DE IN DE PIJP Verontwaardiging in Frankrijk daden. over Hitler's MODERN or MAAR. Soldaten in het Rijnland. NUMMER 58. TWEE BLADEN. MAANDAG 9 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Wij zullen zijn voorstellen niet bestudeeren, zegt Sarraut. Maar: het hoofd moet koel gehouden worden, Een radio-rede van Sar raut. Generaal Von Blomberg aan het woord. OUDER WETffCW Ecbfe Frïescbe -Heerer?-1?aai 10-15-20-25 c-f. per k ons. ■»i»iuyj«ciarna Feestvreugde alom. Met bloemen en jubel zijn de troepen ingehaald. Oude herinneringen. WEEEt EN mm. provinciale MIDDtLBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- jchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per itwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^» Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstiaat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pnbliciteitswaarde de^ Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1-« regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De sensationeele gebeurtenissen, die Zaterdag jl. te Berlijn, hebben plaats ge grepen, jagen, zooals te verwachten viel, ontzaglijk veel politiek stof op. Uit den aard der zaak zijn de gemoederen in Frankrijk er het hevigst door bewo gen, Toch blijven over het algemeen de reacties tamelijk bezadigd. De Fransche pers, hoewel ze niet nalaat er den na druk op te leggen, dat „woordbreuk" de Duitsche regeering een soort van twee behoefte schijnt te zijn geworden, blijkt er zich van bewust te zijn, d,at de hoofden koel gehouden dienen te wor den. In andere landeti, zooals Engeland, wordt ditzelfde betoogd. Het laat zich dan ook aanzien, dat, al zullen we wel een periode van vrij veel politieken hei kel beleven, gevaarlijke spanningen uit blijven. De Volkenbondsraad bijeen. De Fransche regeering heeft Zater dag en Zondag verschillende malen ver gaderd. Zij besloot onverwijld een be roep op Genève te doen. Men verwacht, dat a.s. Donderdag ae Volkenbondsraad bijeen zal komen, om den toestand on der oogen te zien. Militaire maatregelen in Frank rijk. Er zijn ook eenige militaire maatre gelen door Frankrijk genomen. Men heeft de verdedigingswerken langs de Duitsche grens nl. door meer troepen dan er tot dusver lagen, laten bezetten. Dit is een vrij normale feactie., die geen onrust baart. Zondagavond heeft de Fransche mi nister-president Sarraut een radio-rede afgestoken, waarin hij Hitler's daden veroordeelde. Als de «Duitsche regeering inderdaad van meening is, zoo zeide hij, dat het FranschRussische verdrag niet te lij men valt met het verdrag van Locarno, dan had zij zich tot het Haagsche Hof moeten richten. Zij deed dat niet. Wel stelt zij voor, nieuwe verplichtin gen aan te gaan. Maar ik zal haar voor stellen niet bestudeeren en wel om twee redenen: le. Omdat het tweeledig voorbeeld van eenzijdige opzegging van plechtig aangegane verplichtingen ons geen ver trouwen zou kunnen geven in haar nieu we voorstel. 2e. In weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belangrij ke strijdkrachten de gedemilitairiseerde zone laten binnentrekken. En dit alles zonder tevoren haar bedoelingen te hebben kenbaar gemaakt zich los te maken van de plechtige verbintenissen. WIJ ZIJN VOOR EEN VOLDONGEN FEIT GEPLAATST EN ZULKS OP DE MEEST PLOMPE WIJZE. Er zou in Europa geen vrede meer zijn indien de ze methode algemeen zou worden toe gepast en er zouden geen internationale betrekkingen meer kunnen bestaan. Wij willen zoo iets niet en wij dienen de be langen van de Europeesche gemeen schap. De Fransche regeering is zeer vast besloten niet voor bedreiging te wij ken. Het bloote feit, dat de