BURGERLIJKEN STAND. BUITENLAND. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. Stilte na den storm. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. Wat zal Italië doen, als een olie-embargo werd afgekondigd? ltaliaansche dreige menten Belangrijke verklaring van Hitier op komst. ITALIë. ZWITSERLAND. RUSLAND. BALKAN. TURKIJE. JAPAN. De strijd tegen de communisten. Beursthermometer van Vrijdag JAPAN. Hei doodelijk auto-ongeiuk te Kortgene. AMSTERDAM. 6 Maart Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele aotee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 81%—81%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96% Japan 1924-6% 55%—55%, Amsterdam 1933-5 99%100. Amsterdam 1934-4% 9898. 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 90%—90%. Zeeuws Hyp. B-4% 8585. Cities Service Cy. P. 1958 5 41%40%. A Amsterd. Bank 114%114%, C Rott. Bankver. 105%104% A Twentsche Bank 85% A Pref, Gruyter Zn A. 111% A Pref. Jurgens A 102%101%, A Ned. Gist- en Spiritusf. 403%402 A De Schelde N.B, 35%35% A Ver, Papf. v. Gelder 51 51 C Am. Smelt Ref, 4040% C Stand Brands 10%10%. A A.N.I.E.M.—N.B. 175%—177%. C North Am. Cy. 16%16%. A Born. Sum, H.M. 146146. A Linde Teves en Stokv. 74%74% A Ned. Wol Mij. 83 A Singkep Tin M. 9192. A J. C. Japan Ln. 41%41%. A Rotterd. Lloyd 38%39. A S. M. Nederland 37—37%. A Amst. Thee C.M, 46%46%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 79%—81. C Int. Nickel Cy. 29%— 27%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%86% O. Indie 34 1000-4 97%—97%,. Duitschl. '30 1000-5% 23%—23%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. A Koloniale Bnk. 50%52%. A NI. Hbk, 1000 90—117% C Ned. H. M, 1000 126%—128%, A Alg. Kunstz U, 26%26%-26. A v. Berkels Pat 42%42%. C Calvé-Delft 59%60,. A C. Suiker Mpij. 112%113. A Ned. Ford AM, 219%—219%. A Philips Gem B. afg, 207%—208-200% C Unilever 107%—108-%. C Am,. Car Foundry 22%22%-23. C Anaconda Cop. 20%21-20%, C Bethlehem St. 33%33%-32 C Kennec Copper 22%22%-%,. C Un,. States eather C Un. States St. C. 39%—39-J? i A Kon,. Petr, Mpij, 239%240%-42%. C Contin. Oil Cy. 21%—21%-% C Philips Petr. Comp. 25%25%. C Shell Union O C. 11%11%-%. C Tide Water Ass. Oil 1111%-%. A K.N. Stoomb.. Mij. 5%5%. A Ned. Scheepv. U. 47%48-49. A H.V. Amsterdam 234%237-40. ging thans 108 leden telt en er een batig Kassaldo is van f 65. De bestuursleden J, W. van 't Hoff, J. Wondergem en A. Dingemanse werden herkozen, terwijl in de vacature van den heer G. Prins werd gekozen ds. J. P. Simoons. Medegedeeld werd nog, dat het voornemen bestaat op den jaardag van H.M. de Koningin kin derspelen te houden op het speelterrein en zoo mogelijk 's avonds weder een openluchtfilm. VEERE. Woensdag en Donderdag hebben vanwege het Land- en Tuin- bouwbureau der I.G. Farbenindustrie te Amsterdam een tentoonstelling en film avond plaats gehad aan boord van het tentoonstellingsschip „Antoinette", dat daartoe ligging achter de sluizen alhier had gekozen. V erkeersongeval, LEWEDORP. In den afgeloopen nacht, is dokter v, d. M. uit 's Heer Arends- kerke, die alhier met zijn auto passeer de, door het springen van een band van den weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. De dokter bekwam slechts lichte ver wondingen aan hoofd armen en beenen en kon met een even later passeerenden auto zijn weg naar huis vervolgen. De auto was gehavend en is heden- ynorgen vroeg door een kraanwagen uit Middelburg weggesleept naar een gara ge aldaar. Het ongeval moet geweten worden aan het springen van den linker-voor- band. De auto ging daardoor slingeren jtn kwam met een boom in aanraking; waarna hij in de sloot reed. KAPELLE Donderdagavond bracht het fanfarecorps „Ons Genoegen" te Kapelle een serenade aan het echtpaar W. de GroeneSella alhier met de her denking van hun gouden bruiloft. De voorzitter van het korps, de heer H. Blok Sr,, wensc'hte hen in welgekozen bewoordingen geluk met dezen dag. Reeds 's morgens vroeg was