sche regeering in kennis stelt van den tekst der Fransche protestnota aan Ge- nève zegt de secretaris-generaal van den Volkenbond: ,",In geval de Duitsche regeering als contracteerende partij van het verdrag van Locarno aan de bestu deering van deze kwestie door den Raad zou willen deelnemen, zou ik U verplicht zijn, indien U mij dit wilde mededeelen." EEN GIFT VAN PRINSES JULIANA. Het bestuur van den centralen bond voor inwendige zending en Christelijke philantropische inrichtingen, heeft van H. K. H. Prinses Juliana een mooie gift ontvangen voor den arbeid van den bond. Sinds vele jaren is het voor Neder landers zeer moeilijk in het buitenland te werken. Sinds lang is het b.v. in Zwitserland geheel onmogelijk voor buitenlanders werk te verrichten, dat ook door een Zwitser kan gedaan wor den. Tegenover de ongeveer 500.000 werkeloozen in ons land was het tot voor kort dus zeer onrechtvaardig, dat de regeering geen maatregelen trof om het uitoefenen van ambacht en beroep door buitenlanders hier te lande te be perken tot het noodzakelijkste. Was het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen ge regeld bij dew et van 16 Mei 1934, thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende rege ling van het zellstandig uitoefenen van beroepen en beddrijven door vreemdelingen. Aan d,e memorie van antwoord ontleenen wij het volgende In het bijzonder in het Middenstands- bedrijf, in den detailhandel, het am bacht en de kleine nijverheid wordt sterk geleden onder den achteruitgang der omzetten, en terwijl in vele bran ches reeds een overbezetting heerscht wordt de strijd ons het bestaan nog ver scherpt door de vestiging van buiten landsche zakenlieden. Bovendien hebben zich vele buiten landsche arbeidskrachten tengevolge der wet van 16 Mei '34 zelfstandig ge maakt en oefenen nu een zelfstandig bedrijf of beroep uit, hetgeen 'n nieuwe concurrentie voor hun vroegere werk gevers beteekent. In dit verband is de nieuwe wet als een compliment te beschouwen op de vorige, die alleen gold voor werkne mers. Daarenboven schept dit wetsontwerp een uniforme controle op den arbeid door vreemdelingen in het algemeen. De beslissing ten aanzien van reeds gevestigde buitenlanders zal geval voor geval worden genomen om onnoodige hardheid te vermijden. De aanwijzing van de beroepen en bedrijven, waarvoor een vergunning wordt vereischt, geschiedt bij algemee- nen maatregel van bestuur. Indien voor de uitoefening van een bepaald beroep of een bepaald bedrijf een vergunning verplicht is gesteld, zijn aan die verplichting onderworpen a. alle natuurlijke personen, die noch Nederlander, noch uit anderen hoofde Nederlandsch onderdaan zijn b. alle buiten Nederland en zijn over- zeesche gebieden gevestigde lichtamen, hetzij in handen van Nederlanders of van vreemdelingen c. alle in Nederland of zijn over- zeesche gebieden gevestigde naamloo ze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen met rechtspersoonlijkheid en stichtin gen, waarvan een of meer der bestuur ders of commissarissen vreemdeling is. Dus in het algemeen de Nederlandsche rechtspersonen met een buitenlandsch karakter. Het is niet onmogelijk, dat een be paalde vergunning slechts voor een be paalde streek des lands wordt voorge schreven b. v. grensgebieden. In het geval, dat buitenlanders, die in' het buitenland hun bedrijf uitoefen den hier werkzaamheden verrichten, wordt alleen een vergunning geëischt wanneer dit geschiedt in opdracht van derden ook hier kan het regionaal worden voorgeschreven. Strafbaar zijn zoowel de vreemdelin gen die zonder vergunning werken als ook de Nederlanders die voor vreemde lingen-zonder-vergunning werken. Tenslotte wordt in uitzicht geste,ld de mogelijkheid tot onderhandelen met vreemde regeeringen om tot weder- z ij d s c h e belangenbehartiging te geraken, daar door de nieuwe wet wei- eens een terugslag in het buitenland zou kunnen volgen ten nadeele van de daar werkede Nederlanders. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Maatregelen gevraagd na op heffing van het Nationaal Cri siscomité Vergadering bijge woond door Prinses Juliana. Het bestuur van de Ned. Vereen, van Armenzorg en Weldadigheid heeft Za terdag een vergadering gehouden in een dér zalen van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, welke werd bijge woond door H.K.H. Prinses Juliana, be schermvrouwe der vereeniging. Bij den ingang van bet departement werd H.K H. ontvangen door den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, en den secretaris-generaal, mr. dr. K. J. Frederiks, die de Prinses ver volgens naar de vergaderzaal begeleid den. Daar werd H.K.H. verwelkomd door den voorzitter der vereeniging, mr A. J. A. A. baron van Heemstra, onder wiens leiding de vergadering vervolgens een aanvang nam. Door groote opkomst van de leden waren nagenoeg alle pro vinciën in deze bestuursvergadering vertegenwoordigd. Tot lid van het dagelijksch bestuur werd gekozen mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van Breda, die verklaarde deze benoeming te aanvaar den. Voorts werd besloten, de algemeene ledenvergadering dit jaar te houden te Groningen, vermoedelijk in September. Als onderwerp werd bepaald: afwente ling van de kosten van armenzorg op andere gemeenten. Daarna kwam aan de orde het hoofd punt van de agenda, namelijk de be handeling van het advies, dat door de vereeniging aan de Regeering zal wor den uitgebracht inzake de maatregelen, te treffen na opheffing van het Natio naai Crisiscomité. Na eenige discussie werd het concept samengesteld door een commissie van voorbereiding, ongewijzigd goedgekeurd. Dit advies zal nu zoo spoedig mogelijk aan den minister van Binnelandsche Za ken worden aangeboden, waarna t( verwachten is, dat vanwege diens de partement de noodige aanwijzingen aan de gemeenten zullen worden gegeven omtrent hetgeen na 1 Mei op dit ge bied zal zijn te verrichten. a Middelburg, 10-III-'36. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 11 °C (52 QF; laagste 3.4 °C (38 °F). Heden 9 h: 10.4 °C; 12 h: 11.5 °C. 1 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.0 mm te Budapest; laagste 747.8 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen; iets kouder. Zon op: 6 h 28; onder: 17 h 54. Licht op: 18 h 24. Maan op: 20 h 56; onder: 6 h 32. L.K. 16 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Maart. Laagwater. 9.08 21.06 9.36 21.37 10.06 22.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Hoogwater. Di. 10 2.29 14.50 Wo. 11 S 3.00 15.21 Do. 12 3.31 15.51 Di. 10 S Wo. 11 Do. 12 Maart. Hoogwater. 4.31 16.48 4.59 17.17 5.27 17.44 Laagwater. 10.01 22.11 10.32 22.45 11.04 23.16 Ring van Chr. Zangvereenigingen, Zaterdagmiddag vergaderde de ring Zeeland van Chr. Zangvereenigingen te Goes. Voorz. de heer Woltering uit Vlissingen. Uit het 23ste jaarverslag van den secretaris P. Fraanje bleek, dat 39 vereenigingen zijn aangesloten, dat de vereeniging te Oostburg is op geheven en die te Stavenisse wil .aan sluiten. Besloten werd het concours op Hemelvaartsdag te houden te Biezelin- HET GEDENKTEEKEN VOOR DE KONINGIN-MOEDER. De heer W. de Graaf, voorzitter van het plaatselijk comité inzake een ge- denkteeken voor H M. de Koningin- Moeder, schrijft ons: In aansluiting met Uw mij zeer sym pathiek artikel „Zeeland voor de Moe der des Vaderlands" neem ik de vrijheid als voorzitter van het Plaatselijk Comi té voor de oprichting van een gedenk- teeken voor wijlen de Koningin Moeder er de aandacht op te vestigen, dat van morgen af begonnen wordt met eene inzameling bij de ingezetenen van Mid delburg voor genoemd doel 't Plaatse lijk comité beveelt teekenen op deze lijst met nadruk bij de stadgenooten aan. en het vertrouwt, dat de bekende Oran je g'ezindheid der Middelburgers zoo dikwijls op treffende wijze tot uiting ge komen ditmaal zal leiden tot het bij eenbrengen van een bedrag, dat de Zeeuwen, als uiting hunner groote lief de voor wijlen de Koningin Moeder, in staat zal stellen te komen tot de op richting van een blijvend „Harer Maje- steits waardig monument in de'hoofdstad der provincie". Geneesheer-Directeur. Tot geneesheer-directeur van het Gasthuis te Middelburg is benoemd de heer L. J. H. Brongers, thans internist in het Gasthuis. Excursie der Huisvrouwen. Men schrijft ons: Maandagmiddag bracht de afd. Mid delburg van de Ned. Ver. van Huis vrouwen een bezoek aan de toonzaal en demonstratiekeuken der P.Z.E.M te Vlissingen, tot het bijwonen van een demonstratie niet electrische kookap- paraten. De heer S 1 o o v e s, directeur der P.Z.E.M., merkte daar onder meer op, dat de P.Z.E.M. de Vereeniging gaarne enkele jaren vroeger had willen uitnoo- digen, doch tot voor kort waren de electriciteitstarieven in Middelburg nog van dien aard, dat oepassing van de electriciteit voor het bereiden der maal tijden economisch niet verantwoord was. Thans evenwel is in Middelburg een nieuw vastrechttarief ingevoerd,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1