Duitsche soldaat zich in weerwil van plechtige verplichtingen op den Rijnoever ves tigt. sluit terzelfdertijd onderhandelin gen uit. Na de situatie rijpelijk te hebben overwogen, verklaar ik uit naam van de Fransche regeering dat we van plan zijn te trachten de essentieele waarbor- ü62J y.?0T veiUgheid van Frankrijk en België te handhaven, welke werden medeonderteekend in het verdrag van Locarno door de regeeringen van Enge land en Italië. We zSj)n niet geneigd Straatsburg te laten onder het bereik van het vuur der Duitsche kanonnen. Er moet een beroep op de Volkenbonds raad gedaan worden. Het is voorts on vermijdelijk dat gedachtenwisselingen plaats vinden tusschen de onderteeke naars van het verdrag. Onverwipd moet tot deze gedachtenwisseling worden overgegaan. Onze zaak is rechtvaar dig en sterk, aldus riep Sarraut uit, en door haar te verdedigen vertrouwen we met ons lot een essentieel element in den Europeeschen vrede te verdedi gen. Het Fransche volk geeft zich daar rekenschap van. Alle beuzelachtige twist enop zij zettend is het, we weten het, en zal het blijven eensgezind oni de actie der regeering te steunen. De Duitsche regeering meende het uur voor h.aar daad van geweld goed te hebben uitgekozen. Niet in het uur, dat de afgevaardigden moeten stemmen ovfer 't FranschRussische pact, dat nog aan de beslissing van de Senaat overblijft, maar in het uur van de ver kiezingsperiode, welke in Frankrijk reeds is begonnen. De Duitsche regeering verwacht on- eenigheid. binnenlandsche spanningen, welke de strijd der politieke partijen en de stembusstrijd in den boezem der natie zullen kunnen teweeg brengen. De Duitsche regeering vergeet even wel, dat in ieder ernstig uur van onze geschiedenis partijtwisten werden opzij gezet en dat alle partijen zich vereeni gen voor de verdediging der nationale onafhankelijkheid en veiligheid. De Duitsche minister van oorlog, ge neraal Von Blomberg, heeft gisteren ter gelegenheid van een herdenkingsplech tigheid van de gevallenen in den oor log, te Berlijn een rede gehouden, waar in hij o.a. het volgende zeide: De wereld mag en moet de offers en het lijden van den grooten oorlog niet vergeten. Wij, frontstrijders, vooral hebben de plicht aan komende geslach ten het ware beeld van dezen oorlog over te brengen. De jeugd vooral moet zich hoeden voor de vaische romantiek van den frisschen en vroolijken oorlog. Vóór den wereldoorlog en tot dusverre na dezen oorlog, zijn geen gevechten voorgekomen, die vergeleken kunnen worden met den hel van een veldslag van materialen uit den wereldoorlog. Wij, Duitschers, behoeven geen nieuwen roem te verbinden aan onze triomphan- telijke vanen en standaards. Wel echter hebben wij den vrede noodig, teneinde de nationaal-socialis- tische revolutie definitief te vestigen. Den schepper van het Derde Rijk, die onze hoogste bevelhebber is, brengt de nieuwe weermacht op den „Heldengedenktag" van heden uit eigen naam en als drager van de tra ditie van het oude leger, dat eens het beste van de wereld was, dank.. .Van daag en voor alle tijden voelt de weer macht zich onscheidbaar verbonden met de nationaal-socialistische partij en al hare instanties en organisaties. Hoe meer men in het buitenland fluis tert en argwaan gevoelt over de ver houding tusschen partij en weermacht, des te hechter zullen beiden achter el kander staan. Als de beide zuilen schra gen zij den nieuwen staat en zij vor men op gescheiden arbeidsterreinen en toch in innigste gemeenschap den nieuwen Duitschen mensch. Wij dan ken onzen Leider voor het onvoorwaar delijke vertrouwen, dat hij aan ons, sol daten, schenkt. Dikwijls