alles in de buurt in vlaggentooi en leefde heel de buurt mee met dezen gedenkwaardigen dag. Ook de knecht J. Korstanje mocht herdenken dat hij 25 jaar lang onafge broken in dienst was geweest bij de ju- bileerende,. Dat het niet aan belangstel ling ontbrak valt wel te begrijpen KAPELLE. Tot voorzitter van de lA.Ri Kiesvereeniging Kapell-Biezelinge werd gekozen de heer A. Slabbekoorn Wz., in de ontstane vacature van ds. A. Scheele, die benoemd is als eere-voor- zitter. OUDELANDE. Woensdagavond vier de de Jongelingsvereeniging „Obadja" haar eerste jaarfeest. Het geheel stond onder leiding van ds. Matzer van Blois. De voordrachten en samenspraken de den blijken, dat er ijverig gestudeerd was. Men had veel bijval. Vooral ook de muziekuitvoering door de mondharmo nicaclub, onder leiding van den predi kant viel bij het de vele belangstellen den erg in den smaak. RILLAND BATH. In de vacature ont staan door het overlijden van den heer M. N. v. d. Linde, werd door notabelen der Nederl. Herv. kerk te Rilland-Bath benoemd de heer P. J. Dominicus. Middelburg, Van 1113 Maart. Bevallen: W. Petiet geb. De Rijke d.; C. H. v. d. Driest geb. Huser d.; J. E. Montaan geb. Van Dijk d. Overleden: J. P. Metzger 79 j. wedn. A. E. Devente. Ondertrouwd: A. D. de Kok 32 j. en J. van Belzen 28 j. Getrouwd: W. Griep 26 j. en M. Hoo- gerland 29 j.; F. F. Konraad 44 j. en F. .1. Schuijt 36 j. Arnemuiden. Over Februari Bevallen: J. van Belzen geb. De Nooijer d.; G. Theune geb. Van Belzen z.; C. Schroevers geb. Van Belzen z.; D. J. Dekker geb. Baaijens z. Overleden: Kathalina de Meulmeester 91 jaar. De oorlog in Oost-Afrik». De ltaliaansche actie aan het Noor delijk front beperkt zich op het oogen- blik tot die van de luchtmacht. Vooral het gebied om Dessié, waar, onuitput telijk als de Abessijnsche troepenvoor- raden blijken te zijn, weer nieuwe troe pen verzameld worden en Godjam, als mede het geheele gebied ten Zuiden van hel Tana-meer, moeten het daarbij ontgelden. Wat deze bombardementen boven Godjam te beteekenen hebben, is niet zeer duidelijk. De ltaliaansche troepen bevinden zich hier nog zeer ver vandaan en een opmarsch in de richting van het Tanameer is nog altijd niet waarschijnlijk te achten. De ltaliaansche troepen, die deel hebben genomen aan de jongste gevech ten, schijnen eenigen tijd rust te hou den. Er wordt in ieder geval niet op groote schaal tegen de wegtrekkende Abessijnsche legers geageerd. De zuiveringswerken in Tembien gaan nog voort. Het aantal ongeregelde Abessijnsche troepen, dat hier is ach tergebleven, schijnt nog weer grooter te zijn dan de Italianen vermoed heb ben. Berichten van ltaliaansche zijde vermelden tenminste, dat de verwach ting is, dat hier nog wel eenigen tijd mee heen zal gaan. Bovendien schijnt het in Tembien te regenen, zoodat het nog moeilijker wordt, deze Abessijn sche troepen op te sporen. In dien tus- schentijd gaan deze troepen voort met hun guerilla, zoodat Tembien nog al tijd alles behalve rustig is. Van het Zuidelijke front komt nog steeds weinig nieuws. Uit Harrar wordt gemeld, dat er de laatste dagen niets van beteekenis is voorgevallen. Ook in de provincie Harrar en in een groot gedeelte van Ogaden regent het weer eens. Het bombardement van de En- gelsche ambulance. Engelsch majoor omgekomen. Met betrekking tot het bombardement van de Engelsche ambulance te Kworam wordt te Rome verklaard, dat, toen een Italiaansch vliegtuig boven de ambulan ce vloog, op het vliegtuig geschoten werd. Daarom zou het kamp vervolgens gebombardeerd zijn. In Engeland heeft het bombardement intusschen veel verontwaardiging ge wekt, die nog wel erger zal worden door het volgende bericht uit Addis Abeba. De Britsche majoor Gerald Achilles Burgoyne, die samenwerkte met het Abessijnsche Roode Kruis en het beve voerde over een ambulance, is door een bom gedood. De ambulance van majoor Burgoyne was reeds eerder gebombardeerd tus schen Dessié en het Asjanghi-meer in de nabijheid van Waldia. De ltaliaansche arbeiders aan het front. Het agentschap Stefani meldt, dat in de periode van 1 Januari 1935 tot 29 Februari 1936, van de ongeveer 60.000 arbeiders, die zich in Oost-Afrika be vonden, 289 zijn overleden tengevolge van ongelukken of ziekten. 