heeft in oorlogen het woord opgeld gedaan dat de overwinning is aan de sterkste bataillons. Wij hebben bitter ervaren, dat de onvrede, de sla vernij en de schande samen gaan met het ontbreken van bataillons. Thans echter willen wij toonen, dat een sterk Duitschland de veiligste bescherming is van den vrede, de vrijheid en de eer. Door ons sterk te maken, volgen wij slechts het voorbeeld, dat alle andere volkeren ons sedert vele jaren heb ben gegeven. De schuld voor den al- gemeenen bewapeningswedloop ligt waarachtig niet bij ons. Wij hebben in het tegenwoordige Duitschland geen anonieme krachten, die eens en van daag nog in de wereld oorlogen ontke tenen of niet betrokken volkeren daar in kunnen sleepen. W ij willen geen wereldrevolutie en geen oorlogswinsten voor kapitalistische raddraaiers. Wij hebben het eenige doel in veiligheid en rust te kunnen werken aan den vreedzamen opbouw van het nieuwe rijk. Temidden van dit werk staat de opvoeding tot den fatsoenlijken, zuiveren, vlijtigen en dapperen mensch. Wij eischen van de Het publiek vergeeft alles, behalve de gave van het genie. Oscar Wilde, ons omringende wereld niets anders dan naar dezen maatstaf gewaardeerd te worden. Wij eischen dat, met het zelf vertrouwen van het goede geweten en met een.... gelatenheid, die zich niet bekommerd om onverdienden smaad. Of in de wereld oorlog heerscht of vre de, hangt niet af van Duitschland. Dat hebben het jongste verleden en de te genwoordige tijd duidelijk geleerd. Wel echter is van onze kracht de Duitsche vrede afhankelijk. Wij willen geen aan valsoorlog, maar den verdedigingsoor log willen wij niet moeten vreezen. Ook het nieuwe Duitschland hoopt en wenscht dat de oorlog als middel dei- politiek en als vormgever aan het lot der volkeren verdwijnt, maar hij zal alleen verdwijnen wanneer men de oor zaken der oorlogen uit den weg ruimt. Eenzijdige militaire bondgenootschap pen, sancties en een politiek, die het eenig heil ziet in de verstarring en ver eeuwiging van onhoudbaar geworden toestanden, zijn de wegbereiders van toekomstige exploisies. Op den dag der toekomst, waarop de gemeenschap der volkeren de eerste oorlogsoorzaak langs den weg van tijdige en vreedzame herziening opgeheven zal hebben en waarop deze gemeenschap ziefe niet door het egoisme der groote en verza digde staten laat leiden, op dien dag eerst zal deze gemeenschap haar be- staansdoel als hoedster en bescherm ster van den vrede nakomen. F 20 (Van onzen -redacteur.) Keulen, 8 Maart. Vlaggen waaien boven Duitsch land. Vlaggen van Oost-Pruisen tot in het Saargebied: rood met zwarte haakkruisen in het witte midden veld. Vlaggen waaien vooral boven het Rijnland, waar het heden leest is als nooit tevoren. Van de huizen, van de kerken, van de fabrieks- schoorsteenen, overal wappert het rood met het zwart en wit als een trotsche juichkreet tegen den he mel. Het Rijnland heeft zijn leger te rug en het is met bloemen en met gejubel binnengehaald! Het jongste besluit van Adoif Hitier moge het buitenland hebben verrast, het Rijnland zelf was wellicht nog meer on voorbereid op de komst van het leger. En plotseling kwamen de soldaten aan- gemarcheerd, alsof er geen Locarno be stond, dat nog niet zoo heel lang gele den door den Führer uitdrukkelijk was bevestigd. Misschien heeft Hitier se dert zijn optreden als leider van het Duitsche volk nog nimmer op het Rijn land meer indruk gemaakt dan thans, nu het zich weer vrij kan voelen zonder den druk van iets, wat het steeds als een smaad jegens het land is blijven beschou wen. Terwijl de Führer zijn reden in den Rijksdag hield, zouden de troepen het Rijnland