57 arbeiders kwamen om bij een aanval, die 13 Fe bruari gedaan werd door verscheidene honderden Abessijnsche soldaten aan het Noordelijk front. Het totaal aanta arbeiders, dat in genoemde periode is overleden, bedraagt 346. De Engelsche bladen kennen aan de zitting, die het Engelsche kabinet giste ren heeft gehouden en waarop Eden rap port heeft uitgebracht over de situatie te Genéve en zijn besprekingen met Flandin zeer veel waarde toe. Volgens de „Daily Telegraph" heeft het kabinet zich bezig gehouden met den toestand in Europa. Eenige bladen melden, dat eenige le den van het kabinet kritiek hebben uit geoefend op het beleid van Eden in ver band met zijn optreden te Genève. Hij zou oorspronkelijk de opdracht A Java Cult. Mij. 130%—132%-34. A N.I. Suiker U. 113%—115-16. A Deli Batavia 178-183-81. C Deli Mij. 1000 197%—1%%-200. A Senerpbah 196-195%-%%, C Baltimore en Ohio 13%13% C Southern Pac. Cy. 21%21%-%,. A Southern Rlw. 10%11%-%. A Amst. Rubb. C. 123%—126-27%. A Deli-Bat. Rubb. 74%75-76. A Hess,a Rubber 102105-110. A Serbadjadi S.R, 68%70%-71%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 5 Mrt. 6 Mrt. Londen 7.26% 7.26% Berlijn 59.13 59.12% Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.82 24.82% Zwitserland 48.03 48,02 Kopenhagen 32.42% 32.45 New-York 1.45% 1.45% Obl.markt H.V.A. - Schepen Tabak - Philips - gekregen hebben te laten doorscheme ren, dat Engeland zich bij een embargo zou aansluiten, indien op petroleum dit algemeen werd geëischt. In plaats daarvan heeft hij een ver- daring afgelegd, waarin hij namens ingeland het initiatief nam. Eden zou naar Engeland zijn terugge keerd om het contact met het kabinet te bevorderen, men vreest een herha- ing van het geval Hoare. De „Times" zegt, dat Eden er de mi nisters op heeft gewezen, dat Italië de afkondiging van een petroleum-embargo zou beantwoorden met uittreding uit den Volkenbond, opzegging van het verdrag van Locarno, opzegging van het ransch-Italiaansch militaire accoord en rerbezetting van de Fransch-Italiaan- sche grenzen. Duitschland bereid ouder be paalde voorwaarden naar Ge nève terug te keeren. Uit Berlijn werd heden gemeld: De Duitsche regeering zal binnenkort naar verluidt, bij monde van Hitier eem mededéeling doen, waarin zij zich be reid verklaard te onderhandelen over den militairen status van het Rijnland, waar ingevolge 't verdrag van Versail- es geen troepen mogen worden gelegd. Men vermoedt, dat Duitschland zich bereid zal verklaren tot een tegen op gewezen, dat eenige jaren geleden ook revolvers in het Zuid-Slavische par lement werd afgevuurd, met het gevolg sitie om 't leven kwam. Wijlen koning dat o.a. de leider der Kroatische oppo- Alexander stelde naar aanleiding van dat een dictatuur in. Men is thans be zig deze dictatuur allengs te liquideeren. De Dman, die nu revolverschoten loste, moet een voorstander der dictatuur zijn. Hoopt hij ze op deze manier te kunnen behouden?) STORMRAMP. Het eiland Sicilië en geheel Zuid-Ita- lië zijn geteisterd door een warmen Zui- derstorm, die enorme materieele scha de heeft aangericht en waarschijnlijk ook t,al van menschenlevens heeft ge ëischt. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch wèl staat reeds vast, dat minstens 600 personen zijn gewond. Vooral Palermo op Sicilië en het ge bied rond de Golf van Tarente hebben het zwaar te verduren gehad. MAATREGELEN TEGEN DE DUITSCHE NAZI'S. De politie-directeur van het kanton Zurich heeft de maatregelen medege deeld, welke ten aanzien van de Duit sche nationaal-socialistische organisaties worden genomen, overeenkomstig het besluit van den federalen r,aad inzake 't oereia zat verbaren tor een ^geu- yan dc leidi yaQ de Duitsche praestatie indien het toestemming krijgt nationaal.socialistische partij in Zwit- tot het leggen van garnizoenen in het serian j Rijnland. Die tegenpraestatie zou kun nen bestaan' in terugkeer naar Genève of wel in onderhandelingen over een Oostelijk pact en een verdrag tot be-1 perking der luchtmachten. In andere kringen gelooft men echter, dat Duitschland de erkenning van het recht om koloniën te bezitten als voor waarde voor terugkeer naar Genève zou kunnen stellen. Door ijsbergen-gordel geïsoleerd. De bewoners van het eiland Giarlagac in de Zwarte Zee zijn door een enor- Door deze maatregelen worden ge troffen de leider van den propaganda- dienst in Zürich en zijn vrouw, die de nationaal-socialistsche vrouwenbewegng leidt, de leider van de Duitsche studen ten in Zwitserland en diens medewer ker, alsmede de arrondissementsleider in Zwitserland. Allen zullen hun activi teit moeten staken en tot het einde v,an deze maand den tijd krijgen hun buree len te liquideeren. Indien zij dit niet doen, zullen andere maatregelen wor den genomen Verder zal de toestemming voor Duitsche studenten in Zwitserland te ver men gordel van ijsbergen, die zich rondl toeven voortaan afhankelijk zijn van de het eiland heeft gevormd, en waardoor belofte zich te onthouden van alle po- zich zelfs geen ijsbreker een w'eg kan I litieke actie. Openbare demonstraties banen, geheel van de buitenwereld af-1 van Duitsche nationaal-socialistische gesloten De situatie is voor de eiland- sportbonden in Zwitserland zijn verbo- bewoners hoogst bedenkelijk, daar de I den. voorraden levensmiddelen en brand stoffen zijn uitgeput. Vliegtuigen, die van Odessa waren vertrokken om hulp te bieden, waren wegens een storm ge noodzaakt terug te keeren. ARBEIDERS BEDOLVEN BIJ AANLEG VAN VERSTERKINGEN. 40 dooden, Bij de vestingwerken, die op het oogenblik zoo snel mogelijk door de Ita lianen op den Dodekanesos worden uit gevoerd, heeft zich op het eiland Leros een ontzettend ongeluk voorgedaan. Veertig Grieksche arbeiders, bewoners van het eiland Leros, zijn bij dit onge luk om het leven gekomen. Reizigers, die van het eiland te Athe lie aankwamen, deelen mede, dat het ongeluk daaraan te wijten is, dat de werkzaamheden aan de kazematten en de andere vestingwerken te haastig worden verricht. Door het ontbreken van de noodige beveiligingen is op een Tachtig paarden door wolven ver slonden. Een kudde wolven is doorge drongen tot de weiden van het vilajet Siw.as (Turkije) en heeft daar 80 paar den verslonden. Nanking brengt drie divisies in het veld. De centrale Chineesche regeering heeft bevel gegeven drie divisies in het veld te brengen tegen de Roode Troe pen, die de provincie Sjansi zijn binnen gedrong'en. Chineesche berichten melden, dat de leiders der Chineesche Sowjet-repu bliek, die in Juni 1935 in de provincie Szetsoean is opgericht, in de tweed helft van verleden jaar volgens een vast plan de communistische strijdkrachten bepaalde plaats het gesteente plotseling I in het Noorden van de provincie Sjansi ingezakt, zoodat de veertig arbeiders, I hebben geconcentreerd die ter plaatse werkten, onder ettelijke I Het Engelsche dagblad „Peking and duizenden kilo's aarde en steenen wer-| Tientsin-Times" houdt zich in een hoofd den begraven. Men is er niet in geslaagd I artikel bezig met deze gebeurtenissen en ook maar één hunner levend te bergen. geeft als haar meening te kennen, dat (Tel.) REVOLVERSCHOTEN IN DE SKOEPSJTINA, De geschiedenis herhaalt zich. Tijdens de rede van minister-presi- J dent Stojadinowitsj in de Skoepsjtina (de Zuid-Slavische kamer) werden heden- morgen 3 revolverschoten gelost, In de zaai ontstond groote verwarring, de zitting werd onmiddellijk geschorst. Er schijnt niemand te zijn gewond. De po-1 litie heeft den afgevaardigde Damian I Arnautowitsj, lid van de oppositie ge-1 arresteerd. Nader wordt uit Belgrado gemeld: Bij de schietpartij in de Skoepsjtina is I één afgevaardigde gewond. Stojadino witsj bleef ongedeerd. (In verband met bovenstaande zij er HM»—n—H Marki OU* KoninkL - Suiker - Rubber «- Amerika Industrie (Weti-i# gKue/juneerd.) "Weer een geval van Harakiri' De militaire gouverneur van Tokio deelt mede, dat kapitein Kono, één vaiï de opstandige officieren gisteren in het militair hospitaal zelfmoord door kara- dri heeft gepleegd. Geslaagd voor derden stuurman de' ïeer Ch. Volkers, leerling van de «De Ruyterschool" teVlissingen. Ned, Herv. Kerk. Ds. J. Ji Hietkamp te Serooskerke (W.) (sedert singen. 1932) is beroepen te Vüis- de Chineesche communisten bewust het ingrijpen van Japan willen uitlokken om de Nankingregeering in het anti-Japan- sche front te trekken. Het blad gelooft, dat de bolsjewisten op grond van de nieuwe tactiek veel aanhangers'zal win nen onder de patriottisch gezinde Chi- neezen en ook veel toeloop zullen krij gen uit de Chineesche regeeringstroe- pen. HIROTA NIET GESLAAGD. De poging van Hirota om een kabinet te vormen, zijn mislukt, doordat de mi litaire autoriteiten zich verzetten tegen de benoeming van enkele personen in de nieuwe regeering, die te moderne denkbeelden aanhangen. In hooger beroep. A. O, 49 jaar, werkman, en J. O., 24 jaar, werkman, beiden te V lissingen hebben hooger beroep aangeteekead te gen het vonnis der Middelb. rechtbank van 28 Febr. waarbij zij wegens diefstal zijn veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf ieder. „Veroorzaken van dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld". Ter terechtzitting van de. Middelburg- sche rechtbank werd heden behandeld de strafzaak tegen H. V. 49 jaar, koop mem en herbergier, te Wissekerke, aan wien was ten laste gelegd dat hij op 27 Dec. j.l. te ongeveer 6 uur des nam., ter wijl het donker was, nabij Kortgene met een door hem bestuurden auto, roeke loos en onvoorzichtig heeft gereden over den openbaren weg van Kortgene naar Geersdijk, na het gebruik van een 6 tal fleschjes bier en zonder behoorlijke ver lichting en zonder goed werkende rem men. Hij heeft niet gezien, dat een drie tal personen, op den weg liepen in de zelfde richting als verdachte, tengevolge waarvan hij die personen ondersteboven heeft gereden met het gevolg, dat een hunner n.l. Marinus v. d. Linde die on der het motorrijtuig van verdachte ge raakte, door het motorrijtuig werd voortgesleept en daarbij dusdanige ver wondingen bekomen dat hij eenige oogenblikken later door verstikking is overleden, terwijl een andere persoon n.l. J. D. Koets, een breuk van een zij ner onderbeenen bekwam. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr, J. A. P. M. van Hasselt, advocaat te Bergen op Zoom. Van de zijde van het O.M. waren een twaalftal getuigen gedag vaard, waaronder 3 deskundigen. Als eerste getuige werd gehoord ar. H. C. Koch, chirurg te Goes, die verkla ringen aflegde betreffende de verwon dingen van Koets welke volgens dezen deskundige zwaar lichamelijk letsel wa ren. Getuige P. Roodzand, kantoorbe diende te Kortgene, was bij het drietal op het moment van de aanrijding. Hij trachtte van der Linde onder de auto weg te halen, maar dat lukte niet. Ge tuige heeft geen signalen gehoord, en bemerkte aan verdachte dat hij naar alcohol rook. Op een vraag van den verdachte aan getuige, hoe lang het geduurd heeft dat Van der L. onder de auto uit was, ant woordde kleze: ongeveer een minuut of vijf. Verd, beweerde evenwel dat het langer duurde. Hierover ontstaat ver schil van meening tusschen getuige en verdachte. De verbalisant Dekker, rijksveldwach ter brigadier te Kortgene had n onder zoek ingesteld, 't Was ten tijde van de aanrijding droog weer en niet mistig, Getuige heeft geen remspoor gevonden, wel een sleepspoor. Op een vraag van den verdediger aan getuige, of het juist is dat de wagen is weggereden onder geleide, antwoordde get. dat zulks is geschied door menschen die rijden kun nen. Get. heeft direct na aankomst ic.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2