binnentrekken, als om daarmee zijn woorden te onderstreepen. Niette min waren in Keulen de militairen al eerder binnen de verboden zóne. Daar uit is waarschijnlijk te verklaren de aan vankelijke tegenspraak uit Berlijn van de eerste berichten omtrent de troe penverplaatsingen, omdat deze blijkbaar niet geheel volgens het programma wa ren uitgevoerd. Het verklaart echter ook de bijzondere verrassing, die de stad als een siddering doorvoer, toen met de snelheid van een electrische vonk zich het gerucht door de stad verspreidde, dat de soldaten kwamen. Het gerucht werd een roep en de roep werd een juichkreet, toen de eerste troepen zich vertoonden. Waren de menschen zich bewust van de mogelijke politieke gevolgen van de ze gebeurtenis? Zonder twijfel niet. Zij dachten er niet aan, dat hier een plech tige belofte was geschonden en dat het buitenland daarin 'n oorlogsdaad mocht zien. In dat opzicht waren ze bezield met een algeheel vertrouwen in den lei der, die hen naar hun meening in zijn (Ingez. Med.) politiek ten opzichte van het buitenland nog nimmer had teleurgesteld, Geestdrift maakte zich van allen meester. Spontaan werden de vlag gen uitgestoken, reeds lang voor het bevel daartoe uit Berlijn werd bekend gemaakt en overal zag men stralende gezichten. Van Keulen werd de radio, die Hitler's lange reden uitzond, in den steek gelaten om van de glorierijke intocht der weerwacht getuige te zijn, in de andere plaatsen van het Rijnland kwam de vreugde tijdens het beluis teren van de met spanning ver wachte redevoering, die spoedig 9 ook daar werd onderstreept door ratelende wielen en dreunende sol datenpassen. De eerste berichten omtrent de ge beurtenissen in het Rijnland waren' voor ons aanleiding om erheen te gaan, ten einde getuige te kunnen zijn van wat zich daar in deze historische dagen af speelde. Het was een en al geestdrift, dien we daar ontmoetten, g'eestdrift over het terugzien van „das Militar' dat men vooral immers in Duitschland zoo vereert, geestdrift ook om een daad van de regeering, waarmee aan het bui tenland wederom toonde baas :n eigen huis te willen zijn. „Nu is alles weer net als vroeger' oordeelde de kellner in een café, die uit louter vreugde een praatje begon te maken. „Nu hebben we onze soldaten weer." „Ja, nu zijn jullie weer gelukkig", antwoordden we. „Nou, gelukkig, gelukkig, dat zeg ik niet, maar ze kunnen nu tenminste weer zien dat we doen, wat we zelf willen, en niet wat zij willen Zoo was het algemeen gevoelen en dat uitte zich in de houding van allen, van jong en oud, met of zonder uniform. De krantenjongens riepen het des avonds uit aan de uitgangen der stations en op de hoeken der straten. Het was overal levendig in de stad en er was 'n stemming als op een overwinningsfeest. Over de machtige Hohenzollernbrug waren de soldaten gekomen, na op het station Deutz aan den rechteroever van den Rijn te zijn afgestapt. Hoevelen vsn de juichende belangstellenden aan den kant van den weg zullen zich hebben herinnerd, dat ruim zeventien jaar ge leden voor het laatst ook Duitsche troe pen deze brug waren gepasseerd! Welk een verschil met die dagen, de laatste van den grooten oorlog, toen het Duitsche leger na een strijd tot het uiterste tot den te rugtocht wetd gedwongen en uit het eens bezette land moe en on dervoed, gedemoraliseerd en toch zich trachtend goed te houden, zijn trage schreden zette op den weg. Daarna waren hel jaren lang ande re soldaten, die den „Wacht am Rhein" betrokken: Engelsche, Fran sche en Belgische, die jarenlang het Rijnland hielden bezet. Waar nu de Duitsche soldaten mar cheerden, hebben we ruim tien jaar ge- Middelburg, 9-III-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste lucht temperatuur 10.7 °C (51.5 °F); laagste 3.9" °C (39 °F). Heden 9 h: 8.3 °C; 12 h: 9.8 °C. Van Zaterdag op Zondag 0,8, van Zon dag op Maandag 3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 768.6 mm te Riga; laagste 749.3 te Röst. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind; nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen; iets zachter overdag. Zon op: 6 h 30; onder: 17 h 52. Licht op: 18 h 22. Maan op: 19 h 46; onder: 6 h 18. L.K.: 16 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Maart. Hoogwater. Laagwater, Ma. 9 2.03 14.25 8.42 20.38 Di. 10 2.29 14.50 9.08 21.06 Wo. 11 S 3.00 15.21 9.36 21.37 Hoog-, en Laagwater te Wemeldinge. Ma. 9 Di. 10 S Wo. 11 Maart. Hoogwater. 4.02 16.20 4.31 16.48 4.59 17.17 Laagwater. 9.35 21.44 10.01 22.11 10.32 22.45 leden de bruine uniiormen van het En gelsche bezettingsleger gezien De be volking aanvaardde den nederlaag en zij verdroeg de vreemdelingen, wier aan wezigheid zij als een smaad bleef voe len. Het bezettingsleger verdween en het Rijnland was buiten de politie zon der uniformen, totdat er eenige jaren geleden weer bruine uniformen waren gezien: de S. A. en de arbeidsdienst de den er hun intrede en beheerschten er tenslotte de straat. Nu is het weer de grijze uniform van de Duitsche weer macht, die er voor het eerst na zeven tien jaar naast de partijuniformen zich aan de gelukkige Rijnlanders vertoont; Zaterdag en Zondag heeft het er ge dreund van den intocht der militairen en misschien zal dat de volgende dagen ook nog wel zoo zijn. In Dü'sseldorf, in Keulen, in Mainz, in Aken, in Trier en in Saarbrücken, overal zijn Zaterdag de soldaten met open armen ontvangen. Het oude ceremonieel is er meteen weer in eere hersteld doordat in Aken bij de „Eisenbrunnen" reeds Zaterdag de pa rade werd afgenomen, zooals dat er voor den oorlog gebruikelijk was. Was het wonder, dat sommigen daarbij tra nen in de oogen kregen, naar ons later is verzekerd? Infanterie, artillerie, wiel rijders, cavalerie, motorrijders en het vliegercorps waren alle van de partij in den stralenden zonneschijn. Militai re jagervliegtuigen ronkten in de blau we lucht en waren op sommige plaat sen de voorboden van de troepen. Met één slag is aan de demilitarisatie een krachtig einde gemaakt en daarmee heeft Duitschland zijn oude rechten her nomen. Zoo plotseling is alles in zijn werk gegaan, dat hier en daar een onderdak voor de militairen moest worden geïmproviseerd De officie ren kregen een verblijf in hotels, doch niet over,al kon, zooals in Trier, de vroegere kazerne weer worden betrokken. De Keulsche ka zerne in de voorstad Riehl bij voor beeld is thans in gebruik bij de S.S., zoodat de soldaten in eenige scho len tijdelijk zijn ondergebracht. Van daar uit zullen ze over eenigen tijd naar andere verblijfplaatsen worden gedirigeerd. D,at er voor alle plaatsen, waar nu soldaten zijn gelegerd, veel belangstelling bestaat, spreekt vanzelf. Maar nog grootere belangstelling was er Zater dagavond voor de fakkeloptochten, die in bijna alle plaatsen gehouden werden. Feestelijk flakkerden de vlammen, be schijnend de vroolijke gezichten der Kij kers langs den weg met daar boven de huizen, die als een donkere massa bo ven het feestfestijn zich verhieven. Over al was er vroolijkheid en gejuich, dat zich ook voortzette in de café's, die dezen Zaterdagavond extra vol waren. Zondag hebben we op een tocht langs verschillende plaatsen in het Rijn land kunnen constateeren, hoezeer de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1